'Samen met Rijssen zeker niet onlogisch' HALF GELD Waterpoloteam wint pittige verkeersquiz Holtens Nieuwsl Joke schittert in 'Goede Tijden5 m Nazaat Holtense familie verrassing Oudheidkamer U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Veel belangstelling voor automodelshow Onderzoek rondweg is weggegooid geld' Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 6 MAART 1997 Abonnementsprijsf 77,10/ Losse nummersf 1,65 Heel Nederland kan van avond en morgen de Hol- tense Joke Vruggink be- woneren in Goede Tijden Slechte Tijden. Zij speelt namelijk mee in een sce ne van de populaire soap. Joke is te zien als zange res in het 'Jazz-café'. „Een paar maanden geleden ben ik door een bevriende regisseur uit Markelo ge vraagd of ik interesse had mee te spelen", zegt Joke trots. „Ik dacht eerst dat het een grap was. Toch ik later gebeld en Het bleek echt waar te zijn." Samen met een kennis heeft Joke enkele liedjes van de band Vaya Con Dios op een tape gezet. En niet de tape waarop Joke te horen is, ging het enkele weken gele den richting de studio's in Aalsmeer. In de scene waar in Joke meespeelt zijn de hoofdrollen weggelegd voor Ingeborg Wicten (Su zanne) en Jimmv Geduld (Arthur). Joke had na afloop een goed gevoel over de opnames die ze trouwens nog niet zelf heeft gezien. „Het was echt heel leuk. In de studio gaan de mensen van de serie echt heel persoonlijk met je om. Iets dat ik vantevoren niet had gedacht", aldus Joke die voor de opnames geen me tamorfose heeft moeten on dergaan. „Want je moet zelf je make-up doen." Joke Vruggink is zowel van avond als morgen vanaf 20.00 uur te zien op RTL 4. Het eerste herenteam van po loclub Twenhaarsveld is dit jaar winnaar van de traditio nele verkeersquiz van de af deling Holten van Veilig Ver keer Nederland in zaal Vos man. De ploeg nam daarmee de Oberink-wisselbeker over van 't Trefpunt. Tweede werd Metalin I, dat al verscheidene jaren hoge scores in de wacht sleept. Vorig jaar eindigde de ploeg als tweede, in 1995 scoorden ze het hoogste aantal punten. Derde werd de ploeg van Horna (trimvereni- ging Holtcn/Markelo), ook een team dat het doorgaans goed doet. Naast de ploegenwedstrijd Volgens PvdA-raadslid G. Markvoort is het uitbesteden van een haalbaarheidsonder zoek naar de zuidelijke rond weg aan BVA te Raalte overbo dig. Het veertigduizend gulden kostende onderzoek is volgens de socialist dan ook wegge gooid geld. Markvoort: „De provincie heeft zelf aangeboden het beslismodel van bureau Haskoning te onder zoeken. En dat is gratis", stelt Markvoort tijdens de commissie vergadering deze weck. '„Ik heb contact gehad met beleidsambte naren van de provincie en het bleek dat ze heel goed op de hoogte wa ren van de Holtcnse situatie", zegt Markvoort. „Zij beschouwen de rondweg als een lokaal probleem. Er komt dus geen geld voor de zui delijke rondweg van de provincie." D. van der Torre (D66) heeft naar eigen zeggen dezelfde informatie. „En via een andere weg dan Mark voort", aldus Van der Torre. Hij Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens lan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede werd gestreden om de Huub Brands-wissclbokaal voor de beste individuele deelnemer. Elf individuelen namen deel, van wie Riannc Oosterveld zich de sterkste toonde. Aan de verkeersquiz, nog altijd de grootste in de provincie, na men 26 ploegen deel, elke ploeg drie man sterk. „Vier meer dan vorig jaar", verklaarde Ingrid Bekkernens, die enige tijd gele den de WN-voorzittershamer van Bert van Eijk overnam. Toen namen slechts 22 ploegen deel, mede vanwege de voorbe reidingen voor de carnavalsop tocht. Dat de zaal op het oog toch leger leek, schreef zij toe aan de andere rangschikking van de stoelen: dichter op het dia- scherm, opdat ieder er zoveel mogelijk goed zicht op had. De verkeersquiz bestond als vanouds uit een schriftelijke ronde en een diaronde, ,,'t Was voor velen pittiger dan ver wacht. Veel vragen hadden de beruchte addertjes onder het gras", aldus Bekkernens, die oordeelde dat het geheel matig tot redelijk gemaakt was. Vooral de diaronde was menigeen te gengevallen. In tegenstelling tot voorgaande jaren was er dit keer geen optre den tussendoor. Bekkernens: „Voor sommigen een teleurstel ling, anderen vonden het veel beter zo. Punt is dat een redelijk Vreugde bij WN Holten: in zaal Vosman meer deelnemers goede artiest nogal wat kost en daarnaast komt zo'n act onvol doende tot zijn recht. In de zaal kan geen podium worden opge bouwd en bovendien is de tijd voor een optreden erg kort. In plaats daarvan konden we een 26 teams trok de verkeersquiz dan vorig jaar. Foto: wil Vogel extra consumptie aanbieden plus wat promoucmateriaal. Dat houdt mede verband met het feit dat de gemeente ons op grond van ons werkplan een bescheiden subsidie heeft gege- Gedeputeerde JKristen over gemeentelijke herindeling tijdens avond Gemeentebelang: i Voor de show van de Model Auto Club Oost Nederland was afgelopen weekend veel belangstelling. De bezoekers konden zich in het AC-restaurant vergapen aan de mooiste auto's in schaalformaat. Foto: Peter Koehorst vraagt zich ook af waarom Hasko ning door de gemeente niet is uit genodigd een offerte uit te bren gen. „Zij waren toch altijd ons aan spreekpunt", zegt Van de Torre. Wethouder E. van Schooren re ageerde laconiek op de aantijgin gen over het onderzoek. „Het zei zo wat ambtenaren zeggen. Als je de provincie wilt betrekken bij de zuidelijke rondweg heb je een haal baarheidsonderzoek nodig om te laten zien dat het geen lokaal maar regionaal probleem is." Bejaardensoos - De bejaar- densoos heeft op dinsdag 11 maart weer een bijeenkomst. De heer J.S. Schuppcrt zal dan ver tellen over Nes Ammin. Het gaat dan onder meer over het werk en leven in de kibboets en Noord Israel waar de familie Schuppcrt drie maanden werk zaam was. De middag begint om 14.30 uur in de Kandelaar. „Hoewel de combinatie Hellcndoorn/Holten planlogisch voor de hand ligt, kiezen GS voor versterking van Rijssen met Holten en Enter. Het natuurgebied belemmert normaal verkeer lussen Ilellcndoorn en Holten, terwijl Holten en Enter anderzijds sterk georiënteerd zijn op Rijssen. Geen onlogische keuze dus. Samen met Rijssen is zeker niet onlogisch /'meende gedeputeerde welzijn (inclusief toerisme/recreatie) J. Kristen onlangs. Kristen benadrukte nog eens dat de Holtenaren tot 14 maart kunnen reageren op het in januari door GS gepresenteerde hcrindelingsplan (eind juni komt de provincie met een definiuef standpunt). „Vaak horen we de klacht dat het een dus danig omvangrijk project betreft, dat er niet geluisterd wordt naar in dividuele wensen. We hebben de kwestie echter zo dicht mogelijk bij de burgers gebracht. Alle inspraak- reacties worden met zorg bekeken, 't kan soms best gevoelig liggen. Neem Holten zelf, waar veel waar de wordt gehecht aan het behoud van de Canadese Begraafplaats. Dat geldt trouwens ook voor de Holterberg." De PvdA'er ventileerde op weloverwogen en heldere wijze zijn mening in zaal Vosman, waar Gemeentebelang een bijeenkomst hield over de gemeentelijke herindeling. „Je kunt het eenvoudig niet ieder een naar z'n zin maken, besturen is een kwestie van keuzes maken. Mensen denken sterk vanuit hun eigen kern/belang, hebben te wei nig oog voor de samenhang enjuist dat zorgt voor kwaliteit zoals voor zorgen en onderwijs", merkte hij op naar aanleiding van de kritiek die GS zich op de nek hebben ge haald met het hcrindelingsplan. Kristen, geboren in Goor en thans wonend in Dalfsen, verzekerde dat herindeling een lokale gemeen schap niet zal veranderen. „Alleen de bestuurlijke grenzen wijzigen. Als Goor straks Hof van Twente gemeente wordt, betekent dat echt niet dat het Goors School- en Volksfeest plotseling verdwijnt. Als Holten wordt samengevoegd met Rijssen, behoudt ook dat een eigen karakter. Ik ben er zelfs van overtuigd dat verenigingen meer kans van overleven hebben, omdat ze zich binnen het grotere verband willen profileren." Toch had de gedeputeerde een kri tische kanttekening. Verzekerde dat GS meer oor hadden gehad voorde Holtcnse wensen indien de gemeente eerder een voorkeur had uitgesproken. In dat verband wees hij op de actieve rol van de Hof van Twente, dat al in een veel eerder stadium een standpunt innam. Uitwisseling metTelgte Een groep mensen uit Telgte komt vrijdag 14 maart naar Holten om samen met de Holtenaren te praten over het boek 'De Tweeling' van Tes sa de Loo. Het boek gaat over twee zusters die, in Duitsland voor de Twee de Wereldoorlog geboren, ge scheiden vanaf hun jeugd zijn opgegroeid, de ene in Neder land, de andere in Duitsland, waardoor zij verschillende erva ringen hebben over die periode. De avond wordt gehouden door de Telgte-commissie van de Hervormde gemeente in samen werking met de Commissie Vor ming en Toerusting. De aan vang is 20.00 uur in gebouw Irene. Voor wie geen of onvoldoende Duits kent: er wordt voor verta ling gezorgd. Wel is het de be doeling dat deelnemers aan de avond het boek gelezen hebben. In het plan wordt een opmerking gemaakt over het toekomstige grensverloop op de berg. Kristen hield wijselijk een slag om de arm, maar verwachtte desalniettemin dat alles bij het oude zal blijven. „De berg loopt hier een stuk het dorp in. Als je dan zou gaan sane ren, worden de grenzen wel heel ongelukkig getrokken." Als de politieke invloed van Holten na samenvoeging met Rijssen ver mindert, wat wint Holten er dan mee?, zo vroeg GB-fractievoorzit- terjan Socpnel zich af. Kristen leg de uitdat het vooral verband houdt met de verzwaring van taken die op hetgemcentelijk bordje terecht ko men, zoals de milieutaken. „Het worden er niet alleen meer, ze wor den ook steeds gecompliceerder. Daarvoor moet je een degelijk toe gerust ambtenarenapparaat heb ben. Fulltime wethouders is even eens beter." Dat Holten een rechtstreekse bij drage kan leveren aan het oplossen van de stedelijke problematiek, achtte hij strict genomen niet het geval. „Wel is het zo dat er even wicht moet ontstaan tussen stad en platteland. Nu ik zeifin een platte landsgemeente woon, ervaar ik het belang van forse eenheden in het landelijk gebied tegenover de grote steden. Versnippering is slecht. Het algemeen beiang kan meer in houd krijgen als je die grotere een heden creëert." Willy Veneklaas maakte nog eens duidelijk dat hij meer heil ziet in sa mengaan met Hellendoorn, een ge voel dat overigens bij de gehele re creatiesector in Holten leeft. Hel lendoorn heeft een vergelijkbaar agrarisch-rccreatief karakter en sa men met Holten heeft het de ver antwoordelijkheid voor de berg. Op toeristisch/recreatief vlak wer ken Hellendoorn en Holten al eni ge tijd intensief samen. Vervolg op pagina 3 De jaarlijkse avond van de Stichting Oudheidkamer Hoolt'n had wel een heel bij zondere gast in haar midden. Het hoofdonderwerp afgelo pen week in een afgeladen Zaal Vosman was de emigra- [Mfaiwe W odeifen 19971 Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een spectaculair Half Geld aanbod! De nieuwste Kroon keukens van 1997 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aangeboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 100.000 tevre den keukenkopers u voorgin gen. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! tie naar Amerika van Sallan- ders. En laat nu toevallig een achterkleinzoon van de Hol- tense emigrante Hendrika Landeweerd die week in Hol ten verblijven. Met veel moeite wisten de men sen van de Oudheidkamer een paar uur voor de aanvang van de avond Michael J. Fisher uit Tal- keetna in Alaska in Holten op te speuren. Via Henk Landeweerd, directe familie Fisher, kwam men in contact met de Ameri kaan. Fisher is eigenaar van een kleine onderneming voor het herstel len en ontwikkelen van machi nes. „Ik ben voor twee zaken naar Nederland gekomen", zegt Fisher. „Ik wil meer kennis op doen over verre familie die hier in Nederland wonen. Ook wil ik de Nederlandse landbouw be studeren." Fisher rijdt "door Ne derland op fiets. Van Holten gaat het naar Winterswijk, Nij megen, Duitsland, via België naar Parijs waar hij op 13 maart het vliegtuig pakt richting Alas ka. Gerrit Kraa uit Bornerbroek sprak over de emigratie naar Amerika van Sallanders, waar onder Holtenaren, nu 150 jaar geleden. De emigratie kwam op gang na onder meer een paar mislukte aardappeloogsten en iedereen at in die tijd aardappels. Ook brak in 1823 cholera uit. En tijdens de Franse Revolutie Herdenking De 4 mei herdenking wordt in de gemeente Holten ge woon op 4 mei gehouden. Dit is in overleg met de Hol- tense kerken besloten. Wel zal de dienst op de Cana dese Begraafplaats een half uur later beginnen, dit om mensen die kerkelijke verplichtingen hebben ook dc kans te geven bij de herdenking aanwezig te zijn. Weermaandoverzicht Weerman Freddie Paalman houdt elke maand een maand overzicht bij. Dc maand febru ari was in Holten zacht en vrij Zie meer op pagina 3 Handbalinstuif De Handbalinstuif heeft veel belangstellenden getrokken in dc sporthal. Het kabouterhand bal bleek zeer aan te slaan. Lees meer op pagina 5 Omloop van Holten De traditionele opening van het fietsscizoen, de Omloop van Holten, kon rekenen op een flinke belangstelling. Zie pagina 7 Parkeerplaats voor invaliden Op de Smidsbelt worden twee nieuwe parkeerplaatsen voor invaliden aangelegd. Eén plaats komt voor de Aldi en de andere naast het ge meentehuis. Volgens loco-burgemeester E. van Schooten wil zowel de han delsvereniging als 'de bevolking' graag een invalidenparkeer plaats. Ook worden de stoot- banden die aan de kant van de winkels liggen van een witte verf voorzien om de zichtbaarheid te verbeteren. Disco show Het is elke eerste vrijdag van de maand tijd voor de Magie Light Music in het jongeren centrum aan de Beuseberger- weg. En morgen is het dus Het feest begint om 21.00 uur. De entree is een gulden. MLM draait gouwe ouwe muziek, de betere top 40 nummers en po pulaire housenummers. Op za terdag 8 maart is het tijd voor heavy Hans. Hans Lodeweges neemt deze avond zijn privc- -collcctie cd's mee. Hans begint de avond rustig met stevige rock zoals Bon Jovi en DIO. Op verzoek wordt echter stevig werk als Grunge, speedmetal, blackmctal en trash gedraaid. Ie dereen mag ook zelf cd's mee nemen om te laten draaien. Belastinghulp Ook dit jaar houdt het C.N V. in Holten een belastinginvulzitting voor haar leden en wel op dinsdag 18 maart in restaurant Vosman aan de Oranjestraat in Holten. De avond begint om 19.00 uur. Voor het maken van een afspraak kan men terecht bij J.L. Farenhorst, telefoon 36 26 82. Henk Landeweerd en Herman Koopman van de Oudheidkamer zijn trots op hun bijzonder gast Michael J. Fisher (rechts) die geheel toevallig de avond in Zaal Vosman kwam opluisteren. F<"«: P«er Koehorst namen de Fransen vele voorra den mee. In 1847 vertrokken enkele gezinnen uit Salland rich ting Amerika. Uit Holten ver trokken onder anderen Hendrik Landeweerd met acht kinderen, kleermaker Schuppert, loon werker Bernardus Steunenberg en de familie Bömer. De reis ging richting Wisconsin. In Amerika moet nog wel even de stoomboot de Phoenix wor den genomen die bom en bom- zai zat met emmigranten. On derweg is het weer ruig. De schipper wilde niet verder varen maar op aandringen van de op varenden die bijna op hun plaats van bestemming waren vetrok de boot toch. Plotseling was er een ontploffing. Even later stond de boot in vlammen. 163 van de 186 zijn omgekomen waaronder vier leden van de familie Landeweerd... In de nacht zondag op maandag hadden we eenzachte nacht met een minimum van 9.7'C (normaal 0.5'C). Maandagochtend om onge veer 7.00 uur kregen we de eerste re genbui. Later op de dag hadden we ook geregeld flinke regenbuien, ook stond er een stevige wind uit het zuid westen. Dit had alles te maken met een koufront van een diepe depressie (kern- druk 940 hpa) bij Schotland. Deze pas seerde in de ochtend en middag ons land en trok naar Duitsland weg. Om 16.35 klaarde het vanuit het westen op en scheen de zon even. In Holten viel 7.0 millimeter en Espelo8.3 millimeter. In de avond en nacht van maandag op dins dag kregen we te maken met een actieve randstoring van een diep lagedrukge bied in de omgeving van IJsland. Deze trok'savondsen's nachts juist ten noord westen van Texel naar Denemarken (kerndruk was beneden de 970 hpa). Het gevolg hiervan was een harde tot stor machtige wind (kracht zeven a acht), en veel regen en zware windstoten. In Hol ten kwameen windstoot voor van 86kilo- meter per uur; kracht negen. Op de lucht havenvan Schiphol kwam een windstoot voor van 115 kilometer per uur; kracht elf. Er viel 8.0 millimeter in Holten en Espelo 12.2 millimeter. Dinsdag was een onstuimige dag met een paar buien en perioden met zon, ook waaide er een vlagerige wind, de maxi mum was 12.9'C. Woensdag overdag waren er perioden met zon en van tijd tot tijd vielen er fikse buien waarvan sommi gen met zware windstoten. De neerslag dinsdagnacht was 5.0 millimeter en woensdag overdag 4.4 millimeter; totaal 9.4 mllimeter in Holten. In Espelo viel dinsdagnacht 2 4 millimeter en woens dag overdag4.3millimeter;totaal6.7mü- Donderdag begon vrij zonnig, wel dreef er hogere sluierbewoiking over. later op dedag kwamer veel bewolking vanuithet westen binnen drijven en zagen we de zon af en toe. In de vroege ochtend van vrijdag konden we bij zonsopkomst een prachtig morgenrood aanschouwen. Het bekende gezegde 'morgenrood, water in de sloot' gaat niet altijd op, het bleef de gehele dag droog. Overdag was het vrij zonnig, alleen was er veel hoge sluierbe woiking. Ook was de mimimum lucht vochtigheid laag, namelijk35 procent. De maximum werd 14.1'C, en dat voor fe- Zaterdag werd onder ideale w standighedendeEndurovoorjaarsritvan MAC verreden, overdag was het vrij zon nig, al kwam er later wel meer sluierbe woiking voor, en er stond een matige wind. Zondag halverwege de middag be gon het eerstte motregen die over ging in regen. Een koufront trok van noordwest naar zuidoost over ons land. Tegen zons ondergang kregen we de zon nog even te zien. Hier viel drie millimeter en in Espelo 2.7 millimeter Meteo Holten, Freddie Paalman

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 1