Grondige facelift Bos Dierenwereld SV Holten houdt bevrijdingsloop New Generation nieuwe sponsor O KI A 640-team Zakelijk BEKEKEN HOLTENS NIEUWSBLAD Hemelvaart-Heuveltocht over Sallandse Heuvelrug NBvP gaat leuk op stap Burgemeester D.J. Verhoeven opent vernieuwd Natuurdiorama Holterberg Infomiddag Expositie in De Boschkamp NBvP Espelo leert veel Fietsen met De Schure Vibrionveer bij Hans Shoes DONDERDAG 1 MEI De afdeling atletiek van de SV Holten houdt op maandag 5 mei haar jaar lijkse Bevrijdingsloop. De loop is een van de hoogtepunten van het at- letiekjaar, vooral de scho lierenlopen voor de basis scholen is met elkaar meer dan 550 deelne mers: iets wat je in de regio nergens aantreft. Het strijdtoneel is dit jaar weer sportpark Meermans kamp. De eerste scholieren starten om half zeven voor een rondje van zevenhon derd meter, de oudere scho lieren leggen de dubbele af stand af. Nieuw is dat ook de G-atleten in actie komen, zij lopen onder begeleiding vierhonderd meter op sportpark Meermanskamp. De G-atlctiek, de jongste poot van atletiekvereniging SV Holten, nu ruim een jaar bezig, blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. Om kwart voor acht is de start voor de wedstrijd voor da mes, heren en veteranen over tien kilometer, vier ronden van 2,5 kilometer over en rond sportpark Meermanskamp. Op tien kilometer staat de Holtense titel op het spel. Bij de heren is Egbert Ve neklaas de grote favoriet. Misschien kan de thans in Holten wonende van AV Goor afkomstige atleet Marcel Nijhof voor enig te genstand zorgen. Bij de da mes verdedigt Diny Pasman haar titel niet, misschien de kans voor veterane Hannc- ke van der Spek. Voor de prestatielopers is er naast de tien kilometer ook nog een vijf kilometer prestatie-loop, die vijf minuten start na de tien kilometer. Op sport park Meermanskamp is vol doende kleed- en douchege- legeheid. Voor inlichtingen kan men bellen met tele foonnummer 36 11 59. Programma: 18.30 uur: Scholieren groep 1 en 2 meisjes (700 m). 18.40 uur: Scholieren groep 1, 2 jon gens (700 m). 18.50 uur: Scholieren groep 3, 4 en 5 meisjes (1.400 m). 19.00 uur: Scholieren groep 3, 4 en 5 jongens (1.400 m). 19.10 uur: Scholieren groep 6, 7 en 8 meisjes (1.400 m). 19.20 uur: Scholieren groep 6, 7 en 8 jongens (1.400 m). 19.30 uur: G-atlctiek (400 m). 19.45 uur: Wedstrijd en Prestatieloop dames, hcrem em veteranen (10 km). 19.50 uur: Prestaticloop (5 km) Op Hemelvaartsdag houden de VW's Hcllendoorn/Nij- erdal en Holten in opdracht an de Stichting Promotie Sallandse Heuvelrug de He melvaart-Heuveltocht. Het gaat om een dauwtrapwan- del- of fietstocht over de Sal landse Heuvelrug tussen Nij- verdal en Holten. De wande ling is ongeveer vijftien kilo- zr en de fietstocht circa 35 kilometer. Het vertrek is voor wandelaars tussen 6.00 en 7.30 uur en voor fietsers tussen 6.00 en .8.00 uur vanaf de WV-Nijverdal en de VW-Holten. Aan het einde van cjc tocht krijgen de deelnemers bij één van beide VW's een mooie herinnering aan de He melvaart-Heuveltocht. Daarna kunnen de deelnemers een con- Na enige vertraging omdat de buschauffeur in de file te rechtkwam, vertrokken de le den van de NBvP afdeling Dijkerhoek onlangs voor hun jaarlijkse reisje. De eerste stop was in Vriezenveen, waar het kachelmuseum werd bezocht. Rond 11.00 uur uur vertrok men - een rondrit door de schit terende Twentse Natuur, waar na in Ootmarsum werd gestopt 'oor de lunch. Na de lunch was ■x gelegenheid de harmonica- •erznmcling van de café-eige naar te bezichtigen. Vervolgens werd het Educatorium in Oot marsum bezocht; een school- eum waar men kon zien hoe vroeger en nu lesgegeven werd. In groepen kon men een Latijn se les bijwonen, waar onder meer tafels moesten worden op gezegd, wat de nodige hilariteit opleverde. Hierna was er gele genheid Ootmarsum te bekijken ten te winkelen. Na deze gezelli ge en leerzame dag stond er in Dijkerhoek bij het Bonte Paard nog een heerlijke maaltijd klaar. sumptie nuttigen bij eetcafé 't Klavier, tegenover de VW-Holten of bij Hotel Buur- sink, naast de VW-Nijverdal. Voor de wandelaars geldt als extraatje dat het treintje Bello hen gratis terug brengt naar het vertrekpunt. De vertrektijden van Bello zijn: vanaf de VW Xijverdal om 9.00 en om 11.00 uur en vanaf de VW-Holten om 10.00 en 12.00 uur. De kos ten bedragen voor wandelaars acht gulden per persoon en voor fietsers vijf gulden per persoon. De VW's verzoeken mensen die willen deelnemen zich van- tevoren op te geven, dit in ver band met de planning voor het treintje Bello. De VW's zijn op hemelvaartsdag geopend van 6.00 tot 12.30 uur. De Stichting Promotie Sallandse Heuvelrug wil van de Hemel vaart-Heuveltocht een jaarlijks terugkerend evenement maken en bij voldoende belangstelling het arrangement volgend jaar uitbreiden. Voor meer informatie en aan meldingen kan men zich wen den tot de VW-Nijverdal, tele foon 61 27 29 of de WV-Hol- ten, telefoon 36 15 33, Thuiszorg Zuidwest Overijs sel houdt twee middagen over 'getroffen door een be roerte, en dan..?' De eerste middag zal een geronte-psy- chiater praten over de geeste lijke veranderingen ten ge volge van een beroerte. De tweede bijeenkomst zal een verpleeghuisarts praten over de lichamelijke gevolgen van een beroerte en aansluitend zal een leidinggevende van de dient ver zorging en verpleging van Thuiszorg Zuidwest Overijssel aangeven wat deze organisatie aan hulp kan bieden. De middagen worden gehouden in Gebouw Thuiszorg Zuidwest Overijssel, Gaardenstraat 31 op maandag 26 mei en 2 juni van 14.00-16.00 uur. De opvallende verandering die Natuurmuseum Bos Die renwereld de afgelopen maanden onderging, zal me nigeen niet ontgaan zijn. Al is het alleen al door de eigen tijdse gevel en naamsveran dering. Het museum, vol gend jaar zestig jaar jong, gaat in het vervolg als Na tuurdiorama Holterberg door het leven. Het is allemaal onderdeel van .een aanzienlijke facelift die in circa drie jaar moet worden ge rond. Donderdag 15 mei wordt Natuurdiorama Holterberg offi cieel geopend door burgemees ter D.J. Verhoeven. Met de verbouwing, die in no vember van start ging, is totaal een ton gemoeid. Voor een groot deel bekostigd uit de in komsten van het museum. Door zelfwerkzaamheid, onder ande ren door Jan Both (zoon van eigenaar Cees en eveneens werkzaam in het natuurdiora ma), werden de kosten zoveel mogelijk gedrukt. „Ik moest inderdaad even slik ken toen bleek dat de naam Bos Dierenwereld verleden tijd werd," bekent conservator Kees Bos, wiens vader Piet het mu seum destijds oprichtte, ,,'t Is echter een goede zaak. Veel mensen ontging de werkelijk be tekenis van Bos Dierenwereld, verwachtten hier enkel bosdic- ren. Bos stond echter voor onze familienaam. Dat het woord museum eraf is, is eveneens een verbetering. Het imago van het museum in z'n algemeenheid is door de jaren heen sterk veran derd. Vroeger stil, stoffig - te genwoordig licht en dynamisch. De wijziging van Natuurmu seum in Natuurdiorama had daarom direct de instemming van ons stichtingsbestuur. En de toevoeging Holterberg spreekt natuurlijk voor zich." Bedrijfsblindheid Om optimaal mee te draaien in de tocristisch-recreatieve sector, achtte het bestuur de tijd rijp het museum een wat eigentijdser uitstraling te geven en schakelde een deskundig bureau in. Bos: „We konden er niet omheen, er móest iets gebeuren. Het was belangrijk dat er iemand door een onafhankelijke bril naar het museum keek. Na zoveel jaren ontstaat een soort bedrijfsblind heid en juist door de toenemen de concurrentie - kijk maar om je heen wat de directe omgeving de toerist allemaal te bieden heeft - is zo'n opwaardering van essentieel belang." De facelift werd in een rapport uitgewerkt door bureau Het Vlakke Land. Bos: „In sommige opzichten wilde men nog verder gaan dan nu, maar dat werd te kostbaar. Een aantal ideeën wordt in de loop der tijd nog wel gerealiseerd. Voor heel veel mensen blijft dit toch museum Piet Bos, zelfs voor velen buiten Holten. Zie dat daarom maar als een soort ondertitel. Mogelijk dat we er te zijner tijd iets mee gaan doen, evenals met het aan brengen van 'doe-elcmenten'. Denk maar aan het kunnen laten oplichten van lampjes bij dieren met een schutkleur in diorama's en dergelijke." Eigenaar Cees Both liet enkele maanden geleden weten dat met de nieuwe dynamiek in het mu seum wordt gestreefd naar meer educatieve waarde, zoals onder meer gevraagd door scholen. Een aspect dat nadrukkelijk aan- Vrijstelling bestemmingsplan 'Buitengebied' De burgemeester van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 19a, lid 4, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) bekend, dat met ingang van 6 mei gedurende twee weken voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage zal liggen een verzoek om vrijstelling van het bestemmingsplan 'Buitengebied'. Dit verzoek heeft betrekking op de aanleg van een rotonde in de Rijssenseweg (N 350) te Holten op de percelen kadastraal bekend gemeente Holten, sectie B, nrs. 3211 3502,3503,4347.4549 en 4550. Aangezien het ingediende plan niet in overeenstemming is met de ingevolge het bestemmingsplan 'Buitengebied' voor enkele van de genoemde percelen geldende bestemmingen 'agrarisch gebied met landschappelijke waarde' en 'bedrijfsdoeleinden', beide met de dubbelbestemming 'waterwindoelein- den', kan het plan slechts worden uitgevoerd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 WRO. Daar het plan in overeenstemming is met een in voorbereiding zijnde herziening van het bestemmings plan, zijn burgemeester en wethouder voornemens bedoelde vrijstelling te verlenen. Gedurende genoemde tijden van terinzageiegging kan een ieder schriftelijk bedenkingen tegen het verlenen van vrijstelling naar voren brengen bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Burgemeester en wethouder van Holten maken ingevolge het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente bij zijn besluit van 29 april heeft verklaard, dat een gedeeltelijke herziening wordt voorbereid van het bestemmingsplan buitengebied ten behoeve van de aanleg van een rotonde in de Rijssenseweg, een en ander voor zover omvattende het gebied zoals in rode kleur op de bij dit besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening is aangegeven. Het voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van 6 mei en ligt vanaf deze datum voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) Conservator Kees Bos voor de nieuwe en zeer opvallende gevel van Natuurdiorama Holterberg. dacht krijgt. Alle Holtense basis scholen mogen eenmaal per jaar met een groep leerlingen op be zoek komen. Opvallend genoeg maakt daar maar één school ge bruik van. Korhoen Belangrijk element is de nieuwe routing door het gebouw met als onderdeel de doorgang door het in oktober gereed gekomen dio rama van dc Sallandse Heuvel rug. Bos zelf bracht het zo ken merkende heuvclruglandschap over een lengte van twintig me ter in beeld met daarin dieren als het korhoen. „Precies op het deel waar de doorgang moest komen heb ik het minst interes sante deel geschilderd. Ik zag die bui al hangen natuurlijk. Ja, 't is even moeilijk als je ziet dat ze er dwars doorheen gaan, maar ge lukkig zijn er geen beschadigin gen aan de rest van het diorama opgetreden. Ik ben er ook echt blij mee, een hele verbetering." Aan het begin van de 'tunnel' heeft Kees Bos vier zogeheten loergaten gemaakt. Op dusdani ge hoogte dat ook kinderen er door kunnen kijken en zo onder meer een eekhoorn en steen- marter kunnen bewonderen. De doorgang komt uit bij het her tendiorama en via een beweg wijzering wordt de bezoeker naar een nieuwe gang geleid, waarvoor een stuk buitenmuur moest wijken, Tn die nieuwe gang buitenom zijn inmiddels vitrinekasten opgehangen met onder meer een blik in een vos senhol en richt de Vereniging Das en Boom dezer dagen een exposiüe in. Vlak bij de ingang komt men dan weer uit in het museum. Door de rondgang in Natuur diorama Holterberg meer aparte vertrekken. Het werken met licht eri geluid, op bescheiden schaal reeds merk baar, wordt eveneens belangrijk. Via een enige tijd geleden ont vangen gift van het Anjerfonds werd al geluidsapparatuur aan geschaft voor de centrale ruim te. In dc toekomst zullen in het sousterrain permanent videofilms over dc Holterberg draaien. Opvallend clement is ook de ingrijpend veranderde entree en receptie. Om de functies kassa en souvenirwinkel te scheiden, werd de entree met enkele me ters naar voren uitgebreid en voorzien van een attractieve ge vel die het museum een eigen tijdse uitstraling geeft ('Nu kun je er ook echt niet meer aan voorbij...'). De nieuwe ruimte is thans ingericht als souvenirshop en bevat tevens de uitgang van Het 640 kg team van OKIA heeft in New Generation Sports met nieuwe kledingsponsor gevonden. Links eigenaar jan Beunk. Met hun zojuist verkregen wedstrijdkleding liet het 640 kilo A-team van touwtrekvereniging OKIA zich zaterdag gewillig vereeuwigen voor het pand van New Generation Sports, dat de enige Europese dealer is voor de voedingssupplementen van het Amerikaans merk Beverlv. Het is de eerste maal dat eigenaar Jan Beunk voor sponsoring koos. „Een be wuste keus", aldus de Hol tense gewichtheffer. „Want touwtrekken heeft als kracht sport een duidelijk relatie met mijn activiteiten." Vorig jaar al gebruikten diverse touwtrekkers van OKIA pro ducten van Beverly met het oog op het wereldkampioenschap in Slagharen, Het gebruik ervan bevorderde of enkele kilo's af vallen of op gewicht blijven. Noodzakelijk voor het uitko men in een bepaalde gewichts- klasse. In de enkele weken geleden ge starte touwtrekcompetitie van het gewest Oost doet het 640 kilo team het overigens uitste kend. Na twee gewonnen wed strijden voert dc ploeg de rang lijst aan, met drie punten voor sprong op het sterke Bisons en elf op nummer drie Eibergen. Zondag 11 mei ontmoeten de OKIA-mannen Oldcn Eiber- gen. In juni starten vervolgens de vier wedstrijden om het Ne- ■oedingsmerk Beverly een dcrlands kampioenschap, terwijl zes OKIA'ers in dc nationale selectie in dc loop van dit jaar deelnemen aan de World Ga mes in Lahti (Finland). De touwtrekkers komen dan uit in verschillende teams. De leden van het door Beunk gesponsorde team zijn André Wansink, Gerben Wansink, Erik Rietberg, Bert Mecstcrbe- rends. Jan Mcesterberends, Mi- In het dorpshuis is tot en met 16 mei een expositie te be- zichten van cursisten van Tiemen Voorhorst. De expo sitie bestaat uit een kleurrijke mengeling van olieverf-werk stukken met een grote ver scheidenheid aan onderwer pen, portretten, landschap pen en stillevens vormen de hoofdmoot. Voorhorst, van beroep docent tekenen en schilderen, probeert in zijn lessen zoveel mogelijk aan te sluiten bij dc eigen bena dering van iedere deelnemer. Van daaruit neemt hij de cursis- het Natuurdiorama. Dc ingang is verplaatst naar de zijkant (richting parkeerterrein van 't Lósse Hoes). „Vroeger hadden de mensen" geen eerste indruk van hetgeen ze te zien kregen in het museum, waardoor menig een wegliep. Een belangrijke verbetering dus", vindt Bos, die verzekert dat de bezoekers uit sluitend positief reagere op de veranderingen. De nieuwe rou ting zorgt voor een ruimer ef fect. Overleven De inrichring van dc unieke dio rama's krijgt voorts een wat spectaculairder, meer waar heidsgetrouw karakter. Bos daarover: „De inrichting is nu statisch, de dieren erin staat meestal stil. Eén van de doelstel lingen in het project is 'leven en overleven'. Er moet beweging komen: springen, vliegen, pa rende dieren en ook agressieve re voorstellingen wanneer het ene dier het andere grijpt. Een proces dat enkele jaren in beslag neemt. Er moeten nieuwe die ren worden gemaakt. Als ik ma teriaal heb ga ik daar in de win termaanden mee aan de slag." In het kader van de facelift is tevens een nieuw beeldmerk ontworpen. Dc das speelt daar een essentiële rol in. Geen kor hoen? Bos: „Het korhoen is al nadrukkelijk zichtbaar bij het Bezoekerscentrum van Staats bosbeheer, dus kregen we het advies om ons daarvan te onder scheiden met de das. Ik had er aanvankelijk wat moeite mee, maar kan me er inmiddels goed in vinden. Het logo wordt trou wens nog wat vriendelijker ge maakt." De relatie van Natuurdiorama Holterberg met de das houdt verband met het feit dat de Ver eniging Das en Boom uit Beek L'bbergen bij de opening is be trokken. In de nieuwe gang rich ten medewerkers een expositie in die er het hele seizoen en wellicht nog langer, hangen blijft. De inrichting daarna is een zaak voor het Natuurdiorama. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Espelo heeft afgelopen maandag een 'Hongaarse Avond' gehouden. Het Tref punt was geheel in Hongaar se stijl versierd met vlaggen, kleding en kleedjes. Na het officiële gedeelte door presidentie Henny Koopman en secretaresse Dika ter Stal, was het woord aan mevrouw Mol nar. Ze vertelde wat van de geschiedenis van Hongarije, en haar betrokkenheid daarbij, en het doel waar ze voor werkte namelijk de Hongaarse zorgkin- deren. Daarna kregen de aanwezigen in groepjes opdrachten om een soort ganzebordspcl te spelen, waarbij allerlei informatie ver werkt was over Hongarije en voornamelijk het vakanuege- bied rond het Balatonmeer. Tussentijds werden ze verrast op een Hongaars wijntje en een hapje, en goulash met stok brood, wat ze heerlijk liéten smaken. De laatste opdracht was het maken van een gedicht, over deze avond of over Hongarije. Dit werd door verschillende groepen ze humoristisch vol bracht zodat dat de lachspieren goed losmaakte. Op 27 mei is het tijd voor een reisje, op 19 juni voor de fiets tocht en op 7 oktober is er een agrarische exc Kennismaken met jeugdatletiek De afdeling atletiek van de S.V.Holten geeft de Holtense jeugd vier weken de gelegen heid om kennis te maken met de atletieksport. De doelstel ling is om de jeugd te laten zien wat atletiek allemaal in houdt. Atletiek is hoogspringen, ver springen, kogelstoten, bal wer pen (als voorbereiding op speer werpen) en diverse loopnum mers. Het mooie van deze sport is dat je het allemaal zelf doet zoals bij elke individuele sport en je bouwt een uitstekende conditie op. Op de basisscholen zijn uitnodi gingen uitgedeeld aan de leerlin gen vanaf groep drie/vier want hoe jonger met de atletieksport wordt begonnen (pupillen) hoe beter dc jeugd zich kan ontwik kelen in de diverse onderdelen. De afdeling atletiek hoopt op deze wijze een bijdrage te leve ren in de lichamelijke ontwikke ling van de jeugd. De rrainingen staan onder lei ding van deskundige trainers die het leveren van prestaties com bineren met veel plezier. De afgelopen jaren is dit uitstekend gelukt gezien de resultaten die- door de jeugdatleten zijn gele verd. De trainingen zijn elke dinsdag en donderdag van 17.00 uur tot 18.00 uur op de atletie- kaccomodatie van de Mcer- manskamp. In de winter wordt per week een training in dc sportzaal aan de Lageweg gege ven. De afdeling adetiek van de S.V.Holten nodigt iedere jongen of meisje vanaf ongeveer 5 jaar uit om deel te nemen aan de trainingen. De eerste training begint op dinsdag 20 mei, direct na de vakantie. Dc laatste trai ning zal worden afgesloten met een wedstrijd waarvoor de deel nemers, uiteraard aangemoedigt door hun ouder(s), een diploma ontvangen. L" kunt uw zoon of dochter voor deze kennismaking opgeven bij: Janny Woltcrs, Raalterweg 10 te Holten, Tel: 36 23 14. Ook kunt u uw zoon of dochter aanmel den in de kantine van de Meer manskamp tijdens de bevrij dingsloop. J.C. De Schure houdt op 8 mei weer haar traditionele hemelvaartsfietstocht. Deze keer is de tocht uitgezet door Ab Schuppert. De dauwtrap pers kunnen kiezen tussen twee verschillende afstanden, namelijk veertig en zestig ki lometer. Onderweg krijgen de deelne mers koffie, een broodje gezond en frisdrank. Dit alles kost 6,50 gulden per persoon. Kinderen tot 12 jaar betalen 4,50 gulden. Inschrijven kan tussen 6.00 en 09.00 uur in de boerderij van De Schure aan de Beusehergerweg 35 te Holten. Op vrijdag 2 mei treedt Seven (voorheen Ons Deel): een akoestisch-elektrische band die is opgericht in 1994 door de neven Frank en Maurice de Haan. In 1996 werd het derde familielid aan de band toege voegd, Chantal dc Haan. In dat zelfde jaar werd Ronald Brinks uit Holten aangetrokken om de ritme-sectie te versterken. De band speelt een avondvul lend programma met zowel ei gen nummers als ook covers van hun voorbeelden zoals LIVE. R.E.M. The Nits en Pearl Jam. In 1996 heeft dc band gewon nen op het bandjesfestival 'de Doorbraak' in Zutphcn. De- prijs hield een dag studio-opna me in, waar de eerste demo werd gemaakt, getiteld 'No Butterfly'. Na het luisteren van deze demo waren alle Schure vrijwilligers het er over eens: Deze band moest in de Schure komen spe len! Vrijdag (dus niet zaterdag, zoals op sommige affiches staat vermeld) 2 mei is het zover. De aanvang is 21.30 uur. De entree is vijf gulden per persoon. ten stapje voor stapje \erder mee of, zoals hij het zelf zegt: „er moet een schilderijtje ont staan met wat meer lagen." Sinds twee jaar verzorgt Voor- horst schilderlessen in Holten en tijdens deze bijcenkomten worden diverse technieken be sproken en uitgeprobeerd, ter wijl hij in hot komende seizoen ook aandacht wil gaan schenken aan kunstgeschiedenis. Belangstellenden voor deze ex positie of voor dc- lessen van Tiemen Voorhorst zijn op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur van harte welkom in dorps huis De Boschkamp. Wegens grote belangstelling andermaal geprolongeerd: de Vibrionveer-demonstratie bij Hans Shoes. De voetcor rector die de voet niet alleen steunt, maar het ook mogelijk maakt dat de voet zijn natuurlijke beweging kan blijven maken. Een product van Fussgold. Woensdag 7 mei zijn de specialisten van dit merk weer present aan de Dorpsstraat 31 om aan de hand van een blauwdruk van uw voet een uiterst deskundig advies te geven over het ideale schoeisel. Heel vaak is die voet prima gebaat bij steun van de Vibrionveer, die zelfs in modieus damesschoeisel past. Ga naar Hans Shoesvoor dat Fussgold-advies. Het is goed en kosteloos.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 5