Holterbroek pakt hoofdprijs in jaarlijkse pa as vuur strijd Holtens Nieuwti Het weer op: Eerste Paasdag Aquarellen in De Boschkamp Herman Landeweerd: afscheid van het Holtens mannenkoor Splo blikt terug op wereldrecord H andtekeningenactie voor behoud NS-loket Cursisten slagen voor EHBO/hartreanimatie Splo tekent buiten mededinging alsnog voor hoogste boake MLM Disco u ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint Mens Nieuwsblad DONDERDAG 3 APRIL 1997 Abonnementsprijs f 77,10 Losse nummers f 1,65 Het afgelopen heeft de EHBO Holten een aantal opleidingen ver zorgd. De cursussen wer den gegeven door gediplo meerde instructeurs en een arts. Enkele ongevalsitua ties en verwondingen wer den nagebootst door leden van de Landelijke Oplei ding Tot Uitbeelding van Slachtoffers (Lotus-groep). Half maart werden de laat ste examens afgelegd. De examens kenden het vol gende resultaat: 10 geslaag den voor het eenheidsdi ploma EHBO - 7 geslaag den voor de aantekening verbandleer - 13 geslaagden voor de aantekening hartre animatie. Ook dit jaar wordt een nieuwe EHBO-cursus gehouden. De lessen starten in septembc- r/oktober en nemen veerden weken in beslag. In deze cur sus leert men onder meer de vitale funcües (ademhaling, bloedsomloop en bewustzijn) van het slachtoffer in stand te houden, eerste hulp te verle nen en verbanden aanleggen bij en op de juiste manier behandelen van bloedingen, breuken, verstuikingen en brandwonden. Ook het vol gen van een hartreanimaueo- pleiding behoort tot de moge lijkheden. Overal bestaat de kans dat men Eerste Hulp Bij Onge lukken moet toepassen: thuis, bij familie, kennissen, op het werk, op straat en bij (sport evenementen. Het hebben van een diploma en het volgen van een cursus is derhalve van groot belang. Belangstellen den kunnen zich tot half sep tember opgeven bij het secre tariaat aan de Oranjestraat 7, 7451 CA Holten. Wie meer informatie wil of zich telefo nisch wil opgeven, kan bellen met 0548-361403. Met pijn in 't hart nam hij vorige week dinsdagavond afscheid van het Holtens Mannenkoor. Herman Lan deweerd was dan ook lid van af de oprichting in november 1976 en voelt zich nog altijd sterk betrokken bij het koor. Begin dit jaar werd hij 84, een leeftijd die hem nu dwingt een punt te zetten achter zijn zangactiviteiten. „De stem wil niet meer en ook het lopen wordt steeds moeilij ker. Voor de repetities boven Schuppert Mode moest ik tel kens zo'n steile trap op, 't kon niet meer langer, mijn leeftijd gaat me parten spelen", aldus Landeweerd, die er op stond vooral persoonlijk afscheid te nemen. Een gebaar dat zeer ge waardeerd werd. Voorzitter Theo Teusink kenschetste het scheidende koorlid als een bij zonder en bovendien trouw lid. „Klein van stuk, maar groot als koorlid! In de loop der jaren was hij als het ware een vast onder deel van ons koor. Als hij op een uitvoering of bij een dienst waaraan we meewerkten miste, hoorden we steevast 'woar was dat kleine kerelke met die rode kop?'". Als blijk van waardering %'oor zijn jarenlange inzet voor HMK, overhandigde Teusink Lande weerd een kaars met toepasselij ke opdruk. En hoe anders dan met een lied kon het koor zelf afscheid nemen. Landeweerd, enigermate geëmotioneerd, ge noot zichtbaar en zong het be kende 'Rittcrs Abschied', dat HMK op het lijf geschreven is, spontaan mee. Dochter Diny, die haar vader begeleid had naar de repetitie ruimte, benadrukte verder dat HMK al die jaren een promi nente rol in zijn leven had inge nomen. „Als je ouder wordt moet je met veel dingen echter stoppen. Dat gold bijvoorbeeld voor de boerderij en nu het mannenkoor, waar hij thuis al- rijd met veel enthousiasme over kon vertellen. Het vormde zon der meer een belangrijk deel van zijn activiteiten. Nu is het mo ment gekomen dat hij niet meer actief zal meedoen, maar passief zal hij HMK blijven volgen, de belangstelling blijft. Daarom zal hij ook zeker komen luisteren bij uitvoeringen". Volgens Diny heeft muziek in het gezin Landeweerd immer een belangrijke plaats ingeno men, niet in de laatste plaats Na bijna twintig jaar nam Herman Landeweerd (84) vorige week afscheid van het Holtens mannenkoor. Foto: wu Vogel door haar vader zelf gesrimu- Het afscheid van Herman Lan- lecrd. „Pa zong zelfs tijdens 't dewcerd heeft geen teruggang in melken van de koeien, het zin- het aantal leden van het man gen is ons met de paplepel ingc- nenkoor tot gevolg. Enkele wc- goten". Vrijwel alle zes Idndercn ken geleden kon het koor een Landeweerd zijn op de één of nieuw lid begroeten, zodat deze andere wijze actief in de muziek, op sterkte (45) is gebleven. Op zondag Eerste Paasdag begon de zomertijd en moest de klok een uur vooruit worden gezet. Zondagochtend om acht uur begon met volop zon en een strakblauwe lucht. Ook was het fris - de temperatuur wees 4,2' C aan. Dit was tevens de minimum temperatuur. De wind was zwak (kracht 1) en kwam uit het westnoordwesten, later op de ochtend kwamen er wolkenvelden overdrijven uit het noorden. In dc middag kreeg de zon het wat moeilijker, toen dreven er geregeld stapelwolken over, maar die haal den het buienstadium niet. Ook de Morgenavond verzorgt de Ma gie Light Music in jongerencen trum De Schure op dc eerste vrijdag van dc maand een spet terende discoshow. Het muzika le spektakel begint om 21.00 uur, de toegangsprijs bedraagt één gulden. MLM draait ook deze avond populaire house, de meest actuele top 100 singles en de leukste gouwe ouwe num mers. wind nam geleidelijk wat toe en werd matig (kracht 3). Tegen alle verwachtingen in viel het weer reu ze mee. Dit mooie weer hadden we te danken aan een hogedrukgebied (kern 1030hpa) boven Zuid-Engc- land en verplaatste zich langzaam oostwaarts en zorgde voor rustig en droog weer. Vorig jaar viel Pasen op 7 en 8 april en was het warmer, namelijk 16,8'C. Nog warmer was Eerste Paasdag op 17 april 1949, toen had den we temperaturen van 25 tot 30 graden. Tegen de avond klaarde het flink op en konden we de zon on der zien gaan. Onder ideale weer somstandigheden werden 's avonds de paasvuren van Dijker- hoek, Holterbroek en Espelo aan gestoken. Het paasvuur van Beuseberg ging niet in vlammen op omdat de wind verkeerd stond en het gevaar kon opleveren voor de omliggende hui zen en de AlOm 21.05 uur werd het winnende paasvuur van Hol terbroek door de burgemeester aangestoken en zo kunnen we te rugkijken op een geslaagde Eerste Paasdag 1997. Meteo Holten, Freddie Paalman. Holterbroek is dit jaar winnaar van de paasvuurstrijd. Bijge staan door menig Holtense jongere, slepten de Holterbroo- kers de hoogste boake bij elkaar. Tweede werd Beuseberg, derde Dijkerhoek. Opvallend was dat de Splose boakenbou- wers, ondanks het feit dat ze dit jaar niet deelnamen aan de strijd, toch de hoogste bult bouwden. Tot en met maandag 21 april wordt in het dorpshuis een expositie gehouden van aquarellen van de Holtense amateurschilderes Pepita Koershuis. De tentoonstel ling omvat een selectie van werkstukken die zij de afge lopen tien jaar vervaardigde. Hierdoor is een kleurrijk ge heel met uiteenlopende ont werpen ontstaan. Veel schilderijen zijn op kleur gekozen, waarbij het eigenlijke onderwerp van minder belang is geweest. Pepita volgde schilder lessen bij Jan gierveld en Annet Schippers en wellicht ligt daarin de herkomst van haar expressie ve kleurgebruik. Dc holtense schildert met heldere tinten, waarbij ook de kleur van het passepartout een belangrijke rol speelt. De expositie is op werk dagen te bezichtigen van 9.00 tot 17.00 uur in De Boschkamp. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad - geïnformeerd, als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede De door ziekte ingekrompen paasvuurcommissie had ook dit keer de niet makkelijke taak de paasvuren te beoor delen en de grootste uit te zoeken. In het gebruikelijke busje werd begonnen met het paasvuur van Dijkerhoek waar een warm onthaal wachtte. Wilco Rensen bleek een perfec te uitleg te hebben voor de ma nier waarop het paasvuur opge bouwd was, hij zei: ,,'t Poasvuur is as de poasvuurbouwer. En wie hebt ons loaten vertel'n dat 't vrogger ok nit hclemoal greun was en um die traditie te behoa- len hebbe wie um ok moar nit helcmoal greun emaakt". Ook werd verteld dat de start van het paasvuur dit jaar de nodige te genslagen te verwerken kreeg. De volgende stop was Espelo. En hoewel er niet officieel werd meegedaan om de competitie van de hoogste boake werd ook hier gemeten. Ook de Beuse berg was natuurlijk weer van de partij. Al vanaf dc weg bleek deze boake wel een zeer mooie vorm te hebben. En ook de entree mocht er wezen. Na eni ge uitleg over de opbouw bleek men hier te vrezen voor de wind die evenals twee jaar terug spel breker zou kunnen zijn tijdens het aansteken op eerste paasdag. Holterbroek sloot de rij. Ook hier een schitterend verzorgde entree en redelijk mooi gevorm de boake. Tijdens nadere in spectie bleek echter dat het niet geheel symmetrisch was. Geert Stevens vertelde dat het paas vuur hoofdzakelijk was opge bouwd door een vaste groep van zes tot zeven jongens en er daar naast door de week veel steun was van Holtense jongens. Na ecu eitje uit een speciaal versier de boom te hebben geknipt ging de commissie terug naar café Brands om zich te beraden over de uit te reiken prijzen en bekers die door de gemeente beschik baar worden gesteld. Voor de "uitreiking van de prij zen was er volgens een van de aanwezigen een speciale act te bewonderen. Toen de commis sie zich tussen dc aanwezige boakebouwers en sleppers voegde bleek dit om een strip tease te gaan. De keus van dit soort vermaak is echter niet ge past in een openbare gelegen heid waar, naast degene die voor de organisatie verantwoordelijk was, ook nietsvermoedend pu blick onder wie zeer jonge kin deren een act opgedrongen kreeg die niets te raden overliet. Ook burgemeester D.J. Verhoe ven die tijdens de act binnen kwam liet weten een dergelijk optreden absoluut ongepast te vinden. Al gauw bleek dat de boakes niet veel van elkaar verschilden. Qua hoogte en inhoud was er slechts weinig verschil, dc enige die er met kop en schouders boven uitstak was Espelo met een hoogt van 12.27 meter en een inhoud van 50 m3. Ondanks het feit dat ze in de competitie niet meededen besteedde Arjan Hakkert er tijdens het uitreiken toch nog enige woorden aan. Ook gezien de door hen inge zonden brief die duidelijk maak te dat er tussen commissie en boakebouwers goed overleg was geweest. De derde prijs ging naar Dijkerhoek dte door alle tegenslagen en niet te vergeten de goede ontvangst ook de per sprijs in ontvangst mochten ne men. Tweede werd de Beuse berg die ook de schoonheids prijs in ontvangst mocht nemen daar hun boake het meest syme- trisch geboud was. De eerste prijs en de burgemeester Vcr- Net als Beuseberg hadden de Holterbroekers voor een keurige gezorgd, compleet :t paasboom. Foto: Wil Vogel hoeven bokaal gingen naar het Beuseberg al voor vreesde werd niet worden ontstoken. Vrijdag Holterbroek hun boake, met eerste paasdag waarheid. Het wordt opnieuw een poging on een inhoud van 40.19m3 en een paasvuur mocht vanwege de dernomen en vanzelfsprekend hoogte van 1111 meter bleek de windrichting met gevaar voor hopen de boakenbouwers op de hoogste. Daar waar men in de omliggende woningen en de Al nodige publieke belangstelling. Op initiatief van mevrouw Reijenga werd onlangs een handtekeningenactie gehou den onder de Holtenaren, om ongenoegen te uiten over de sluiting van het NS-kaartver- kooploket en het feit dat er geen verwarmde wachtruim te meer is. In totaal werden 485 handtekeningen verza meld. Twee weken geleden werden ze door de initiatiefneemster (die onbereikbaar was voor com mentaar, red.) aan burgemeester D.J. Verhoeven overhandigd. „Een goede actie ter ondersteu ning van de initiatieven van het college om de kaartverkoop in Holten in stand te houden", aldus de burgemeester, die er overigens aan toevoegt .dat die pogingen tot op heden geen resultaat hebben geboekt. De handtekeningen zijn inmiddels doorgezonden naar de NS met een brief van B en W, die nog eens benadrukken dat de slui ting een stuk vermindering Wan het voorzieningenniveau in Holten betekent. Dc actie richt te zich mede op het feit dat er geen verwarmde wachtruimte meer beschikbaar is in Holten. Een stampvolle bak was het vrijdagavond in het Splose Trefpunt, waar jong en oud bijeen was op de reünie die de Splose boakenbouwers geor ganiseerd hadden ter gele genheid van het feit dat ze tien jaar houder zijn van het wereldrecord 'Poasvuur slepp'n'. Aan de wand van buurthuis een fraaie, uitver grote foto met daarop het enorme aantal buurtschap- pers dat bijdroeg aan de meer dan geslaagde recordpoging. Het slepp'n startte in novem ber 1986 en duurde tot 17 april 1987. De foto is aangeboden door Jantje Wiggers, die de groep Sploders tien jaar terug zelf vereeuwigde. Nog steeds leeft de naam van Espelo voort in het Guinness Book of Records en wanneer en óf het fabelachtige record ooit gebroken wordt, is de vraag. Dc Splose boake bereikte destijds dc fabelachtige hoogte van 27.87 meter met een doorsnee van 26,8 meter. Een ruwe schat ting wees uit dat er zo'n vijfdui zend kubieke meter hout in was verwerkt, ruim 320 vrachten. De buurtschap Langelo bij Haaksbergen deed later eenmaal een poging het record te over troeven, maar dc (holle) con structie van de bovenste twaalf meter van de wel iets hogere boake, leidde ertoe dat het re cord afgekeurd werd. Vruegde in Splo uiteraard. Hoe de buurtschap het tien jaar terug allemaal lapte, was te zien op twee prachtige Super 8-films van Todabo-filmer \X'im Toor- neman. Menig uurtje was hij met zijn camera in de weer om het Heel wat Sploders genoten vrijdagavond v het wereldrecord 'Poasvuur slepp'n' in 1987. gigantische karwei in beeld te brengen. Tot en met de ballon vaart van Jan Oostcnenk en de estafetteloop van in totaal veer tig Sploders, die met elkaar het vuur ophaalden vanuit Nccde, tocnterti|d sinds 1985 houder van het paasvuurrccord met 16.18 meter. Dat menig Sploder zichzelf of buurtgenoten terug zag, zorgde herhaaldelijk voor hilariteit en het zette dc toon voor de rest van dc avond, als vanouds gezelligheid troef dus. Dat Splo dit jaar afhaakte voor de traditionele paasvuurwed strijd, was weliswaar jammer, maar iedereen was het eens over de beslissing. Toorneman daar over: „Er is volstrekt geen tram melant over geweest in dc groep boakebouwers. Ach, die centen als je dc eerste prijs wint stelt echt niet zo veel voor, 't ging Een flink aantal jongeren vond maandagavond Tweede Paas dag de weg naar Dc NX'ippert voor onvervalste Pimpclrock pagina 3 De afdeling Holten van Veilig Verkeer Nederland houdt bin nenkort ccnm caravankeuring. pagina 3 Dc THC jeugd heeft voor dc tweede maal de Noaberscupbo- kaal gewonnen. pagina 3 Dc Stichting Paardrijden Ge handicapten Holten en omge ving zoekt een nieuwe fyshio- therapeute. Pagina 5 Tegen Sportclub Rijssen heeft Blauw Wit met name in de eer ste helft de punten door te slap spel weggegeven. pagina 7 Kikker- en paddentrek Dinsdag 8 april verzorgt Schalkhaarder Hanekamp in café De Pot aan de Potdijk in Markelo voor de afdelingen Markelo en Diepenheim van het IVN een informatieavond over kikkers, padden en rep tielen. De kikker- en padden- trek heeft reeds zijn hoogte punt gehad, maar het feno meen van de trek en het afzet ten van eieren blijft interessant. Wie er meer van weten wil, zeker wanneer men in het bezit is van een vijver of poel, is van harte welkom. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Medewerkersavond op Meermanskamp Vrijwilligers die veel tijd steken in hun vereniging, worden door de feestcommissie van de omni- vereniging SV Holten uitgeno digd voor de feestavond, die op vrijdag 11 april vanaf 20.00 uur plaatsheeft in de kantine van de Meermanskamp. „Het woord vrijwilligers bedoelen wij in de ruimste zin deze woords, van bezorger van het cluborgaan tot de voetbalvoorzittcr en van kan- tinepersonee tot schoonmaker", aldus de organisatie. i de terugblik op Foio: Wil Vogel ons meer om de eer. Ja, dat de traditie doorbroken is, is wel jammer, maar we vonden het zo niet langer kunnen. Dan maar niet meedoen voor de grootste, maar wel voor het mooiste paas vuur van Holten... Omdat we niet meer meedongen naar de prijs van de grootste boake, is er dit jaar zelfs een hijskraan inge zet. Dat ging wel even wat vlot ter en gemakkelijker, 't laatste spul lag in één dag op de bult". De vaste kern boakebouwers in Splo telde dit jaar zo'n zeven man. Iedere zaterdag waren ze in touw, daarbij regelmatig ge holpen door anderen, dc laatste weken ook door dc week op de avonden. „We hebben wat be treft de animo een paar magere jaren gehad, maar 't zit wel weer snor, want de school zit mo menteel veel voller". Maandag was het de hele dag zwaarbewolkt, de zon wierp slechts een vage schaduw af Wind was er nauwe-lijks en kwam het meest uit oostelijke richting. D9 maximum temperatuur werd 8.6' C. In de avond en nacht van maandag op dinsdag viel er in Holten 1,3 millimeter en Espelo 2.0 millimeter neerslag. Er passeerde in de avond en nacht een zwak front, en dat zorgde voor wat regen. Dinsdag begon met nevel, later op de dag hadden we enkele opklaringen en scheen de zon af en toe. de maximum temperatuur kwam uit op 10,6' C. Ook woensdag lukte het de zon niet goed om door de wolken heen te breken, met een vrij krachtige zuidwestelijke stroming werd zachte en vochtige lucht aange voerd. Daardoor werd in de middag de bewolking geleidelijk aan dikker Ondanks de bewolking werd de maxi mum temperatuur toch hoog. name lijk 12,5' C In de avond en nacht van woensdag op donderdag trok een koufront over ons land en leverde in Holten 2.0 millimeter en Espelo 1.4 millimeter neerslag af. Donderdag was een stuk vriendelijker dan de voorgaande dagen - 's ochtends en 's morgens begon mooi, wel kwam er sluierbewolking voor waar de zon goed doorheen scheen, 's Middags kreeg de zon het wel wat moeilijker omdat er meer wolkenvelenden over dreven. De maximum temperatuur werd 14,8' C en de minimum lucht en nacht van donderdag op vrijdag trok een koufront met regen en veel wind ten noorden van de Waddenei landen langs in de richting van Polen. Holten had 2.0 millimeter en Espelo 4.0 millimeter peerslag en ik regis treerde in Holten een windstoot van 64 km/u (windkracht 8). Goede Vrijdag werd er met een stevige noordwes tenwind vrij koude lucht naar ons land gevoerd. Overdag hadden we een en kel buitje, maar dat stelde niet veel voor De verwachte buien bleven uit. zodat Goede Vrijdag meeviel wat be treft de verwachting, alleen de vrij krachtige wind (kracht 51 was spelbre ker De maximum temperatuur kwam niet hoger dan 9,4' C, normaal voor de tijd van het jaar. Ook zaterdag hadden we nog een matige noordwestelijke stroming, die koude en onstabiele lucht aanvoerde en hadden we van tijd tot tijd veel stapelwolken die het buienstadium haalden Na dc middag kregen we ook een paar buien, tussen de opklaringen door hadden we af en toe zon. De buien leverden weinig neerslag op: in Holten viel 0,6 millime ter en in Espelo 0,8 millimeter. Zon dag Eerste Paasdag moest de klok een uur vooruit worden gezet, toen ging de zomertijd in. Overdag hadden we veel stapelwolken en perioden met zon, ook bleef het de hele dag droog - temperatuur werd 15,9'

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 1