'Aards Gevoel en Gevoelige Plaat' geeft aantal kunstenaars 'onderdak' r Windows 35 w 1 HOLTEHS NIEUWSBLAD Verkerk opent bijzondere expositie in Galerie Waerdenborch 0 ?I tw. Windows 95 DONDERDAG 1 MEI 1997 j Galerie Waerdenborch opent op zaterdag 3 mei een nieuwe expositie met de titel 'Aards Gevoel en Gevoelige Plaat'. De expositie wordt om 15.00 uur officieel geopend door de heer H. Verkerk, voorzitter van de stichting Kunst en Cultuur in Holten. Geëxposeerd worden ge mengde fotografische tech nieken en woestijnfotografie van Robert Paul van Beets uit Voorburg en Keramiek van Margot Spiegel-Kraemer uit Den Haag. Beide kunstenaars worden geïn spireerd door hiëroglyfen en rots- tekeningenleder brengt di t op zi jn eigen wijze in het werk tot uiting. De expositie is tot en met 15 juni in de galerie te bezichtigen. In de kleine expositieruimte is onder meer werk te zien van Riet Telgenhof uit Almelo. Zij exposeert schilderijen uitge voerd in gemengde techniek. Openingstijden van de galerie zijn vrijdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Fotografie is als een virus. .Wan neer je er door geraakt bent laat het je niet meer los, Robert Paul is sinds 1968 berocpsfotograaf, waarbij hij zich voornamelijk richt op de publiciteitsfotogra- fic. Een andere kant van zijn foto grafie is de reisreportage. Voor opdrachtgevers maakt hij rei zen, waarbij onderweg ook vri) werk gemaakt wordt. Met deze foto's, exposeert hij regelmatig in galeries door geheel Neder land. Deze expositie is onder te ver delen in twee categorieën, te weten: woestijnfotografie en ge mengde fotografische techniek. Als het werk van fotograaf Robert P opgdrachtgevers maakt hij regelmati; structuur is zijn grote liefde. i Beets je eenmaal raakt, laat het j< s tijdens reisreportages. Spelen r et meer los. Voor licht en bodem- Het belangrijkste bi| fotografe ren in de woestijn is de beheer sing van het licht en de plekbe- paling. Is er teveel licht, dan worden overdag alle foto's vlak. Daarom kun je alleen werken bij zonsop komst en zonsondergang. Je hebt dan een klein half uur om foto's te maken, dus langdurig zoeken naar een goede locatie iscr niet bij. Dat betekent dat Robert Paul vooraf (overdag dus) met kompas en aanteken boekje op pad gaat om goede locaties te vinden. Als zijn plan voor de volgende ochtend ge maakt is, gaat hij als het nog donker is op pad: het is dan ijs en ijskoud. De hier getoonde foto's zijn voornamelijk gemaakt in zi|n lievelingsgebied: Death Valley in Californie. Om de paar jaar reist hij daar heen om fotogra fisch te spelen met licht en bo demstructuur. Vooral het volledig uitgcéro- deerde zand is schitterend. De hier tentoongestelde ge mengde fotografische technie ken zijn ondermeer geïnspireerd op het letter- en beeldschrift. Zowel petroglyfen als hiërogly fen hebben naast Chinees schrift en soms ook beeldhouw werken als basis voor het werk gestaan. De interesse van Ro bert Paul voor rotstekeningen is ontstaan tijdens vele reizen door de woestijnen van zowel Afrika, Noord Amerika en de Arabi sche wereld. Veel van de door hem gebruikte petroglyfen komen uit de grot ten waarover de met negen Os cars bekroonde film The Eng lish patiënt handelt, iedere afbeelding is een unium. Door een bepaald procédé te volgen wordt vanaf een groot Polaroid negatief een afdruk ge maakt op aquarelpapier. Het re sultaat is sterk te beïnvloeden en heet imagestransfer. Deze af druk wordt weer bewerkt met airbrush opdat er een interes sant beeld ontstaat. Een andere werkwijze is de zo geheten emulsietransfer. Op het aquarelpapier wordt gewerkt met conté krijt of airbrush. Daarna wordt de Polaroid zoda nig bewerkt dat de emulsie los komt van de drager. Heel voor zichtig wordt dan deze flinter dunne emulsie op het aquarelpa pier overgebracht. De emulsie is volledig te mani puleren waardoor fraaie vormen te creëren zijn. Daarnaast past Robert Paul ook een combina tietechniek toe van image- en emulsietransfer; veelal samen met conté krijt of aribrush. Gedurende circa 27 jaar houdt Margot zich intensief bezig met keramiek. Toen zij zo'n 17 jaar geleden voor het eerst in contact kwam met de Indianen, heeft zij geleerd de klei totaal anders te benaderen en grote eerbied voor het materiaal te hebben. Haar werk dat' tot die tijd voor namelijk bestond uit gebruiks- keramiek, veranderde totaal. Na het eerste contact met de Indianen, zwerft zij elk jaar op nieuw duizenden kilometers door de sprookjesachtige Cany- 74 *dSLÈr A; Margot Spiegel Kraemer maakt geinspireerd op de oude muurschilderingen prachtige keramische kunstwerken. de Indianen ons van de Verenigde Staten, waarbij zij steeds weer nieuwe en schitterend mooie natuurlijke kunstwerken ontmoet. Petro- glyphen, eeuwen oude muur- schrilderingen van de Indianen, heeft zij nog niet zolang geleden ontdekt. Veel van haar reis ervaringen zijn in haar werk terug te vinden. De fascinerende kleuren in New Maxico fotografeert zij met haar geheugen en die beelden pro beert zij later vorm te geven: versteende impulsen. Inmiddels zijn er drie boeken van haar hand gekomen. 'Krea- tief zijn met klei', 'De aarde spreekt' en 'Sprekend vuur'. Argentinië: ooit een van de tien rijkste landen Argentinië. Wie de naam van dit land hoort denkt aan Evita Peron of aan de tango. Het land behoorde kort na de Tweede Wereldoorlog tot de tien rijkste landen ter wereld met hoge lonen en goede sociale voorzieningen. Te laat verzette het land de bakens, en kon niet tegen de landen op die goedkoper produceerden. Het land werd geteisterd door politieke, sociale en economische ontwrichting, en kreeg rampen over zich heen zoals de vuile oorlog met 30.000 vermisten en doden. In de uitgave Argentinië van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) - Novib en NCOS kan men ondermeer lezen overde politieke structuur en geschiedenis van het land, de economie, de bevolking en de cultuur. Voor wie geïnteresseerd is in de landen van Zuid-Amerika en in Argentinië in het bijzonder zeer de moeite van het lezen waard. illustraties, die de mooie kanten van het land laat zien. De laatste opmerking wil niet zeggen dat de samenstellers van deze gids hun ogen gesloten hebben voor de andere kant van dit land. Zeker nier, maar wie de reisgids goed doorneemt, komt alle benodigde informatie tegen. Naast diverse reisroutes biedt deze gids ook historische informatie, behandelt de culturele aspecten van het land, naast zaken als deviezen en gezondheidszorg. Kortom, een compact maar uiterst informatief boekwerkje, dat dankzij hei handige formaat al vlot in een binnenzak van de jas past. Bij de eerdergenoemde uitgave sluit het boekje uit de Landenrecks van het Koninklijk stemmen hun uitstapjes en vakanties al snel af op die liefhebberij. Landen en gebieden bezoeken, die bekend staan om hun wijnen. Dominieiiansg De Dominicaanse Republiek en Haïti delen eiland Hispaniola De Dominicaanse Republiek is de- laatste tijd een reisdoel, dat meer en meer in trek raakt. Wie die richting uit wil doet er goed aan de Polyglott Reis- en Routegids Dominicaanse Republiek op zak te steken. En beter nog, het voor vertrek grondig te lezen. Het boekje bevat veel informatie over het land, compact maar tegelijkertijd zeer informatief geschreven. Bijna iedere pagina bevat wel een of meer kleurenfoto's of - Instituut voorde Tropen (KIT) - Novib en NCOS goed aan. Deze uitgave bespreekt naast de Dominicaanse Republiek ook Haiti, want beide landen samen vormen het eiland Hispaniola. Aan de orde komen onder meer het koloniale djdperk van heide landen, de samenstelling van de bevolking, de cultuur, de politiek, bronnen van inkomsten, en de dagelijkse problemen waarmee- beide landen te kampen hebben. Deze uitgave is iets minder kleurrijk uitgevoerd dan die van Polyglott, maaf daarom zeker niet minder leesbaar of interessant. Zeer de moeite waard om vooraf te gebruiken om de reis voor te- bereiden, of gewoonweg om meer aan de weet te komen over dit eiland dan wel de twee landen die het bevat. Reisgidsen nemen de lezer mee naar Toscane en Loire Mensen die geïnteresseerd zijn in alles wat met wijn te maken heeft, Voor deze personen verschenen bij uitgeverij Het Spectrum in L'trccht twee handzame boeken. Keurig uitgevoerd met veel kaarten en kleurenfoto's, gedetailleerde informatie en uiteraard geheel geschreven op deze doelgroep. Hot eerste boekwerk kreeg als titel 'Een reisgids voor wijn- en fijnproevers Toscane' mee - geschreven doorMaurccn Ashley - en het tweede 'Een reisgids voor wijn- en fijnproevers Loire' - voor deze uitgave tekende Hubrecht Duijker. Beide boekwerken leiden de lezer onder meer door beroemde wijngaarden alsmede de pittoreske dorpjes. Ook aan de orde komen de geschiedenis en cultuur van de behandelde gebieden. De eindredacde van beide boeken lag in handen van de befaamde en kundige wijnschrijver Hugh Johnson. Kortom, voor wijnlicfhebbers prima boekwerken voor onderweg, of gewoon om thuis te lezen. Belgen weten goed wat lekker eten is blijkt uit boek Ruth van Waerebeek Onze zuiderburen staan bij ons bekend om hun voorkeur voor patat. Veel minder bekend is dat de Belgen op culinair gebied hun mannetje vrouwtje staan. Per hoofd van de bevolking telt België meer drie-sterren-restaurants dan bijvoorbeeld buurland Frankrijk, dat echter wel een bekendere naam heeft op culinair gebied. Wie zich wil verdiepen in de culinaire kwaliteiten die België herbergt, doet er goed aan de- uitgave 'In België eet iedereen lekker' eens ter hand te nemen. Dit boek, uitgebracht door Het Spectrum, werd samengesteld door Ruth van Waerebeek. Ze komt uit Gent, en leerde er dankzij haar overgrootmoeder, grootmoeder en moeder de culinaire vaardigheden die haar LQxkXHQXl geschreven, en ook de beginner kan er met voldoende wil en inzet goed uitkomen. Wie verzot is op lekker eten, niet op ziet tegen een lange wandeling door de supermarkt, en verder weinig problemen heeft met het geduldig werken aan deze smakelijke etentjes, die moet dit boekwerk zonder meer in zijn of haar collectie opnemen. Venezuela, mooi land echter met ongelijke verdeling van welvaart Venezuela dankt z'n bekendheid onder meer aan de vele 'Missen' die het land voortbrengt. Maar de laatste tijd ook doordat reisorganisatoren het sterk promotcn, waarbij het dan vooral gaat om het eiland Isla Margarita. Wie echter meer wil weten over de geschiedenis van het land, de economie, samenstelling van dc bevolking, de cultuur en dergelijke, die doet er goed aan het boekje uit De Landenrceks van het Koninklijk Instituut voor dc Tropen - Novib en NCOS aan te schaffen over dit land. Deze uitgave biedt in beknopte vorm gedegen informade over dit land, verdeeld over verschillende hoofdstukken, en reikt verder literatuur aan om in verder te lezen, plus een handig overzicht aan adressen van ambassades plus feiten en cijfers alsmede een landkaart. Venezuela, een mooi land, dat echter een zwakke economie kent alsmede een ongelijke verdeling van dc welvaart. tot de professionele kok maakten die ze nu is. Na chefkok geweest te zijn in twee gerenommeerde Gentse restaurants, zwierf ze de wereld rond. Tegenwoordig is ze verbonden aan Peter hump's New York Cooking School. Daar geeft ze les over de Belgische en Franse keuken. In eerdergenoemd boek reikt de schrijfster onder meer recepten •aan voor het maken van een mousse van gerookte forel met warerkerssaus, een Vlaamse runderpot in bier gestoofd, in rode kruidenwijn gepocheerde- perziken en voor karnemelksocp met appelkes. Bij ieder gerecht geeft Ruth van Waerebeek zo mogelijk bijzonderheden over het recept (van wie komt het, dc kenmerken en dergelijke), dc ingrediënten en de bereidingswijze. Alles is duidelijk Vraagbaak Windows 95 een onmisbaar naslagwerk Wie een beetje rhuis is in de wereld van de roddelbladen, die kent vast wel de rubriek van die dame, waarin ze allerhande vragen over dc meest uiteenlopënde onderwerpen behandelde. 'Vraag het aan Mona' (of daarop lijkend) heette die rubriek. Wie met vragen over de werking van Windows 95 zit, die kan zich beter niet tot eerdergenoemde rubriek wenden. Beter is het dan dc Vraagbaak Windows 95 van uitgeverij Sybex in Soest aan te schaffen. Liefst 735 bladzijden telt deze pil, die om een en ander toch nog overzichtelijk te houden, ingedeeld is in negentien hoofdstukken. Daarin onder meer informatie over dc grondbeginselen, het starten van programma's, pictogrammen, het installeren van een printer, bureau-accessoires en ga zo nog maar even door. Er is amper een onderwerp te vinden dat in dit boek niet aan dc orde wordt gesteld. Wie een onderwerp zoekt om verder uit te diepen, die hoeft erdc uitgebreide index maar op na te slaan om het juiste pagina- nummerte vinden. De Vraagbaak Windows 95 is zeer ruim voorzien van scherm-afbeeldingen. En dat werkt prima, want zo kan men meteen zien wat er op het eigen beeldscherm tevoorschijn moet komen bij het gekozen onderwerp. De teksten in het boek zijn goed begrijpbaar geschreven, en dc gevreesde techneutentaai komt men in deze uitgave niet tegen. Kortom, wie Windows 95 op z'n PC heeft doet er goed aan deze vraagbaak binnen handbereik te houden. 'Werken met Office 95' een nuttig naslagwerk De advertenties in de kranten mogen er inmiddels melding van maken dat Windows '97 op komst is, voorlopig doen vele tienduizenden computeraars het nog steeds met Windows '95. En om die reden blijft'hec nuttig de lezer te attenderen op het bestaan van het boekwerk Werken met Office 95 voor Windows 95. Deze uitgave van Sybex is lijvig ('maar'794 pagina's), stevig gebonden en voorzien van een dun plastic beschermlaagje over het omslag. Goed dus voor de vele verwachte uren gebruik, en voor de gebruiker uiterst duidelijk en helder geschreven, de uitleg wordt beetje bij beetje verstrekt, en populair gezegd, de in formane 'hapt zo lekker weg'. Geen techneuten-taal, gewoon begrijpbaar geschreven voor dc doorsnee gebruiker. Zo goed als ieder onderwerp dat vraagt om een schcrm-afbeeldingis daarvan voorzien, en wie een vraag heeft of een probleem op wenst te lossen, komt in dc regel met deze uitgave altijd uit de problematiek uit. Aantrekkelijk aan dit boek is ook de lettergrootte, want wie uren achter her beeldscherm vertoeft, heeft geen behoefte aan te kleine lettertjes, die wel de omvang van een boek beperken, maar het gebruiksgemak verder niet bevorderen. Werken met Office 95 voor Windows behandelt het gebruik van Word, Excel, PowerPoint, Office Binder en Schedule, waaronder de installatie. Als er al een minpuntje aan dit bock te ontdekken is, is dat het ontbreken van informatie over de database Access. Dit programma zit bij dc 'Proffessional'-vcrsie van Office 95, en wellicht dat de uitgever daarom besloten heeft om du programma buiten dit boek te laten. Hoe dan ook, deze Sybex uitgave haalt met gemak ccn 9+ als rapportcijfer (de weg naar een hoger cijfer moet tenslotte altijd open blijven...) Werken met Windows 95 is een dikke pil én dijk van een uitgave Het programma Windows 95 is sinds dc introductie bij vele honderdduizenden gebruikers op de PC gezet. Het biedt een flinke portie gebruikcrsgemak, en menigeen zal zich er best mee redden zonder een handboek te moeten raadplegen. Toch biedt Windows 95 veel meer dan de gemiddelde gebruiker zich bewust is. Dc aanschaf van enkele goede naslagwerken kan nimmer kwaad (waarom wel investeren in hard- en software, maar door te bezuinigen op boeken niet het onderste uit de kan halen?) en met name uitgeverij Sybex heeft er enkele in de 'aanbieding'. Daaronder de lijvige uitgave Werken met Windows 95, gestoken in een stevig gelamineerd omslag, en meer dan 800 pagina's tellend. Alle basishandelingen van Windows 95 komen er in aan de orde, waaronder het starten van programma's, gegevens kopiëren en beheren. Bij Windows 95 worden vele programma's meegeleverd, zoals WordPad, Paint, HyperTcrminal, Microsoft Exchange en Microsoft Fax. Ook komen in dit boek aan de orde het optimaal instellen van toepassingen, het 'opvoeren' van Windows, multi-media-opties, hoe OLE en DDE te gebruiken, en uiteraard het gebruik van lettertypen en het oplossen van problemen. PlusPack, een bundeling handige programma's van Microsoft, is eveneens een plaats toegemeten in deze dijk van een uitgave. Daarnaast kent du bock nog rwee bijlagen, ccn over de installatie van Windows 95 en een over dc sneltoetsen. Werken met Windows '95 is in goed te behappen hoofdstukken ingedeeld, waardoor de gebruiker vlot door kan bladeren naar het onderdeel dat voor hem of haar van belang is. Ook een ruim opgezette index maakt het de gebruiker gemakkelijk bepaalde onderwerpen op te snorren. En ook in deze uitgave is rijkelijk gestrooid met schermafbeeldingen, zo kan men meteen zien welke informatie er op het scherm zichtbaar moet zijn bij het behandelen van een bepaald onderwerp. Kortom, met dit boek krijgt men duidelijk waar voor z'n geld, en kan de gebruiker zo optimaal mogelijk gebruik Ieren maken van dc vele plussen van Windows 95. Dubbelboek Windows 95 Het Dubbelboek Windows 95, uitgebracht door uitgeverij Sybex in Soest, bestaat uit de uitgave van de In 20 stappen en de HelpDesk In het eerste deel van het bock wordt dc gebruiker geleerd te 20 STAPPEN. 1. helpdesk W

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 9