WD wil naar Hof f D66: Rijssen én Enter RPF Rijssen: 'Provincie voert drogredenen aan' CDA Rijssen: économisch gezien fusie zo gek nog niet' HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 16 JANUARI 1997 ANBO-avond Onder het motto 'Een nieuw jaar, een nieuwe taal' kwa men de ANBO-leden on langs bijeen om elkaar veel heil en zegen te wensen. De voorzitter, mevrouw Kic- boom, wees in haar nieuwjaars rede op het belang van een ster ke ANBO en riep de aanwezi gen op actief leden te werven. Met aanstekelijk enthousiasme wijdde de in Holten niet onbe kende Harrie, inmiddels drs., Velderman zijn dankbaar ge hoor in in het begrip streektaal in het algemeen en het Sallands in het bijzonder. Zijn causerie werd verlevendigd door gepro jecteerde overzichten, liedjes van de cd-spcler, een 'vertaal- proefwerk' van Sallandse uit drukkingen en voorgelezen fragmenten proza en gedichten. Het publiek beloonde hem met een hartelijk applaus. Rode kruis biedt vakantie Zoals elk jaar biedt de afde ling Holten van het Neder landse Rode Kruis aan men sen die door handicap of ziekte verpleging en verzor ging nodig hebben, de moge lijkheid om op vakantie te gaan. Daarvoor beschikt het Rode Kruis over volledig aan gepaste vakantie-accomoda- Naast dc vakantieboot Henri Dunant zijn cr de huizen De Valkenberg in Rhenen en IJssel- vliet in Wezep. Naast algemen weken worden er in de huizen en op de boot ook bijzondere vakantieweken gehouden. Daarbij zijn weken voor nict-ro- kers, voor (ccht-)paren, voor dubbel gehandicapten en voor jongeren (10-15 jaar en 15-20 jaar). Een vakantieweek op de Henri j Dunant is uitsluitend bestemd voor bedlegerige mensen en voor mensen die permanent ge bruik moeten maken van een rolstoel. Wanneer men meent in aanmerking te komen voor één van deze vakantieprojekten, kan men zich aanmelden bij het Rode Kruis Holten, p/ a me vrouw H.W. Aaltink-Kevelam, I Larenseweg 61tel. 36 19 26. NBvP Holten De nieuwjaarsbijeenkomst van de NBvP afdeling Holten heeft onlangs plaatsgevon den in zaal Vosman. De avond werd geopend door Reina Veltkamp met een nieuwjaarswens voor alle aanwezigen. Een speciaal welkomstwoord aan dc heer Henk Koopman uit Holten, hij vertelde dc dames alles over oude gebruiken rond Kerst en Oud en Nieuw en oude tradities in en rondom Holten. Bij de oude tradities hoorde ook het zogenaamde 'koekslaan', dit demonstreerde Koopman sa men met Janna Bronsvoort. Ook werden twee gedichten van Johanna van Buurcn voorgedra gen doorToosJanscn. De traditionele kniepertjes wer den gewoontegetrouw weer voortreffelijk gebakken door Riek Harmscn en de oliebollen, die ook niet ontbraken op deze avond, waren gebakken door de vervangende contactpersonen. De volgende bijeenkomst vindt plaats op woensdag 29 januari. Spelmorgen Sporthal 't Mosslnk staat zater dagmorgen 18 januari vanaf 9.00 uur in het teken van dc jaarlijkse spelmorgen voor pu pillen van de SV Holten en de ZVV Blauw Wit'66.In het cir cuit is voor de D-jeugd een extra onderdeel opgenomen, namelijk het hooghouden van dc bal. Wie houdt de bal het meeste aantal keren hoog? Om 12.00 uur komt er een eind aan het circuit. 'Eventuele partners moeten openlijk hun liefde aan Holten betuigen' De Holtense WD kiest niet voor een samenvoeging met Rijssen en Enter maar wil liever bij (een deel) van de Hof van Twente. „Dc eerste keuze is een zelfstandige gemeente Holten in een provincie Twente. Gezien de uitspraken van dc provincie en de meest recente voorstellen voor gemeentelijke herindeling (waar onder dubbelstad) is dc kans voor vorming van een zelfstandige provincie Twente verkleind", legt j. Kevelam, fractievoorzitter van de WD, uit. Wordt geen provincie Twente gevormd, dan is de WD van mening dat Holten opschaling behoeft. Dc grootte van de gemeente is volgens dc liberalen - met zijn beperkingen in het ambtelijk apparaat - te beperkt om de toekomst goed aan te kunnen. Kevelam: „Bij een noodzakelijke opschaling kiezen wij voor dc vorming van een krachtige platte landsgemeente die de toekomst aankan. Hierbij is niet het aantal inwoners allesbepalend, maar wij schuwen niet om dan te mikken op een gemeente-omvang van onge veer veertigduizend inwoners." „Op grond van de uitgangspunten van de provincie hebben wij gekozen voor samenvoeging met (een deel van) de Hof van Twente: een krachtige plattelandsgemeente van voldoende omvang", aldus Kevelam. Een samenvoeging met Rijssen/Enter heeft de WD PvdA Rijssen zeer verheugd RIJSSEN - „Ik ben zeer vet- heugd dat het college van Gedeputeerde Staten dit Rijs sen aanbiedt. En ik ben blij dat er twee kernen bijkomen: één kern blijft zo'n aanhangsel." Fractievoorzitter H. Sicgerink van de Pvd A in Rijssen windt er geen doekjes om: „De Partij 'van dc Arbeid heeft altijd al verkondigd, dat Holten als optie bespreekbaar is. Deze optie heeft voor Rijssen meerwaarde. Neem nou Holten: als recreaticgemeentc kan deze plaats best een hele goede invloed op Rijssen hebben. Daardoor kan het zijn dat Rijssen in de toekomst meer gaat doen op het recreatieve vlak." Siegerink gaat er van uit dat het samensmcltingsproccs voor Rijssen gunstig is. „De verschillen zijn overbrugbaar. En economisch gezien is het voor Rijssen een goede zaak." Wat hem betreft hoeven Enter en Holten niet bang te zijn dat cr door Rijssen aan hun dorpsactivitciten getornd wordt. „Ik ga cr van uit dat het voor Enter en Holten wat activiteiten betreft blijft zoals het is. Het sociaal- culturele leven in deze plaatsen blijft zo. En Rijssen zal daar hopelijk iets van over nemen. De meerderheid van de toekomstige raad zal naar wij verwachten anders komen te liggen, en dat is wat wij altijd gehoopt hebben. Ik denk dat zodoende de 'Pvd A-achtige' zaken sneller een feit zijn. En er komt een eind aan de negatieve punten waar Rijssen altijd door in het nieuws komt, zoals bijvoorbeeld het gebruik van het Parkgebouw". In deze 'schouwburg' van Rijssen worden volgens dc PvdA veel te weinig voorstellingen gehouden. RPF en SGP houden in de ogen van de sociaal-democraten steeds de uitgebreidere programmering tegen. Sicgerink verwacht dat eventuele gezamenlijke gemeenteraadsver kiezingen na '97 plaats zullen vinden. „We hopen dan op een politieke omslag. Maar dat is vooralsnog afwachten. De Partij van dc Arbeid zal cr alles aan doen om die omslag te bewerkstelligen." J. Kevelam, fractievoorzitter van de WD, ziet het wel Hof van T wente zitten afgewezen in verband met de grote sociaal-culturele verschillen. Kevelam: „Om ook van de provincie groen licht te krijgen is het dus noodzakelijk dat de eventuele partners openlijk hun liefde betuigen. De WD vindt dat, gezien onze eerste voorkeur, met voortvarendheid moet worden onderzocht of dc Hof van Twente gemeentes alsnog zijn te bewegen een huwelijk aan te gaan met Holten. Wij blijven derhalve op het standpunt staan dat een combinatie Hof van Twente - /Holtcn nog steeds de voorkeur heeft. Mocht onverhoopt deze ultieme poging tot toenadering mislukken, dan zullen wij als WD ons nader moeten beraden. Zeker zal ook de inspraak van de gemeenteleden invloed hebben op dc uiteindelijke beslissing." „Dc derde door dc provincie gelanceerde variant die tot op heden nauwelijks in beeld is geweest (Holten-Hellendoorn) willen wij dan nadrukkelijk in discussie brengen evenals andere mogelijke varianten. Blijft wel dat de nu voorgestelde variant (Holten-Rijssen-Flntcr) door de WD onverkort wordt afgewe zen en we blijven streven naar een krachtige gemeente met vol doende omvang." „Vraag een echte Holtenaar wat ze van Rijssen vinden... Maar ze gaan er wel winkelen. De sociaal culturele verschillen zouden zich kunnen uiten in de zondagsrust. Maar ik vraag me af of er wel daarover wel wezenlijke verschillen zijn", zegt D. van der Torre, fractievoorzitter van D66. „Ik geloof niet dat Rijssen zich zo rigide zal opstellen, dat is uit de tijd. Daarentegen zijn ze op het gebied van de ruimtelijke ordening zeer vooruitstrevend; Rijssen doet het economisch goed. Ze hebben daar ook een goede burgemeester." D66 ziet het dus wel zitten in Rijssen, maar dan wel mét Enter. 'Emotie en zaken scheiden' Toch was de fractievoorzitter teleurgesteld toen hij het nieuws hoorde. „Je hoorde dat er geen gemeenten waren, behalve Bathmcn, die geen interesse hadden in Holten. Ik had liever op de uitslag gewacht of de provincie Twente door zou gaan. Nu is de strategie duidelijk overheersend. Ik heb sterk de indruk dat de provincie zich heeft laten lijden door dc kaar ten. Want op papier ziet het er best wel goed uit." Van der Torre kan zich best voorstellen dat de Holtenaar on gerust is als het met Rijssen en Enter een gemeente moet vor- „Maf r je moet echter wel zakelijk gescheiden men. emotie i houden.'' De eerste keuze van de demo craten was een zelfstandig Hol ten in de provincie Twente. Ook Van der Torre geeft toe dat die kans gering is. De tweede optie gemeenten en dat is te weinig." Van der Torre zal niet tegen het voorstel van de provincie stem men als het verder geen alterna- ueven. kan aandragen. „Maar daarover moet ik eerst nog met mijn achterban spreken." „We laten ons niet lijden door electorale overwinningen, dat is niet onze eerste insteek. Maar het speelt wel mee", geeft Van der Torre eerlijk toe. „Het kan straks ook best zijn dat we als D66 worden weggevaagd. Maar D. van der Torre, fractievoorzitter van D66, wil alleen bij Rijssen als Enter er bijkomt. Foto: Peter Koehorst was om samen te gaan met een ook als we klein blijven zal naar deel van dc Hof van Twente, ons worden geluisterd. Kijk naar Ook die kans lijkt verkeken. Van de kleine christelijke partijen in der Torre: „Dan is dc derde dc tweede kamer. Zij krijgen optie Rijssen én Enter. Zonder vaak de hele kamer mee met een Enter is er maar één plattelands- motie." RIJSSEN - „Het is niet wat we verwacht hadden. Als ge meente zijn we daar ook niet voor gegaan. Wel voor een aantal grenscorrecties, en Enter erbij als Wierden opge heven zou worden. Maar wat Holten bij Rijssen moet weet ik niet: cultureel en maat schappelijk past dat niet bij RPF-voorman W. Otten vindt dat ook economisch gezien Holten niet bij de nieuwe ge meente hoeft te komen. „Rijs sen heeft een eigen, rijk bedrijfs leven. Wc kunnen met elkaar in Rtjssen best de eigen economie in stand houden. Holten heeft hierin Rijssen meer nodig dan De Rij: omgekeerd het geval zal zijn." Om dc inbreng van Holten op toeristisch gebied zit Otten niet te springen. „Kijk, met zo'n Het artikel en vooral de kop erboven over de heer Dalhui- sen in het Holtens Nieuws blad van 9 januari 1997 vragen om een reactie mijnerzijds. Ten eerste wil het er bij mij niet in dat iemand die in het dagelijks leven directeur openbaar basisonderwijs is dergelijke taal gebruikt om zijn gevoelens kenbaar te maken. Met enig nadenken had hij vast wel andere woorden kunnen vinden die dezelfde gevoelens weerge ven. Buiten dat het niet erg diplomatiek is, is het ook nog eens een slecht voorbeeld voor al die honderden basis- scholieren die hij onder zijn hoede heeft. Dalhuisen zal overigens ook vast wel weten dat de nieuwe coalitie een bepaalde inwerk- priode nodig had, en dat er zelfs in deze inwerkperiode achter de schermen wel dege lijk ontwikkelingen zich heb ben voorgedaan. Maar het kost natuurlijk wel enige tijd om een compleet andere koers te gaan varen. Er wordt nu volgens mij ten minste aan een structurele oplossing gewerkt, en niet zoals bij de vorige coalitie aan een vooral goedkope en tijdelijke oplossing. Immers, de Maisweg zou prima kun nen functioneren als ontslui- tingsweg voor dc eraan lig gende wijken maar een op lossing voor het doorgaande verkeer bood het zeker niet. Zeker als men bedenkt dat de Maisweg zoals die gepland was verboden voor vrachtver keer zou worden. Natuurlijk zit niemand te wachten op een (zuidelijke) rondweg, maar er moeten nu eenmaal keuzes worden ge maakt. Een echte rondweg is dan in elk geval een keuze die ook daadwerkelijk tot een op lossing zal leiden, en is der halve de minst slechte oplos sing voor de verkeersproble matiek. Ook het rapport I las- koning bevestigd dit nog Nu kenden wij de heer Dal huisen na de laatste verkie zingen al als iemand die graag een steek onder water uitdceld en de boel op stang jaagd, maar wat hij nu pres teert in het vlugschrift van de PvdA (wat mijns inziens te vlug en dus zonder moet zijn geschreven) is een regelrech te stoot onder de gordel. Ik kan dan ook niet anders concluderen dan dat na de val van de PvdA de heer Dalhui sen zich een slecht verliezer toont, en dat hij wel een erg lange inwerkperiode nodig heeft om oppositie te leren Willy Veneklaas (niet belazerd) compacte kern kun je als Rijssen helemaal niet zoveel toeristen op eigen grondgebied herber gen. En we willen hier schijn baar ook geen recreatie, want vraag je om een recreaticnota, dan zegt het college 'Daar be ginnen we niet aan'." „Dc provincie heeft het over een maatschappelijk evenwicht en economische ontwikkelin gen. Ik noem het drogredenen. Als ik het vanuit RPF-visie be kijk lijkt het cr op dat het alle maal moet vervlakken. En ver vlakking hoeft ons inziens zeker Otten gaat er van uit dat de combinatie Holten/ Rijssen/ Enter er nog niet is. „Voor dat het zover is, zal cr nog heel wat water door dc Regge stromen", verzekert hij. Mocht het plan doorgaan, dan ligt het aan de dan geldende poliueke verhou ding welke kant het opgaat. „En dat is nog door niemand te pei len op dit moment. Maar als Holten er bij komt, denk ik niet dat Rijssen Rijssen blijft", aldus Otten. Ook de SGP in de Reggcstad is niet gelukkig met de voorgestel de gemeentelijke herindeling. „Een samengaan van Rijssen en Enter kunnen wc ons voorstel len. Dat sluit ook economisch irzitter W. Otten. Foto: Harry Brocze aan. De bevolking ligt elkaar wel. Rijssen en Enter zijn op elkaar georiënteerd." „Holten is helemaal een verras sing. Holten heeft niets gemeen met Rijssen, niet op cultureel en niet op principieel gebied. Het heeft geen enkele meerwaarde. Bovendien wil Holten zelf ook niet", aldus fractievoorzitter H. Willcms. Willcms wil wel toege ven dat er aan het plan op eco nomisch gebied goede kanten zitten. „Maar Rijssen is daad krachtig genoeg om zichzelf te redden." Inspraakavond De inspraakavond over de herindelingsplannen voor Holten, Rijssen en Enter wordt gehouden op dinsdag 11 februari om 19.30 uur in het Rijssense Parkgebouw aan de Oos terhofweg. Per avond kunnen vijftien mensen het woord voeren. Om te spreken moet van te vo ren contact gezocht wor den met de provincie Overijssel, bereikbaar via telefoonnummer 038 - 425 23 45. OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN 1. Bouwvergunning is verleend voor: - bouwen werktuigenberging en vergroten varkensschuur Beumersteeg 10; - bouwen carport Kenemansstraat 29; - bouwen carport Reilinksweg 53; - bouwen carport Vrijheidslaan 7; 2. Kapvergunning is verleend voor: - 17 berken en 3 dennen Postweg 58; - hakhoutsingel hoek Beerdijk-Meilinksweg; - 5 berken, 1 es, 2 kersenbomen. 4 lijsterbessen, 7 Amerikaanse eiken. 1 acacia, 1 esdoorn. 5 douglassen. 10 lariksen en 16 coniferen op de oude begraafplaats aan de Kerkhofsweg; Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, postbus 13, 7450 AA Holten. Over de uiterste indieningsdatum van een bezwaarschrift kunt u inlichtingen inwinnen bij de afdeling algemene zaken, tel. 37 38 39. BOUWAANVRAGEN Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend, dat op de daarbij aangegeven data aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - (her-)bouwen schuur Langstraat 14 (23-12-1996): - bouwen serre Noordenbergstraat 28 (23-12-1996). Bouwaanvragen liggen tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12,30 uur) ter inzage bij het bureau bouw- en woningtoezicht van de afdeling gemeentewerken, Smidsbelt 6 te Holten. GEMEENTELIJKE SNOEI WERKZAAMHEDEN VOORJAAR 1997 In de komende periode zullen van gemeentewege op diverse plaatsen snoeiwerkzaamheden worden verricht. Deze werkzaamheden bestaan uit het afzetten c.q, snoeien van de navolgende plantsoenstroken: - Churchillstraat ter hoogte van de huisnummers 19, 22. 35, 65 en 80; - Canadastraat ter hoogte van de huisnummers 2 t/m 12 en 80. - Verzetstraat ter hoogte van de huisnummers 2 t/m 6, 83 en 85 t/m 95: - bij Aaltinksweg 5; - in park „Vletgoor" (diverse); - bij Kenemansstraat 22; - bij Keizersweg 39 en tussen 40-42; - hoek Drostenstraat-Lageweg; - Hoffesstraat ter hoogte van de speeltuin; Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de afdeling gemeentewerken, tel. 36 19 72 (de heer Grave of de heer Groteboer). GEDEELTELIJKE TERUGGAAF VAN AFVALSTOFFENHEFFING 1996 Ingevolge de Verordening op de heffing en invordering van een afvalstoffenheffing kunnen personen, die alleen een perceel of perceelsgedeelte bewonen - dus een éénpersoonshuishouding voeren -, gedeeltelijke teruggaaf van reeds betaalde afvalstoffenheffing aanvragen. Er wordt een teruggaaf verleend van 7.70 per volle (kalender)maand, dat genoemde situatie zich heeft voorgedaan. Het verzoek moet worden ingediend binnen twee maanden na afloop van het belastingjaar 1996 of binnen twee maanden na einde belastingplicht. Indien men voor het belastingjaar 1995 voor deze regeling in aanmerking kwam, behoeft men geen verzoek in te dienen. Als bij het controleren van de situatie blijkt, dat nog aan de voorwaarden wordt voldaan, zal het bedrag automatisch worden overgemaakt op de bank- of girorekening van rechthebbende. De nieuwe verzoeken kunnen schriftelijk of telefonisch gericht worden aan de afdeling financiën onder vermelding van bank- of girorekening waarop de terugbetaling kan plaatsvinden. (tel. 37 38 55 de heer J. ten Hoeve en tel. 37 38 54 de heer M. Aanstoot) BEKENDMAKING VOORNEMEN TOT INTREKKING GEDEELTE VERGUNNING WET MILIEUBEHEER VAN DE INRICHTING AAN REUSKENWEG 6 TE NIEUW HEETEN Burgemeester en wethouders maken bekend, dat zij voornemens zijn om de vergunning Wet milieubeheer, d.d. 18 februari 1980 verleend aan de heer H. H. Bouwhuis voor het oprichten en in werking hebben van een melkrundvee- en mestvarkenshouderij op het perceel Reuskenweg 6 te Nieuw Heeten, in te trekken voor wat betreft het houden van 80 mestvarkens. Gebleken is dat sinds 1992 geen mestvarkens zijn gehouden in de inrichting aan de Reuskenweg 6 te Nieuw Heeten. Derhalve zijn burgemeester en wethouders voornemens om bovengenoemde vergunning Wet milieubeheer in te trekken voor wat betreft het houden van 80 mestvarkens. De bevoegdheid tot intrekking is gebaseerd op artikel 8.25, eerste lid onder b van de Wet milieubeheer, op basis waarvan een vergunning Wet milieubeheer kan worden ingetrokken door burgemeester en wethouders indien gedurende drie jaar geen handelingen zijn verricht met gebruikmaking van de vergunning Wet milieubeheer. Alvorens tot intrekking over te gaan stellen wij een ieder ingevolge artikel 3.32, eerste lid van de Algemene wet bestuursrecht in de gelegenheid om binnen twee weken na publicatie van deze bekendmaking schriftelijke bedenkingen in te brengen tegen het voornemen tot intrekking. Degene die schriftelijke bedenkingen inbrengt, kan verzoeken dat zijn persoonlijke gegevens niet worden vermeld. Het ontwerp-besluit tot intrekking van de vergunning Wet milieubeheer en de overige op deze zaak betrekking hebbende stukken liggen gedurende twee weken na publicatie van deze bekendmaking van 8.30 uur tot 12.30 uur ter inzage in het gemeentehuis (Smidsbelt 6) op de afdeling Algemene zaken. Holten, 16 januari 1997. Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, de burgemeester, J. P. Stegeman. D. J. Verhoeven. OPENINGSTIJDEN GEMEENTEHUIS EN GEMEENTEWERF Het gemeentehuis is van maandag tot en met vrijdag geopend van 8.30 tot 12.30 uur. 's Middags van 13.30 tot 18.00 uur is bezoek op afspraak mogelijk. Op de vrijdagmiddagen van de even weken is het gemeentehuis gesloten. Voor de komende maand houdt dit in, dat het gemeentehuis op vrijdagmiddag 24 januari en 7 februari gesloten is. De gemeentewerf is van maandag tot en met vrijdag geopend van 13.00 tot 15.30 uur en op zaterdag van 13.00 tot 15.00 uur. RIJSSEN - Ook de CDA frac tie in Rijssen onder leiding van R. Struijk-Briene toonde zich verrast toen ze hoorde dat niet alleen Enter ('dat hadden we, als Wierden op geheven zou worden, wel ver wacht') maar ook Holten bij de gemeente Rijssen inge deeld wordt. „Voor Wierden vinden we het jammer. Maar Enter bij Rijssen betekent wel een versterking van de gemeente", vindt de CDA-fracticvoorzitter. „Puur economisch gezien zal de com binatie met Holten goed zijn. Rijssen wordt dan toch een heel belangrijke gemeente langs dc A 1tussen Deventer en Alme lo." Struijk-Briene verwacht dat de provincie dc door haar gelan ceerde plannen daadwerkelijk gaat steunen door dan van Rijs sen een subregionale kern te maken. „Fin dat zou, econo misch gezien, zo gek nog niet CDA-fractievoorzittcr in Rijssen R. Struik Briene.Foto- Ham Bro zijn. Rijssen is sterk in bedrijvig heid, en dat kan dan uitgebouwd worden. Holten heeft de toeris tische kant, en daar heeft Rijssen nooit veel aan gedaan. Dat moe ten we dan oppakken en daarbij zou Holten als speerpunt kun nen dienen." Struijk-Briene constateert ver der dat er nogal wat emotionele problemen aan de orde zijn. Maar dat het karakter van de drie plaatsen zal verdwijnen, be strijdt ze. „Enter bijvoorbeeld heeft altijd haar eigen karakter behouden, en zal dat ook blijven doen. Datzelfde geldt voor Hol ten en Rijssen."

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 5