Lekker Qezond ïeren op afstand houden Nooit meer last van de biobak 9 n'" Wat hoort in de biobak? Zwitserse strooikaas, steeds populairder op tafel en in de keuken Iedere dag voldoende vitaminen uit 'n glas Tips voor gezond eten Almhof: je kunt het maar beter toegeven! Lekker heeft niet altijd suiker nodig... v. W~ r\ 19TP106 Al bijna 100 jaar vindt u ze in de winkel, die ronde karton- strooi het dan rij nen doosjes met Geska Zwitserse strooikaas. Een product kelijk met Geska dat nu weer volop in de belangstelling staat en vele nieu- strooikaas. vee gebruikers trekt. De reden? De bijzondere smaak, het Geska bevat weinig calorieën èn je kunt het in heel veel gerech ten gebruiken. Ook eten steeds meer kinderen het op de boterham. Zwitserse strooikaas is gemalen nemelk en wei en bevat naast Zwitserse kaas met echte Alpen- caseïne ook albumine. Boven- (cruiden. Het past door zijn dien wordt er ook nog een lichtverteerbaarheid en lage gedroogde, verpulverde klaver- Llorie-gehalte perfect in ons soort aan toegevoegd die de inoderne voedingspatroon, kaas zijn groene kleur en spe- Slechts weinig mensen weten ciale smaak geeft. De Schabzi- Hat deze kaas eigenlijk Schabzi- ger is licht verteerbaar en zeer ter heet en dat de conische gezond. In Nederland is hij vorm van het kartonnen doosje bekend onder de naam Geska. is afgeleid van de vorm deze harde Zwitserse kaas uit het kanton Glarus wordt gemaakt. Klaver De Schabziger werd ruim 900 jaar geleden voor het eerst door monniken gemaakt en is, wat Zijn ingrediënten betreft, een heel bijzondere kaas. Hij wordt bereid uit zure ondermelk, kar- Snij wit brood in dunne sneetjes. Bak spek zonder boter en leg het op een sneetje, strooi er Geska overheen. Leg hierop een tweede sneetje en beleg dit met fijn gehakte geroos terde uien. Bestrooi ook dit met Zwitserse strooikaas. Geska Zwitserse strooikaas is ver- Geska met kummel: Meng wat krijgbaar in de dik geklopte room met Geska supermarkt en kaaspoeder. Beleg daarmee de kaasspeciaalzaak, boterham of het toastje en bes- Voor meer trooi het geheel met kummel. informatie. Riist a la Geska: Bak rijst aan Craamer Co.. met uien in hete boter, voeg tel. 0344-611056. zout toe en blus het dan met heet water of met vleesbouillon. Laat de rijst gaar koken. Be- Recepten strooikaas culorit'cn Nieuw: Roosvicee MultiVit Vitaminen zijn een onmisbaar onderdeel van verantwoorde voeding. Ze zijn belangrijk om ons lichaam goed te laten functioneren en om fit en vitaal te blijven. In gezonde en gevarieerde voeding zitten alle vitaminen die we nodig hebben. Maar niet iedereen eet elke dag zo verantwoord als zou moeten. Om ervoor te zorgen dat u iedere dag vol doende van alle vitaminen binnenkrijgt, is er nu een lek kere en makkelijke aanvulling: Roosvicee MultiVit, ver rijkt met tien belangrijke vitaminen. mOlMU VIWM00WH6: fMSSfltóWf/S POSIBUS IS/ 1243 IK S CMM Iedereen heeft vitaminen nodig. Het lichaam kan deze onmisba re voedingsstoffen namelijk niet of onvoldoende zelf maken. Er zijn dertien verschillende vitaminen die elk in bepaalde hoeveelheden nodig zijn om te zorgen dat we gezond blijven. Voedingsmiddelen verschillen sterk in vitaminegehalte, zo zijn sinaasappels rijk aan vita mine C maar bevatten ze weinig van de andere vitaminen. Zui velproducten bevatten weer veel vitamine B2 en B12. Gevarieer de voeding is dus belangrijk om ervoor te zorgen dat we van al die vitaminen dagelijks vol doende binnenkrijgen. Voor jong en oud Recente onderzoeken wijzen uit dat lang niet iedereen elke dag de aanbevolen hoeveelheden van alle vitaminen binnen krijgt. We eten dan ook met elke dag even verantwoord Roosvicee MultiVit is voor iedereen een makkelijk en ver antwoord steuntje m de rug. In één glas zit namelijk alvast een kwart van de aanbevolen dage lijkse hoeveelheid van tien belangrijke vitaminen. Zo vult u elke dag uw voeding met extra vitaminen aan. Roosvicee MultiVit is geschikt voor jong en oud. U kunt de vruchtensiroop niet alleen aan lengen met water, maar ook toevoe gen aan yoghurt, vla of (karne)melk, Roosvicee Multi Vit is te vinden in de supermarkt of drogist en staat net als de andere Roosvicee-siropen bij de kindervoe ding. Gratis Vitaminewijzer Als handig hulp- imm middeltje om op te zoeken hoe veel vitaminen bepaalde voe dingsmiddelen bevatten heeft Roosvicee in samenwerking met het Vitamine informatie Bureau van TNO Voeding, de Roosvicee Vitaminewijzer ont wikkeld. Die kunt u telefonisch aanvragen op het nummer 0900- 202 404.5 (50 cpm). U wordt dan via een com puter gevraagd uw volledige tele foonnummer in te toetsen, waarna u de Roosvicee Vita minewijzer gratis krijgt thuisge- §H stuurd. U kunt tot en met 30 april 1997 bellen (7 dagen per week. 24 uur per dag). Vet is een van de grote vijanden van een gezond li chaam. Wees matig met het gebruik van vet. Eentonig eten is niet alleen saai, maar brengt ook het lichaam uit balans. Zorg dus voor veel variatie in uw eten. Neem de tijd om te eten, en prop het voedsel niet snel naar binnen. Gebruik niet al te veel suiker of produkten waar suiker in zit. Alle maaltijden zijn even belangrijk. Sla er geen over en verdeel ze zo gelijkmatig mogelijk over de dag. Tussendoortjes mogen best. Zorg alleen dat ze niet de plaats van de maaltijd innemen. Zorg dat u veel plantaardige produkten eet. Groenten uit de diepvries, gedroogd, in blik of pot bevatten evenveel vitamines als verse, zelf bereide groenten. led I me I: cie Iedereen, jong en oud, heeft dagelijks melk of melkprodukten nodig. Ze zijn de grootste leveran ciers van kalk. Almhof kwarken typeren zich door hun milde volle en natuurlijke smaak. Dat komt doordat deze kwarken worden bereid met de originele Biogarde culturen. Deze zorgen voor een milde re, zachtere smaak en zorgen dat de kwark lich ter verteerbaar is. Bovendien is Almhof afkom stig uit Frankrijk, het land waar men de kunst van het kwark maken als geen ander verstaat. ïanille Kwar Almhof kwark heeft 6 heerlijke varianten in de familiepotten van 500 g: Magere Franse Kwark. Vanille Kwark, Citroen Kwark. Aardbei Kwark, Kersen Kwark en de nieuwe Perzik Kwark. Naast familiepotten brengt Almhof nu ook kwarken in portie-verpakkingen van 2 x 140 g. Het gaat hier om de bekende Almhof Vanille Kwark en uniek voor de Nederlandse markt, Almhof Cocos Kwark, een heerlijke volle kwark, ver rijkt met echte stukjes cocos. De kwarken van Almhof sma ken op zich al uitstekend, maar kunnen ook aan de basis staan van een heerlijk recept of ver rassend dessert Probeer onder staand recept maar eens uit. Succes verzekerd! Kwarksoufflé Benodigdheden: 50 g boter. 50 g witte basterdsuiker, 2 eieren, 10 g maizena, 250 g Almhof Kwark. Het maakt niet uit wel ke Almhof Kwark u gebruikt: de magere Franse Kwark of een van de Fruitvarianten. Bereiding: Roer de boter met de suiker goed schuimig. Splits de eieren. Voeg één voor één de dooiers aan de schuimig geroer de boter toe en meng er daarna de kwark en de maizena door. Klop de eiwitten stijf met wat zout, leg het kwarkmengel erop en spatel alles voorzichtig door elkaar. Schep het kwarkmeng- sel in een bebotere schaal en vul de schaal voor niet meer dan 3/4 gedeelte. Zet de schaal 30 minuten in een op 200'C voor verwarmde oven Variatie: Leg op de bodem van de schaal vruchten naar keuze, schep er het kwarkmengsel op en plaats vervolgens in de oven. Voor meer informatie kunt u schrijven naar: Almhof Consumentenservice, Antwoordnummer 1305, 3900 WB Veenendaal (postzegel niet nodig). Mona maakt nu een aantal magere vruchtenyoghurts en yoghurtdranken, die heel erg lekker zijn en toch weinig calorieën bevatten. Iedereen die graag zo min mogelijk suiker en vet gebruikt, kan dus toch genieten van een vijf tal lekkere Mona producten. Deze producten bevatten ieder zo'n 4096 tot 50% minder calorieën dan vergelijkbare yog hurts en yoghurtdrinks. Al deze Mona yoghurts en yog hurtdrinks bevatten geen sui ker, er staat dan ook op 'Geen Suiker Toegevoegd' (GST). Ze zijn gezoet met de kunstmatige zoetstoffen aspartaam en/of ace- sulfaam. De producten zijn bij zonder geschikt voor diabetici en mensen die aan de lijn doen, omdat men weinig calorieën en geen suiker binnenkrijgt Nieuwe variaties min mogelijk suiker en vet wilt gebruiken, is er nu volop keus in lekkere zuivelproducten. Allesbehalve mager is de smaak van deze pro ducten. De yoghurtva- rianten zitten boordevol echt fruit en de yog hurtdrinks zijn op smaak gebracht met vruchtensap Boven dien kan het hele gezin van deze producten meegenieten. benieuwd naar uw ervaringen met de Mona producten. U kunt schrijven naar- Mona Consumentenservice. Antwoordnummer 3310. 3440 ZB Woerden Een postzegel is niet nodig. Bellen kan natuurlijk ook 0348-429267. W'S'H-i- Dageüjks krijgt men bij Mona veel enthousiaste reacties op de magere vruchtenyoghurts Aardbei en Perzik. Daarom is sinds kort het assortiment flink uitgebreid met drie nieuwe varianten: een magere speciale folder gemaakt vruchtenyoghurt in de smaak met meer informatie Appel-Vanille, een Biomild Drink Perzik en een Yoki Drink Multivrucht. Dus. wanneer u zo Meer informatie Heeft u nog vragen over onze GST-produc- ten? Mona heeft een over GST en het gezon de van zuivel. En natuurlijk is men ook lodra de zon aan kracht heeft gewonnen, tomt alles opnieuw tot leven. In de tuin taan voorjaarsbloemen te pronken, klei- le insecten wriemelen over de grond en uindeuren staan wagenwijd open. loe heerlijk het ook is van die warmte te enieten. het warme sei- Den brengt ook kleine rgernissen met zich mee. ijvoorbeeld in de vorm van ngenode kruipende insec- zoals mieren. Het heeft er oms alle schijn van dat deze edrijvige beestjes het een jort vinden om de kleinste aatjes te vinden waardoor ze huis kunnen komen. En oals dat wel vaker gaat. als één over de brug is. volgen velen. edrijvig e meest voorkomende mie- in in ons land zijn de Lasi- •en. Ze zijn ongeveer 5 lillimeter groot, hebben een respetaille' en zijn donker ruin tot zwart van kleur. De lieren die we het vaakst zijn de werksters die de ele dag bezig zijn met het irvoeren van voedsel i aar het nest. Hier zetelt n b mierenkoningin, een y- Bvruchte vrouwtjesmier e niets anders doet dan tjes leggen. Een mierennest t altijd onder de grond, in tuin of onder het huis. Wie het gedrag van mieren let, li zien dat de wegen die ze leggen opvallend recht zijn. p het terras herkennen we aanwezigheid van mieren de kleine zandhoopjes die tussen de tegels maken, ims kan het contact met ieren pijnlijk verlopen ndat enkele soorten bijten s ze worden gestoord De pijn V te mensen vinden mie ren hinder lijk. Geluk kig kunnen deze insecten uit stekend worden geweerd, want ze hebben een uitge sproken hekel aan sommige geurtjes. Ze ver huizen onmiddel lijk als het nest hiermee wordt begoten of als hun jachtgebied ermee wordt besmet. Vertrouwd Bij een hardnek kige mieren- plaag kunnen bestrijdingsmid delen voor een |gjgjjg|§§||||| definitieve i I oplossing zorgen V Vapona, het vertrouwde -. merk voor al uw insec- tenproblemen, heeft ter bestrijding van mieren een uitgebreid assortiment. De mierenpen is handig voor in en om het huis. Hiermee worden bij voorkeur de mierenstraten bij de nestin gangen (bijvoorbeeld de kie ren tussen de tegels) behan deld. Trek met de pen enke le strepen op of dwars door de wegen die door de mieren worden gevolgd. Mierenpoeder kunt u heel gericht strooi- en op plekken die naar de woning leiden en langs drem- ontstaat door het pels. kozijnen en andere plek- in het spuiten. dat rondje ken waar bestemd voor de behandeling van moeilijk te bereiken plaatsen zoals nesten, onder kasten en langs plinten waar mieren (of andere kruipers als kakkerlakken) zich schuil houden. De spray zorgt ervoor dat de mieren op de moeilijke plaatsen bestreden worden en heeft een snel en langdurig effect. De spuitbus is voorzien van een dun Tietje' dat het makkelijk maakt een - plek nauwkeurig te behandelen. Deze Vapo na producten zijn ver krijgbaar bij de super markt en de drogist. Naast de vertrouwde middel tjes heeft Vapona ook een inderlijk nier die zich te goed doet ons eten, vinden we jen!ijk onfris, maar gewo- mieren zijn niet schade- Wel kunnen ze na ver- op van tijd voor loszittende rrastegels zorgen. De mees den. Het mierenlokdoosje is ideaal in kleinere ruimten in en om het huis zoals de keu ken, het balkon en het terras. In het doosje zit een lokstof die de mieren meenemen naar het nest, zodat .ook in het nest de mieren worden gedood. Plaats het doosje op een mie renstraat voor een goed resul taat. De nestenspray is zich ophou- gratis Insectenwijzer waarop precies staat van welke insec ten wij in welke periode last kun- nen krijgen en m welke oplossin- A gen er zijn om ze te bestrijden. Bel voor meer informatie en het aanvragen van de Insec tenwijzer de gratis Vapona Insectenlijn 0800-022.32.33. De meeste huishoudens verzamelen hun afval in twee afzonderlijke bakken. Het gewone afval ver dwijnt in de vuilnisbak, terwijl voor ons groente-, fruit- en tuinafval de biobak klaar staat. De afval- soorten worden gescheiden opgehaald en verwerkt, omdat dit veel minder belastend is voor het milieu. Op warme dagen vinden de meeste mensen het ronduit een crime om alleen maar de deksel van de bio bak te openen. Allereerst is daar de doordringende stank die ons zo heftig afschrikt en daarna worden we bijna overval len door tiental len vliegjes die de vrijheid kiezen. Nu vindt niemand het leuk om op een mooie dag naar binnen te worden gedreven door de enorme stank en grote hoeveelheid vlieg jes die uit de bio bak komen. Compost Het GFT-afval in de biobak wordt, zoals dat heet, gecomposteerd Composteren is een natuurlijk proces waarbij groente-, fruit tuin-, en keuken- afval langzaam - wordt veranderd 2 in een aardachti ge massa. Bij dit proces spe len warmte en vocht een gro te rol en ook allerlei kleine organismen zoals bacte riën, schim mels en bodem diertjes als ook wor men. pissebedden en torre tjes. Het eindprodukt is rulle, rijpe compost die uitstekend bruikbaar is voor uw tuin en uw kamerplanten. Stank en vliegjes Over de milieu vriendelijke voorde len van de biobak hoeft niemand te twij- felen. Maar in de dagelijkse praktijk blijkt toch dat veel mensen de biobak liever dicht laten. Om de stank (die het gevolg is van een volkomen natuurlijk rot- tings- en gistingsproces) en vliegjes enigszins te voor komen kunt u een aantal maatregelen nemen. Aller eerst moet de bak goed wor den schoongemaakt als hij is geleegd. Zet de biobak niet in de zon en sluit na gebruik de bak goed af. Eventueel kunt u een papieren zak m. gebruiken om het afval in te pak ken Hiermee voorkomt u dat etensresten aan de zijkant of bodem blijven kleven. Vapona Biobak Anti-insect De broeierige omgeving van het organisch afval heeft een enorme aantrek kingskracht op vliegen. Ze leggen bij voorkeur hier hun eitjes. Die eitjes worden maden die zich in cocons wikkelen, waar ze na verloop van korte tijd als de ons zo bekende vlie gen weer uit krui pen. Vapona, sinds jaren het vertrouw de merk tegen al uw insectenproble men, heeft nu Vapona Biobak Anti-insect. Dit is het eerste middel dat zowel lastige vliegjes en andere insecten op afstand houdt en daarbij ook nog de hinder lijke stank ver drijft. Uiteraard gebeurt dit op milieuvriendelijke wijze, want het gft- afval moet natuur lijk wel composteer baar blijven Vapona Biobak Anti-insect bevat natuurlijke minera len en etherische oliën, waaronder citronella olie. Deze olie ruikt aange naam en heeft de prettige eigenschap vliegjes op afstand te houden. Door Vapona Bio bak Anti-insect te gebruiken helpt u dus het ontstaan van maden te voorkomen. Aangename geur De frisse geur van de etheri sche oliën van Vapona Biobak Anti-insect verdrijft de onaangename geur in de biobak. Het poeder bindt bovendien het vocht dat in het afval aan wezig is, waardoor schimmelvorming hopen. Vapona Bio bak Anti-insect is gemaakt op basis van natuurlijke grondstoffen. De biobak is een belangrijke bijdrage aan het behoud van ons milieu. Door regelmatig Vapona Biobak Anti-insect over afval te strooien, heeft u geen last van stank en vliegjes en blijft u het milieu helpen Het is verkrijgbaar in super markt en drogisterij. wordt geremd U kunt het ook gebruiken in gescheiden afvalbakken in de keuken en op compost- De volgende dingen moet u in de biobak weg gooien: schillen en resten van groenten, fruit, loof, etensresten, eierschalen, doppen van pinda's en noten, koffiefilters, pitten, koffiedik, theebladeren, theezakjes, klein snoeiafval, plantenafval, snijbloemen, gras, stro, bladeren, mest van kleine huisdieren (duiven, konijnen bijvoorbeeld), kattebakkorrels met milieukeur, jus, gestold vet, botjes, visgraten, kaaskorsten. Niet in de biobak horen: haar, wol- en viltafval, veren, as. de inhoud van stofzuigerzakken en al het onverteerbare afval zoals nylon en zand. Tips voor het onderhoud van uw biobak Maak direct na het legen de biobak goed schoon. Vermijd hierbij het gebruik van chloor, want dat is niet goed voor het milieu. Leg de bak op zijn kant en gebruik bijvoor beeld een oude wc-borstel om de deksel, zijkan ten en bodem goed schoon te schrobben. Spoel af met water en laat de bak vervolgens drogen. Strooi Vapona Biobak Anti-insect op de schoon gemaakte bodem. Zodra er een laagje afval ligt bestrooit u ook dat weer met het middel, om stank tegen te gaan en vliegjes weg te houden. Bij een container is de bodem moeilijker schoon te houden. Gebruik dan de speciale bio bak-bodems. Met papieren zakken blijven etensresten niet aan de zijkanten kleven.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 13