mSMsa KOOP NU VUURWERK BIJ 'Vrede op aarde' OP OPA" WEG WEG SNEL NAAR DE WINKEL! - w ïERUGBUK 1996 EINDE1AARSSH0W Holten KORT 1996 H BELANGRIJKE MEDEDELING HOLTEN NIEUWJAARSBIJEENKOMST Holtens Nieuwsblad VRIJDAG 27 DECEMBER Abonnementsprijs f 74,50/ Losse nummers f 1,60 Tekst: Peter Koehorst en Wil Vogel Foto's: Peter Bulthuis Ge Oberink Dick Plckkcnpol I Ham" van Coeverden lohan Nikkels Gcrrit ten Dam Wim Klein Velderman vl/V Eb van Schooten 1996: Het jaar van de rondweg Bertus Rensen Het jaar in Holten in bijna ten einde. Een enerverend jaar bovendien. Belangrijke zaken stonden op de agenda. Vooral de eventuele aanleg van een zuidelijke rondweg maakten de gemoederen danig los. Ook het conflict tussen het sociaal cultureel werk en de gemeente was 'hot' nieuws. Bij de sport sprong onder meer de triathlon eruit. Te beginnen met een terugblik over de rondweg: aanleg van een zuidelijke rondweg, het Zilverzandwegtracé als rechtstreekse verbinding van de Rijssenseweg naar het in dustrieterrein De Kol en het verkeersluw maken van het dorpscentrum. B en W hopen daarmee de verkeersproble matiek in Holten voor lange re termijn op te lossen. Aan de hand van het veelbe sproken beslismodel, samenge steld door het Nijmeegse inge nieursbureau Haskoning, maak te het college haar standpunt half september bekend en hoe wel het moeite kostte, stemde de meerderheid van de gemeente raad er mee in. Alleen de fracties van PvdA cn D66 stemden te gen. Tijdens de bewuste vergadering dreigde wel besluiteloosheid en zag burgemeester D.j. Verhoe ven zijn eerdere voorspelling, dat er nog voor het eind van het jaar een (principc-)besluit zou liggen over de voortgang in het proces naar een oplossing voor de verkeersproblemen, wanke len. Daarom paste hij het voor stel hier en daar aan, zodat de knoop alsnog kon worden door gehakt. De uitvoering van bepaalde on derdelen zouden daardoor wel langer in beslag nemen dan no dig had geweest (aanleg Zilver zandtracé gekoppeld aan de aan leg van een zuidelijke rondweg). Zou het trace eerder worden aangelegd, dan was het volgens enkele fracties niet uitgesloten dat het door de verkcersaantrek- kende werking als een soort noordelijke rondweg was gaan fungeren. PvdA en D66 wezen met na druk op de landschappelijke in greep in Zuurbcrg en Beuseberg indien een zuidelijke route met verrassende aanbiedingen (Zie adv. in deze krant) Jt woninginrichting Harmonie in beter wonen H 0 L T E N Harmonie in beter wonen Stationsstraat 3-5 Tel. 0548-36 12 23 Alle inwoners van Holten worden hierbij uitgenodigd voor de openbare Nieuwjaarsbijeenkomst, die op donderdag 2 januari 1997 vanaf 19.30 uur gehouden zal worden in het gemeentehuis. Om 20.00 uur zal de burgemeester zijn nieuw jaarstoespraak houden. Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, J. P. Stegeman. de burgemeester, D. J. Verhoeven. SCHOENEN KLEDING SPORT Start verkoop zaterdag 28 december: 9.00 uur Meer dan 160 winkels. Kijk in de Gouden Gids. wordt gerealiseerd. Ook ele menten als het aanzienlijke kos tenplaatje (10 tot 12 miljoen), de onverantwoorde aanleg door het gemis van een gedegen ver- keersstructuurplan als handvat, de verkeersaantrekkende wer king en uitstel van een oplossing van de verkeersproblemen op De Kol, speelden een rol. Of er een zuidelijke rondweg komt hangt af van het haalbaarheids onderzoek dat nu moet worden uitgevoerd. Daarin wordt geke ken naar diverse zaken, waaron der financiële aspecten en de landschappelijke inpasbaarheid van de weg. Overleg met de provincie en de regio moet uitwijzen of deze bereid zijn bij te dragen in de kosten, daar de rondweg tevens doorgaans regionaal verkeer verwerken zal. Pas als het on derzoek groen licht geeft aan een zuidelijke oplossing, kan het Zilverzandtracé worden gereali seerd. Ook werd besloten tot het opstellen voor een verkeers circulatieplan voor het dorp, het treffen van 'verantwoorde tus- senmaatregelen in de kom (ont sluiting via MAC-pad en Smids belt/Kerkstraat) en het opstel len van een langzaamverkeers- plan voor voetgangers en fietsers. (lees verder op pagina 13) Sluisjes en drempels moeten voorlopig een einde maken aan de verkeersproblematiek op de Kolweg. De toenemende ver keersdrukte en onverwachte komst van de lijndienstbus op De Kol zorgden voor veel over last en gevaar en resulteerden zelfs in een actiegroep. De maat regelen zijn van tijdelijke aard, totdat er duidelijkheid is over de toekomstige verkecrsstructuur. In verband met het huisves tingsbeleid in het onderwijs werd in november duidelijk dat het openbaar basisonderwijs wellicht gecentraliseerd wordt op de Tokatie Dorpsschool'. Of het gebouw daarmee gered is, blijft de vraag. Binnenkort wordt de school wel tijdelijk in gebruik genomen door de scho lengemeenschap in verband met de verbouwing aan de Haar- straat. Eind dit jaar haalde het con flict tussen Thuizorg Zuidwest Overijssel en Thuiszorg Midden Overijssel regelmatig de kolom men van het Holtens Nieuws blad. Een concurrentieslag tus sen twee organisaties, die in elk geval tot gevolg heeft dat TMO het pand aan de Gaardcnstraat heeft verlaten. Ofschoon de drukte over het geheel wat minder was dan in voorgaande jaren, waren de or ganisatoren deze zomer redelijk te spreken over het dorpsfeest. Een kleinschalig evenement, dat qua opzet volgend jaar gehand haafd blijft. Tijdens de opening van de herfstexpositie in natuurmu seum Bos Dierenwereld, werd bekend dat het museum de ko mende tijd flink onder handen wordt genomen. Inmiddels is een begin gemaakt met dc ver bouwing als onderdeel van een aanzienlijke 'facelift'. In 1996 hebben zich binnen Holten, binnen Nederland en in de wereld, weer tal van belangwekkende dingen voorgedaan. Allereerst sta ik graag stil bij één van de prachtige evenementen die dit jaar in Holten heeft plaatsgevonden, het Interna tionaal Folkloristisch Festi val. Als inwoners hebben wc kun nen genieten van prachtige en vaak ook professionele shows. Daarnaast is het plezierig en waardevol gedurende die dagen zoveel verschillende gasten in onze gemeenschap te mogen hebben. Het is uiterst plezierig te merken dat telkens weer zo veel vrijwilligers bereid zijn zich in te zetten, waardoor veel eve nementen in Holten van de grond kunnen komen. Dit geldt binnen de kern Holten, maar zeker ook voor de elk jaar weer geslaagde activiteiten in onze buurtschappen. Binnen bestuurlijk Holten heb ben we vooral stilgestaan bij de herindelingsvoorstellen, zoals die door het college van Gede puteerde Staten van Overijssel, in diverse varianten zijn gepre senteerd. Geprobeerd is op ba sis van zoveel mogelijk objectie ve criteria tot een afweging te komen wat de beste optie voor de langere termijn is voor de gemeenschap van Holten, inclu sief het bedrijfsleven en de maatschappelijke organisaties. Met betrekking tot de uiteinde lijke keuze heerste er helaas het nodige onbegrip in onze na buurgemeente Bathmcn, maar na een gesprek met het actieco mité heeft men in elk geval be grip voor de afwegingen van Holten. Desondanks vindt men de uitkomst van de afweging voor Bathmen teleurstellend. Zoals gesteld is er gelukkig be- baar te maken, al of niet via actiecomités en hebben er ook recht op via inspraak bij dc af wegingen betrokken te worden. Het is de taak voor het gemeen tebestuur dat goed te organise ren cn te bevorderen dat er begrip voor deze definitieve af wegingen kan ontstaan. Of het leidt tot een oplossing waar ie dereen 'vrede' mee heeft, blijft dc vraag. Maar, laten we eerlijk zijn, er moet een oplossing ko men voor de huidige verkeer sproblematiek. Deze, voor Holten belangrijke, zaken vallen in het niet bij dc geweldige rampen en proble men die zich in 1996 mondiaal hebben voorgedaan en voor doen. Aan de 'avond' van 1996 denk ik dan zeker ook terug aan het ernstige busongeval waarbij het personeel van Dc Scheg was betrokken en dat plaats vond in onze partnergemeente Winter berg. Bij ons bezoek aan Winter berg, september jongstleden, hebben we de plaats van het ongeval bezocht en kwamen de vreselijke beelden weer bij ons boven. Daarnaast denk ik aan het feit dat het vredesproces in Noord- -Ierland en tussen Israël en de Palestijnen helaas op een dood punt lijkt te zitten. Ook aan de weerzinwekkende gevechten in Oost-Zaïre en Rwanda mogen we niet voorbij gaan. Je vraagt je bij dit alles af of we als mensen wel in staat zijn met elkaar de Schepping als Rentmeesters te beheren. In dit verband komt bij mij een gedichtje van Toon Hermans over het 'leven' naar boven: Het leven is geen lolletje er is een boel verdriet maar %o ^naarals wij bet maken behoeft het meestal niet. Het jaar 1996 heeft ook bij heel wat inwoners van onze gemeen te Holten in persoonlijke zin veel teleurstelling en verdriet opgeleverd. Je zult maar vol in het leven en in je werk staan en door een ongeval of door ziekte ver 'teruggeworpen' worden. Er is dan veel moed en doorzet tingsvermogen voor nodig weer tegen de wal op te klauteren. Ook wanneer een geliefde je, in gezin of familie, soms al op een nog relatief jonge leeftijd ont valt, is het moeilijk dat te ver werken. Het moeten verbreken van een soms jarenlange relatie, wc praten er nogal eens heel makkelijk over (ze gaan uit el kaar), levert vaak veel verdriet op cn mensen voelen zich dan 1 Gcrrit Markvoort Gcrrit Jansen grip en dat sluit meer aan bij bovengenoemde gedachte. Ik spreek dc hoop uit dat, welke variant er ook voor Holten uit komt, ondanks wellicht ver schillende opvattingen daar over, we er in elk geval verstan dig mee omgaan. Dar betekent in mijn ogen een goede objectie ve afweging, met respect voor eikaars opvattingen cn zonder een afzetten tegen anderen. Ook de afwegingen die met be trekking tot de toekomstige ver kecrsstructuur gemaakt zijn, of nog moeten worden gemaakt, leiden tot heftige emoties en dat is ook te begrijpen. Een ieder heeft daarbij persoonlijke op vattingen, inzichten of belan gen. Persoonlijke belangen, die inderdaad soms onder druk ko men te staan door maatregelen die vanuit algemeen belang noodzakelijk zijn. Maar de in woners hebben het volste recht hun opvattingen daarover ken- Dirkjan Schuppert Hennic N ijland <s~ f* m M' ill Leon van Minderhout soms oprecht 'verliezers'. Ge lukkig is er in deze situaties vaak toch een weg en een manier deze teleurstellingen te verwer ken door kracht te putten uit het geloof cn/of door te mogen 'leunen' op je familie of echte vrienden. Ik hoop echter dat velen terug mogen zien op een voorspoedig verlopen 1996 en dat anderen de kracht mogen vinden het afgelo pen jaar te verwerken. Aan de 'avond' van dit jaar moe ten we niet alleen terugzien maar mogen we ook vooruit kijken naar het nieuwe jaar 1997 dat voor ons ligt: Nieuw ben je als je weet dat je leeft als je beseft, dat vandaag de eerste dag begint van de rest van je leven. Ik hoop dat het u, ondanks mogelijk verdriet m het voorbije jaar, gegeven mag zijn echt uit te kijken naar de rest van uw leven en ik wens u daarbij, mede na mens mijn vrouw, een perspec tiefrijk 1997 toe. De burgemeester van Holten, D.J. Verhoeven Hans van ingerden Jan Manenschijn Wim Dalhuisen Jan Bronninkrcef Joke Vruggink Roelf Jan Warrink Johan Steunenberg im Toorncman

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1