f Border afstrooien Goed planten De herfst: perfecte tijd om te planten Bemesting Buitenverlichting: gezellig en veilig Naaldbomen en coniferen Oktober? Tuinmaand! Winterbloeiers 's Winters groeien planten niet? Wat u ook plant, hoofdzaak is dat het goed gebeurt. Diep genoeg en stevig genoeg. Belangrijk is dat u altijd een ruim plantgat maakt. Verbeter de grond door er royaal com post, mest en tuinturf doorheen te mengen. Zorg dat de grond in het plantgat niet droog is. En plant op de juiste diepte. Netzo diep als de plant bij de kweker of in de pot stond. Bij bomen en heesters kunt u dat meestal wel zien aan de kleurverandering op stam of tak ken. Boven de grond is er vaak groen te zien, eronder nooit. Druk na het planten de grond rond de wortels goed aan en geef flink water. Dan ontstaat er prima contact tussen grond en wortels en daar gaat het om. Verlichting in de tuin is een prima investe ring. Uw tuin wordt er niet alleen veel aan trekkelijker door, maar ook gebruiksvriende lijker én veiliger. Voor de gezelligheid is het heel leuk om met tuinfakkels te werken, maar met elektrische tuinverlichting kunt u min stens zoveel sfeer maken en het is veel gemak kelijker. Er is tuinverlichting met afstandsbe diening, met losse snoeren of op vaste pun ten, met 220 volt of heel veilig met 12 volt zwakstroom. De keus in systemen, ornamen ten en mogelijkheden is bijna oneindig. Bewegingsmelders zorgen ervoor dat u ziet wie uw huis nadert. Dat is handig én veilig en het is nu een prima tijd om zo'n systeem aan te (laten) leggen. Naaldbomen en coniferen zijn bezig aan een 'come-back'Er zijn namelijk allerlei sierlijke soorten verkrijgbaar, die je in grote en kleine tuinen en zelfs in potten kunt neerzetten. Van verschillende dennensoorten bestaan dwergvormen die langzaam groeien en uit eindelijk laag blijven. Een hele mooie is Pinus strobus 'Radiata' die een vrijwel perfect kogel ronde vorm heeft. De lange blauwgroene naalden zitten met vijf bij elkaar en gaan niet hangen. Al op jonge leeftijd draagt deze den prachtige kegels. Hij wordt ongeveer 1,5 m hoog. Nog kleiner blijft Pinus mugo 'Mops'. Een dwergden in een pot geeft een prachtig Herfst Tuin effect op een terras of balkon, maar je kunt ook enkele potten bij elkaar zetten. Alle den nen doen het goed in normale tuin- of pot grond. Zorg bij een pot altijd voor een goede afvoer van overtollig regenwater! Dichtgeslagen grond Door de regen kan open grond 'dicht slaan'. Dan ontstaat er een soort ver harde bovenlaag die moeilijk lucht en water dooilaat en daar hebben planten een hekel aan. U kunt er op twee manieren iets aan doen: de bovenlaag regelmatig los schoffelen of tussen de planten een mulchlaag van compost of pot grond aanbrengen. Het eerste betekent extra werk, het tweede geeft juist minder werk (onkruid wordt verstikt) en de grond wordt door zo'n mulchlaag nog verrijkt ook. Dal dacht u maar. Het grootste deel van de win tertijd is de grond niet bevroren. Dan ontwikke len de wortels zich wel degelijk. Juist daarom is dit jaargetijde een uitstekend moment om te planten. Heesters, bomen, vaste planten, kruiden, fruitboompjes, het maakt niet uit. plant kan alleen goed groeien als ei voldoende voedingsstof fen in de grond zitten. Dat zijn heel belangrijke stoffen als stikstof, fosfor en kali (de zogenaamde NPK-mest.stof fen) en een hele reeks elementen waar plan ten weinig van nodig hebben, maar ze kun nen ook niet zonder. Voorbeelden zijn mag nesium/ mangaan, ijzer en koper. De planten halen al die voedingsstoffen via hun wortels uit de grond en maken daar hun takken, bla deren, bloemen en vruchten mee. U moet dus zorgen voor voldoende voedsel op de groei- plek. Geef daarom planten die u nu plant een goede bemesting in het plantgat met oude stalmest en goede potgrond. In de herfst heeft de tuin fosfor en kali nodig. Voor het toedienen is het handig te weten hoeveel er hiervan al in uw tuin aanwezig is. Bij het tuincentrum zijn speciale grondmonster- tests te koop. Deze geven inzicht in wat uw grond nodig heeft. Stikstof stimuleert de groei wal juist in het voorjaar nodig is. De zuurgraad van de grond bepaalt hoeveel er opgenomen kan worden. Met kalk is deze te beïnvloeden. Kortom, als de R in de maand is heeft ook uw tuin extra vitamines nodig. I Vijver schoonhouden Zorg dat er zo min mogelijk blad in de vijver waait. Bijvoorbeeld door een tiet over de vijver te spannen. Het is geen fraai gezicht, maar het helpt wel en voorkomt dat er een dikke laag bladeren op de vijverbodem kan gaan rotten. Wilt u toch liever geen net over uw vijver, informeer dan bij de vijverspeciaalzaak naar speciale apparatuur om de vijver schoon te houden. Een gazon moet kort geschoren en schoon de winter in. Maai door tot het gras niet meer groeit. Dat kan nog vrij laat in het jaar zijn, omdat gras doorgroeit bij temperaturen boven 6 "C. Maai het gras de laatste keer tot zo'n 3 a 4 cm hoogte en haal alle maairesten weg. Dat kan dan niet gaan rotten, vervilten en de grasmat verstikken. Verwijder voor die tijd ook regelmatig al het: opwaaiende blad van bomen en heesters van het gazon. Ook dat verstikt anders het: leven eronder. Als het soorten zijn die gewoon het hele jaar bij ons in de tuin kunnen staan, is het prima. De vaste planten in de border hebben zich tij dens de groei omhooggedrukt. Ze staan op heuveltjes waar de wortels in zitten. Die zijn daardoor extra gevoelig voor vorst. De ruim tes tussen de planten moeten worden gevuld met potgrond of goede tuingrond. 'Afstrooien' noemt de vakman dat. Het is niet alleen beter voor de planten, hel staat ook beter. gesnoeid mag worden? Neem dan JGoed gereedschap betaalt zich zelf terug Als basisuitrusting heeft u in ieder geval een spa of schop, een hark, een schoffel, een snocischaar en een krabber nodig. Bezuinig daar niet op. Een goede kwaliteit tuin gereedschap kan een leven lang meegaan en is dus nooit duur l.et ook op dat gereedschap met een steel bij uw lichaamslengte past. Dat werkt pas prettig! Voor advies kunt u terecht bij de vakman. De actie 'Oktober? Tuinmaand!' is inmid dels een begrip in Nederland. Als u in oktober een hovenier in de arm neemt, wacht er een heel aantrekkelijk bollen- verrassingspakket op u met de prachtige lage Tulipa tarda die u in uw tuin kunt laten verwilderen. Voor meer informatie kunt u bellen met het Hoveniers Informatie Centrum tel. 030-6595550 tussen 8.30 en 12.30 uur. Bijna alle rozen zijn geënte planten. De kwe ker heeft het 'edele', bloeiende deel van de roos laten vastgroeien op een 'wild' wortel deel. De edele roos vormt zelf namelijk maar zwakke wortels en zou dan niet goed kunnen groeien. De plek waar wild en edel zijn samengegroeid heet de oculatieplek. Het is een soort knobbel vlak boven de wor tels. Die knob bel moet mini maal vijf cm onder de grond komen bij het plan ten, zodat die goed beschermd wordt. Houd er rekening mee dat de grond na het planten meestal wat inklinkt. Het najaar leent zich heel goed voor het tref fen van voorbereidingen voor het volgende tuinseizoen. Het is nu bijvoorbeeld de tijd om u eens op uw gemak te oriënteren op practi- sche ornamenten in de tuin zoals een pergo la of rozenboog. Met beide brengt u diepte in de tuin en een pergola begroeid met bloeien de klimplanten of een rozenboog vol met rijke kleurenpracht van (geurende) rozen geven uw tuin maanden lang extra sierwaar- de. De meeste planten hebben voor de winter hun bloei gehad, maar er zijn er een paar die juist in de winterperiode bloeien. Van de vaste planten bijv. de bekende kerstroos (Helleborus niger) die in pot gekweekt zelfs bloeiend in de tuin gezet kan worden als de plant aan de buitentemperatuur gewend is. Winterbloeiende heesters zijn diverse Erica soorten (winterbloeiende heide), de beroem- Snoei nooit als het vriest. En als u snoeit, zorg dan dat de vorm van de planten zo natuurlijk mogelijk blijft. Coniferen kunt u in de herfst beter met rust laten. Dal geldt ook voor de voor- jaarsbloeiers, anders haalt u de nieuwe bloeitakken weg. Bloeiende heesters die in de zomer gebloeid hebben, kunt u nu snoeien. Ook uitgebloeide bloemstengels en afgestorven blad mogen van de vaste planten en van planten bij de vijver worden verwijderd. U twijfelt over wat wel of De hovenier kunt u inschakelen voor verschillende werkzaamheden, van -het professioneel snoeien van uw hagen en bomen tot de totale herinrichting van uw tuin. de toverhazelaars (Hamamelis mollis zie afbeelding en Hamamelis japonica met heel veel cultivars die bloeien in tinten van geel tot warmrood). Heel mooi is de sneeuwbal (Viburnum x bodnantense 'Dawn') met diep- roze knoppen en lichtroze bloemen. Viburnum fragrans heeft rozewitte bloemen. Een sierkers (Prunus subhirtella 'Autumnalis') bloeit met witte bloesem. Dan de beroemde winter jasmijn (Jasminum nudiflorum) met een weelde aan gele bloemen. Die kan als klimmer tegen een muur op het zuiden wor den gezet of u kunt de takken prachtig ergens overheen laten hangen. Een juweeltje! Maar de absolute topper is misschien wel het meloenboompje, dat ook wel winterbloeier wordt genoemd (Chimonanthus praecox). Deze plant heeft heerlijk geurende, gele, van binnen rode klokjesbloemen, maar vraagteen zeer beschutte plaats. In pot gekweekt kan dé plant ook in het najaar worden geplant. De herfst is schitterend. Warme kleuren, verstilde nevels, ruk kende stormwinden, onverwacht zwoele perioden en de rijp van de eerste nachtvorsten. Een ideaal seizoen om nieu we plannen voor uw tuin te maken en om nieuwe plan ten in uw tuin te zetten. De oude tuinlieden wis ten dat maar al te goed. V hoeft niet te wachten tot het voorjaar. Integendeel: u kunt meteen beginnen! De planten gaan in de herfst gedeeltelijk in rust en laten zich dan goed verplanten. Ze kunnen de hele winter door lek ker stevige wortels maken zodat ze volgend voorjaar al sterk uitlopen.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 9