'Nog nooit te laat gekomen" Ierse Setters zoeken liefde Sport agenda jjggjjgjgj Avondfietsvierdaagse trekt veel enthousiaste fietsers Dierenbescherming zoekt nieuw adres voor Tommy Wandeling op de Holterberg Herinneringen aan J.B. Diemer Net als vorig jaar houdt de VW Holten in samenwer king met Staatsbosbeheer en het Natuurdiorame Holter berg de Belevingstochten. Dit jaar is gekozen voor ze ven schitterende wandeltoch ten met een verschillend the- De eerste twee tochten van dit jaar, een Uilentocht en een Vo- gelzangtocht, waren een succes. Op donderdag 26 juni vindt de dc-rde tocht plaats. Het gaat deze Straatfestival Canadastraat Net als vorig jaar wordt ook dit: jaar in de Canadastraat weer een straatfestival gehouden. Tijdens de ochtend en middag is het programma voor de kinderen: 10.00 uur, start met stoepteken- wedstrijd; schmincken; vanaf 11.00 uur, rommelmarkt; 's mid dags pony rijden; draaimolen; play-back show (opgeven kan de hele dag). Met de- spelletjes zijn leuke prijzen te winnen. Óm 19.00 uur wordt de barbecue aangestoken voor de bewoners uit de Canadastraat om het sei zoen op een gezellige manier af te sluiten. keer om een midzomerwande ling door de bossen over de Holterberg. De deelnemers gaan onder meer luisteren naar de laatste zangvogels, met wat geluk misschien wel de nacht zwaluw. Verder kijkt men naar vleermuizen en wat verder uw pad kruist. De avond begint om 19.00 uur met een bezoek aan het Natuur- diorama op de Holterberg, Daarna krijgt men een kopje koffie of een glaasje fris met cake bij restaurant De Wielen, tegenover het museum. Vervol gens gaat men met een bos wachter op pad voor een wan deling van ongeveer twee uur. De boswachter vertelt onder weg over wat er leeft, groeit en Sporthal: Donderdag 19 juni: 8.10 - 15.40 uur, SGW. Vrijdag 20 juni: 8.10 - 14.40 uur, SGW. Zaterdag 21 juni: 19.00 - 20.00 uur, Team Stam. Weekendreserveringen vanaf bloeit in de omegving van de Holterberg. De overige tochten die de VW in 1997 houdty zijn op 24 juli 'Natuur onder de Loupe', 21 augstus Heidewandeling, 16 ok tober Paddenstoeltocht en 27 december een Kerstwandeling. Groepen van meer dan dertig personen kunnen op afspraak de wandeling ook op een ander tijdstip maken. De kosten van het arrangement bedragen voor volwassenen 12,50 gulden en voor kinderen tot en niet 12 jaar tien gulden per persoon. Voor meer informatie en reserverin gen kan men zich wenden tot de VVV Holten, telefoon; 36 15 33 of bij de VW-I-Iellendoorn- /Nijverdal, telefoon 61 27 29. vrijdagmiddag 12.30 uur bij de beheerders van sporthal 't Mossink. Reserveringen uiterlijk regelen voor vrijdagavond 20.00 uur. (tel. 36 31 80). DONDERDAG 19JUNI1997 HOCTENS NIEUWSBLAD fan Diemer neemt afscheid als schoolleider openbaar basisonderwijs In 1958 werd door de ge meente Amsterdam ten be hoeve van de openbare 4 man- school gevraagd een enthousi aste gymnastiekonderwijzer. De School stond in Slotendorp en was toendertijd één van de vernieuwingsscholen, waar het Daltononderwijs werd toe gepast. Als 22-jarige solliciteerde J.B. Diemer en werd gezien zijn en thousiasme, zeker ook door het moderne gymnastieklokaal, dan ook prompt benoemd. Wekelijks arriveerde hij daar twee dagen per week op zijn motor. Twee van zijn grote hobby's waren: de honkbal- en de motorsport. De echtgenote van het Hoofd wist hij zelfs te verleiden een tochtje met hem te maken. Diemers wijze van lesgeven zul len alle oud-leerlingen, die enkele jaren geleden aanwezig waren op een rëunie, niet licht vergeten. Zakelijk, modern en op elke leer ling individueel ingesteld. Toen hem werd gevraagd mede te assisteren bij het zomerkamp in 'De Woensberg' in Blaricum rea geerde hij direct positief. Totaal onkundig, niets wetend van de 'romance' die hier zou ontstaan met écn van dc andere vrijwillig sters. Door de leerlingen werd als slot van dit kamp een 'vrijwillige bruiloft in het Openluchttheater gehouden. Wat als een spelletje was opgezet bleek enkele jaren la ter een feit: Jan en Gerda traden in het huwelijk. Mede daardoor, maar ook door de vele mogelijk heden die de omgeving van de 'Woensberg' bood voor een 3/4 daags vakantieverblijf, is hij zijn hele schoolloopbaan dc 'Woensberg' trouw gebleven. Zijdelings kwam hij in contact met de Daltonwerkwijze, die een eind maakte aan de klassikale be nadering v an de leerling. Toen het Hoofd. Sloterschool benoemd werd tot directeur van de Amersfoortse Schoolvereniging volgde al spoedig Diemers be noeming als onderwijzer aan die school. Hier kon hij volledig zijn talenten en initiatieven ontplooi en in het onderwijs. Niets was hem teveel, waar toch de Daltonwerkwijze heel wat werk vroeg van de leerkracht Nieuw aangetrokken leerkrachten sti muleerde hij tot deze werkwijze, die een heel andere instelling van dc leerkracht ten aanzien van de begeleiding van dc leerlingen ver eiste. In één woord: een enthou siasteling! Mede hierdoor en daardoor, mede door zijn colle- ga'sgroeide toch ook 'zijn' school uit van zeven tot vijftien leer krachten. Wat een enthousiaste bij het 40-j'arig bestaan. Hoe gelukkig kon de A.S.V. zich toen verenigen met een daadwer kelijk meelevend bestuur, dat al les deed om mede de idealen van dit onderwijs mogelijk te maken. Diemer heeft dit alles ervaren als een enorme groei in zijn ontwik keling ten aanzien van het onder wijs. Na 1969 sloeg hij zijn vleu gels uit om in Valthcrmond, later in Holten de leiding van een school zelf te nemen. Jan Diemer, een in mijn ogen be genadigde leerkracht, ongc- twjfeld ook met zijn onvol- komendheden. Maar wel een leerkracht die voor honder pro cent stond achter zijn werk, met een grote liefde en instelling voor het kind dat hem werd toever trouwd. Maar, gelukkig, niet tegenstaande zijn vertrek, blijft hij zijn inbreng houden in de Nederlandse Daltonvereniging. Bestejan en Gerda, zo mag ik ein digen, het allerbeste toegewenst. H.I. Kleyn, oud-hoofd Sloterschool en oud-directeur Amersfoortse Schoolvereniging Jan Diemer neemt binnenkort afscheid van het openbaar basisonderwijs. Zijn leven lang heeft hij gestreden voor het Daltononderwijs. Foto: Móric van der Meer Het openbaar onderwijs in j Holten moet het komend schooljaar met een markante persoonlijkheid minder doen. Jan Diemer neemt offi- i cieel op 1 augustus afscheid als schoolleider van de open bare Daltonbasisschool De Holtercnk. En het Daltonon- I derwijs, daarvoor heeft Die- jmer zijn schoolleven lang voor gestreden. Jan Diemer: „Ik kom uit Am sterdam waar ik les gaf op drie scholen in gymnastiek. Het ge wone onderwijs trok me niet zo, idat is wat statisch en ik deed toch veel aan sport zoals voetbal bij AFC, honkbal bij ABC cn cricket bij AAC. Maar na een Jaar had ik bet wel gezien, ik was idrukker bezig met dc veters vastmaken van leerlingen dan [met het les geven zelf. Ook ben ik een keer uit dc ringen gevallen :cn kreeg last van mc rug." „Toen ben ik in 1959 weer naar fde kweekschool gegaan om de jhoofdactc te doen. Een jaar later kreeg ik een baan in Amster dam-Noord bij de ZMOK, de jschool voor Zeer Moeilijk Op voedbare Kinderen. Ik gaf daar les aan 13- en '14-jarigen en als je daar hebt gewerkt, heb je later nooit meer last van orderproble men in de Idas. Ik was voor die Idas de achttiende leerkracht dat jaar... Je moest en moet weten waar je grenzen-liggen, ik denk dat vandaag de dag leraren vaak 'té'slap'optreden. Men heeft het: de laatste jaren veel te veel uit dc hand laten lopen. Je moet je consequent aan de regels houden; zo niet, dan moet je maatregelen nemen zoals op woensdagmid dag na laten komen en de ouders bellen." j „Ik ben nog nooit van mijn leven te laat gekomen, daar heb ik een afschuwelijk hekel aan. Dat heb ik ook van mijn ouders meegekregen: orde en regel maat. Kinderen moeten ook we ten waar ze aan toe zijn, je eigen houding in de klas bepaalt dc sfeer. Ouders bemoeien zich ook veel te veel met hun kinde ren, dat ligt misschien aan dc tijd. Laat ons nou maar begaan met die kinderen zeg ik altijd. De Libclle en Margriet zijn ook een verschrikking. Staat er iets in over een schooltuin, dan weten we bijna zeker dat hier over gepraat wordt." „Ik ben met het Daltononderwijs in aanraking gekomen toen ik nog gymles gaf in Amsterdam. De heer Kleyn was daar schoolhoofd en verwoed Daltoniaan. Over dat on derwerp heb ik trouwens ook mijn eindscriptie gemaakt. Het Daltononderwijs kent drie hoofdzaken; vrijheid in gebonden heid, onderlinge samenwerking ('je magzelfs afkijken, maar niet bij een proefwerk') en zelfwerkzaam heid." „Kleyn is later naar Amersfoortse Schoolvereniging gegaan. Hij vroeg of ik daar ook wilde werken. Ik heb zelfs een jaar bij hem een jaar in huis gewoond, een hele mooie tijd was dat. De zittende leerkrach ten haddei Daltononderwijs, gen. Het heeft drie tot vier jaar ge duurd voordat alles Dalton was." „In 1969 ben in naar Va'lther- mond gegaan als hoofd van een school. Daar heb ik een fameuze tijd beleefd daar in Drenthe. Op het :n. De onderlinge om- Behalve op één verregende avond, was het genieten gebla zen tijdens de achttiende avond- fietsvierdaagse in Holten. Meer jdan 210 deelnemers (een lichte stijging ten opzichte van vorig jaar) pakten vorige week vanaf de Sporthal dc fiets om gezellig jer op uit te trekken. I Organisator Piet Bakker kan dan >ok niet anders dan tevreden te- ugblikken, „We hehhen bet eve- een week laten duren, daarvoor was bet altijd twee we ken. En heel frappant is dat we veel meer dagkaarten hebben ge kocht ten opzichte van andere ja ren. Ik heb geen idee hoe dat komt", aldus Bakker. Ook het aantal deelnemende kin deren en toeristen heeft een forse stijging ondergaan. Dat laatste waarschijnlijk doordat er op de vakantieverblijven in de regio meer bekendheid is gegeven aan de de avondfietsvierdaagse. Enthousiast waren de deelnemers wel. „Ik heb zelfs van sommigen een hand gehad. Dat zegt toch wel genoeg", glundert Bakker nog na. Heel bijzonder was ook de deel name van de vakantiegangers uit: Amsterdam dit op dr irtu-ve i:.*u:crr. h..r kdoir.otr.rs mnaktcr: Bakker ziet voor o'.gond .aar ,.l Ir - bij her o..c.e "Ti ver. Maar als I et go< tl gaal, 'roei it: -vei er anderen. gang met mensen leek ook op die in Amsterdam: ja is ja cn nee is nee. Dat mis ik in Holten wel een beetje. Maar dat heeft ook met de volksaard te maken." „In 1971 heb ik de eerste fusie meegemaakt: de openbare basis school in Valthermond die vier kilometer verderop lag van onze school liep niet door onder meer constante ruzies. En de ouders hebben ten laste leste dé school opgeheven. Op 30 december 1971 zijn alle ouders bij elkaar gekomen om en 1.00 uur 's nachts op 31 december is dc school opgeheven. Op 3 januri moest alles al rond zijn. Toen is ecri rijdend schoollokaal bij dc school gezet, heel revolutionair in die tijd. Veertien dagen later werd onze zoon geboren. Die rijd vergeet je dus nooit meer. Maar de veenkolonie vergrijsde en de mensen trokken weg. Der tig procent was werkloos in Val thermond. Daarom hebben we een taaiproject opgezet met twaalf scholen in de gemeente Odoorn waar ook Valthermond onder valt. Er was een enorme taalach terstand zowel schiftelijk als mondeling. Het project liep zo goed dat we landelijke bekend heid kregen. En de mensen die hebben geholpen om dat pro ject op te zetten, hebben er leuke banen later aan overge houden." „Na de tijd in Drenthe heb ik gesolliciteerd naar Holten als hoofd van dc Dorpsschool als opvolger van Reind Brouwer. Burgemeester Enkelaar en dc wethouders Kaan cn Rietberg kwamen op bezoek in Valther mond en gingen achter in de klas zitten om te kijken hoe ik les gaf. En laat ik nu net muziekles heb ben moeten geven. Ik kan niet zingen en ben totaal niet muzi kaal. De muziekles liet ik ook altijd over aan een collega. Die les heb ik ook geweigerd om te geven. Dat vond Enkela'ar niet erg bleek later. Ik het het college wel een eis gesteld, namelijk dat de Dorpsschool een Dalton- school moest worden. Het mocht wel van Enkelaar, als het maar geleidellijk ging." „Enkelaar belde me net op het moment dat in naar Van Gewest tot Gewest zat te kjken en er was 'een stukje op over Holten. Heel erg typisch. Toen heb ik de functie aanvaard. Het was wel zo dat je in de hoofdwoning naast de Dorpsschool moest wonen. Toen in 1997 kwam hebben ze alles verbouwd want echt mooi was het niet." „In 1997 kende de Dorpsschool 190 leerlingen. De eerste dag dat ik kwam, was geen prettige dag. Dat was op 1 april. Mijn vrouw- werd in Stadskanaal geopereerd en hier in Holten werd afscheid genomen van Brouwer. Ik ben 's morgens naar zijn afscheid ge weest cn 's middags direct door gereden naar Stadskanaal. Ik kreeg op dc Dorpsschool de zesde klas cn dat ging meteen goed. Ik ben ook direct begon nen met het Daltononderwijs. In 1981 wilden we de officiële Daltonstatus aanvragen, dat heeft toen veel weerstand opge roepen. Pas tien jaar later is het een officieel een Daltonschool geworden, maar wel op voor waarde dat we gingen fuseren met de Kolschool." Deze twee bastaard Ierse Setters hebben niet veel liefde en aandacht van mensen gehad. De Dierenbescherming heeft ze daarom bij de vorige baas weggehaald. Het zijn twee bejaarde broers (10/11 jaar). Een van de twee honden heeft een raar gebid, zijn onderkaak steekt uit en daardoor zie je heel raar zijn tanden zitten, maar hij heeft er geen last van. Ze zijn erg blij met elk stukje aandacht dat ze krijgen. Iedereen die interesse heeft in de gezellige aanwezigheid, kan bellen met de Dierenbescherming afdeling Rijssen en omstreken. Tele foon Holten: 36 41 03, Rijssen: 51 71 71. 'Neem haar maar mee en zie maar wat je met haar doet', zei de vorige verzorger na mens de eigenarese van 96 jaar. Er kon gekozen worden uit een spuitje bij de dieren arts of op zoek naar een nieu we baas. De keuze is gevallen op het laatste omdat Tommy een onge veer twaalf jaar oude tecf en een ontzettend lieve hond is. Ze is ondanks haar leeftijd en een ver minderd gezichtsvermogen nog behoorlijk actief. Ze stelt ook weinig eisen stellen gelet op het leven dat ze gewend was. Maar vooral verdient Tommy een fij ne oude dag. Iedereen die interesse heeft in Tommy, kan bellen met dc Die renbescherming afdeling Rijs- Holten: 36 41 03, Rijssen sen en omstreken telefoon in 51 17 17. Deze echtparen uit Amsterdam trokken veel aandacht met hun sportieve tandem.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 5