De gedrevenheid van Jan Heerdink eel waardering voor arm concours HMV mm Triathleten leveren prima prestaties Brons Twenhaarsveld tijdens eigen wedstrijd SNieuwe teamchef politie Holten/Bathmen uitermate tevreden over gebiedsgebonden werken DONDERDAG 12 JUNI 1997 i HOLTENS NIEUWSBLAD cours Gedreven, resultaatgericht met een puur praktische no-non- sens inslag. Niet uit sensatie maar puur uit nieuwsgierigheid en rechtvaardigheid heeft hij voor het politievak gekozen. Al 24 jaar draagt de 41-jarige de blauwe politiepct. Sinds begin dit jaar heeft hij de leiding over het team Holten/Bathmen. Hoognodig tijd voor een nadere kennismaking met )an Heerdink. Jan Heerdink, een geboren Nijverdaller. Samen met zijn (huidige collega Bert van Eijk istond hij aan de het begin van de gloriedagen van de water- ipoloërs van Het Ravijn. In 1975 heeft hij de politieoplei ding in Lochem afgerond en is daarna begonnen als agent in Hoogeveen. „Dat is nooit een bewust keuze geweest", legt Heerdink uit. „Je kverd aangewezen om daar ver plicht te solliciteren. Op m'n zeventiende ben ik in Hooge veen begonnen. Zo jong kan tegenwoordig niet meer, de op leiding is nu veel langer." Heer dink heeft het vak goed kunnen leren van een oudere hoofd agent die hem een half jaar lang heeft begeleid. Heerdink heeft daar altijd dienst gedaan bij de survcillaccdicnst en de Mobiele Eenheid. Koud drie maanden als agent in IHoogcvccn kreeg Heerdink te maken met de gijzeling in Wij ster waar een trein werd gekaapt. „Samen met mijn mentor ben ik door de politieafzetting gelo pen, puur uit nieuwsgierigheid want de kaping was over de hele kvcrcld te zien. Natuurlijk ben ik direct teruggefloten. Ik heb daarna vooral de bewaking van de omliggende stations gedaan, jc kon nooit weten of de trein weer ging rijden. Dat was een spannende'periode waar ik nog vaak aan terugdenk,"aldus Heerdink. Tot zijn 26ste heeft Heerdink dienst gedaan in Hoo- Igcveen, toen was het tijd terug te keren naar Raalte 'waar het lij mer wonen is'. Toen in oktober 1982 Raalte gemeentepolitie is geworden, is Heerdink aangenomen als hoofdagent bij de surveillance dienst. Dat heeft slechts negen maanden geduurd voordat zijn mooiste tijd begon bij de recher che in Raalte en bij het recher- chcbijstandteam Overijssel. Bij de laatste heeft hij zeker vijftien grote zaken mogen doen, van moord tot doodslag. „Bij de recherche borduur je verder op een aangifte. Vaak krijg je dan te maken met misdrijven. Jc had toen in vergelijking met nu ook veel meer tijd voor onderzoek. Een van de mooiste zaken was de aanhouding van de Kinker bende die vanuit Amsterdam opereerde. De landelijke pers stond er bol van. De bende pleegde door heel Nederland snclkrakcn. Toen ze in Raalte hun slag wilden slaan hebben we samen met het team uit Zwolle, de bocvcnbende aangehouden en zo in een klap vijftig kraken opgelost." Recherche In augustus 1990 werd Heer dink bevorderd tot brigadier bij de gemeentepolitie Raalte en kreeg de leiding over vijf agen ten. „Het was wel jammer dat ik daarom weg moest bij de recher che maar als brigadier werkte is samen met zeer enthousiaste mensen die nog steeds goede kennissen van mij zijn. Het was hard werken in een goede sfeer." En zonder sfeer is het volgens Heerdink niet prettig werken. In 1992 werden de rijks- en gemeentepolitie bij elkaar ge voegd. Twee totaal verschillen de culturen moesten nu plots klaps samenwerken. Volgens de nieuwe teamchef kwam toen het echte politiewerk op het tweede De nieuwe teamchef van de politie Holten/Bathmen Jan Heerdink Reïlinksweg. ingang van het politiebureau aan de Foio: Peter Koehorst plan wat zijn sporen heeft nage laten. „De service aan de burger heeft er toen onder geleden. De politic was veel te veel met zich zelf bezig. In Holten en Bath- men zagen de mensen geen poli- de meer op straat. Er was slechts één agent omdat de politic cen traal werd aangestuurd vanuit de bureaus in Schalkhaar en Raalte. Enorme aanrijtijden en ontevre denheid onder de bevolking was het gevolg. Ik merkte onder meer dat de aangiftebereidheid minder werd. Het was zo dat het platteland moest lijden onder de steden die het platteland leegzo gen." Door alle klachten over de poli tie is men uiteindelijk dit jaar overgegaan naar het huidige ge biedsgebonden werken. Holten en Bathmen hebben daarin lan delijk de voortrekkersrol ge speeld door het invoeren van het Twingo-project. Oud-bur gemeester Wijerink van Bath men heeft voor het instellen van de huidige werkwijze in het be gin een agent aangewezen die letterlijk in een Renault Twingo kwam te rijden. Dat idee van Wijerink is verder uitgewerkt met de districtschef van Salland. In oktober vorig jaar kreeg Jan Heerdink de leiding over het project in Holten en Bathmen. Heerdink": „De doelstelling van het Twingo-project was meer zichtbaarheid en bereikbaarheid van de politic. Door de praat paal aan het politiebureau te gebruiken of door thuis de Hol- tense politie te bellen staat de burger direct in contact met de agent die in Holten of Bathmen rijdt. En door solo-surveillance rijdt er tussen 7.00 en 18.00 uur een politieauto in Holten én een in Bathmen." Reacties „Maar het gebeurt op geheel vrijwillige basis, niemand wordt gedwongen om alleen te rijden. Het zijn agenten die hier goed bekend zijn. En ik moet zeggen, de nieuwe opzet sloeg direct aan bij de bevolking. We krijgen veel reacties van de mensen. Vooral naar de korte aanrijdjden wordt nogal eens verbaasd gekeken." Op dit moment zijn er zeventien agenten fulltime in dienst bij de politie Holten/Bathmen. Een mooi aantal vindt de 'teamchef die op 1 januari van dit jaar is bevorderd tot inspecteur. „Ik had het niet echt verwacht dat we zoveel mensen zouden krij gen. Maar om de volledige poli tiezorg te waarborgen is het aan tal perfect." Het grote streven van Heerdink is echter om het gebiedsgebonden werk (het oude Twingo-project) uit te breiden tot 23.00 uur 's avonds in plaats van nu tot 18.00 uur. „Tegenwoordig heb je na 18.00 uur nog maar één auto politie wagen rijden in Holten, Bath men en Olst. Zo krijg je weer te maken met lange aanrijtijden. Daar moet echt verandering in komen." Verhuizing Veel klagen hoor jc Heerdink overigens niet. De agenten zelf zijn net klaar met de interne verhuizing. En, niet onbelang rijk, de oude ingang aan de Rci- linksweg is weer terug. Iedereen die binnenkomt kan nu apart worden genomen en in alle rust zijn of haar verhaal doen. Aan giftes worden niet meer ver stuurd naar andere bureaus maar worden door eigen agen ten afgehandeld. „Ik merk ook dat de aangiftebereidheid weer aan het toenemen is", weet Heerdink. Trots als een pauw is Heerdink over de medewerking van de bevolking. „Zo heb ik gemerkt dat ze helpen bij botsingen. Er werd laatst zelfs door een om stander een nets die betrokken was bij een botsing naar het bureau gebracht. Dat heeft ook te maken met het feit dat agen ten alleen op surveillance zijn." De teamchef is de laatste die toe zal geven dat er ook nadelen aan solo-survcillance kleven. „Bij gevaarlijke situaties moet de agent veel discipline en inschat- tingsvermogen hebben. Ook de randvoorwaarden moeten klop pen; de verbindingen moeten goed werken en er moeten hel dere afspraken zijn met de eigen mensen en met de meldkamer in Zwolle. Bij verdachte situaties heb ik liever dat ze vaker om assistentie vragen dan te weinig. De manier van werken is bij solo-surveilleren ook anders. Je moet vaker signaleren zoals de surveillant die onlangs op de Al reed en een verdachte auto zag. Door dat door te geven aan de centrale kon zo met behulp van een collega de inzittenden wor den aangehouden." De Al, dat is niet zomaar een snelweg, dat is twintig kilometer - vaak - ellende. Met een McDo nalds, een Mobiel en een Texaco tankstation en het AC restaurant is er voor de politic vaak handen vol werk. Vooral de stroom au tohandelaren uit het Oostblok is voor Heerdink is een toenemen de zorg. „Ze komen vaak met de bus en gaan met z'n honderden 's nachts terug naar huis. Tien tallen van die handelaren over nachten 's nachts op de parkeer plaatsen. Die auto's worden vaak door ons gecontroleerd. Alle papieren worden nagetrok ken want regelmatig is er iets mee aan de hand; ze rijden niets voor niets vaak in het holst van de nacht." Snelkraak Ook zijn dorpen als Holten die dicht aan de snelweg liggen een walhalla voor bendes uit het westen. Een snelkraak is zo ge pleegd. Menig Holtense onder nemer heeft er slapeloze nach ten van (gehad). Een plaag noemt Heerdink die snelkraken. „Dit is ook een van de redenen om het Twingo-project tot elf uur 's avond uit te breiden. Ge lukkig zijn ook de burgemees ters van Holten en Bathmen die mening toegedaan. Ik heb dus wel vertrouwen in de uitbrei- ding." Heerdink werkt - voorlopig - vanachter een bureau. Daar naast is hij ook hulp-officier van justitie. „Zo ben ik nog steeds betrokken bij de praküsche kant van het politiewerk", aldus Heerdink. Maar door het blau we politxebloed zal hij binnen kort als alle zaken goed op een rij staan zijn surveillancebeurten niet overslaan. Het publiek genoot niet alleen van de zon n ir ook v Holtense Muziek Vereni- heeft afgelopen zaterdag landelijke drumband- en irettenconcours op Meer skamp gehouden. Het con- werd geopend door wet- Rensen met een officiële voor de vertegen- eers van de deelnemende ingen en de juryleden. sprak hierbij zijn waarde- voor het organisatiever- van HMV en haar suppor- Dat hij hierin gelijk had bleek wel uit het vlekkeloze verloop van leze muziekwedstrijd. De deel nemende korpsen werden beoor deeld door een vierkoppige jury, die ruim de tijd nam om haar oordeel lan het papier toe te vertrouwen. Her talrijke publiek kon genieten van afwisselende optredens van ma jorettes, tambourkorpsen en drum fanfares, in totaal twaalf stuks. Net voor het begon te regenen kon de prijsuitreiking plaatsvinden. Hierbij bleek dat vreugde en teleurstelling dicht bij elkaar liggen. De jury ken de acht eerste prijzen toe, drie maal een tweede en écn maal een derde. De hoogste punten van de dag wer den behaald door de majorettes van de Broederband uit Kampen. Zij behaalden 86.45 punten en kwamen hierdoor in hef bezit van een door bouwbedrijf Voordes beschikbaar gestelde beker. Groot was de teleurstelling bij de muzikanten van de drumfanfare Wilhelmina uit Rijssen met 74.4.3 punten kwamen zij niet verder dan een tweede prijs. HMV kan terugzien op een zeer warme en geslaagde middag, die best wat meer belangstelling uit de Holtense gemeenschap had ver diend. De Broederband uit Kampen w van het drumbandconcours vande E van de hoogtepunten Gezinsdienst met muziek In Dijkerhoek en Espelo wordt zondag een gezins dienst gehouden waarin afscheid wordt genomen van de oudste kinderen. De voorganger is ds. J.W. den Hertog en verder hebben enkele zondags schoolkinderen een aan deel in de dienst. Het wordt een viering met veel liedjes. In Espelo is vooraf koffie en limonade en begint de dienst om 10.45 uur. In Dijkerhoek beginnen.ze om 9.30 uur cn gaan we na afloop wat drin ken. Hierna is er vakantie tot waarschijnlijk septem ber. Daarkomt nog nader bericht over. HMV sluit seizoen af Ter afsluiting: van het sei zoen 1996/1997 geeft de Holtense Muziekvereniging bij goed weer. een gevarieerd zomeravondconcert op het grasveld bij dc Dicsscnplas. Dit gebeurt op dinsdag avond 1~ juni vanaf 19.30 uur. De toegang is gratis. Belangstellenden die zit tend willen genieten dienen zelf een (klap)stocl mee ie GLTO gaat op excursie De GLTO afdeling Hol ten houdt op woensdag 18 juni een excursie naar de succesvolle milieu coöperatie De Ommer Marke. Er zal uitleg wor den gegeven over het ont staan en nut van zo'n coöperatie. Aansluitend krijgen de deel nemers informatie over on der meer erfbepalaniing, hergebruik van water, belo fytenfilter, experimenten mei: natuurbeheer en land inrichting. Hierna wordt langs dc projecten gereden om ze te bekijken. Het verrek is om 9.00 uur vanaf het Vlctgoor. Tegen 13.00 uur keren de deelne mers weer terug. Opgavc voor deze leerzame dag kan bij het bestuur van het GLTO. Onder grote belangstelling een eigen wedstrijd. ZPC Twenhaarsveld heeft af gelopen zaterdag voor het eerst sinds jaren weer een ei gen wedstrijd in het zwem bad Twenhaarsveld gehou den. Onder tropische om standigheden werden door de deelnemers mooie presta ties geleverd. Deelgenomen werd Proteus uit Twello. BZ&PC uit Borculo, Bcrkclduikcrs uit Laren/Lo- chem en natuurlijk ZPC Twen- verd door ZPC Twenhaarsveld een derde plaats behaald tijdens Foto: Peter Koehorst haarsvcld. Het betrof de laatste wedstrijd uit een onderlinge vierkamp. Er was, mede dankzij het weer, veel publieke belang stelling. Gezwommen werden drie slagen: de school-, rug- cn vrijeslag over 31 programma nummers. De tussenstand na de schoolslag was: 1. Proteus met 24 punten, 2. Bcrkclduikcrs (22), 3. Twenhaarsveld (18) cn 4. BZ&PC (16). Nadat ook dc rugslag was ge zwommen was de tussenstand als volgc 1Proteus met 49 punten, op een gedeelde tweede plaats met 37 punten BZ&PC, Berkelduikers en Twenhaarsveld met 37 punten. Na de estafette stond dc volgende stand op het scorebord: 1Proteus (81), 2. BZ&PC (64), 3. Twenhaarsveld (58) en 4. Bcrkclduikcrs (57). Na afloop werd de volgende eind uitslag bekendgemaakt: 1Proteus (333). 2. BZ&PC (297), 3. ZPC Twenhaarsveld (286) cn 4. Berkelduikers (247). Leon Offringa (15) uit Holten heeft afgelopen zaterdag in Nijveen (bij Meppel) meege daan aan een promotri skeel- er-bike-run (tien kilometer skeeleren, twintig kilometer fietsen en 2,5 kilometer lo pen). Er waren 29 deelnemers van 14 tot 52 jaar. Na het skeeleren lag Leon op ccn prima derde plaats. In totaal kwam hij binnen als achtste in een tijd van 1:17:21. In zijn leef tijdscategorie was hij eerste. Bij de sprint triathlon (750 me ter zwemmen in open water, twintig kilometer fietsen en vijf kilometer lopen) deden 34 jon gens tot 17 jaar mee aan het jcugdcircuit. Holtenaar Niki ten Berge (15) kwam als 25ste bin nen in 1:18:43 en Jan Manen- schijn (16) als tweede in 1:07:23, wat goed was voor een podium plaats. Dit leverde ook punten op voor het Born Sportscate Circuit waarvan dc eerste wedstrijd op Texel plaatsvond en waar Nikki 26ste cn Jan zevende werd. De derde wedstrijd van dit circuit en tevens het Nederlands Kam pioenschap is komende zater dag in Roermond.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 5