Camping Ideaal gaat voor rust Vreemde vogels in het weiland WUÜÏJD. Holtenaar Dienand Stegeman houdt struisvogels: 'het vlees is lekker mals en smaakt nog het meest naar een biefstukje' DONDERDAG 24JULI 1997 HOLTENS NIEUWSBLAD Midden tussen de weilanden en schapen ligt camping Ide aal aan de Schreursweg. Daar ligt het tc genieten van de rust en de weidsheid die het landschap te bieden heeft. Jannie van der Meulen is met haar man en drie kinderen eigenaar van het teri In '1990 kocht familie Van der Meulen camping Ideaal op van een oom en tante. „Wij woon den in een zomerhuisje aan de Vianemveg. Dit hebben we ver kocht waardoor we zelf heel primitief in een caravan op de camping moesten staan." Pas in 1994 liet de familie een huis bouwen waar ze nu permanent in wonen. Het was een kleine camping, maar daar is intussen verande ring ingekomen. Op dit mo ment is er plek voor tachtig paard. „De toeris ten zetten hun tent op naast de huifkar. De pony kan dichtbij de ze deze in de gaten kunnen houden." Via Het Lamoen kun nen gasten een complete campingroutc krijgen, waarmee NV ze een heel eind kunnen rondri]den. Camping Ideaal is dan ook een echte natuurcamping. „Bezoe kers komen hier voor de rust. Vooral jonge gezinnetjes en echtparen waarvan de kinderen het huis uit zijn, vieren hier hun vakantie." Gasten nemen dan ook vaak fietsen mee, zodat ze veel door de natuur kunnen rij den. „Jeugd tussen de 12 en 25 Op de grasveldjes is pl; kinderen blijft er genoej caravans op de grasveldjes. „We zijn van plan dit najaar een nieu we receptie te bouwen. Het moet een verlengde van ons woonhuis worden, zodat we makkelijk van het ene naar het andere kunnen lopen," geeft Van der Meulen aan. Naast stacaravans kent Ideaal ook een trekkershoek. „Sportie ve jongelui komen met rugzak ken hier een nacht slapen, 's Ochtendsvroeg staan ze dan al weer klaar om hun tocht voort tc zetten." Verder bestaat de mogelijkheid om via manege Het Lamoen een huifkar met bijpassende pony tc huren van het merk Fjorden- voor tachtig caravans. Voor de »ver om te spelen. jaar hebben op deze camping niets. Wc hebben geen disco of bar en daar hebben we bewust voor gekozen." Bezoekers van de camping be staan voor tachtig procent uit vaste gasten. Mensen die elk jaar weer de caravan pakken en naar hun oude vertrouwde stekkie gaan. Dit zijn beslist niet alleen maar Nederlanders. De toeris ten komen namelijk vanuit de hele wereld. „We krijgen hier Friezen, Brabanders maar ook Spanjaarden, Fransen en Nieuw-Zeelanders op bezoek. Een groot deel komt uit de Scandinavië." Jannie vindt al die verschillende buitenlanders wel leuk. „Je leert zo heel veel van allerhande culturen die hier langskomen." De camping heeft zelfs in een Deense campinggids gestaan als de beste van drie in Europa. „Een Deense familie die hier verbleef zei dat tegen mij. Ik geloofde er niets van: waarom zou onze camping nou zo hoog scoren. Er moet in Europa toch heel veel andere goede kam peergelegenheid zijn." Maar de Denen lieten de gids zien en toen verdween alle twijfel als sneeuw voor de zon. De openingsperiodc van Ideaal is tussen 1 april en 1 oktober. Daarna is het tijd voor repara- ticklusjes en eventuele uitbrei dingen. Zo staat dit jaar een nieuwe receptie op het pro gramma. Het houten hokje dat daar nu dienst voor doet, is toch niet goed genoeg. „Wij willen er een soort ontvangstruimte van maken .waar we de campinggas- ten ook koffie kunnen schen ken." Om toch een vast inkomen uit de camping te kunnen halen is Jannie blij met de vele gasten die elk jaar weer zijn. „Wanneer mensen hier al 25 |aar komen, dan krijgen ze van ons een grote krentenwegge met een bos bloe men als dank." Daarnaast heeft haar man een volledige baan. „Mijn man werkt in de compu- terbusiness, maar hij vindt het prachtig wanneer hij weer thuis is. Hij geniet dan helemaal van de rust en de campingsfecr," laat Van der Meulen enthousiast we ten." Echt veel activiteiten kent de camping niet. „De gasten die hier komen zijn hier voor de rust. Zij hebben geen zin aan verplichtingen of om te gaan bingoën. Daarnaast zijn belang rijke faciliteiten als een zwem bad dicht in de buurt." zelf maken er ook druk gebruik van. „Meestal is het een vaste groep die vooral 's avonds een balletje gooit." Verder kent de camping nog een speeltuint|C voor de jongstcn en twee rennen met geitjes erin. Bezoekers kunnen hier hun groente en tuinafval kwijt, want het zijn net levende stofzuigers. Buiten Jannie, haar man en drie kinderen loopt er verder geen personeel rond. „Wij hebben geen restaurant, zodat extra mensen niet echt nodig zijn. Mijn man werkt overdag maar dat is geen probleem. Mijn zoon van 16 helpt met het grasmaaien en mijn dochter van 13 helpt ook mee." De vaste gasten verzorgen zelf de directe omgeving van hun caravan, maar het onderhoud op de terreinen waar trekkers hebben gezeten moet wel wor den gedaan. „Mijn zoon gaat dan met een handmaaiertje alles langs om de puntjes op de i te Bij camping Ideaal komen veel vaste gasten elk jaar terug. Ook hun kinderen kunnen zich opperbest vermaken. De vriendelijkheid en rust staan bij camping Ideaal dus hoog in het v-aandclDaar op de Schreursweg is het zelfs nog mogelijk een ouderwetse kran- tenbak buiten te zetten met een gcldbakje eraan bungelend. Keurig gooit de koper het geld door de gleuf. Hebben ze het niet gepast, dan vragen ze wis selgeld bij de receptie. Oude tijden herleven. twee keer per jaar jeu de boules- wedstrijden wat wordt afgesloten met een barbecue. „Vorig jaar kwam theaterman Dolf Moed plotseling langs op zijn fietsje. De kinderen vonden dit schitterend. We zijn daarom van plan hem vaker hierheen te halen." De camping heeft een mooie jeu de boules-baan waar volgens Jannie ook vaak deelnemers aanwezig zijn die meedoen aan de grote wedstrijden. Ze komen dan oefenen. Maar de gasten Eigenaresse Jannie van der Meulen (tweede van rechts) houdt samen r in de hand. Personeel is niet nodig. Voor bezoekers is een smette loos toilet heel belangrijk. „Ik maak alles zelf schoon. Je kifnt dat ook wel laten doen door een ploegje, maar mensen hebben dan sneller de neiging het niet schoon te houden. Ze denken dan dat ze best slordig mogen zijn, want het ploegje maakt het toch wel weer netjes," zegt Van der Meulen. Haar baan is daarom ook heel erg breed. Naast receptionist en schoonmaakster, is ze boven dien maatschappelijk werkster. „Omdat ik veel rondloop op de camping word ik vaak aange houden door bezoekers met persoonlijke problemen. De vaste gasten kennen mij al jaren zodat ik voor hen een soort praatpaal ben." Deze gemoedelijkheid straalt ook door naar toeristen die maar een paar nachtjes blijven. „De mensen die hier logeren zijn heel erg open. Nieuwe gasten worden dan ook meteen in de groep opgenomen. Ze helpen elkaar of de buurvrouw zet even de spullen binnen wanneer ie mand dat vergeten is tc doen. Zelfs de vaste jeu de boules groep geeft nieuwe gasten de ruimte. Zij mogen meteen een balletje mee gooien." Geen boerderij vol koeien of varkens, maar struisvogels. Een lekker stukje struisvogelsvlees is dan ook niet te versmaden. Nederland in de herfst wel eens moeilijk. Dienand houdt de vogels louter voor de slacht. „Het vlees is lekker mals en smaakt nog het meest naar een biefstukje." Restaurants en ook de Albert Heijn zouden daarom graag voorzien worden van deze delicatesse. Helaas is dit volgens Dienand nietechtgoed mogelijk. „Wanneer je ja zegt, clan eisen ze het hele jaar door een continu aanlevering van het product. Dat is op dit moment nog niet mogelijk voor Nederland." Er zijn daarvoor nog te weinig boeren die de struisvogel ontdekt hebben. Nu zijn dat er ongeveer vierhonderd, maar volgens Stegeman zal dit aantal zeker stijgen. Maar ook de huid van hetdier kan goedgebruikt worden. Stegeman haalt een mooi bruin tasje uit de kast. Het leer bevat allemaal donkere ovale stipjes. Dit zijn namelijk de over-blijfselen waai de veren hebben vastgezeten. Goed-koop is het handtasje trouwens niet, want volgens de boer ligt de winkelwaarde ergens tussen de dertien- en veertien honderd gulden. Het leer is verder 'geschikt voor voor allerhande dingen als schoenen en attachékoffers. Her uitbroeden doet Dienand niet zelf. Hij laat dit aan firma Bigbird in Almere over. „Ze hebben daar hele grote machines staan waar eieren van veel sti'uisvogclboeren tcrrecht kunnen." De temperatuur kan daar beter geregeld worden. In plaats van warm moeten bevruchte eieren van een struisvogel koel bewaard worden. „Meestal zet ik ze in de kelder," zegt Stegeman. In de gang liggen enkele dozen met eieren klaar voor vervoer. Fokkers uit de buurt brengen de broedsels naar Dienand, zodat ze in cén rit weggebracht kunnen worden. Verkopen van de eieren voor consumptie gebeurt nauwelijks, „De eieren zijn veel te duur om op te eten. Een bevrucht exemplaar kost toch al gauw honderd gulden," merkt Stegeman op. Pas na drie maanden komen de kuikens weer terug op de boerderij. In die periode zijn ze namelijk zeer vatbaar voor allerlei ziekten. Dit is ook de reden waarom de boer zijn eendenhobbv moest stoppen. „Ganzen en eenden zijn zeer grote ziektedragers en dat kunnen we niet hebben op zo'n boerderij," maakt de vogelhouder duidelijk. Het zijn vooral de jonge exemplaren die erg vatbaar zijn voor ziekten. Volwassen dieren zijn volgens Dienand zeer goed bestand tegen dit soort kwalen. Vorig jaar heeft de boer een schuur gebouwd waar de vogels kunnen broeden en eten. In één van de binnenhokken zit een diepe kuil in het zand. „Datfc het nest van een struisvogel," maakt Dienand duidelijk. Dit jaar staan er trouwens geen uitbreidingen in de agenda. „Misschien dat we een ongebruikt stuk weiland gaan indelen als ren voor jonge vogels, maar meer niet." In de broedperiode van maart tot en met oktober maken de dieren balsbewegingen. Met de vleugels gespreid proberen ze wuivend het andere geslacht het hof te maken. En dat lukt veelvuldig, gezien het aantal paringen in de rennen. Geluid maken de vogels nauwelijks. Alleen het klepperen van de snavels is zo nu en dan te horen. Voor de stankoverlast geldt eigenlijk hetzelfde: weinig. Dienand houdt voornamelijk blauwnekken en een enkele roodnek. „De roodnek is veel grover van bouw dan de andere soort. Ook zijn ze meestal wat groter," laat Dienand weten. En groot zijn de beesten zeker. „Wanneer ze kwaad zijn dan kunnen ze zich uitrekken tot wel drie meter. Nou, als je zoiets tegen het lijf loopt dan maak je wel dat je de benen neemt.'Toch zijn de vogels beslist niet agressief of het zou üjdens het broeden moeten zijn. Volgens Dicnand kun je er makkelijk met twee man op gaan zitten en dan komt het dier nog omhoog. Holtenaar Dienand Stegeman heeft een niet alledaagse vee houderij. 1 n plaats van koeien en varkens staan er struisvogels bij hem in de wei. 160 stuks in totaal. Hij heeft zijn eendenhobby weten uit te breiden naar deze voor ons land toch wel aparte vogels. Voorbijgangers krijgen dan ook het geFocl dat ze in Australië beland zijn...al zijn ze vlak achter het AC Restaurant. Nadat de vader van Dienand was overleden, kon hij in 1994 het boerenbedrijf overnem en. Op dat moment werkte hijzelf bij een cakefabriek in Beilen. Maar het boerenwerk trok hem altijd al, zodat hij het bedrijf verder voortzette. Zijn vader hield koeien en varkens, maar Dienand zag daar na een tijdje geen brood meer in. „Om rond te kunnen komen had ik veel meer vee nodig. H ierdoor kom je dan tegen de gestelde amonniak- en fos-faatquota aan te zitten. Daarom zocht ik een andere tak van verdienste," vertelt Dienand. Ms hobby hield hij eenden en ganzen. Zijn interesse naar vogels was dus al aanwezig. Via een vriend van een vertegen woordiger kwam hij toevallig in aanraking met de firma Bigbird. Dit bedrijf in Almere regelt de zaken voor agrariërs die struisvogels willen gaan fokken. Meteen was de boer verkocht en ging het uitproberen. De dieren verblijven zomers vooral buiten op het land. Met hekken omheind, is de'wei verdeelt in grote rennen. De grootste hokken zijn tien bij honderd meter, waarin één haan en drie hennen zitten. Groter hoeven ze volgens de vogel houder niet tc zijn, want de extra ruimte gebruiken ze nauwelijks en dat is zonde van de grond. In de wintermaanden kunnen de dieren ook gewoon buiten blijven, maar Dienand laat ze liever in de schuur lopen. De vogels blijven dan namelijk in topconditie, terwijl ze ook eerder aan de leg raken. „Struisvogels zijn woestijn-dieren. Hierdoor zijn ze gewend aan zeer grote temperatuur-schommelingcn," laat Dienand weten. „Dertig graden onder nul kunnen ze makkelijk aan. Zelfs in Zweden worden ze gefokt." Een voorwaarde is wel dat de dieren niet te nat worden en dat is in Eigenaar Dienand Stegeman bij twee van 160 struisvogels.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 5