Laat Dick maar fluiten HOLTENS NIEUWSBLAD Holtens Nieuwsblad gaat dagje mee met Holtense toparbiter Dick Beldman naar Katwijk aan Zee A 4 DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 „In de sponsorruimte komen de zakenlui echt bijeen om onder een hapje en een drankje zaken te doen. Voor sommigen is dat ook de reden lid te worden van de Club van Honderd waar de sponsors zich in hebben vere nigd," zegt Beldman. Tact is volgens Beldman de be langrijkste eigenschap van een scheidsrechter: „Ik ben de baas met mijn fluit en niemand an ders. Wanneer een speler in de fout is gegaan, dan laat je alleen die persoon naar je toe komen Ook in de bestuurskamer ko men de borrelhapjes op tafel. Schalen met stukken vis worden geserveerd aan de bezoekers. „Mag ik even uw aandacht," roept een radioverslaggever. „Twee collega's van mij nemen vandaag afscheid. Graag zou ik willen dat u voor hen applaudi- seerde. Hoe vaak hebt u niet genoten van hun sportvcrslag wanneer u naar de radio luister de." Beldman vindt de 1-1-stand oen mooie uitslag. „Alle partijen zijn nu tevreden en daar gaat het toch om." De scheidsrechter heeft daarom niet de volle bles suretijd meegerekend. „Ik had nog tien minuten bij kunnen tellen. Stel dat cr dan toch nog een doelpunt was gevallen, dan lag de situatie nu ineens com pleet anders.' Voor een opening als deze is dat minder gewenst," Een dagje fluiten is voor veel Holtenaren gelijk aan een dagje Beldman. Na 27 jaar scheidsrechteren en acht jaar aan de top is Dick Beldman een begrip geworden in zijn woonplaats. Maar ook bij veel voetbalverenigingen in het hele land kennen ze-zijn gezicht en zijn manier van werken. Verder kijk ik of de ruimte wel netjes is." Zelfs al ben je bekend bij het sportpark en weet je de kleedkamers te vinden, dan moet je nog begeleiding eisen volgens Beldman. Ook mag van te voren niet over de wedstrijd worden gepraat. „Je bent er om te zorgen dat alles zo objectief mogelijk ver loopt. In de bestuurskamer ga je dan ook niet voorui dopen op de wedstrijd," zegt de scheidsrech ter. „Zou je dat wel doen dan zit je vast aan die uitspraken en kunnen ze je daar later op terug pakken." Aangekomen in Katwijk rijdt Beldman eerst naar de boule vard. Hier laat hij zich lekker uitwaaien voor de wedstrijd. Een paar toeristen wagen nog een duik in het water, terwijl een man zijn surfzeil uitrolt. Zon, wind en golven zijn erop die dag genoeg. Voor het betaalde voetbal floot hij zaterdag 30 augustus een derby in de hoogste klasse: Quick Boys uit Katwijk aan Zee en Rijns- burgse Boys uit het buur- plaatsje Rijnsburg. „In de bollenstreek leeft het za terdagvoetbal heel erg. De kans is dan ook groot dat erveel mensen op af komen," zegt Bel dman. Dat was ook zo. Zeker drieduizend liefhebbers kwa men een kijkje nemen tussen de duinen en waren getuige van de wedstrijd. Omdat de scheids zich mini maal een uur van te voren moet melden bij het bestuur,'ging Bel dman ruim in tijd richting Noordzee. Beter te vroeg dan te laat is zijn motto. Dat geldt ook voor het inschatten van proble men onderweg als een lekke band of files. Beldman is zich daar heel erg bewust van. „A9 richting Schiphol twee kilome ter file; AIO file vrij," leest de scheidsrechter van een matrix- bord. Hij kiest daarom ook voor het volgen van de laatste weg, zodat de kans op te laat komen minimaal kan blijven. Aan de linkerkant van de snelweg is Schiphol te zien. „Wat een grote jongens hè, ik vind het altijd weer een sensati'e om zo'n ma chine met vier propellers de lucht in te zien gaan," zegt Bel dman. Nadat de Schipholtunncl is ge passeerd, maakt de scheidsrech ter een korte stop bij een restau rant. „Wanneer ik in deze buurt moet fluiten, stop ik altijd hier. Ik eet dan wat zoets zoals een bekertje vla en een gevulde koek." Een uitgebreide maaltijd voor de wedstrijd is voor Bel- derman niet - weggelegd. „Nu heb ik nog twee uur voordat het voetballen begint, zodat het eten nog makkelijk kan verteren. Vlees doet daar bijvoorbeeld veel langer over. Dat maakt je loom, zodat je niet geconcen treerd kunt werken," laat Bel dman weten. Hij snapt dan ook niet dat sommige sporters met een bord spaghetti op een top prestatie kunnen leveren. Achterin de auto ligt een col bertjasje en stropdas klaar. Op deze plek strikt hij alvast de stropdas rond zijn hals. „Je moet verzorgd voor de dag ko men wanneer je binnenkomt. Niet dat ik altijd in driedelig pak rondloop, maar dat hoor je te dragen op dat niveau," maakt Beldman duidelijk. Het scheids- rcchtersvak kent nog veel meer van dit soort gedragsregels. „Wanneer je aankomt geef je iedereen een hand en laat je je begeleiden naar de kleedkamer. Hier controleer je of alles in goede staat aanwezig is, zoals een reservebal en de vlaggen. Beldman in volgorde van handje geven, waarna ze plaatsnemen voor een kop koffie. Een half uur voor tijd gaat het met z'n drieën naar de kleedkamers waar ze zich concentreren op de ko mende wedstrijd. „Die tijd heb je beslist nodig voor omkleden en het verloop met elkaar door te nemen. Er zitten straks drie duizend toeschouwers op je te letten, terwijl de pers ook alles in de gaten houdt. Een misser kun je daarom absoluut niet veroor loven," maakt Beldman duide lijk. Voor de wedstrijd scheidsrechter en zijn twee lijn rechters een baantje om het veld. Volgens Beldman is dit eigenlijk niet bedoeld om in vorm te komen, want dat zou in de kleedkamer ook kunnen. „De warming-up is meer om de sfeer te proeven en kijken hoe het veld erbij ligt. Verder kun je dingen corrigeren als bierflesjes Bij I sportpark staan de eerste straten al vol met ge parkeerde au to's van voet balliefhebbers. Beldman rijdt zijn auto naar de ingang, die r door twee palen is afgezet. „Nor maal hoort hier iemand te stf die je n: binnenlaat," zegt de scheids rechter. Achter hem komt een bus van Radio West tot stil stand. Ook zij wachten op het vrijmaken de .door-gang. De scheids stapt uit de auto e blijft wachtt op wat komen gaat. In dc verte Dick Beldman i komteen bestuurslid van Quick Boys aanlopen. Hij maakt de ingang vrij en wijst Beldman de weg naar dc kleedkamer. De scheids-rechter zet zijn sporttas neer op een houten bankje en keurt de schone ruimte goed .Daarna volgt een begeleiding naar de bestuurs-kamcr, waar Beldman eerst naar dc voorzitter Arie Guijt van Quick Boys loopt. Volgens de Holtcnaar is dat het eerste wat je hoort te doen, een hand geven aan de voorzitter. De rest volgt later. De beide grensrechters volgen beginnen. Plotseling barst een groot vuurwerk aan de rand van het veld los. Een minuten du rend oorverdovend geknal van rotjes en grote rookwolken zijn het gevolg. Dit was niet het werk van een onverlaat, maar een ge plande opening van het nieuwe seizoen. Het publiek begint te juichen en geeft een groot ap plaus. Beldman blaast op zijn fluit zo dat de wedstrijd officieel kan beginnen. Radioverslaggevers zitten op tuinstoeltjes naast het veld de voetballers in de gaten te houden. „Hallo, kun je me ho ren? Volgens mij is de kabel kapot," geeft een verslaggever door aan zijn mensen in de stu dio. „De scheidsrechter uit Hol ten heeft zojuist de wedstrijd doen aanvangen," roept een an dere reporter door dc micro foon. Op zijn hoofd heeft hij een grote koptelefoon gezet waarmee hij dc uitzending live i actie tijdens de wedstrijd Quick Boys - Rijnsburgse Boys. van het veld halen," vertelt de Holtcnaar. „Dames en heren welkom bij de openingswedstrijd van het nieu we seizoen." Dc omroeper laat de bezoekers weten dat de klok bijna drie uur aanwijst. Het startsein van de wedstrijd. Bel dman loopt met dc twee grens rechters voorop in de stoet die nu uit de catacombe tevoor schijn komt. Met de bal in de hand loopt hij naar de midden stip en gaat tossen wie mag eigen sportprogramma, Beldman probeert de bal zoveel mogelijk bij te houden. Volgens hem wordt een dichtbij geno men foutieve beslissing eerder geaccepteerd dan een goede op grote afstand. Hij rent daarom met grote passen achter de spe lers aan. Klachten van voetbal lers naar Beldman toe worden door de scheids met opheffende stem afgedaan. Het publiek be gint wat te lachen om deze on verwachte aanpak van de Holte- naar. Maar het werkt, de spelers zijn meteen stil. In de tweede helft moet Bel dman twee gele kaarten uitde len. De stand is op dat moment 0-1 voor Rijnsburg. Later valt dan toch de gelijkmaker voor Quick Boys en dat is te merken aan het publiek. Gejuich en een staande ovatie is hun deel. Ook de meisjes die de nummers op het scorebord moeten verande- kan volgen. De journalist kan zo horen wanneer zijn beurt is om binnen te vallen voor zijn livc- -vcrslag van dc wedstrijd. TV West neemt het evenement met iwce camera's op. Bovenop de tribune en op het veld staat opnameapparatuur klaar. „Rechts, naar rechts," roept een verslaggever naar de camera man. Onmiddellijk wenkt hij de camera naar de genoemde rich ting. RTL5 zal later de beelden overkopen voor gebruik in een ren staan te springen. Voor Quick Boys was het duide- lijk niet hun beste wedstrijd. Maar dat mag dc pret. niet druk ken. Alle spelers geven Beldman na afloop dan ook een handje. Het geeft blijk dat het om een vriendschappelijke derby ging. In de bestuurskamer, kantine en sponsorhome begint het nu vol te lopen. „Veertien," roept ie mand in de kantine. Na afloop wordt een loterij gehouden waar mensen onder andere worsten, kipfilets en een fiets kunnen gaat Beldman verder. Hij heeft dan ook een goed gevoel over de wedstrijd. Doelpunten zijn vol- en zeg je er wat van. Dan doen ze het niet meer," verzekert Bel dman. Ook wanneer spelers tegen de scheids tekeer gaan, moet hij sterk in de schoenen staan. „Soms roept iemand tegen mij: zag je die over treding dan niet. Waarna ik zeg: nee mijn haar zat or mijn ogen. Demcnscn denk en dan: die is compleet ge stoord," legt dc kale scheids rechter uit. „Maar gens hem belangrijk, want daar komen de bezoekers voor. Een 0-0-stand zou volgens de Holte- naar een stuk minder prettig zijn geweest. Een wedstrijd moet momentc-n van rust in zich hebben. „Rust in dc wedstrijd geeft de spelers tijd om bij te komen en hun tactiek bij te stellen. Bij blessures leg je daarom bi)voorbceld alles voor een poosje stil. Maar ook het wisselen van spelers is zo'n mo ment. Ik zeg dan ook altijd tegen de wisselaars dat ze rustig moe ten lopen." daar gaat het om." Het zaterdag- voetbal leeft vol gens hem be hoorlijk in de bollenstreek. Quick Boys kent :o'n dikke vijf tienhonderd leden en dat is erg :1 voor een amateurclub; Maar zij zijn met ongeveer negen tig elftallen dan k één van de grootste voet balclubs in Ne derland. „Hier in de bollenstreek wordt vaak met dc geldbuidel gerammeld om goede spelers over te halen bij de vereniging te blijven. Clubliefde is daarom ook zeer betrekkelijk geworden, net als het proberen te rooien zonder sponsors," maakt Beldman duidelijk. Confessionele plaatsen als Katwijk, Staphorst en L'rk hebben veel zaterdag clubs, terwijl katholieke gebieden juist veel op zondag doen. „Het zaterdag- voetbal wint "hand over hand de strijd tussen beide dagen. Voor topsport moet je wat voor over hebben en dat lukt met wanneer je de hele nacht in de disco hangt en 's ochtends weer fit moet zijn voor een potje voetbal." Vol gens Beldman is dat ook dc reden waarom zaterdagvoetbal zo populair is. De spelers kun nen dan 's avonds met vrienden een pilsje gaan pakken. „Na 27 jaar fluiten voel je dat je geen 25 meer bent. Daarom ga ik na een dagje fluiten 's avonds lekker niets doen. Maandags kijk ik naar de tv voor het amateurvoetbal en duik ik in de bibliotheek om de kranten van die dag uit te pluizen op sportnieuws," legt Beldman uit. Videobanden van tv-opnamen en regiokranten worden hem vaak toegezonden. Tijdens de wedstrijd kijkt vaak een KNVB-rapporteur mee. Volgens Beldman soms zelf twee, waarbij de één de ander controleert op fouten. „Per seizoen krijg je ongeveer veertien rapporten waarin je wordt becijferd naar aanleiding van de desbetreffende wedstrijd," legt de scheidsrechter uit. Degenen die het hoogst scoren gaan naar de kampioenschappen van Nederland. De laagsten worden een groepje teruggezet. Ik zit in dc top drie, dus in groep een." Volgens Beldman scoort hij voor de derby tussen Quick Boys en Rijnsburgse Boys een 8,5. Een uitmuntend cijfer dus.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 5