Thuiszorg Zuidwest Overijssel zoekt actief de samenwerking „Het ziekenhuis en Thuiszorg zijn natuurlijke partners" Gedifferentieerd wijkverpleegkundigen hebben speciale kennis in huis II ,Wie hier iets wil lenen, tan zo naar binnen lopen" effent ^'gebrufkteTS ,Je hoeft maar te bellen en ze staan voor je klaar Openingstijden Uitleen Hulpmiddelen telefoon: (0570) 686000 Wat heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel te bieden Organisaties stemmen zorg aan bed op elkaar af is crjaar tienduizend uitleningen via hulpmiddelencentrum del nodig heeft. Heeft een cliënt grotere hulpmiddelen nodig zoals een elektrisch hoog-laag bed, dan wordt dat via de Centrale Thuiszorgtelefoon geregeld na medi sche indicatie van de verpleegkundigen van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Deze worden thuisbezorgd want deze artikelen kun je natuurlijk met bij de balie afhalen. De cliënten betalen hier voor wel een eigen bijdrage. Is een hulpmiddel voor langer dan drie maanden nodig, dan moet dit geregeld worden na de zorgverzekeraar van de cliënt of via de gemeente. Zijn de men sen verzekerd bij Salland Verzekerin gen, dan wordt de aanvraag door Thuiszorg Zuidwest Overijssel in behan deling genomen en via het Hulpmidde lencentrum verstrekt. De mensen krij gen het hulpmiddel in bruikleen. Hiervoor is altijd een machtiging van de behandelend arts nodig. Het kan hierbij gaan om hulpmidelen zoals krukken, rollators, aangepaste bedden, aange- Foto linksDitty Gloerich paste stoelen, vernevelaars enz. Via gemeente Heeft een cliënt bijvoorbeeld een rol stoel nodig, dan loopt de aanvraag via de gemeente Voor de gemeente Deventer verzorgt Thuiszorg Zuidwest Overijssel de passing, levering en het onderhoud van de rolstoel. Dit betreft voorzieningen die vallen onder de Wet Voorzieningen gehandicapten (WVG). Ook aanpassingen in de woning van de cliënt vallen onder deze regeling. De gemeente beoordeelt dit soort aanvra gen in het kader van de WVG. Hulpmiddelen die door Thuiszorg Zuidwest Overijssel geleverd worden zijn voornamelijk rolstoelen, tilliften, douche- en postoelen. Alarmering Vierde onderdeel van het Hulpmidde lencentrum betreft de alarmering. Ditty Gloerich legt uit dat een alarmerings systeem kan worden aangebracht op medische of sociale indicatie. „Alarmering op sociale indicatie komt er bijvoorbeeld als mensen ouder wor den en zich thuis niet meer veilig voe len. Hier moet een eigen bijdrage voor worden betaald Alarmering op medi sche gronden kan alleen na indicatie van een arts als iemand bijvoorbeeld een langdurige ziekte heeft. Thuiszorg Zuidwest Overijssel verzorgt de indica tie voor de zorgverzekeraar Salland die dan de kosten voor zijn rekening neemt. De alarmering verloopt via de Brandweer in Deventer." Buitengebieden Ook via de kantoren van Thuiszorg Zuidwest Overijssel in de buitengebie den kunnen hulpmiddelen worden afgehaald. Voor cliënten is het wel goed te weten dat in de dorpen slechts een kleine voorraad aanwezig is en dat de openingstijden beperkt zijn. Ook voor de buitengebieden geldt dat gro tere hulpmiddelen thuis kunnen wor den bezorgd. CVENTER - Tienduizend keer per lar halen inwoners van Deventer n directe omgeving hulpmidde- jn zoals krukken, ondersteken, lllators of urinalen bij de balie in het Hulpmiddelencentrum in Thuiszorg Zuidwest Overijs- (I. En tienduizend keer per jaar rarden al deze hulpmidelen weer iruggebracht naar het pand aan e Zwolseweg. et Hulpmiddelencentrum is een uit- smst voor wie een been breekt en zich jdelijk met behulp van krukken moet En te redden of voor gezinnen die bij- prbeeld eventjes een ondersteek wil- ji lenen in verband met het bezoek in oma. (nderdaad, de meeste mensen komen er binnenwandelen voor hulpmidde- n zoals krukken of rolstoelen" zegt tty Gloerich, verpleegkundig adviseur jn het Hulpmiddelencentrum van szorg Zuidwest Overijssel. „Als je iets wilt lenen, kun je zo binnenlo- zonder afspraak. Het gevraagde ardt dan uit het magazijn gehaald, het Hulpmiddelencentrum kun je ximaal drie maanden iets lenen." Uitleen oudsher is het kruiswerk bekend )r het lenen van een po, krukken of i rolstoel. Zowel ten aanzien van de ganisatie als ten aanzien van de hulp- ddelen is er de laatste jaren veel vijzigd. In 1992, na de fusie tussen gezinszorg en het kruiswerk, ont- ind Thuiszorg Zuidwest Overijssel. In I94 veranderde het één en ander i.v, de wet-en regelgeving. Het jipmiddeiencentrum bestaat eigenlijk Zieke Deventenaar Mulder erg blij met hulp Thuiszorg i vier onderdelen. jdoeld voor wie tijdelijk een hulpmid- DEVENTER - H. Gielkens, direc teur van Thuiszorg Zuidwest Overijssel, zet de toon: „Landelijk gezien hebben we momenteel dertien - veertien procent oude ren. In 2010 zal dat percentage zijn gegroeid tot drieëntwintig. De kosten voor de gezondheids zorg lopen van zestig miljard gul den nu op tot honderd miljard in 2010. In het algemeen geldt: hoe ouder, hoe kwestbaarder. In de toekomst zal er dus meer zorg aan ouderen moeten worden gegeven door het ziekenhuis, de huisartsen, verpleeg- en verzor gingstehuizen en Thuiszorg. De financiën groeien jaarlijks wel iets maar we zullen als Thuiszorginstantie toch ook moeten kijken hoe we de financiën binnen onze eigen muren op orde houden. Efficiënter werken is daar een middel toe. Samenwerking met andere zorginstanties is een ander mid del. In het verzorgingsgebied van IEVENTER luiszorg Hulpmiddelencentrum volseweg 180 1. t/m vr. 09.30 - 18 00 uur za. en zo. van 17.15 - 17.30 uur is voor inwoners van het gehele werk lied een extra mogelijkheid kleine ilpmiddelen te lenen. DLMSCHATE ildpaperweg 2 i. t/mvr. 13.00 - 13.30 uur HTHMEN ationsstraat 9 i. t/m vr. 13.00 - 13.30 uur iepenveen olenweg 7 a. t/m vr. 13.00 - 13.30 uur IEETEN evenskamp 1 1. t/m vr. 13.00 -13.30 uur 0LTEN aardenstraat 31 i. t/m vr. 13.00 - 13.30 uur en 5.30 - 17.30 uur ITTELE ithmenseweg 27, i telefonische afspraak UTTENBERG armelinkstraat 13 i telefonissche afspraak ILST van Limburg Stirumstraat 12 a. t/m vr. 13.00 - 13.30 uur HALTE e Blekestraat 34 a t/m vr. 13.00 - 13.30 uur 116 30 - 17.30 uur ZORGEN rotere, kostbare en kwetsbare artike- worden tegen vergoeding thuis orgd Deze kosten bedragen maxi- al f 50, -- per bezorging (bezorgen i ophalen). Ook is het mogelijk klei- e artikelen tegen vergoeding thuis Haten bezorgen DEVENTER - „Als ik de medewerksters van Thuiszorg een rapportcijfer zou moeten geven, kregen ze van mij alle maal een tien met de griffel! Niets is hen teveel, ze doen werkelijk alles voor je." De 56-jarige J.A. (Ton) Mulder uit Deventer is erg ingenomen met de hulp die Thuiszorg Zuidwest Overijssel hem bij zijn ziekte kan bieden. In januari van dit jaar kwam Mulder doodziek terug in Nederland na een verblijf van zeventien jaar in Costa Rica. In dit Midden- Amerikaanse land woonde en werkte hij, maar hij werd er ziek. De oud- Deventenaar keerde terug naar zijn vroegere woonplaats en verbleef drie maanden in het ziekenhuis. Nu woont hij weer bij zijn moeder en zijn oom. Mulders nieren functioneren niet meer en in zijn buikholte hoopt zich vocht op. De buikholte moet derhalve om de vier of vijf uur gespoeld worden. Dat kan Mulder zelf, zonder hulp. De Deventenaar is bovendien aan één oog nagenoeg blind en kan met het andere oog slechts weinig zien. De medewerk sters van Thuiszorg Zuidwest Overijssel helpen hem met de verzorging van de wond die overbleef na de operatie in het Deventer ziekenhuis. Uitstekend „De medewerksters van Thuiszorg Zuidwest Overijssel doen het uitste kend, zowel de 'vaste' zuster die me dagelijks helpt als het team van zes zus ters dat afwisselend helpt", zegt Mulder, doelend op het clubje gediffe rentieerd wijkverpleegkundigen van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Deze verpleegkundigen hebben zich op ondermeer wondverzorging gespeciali seerd. „De verpleegsters verzorgen me gewoon goed maar dat niet alleen. Ze komen niet alleen om het slangetje in mijn buik steriel te maken maar ook maken ze een praatje. Ze hebben alle tijd en vragen steeds of ze nog iets voor me kunnen doen?" „Kan ik iets doen? Zeg het maar", zeggen ze dan. Het gaat allemaal erg gemoedelijk. De medewerksters van Thuiszorg Zuidwest Overijssel komen elke dag, ook in het weekend. Op de benedenverdieping van Mulders huis aan de Begoniastraat staat een bed dat zijn moeder bij Thuiszorg heeft geleend toen Mulder per vliegtuig onderweg was van Costa Rica naar Nederland. „Op dat bed ga ik liggen als het boven te warm wordt' zegt Mulder. „Zo'n bed brengen ze ook bij je thuis, fantastisch gewoon Krukken, een rolstoel, alles kun je zo ophalen bij het Hulpmiddelencen trum." Foto boven: De lieer Mulder: „Tlmizorg krijgt een tien met een griffel." Ouder-en kinderzorg Zwangerschapsgymnastiek Kraamzorg PKU/CHT-Screening Consultatiebureau Huisbezoeken Inentingen Themabijeenkomsten opvoedings voorlichting Verzorging en verpleging Huishoudelijke verzorging Persoonlijke verzorging Verpleging van zieken en gehandicapten Slaap-/waakdiensten Aanvullende hulpverlening Gespecialiseerde verzorging Alpha hulpverlening Video-hometraining Voedings-en dieetadvies Personenalarmering Gezondheidscursussen Dagopvang voor ouderen De Keppelerhof Thuiszorg-Hulpmiddelencentrum Aanvraag voor: Persoonsgebonden budget Vrijwillige thuiszorg Maatschappelijk werk Persoonlijk advies en gesprek Groepsbijeenkomsten Sociaal raadslieden Bedrijfsmaatschappelijk werk Thuiszorg Zuidwest Overijssel Thuiszorg Zuidwest Overijssel is die samenwerking heel goed mogelijk. Het gebied is met 125.000 inwoners over zichtelijk, er zijn voldoende voorzienin gen en met veel tehuizen en instanties heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel al goede contacten. Er is in dit gebied maar één verzekeraar en dat is Salland Verzekeringen. Deze feiten maken dat het overleg makkelijk gaat en dat de lij nen kort zijn." Samenwerking Thuiszorg Zuidwest - Overijssel zoekt de samenwerking met andere instellin gen actief op, uiteenlopend van ver pleegtehuizen tot woningcorporaties en het ziekenhuis. „Samenwerking met andere (zorg)instanties is reeds bestaande praktijk", zo legt Gielkens uit. Thuiszorg Zuidwest Overijssel levert bijvoorbeeld zorg in de aanleunwonin gen van het P.W. Janssen Verpleeghuis in Colmschate. „We moeten zoveel mogelijk gebruik maken van eikaars kennis en expertise. Dit allemaal uiter aard met het oog op het belang van de cliënt. Het gaat ons er niet om op de stoel van een andere instelling te gaan zitten. Dit houdt ook in dat we zaken afstoten die we beter aan anderen kun nen overlaten, zoals we destijds met de maaltijdvoorziening hebben gedaan. Een aantal instanties voor ouderen kan dat net zo goed zelf doen." Zorgvernieuwing Voor vernieuwende initiatieven op het gebied van zorgverlening is overheids subsidie mogelijk. Ook een manier voor Thuiszorg Zuidwest Overijssel dus, om geld te genereren. „Je ziet het steeds meer, die samenwerking", licht Gielkens toe. „Verzorgingstehuizen bij voorbeeld krijgen steeds meer een stuk je zorg van de verpleegtehuizen naar zich toe geschoven om te voorkomen dat mensen uit een verzorgingstehuis worden geplaatst en naar het verpleeg huis moeten." Het ziekenhuis verricht intussen steeds DEVENTER - Een betere continuï teit in de zorg waardoor er meer aandacht komt voor de cliënt. Dat is de meerwaarde van de samen werking zoals die er bestaat tus sen Thuiszorg Zuidwest Overijssel en het Deventer Ziekenhuis. Christine Bennink, beleidsmede werkster patiëntenzorg in het zie kenhuis, geeft een concreet voor beeld van op welke wijze het zie kenhuis zoekt naar mogelijkhe den om goede zorg op de juiste plaats te bieden. „Kinderen die in een tractie of in het gips liggen omdat hun heupjes niet in de goede stand staan, verblijven nu vaak weken lang in het ziekenhuis zon der dat ze daadwerkelijke zorg behoe ven. Ik denk dat het een goede zaak is dat onderzocht wordt welke mogelijk heden er zijn om voorlopig alleen nog in incidentele gevallen kinderen thuis te behandelen en te verzorgen. Hiermee beogen we tegemoet te komen aan de wens van de (familie van de) patiënt. Bij meer zorg thuis wordt de belasting wel groter voor de medewerkers van Thuiszorg. Daarom moet Thuiszorg altijd terug kunnen vallen op de kennis die in het ziekenhuis aanwezig is. En mocht het thuis helemaal niet meer gaan, dan moet een cliënt natuurlijk altijd weer naar het ziekenhuis kunnen. Het ziekenhuis zal zich in de toekomst meer richten op specialistische zorg en het herstel na opname zal steeds meer thuis gaan plaatsvinden". Christine Bennink onderhoudt voor het ziekenhuis de externe contacten met de zorginstellingen en houdt de ontwikke lingen in de gezondheidszorg goed in de gaten zodat ze ze kan "vertalen" naar het ziekenhuis-beleid. De mede werkster van het ziekenhuis vindt het belangrijk dat Thuiszorg Zuidwest- Overijssel sinds kort deelneemt in het overleg Zorg op één lijn. „Je kunt natuurlijk niet om Thuiszorg heen als je met verschillende instanties in de gezondheidszorg een gezamenlijke lijn wil uitstippelen. Thuiszorg en het zie kenhuis zijn natuurlijke partners." Christine Bennink is niet bang dat Thuiszorg zich teveel op het terrein van het ziekenhuis zal begeven. „Je moet niet bang zijn om een deel van je ken nis en kunde over te dragen als daar mee het belang van de patiënt is gediend". Protocollering Tijdens het gesprek met Christine Bennink duikt regelmatig het woord protocollering op. ..Als de zorg wordt geprotocolleerd, is voor iedereen duide lijk welke zorg verleend moet worden en hebben huisartsen. Thuiszorg, het ziekenhuis en eventuele andere betrok kenen inzicht in de ziektegeschiedenis van een bepaalde cliënt. Protocollering mag er niet toe leiden dat zorg op maat voor de individuele patiënt onmogelijk wordt." De protocollering bestaat al op meer poliklinische ingrepen. „Mensen worden geholpen en kunnen vaak nog dezelfde dag naar huis", zegt Gielkens. „Dat betekent dat de mensen veel eer der aan de zorg van de medewerkers van Thuiszorg Zuidwest Overijssel zijn toevertrouwd. Dat vereist natuurlijk ook meer kennis en deskundigheid op het vlak van medisch technisch hande len. Vandaar ook de vorming van het team van gedifferentieerd wijkver pleegkundigen." In dezen hebben Thuiszorg Zuidwest Overijssel, Salland Verzekeringen, het ziekenhuis en de huisartsen gezamenlijk overleg. Dit overleg heet Zorg op een lijn In het Deventer ziekenhuis is inmiddels een transferverpleegkundige die de contacten tussen Thuiszorg Zuidwest Overijssel, het ziekenhuis en artsen/specialisten onderhoudt met het oog op verzorging van ex-ziekenhuis- diënten. Het verhaal van de Thuiszorg-directeur gaat in eerste instantie op voor oude ren, maar ook op het gebied van jonge ren of psychiatrische patiënten is het aantal samenwerkingsverbanden tus sen zorginstellingen groeiende. Foto links: Christine Bennink het gebied van zorg voor diabetes „De zorg aan suikerpatiënten wordt nu door huisartsen, Thuiszorg en het ziekenhuis onderling afgestemd. Zo komt er een betere continuïteit in de zorg waardoor er meer aandacht is voor het ziektepro ces van de cliënt, die op deze manier ook niet meer afhankelijk is van het huisbezoek van de arts alléén. Eenheid in de zorgverlening, daar gaat het om" Binnen Zorg op één lijn vindt een onderzoek plaats waarbij onder andere onderzocht wordt hoe de zorg zowel in de thuissituatie als in het ziekenhuis het best georganiseerd kan worden. De bedoeling is dat de patiënt zoveel mogelijk thuis optimale zorg krijgt en een eenvoudige toegang heeft bij de soms toch noodzakelijke ziekenhuisbe zoeken. Bijkomend voordeel is volgens Christine Bennink dat een eventuele ziekenhuis opname uitgesteld kan worden door betere zorg thuis te verlenen. „Wat medisch gezien haalbaar is en indien de patiënt dit wenst, moeten ziekenhuis en Thuiszorg ernaar streven om de zorg thuis mogelijk te maken. Binnen Zorg op één lijn vindt een onderzoek plaats waarbij onder andere onderzocht wordt hoe de zorg zowel in de thuissituatie als in het ziekenhuis het best georgani seerd kan worden, zodat de patiënt zoveel mogelijk thuis optimale zorg krijgt en een eenvoudige toegang heeft bij de soms toch noodzakelijke zieken- huyisbezoeken. Als de technische mo gelijkheden het toelaten, zouden bij voorbeeld kankerpatiënten langer thuis kunnen blijven. Dat vergt natuurlijk ook meer van de verpleegkundigen van Thuiszorg. Ook de vergrijzing zal de komende decennia meer inzet thuis als in het ziekenhuis vergen Christine Bennink benadrukt dat de middelen en organisatie moeten wor den aangepast aan de situatie van de cliënt en niet andersom „Ook het zie kenhuis zal zich hier op moeten instel len". DEVENTER - „We zijn allemaal deskundig en we hebben een goed contact met elkaar. De lijnen zijn erg kort. Als iemand iets over een bepaalde cliënt wil weten, kan zij dat heel makkelijk even aan een ander lid van ons team vragen. Bovendien hebben we goede contacten met het zieken huis zodat er ook met het zieken huis steeds meer informatie-uit wisseling komt. De bekendheid met ons werk onder artsen neemt eveneens toe." Het mag duidelijk zijn: Janny Post en Trees Maas van Thuiszorg Zuidwest Overijssel zijn erg ingenomen met het fenomeen van de gedifferentieerd wijk verpleegkundige. Sinds begin van dit jaar zijn er bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel zes gedifferentieerd wijkver pleegkundigen werkzaam Trees Maas is stafverpleegkundige. Janny Post gedifferentieerd wijkverpleegkundige: „Het verschijnsel gedifferentieerd wijk verpleegkundige doet zich landelijk voor. Wijkverpleegkundigen die 'allround' zijn, specialiseren zich op een bepaald aandachtsgebied. Bijvoorbeeld op cara of diabetes, om maar iets te noemen. Bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel is op deze landelijke ontwik keling ingespeeld door in 1996 te star ten met de differentiatie cara, gericht op kinderen tot twaalf jaar en ouders en de differentiatie 1 Hieronder vallen medisch technisch handelen, pijnbestrij ding, wondverzorging, stomazorg, aids en oncologie. Differentiatie 1 bestaat uit zes wijkverpleegkundigen en een stafverpleegkundige die coördinator is. Eind 1996 hebben deze zes wijkver pleegkundigen een speciale cursus gevolgd op het gebied van medisch verpleegtechnisch handelen bij gezond heidszorgopleiding Trias in Deventer. „Heel leuk, we zijn allemaal cumlaude geslaagd", reageert Janny Post. „We zijn nu bezig met wondverzorging en pijnbestrijding." Trees Maas vult aan: „Met het vergro ten van specifieke kennis op een bepaald vakgebied bij de wijkverpleeg kundigen spelen we ook in op het lan delijk overheidsbeleid dat mensen lan ger thuis worden verzorgd. Patiënten verlaten het ziekenhuis sneller dan vroeger het geval was en het duurt lan ger voor je er in komt. Dat brengt met zich mee dat de mensen die je in de thuissituatie door wijkverpleegkundi gen van Thuiszorg Zuidwest Overijssel worden verzorgd, meer medisch ver- pleegtechnische aandacht vragen. Onze medewerksters moeten daarom goed worden geschoold. Je zou de wijkverpleegkundigen kunnen zien als een verlengstuk van het ziekenhuis." Thuiszorg Zuidwest Overijssel heeft ondermeer protocollen over het verzor gen van een infuus, epidurale pijnbe strijding, sondevoeding en centraal veneuze catheter, Protocollen ziin stao- Foto boven: Het team gedifferentieerd wijkverpleegkundigen van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. penplannen die het medisch technisch handelen van de wijkverpleegkundige precies vastleggen. De gedifferentieerd wijkverpleegkundi gen maken overigens gewoon deel uit van het al bestaande team van wijkver pleegkundigen van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. De grote kracht van de 'gedifferentieerden' is dat ze 24 uur per dag oproepbaar zijn en dat ze verspreid in het werkgebied van Thuiszorg Zuidwest Overijssel werken. Contact De gedifferentieerd wijkverpleegkundi gen hebben een goed contact met het Deventer ziekenhuis. Immers: om een patiënt thuis goed te kunnen verzor gen, moet er overdracht van kennis zijn om een goed beeld te krijgen omtrent de ziekte en het ziekteverloop. Daarom worden regelmatig artsen van het zie kenhuis geraadpleegd. Bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel is een zogenaamde transfer verpleegkundige aanwezig, die speciaal met het oog op de verzorging van mensen thuis de contacten met het ziekenhuis onderhoudt maar ook onderhandelt met verzekeraars en met fabrikanten die bijvoorbeeld apparatuur of verband leveren. De samenwerking tussen Thuiszorg Zuidwest Overijssel en verpleegkundige een vast onderkomen heeft in het ziekenhuis. Ook de pijn- consulent van het ziekenhuis heeft con tacten met Thuiszorg Zuidwest Overijssel en ook op andere gebieden neemt uitwisseling van kennis en erva ring toe. Ook met de apothekers in Deventer hebben de gediffenrentieerd wijkver pleegkundigen een goed contact weten op te bouwen. Trees Maas licht toe. „De gedifferentieerd wijkverpleegkun digen worden momenteel bijgeschoold op het gebied van wondverzorging. Dit doen we samen met het ziekenhuis en met de apothekers. Tijdens onze con tacten komen vragen aan bod als: welke soorten verband gebruiken we? Welke leveranciers zijn er? Hoe behan delen we de wonden? Op deze manier proberen we tot een zekere eenheid in het handelen te komen. Ook met huis artsen en andere artsen proberen we zoveel mogelijk tot overeenstemming te komen als het gaat om de keuze van een bepaald materiaal of de wijze van verzorging van patiënten. We willen graag zoveel mogelijk een gezamenlijk beleid ontwikkelen." Janny Post en Trees Maas verwachten dat verdere differentiatie in het werk van de wijkverpleegkundigen in de toe komst volgt. Bijvoorbeeld op het gebied van cara, reuma «of diabetes. „Voor onze cliënten een goede zaak, maar ook voor onszelf want verdere bijscho ling betekent een verdieping in ons vak", zegt Janny Post.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 11