NH kerk zoekt veilinggoederen Holtens Nieuwsblad U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Sociëteit Galerie exposeert werk Grupo Cranc Gemeente geeft voorlichting over mogelijkheden uitkering IN Dit IIIINIMER Excursie start nieuwe seizoen K en C Holten Mannenkoor Zalmsnip Grote verkoop ten behoeve van onderhoud orgel in Holtense dorpskerk lerd deelnemers aan de Zwemvierdaagse vrijdag hun medailles op. De uitslagen van i zijn elders in deze krant te vinden. HOOGTEPUNTEN STÖPPELHAENE Woensdag 26 aug.:cabaret Donderdag 27 aug.: optocht praalwagens Vrijdag 28 aug.:boerendag Zaterdag 29 aug.:blaozersfestival Zondag 30 aug.:Zondag matinee Van 26 t/m 30 aug. grote beurs Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door Gebruik deze bot. het opgeven van een nieuwe abonnee t ot<. Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede IHijtoj beoair voor dit abonnement 179.40 per jaar (betaalwijze: per acceptgiro) J f 76.7Sperjaar (beOalnijze: automatisch) De kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde kerk houdt zaterdag 7 november een grootse veiling in en rond gebouw Irene ten behoeve van een grondige onderhoudsbeurt van het Naber-orgel in de dorpskerk. De veilingstaat onder leiding van een beëdigd veilingmeester en wordt omlijst met een boekenmarkt, oLiebollenverkoop en een verloting. „Iedereen is welkom, ook niet- -ledenvan de kerk. Het evenement draagt daardoor tevens het karakter van een ontmoetingsdag", aldusJohan Veneklaas Slots van de geldwervingscommissie van de kerkvoogdij. „Als kerkvoogdij w erken we er ieder jaar hard aan om de begroting rond te krijgen. Telkens weer zijn we verheugd over wat de Holten-aar geeft voor de Aktie Kerkbalans. Maar ook wij worden jaarlijks geconfronteerd met onvoorziene posten, waaronder het onderhoud van het orgel. In verband met dat laatste zou het goed zijn om het jaar eens grondig te pakken." Om het ruim honderd jaar oude kerkorgel in blijvend goede staat tc houden, moeten diverse onderdelen worden gerepareerd of vervangen. Kosten die niet kunnen worden betaald vanuit de Aktie Kerkbalans of de reserves. „Zo ontstond het idee voor de veiling. F.en landelijke trend overigens, want je ziet het overal in kerkelijk Nederland. Vrijwel nergens kunnen gemeenten hun financiën met enkel de Aktie Kerkbalans rond krijgen." Volgens Veneklaas Slots is het evenement te vergelijken met de jaarlijkse veilingen in omliggende gemeenten als Bathmcn en Diepenveen. „Het gaat hier echter niet om een rommelmarkt. F.en bewuste keus, want Holten heeft al een rommelmarkt en wc willen beslist niet op het terrein van de HM V-supporters komen." De veiling wordt gehouden in de grote zaal van gebouw Irene. De overige activiteiten hebben plaats boven, in de zijzaal en buiten. Indien het initiatief succesvol is, wordt niet uitgesloten dat de veiling een jaarlijks karakter krijgt. Voor deze eerste maal streeft de kerkvoogdij naar een bedrag van circa 15,000gulden. „We hebben er alle vertrouwen in. Het duurt circa anderhalf uur en brengt bc-st het nodige op. Je maakt bovendien hele leuke taferelen mee. 't Is ook een stukje spel. Bli|kt bijvoorbeeld iets eerst niet te gaan, dan zak je met de prijs en wordt het uiteindelijk voor veel meer verkocht," De v ei li ng bcgi n t om 10.30 u ur met een kijkochtend. Van '13.00 tot 16.00 uur zwaait de veilingmeester met zijn hamer. Voorde veilingzijn de organisatoren op zoek naar circa 200 goederen. „Geen spullen in de rommelmarktsfeer, maar hebbe dingetjes en diverse antieke zaken", legt Meindcrt Koopman, lid van de geldwervingscom- missic, uit. „Spullen van tin, zink of koper zijn eveneens welkom, evenals antieke zaken van het boerenerf. Daar is momenteel veel vraag naar." Na eerdere publicatie in het kerkblad zijn de eerste stukken al binnen, waaronder een rookstocl, twee electrische orgels, melkbussen, een houten kruiwagen en schilderijen. Alles is netjes opgeslagen. Afhankelijk van het totaal ingebrachte aantal stukken, maakt de commissie een selectie voor de veiling. Aan de gevers de keus om de opbrengst van de goederen volledig tc schenken aan de kerkvoogdij dan wel een deel zelf te houden. Wie er De Bejaardensociëteit begint op dinsdag I september weer aan een nieuw seizoen. Deze eerste bijeenkomst is in gebouw Irene om 14.30 uur. Op het program ma staan een praatje over de vakantie en een spelletje bingo. Doel van de soos is, dat oudere mensen elkaar in een gezellige sfeer kunnen ontmoeten en zo doende contacten kunnen leg gen. Belangstellenden zijn van harte welkom. f weekend weers H'iAvafhlHi" Het Naber-orgel is dringend ti spullen voor de eiling heeft of nadere informatie wil kan vanaf heden contact opnemen met H. Koopman (tel. 362066), M. Koopman (tel. 362500), F. Markvoort (363096) of j. Veneklaas Slots (tel. 364067). Met het oog op de boekenmarkt wordt eind september binnen de bebouwde van Holten huis-aan- huis een opvallende kleurenfolder verspreid. Daarop worden onder meer twee data aangegeven, waarop mensen die boeken kwijt willen de folder voor het raam kunnen hangen. Koopman: „Met ongeveer twindg man rijden we die dagen door Holten en halen tic boeken op. Wie in het buitengebied woont en eveneens boeken wil afstaan, kan met één van ons contact opnemen." De huis-aan-huis verkoop van circa 4500 loten vindt plaats in grondige onderhoudsbeurt. oktober. De prijzenpot telt 3000 gulden. De oliebollenverkoop verzorgen de Hervormde Vrouwengroepen Holten en Dijkerhoek. Met veel trots werd dé hervormde kerk destijds eigenaar van het door Dcvcntcnaar Naber gebouwde orgel. „F.en prachtinstfument". verzekert Jan van Dijk, sedert ruim drie jaar eerste organist van de dorpskerk. „Authentiek boven dien. Alles is handwerk en daardoor zeer kostbaar. Naber staat bekend vanwege zijn vakmanschap en degelijkheid. Het zijn zonder meer de betere orgels. Echte kerkorgels trouwens. Breed en rond van klank. Een groot instrument? Dat zal je verbazen, "t Is net cc-n pitbull: klein, maar ongelofelijk wat het voortbrengt. Ik ben er inmiddels helemaal verknocht aan geraakt, vind het heerlijk om hier orgel tc mogen spelen." Aanvankelijk werd het orgel bespeeld middels twee manualen. Eind jaren vijftig werd er een extra kast achter gebouwd voor pedalen. Ook Van Dijk benadrukt dat het onderhoud dringend noodzakelijk is. Vooral de strenge winter van enkele jaren terug heeft zijn sporen nagelaten. „Het hout van de kast is gekrompen en soms helemaal gebarsten. Droge lucht en temperatuurswisselingen zijn funest. Een goede stem- en intonatiebeurt is eveneens hard nodig. Drie jaar geleden is er wel wat noodonderhoud gepleegd en tussendoor klein onderhoud via hc-r orgelfonds, maar in feite moet zo'n orgel jaarlijks goed worden onderhouden. Voor Holten is het sowieso belangrijk, want dit instrument heeft toch iets van 'paradepaardje van de hele gemeente'." In het weekend blijft het koel. De temperatuur schommelt rond de 18'C a 19'C. Zowel op vrijdag, zaterdag als zondag zijn cr wolkenvelden afkomstig van af de Noordzee en zijn er waar schijnlijk perioden met zon. Tij dens het weekend neemt de in vloed van het hogedrukgebic-d toe. De neerslag zal dan ook weinig meer te betekenen heb ben, misschien dat er nog een bui valt. Geen onaardig weer voor de fokvecdag die in Espelo wordt gehouden. Doordat het zwaartepunt bot en de Britse ei landen blijft liggen handhaaft de wind zich, weliswaar minder sterk, in de noordwesthoek. Daarmee wordt aanhoudend ta melijk koele lucht aangevoerd. Als de prognosekaarten voor de nieuwe week gelijk krijgen dan zou er een oost tot zuidoostelij ke stroming tot stand kunnen komen. Dan zou het rond het midden van de nieuwe week, begin september dus op aan merkelijk warmer weer kunnen uit draaien, dit alles onder voor behoud. Prettige weekend. Weerman, Freddie Paalman. Galerie Waerdenborch opent zondag 6 september een nieuwe expositie. Onder de titel 'Grenzen verlegd' kunnen bezoekers tot eind oktober ondermeer werk zien van de kunstenaarsgroep Grupo Cranc. De drie jeugdige kunstenaars van Grupo Cranc volgden di verse opleidingen, waaronder de AKI in Plnschcde en de DEVA in Almelo. Toch leerden ze het meeste op straat en zijn dan ook geen onbekenden in de graffiti wereld. Tegenwoordig heeft de groep haar grenzen verlegd en werkt ze veelal op papier en doek. Op muren schilderen ge beurt nog wel, maar dan legaal en tegen betaling. Inspiratie haalt Grupo Cranc uil: het dage lijks leven. De door de leden gemaakte doeken zijn kleurrijk, uitbundig en levendig. Ook de humor ontbreekt niet. Naast traditionele verf gebruiken Wouter Alferink, Ilja van Dalen en Kenneth Letsoïn ook andere materialen, zoals beits en isola tiemateriaal om een kunstwerk te creëren. Tevens wordt er werk van He len Vcrkade-Hemerik en de Dc- venterse Ineke Mengelder geëx poseerd. Verkade maakt hoofd zakelijk maskers en bedden van porcelcin, steengoed en raku. De vormen die zij gebruikt ont staan vanuit de emotie van het moment. Thema' s in de olie schilderijen van Mengelder zijn ondermeer liefde en ontmoe ting. Haar werk beweegt zich tussen figuratie en abstractie, waarbij haar kleurgebruik erg opvallend is. Aanvankelijk be gonnen met etsen, houdt de De venter kunstenares zich de laat ste tien jaar uitsluitend bezig met schilderen en beeldhouwen. De opening van de expositie krijgt een extra feestelijk tintje vanwege een nieuw voorplein bij de galerie. Op dit plein is een groot samengesteld object ge plaatst met als middelpunt een roestvrijstalen beeld van de kun stenaar Jan van Drent. Het ob- |ect benadrukt de relatie met de tegenover de galerie gelegen res tanten van de Middeleeuwse burcht Waerdenborch. Tijdens de opening verzorgt Grupo Cranc een iive-schilders optre den. Daarbij zal dichter Daan Neleman een aantal schilderijen van de groep taalkundig be schrijven. De gemeente wil meer voor lichting geven aan mensen die leven met een langdurige uitkering. In dit kader kon den uitkeringsgerechtigden vandaag op het gemeente huis een gesprek voeren met wethouder R.M.C. Delahaije en twee ambtenaren van So ciale Zaken. Mensen met een langdurige uit kering hebben het vaak niet breed en kunnen daardoor soms moeilijk rondkomen. Het panel diende ervoor om te bespreken hoe dit beter kan en hoe de gemeente daarbij van dienst kan zijn. Zij heeft niet de mogelijk heid om uitkeringen te verho gen, want dat wordt door de Rijksoverheid geregeld. Toch kan de gemeente wel zor gen voor verlichting in de uitga ven. „Er bestaat voor mensen met een minimuminkomen de mogelijkheid van belasting kwijtschelding," aldus burge meester D.J. Verhoeven. „Dat kan bij de Onroerend Zaakbe lasting (OZBj oplopen tot gehe le vrijstelling en bij het riool recht tot de helft." Ook is het mogelijk om kosten vermindering tc krijgen voor de- uitgaven die nodig zijn om een minderjarig kind bijvoorbeeld te- laten sporten of onder te- bren gen op een peuterspeelzaal.Dit kan oplopen tot een vergoeding van 75 procent met een maxi mum van honderd gulden per kind per jaar. Project De Espelosc band Skectcr Bceter neemt deel aan het muziekproject The Sound of Salland. Deze cd vol met Sallandse pop verschijnt begin november. Zie pagina 3 Vroeger tijden In de jaren dertig werd er in de Schipbeek een heus zwembad geopend. Twee dia's uit de oude doos van de heer G.J. Gervedink Nijhuis. Zie pagina 3 Seizoen De Holtcnse sportvereni gingen starten weer met een nieuw seizoen. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Zie pagina 5 Feuilleton De tweede aflevering van het nog verse jcugdfeuilleton J ut en J uul door Daantje Dartel. Zie pagina 5 Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1998 Abonnementsprijs f 77,10 Losse nummers f 1,65 De Stichting Kunst en Cultuur Holten begint het nieuwe theater- en lezingenseizoen met een excursie op 16 september naar Schloss Moyland even over de grens in Duitsland. Daarna is er elke maand in dorpshuis De Boschkamp een theatervoorstelling of een lezing over zeer uiteenlopende onderwerpen op het gebied van kunst en cultuur. Moyland is een indrukwek kend slot uit dc veertiende eeuw tussen Kleef en Kalkar. Het biedt onderdak aan een kunstverzameling van dc gebroeders Van der Grinten, bestaande uit ruim zestigduizend kunstwerken, waarvan vierduizend vanjoseph Beuys. Als extraatje is er ook nog een tijdelijke expositie van tekeningen van dc befaamde popartkunstenaar Andy Warhol. Wie nog mee wil dient zich voor 1 september op te geven bij G.Th. Booij, telefoon 0548- 366142. De kosten bedragen veertig gulden voor vervoer, toegang en koffie. Elke maand van oktober tot en met april kan men in Dc Boschkamp terecht voor een voorstelling van Kunst en Cultuur. Donateurs van dc stichting betalen 12,50 gulden per jaar en hebben dan toegang voor slechts zes gulden. Anderen betalen een tientje. Donateurs kunnen bovendien deelnemen aan een leeskring en hebben de mogelijkheid in te tekenen op een serie huisconcerten. Na de excursie naar Schloss Moyland begint het nieuwe seizoen op 28 oktober met muziektheater. De mezzosopraan Ellen Kicwict brengt dan het programma Mijn moeder heeft een petticoat. Een levendige show met. oude Broadway-hits in bijpassende kostuums en tapdans. Funeraire curiosa is het ontwerp waarmee H.L. Kok op 24 november zijn gehoor hoopt te boeien. Aan de- hand van dia's vertelt hij over symbolen en gebruiken met betrekking tot dood en begrav en. Kok was indertijd de man achter de Teleac-serie Graven en Begraven. Het jaar wordt op 16 december -afgesloten meteen lezingoverde Spaanse schilder Fransico de Goya, die leefde rond 1800. Drs. J.L. Timmerman vertelt over Goyacn zijn tijd en die tijd wordt vooral gekenmerkt door de verschrikkingen van de Napoleontische tijd in Spanje. Het nieuwe jaar wordt ingeluid met een boeiende lezing op 27 januari door drs. Tineke Loggers. F.en lezing met een hoog Holtens gehalte, want Tineke vertelt over haar vader, de architect T.J. Loggers, die alleen al in Holten zeventien huizen bouwde in de Engelse cottagestijl. Het gezin Loggers heeft ook in een van die huizen op de Holterbcrggewoond. Drs. A. van Wiechen houdt op 10 februari een lezing over het verdwenen volk der Nabataeeërs en bun stad Petra inhet huidige Jordanië, petra telde aan het begin van onze jaartelling zo'n twintigduizend inwoners. Voor die tijd een gigantisch aantal. De stad verdween onder het zand cn werd pas in 1812 bij toeval herontdekt. Glas is het onderwerp van een lezing op 18 maart. Kunsthistorica Marie-Leën Ryckaert zal met behulp yan dia's allerlei aspecten van Europees glas door dc eeuwen een belichten. Op 19 april tenslotte besluit drs. E.C.C. Tilanus- Oudemans het seizoen met een lezing over Italiaanse tuinen. Vorig jaar vertelde mevrouw Tilanus óver Engelse tuinen. Dat viel toen zo geweldig in dc smaak bij her talrijk opgekomen publiek dat het bestuur van Kunst cn Cultuur besloten heeft het seizoen opnieuw met een tuinlezing van haar af te sluiten. Evenals andere plaastelijke ko ren heeft ook het Holtens Man nenkoor zijn repetities weer her vat. Het koor oefent iedere dins dagavond in de hal van basis school Dc Regenboog aan de Schoolstraat. Op het repetoire staan zowel geestelijke als we reldlijke liederen, waaronder en kele stukken van Mozart en Grieg. Deze liederen zullen in het najaar tijdens een gezamen lijk concert met enkele koren uit de regio in De Kandelaar ten gehore worden gebracht. Het Holtens Mannenkoor staat on der leiding van dirigent Jan van Asselt. Geïnteresseerden kun nen op de dinsdagavond gerust een kijkje komen nemen. Nieu we leden zijn van harte welkom. De gemeente Holten heeft met energiebedrijf EDON af spraken gemaakt om de zalmsnip in zijn totaal te ver rekenen met de voorschoot- nota over de maand septem ber. Het was in eerste instantie de bedoeling om dc honderd gul den tegemoetkoming in de loka le lasten in mindenng te brengen op de energienota's over de maanden juli tot en met okto ber. Dit per maand met een bedrag van vijfentwintig gulden. Bij controle bleek echter dat de verrekening over de maand juli wel met de gemeente, maar niet met de energieverbruikers heeft plaatsgevonden. Daarbij leverde de teruggave in de maand augus tus, volgens dc gemeente, even eens problemen op. Buurtschap Espelo vierde afgelopen weekend haar School- en Volksfeest. De zaterdagmorgen was gereserveerd voor de optocht Bij de kleine t de eerste prijs naar de trouwpartij van prins Willem Alexander en Emily. Zie ook elders in dit blad. 7

Holtens Nieuwsblad | 1998 | | pagina 1