m De luxe is nu weer voorbij" Kraamverzorgenden bieden hulp aan moeder en hun kind Thuiszorg neemt zorg over na ziekenhuisbevalling „Verloskundige heeft het laatste woord" Vragen? Rita Rensen na geboorte: „Ideaal, zo'n kraamhulp" n „Cursus geeft zekerheid en vertrouwen mee" Vaders baden kinderen eerder dan de moeders" Wat heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel te bieden? HEETEN - „De luxe is nu weer voorbij." Dat antwoordt de 34- jarige Rita Rensen uit Heeten als je haar vraagt hoe ze de hulp van de kraamverzorgende Thuiszorg Zuidwest Overijssel heeft ervaren na de geboorte van haar nu ruim één maand oude baby Jesper. Jesper werd geboren op 12 maart. Hij is de zoon van Rita en Gerard (39) Rensen, en broertje Quinten die twee en een half is. Terwijl Quinten geboeid naar de televisie kijkt en zijn broertje nietswetend in zijn bedje ligt, vertelt zijn moeder in de woning net even bui ten de bebouwde kom van het Sallandse dorp dat zij en haar man kraamzorg bij Thuiszorg hebben aange vraagd toen de zwangerschap een maand of vier was gevorderd. „Na de aanmelding kregen we een informatie boekje toegestuurd waarin alles staat over zwangerschapszorg en kraamzorg, een heel compleet boekje. In de zeven de maand van de zwangerschap volgt dan een intakegesprek met de wijkver pleegkundige van Thuiszorg. Ze was al een bekende voor ons omdat ze dit ook al bij Quinten had gedaan en ook de bezoeken aan het consultatiebureau begeleidt. Tijdens het intakegesprek kwamen allerhande praktische zaken aan de orde zoals welke zorg je. wenst en hoeveel uur, wat je nodig hebt voor de bevalling en voor de baby. Dat heb ik als heel prettig ervaren." Bevalling En toen was het 12 maart, de dag van de bevalling. Jesper werd geboren 's morgens om 07.00 uur in het bijzijn van de huisarts. Die geeft aan wanneer het tijd is om de kraamverzorgende te bel len. Zij arriveerde heel snel samen met een stagiaire maar toch net te laat om assistentie te verlenen bij de bevalling. Ze namen meteen de verzorging van mij en van Jesper op zich." Over de sta giaire: „Ik wist eerst niet wat ik ervan moest denken. Het leek me wel erg druk. Dit is erg meegevallen Nu was er ook volop aandacht en zorg voor Quinten. De kraamhulp en de stagiaire stelden zich ook heel goed op; ik had niet telkens beiden om me heen. Natuurlijk werd de stagiaire wel gecon troleerd maar ze mocht ook heel veel zelfstandig doen. Ik had niet het gevoel dat er telkens twee personen waren. Het allerbelangrijkste van de kraamzorg vind ik de zorg voor de baby (tempera tuur, kleur, voeding), en de lichamelijke verzorging van de moeder, En verder alle voorlichting en advies over de vra gen die ik had over de verdere verzor ging. Ook al heb ik alles al eens eerder meegemaakt... Je moet toch weer wen nen aan een kleine baby. De kraamzorg zorgde ervoor dat de huishouding per fect verliep. Zij zorgde voor de was, het huis wordt netjes gehouden, de bood schappen worden gehaald en het eten wordt verzorgd. Doordat alles op rolle tjes loopt, ben je zelf ook rustiger en kun je er echt van genieten, Na de acht dagen zorg van kraamverzorgende Janny Bakker en stagiaire Sjoukje Engelen was mijn man Gerard een week thuis om mij nog te helpen." Blikkend naar de hoek waarin Jesper nog steeds ligt te slapen: „Nu moeten Cursussen zwangerschapsbegeleiding vallen in de smaak DEVENTER - „Als je de zwanger schapscursus hebt gevolgd, heb je een stuk bagage bij je op het moment dat je moet bevallen. De kennis die je tijdens de cursus opdoet, geeft je zekerheid en ver trouwen mee. Zelf zie ik het zo: met de kennis en de vaardighe den van de cursus in je achter hoofd heb je een goed gevulde boodschappenmand waar je uit kan putten als de baby geboren gaat worden." Aan het woord is Ellen Kiffen, één van de docentes zwangerschapsbegeleiding van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. In totaal heeft Thuiszorg tien docentes die tijdens speciale curussen zwangere vrouwen voorbereiden op de geboorte van hun kind. Ontspanning in de breedste zin van het woord staat centraal tijdens de cursus sen zwangerschapsbegeleiding en zwangerschapsyoga die onder de vlag van Thuiszorg Zuidwest Overijssel wor den gehouden. Vrouwen die zwanger zijn, kunnen zich bij Thuiszorg opgeven als ze voor deelname aan de cursus in aanmerking willen komen. Ellen Kiffen en haar collega Hermy Huis in 't Veld vertellen dat de cursus acht lessen beslaat, waarvan één avond is bestemd voor de zwangeren en hun partner. De cursussen worden gegeven in de gebouwen van Thuiszorg aan de Veldpaperweg in Colmschate en aan de Ruysdaelstraat in Deventer. Verder wor den de cursussen gegeven in Bathmen, Diepenveen, Raalte, Olst en Holten. „Iedere les start met een gesprek waar in theoretisch wordt ingegaan op het onderwerp van de les. Daarna wordt het geleerde in de praktijk gebracht. Tijdens de cursus wordt veel aandacht besteed aan ademhalingsoefeningen en ontspanning. De vrouwen wordt by- voorbeeld geleerd ontspannende hou dingen aan te nemen om de weeën op te vangen. Tijdens de partnerbijeen komsten leren de aanstaande vaders hoe ze hun partners kunnen bijstaan in de tijd rondom de bevalling." Yoga Natasja Lenferink is yogalerares en ze wij het alleen doen. Alles gaat prima. Jesper is een tevreden mannetje. Ik heb fijne dagen gehad en heb er lekker van genoten, maar ik vind het heerlijk om nu de touwtjes weer zelf in handen te hebben. De wijkverpleegkundige komt na een week als de kraamzorg weg is nog eens langs om te kijken of allés goed gaat en om de baby te wegen. De volgende keer gaan we dan zelf naar het consultatiebureau." Foto: Kraamzorg bij de familie Rensen in Heeten DEVENTER - Zorg thuis voor de pasgeboren baby en de moeder wordt in ongeveer 92 procent van alle gezinnen geboden door de zeventig kraamverzorgenden van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. De kraamverzorgenden assisteren tij dens de bevalling en nemen na de bevalling een groot deel van het verzorgende en huishoudelijke werk op zich. „Onze kraamverzorgenden regelen na de bevalling gedurende acht dagen in overleg met het gezin de totale huis houding of een gedeelte ervan. Als er zorg van bijvoorbeeld familie of kennis sen aanwezig is, kan het gezin na de bevalling minder hulp nodig hebben. Maar in de meeste gevallen vindt het gezin het prettig dat de kraamverzor genden hen zoveel mogelijk uit handen nemen", zegt H(anny) Voerman, lei dinggevende van de afdeling Kraam zorg van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. In de meeste gevallen levert Thuiszorg acht dagen kraamzorg „Soms is verlen ging van de zorg nodig bijvoorbeeld als een kindje na de geboorte in het zie kenhuis nog een tijdje in de couveuse moet liggen en de moeder is al naar huis. De kraamverzorgende kan dan nog enkele uren zorg bieden op het moment dat de baby thuiskomt." Aanmelden Wie zich wil aanmelden voor kraam hulp, kan zich zo rond de derde maand van de zwangerschap melden bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel. De meeste mensen komen op eigen initia tief, sommigen via de huisarts of verlos kundige. Men krijgt na aanmelding een informatiesetje toegestuurd dat verge zeld gaat van een aanmeldingsformu lier. Tevens biedt Thuiszorg de mogelijk heid van het volgen van een cursus zwangerschapsbegeleiding- of yoga. Vervolgens komt er een bevestiging van inschrijving van de kant van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Het eerstvolgende contact is dan het intakegesprek van de wijkverpleegkun dige ouder- en kindzorg. In dit huisbe zoek worden afspraken gemaakt over de uren kraamzorg. Buzzers Speciaal met het oog op aanstaande vaders die slecht bereikbaar zijn, zoals mensen met een ambulante functie, leent Thuiszorg buzzers uit. In de perio de vlak voor de bevalling kunnen de aanstaande vaders dan opgepiept wor den als de bevalling nabij is.... Bevalling Tot het pakket van de kraamverzorgen den hoort ook de bevallingsassistentie. Dit houdt in dat ze de huisarts of ver loskundige assisteren bij de bevalling. De kraamverzorgende blijft tot twee uur na de bevalling om moeder en kind te verzorgen. Kraamperiode Als een kraamverzorgende na de geboorte van een baby in huis is, hoe ven de kersverse vader en moeder zich nergens zorgen over te maken. De kraamverzorgende verzorgt moeder en kind, zorgt voor de was, doet de bood schappen, strijkt, zet het eten op tafel en ontvangt het bezoek. Bovendien geeft ze het kind een pku-cht prik (hiel- prik) zodat de verzorging in de kraam tijd door één persoon wordt gedaan. „Voor de moeder is dit natuurlijk alle maal heel handig maar voor de vader ook", zegt mevrouw Voerman. „Met de kraamverzorgende in huis heeft ook de vader de tijd om het bezoek rustig te woord te staan. Overigens is het in uit zonderlijke situaties ook mogelijk 's avonds kraamhulp te krijgen. Over vaders gesproken: die zijn veel meer bij de bevalling en bij de periode daarna betrokken dan pakweg twintig jaar geleden. „Vaders leren de kinderen tegenwoordig vaak eerder te baden dan de moeders..." Stagiaires Om ook de kraamzorg voor de toe komst enigszins te kunnen garanderen, krijgen stagiaires van Thuiszorg Zuidwest Overijssel alle gelegenheid om ervaring op te doen. Mevrouw Voerman vertelt dat er contacten zijn met twee scholen in de regio, die regel matig stagiaires 'leveren' voor de kraamzorg. „Stagiaires zijn kraamverzorgenden van de toekomst. Wij vinden het erg prettig als blijkt dat gezinnen stagiaires de gelegenheid wil len bieden om ervaring op te doen." Eén dak „Het grote voordeel van de hulpverle ning door Thuiszorg Zuidwest Overijssel is dat we hier verschillende vormen van zorg onder één dak heb ben", zegt mevrouw Voerman. „Van aanmelden tot en met zwangerschaps begeleiding en yoga, uitleen van hulp middelen, babymassage, het consulta tiebureau, huisbezoek en huishoudelij ke verzorging na de kraamzorg, je kan bij ons voor alles terecht." Ouder- en kindzorg - Zwangerschapsgymnastiek - Kraamzorg - PKU/CHT-screening - Consultatiebureau - Huisbezoeken - Inentingen - Themabijeenkomsten Opvoedingsondersteuning Verzorging en verpleging - Huishoudelijke verzorging - Persoonlijke verzorging - Verpleging van zieken en gehandicapten - Slaap-/waakdiensten Aanvullende hulpverlening - Gespecialiseerde verzorging - Alpha hulpverlening - Voedings-en dieetadvies - Personenalarmering - Gezondheidscursussen - Dagopvang voor ouderen De Keppelerhof - Thuiszorg-hulpmiddelencentrum Aanvraag voor: - Persoonsgebonden budget - Vrijwillige Thuiszorg Maatschappelijk werk - Persoonlijk advies en gesprek - Groepsbijeenkomsten - Sociaal Raadslieden - Bedrijfsmaatschappelijk werk DEVENTER - Wanneer baby's in het ziekenhuis zijn geboren en na een dag of wat samen met hun moeder naar huis kunnen, is iedereen blij. Moeder is immers thuis in haar eigen vertrouwde omgeving en samen met haar kind kan ze tot rust komen. De familie - de trotse vader natuurlijk voorop - kan zich de ritten naar het zie kenhuis besparen nu moeder en kind thuis zijn. Maar ook na een ziekenhuis bevalling is thuis kraamzorg nodig. De kraamverzorgenden van Thuiszorg Zuidwest Overijssel nemen de zorg voor moeder en kind over. Alleen, hoe komen ze aan de benodigde gegevens? „Als een kraamvrouw in het ziekenhuis moet bevallen, is vaak al lang vantevo- ren met Thuiszorg geregeld dat er een kraamverzorgende komt, meestal al aan het begin van de zwangerschap", zeggen Gees Huls en Marjan Keune. Eerstgenoemde is teamleider van de kraamafdeling/afdeling gynaecologie van het Deventer Ziekenhuis, Marjan Keune is hoofd van de afdeling verlos kunde en chirurgische zorg in het zie kenhuis, waarvan de kraamafdeling deel uitmaakt Gees Huls vertelt: „Na de bevalling wordt contact opgenomen met de afdeling Kraamzorg van Thuiszorg om af te spreken wanneer de kraamverzor gende nu precies komen zal. Om nu de overgang van het ziekenhuis naar de thuissituatie zo soepel mogelijk te laten verlopen, heeft de kraamverzorgende van Thuiszorg een aantal gegevens nodig. Die gegevens komen uit de computer van het ziekenhuis, De kraamverzorgende moet weten hoe de bevalling verlopen is, welke voeding de baby moet krijgen, wat het gewicht is van de pasgeborene en nog een aantal praktische zaken meer. In bijzondere gevallen nemen we vooraf telefonisch contact op met de afdeling Kraamzorg om nog even af te stemmen hoe de hulp het beste kan verlopen". Kraamafdeling De kraamafdeling heeft ruim veertig medewerkers. De afdeling van Gees en Marjan biedt verloskundige en gynae cologische zorg, regelt opnames voor zwangeren, helpt vrouwen bij het baren en zorgt ervoor dat kraamvrouwen na de bevalling in het ziekenhuis medisch in de gaten worden gehouden en op verhaal kunnen komen. Gezonde zui gelingen zijn op de kraamafdeling te vinden. Kinderen di$ tijdelijk in een couveuse moeten liggen, gaan naar een speciale afdeling. In onze regio bevalt veertig procent van de vrouwen in het ziekenhuis. In concrete aantallen gere kend gaat het om ruim elfhonderd bevallingen. Vrouwen bevallen om medische redenen in het ziekenhuis. Bijvoorbeeld omdat er tijdens de zwan gerschap bloedverlies optreedt of wan neer een bevalling moet worden 'inge leid'. Beleid De samenwerking tussen de kraamaf deling van het ziekenhuis en Thuiszorg bestaat niet alleen uit overdracht van gegevens over moeder en kind aan de kraamverzorgende. Marjan Keune: „We willen het beleid zoveel mogelijk op elkaar afstemmen. Een goed voor beeld is borstvoeding. Vooral bij een eerste kind is het voor een kraamvrouw heel moeilijk om uit alle informatie die op haar afkomt, het goede te kiezen. Thuiszorg en het ziekenhuis willen graag dat de voorlichting hierover op dezelfde manier wordt gegeven en dat zelfde argumenten worden gebruikt voor borstvoeding. Daarom zijn we met elkaar in gesprek over standaardisering van de informatie". FotoGees Huls (met bril) en Marjan Keune geeft voor Thuiszorg zwangerschapsyo ga. „Deelneemsters geven zich meestal in de vierde of de vijfde maand van de zwangerschap op voor mijn cursus", zegt Natasja. „Ik geef de vrouwen een aantal vaardigheden mee want het is natuurlijk belangrijk dat ze zelf leren lui steren naar hun eigen lichaam." In grote lijnen is de inhoud van de cursus zwangerschapsyoga hetzelfde als de cursussen die Ellen en Hermy verzor gen. „Ontspanning staat ook hier voor op. Belangrijk verschil is dat bij yoga ademhaling centraal staat", legt Natasja uit. „De deelneemsters leren door middel van flankademhaling weeën op te vangen en ze leren persen bij het inademen. Tevens leren ze omgaan met pijn, onrust en angst." Natasja Lenferink houdt twaalf cursus bijeenkomsten waarvan twee met de partners erbij. „De partners leren de vrouw masseren tijdens de zwanger schap om zich goed te kunnen ont spannen. Ook leren ze een paar massa getechnieken om rugweeën bij de bevalling te verlichten en de partners leren hun vrouw goed te begeleiden bij de bevalling." Een afzonderlijk onder deel van de cursus die Natasja verzorgt in het Thuiszorg-gebouw aan de Ruysdaelstraat gaat over het contact tussen moeder en kind. „De aanstaan de moeders leren massage-oefeningen om spelenderwijs contact met het kind in de buik te maken en speciale ont spanningsoefeningen. Natasja Lenfe rink geeft op dit moment aan twee groepen de yogacursus en er komen er in april nog eens twee bij. „De deel neemsters aan deze cursus zijn zonder uitzondering erg positief over de lessen. Vaak bellen ze dan ook na de bevalling op om te vertellen hoe het gegaan is." Die ervaring hebben Ellen en Hermy ook: „Het is voor vrouwen heel erg belangrijk dat ze hun ervaringen over het verloop van de zwangerschap kun nen uitwisselen tijdens onze cursussen. Na afloop van de cursus komen de vrouwen vaak nog privé bij elkaar. Soms ontstaan er complete reünies." Nagym Ellen Kiffen geeft niet alleen begelei ding tijdens de zwangerschap, maar na de bevalling geeft ze ook speciale cur sussen nagym. „Die zijn erom nog eens na te praten en vragen te stellen maar ze zijn met name ook bedoeld om vrou wen in de periode na de bevalling te helpen om lichamelijk weer in balans te komen. Door middel van een aangepast oefenschema worden de (bek.ken)spie- ren weer versterkt, houding en conditie verbeterd en er is dan ook weer tijd voor ontspanning." Tot slot de voor de hand liggende vraag aan de drie cursusgeefsters: hebben zij zelf als moeder baat gehad bij de infor matie die zij aan de cursistes meege ven? De drie docentes, eensgezind, „ledereen doet het op haar eigen manier, maar met de cursus als achter grond heb je meer zelfvertrouwen als je moet bevallen." Foto v.ln.r.: Ellen Kiffen, Hermy Huis in Veld en Natajsa Lenferink Thuiszorg Zuidwest Overijssel Postbus 583 7400 AN Deventer Mevrouw Wijninga legt ziel en zaligheid in haar werk DEVENTER - Verloskundige C.A. Wijninga is stellig: „Ik ga ervoor, ik geef mijn hele ziel en zaligheid als ik bij een bevalling ben." Mevrouw Wijninga is al sinds 1963 als verloskundige actief. Sinds 1969 is ze in Deventer gevestigd. Ze is zelfstandig onder nemer. „ie moet altijd werken, dag en nacht en in de weekends. Bij nacht en ontij moet je op stap. Alleen al deze maand heb ik 32 bevallingen gehad." In de loop van de jaren is er wel het één en ander veranderd in de mentaliteit van de mensen, stelt de Deventer ver loskundige. „Tegenwoordig praten de vrouwen en hun mannen veel meer mee over de bevalling. Ze willen bij voorbeeld in bad bevallen of op een baarkruk. Allemaal prima hoor, maar op een gegeven moment is de verloskun dige toch degene die de beslisingen neemt en als het voor de gezondheid van moeder en kind beter is, moet toch maar worden afgezien van die kruk. De verloskundige heeft, bij een bevalling het laatste woord." Behalve de menta liteit is in de loop der jaren ook de indi catiestelling veranderd. De verloskundi ge geeft een indicatie voor een zieken huisbevalling - al dan niet poliklinisch - wanneer er bijvoorbeeld tijdens de zwangerschap bloedverlies optreedt. „Mensen kunnen nu sneller naar het ziekenhuis", zegt mevrouw Wijninga. „Met name voor behandelingen zoals bevallingen met behulp van een vacuümpomp- of tang kun je tegen woordig snel naar het ziekenhuis. Dat was vroeger niet zo. Je bent er overi gens ook snel weer uit'. Als iemand een maal in het ziekenhuis ligt en er treden complicaties op, dan kun je meteen geholpen worden." Thuiszorg Aanstaande moeders en vaders zijn vrij om een verloskundige te bellen die hen zal helpen tijdens de bevalling. „Tijdens de zwangerschap schakelen vrouwen me tegen de uitgetelde datum in om afspraken te maken. Ook word ik inge schakeld als er iets mis gaat, bijvoor beeld bij bloedverlies, of als pa zenuw achtig wordt.... Voor de bevalling houd ik de gezondheid van moeder en kind in de gaten aan de hand waarvan ik kan vaststellen of iemand in het ziekenhuis of thuis bevallen kan." Als het moment van de bevalling een maal daar is, wordt de verloskundige opgetrommeld en haalt ze het kind. „De gegevens van moeder en kind zoals bloeddruk en gewicht worden door mij doorgegeven aan de kraam verzorgende van Thuiszorg. De eerste tien dagen na de bevalling blijft de ver loskundige verantwoordelijk voor de gezondheid van moeder en kind. Ik bezoek de pas bevallen vrouwen na de bevalling geregeld en mochten er bij zonderheden zijn, dan kunnnen ouders of de kraamverzorgende van Thuiszorg me altijd bellen. Het kan zijn dat het met de borstvoeding niet helemaal lek ker loopt, of het kind heeft koorts, om maar iets te noemen..." Vaders Met de vaders die vrijwel altijd tijdens de bevalling aanwezig zijn, heeft mevrouw Wijninga wel medelijden. „Vaders kunnen bijna niets doen, ze voelen ook niets en ze kunnen in feite alleen maar de hand of de benen van hun vrouw vasthouden." Duizenden Mevrouw Wijninga heeft in de loop der jaren een grote ervaring opgebouwd. „Ik heb in de loop van de tijd duizen den baby's gehaald. Als ik door de stad loop, kom ik steeds weer mensen tegen van wie ik de bevalling heb gedaan. De voor de hand liggende vraag is of er veel 'nieuwbouwmoeders' in de Vijfhoek in Deventer/Colmschate be vallen. Mevrouw Wijninga: „Vreemd genoeg niet. Er worden natuurlijk wel kinderen geboren in de Vijfhoek maar de meeste mensen wachten daar eerst een paar jaar met kinderen krijgen. Ik denk dat ze eerst de beslommeringen rond hun nieuwe woning moeten afronden." Verloskundigen In Deventer werken zes verloskundi gen. Ze hebben over praktische zaken regelmatig onderling contact in de ver loskundige kring. „Bij calamiteiten bij voorbeeld nemen we altijd voor elkaar waar", verduidelijkt mevrouw Wijnin- Mocht u na het lezen van deze artike len nog vragen hebben, dan kunt u contact opnemen met onze Centrale Thuiszorgtelefoon (0570-686000). Bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 08.00-18.00 uur, buiten deze tijden alleen voor spoedeisende zaken.

Holtens Nieuwsblad | 1998 | | pagina 8