in huis nodig? Thuiszorg hellen! Hulp Even „Klant kan altijd bij Thuiszorg terecht" Nieuwe regelingen vanaf 1 januari 1997 Samenwerking met: iJ Colofon: 11 „Er is geen dag dat ik met tegenzin naar mijn werk ga" Thuiszorg: steeds minder geld maar steeds meer vraag naar hulp Thuiszorg Zuidwest Overijssel Centrale thuiszorg telefoon regelt ook de hulp en verpleging Verzorgingsgebied Thuiszorg Zuidwest Overijssel Wat heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel te bieden Advertorial hSb *- v mogelijk thuishoort. Hetzelfde geldt samenvatten" FotoH. Gielfecns: voor de verkoop van een aantal gebou- „Zorg bereikbaar houden. wen van Thuiszorg in Deventer en in de Flexibilisering regio Gielkens: „Geen stenen maar De laatste jaren is de zorg die Thuiszorg op maat is het parool anno 1997. mensen, zo zou je het beleid kunnen biedt steeds flexibeler geworden. Zorg Gielkens: „We kijken naar wat de klant DEVENTER - H. Gielkens, direc teur Zorg van Thuiszorg Zuidwest- Overijssel, zet de toon: „Wij wer ken niet met wachtlijsten waar anderen dat misschien wel doen. ledereen komt bij ons aan de beurt zonder wachttijd, ondanks het feit dat we met beperkte mid delen hebben te maken. De vraag naar zorg neemt jaarlijks toe. Het geld dat we van de overheid krij gen om de zorg te verlenen, groeit echter niet mee. Landelijk is uitgerekend dat de vraag naar zorg met vier procent per jaar groeit. De financiële middelen die we ter beschikking krijgen, stijgen met twee procent per jaar. Ondanks de toenemende schaars te aan beschikbare middelen heb ben we er dus voor gekozen geen wachtlijst meer te hanteren, ledereen die een beroep op ons doet krijgt hulp, alleen iets min der dan nodig is. Per cliënt beste den we dus minder tijd aan zorg. Fusie Thuiszorg komt voort uit een fusie tus sen Kruisvereniging Zuidwest Overijssel en Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Zuidwest Overijssel Met deze fusie is ook geld bespaard, met name op de overheadkosten. Het bespaarde geld is teruggevloeid naar de zorg, daar waar het geld ook zoveel DEVENTER - De heer Van der Meer is 94 jaar en hij heeft zich na het overlijden van zijn vrouw, zes jaar geleden, altijd goed kun nen redden in huis. Maar de laat ste jaren wordt het wat minder. Het lopen gaat hem slechter af en de ogen gaan achteruit. Op advies van zijn huisarts belt de heer Van der Meer nummer 0570-686000, het telefoonnummer van de Centrale Thuiszorg Telefoon, kort weg CTT. De telefoniste die hem te woord staat, vraagt aan de verpleegkundige die aan de andere kant van de tafel zit, wat zij er van denkt. De verpleegkundige neemt het telefoontje over en er volgt een gesprek met de oude meneer. Of hij al lid is van Thuiszorg, of hij al eerder hulp heeft gehad, of er een beroep kan worden gedaan op mantelzorg via kin deren, buren of overige familie. Naam en adres worden genoteerd, en de ver pleegkundige bekijkt of de huipaan- vraag van de heer Van der Meer urgent is. Als er haast is met de hulpaanvraag, volgt binnen 24 uur een indicatiege- sprek. In minder urgent gevallen volgt het gesprek in principe binnen twee werkdagen Daarbij wordt bekeken wat er nodig is om mensen zo lang mogelijk zelfstandig in hun huis te laten wonen, hoe hun situatie thuis is wat de men sen zelf nog aan kunnen. Kan iemand zelf nog afstoffen maar zou ze graag eenmaal per week gedurende drie uur een hulp in huis krijgen die ramen zeemt en stofzuigt? Er wordt gekeken of er mantelzorg is, en mensen moeten een aantal gegevens overleggen zoals het SOFI-nummer. Ook krijgen ze te horen wat globaal de kosten zijn van de hulp door Thuiszorg. Uitvoering Is de indicatie eenmaal gesteld en wordt bekeken welke en hoeveel hulp iemand ontvangt, dan kan de uitvoe ring beginnen. „Daar zijn normen en tijden voor vastgelegd", verklaart Els Jansen, hoofd van de CTT. „En het mag een beetje vreemd klinken, maar ook de indicatiestelling valt onder het werk van de CTT De naam van deze afdeling dekt dus niet helemaal de lading. Met de daadwerkelijke uitvoering van de hulp in huis bemoeien we ons weer niet" Prik Bij de uitvoering van de huishoudelijke hulp zijn er twee categorieën te onder- Deze pagina is totstandgekomen onder eindverantwoordelijkheid van Stichting Thuiszorg Zuidwest- Overijssel. De teksten zijn van Persbureau Polhuys, de foto's van Moric van der Meer Fotografie. scheiden: de huishoudelijke hulp en de verpleging en verzorging. In het laatste geval gaat het bijvoorbeeld om mensen die eenmaal per week een prik nodig hebben of om mensen die net uit het ziekenhuis komen en die begeleiding nodig hebben van een verpleegkundige die hen helpt met het stomazakje, om maar een voorbeeld te geven. Hulp van DEVENTER - Even voorstellen: Marian Overmars, 39 jaar oud, kraamverzorgende bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel. „Dit beroep is me echt op het lijf geschreven", zegt Marian, die inmiddels al twintig jaar in het vak zit. „Overal waar ik kom, zijn blije gezich ten want er wordt immers een baby Foto: De Centrale Thuiszorg Telefoon, het zenuwcentrum van Thuiszorg waar alle telefoontjes binnenkomen verpleegkundigen of verzorgenden is ook gewenst als moeder een fikse long ontsteking heeft opgelopen en dus tij delijk niets aan het huishouden kan doen, terwijl vader al vroeg de deur uit geboren! Er is geen dag dat ik met tegenzin naar het werk ga." Moeite Marian is een van de ongeveer 65 kraamverzorgenden waar Thuiszorg een beroep op kan doen. De bevallin gen zijn meestal 's nachts, zodat ook Marian de kans loopt opgeroepen te worden voor een nachtdienst. „Bij de moet voor zijn werk en pas laat terug komt. In weer andere gevallen komt de hulp eenmaal over de vloer als oma die aan suikerziekte lijdt, een prik nodig heeft. „Bij sommige klanten komen onze zeshonderd medewerksters op de werkvloer dus maar een keer, bij ande ren komen we jarenlang over de vloer. In principe kunnen we iedereen die hulp vraagt, helpen". Aantallen Bij de CTT rinkelt de telefoon vaak. Els Jansen schat dat er wel vijfhonderd telefoontjes per dag binnenkomen. „Niet alleen hulpaanvragen maar ook mensen die met andere sectoren van Thuiszorg willen worden doorverbon den of mensen die vragen hebben op het gebied van ouder- en kindzorg of hulpmiddelen. Een deel van de vragen kan door de telefonistes worden beant woord. In totaal zijn er 25 hulpaanvra gen per week". De CTT is van 08.00- 18.00 uur op werkdagen bereikbaar via telefoonnummer 686000. In spoedeis ende gevallen kan dit telefoonnummer ook buiten kantoortijden worden gebeld zodat 24 uurs bereikbaarheid is gewaarborgd. bevalling zelf ben ik aanwezig om de verloskundige te assisteren. Zodra ik een oproep krijg, ga ik er met mijn plunjezak met benodigdheden en met een weegschaal op af. Als zq'n kleintje geboren is, wordt hij of zij natuurlijk eerst helemaal goed bekeken en daarna getemperatuurd en aangekleed. Daarna laat ik de vader en moeder lek ker alleen met het kindje en maak ik vraagt en we komen niet met stan- daardpaketten op de proppen. Als je kijkt naar wat we tien jaar geleden te bieden hadden en wat we nu bieden, is er heel wat veranderd. Tien jaar geleden was er bijvoorbeeld geen 24-uurszorg. Nu wel. Toen was er eigenlijk alleen zorg overdag. Nu spelen we heel duide lijk in op het toenemende aantal hulp vragen voor de avonduren en de nach ten. Wie vragen heeft over jeugdge zondheidszorg, ouderenzorg, maat schappelijk werk en hulpmiddelen, kan daarvoor altijd bij ons terecht, ook bui ten kantooruren." Bereikbaar Gielkens is niet tegen meer marktwer- Voor kruiswerk (o.a. verpleging) en gezinsverzorging (o.a. huishoudelijke hulp) waren er tot nu toe verschillende regelingen Vanaf 1 januari 1997 gel den er nieuwe regelingen. J. Regeling algemene thuiszorg. Hieronder wordt verstaan: verpleging, verzorging, huishoudelijke hulp, bege leiding en voorlichting in verband met ziekte, herstel, invaliditeit, psychosocia le of gezinsproblemen en ouderdom. Voor algemene thuiszorg geldt een eigen bijdrage van f 10,- per uur tot een maximumbedrag per week. Dit maximumbedrag is afhankelijk van het belastbaar jaarinkomen en bedraagt ten hoogste f 250,- per week. Voor kruis werk gaat deze regeling echter pas in per 24 maart 1997. 2.Regeling kortdurende thuiszorg. Hieronder wordt verstaan: Thuiszorg die noodzakelijk is voor een aandoe ning waarvoor een dient in het zieken huis is verpleegd. Deze thuiszorg moet direct aansluiten op de ziekenhuisver- pleging en geldt voor een ononderbro ken periode van maximaal 13 weken per ziektegeval. Het is ook mogelijk kortdurende thuiszorg te krijgen in plaats van een ziekenhuisopname of ter verkorting van het verblijf in het zie kenhuis. Kortdurende thuiszorg kan voor een ziekenfondsverzekerde in beginsel worden vergoed ten laste van een subsidieregeling van de Zieken fondsraad. Voor anders verzekerden Deventer Ziekenhuis Thuiszorg Zuidwest Overijssel houdt spreekuur in het Deventer Ziekenhuis. Patiënten die ontslagen worden uit het ziekenhuis kunnen via dit spreek uur hulp regelen die zij van Thuiszorg Zuidwest Overijssel nodig hebben als zij weer thuis zijn. KlussendienstThuiszorg Zuidwest Overijssel werkt samen met de Klussendienst van de Vrijwillige Hulpdienst in Deventer. Deze dienst Links- Marian Overmars: „Geen dag met tegen zin naar het werk..." beschuit met muisjes. Als de bevalling 's nachts is, blijf ik tot twee uur na de bevalling maar wordt de baby overdag geboren, dan blijf ik meteen de hele dag en worden er meteen na de geboorte al allerlei praktische zaken besproken. Ik spreek meteen ook al af hoe lang ik blijven zal. In totaal heb ik 64 uur kraamzorg te bieden, verdeeld over acht dagen. Daarna moet de moe der de baby zelf helemaal kunnen ver zorgen. Ik vang ook de visite op; tegen woordig komt die ontzettend snel na de geboorte, soms zelfs al 's nachts. Een verschil met vroeger." Boodschappen Rust, reinheid en regelmaat zijn die eer ste dagen na de geboorte van een baby van wezenlijk belang voor de kraam vrouw. „Want die eerste dagen is het voor een gezin enorm wennen. Als een baby wordt geboren, leef je gewoon in een soort roes. Ik zorg ervoor dat het gezin blijft draaien". De kraamverzor genden hebben overigens een belang rijke rapporterende functie naar de wijkverpleegkundigen toe. Ook deze Thuiszorg-medewerksters houden een oogje in het zeil als er een baby is gebo ren. Soms zijn er omstandigheden waardoor verlenging van de zorg nodig is na de acht dagen-zorg. king in de gezondheidszorg op zich maar hij vreest wel dat het basispakket aan zorg voor de minder bedeelden steeds moeilijker bereikbaar wordt „Op dit moment wordt het basispakket van overheidswege uitgekleed en dat is nadeling voor mensen die geen geld hebben om zich particulier bij te verze keren. mede tegen de achtergrond van deze ontwikkeling is Thuiszorg er veel aan gelegen het basispakket zo breed mogelijk te houden en is Thuiszorg steeds op zoek naar manieren om de zorg voor iedereen bereikbaar te hou den. Daarom zoeken we ook samen werking met de verzorgings- en ver pleeghuizen Gezamenlijk kun je in het licht van de groeiende zorgvraag veel geldt een andere regeling, zie polis voorwaarden per verzekeraar. Voor de kortdurende thuiszorg vallend onder de subsidieregeling hoeft dus geen eigen bijdrage betaald te worden. Verpleegartikelen en hulpmiddelen. Deze kunnen geleend worden gvoor maximaal 26 weken Hiervoor is geen eigen bijdrage verschuldigd. Toegangsbijdrage. Om thuiszorg te kunnen ontvangen, moet jaarlijks een toegangsbijdrage betaald worden. Deze bijdrage ver helpt o.a. cliënten van Thuiszorg Zuidwest Overijssel bij het verrichten van kleine, praktische klussen in en rond het huis in de gemeenten Deventer en Diepenveen. P.W. Janssen Verpleeghuis Bij het P.W. Janssen Verpleeghuis zijn in december 35 aanpasbaar gebouw de appartementen geopend. Deze zijn bestemd voor mensen met een ver pleeghuisindicatie. Dit project is een initiatief van Thuiszorg Zuidwest Overijssel, het P.W. Janssen Ouder-en kinderzorg Zwangerschapsgymnastiek Kraamzorg PKU/CHT-Screening Consultatiebureau Huisbezoeken Inentingen Themabijeenkomsten opvoedings voorlichting Verzorging en verpleging Huishoudelijke verzorging Persoonlijke verzorging Verpleging van zieken en gehandicapten Slaap-/waakdiensten Aanvullende hulpverlening Gespecialiseerde verzorging meer doen dan afzonderlijk. Dat zie je bijvoorbeeld bij het PW Janssen Verpleeghuis. Verder zijn we de samen werking met het ziekenhuis aangegaan. De ziekenhuisopnames worden steeds korter, mensen komen eerder thuis na een verblijf in het ziekenhuis. Dat bete kent dat Thuiszorg steeds vaker met gecompliceerde zorg bij mensen thuis krijgt te maken. Qua uren en qua des kundigheid moeten we gewoon meer aanwezig zijn en daarover moeten we duidelijke afspraken maken met het zie kenhuis. vangt de huidige kruiswerkcontributie. Deze toegangsbijdrage geldt voor het krijgen van kortdurende thuiszorg, algemene thuiszorg(dus ook gezinsver zorging), en voor het lenen van ver pleegartikelen en hulpmiddelen. Voor 1997 bedraagt deze f 59,-, waarvan f 55,- wettelijk verplicht en f 4,- vrijwilli ge bijdrage. Indien binnen 3 maanden na aanmelding thuiszorg nodig is, wordt een extra bijdrage van f 82,50 in rekening gebracht. Indien men niet is aangesloten bij thuiszorg en men heeft thuiszorg nodig, is de toegangsbijdrage f 137,50 voor het eerste jaar. Verpleeghuis en Stichting Onze Woning. Ouderenwerk Deventer T.b.v. clienten van Thuiszorg Zuidwest Overijssel in de gemeenten Deventer en Diepenveen is er in samenwerking met Ouderen Werk Deventer een pro ject administratieve ondersteuning gestart. Een aantal vrijwilligers is behulpzaam bij het invullen van for mulieren voor alledaagse eenvoudige bank- en belastingzaken Alpha hulpverlening Video-hometraining Voedings-en dieetadvies Personenalarmering Gezondheidscursussen Dagopvang voor ouderen De Keppelerhof Thuiszorg-Hulpmiddelencentrum Aanvraag voor: Persoonsgebonden budget Vrijwillige thuiszorg Maatschappelijk werk Persoonlijk advies en gesprek Groepsbijeenkomsten Sociaal raadslieden Bedrijfsmaatschappelijk werk Thuiszorg Zuidwest Overijssel Postbus 583 .«f 7400 AN Deventer »4'^* Kraamverzorgende Marian Overmars houdt gezinnen draaiende HOLTEN Werkgebied: ruim 130.000 inwoners Deventer, Bathmen, Diepenveen, Schalkhaar, Okkenbroek, Lettele.Raalte, Broekland, Luttenberg, Marienheem, Heeten, Nieuw- Heeten, Olst, Welsum, Boskamp, Den Nul, Wesepe, Holten, Dijkerhoek.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 11