Maart zeer zacht, zonning en droog Autobedrijf, Rouwenhorst 7Q "iona"... 'Splo hefSkik' Bedrijven gaan afval en energieverbruik minderen Programma voor koninginnedag Collecte sport gehandicapten 31S°° ileum occasions '«■m.Sï #--7j bileum aanbiedingen HOLTENS NIEUWSBLAD MAAND Mart je schrijft mooiste lied 12.509 399, ff'\ Een gratis wasbeurt DONDERDAG 10 APRIL 1997 Periode: de naand naart Holten Totale neerslag ■/.[•O - 126,1 mm 109,6 30a mm 124/) mm 16,0 Dc Regio Twente, de Holtense Industrie Groep, de gemeente Holten en de Hogeschool Enschede zijn samen een project begonnen om de hoeveelheid afval en het energieverbruik van Holtense bedrijven te verminderen. De Regio Twente heeft de Holtense Industrie Groep benaderd met het voorstel voor het project, waardoor de ondernemers een behoorlijke kostenbesparing kunnen bereiken. De afgelopen maand maart had een ge-mid delde van 8.4'C in Holten (normaal 5.0'C). De lente- :,ff maand had in 1996 een gemiddelde van 3.6'C, een stuk kouder. Met een gemiddelde van 8.0'C in De Bilt werd dit de zesde zachtste maartmaanden van de eeuw. Koploper is maart 1991 met een gemiddelde van 8.8'C, die het record van de eeuw op zijn naam heeft staan. Maart 1997 begon met voorjaarsachtig weer, maar sloot er ook mee af. De hoogste temperaturen van de lente maand werden al in de ccste tien dagen bereikt: op 10 maart noteerde Holten een tem peratuur van 19.2'C, dit was te vens de hoogste maximumtem peratuur van de maand. Voor begin maart is dat een bijzonder hoge temperatuur, maar geen record: want op 6 maart 1989 werd het in het Limburgse Echt al ruim 20.0'C. Dc laagste mini mumtemperatuur werd op 22 maart gemeten in Holten van -2.0'C, en was dc laagste van dc maand, aan dc grond was dit op tien centimeter hoogte -5.6'C. In Espelo was peratuur -3.0'C, en aan de grond -6.4'C. Toch is er over dc hele maand maar weinig vorst voorgeko men, veel minder dan gewoon lijk. In Holten had ik maar een vorstdag (normaal elf vorstda- gen), en twee dagen vorst aan de grond. Na een natte februari was maart opnieuw een droge maand. In Holten viel in de hele maan.d 31.0 millimeter, (nor maal 63.0 millimeter), en Espelo 39.6 millimeter. Vorig was maart nog droger met maar 19.0 millimeter neerslag. Op veel da gen bleef het droog en daardoor was de zon ook vaker te zien dan we in deze periode gewend zijn. De zon scheen gemiddeld over het land 132 uur (normaal 107 uur). Het was niet altijd prachtig weer: in de nacht van 27 op 28 maart trok een zeer venijnige depressie- juist ten noorden van de Wad deneilanden naar het oosten, aan de kust stond tijdelijk een storm met windkracht negen. Holten had een windstoot van 64 kilometer per uur, kracht acht. De hoogste barometerstand s op 9 maart van 1038 hpa, en dc laagste op 'iSsBJ 19 maart van 990 hpa. Er waren in de maand drie mistdagen, en drie zonloze dagen. Van mijn weer-collega Henri Slijkhuis in Raalte kreeg ik dc volgende weergegevens, daar was het maandgemiddelde 7.9'C. De hoogste maximum temperatuur was daar 18.9'C, en de laagste minimumtempera tuur op 22 maart van -1.9'C. Raalte had ook weinig neerslag namelijk 34.0 millimeter. Als het helder was, was dc komeet Hale- -Bopp te zien, dc helderste ko meet van de eeuw. Een komeet is een klein hemellichaam en draait om de zon. De kern be staat uit ijs en puin, als die dicht bij de zon komt verdamp het ijs tot een gaswolk, die een staart- lengtc heeft van honderd mil joen kilometer. De komeet heeft een snelheid van zestig duizend kilometer per uur. In het jaar 4400 komt Hale-Bopp weer in de buurt van de aarde. Meteo Holten, Freddie Paalman Eerdere projecten in Twente hebben uitgewezen dat pro ductiebedrijven soms aan zienlijke bedragen kunnen besparen door de hoeveel heid afval in hun bedrijf te reduceren. De komende maanden gaan twee studen ten van de Hogeschool En schede bij de Holtense be drijven inventariseren hoe veel afval er vrijkomt. Ze zullen onderzoeken waar in het bedrijf het afval ontstaat en hoeveel het de ondernemers jaarlijks kost om hun afval af te voeren en te laten verwerken. Vijftien bedrijven hebben hun medewerking aan het project toegezegd. Behalve het afval wordt ook het energieverbruik onder de loep genomen. Aan dc hand van de gegevens uit de inventarisatie volgt een on derzoek naar de mogelijkheden voor afvalrcducrie en energiebe sparing in de deelnemende bedrij ven. Iedere ondernemer krijgt een afzonderlijk advies en een indicatie van de kostenbesparing die in zijn bedrijf mogelijk is. Daarnaast zul len de studenten nagaan of de Hol tense bedrijven hun uitgaven voor afvalverwijdering kunnen vermin deren door gezamenlijk hun afval stoffen af te voeren en voor ver werking aan te bicden. De scheiding van afvalstoffen kan voordeliger worden door met meerdere bedrijven samen verza- melcontainers voor bepaalde af valstoffen te gebruiken. Grotere partijen van bijvoorbeeld oud pa pier of metaal zijn bovendien inte ressanter voor een afnemer, waar door scherpere prijsafspraken ge maakt kunnen worden. Verder moet het onderzoek ui twi jzen o f de reststoffen van het ene bedrijf mis schien voor een andere bedrijf nog bruikbaar zijn als grondstof of hulpstof. Dc gemeente Holten Het programma voor koning innedag op woensdag 30 april is als volgt: 9.00 tot 9.30 uur: Aubade. 9.30 tot 12.30 uur: Oranjefes tijn op het Dorpsplein. Kraam pjes van verenigingen, puzzel- tocht en rommelmarkt voor en voor basisschooljcugd op het Smidsbelt en de parkeerplaats van AH. 11.00 uur: Pnjsuitrciking puz- zeltocht. 13.30 tot 14.30 uur: Start fiets- puzzeltocht voor jong en oud. De start is bij café-restaurant Vosman. De organisatie is in handen van de wielervereni ging. Inschrijven kost een gul den. 14.30 uur: Toneelvoorstelling in gebouw Irene. OCH speelt de voorstelling 'Een neié weg' voor senioren. 20.30 uur: Taptoe op het Smidsbelt met medewerking van dc HMV, Wilhelmina uit Rijsscn en St. Jacobi uit het Duitse Winterberg. Ook is van 9.30 tot 12.30 uur de Oudheidkamer geopend. heeft op het gemeentehuis een werkplek beschikbaar gesteld voor dc studenten. Het project in Holten is een onder deel van het programma voor Pre ventie en hergebruik van bedrijfs afval dat de Regio Twente vorig jaar is gestart. Het programma biedt bednjfs-orgamsatics de gele genheid om tegen gereduceerde ta rieven preventie en hergebruik van afval te bevorderen en werk te ma ken van energiebespraring. Date nergiebesparing geldt op-levert weten veel ondernemers inmiddels wel. De Regio wil bedrijven ervan doordringen dat ze ook hun uitga ven voor afvalverwijdering aan zienlijk kunnen verminderen door bewust om te gaan met afval en waar mogelijk te voorkomen dat afval ontstaat, het programma is eind vorig jaar van start gegaan en loopt tot en met 1999 Martje Wijbenga-Russ heeft het winnende liedje geschreven voor koninginnedag. Het liedje, op de muziek van Dromen zijn bedrog, wordt gezongen tijdens de Aubade. Haar liedje gaat als volgt: Lang leve onge Koninging! 't Is feest in Holten op Smidsbelt een goed begin. De vlaggen hangen weer overal uit. Ja wij gyn bieren gingen luid. \Yrtj vieren Jesst dus hoog de vlag! Een keer in het hele ja Lang leve onge Koninging! Oranje boven, ja die houden wij erin. Ook hier in Holten de kleur rood-wit- blauw. Want Nederland ik hou van jou. Wij vieren feest dus boog die vlag! Een keer in bet hele jaar Koninginnedag! Lang leve onge Koningin! Het is geen sprookje dus geloof er echt De Espelose feestschuur van Apple John (Jan Mei erink) wordt binnenkort weer ontruimd. De land bouwwerktuigen maken plaats voor een podium en een tap. Kortom, 19 april is weer een klein schalig optreden van een jaren zestig-act en een di alectklapper van deze tijd. Skik - een gouden harp op het Noorderslagfcstival - één van de drie-Nederlandse bands- op Pinkpop en spelend op grote evenementen als Bospop en Lowlands. De muziek van Skik is in vergelijking met Rowcn Hezc en Boh Foi Toch een behoorlijk stuk harder en ruiger. Waar Skik echter ook komt, op een hardrock festival als Bospop of een klein plaatsje in Drente, overal gaat iedereen uit zijn dak. „De bandnaam staat voor het plezier dat we hebben", aldus Daniel Lohues, de zanger.De roots van Skik liggen onder andere bij de Stones, Omdat het organise-rende kwartet zelf ook enthousiaste Stones-licfheb- bers zijn, kon de grote verrassing van de Noorder Sixties Nacht niet ontbreken. Gimme Shelter is meer dan een coverband, dc laatste jaren is keihard gewerkt om het typische Stones geluid onder de knie te krijgen. Meer dan twintig uur per weck wordt er gerepeteerd om geluid en uitstraling te perfectioneren en zode Stones ook op het podium gestalte te geven. De leadzanger van Neerlands beste Stones-act blijkt al zijn hele leven bezeten te zijn van dc Rolling Stones. „Op het legendarische optreden in het Kurhaus in Schcveningcn stond mijn moeder hoogzwanger vooraan. Vijf dagen later ben ik geboren", vertelt Robert van der Lippe. Een beperkt aantal kaarten voor dit min of meer besloten optreden is nog te koop bij het Klavier in Holten en bi] Vree Egberts in Nieuw Hccten. Aan de ingang van de rocktcmpcl zijn geen kaarten meer verkrijgbaar. Het directe contact tussen band en puliek moet er blijven, daarom niet meer dan 250 man in de rocktempcl van Appeljan aan de Okkenbroekseweg. Wij gingen allen voor U Majesteit. Wij vieren feest dus hoog de vlag! Een keer in het hele jaar Koninginnedag! De collecte Nationaal Fonds Sport Gehandi-capten wordt in de week van 14 tot en met 19 april gehouden. In Holten wordt de ze jaarlijkse collecte traditiege trouw gehouden door de Sport- commissie in samenwerking met een groot aantal Holtense sportverenigingen. Tot nu toe hebben zich zestien ver enigingen aangemeld die hebben toegezegd in de collecteweek voor collectanten te zullen zorgen. De verwachting is dat zich in de laatsc dagen voor het begin van de col lecteweek nog enkele clubs zich aanmelden.Na de successen van de Nederlandse Paralympische ploeg in Atlanta is volgens het fonds eens tc meer duidelijk geworden welke perspectieven sport de mensen kan bicden, ook als ze gehandicapt zijn. Omdat de voorzieningen en bege leiding bij aangepast sporten duur zijn, is er veel geld nodig. Niet al leen in de topsport, maar ook voor recreatieve toepassingen. Omdat de overheid steeds minder geld beschikbaar stelt, wordt het collecteren voor gehandicapen steeds belangrijker. Een deel van de opbrengst van dc collecte komt rechtstreeks ten goe de aan de gehandicaptensport in Holten. Opel Vectra Rouwjaar: 1996 Rouwjaai incl. W* ...Voor Autobedrijf Rouwenhorst is 1997 in alle opzichten een bijzonder jaar. Zoals de kopregel van deze advertentie al vermeld is ons Autobedrijf dit jaar "7O jaar jong". Een bijzonder jubileum waar je als gerenomeerd autobedrijf trots op kunt zijn. Zeventig jaar jong zult u zich wellicht afvra gen? Een bedrijf met 7O jaar geschiedenis? Autobedrijf Rouwenhorst is en blijft tot ver in de toekomst een 'jong en dynamisch" bedrijf. Zowel qua innovatie, motivatie, uitstraling èn service. Dit unieke jubileum willen we natuurlijk voor u als klant van Autobedrijf Rouwenhorst niet ongemerkt aan u voorbij laten gaan. 9n september van dit jaar is écht zover, tot die tijd kunt u nu al vast gebruik maken van de vele jubileum aanbiedingen en ocassions, en uiteraard alle andere diensten die u van ons gewend bent. Philips DC 722 RDS autoradio/cassette combinatie A x 30 Watt high power, met de nieuwe veiligheids design, SCA cassette- loopwerk en RQR 111 tunertechniek Autobedrijf Rouwenhorst is sinds jaar en dag hèt vertrouwde adres voor al uw auto-aangelegenheden; of het nu gaat om een APK, een occasion, een grote beurt of een tank vol bezine. Rij Autobedrijf Rouwen horst staan service, garantie èn optimale aandacht al 7O jaar hoog in het vaandel waar door 14 als klant bij ons krijgt waar u recht op heeft. U kent Autobedrijf Kouwenhorst noa niet? Dan is dit het juiste moment om eens met ons kennis te maken, uiteraard geheel vrijblijvend. De "verse" koffie staat altijd voor u klaar! Philips 648 GD-RDS GD speler met titel- geheugen Radio Data System (RDS) 4 x 35 Watt; twee kanaalslijnuitgang, Autostore, 42 voorkeurz. Volumestand op display, Snit stand. r'-5 Als u bij Autobedrijf Kouwenhorstuwautoeen grote onderhoudsbeurt geeft Autobedrijf Rouwenhorst, Oranjestraat 82, 7451 GD Holten, Te/. (0548) 36 12 92, Jax (0548) 36 50 75

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 9