Decoratief beschermd Lijsten in de bocht Z Goed gereedschap werkt "1_ beter en veiliger Provencaals tintje door kalken en schuren Stap voor stap een fraaie lambrizering aanbrengen Kraaldelen met karakter RSW 98-017 :r voor /e aan nsieve iarvan foto: Dutux Kalken verweerd uiterlijk KlusTips Dit heeft u nodig format Klus gaan, Bescherming beschermen lokter noe- Van oudsher dient een lambrisering als bescherming van de wand. wordt Klaar ook tegenwoordig voorkomt een houten lambrizering beschadi- aan- ging van de ondergrond. Naast deze praktische bijkomstigheid is het itrale veelal het decoratieve accent waarvoor gekozen wordt, iördi- praai gedecoreerd of geschilderd straalt de lambrizering de allure van weleer uit. Om te voorkomen dat uw fraaie lambrizering beschadigd kunt u deze q bescherming van uw wanden maar beter goed beschermen. Zeker in de hal en in de gang heeft een houten lambrizering veel te verduren. Kinderen, fietsen en huisdieren eisen hun tol. Bescherm daarom het houtwerk dat veel te verduren rt |j heeft met een verf die hier tegen bestand is. Durolak van Dulux is een specia- ver 'e ver^ waaraan polyurethaan is toegevoegd Daardoor kan het tegen een stoot- je zonder te schilferen, verdraagt het wrijving zonder te krassen en gaat uw verf- '.verk veel langer meer zonder te slijten. )ten yoor informatie of verkoopadressen: Pril B.V., telefoon 030 - 608 56 00. den van org- Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: redactie serui.ce Lueekbladen megener Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 010-4699362 Klassieke accenten in het interieur zijn veel te vinden in oude statige herenhuizen. Schouwen, rijk geornamenteerde plafonds, schuifsepa- raties en lambrizeringen in bijvoorbeeld de hal of de gang. Met moderne materialen een eenvoudige klus om dit alles weer in oor spronkelijke staat terug te brengen of geheel nieuwe sfeerideëen te realiseren. Ook in een nieuwbouwhuis. Met behulp van speciale wandlijsten veranderd een eenvoudige vlakke wand tot een wand met een klassieke uitstraling en allure. Grote oppervlakken zoals een lambrizering kunnen door het aanbrengen van kaders harmonieus worden opgedeeld. Deze lijsten zijn gemaakt van kunststof met een harde witte boven laag die goed overschilderbaar is. Aanbrengen met speciale kit en netjes afwer ken met voegpasta. Iedere doe-het-zelver kan het. Voor gebogen wanden zijn van Orac Decor ook flexibele lijsten in vele uitvoeringen te koop. Door de buig zaamheid kunnen ook gebogen wanden en plafonds elegant worden afgewerkt. Aanbrengen gaat op dezelfde wijze als de gewone kunststof lijsten. Voor informatie of verkoopadressen: Interdec, telefoon 0416 - 662350. 'Van kwalitatief goed gereedschap heeft u jaren klusplezier. Of u nu een beginner bent of een doorgewinterde Doe-Het-Zclver: goed gereed schap werkt beter en veiliger. Sta daarom eens stil bij de inhoud van uw gereedschapskist. iWat in ieder geval niet in de gereedcollectie mag ontbreken is een basisuitrus ting die geschikt is voor klussen in huis die regelmatig terugkomen, zoals tim merwerk en eenvoudige elektra- en sanitairklussen. Zo'n basisuitrusting bestaat uit het volgende handgereedschap: een klauwhamer, handzaag, metaalzaag- peugel, verschillende schroevendraaiers, spanningzoeker, duimstok en rol maat, houtbeitels, zoetvijl, houtrasp, waterpomp-, knip-, nijp- en combinatie- tang, een verstelbare moersleutel en een set steek en/of ringsleutels. Vervolgens ;is een goede (klop)boormachine onmisbaar. Een accuboor/schroefmachine is daarnaast ook erg handig. Voor timmerwerk zoals het maken van een lambri zering is naast een handzaag en houtbeitels een goede schaaf zeker geen over- jbodige luxe. Koop bij voorkeur kwalitatief goed gereedschap; dat werkt beter en veiliger. Daar heeft u vele jaren plezier van. komt bijna <\gnes voor en wij rg bij iicatie at we Het kalken van meubels en vloeren is een traditionele afwerking die vroeger veel op het platteland werd toegepast. Wanden en vloeren van schuren werden met kalk geschilderd. Zo had men minder last van ongedierte. Kalk die overbleef werd op de meubels en vloeren in de woning aangebracht. Na enige tijd sleet de kalk weg en bleef het alleen in de dieper liggende delen van het hout achter. Kalken op vloeren of een houten lambrizering met kraaldelen geeft het effect van 'natuurlijke' slijtage. Met de speciale kalkpasta op waterbasis van Classic Paint Effects kan iedereen dit sfeervolle effect aanbrengen. Maak voor u begint eeist een proefplankje om het beoogde effect te controleren. U kunt op onbe handeld hout werken of op hout dat van een laagje beits of verdunde acryllatex is voorzien. De kalkpasta goed in de nerf aanbrengen met een doek of een pluk staalwol. Nu even laten drogen en daarna wegschuren of de nog natte pasta afvegen met een doek. Zonodig de hoeken en randen nog wat schuren voor een natuurgetrouw slijtage-effect. Afwerken met een transparante acryllak. Zo geeft u een provencaals tintje aan uw interieur. Voor informatie of verkoopadressen: Pril B.V., telefoon 030 - 608 56 00. Er is een groot aanbod aan kant en klare wand en lambrizeringsystemen te koop. Gemakkelijk zelf te monteren en fraai vormgegeven. Het afwerken doet u in een leuke kleur naar eigen smaak. Bijvoorbeeld een lambrizering met een boog. Te koop bij de Doe-Het-Zelf zaken als kant en klaar pakket. Decoratief en erg prak tisch. Vooral voor een gang of een hal waar fietsen of een kinderwa gen staan, is deze lam brizering aan tc raden. Geschilderd met een duurzame stootvaste verf heeft u een pnma bescherming van de wanden. Monteren is eenvoudig. Wij laten u dit stap voor stap zien. De inhoud van een kant en klaar pakket is vol doende voor een muur- breedte van 158 cm. De maximale hoogte is 125 cm. Voor u begint eerst de verpakking verwijde ren en de mdf-kraal- schroten twee dagen laten akkhmatiseren in dezelfde ruimte waar u de lambrizering wilt aanbrengen. Ter hoogte van de onderzijde, het midden en de bovenzijde van de kraalschroten brengt u eerst horizontale rachels aan op de wand. De onderste rachel circa 2 cm vrijhouden vanaf de vloer. De bovenste Het materiaal uit het kant en klaarpakket eerst twee dagen laten akkhmatiseren in dezelfde ruimte waar u de lambri zering heeft gepland. Controleer voor u begint of de wand waarop u de lambrizering aan- brent goed droog is. Is dit niet geval, dan eerst verhel pen. Vergeet de ach- terlijst, de lambri- zeringslijst, plinten en atwerklijsten niet. Eerst goed opmeten hoeveel u nodig heeft. rachel exact gelijk hou den met de bovenzijde van de kraalschroten. Voor het rachel- werk en de kraalschro ten kunt u een kant en klaar clipsysteem (Profix) gebruiken. Met speciale clips klikt u de schroten aan elkaar. Houten rachels m ook. Hierop moet u later de kraalschroten met mon- tagekit bevestigen. monteren van de kraal schroten eerst controle ren of de wand goed droog is. Om de vijf schro ten wordt een tussenstijl geplaatst. Eerst op maat zagen. De lengte wordt bepaald door de lengte van de schroten minus de breedte van de plint, minus de hoogte van de boog (deze bedraagt circa 15 cm.). Let op; de schroten vallen ach ter de plint. De tussen stijl rust op de plint. Als de kraalschro ten en tussenstijlen zijn aangebracht monteert u de achterste lambrize- ringslijst (A) op de wand. Monteer de lijst aan de bovenzijde van de kraalschroten. Deze lijst.valt gedeeltelijk achter de schroten. Met schroeven en pluggen aan de muur bevestigen. Lambrizcringslijsten zoals afgebeeld bestaan uit twee delen en zijn verkrijgbaar in verschil lende vormen. U moet deze apart aanschaffen. Begin nu met het aanbrengen van de bogen. De bogen rusten aan weerskanten op de tussenstijlen en worden bovenaan exact gelijk gehouden met de kraal schroten. De bogen bevestigen met monta- gekit. Twee koploze spij kertjes aan weerskanten van de boog zorgen ervoor dat deze op hun plaats blijven zitten. Als alle bogen zijn bevestigd brengt u het andere deel (B) van de lambrizeringslijst aan. Deze lijsten passen pre cies in elkaan Nu kunt u beginnen met de afwerking. Bijvoorbeeld schilderen. Eerst in de grondverf. Laat goed drogen, even licht schuren met zeer fijn schuurpapier en ver volgens aflakken met gewenste kleur. Vergeet de plint niet. Na het schilderen lijmt u de plinl met montagekit onderaan op de kraalschroten. Kraaldelen in combinatie met de speciale lambrize- ringslijsten van Jewé vormen een fraaie wandafwer king die professioneel oogt. Deze lambrizeringssct bestaat uit een top- en een plintset. De topsct is een sierlijst die d.m.v. messing en groef perfect past op een bijbehorende achterlijst. Mie onderdelen passen zo in elkaar. De lijsten zijn gemaakt voor 13 mm dik materiaal, zoals schroten, plaatmateriaal of karakter volle kraaldelen. Gereedschap - duimstok of rolmaat - hamer - kitpistool - klopboormachine - kwasten - poüood - schroevendraaier of accuboor/schroef machine - tekenhaak - waterpas Materiaal - grondverf - Kant en klaar MDF lambnzeringspakket van RET - koploze spijkers - lambrizeringslijsten - montagekit - pluggen - schroeven - stootvaste verf (Dulux Durolak) - vuren latten (15 x 22 mm) voor het rachel we tk of Profix clipsysteem - Kant en klaar pakket MDF lambrizering met togen van RET; verkrijgbaar bij de bouwmarkten (o.a Gamma en Praxis). - Flexibele decorlijstcn: Interdec, telefoon 0416 - 662350. Jewé lambrizeringslijsten: Doe-Het-Zelfzaken Voor Doe-Het-Zelf cursussen, workshops of demonstraties kunt u terecht bij Kluslnfo in Den Haag. Telefoon: 070-3650999. n ook I eden. I De klassieke uitstraling van een fraai vooroorlogs herenhuis in uw interieur? Geen probleem. Bijvoorbeeld door een lambrizering te maken. Met de materialen die tegenwoordig bij de doe-het-zelf zaken en bouwmarkten te koop zijn, kan iedereen zo'n fraaie lambrize ring maken. Decoratief en meteen een goede wandbescherming. Door een plank bovenaan de lambri zering te monteren krijgt u een console- lambrizering. Leuk om decoratieve accessoires op te zet ten. Schilderen in ver schillende kleuren geeft een apart effect. Bijvoorbeeld bogen, tussenstijlen en plint in één kleur. De rest in een frisse bijpas sende kleur. Voor u begint eerst de situatie goed beoor delen en meten. Dan pas de zaag erin. Beter één te weinig meten dan duur materiaal verspillen. Bewaar de verf én vooral het kleumum- mer van de verf. Kleine beschadigingen werkt u zo eenvoudig bij met dezelfde verf. /orden :r toch lilie de :lid zo hou- :n dat I ook minale Thuis deze nachts medi- Agnes Steeds voor j wordt Decoratie en goede bescherming in één. foto'sRET

Holtens Nieuwsblad | 1998 | | pagina 11