liet Consultatiebureau voor lille vragen over uw kind De kraamverzorgende is uw hulp in huis telfs veel plezier tijdens flinke Regenbuien op Dijkerhoeks feest Regen geen spelbreker festiviteiten ;i >/As* HOLTEHSHIEUWSBlflD n -id; DONDERDAG 3 JULI 1997 I lengezellig. In een woord Dijkerhoekse ioI- en volksfeesten te schrijven. En het weer, een flinke regenbui zorgt id weer voor de nodige riteit. Zo werden de da- P,en zondag door de heren n |rig naar het toilet gedra- jdoor de modder. sfeer zat er al direct in. En ondag was om nooit te ver zegt Jan Bronninkreef dc organisatie nog nagcnie- „Ook dc zaterdag was een gezelliger clan vorig jaar. had het Nederlands elftal wónd verloren. Ook de ils die op twee podia speel- bleek een schot in de roos. je een was afgelopen begon ndere te spelen. Zo moet het Ik kan geen ding verzinnen iets op aan te merken was." de vrijdag was het 's avonds :htig weer tijdens dc revue leuk en vlot werd gebracht, merkt wel dat er veel talent lij de jeugd die voor de eerste meededen. Heel veel ging ïurlijk over Dijkerhoek, dat t het altijd goed", aldus jninkreef. De optocht van zaterdag was prachtig, er zat duidelijk een stijgende lijn in in vergelijking met andere jaren. Steeds meer wagens waren perfect afge werkt. De eerste prijs bij de kinderen waren cle hexen op een bezemsteel door Sjors en Nina van Gerresheim. Bij de praalwa gens pakte de Oude Deventcr- weg met hun wagen over de Euromunt de eerste plek. En de zondag werd zoals altijd een perfecte afsluiting. Vooral Mickc wist de zaal goed in stem ming te brengen. De tuin van het jaar was die van Gerard en Thea van Reencn aan dc Hak- kertsweg. En bij de eigen band Gedraegt Oe! sloeg de vlam ook goed over. Een van dc hoogtepunten was de zeskamp die op de zaterdag werd gehouden en werd gewon nen door schietvereniging de Zaagmolen. Met veel spontani teit streden straatpiocgen tegen elkaar. Onderdelen als de kabel baan, watersjouwen en elkaar van de paal afduwen deden het goed bij het publick. Dijkerhoek viert feest en dat zullen ze weten ook. Naast een grote tent voor het nodige bier en muziekplczier, heeft het feestcomité ook aan dc jeugd gedacht. Een kermis met een draaimolen en een zweef is altijd goed voor de gezelligheid. Al hoewel de autoscooters toch al tijd weer de nummer één voor de jeugd blijkt te zijn. In groep jes langs de kant staan de jonge ren te kijken hoe iemand tegen een ander opknalt. Hier kun je je als autocoureur uideven. Het weer zat zaterdag niet echt mee. Alhoewel het broeierig was, kwam zo nu en dan ook water naar beneden. Dit leidde tot blubber en gladheid op het grasveld waar het festijn plaats vond. Toch mocht dit de pret niet drukken. Voor dc Zeskamp gaf dit een extra handicap aan het spelelement. Gladheid was dan ook troef bij het vacuümlo- pen. Twee mannen trokken een lang vloerkleed voort over het gras. Met snelle pas moesten zij de loper van een andere ploeg voor zien te blijven. Deze rende namelijk achter hen aan om zo snel mogelijk op het kleed te springen. Uit een houten kastje op het kleed moest de renner dan op een fluitje blazen, zodat dc tijd werd stopgezet. Maar ook het watersjouwen was niet voor dc poes. Op een helm had de organisatie een emmertje gemonteerd waarin deelnemers water moesten vervoeren over een bepaald traject. Aan het eind stond een teil die gevuld diende te worden. Wie na het eindsig naal het meeste water had ver sleept kreeg dc meeste punten. Het publick leefde met volle teugen mee aan het spektakel. Met meegenomen opklapstoel- tjes namen zij langs dc hekken plaats rond het strijdperk. De paraplu in de aanslag en hopend op beter weer. Een hele leuke wagen tijdens de druk bezochte optocht ging over de 101 dalmatiërs. "-„V- Met de opstelling van de praal wagens op zaterdagmorgen waren er gegereld stapelwolken en perioden met zon en een tem peratuur van 14.5'C. Met de optocht ging de zon vaker schuil achter de bewolking en bleef het zo lang de optocht duurde droog, zodat de optocht een ge slaagd evenement was. Met kindcrstoelendans en rom melmarkt en kleinvccmarkt was het over het algemeen zwaarbc- wolktmetafen toenogzon. Met de kinderzeskamp zag het er soms dreigend uit maar het bleef droog, wel stond er een matige wind uit zuidoosten tot het zuiden, en is de morgen droog verlopen. Zo kon de feestcommissie terug kijken op een geslaagde morgen. De middag verliep anders: tussen 12.30 uur en 13.00 uur kreeg Dij kerhoek een stevige regenbui. De temperatuur was toen opgelopen naar 19.0'C. Ook tijdens de zes kamp zat het weer niet mee en vie len er enkele regenbuien, waarvan een bui gepaard ging met een on- weersklap. Nadat dc zeskamp was afgelopen bleef het later op dc mid dag droog. De maximumtempera tuur bereikte 20.5'C. Zondagmorgen begon met Früh- shoppen in de feesttent, toen liet dc zon zich nog gegereld zien en was er hogere bewolking, de tempera tuur was inmiddels oplopen naar 22.0'C. Daarna ging het mis met het weer, de bewolking nam snel toe en barste iets voor 13.30 uur de regen-onweersbui los. Tijdens het gastoptreden door Mieke werden de ontladingen zwaarder waardoor er moest worden overwogen of de geluidsapperatuur moest worden uitgeschakeld, achteraf hoefde dit niet te gebeuren en kon het feest doorgaan. Het optreden van de bokkenwagens moest verplaatst worden naar dc tent, maar dit mocht de pret niet drukken. Het steile wand klimmen kon buiten wel even plaats vinden maar moest later door hevige regenval worden afgelast. De skelterslep voor de jeugd kwam te vervallen door het slechte weer. Tijdens dc buien kwam het feestterrein blank te staan en moest de Holtense Brand weer in actie komen om het over tollige hemelwater weg te pompen, ook was het dames toilet onbereik baar geworden en werden de da mes door de brandweerlieden van en naar het toilet gedragen. On danks dc regen was het reuze gezel- ligin dc tent met de Braandheulties en muziek uit eigen dorp: Gedreagt oe! Volgens de Fecstcommisiewas het een bijzonder geslaagd feest ondanks de regen. Meteo Holten, Freddie Paal- De zeskamp zorgde voor veel vermaak, zowel bij het publiek als bij de deelnemers zelf. Links n geeft organisator Jan Broninkreef deskundig Aanstaand weekend gaat de echte ballon in Dijkerhoek de lucht in. De optocht nam daar alvast een voorschot De bocht Op. Foto: Peter Koehorst Zeskamp. kon net worden genomen jaarfeest ook steeds meedoen. Voor dc pauze mochten ze dc avond vullen met zang of toneel. Door de zenuwen was alles niet zo goed te verstaan, maar iedereen vond het prachtig om hun dochter of zoon of kleinkind op het toneel te zien. Na de pauze bracht dc gro te club altijd een toneelstuk voor het voetlicht. C.J.V. de Vriendenschaar stond vanaf1967 ondcrleiding van Mien- tje Schooien en Dinie Teeselink. Op dc clubavonden werd na het zingen van een gezang of psalm en het gebed, diverse spelavonden door hen gehouden zoals puzzel- tochten, trefbal en een gymavond in het gymnastieklokaal Twin- straat In de gemengde club (jongens en meisjes vanaf 14/15 jaar) ondcrlei ding van Annie Rcnsen en Gcrrit Markvoort, werd er geprobeerd de clubavonden een meer christelijk karakter te geven. In de tijd vanaf 1977 werd het steeds moeilijker om leden voor dc vereniging te wer ven. De 'C' stootte vrij veel mensen af. Enerzijds zijn er zoveel andere (sport)verenigingen en activiteiten en anderzijds neemt dc belangstel ling voor het christelijk jeugdwerk af. Ouders van nu laten hun kinde ren vrijer, ze worden niet in een be paalde richting gestuurd en maken zelf hun beslissing. C.J.V.-werk trekt nu juist weer aan, gezien het aantal clubs. De programma's die worden ge maakt variëren per leeftijd en inte resse van de clubs. Zo worden er spelletjes gedaan en er wordt veel geknutseld. Er worden speur- en puzzeltochten uitgezet, en voor de groteren wordt er geregeld iets in formatiefs gehouden, zoals een schoonheidsspecialist of iemand van politie ofjeugd onder dak. C.J.V. de Vriendenschaar heeft ral van tradities, die al jaren bestaan en nu nog steeds, bijna vanzelfspre kend, worden gehandhaafd. Enke le voorbeelden: op kraamvisite bij de leiding of een, met dc hele club als er een leid(st)erging trouwen en met mooi versierde bogen op dc trap van het gemeentehuis versie ren, Sinterklaas vieren, kerstfeest wordt altijd gezamenlijk gevierd in de grote zaal van Irene, elk jaar op een vrijdagavond in het begin van de maand januari een boerenkool- fuif, de jaarfeesten waar iedere C.J.V.-er van klein tot groot zich voor inzet, in de zomermaanden een fietspuzzeltocht voor onze do nateurs, alle donateurs die 70 jaar of ouder zijn krijgen elk jaar een kerst bakje aangeboden en het grote kampweekend natuurlijk. (Met dank aan jubileumuitgave CJ V) |VENTER - Wegen, meten, voe- 1 igsadviezen geven, het afne- van gehoortesten, inenten. I itom: kijken hoe een kind zich I hvikkelt. Dat is een onderdeel II de taak van wijkverpleegkun- Lea de Jong, consultatiebu- lu-arts Mien-Jet Ker-semaekers consultatiebureau-assistente ta Klaarwater. Zij 'runnen' rieën het consultatiebureau I ji Thuiszorg Zuidwest Overijssel 1 wijk-/'kindereentrum De Bron de Spuistraat in de I lierenwijk. Vanaf juli zijn er ook consultatiebureau's met bu- I luarts Feyona Kolk en wijkver- I iegkundige Wil Knechting. Dit I nsultatiebureau is voor ouders n kinderen van 0-4 jaar het nspreekpunt in de wijk voor vragen op het gebied van I eding, groei, ontwikkeling of I dere vragen onder meer over ivoeding. dit drietal, dat overigens ook in dere plaatsen werkt, kunnen op de kdagmorgen de peuters vanaf 14/15 ianden tot vier jaar terecht voor con- itie en op de woensdagmorgen de jelingen. Lea de Jong vertelt dat bij de geboortes in de Rivierenwijk - honderd per jaar - worden aange- via de afdeling kraamzorg liszorg Zuidwest Overijssel. „Een ik of zes voor de geboorte neem ik [tact op met de ouders en ga ik op jnismakingsgesprek. Ook geef ik alle 'ante informatie. Als het kind is >ren, neem ik contact op met de lamverzorgende in het gezin. Er rdt dan afgestemd wie van ons bei de hielprik geeft. Als de kraamzorg iet gezin is beëindigd, bezoek ik het voor het bespreken van de voe- het wegen van de baby en ga ik ip vragen Ik nodig dan de ouders leen uit voor het eerste bezoek aan consultatiebureau Zuigelingen zuigelingen - 0 tot 15 maanden - len gemiddeld tien maal op het isultatiebureau. Mien-Jet Kersemae- vertelt: „Als de baby's een week of zijn, komen ze voor het eerst op het jisultatiebureau Daar worden ze Wogen en gemeten door Anita, die k de afspraken met de ouders en de Ideren plant en Mien-Jet en Lea assi- rt bij alle voorkomende werkzaam- Foto: Het Consultatiebureau is de vraag baak voor ouders en kind heden. De groei, ontwikkeling en voe ding worden besproken. Belangrijk onderdeel is het beantwoorden van de vragen van de ouders. Indien nodig worden de kinderen verwezen naar de huisarts. Met drie maanden krijgen ze de eerste inentingen. De kinderen wor den allemaal ingeënt tegen een aantal ziekten zoals difterie, kinkhoest, tetanus en polio, de bekende DKTP-prik. Maar er volgen meer inentingen zoals onder meer tegen bof, rode hond en mazelen, de BMR-prik. Op de leeftijd van 9 maanden worden alle kinderen opge roepen voor het gehooronderzoek. Peuters De peuters komen na hun zuigelingen periode, dus vanaf de leeftijd van 15 maanden, nog ongeveer vier maal op het consultatiebureau, tot ze 4 jaar zijn. Met de bezoeken aan het consultatie bureau houdt de ouder/kindzorg niet op want de wijkverpleegkundige bezoekt regelmatig ouders van de zui gelingen en peuters indien er uitvoeri ger ingegaan moet worden op vragen die ouders hebben. Deze vragen liggen veelal op het terrein van slapen, eten en opvoeding. „Wel jammer is het dat er door de toenemende tijdsdruk en bezuinigingen van overheidswege steeds minder tijd is om zo maar even binnen te wippen om te kijken hoe het gaat", zegt Lea, die veel contacten heeft met andere instanties in de wijk zoals onder meer de peuterspeelzaal, huisartsen en het maatschappelijk werk. „Op deze manier is een goede samen werking ontstaan die in het belang is van ouder en kind. Ouders vinden dit heel prettig. In De Bron komen de ouders vaak zonder afspraak binnenlo pen voor allerhande vragen over hun kind. Als ze ergens mee zitten, zijn ze altijd welkom", zeggen Mien-Jet, Anita en Lea dan ook. Ouders kunnen met vragen ook terecht bij de Centrale Thuiszorgtelefoon (0570)-686000. Foto: Flanny Voerman is leidinggevende van dc afdeling kraamzorg van Thuiszorg Zuidwest Overijssel. DEVENTER - Als er een baby wordt geboren, brengt dat heel wat veranderingen met zich mee voor de kersverse vader en moe der. Zeker als het om een eerste kindje gaat. Alle aandacht gaat die eerste dagen uit naar het kind en de moeder. Het kindje moet in bad. De temperatuur moet regel matig worden opgenomen en moeder wil graag een advies over de voeding. En terwijl vader de baby verschoont moet ondertussen het huishouden ook ®C028@[? Een buzzer is een draagbaar apparaatje waarmee u telefonisch kunt worden opgeroepen, zodat u voortdurend bereikbaar bent In het najaar is er gestart met het aanbod om aan aan staande vaders met een mobiele functie vanaf 3 weken voor de uitgetelde bevallingsdatum een buzzer te lenen. Het initiatief is door de aanstaande vaders positief ontvangen. Wanneer u niet voldoet aan bovengenoemde voor waarde, kunt u tegen geringe vergoe ding een buzzer kopen/huren via het Hulpmiddelencentrum LIUl°)ÖJ Tussen je 28e en 34e week van de zwangerschap wordt als attentie een kraampakket thuisbezorgd. Hierin zit ten practische artikelen die u nodig heeft tijdens en direct na de bevalling, maar ook enkele presentjes. Deze aar digheidjes worden met regelmaat gewijzigd om bij een volgende zwan gerschap een'verrassend pakket te kun nen blijven presenteren. Een nieuwe ontwikkeling is dat naast de wijkverpleegkundige nu ook de kraamverzorgende bevoegd is om het hielprikje te geven. Het idee hierachter is dat hier niet iemand apart voor hoeft te komen, maar dat de vertrouwde kraamverzorgende deze handeling uit voert. Wanneer de baby ongeveer een week oud is, wordt een prikje in de hiel gegeven om bloed af te nemen voor het PKU/CHT onderzoek. Hierbij wordt onderzocht of er sprake is van een stoornis in de stofwisseling en of de schildklier voldoende werkt. Vanaf 1 mei wordt gewerkt met een nieuw dossier voor kinderen van 0-18 jaar. In dit dossier worden alle gegevens vermeld door de wijkverpleegkundigen, consultatiebureau-artsen en vervolgens door de schoolartsendienst, van de GGD bij het bezoek van de kinderen aan de betreffende organisatie. Als een kind op 4-jarige leeftijd naar school gaat, wordt het dossier van het consul tatiebureau overgedragen aan de schoolartsendienst. In het verleden hadden de thuiszorgorganisaties en de schoolartsendiensten een apart dossier. Wat heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel te bieden? Ouder- en kindzorg - Zwangerschapsgymnastiek - Kraamzorg - PKU/CHT-screening - Consultatiebureau - Huisbezoeken - Inentingen - Themabijeenkomsten - Opvoedingsondersteuning Verzorging en verpleging - Huishoudelijke verzorging - Persoonlijke verzorging - Verpleging van zieken en gehandicapten - Slaap-/waakdiensten Aanvullende hulpverlening - Gespecialiseerde verzorging - Alpha hulpverlening - Voedings-en dieetadvies - Personenalarmering - Gezondheidscursussen - Dagopvang voor ouderen De Keppelerhof - Thuiszorg-hulpmiddelencentrum Aanvraag voor: - Persoonsgebonden budget - Vrijwillige Thuiszorg Maatschappelijk werk - Persoonlijk advies en gesprek - Groepsbijeenkomsten - Sociaal Raadslieden - Bedrijfsmaatschappelijk werk ragen? Mocht u na het lezen van deze artike len nog vragen hebben, dan kunt u contact opnemen met onze Centrale Thuiszorgtelefoon. (0570) 686000. Bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 18.00 uur, buiten deze tijden alleen voor spoedeisende zaken Thuiszorg Zuidwest Overijsse Postbus 583, 7400 AN Deventer gewoon doordraaien. Enige deskundige hulp is dan nooit weg. Thuiszorg Zuidwest Overijssel biedt die hulp in de vorm van de diensten van de kraamver- zorgenden. Hanny Voerman is leiding gevende van de afdeling kraamzorg bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Haar taak is het de kraamverzorgenden zo in te plannen dat ze op de juiste tijd op het juiste adres zijn. Procedure De procedure om in aanmerking te komen voor kraamzorg verloopt in grote lijnen als volgt. „De meeste men sen geven zich op zo rond de derde maand van de zwangerschap", aldus mevrouw Voerman. „Soms komen mensen uit zichzelf, soms komen ze op advies van de huisarts of van een ver loskundige. Wie zich opgeeft, krijgt een informatiesetje thuisgestuurd en een formulier waarop enkele gegevens moeten worden ingevuld. Tegelijkertijd kan men zich aanmelden voor zwan gerschapsgymnastiek. Nadat het for mulier naar Thuiszorg is teruggestuurd, krijgen de aanstaande vaders en moe ders een bevestiging van inschrijving voor kraamzorg. Zo rond de zevende maand neemt de wijkverpleegkundige ouder- en kindzorg contact op met de aanstaande ouders voor het intakege sprek. Tijdens dit gesprek worden aller lei gegevens over de verwachte hulp genoteerd en bij Thuiszorg administra tief verwerkt. En als de bevalling zich daadwerkelijk aandient, wordt Thuis zorg gebeld met de vraag of de kraam hulp toch maar zo snel mogelijk wil komen..." „We bieden altijd hulp, al kost het ons soms wel wat improvisatie om die te kunnen bieden. Maar we geven zondermeer een zorggarantie aan iedereen", zegt mevrouw Voer man. Bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel komen per maand 120 tot 140 aanvra gen voor kraamhulp binnen. Flexibel Thuiszorg Zuidwest Overijssel is heel flexibel als het gaat om het aantal uren dat kraamverzorgenden worden inge zet. De meeste gezinnen kiezen voor acht dagen lang acht uur hulp per dag met volledig zorg inclusief huishoudelij ke hulp, maar er zijn ook andere moge lijkheden. Zoals drie uur hulp per dag, de zogenaamde wijkkraamzorg, zonder huishoudelijke hulp. Of de hulp die gedurende vijf uur per dag wordt gebo den Combinaties zijn ook mogelijk. „Na de bevalling vindt er in principe altijd overleg plaats en bekijkt de kraamverzorgende samen met de ouders wat er nu precies aan hulp kan worden geboden, toegesneden op de wens van de cliënt", zegt mevrouw Voerman. Indien mensen na die periode van acht dagen langer hulp nodig heb ben, is verlenging tot tien dagen moge lijk. „Een deskundige in huis als het kind is geboren, is heel belangrijk", zegt mevrouw Voerman. „Vaak denken mensen dat het allemaal vanzelf gaat maar dat is niet zo. Kraamverzorgenden zijn gespecialiseerd in signalen die moe der en kind uitzenden en ze houden zowel de temperatuur van de baby als het voedingspatroon in de gaten Ze houden verder bepaalde controles bij de kraamvrouw en verrichten ook nog huishoudelijke hulp zodat de baby kan worden geïntegreerd in het dagritme van het gezin". En de vaders? „De helft van de mannen neemt vrij als de baby is geboren, de andere helft neemt vrij na de kraamperiode". De meeste bevallingen zijn nog altijd thuis. Na de kraamperiode vindt de overdracht naar de wijkverpleegkundige ouder- en kindzorg plaats.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 11