éa Ineke Smit: 'Meester Brouwer heeft mij enorm gestimuleerd' lf' SINTERKLAAS zó goedkoop kopen OPHEFFINGS UITVERKOOP lyrpmmendijk/tiqs kan dit jaar nergens als in de bij HOLTENS NIEUWSBLAD Tr /Modecentrum f„f /ri kerkdiensten medische diensten van dag tot dag t£ burgerlijke stand Oud-Holtense geeft gedichten uit in Twents dialect Uit het politierapport Optreden Peter van der Linden GROTESTRAAT 95-97 - NIJVERDAL KERSTSJABLONEERSET KERST-AKTIE Voordelige dagtochten om sfeervol uw kerstinkopen te doen. Is dat mogelijk? Jazeker, bij Rabobank Reizen wel. Wat dacht u van DONDERDAG 5 DECI AfBER Ned. Herv. Kerk: Zondag 8 de- cember-tweede van Advent: 10.00 uur, da. J.W. den Hertog, doopdienst. Nevendiensten. 19.00 uur, ds. A.J. Lcerink. Collecte in dienst: Diaconie. Uitgangscollecte: gebouw Irene. Oppasdienst: mevrouw Nijland, Marieke Ribbink. Dijkerhoek: Zondag 8 december: 10.00 uur, ds. A.J. Lcennk. Diessenplas: Woensdag 11 decem ber: da.J.W. den Hertog. Geref. kerk: Zondag 8 december-2e Adventszondag: 9.30 uur, ds. H.P. Mulder. 15.00 uur, ds. H.P. Mulder, Philadelphiadienst. Collecte in dienst: Alg. Chr. Doeleinden. Tweede collecte: Rente en aflossing. Collecte middag- dienst:Philadelphina.Kin-demeven- dienst groep 2 en 3 oJLv. Greetje Schutter, groep 4 en 5 o.l.v. Herma Hulsman; groep 6,7 en 8 o.l.v. Tonnv Heusinkvcld. Oppasdienst: 0-3 jaar: Hennie Saalmink, Dorien Saalmink, Jolanda Bacrends; 4-6 jaar: Ria Aanstoot, Truus Aanstoot. RK kerk: Zondag 8 december: 10.00 uur, Pastoor Rademaker, Euchans-tie- viering m.m.v. hetjeugd-koor. Nieuw Heeten: Zaterdag 7 decem ber 19.00 uur, heilige mis. Zondag 8 december: 10.00 uur, gebedsdienst. Evangelie gemeente: HMV-gebouw, Dorpsstraat 24.10.00 uur, Samenkomst. 19.00 uur, Bidstond. Okkenbroek: Zondag 8 december-2e zondag van advent: 10.00 uur, ds. J.F. Scheffer. Uitgangscollecte: Oecumc-ni- sche arbeid. Kerktelefoon: Uitzendingen elke laatste vrijdag van de maand van 10.30 uur tot 11.30 uur en van 16.00 uur tot 17.00 uur (herhaling). Arts: Weekenddienst: Huisart senmaatschap Holten, Keizersweg 32, tel. 36 35 53. Spreekuren uit sluitend voor spoedgevallen: 11.00 en 16.00 uur, zonder afspraak). Apotheek: Vrijheidslaan 7, tel. 36 11 11. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 18.30 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feest dagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 16.00 tot 16.30 uur. Buiten de openingstijden eerst bellen om af te spreken wanneer de assistente in de apotheek is. Tandarts: W.J. Zwijnen, Roelf Bosmastraat 39a, Rijssen. Telefoon 0548- 51 22 60. Behandeling na telefonische af spraak. Dierenarts: Dicrenartsencombinatie Holten, Houtweg 18, tel. 36 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 36 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten, S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 36 28 35, bgg 0548 - 52 16 29. Thuiszorg Zuidwest Overijssel: voor kraamzorg, ouder- en kind zorg, persoonlijke verzorging en verpleging. Tel. 0570 - 68 60 00, ma t/m vr. bereikbaar van 8.00- 18.00 uur; 's avonds, 's nachts en in het weekeinde alleen voor spoed eisende zaken. Thuiszorg-hulpmiddelen- j centrum: Gaardenstraat 31, uit- i leen ma t/m vr. 13.00-13.30 uur. [Vrijwillige thuiszorg: in formatie- en aanmeldpunt bereik baar ma t/m vr. van 9.00-12.00 uur. Ziekenvervoer: Alarmnummer: |06 - 11 of dienstdoende arts: tel. 36 35 53. [Fysiotherapie: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 36 22 99. Dagelijks geopend van 8.00-17.30 uur. Behandeling volgens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Vcrsnel-Graaff, Oranjestraat 73a, tel. 36 42 51. Behandeling vol gens afspraak (ook voor zieken fondspatiënten). Ziekenfonds: Spreekuur: vrijdag van 8.30-10.00 uur en volgens afspraak in het kruisgebouw, Gaardenstraat 29- 31, tel. 36 14 36. Thuiszorg Midden Overijssel: Thuiszorg/gezinsverzorging en al gemeen maatschappelijk werk. ifdkantoor Nijverdal, kerkstraat 6, tel. 0548 - 61 64 65. Tijdens kantooruren bereikbaar. Spreekuren: maandag t/m vrijdag 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. Kantoor Holten, Gaardenstraat 29, tel. 36 27 84. Spreekuren: maandag t/m vrijdag 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. Gastouderbureau: Tuinstraat 1, tel. 36 27 55. Spreekuur: dinsdag van 9.00-10.00 uur, donderdag van 13.00-14.00 uur. Stichting Welzijn Ouderen: Gaardenstraat 29. Inlichtingen: 36 4910. Slachtofferhulp: 24 uur per dag bereikbaar, tel. 0572 - 36 09 22. Buiten de spreekuren wordt door geschakeld naar buro Slachtofferhulp Deventer of Telefonische Hulpdienst. Spreekuren: woensdag 9.00-11.00 uur in het politiebureau Raalte. Politie: Alarmnummer: 06 - 11 (dag en nacht bereikbaar); overi gens: tel. 36 44 44. Brandweer: Alarmnummer: 06 - 11 (dag en nacht bereikbaar). Gemeentewerken: De storing- dienst gemeentewerken is 24 uur per dag bereikbaar (tel. 36 19 72) voor klachten over o.m. defecte ri- oleringspompen, defecte straat verlichting, gaten in het wegdek of andere storingen. Buiten kantoor uren kan men naam, adres, te lefoonnummer en aard van de klacht inspreken op een band, waarna de dienstdoende storings ambtenaar automatisch bericht krijgt. Dierenbescherming: E. Westhof, regio-inspecteur, tel. 0548-51 71 71. Energievoorziening: N.V. Regionaal Energiebedrijf IJsselmij Salland, Deventer, tel. 0570 - 69 11 00 tijdens kantooruren. Storingen aan gas/clcctra (dag en nacht (06 - 89 98 89). Woningbouwvereniging Onze Woning: Spreekuur Holten in ge meentehuis: elke maandagmiddag van 15.30 tot 16.30 uur. Bibliotheek: Rorikstraat 3, tel. 36 24 87. Maandag en vrijdag 14.00- 17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 10.00-12.00 uur en 14.00-17.30 uur, zaterdag van 10.00-12.00 uur. Oudheidkamer Hoolt'n: Dorpsstraat 27, Holten. Tot en met herfstvakantie geopend op maan dag, dinsdag en zaterdag van 13.30- 16.00 uur. Donderdag 5 december: Win- tels sluiten om 17.00 uur. Vrijdag 6 december: MLM Discoshow ondag 8 december: lierbrouwen bij De Schure 0 december tot en met 16 janua- i: Tentoonstelling leeshulp- niddclcn en gesproken lectuur in Ie Bibliotheek. Toensdag 11 december: 20.00 Kunst en Cultuur in De loschkamp. )onderdag 12 december: 14.30 bijeenkomst PCOB (andelaar. Ionderdag 12, vrijdag 13 en za- rdag 14 december: Winkelactie oltense Handelsvereniging crstkandelaars kado'. rijdag 13 december: .-rlingenconcert MOC in De rpskerk. 17.00 tot 21.00 uur, (erstmarkt kinderdagverblijf kakelbont aterdag 14 december: 10.00 tot 6.00 uur, Kerstmarkt rond de )orpskerk. Open huis MOC. .ondag 15 december: 61 {Kerstmarkt in De Boschkamp. ssenjlaandag 16 december: rsrviering NBvP Espclo. :71/m 24 decemberWinkelactie II*; Holtense Handelsvereniging. )insdag 17 december: 14.30 uur, erstmiddag Bejaardensociëteit in 3.V. behoren: Julia dv H.J. Hanevelt jn W.M.S. Nijland; Gerrit Hcmdrik zv B.J.G.M. Kolkman en B De Kandelaar. Woensdag 18 december: Kerstbakjes maken in de Boschkamp. Donderdag 19 december: 20.00 uur, kerstviering CPB Holten in De Kandelaar; Hervormde vrouwen groep, kerstwijding. Zondag 22 december: Live Höllenboer, Schure. Maandag 23 december: Extra koopavond. Dinsdag 24 december: Winkels sluiten om 17.00 uur. Aparte Kerstavond bij de Schure. Donderdag 26 december: Kerstpuzzelwandeltocht. Dinsdag 31 december: Winkels sluiten om 16.00 uur. Vrijdag 3 januari: 19.00 uur, re creatief volleybaltournooi Donderdag 9 januari: 9.30 uur, Hervormde vrouwengroep, Nieuwjaarsreceptie. Nieuwjaarsbijeenkomst PCOB. Zondag 12 januari: Gewichttouwtrekken in Het Bonte Paard. Woensdag 22 januari: 20.00 uur, Kunst en Cultuur in De Boschkamp. Zaterdag 25 januari: Prinsenbal CV de Ficnpreuvers. G. Oplaat; Thijs zv A.S. Finckcn en FAX Wolff. Overleden: G.H Overmecn, oud 68 jaar. 'Wees creatief, in ieder mens schuilt wel een dichter! Een zelfbedacht rijm of gedicht, maakt alles een stukje lichter! Aldus Ineke Smit-Vukkink in het voorwoord van haar ge dichtenbundel 'De beume fluustert' (De bomen fluiste ren), waarvan zij vorige week woensdag het eerste exem plaar aanbood aan Reind Brouwer. Dat juist Brouwer die eer ten deel viel hield verband met het feit dat de bundel opgedragen is aan diens legendarische vader, wijlen Bouko Brouwer, die ja renlang de scepter zwaaide op de voormalige Dorpsschool. Reind Brouwer bleek aange naam verrast door het gebaar van de dichteres. Dat Ineke na zo'n korte tijd al een uitgever wist te vinden, vond hij een hele prestatie. „Mijn vader heeft des tijds heel wat meer moeite moe ten doen om een uitgever te vinden voor zijn boek 'Holten, een Sallandse marke'. Uiteinde lijk lukte dat middels sponso ring." Als dank overhandigde hij haar het embleem van de karakteris tieke Dorpsschool, die de laatste weken regelmatig de redactione le kolommen haalt. Ditmaal niet door de dreigende sloop, maar vanwege het tijdelijk gebruik door de scholengemeenschap en de plannen in het openbaar basisonderwijs. Jeugdwerk Ineke Smit is geboren en geto gen in Holten en zat tussen 1961 en 1967 op de Dorpsschool. Thans woont de onderwijzers (invalkracht) met man en twee kinderen in Goor. In Holten was ze zich destijds actief in het jeugdwerk, de zondagsschool en was tevens lid van het vroegere jongerenkoor Helicon. „Als kind op de lagere school schreef ik al vaak", vertelt Smit. „Meester Brouwer vond dat prachtig en was ook altijd geïn teresseerd. Toen wij thuis enige tijd een piano in bruikleen had den staan, leerde ik mijzelf spe len en maakte daar ook liedjes bij. Later gold dat tevens voor gitaar en keyboard. Meester Brouwer nam die liedjes op band op en ging er mee de klassen rond. Hij heeft mij enorm gestimuleerd. Toen de piano bij ons verdween, mocht ik zelfs de sleutel van school bij hem ophalen om op een oude piano op school te kunnen spe len." De warme belangstelling en aan moedigingen van Brouwer wa ren voor haar mede een stimu lans tot het schrijven van haar gedichtenbundel. De titel 'De beume fluustert' herinnert aan een liedje dat meester Brouwer destijds met behulp van zijn viool leerde aan zijn leerlingen. Alleen de titel is gebruikt, Ineke maakte er verder een geheel ei gen tekst op. Het titelgedicht is opgenomen in haar gedichten bundeltje. Knipoog Toch is er nog een reden waar om Ineke besloot tot het uitge ven van haar pennevruchten. Sinds een jaar is zij correspon dent voor het Rijssens Nieuws blad en publiceert daarin weke lijks haar rubriek 'Niejs op riem' (Nieuws op rijm) met in Twents dialect geschreven gedichten. In eerste instantie gedichten met een knipoog naar het nieuws; ze hoofden vaak bij een verhaal dat ze voor de krant geschreven had. Later gingen ze een eigen leven leiden en namen een alge menere vorm aan Ineke: „De mensen smullen er van, vinden het prachtig. Regel matig word ik op straat aange klampt door mensen die ook vertellen dat ze de gedichtjes uitknippen en bewaren. Zelfs de bibliotheek heeft er een archief- je van. Langzamerhand groeide toen het idee om ze te gaan uitgeven." Het dichten valt Ineke niet zwaar. Ze verzekert dat één ge dicht haar nauwelijks langer dan een half uur kost. En de onder werpen? „Dat kan zeer divers zijn. Als het maar iets is dat mij aanspreekt en reëel is. Bijvoor beeld iets dat ik zelf meege maakt heb. Vaak begin ik met een titel, dan rolt de rest er vanzelf uit." Belangrijke kenmerken van haar schrijfsels zijn herkenbaarheid, warmte, humor en nostalgie. De gedichtenbundel biedt een over zicht van een jaar van gebeurte nissen, zoals de jaargetijden, Poasn, 't Goorse School- en Volksfees, Oald pcpicr-aktic en 'n Dccmter Kookn (Deventer koek). Op het plein bij de Dorpsschool overhandigt Ineke Smit (links) haar gedichtenbundel aan Reind Brouwer (midden). Rechts illustrator Edu Hoek. Foto: Wil Vogel. Ofschoon Ineke tot haar 25e jaar in Holten heeft gewoond en van huis uit Sallands sprak, ge bruikt ze in haar gedichten het Twents dialect. Gebruikt in twij felgevallen ook het Twents woordenboek. „Maar aangezien ik thuis nog veel het echte Hol tense dialect hoor en dat ook nog wel spreek, is het eigenlijk een mengelmoes van Holtcns en Goors, waarbij ik mij het recht voorbehoud van dichterlijke vrijheid." De keuze voor gedichten in dia lect stond voor haar trouwens van meet af aan vast: „Ik ben er sterk voorstander van. Kan mij ook uitdrukkèn op een manier die men hier aanvoelt. In het Nederlands ('ABN') is dat veel moeilijker, zakelijker ook. Dia lect heeft bovendien een stuk De stichting Kunst en Cul tuur heeft woensdag 12 de cember een verteller op het programma staan. Peter van der Linden, acteur en vertel ler, zal zijn programma 'De glimlach van een zijderups' brengen. Hij won meerdere toneelprijzen, waaronder de Louis d'Or. Met zijn nieuwe programma richt hij onze blik op het verre oosten. Verhalen uit China, Japan en Thailand worden omlijst door hemzelf op diverse bamboe flui ten gespeelde muziek. Dit pro gramma is ook zeer geschikt voor middelbare scholieren. De voorstelling vindt plaats in De Boschkamp. geschiedenis in zich en straalt een bepaalde kracht, levendig heid en warmte uit." De belangstelling voor 'De beu me fluustert' van Ineke Smit- -Vukkink is groot. Het gedich tenbundeltje, waarvan de om slag geïllustreerd is door Edu Hoek uit Goor, is in een oplage van vijfhonderd exemplaren uit gegeven door Uitgeverij Van de Berg in Enschede en kost 14.95. gulden. Vorige week waren er al honderd exemplaren verkocht. Middels folders zijn de boek handels op de hoogte gebracht. Mochten de bundeltjes daar nog niet in bezit zijn, dan zijn ze in elk geval verkrijgbaar bij Ineke, tel. 0547-27 1016. Op 26 nóvember werd een dode ree aangetroffen op Oude Stationsweg. Het dier was ver moedelijk het slachtoffer geworden van het verkeer. Bij de politic heeft zich echter niemand gemeld. )p dinsdag 25 november werd ge constateerd dat er geprobeerd was in te breken in een woning aan de Voorsboersstraat. Men trachtte twee deuren aan de achterzijde te forceren. Men is echter niet binnen kunnen ko men. Vermoedelijk isdezepogingtot inbraak gepleegd op zaterdagavond of nacht de 23e november. Op 27 november kon de politie vier mannen aanhouden, die even te vo ren een maaltijd hadden genuttigd bij het AC Restaurant, maar daarbij niet afrekenden. Nadat alsnog werd be taald, werden de heren heen gezonden. Op 28 november vond een aan rijdingplaats op de Al ter hoogte van deTexaco-bcnzinepomp. Een hond stak plotseling de rijbaan over en werd geraakt door een vrachtauto en vervolgens door een personenauto. Diverse bestuurders moesten krach tig afremmen, met het gevolg dat drie auto's op elkaar botsten. Alle drie voertuigen werden zwaar bescha digd en moesten worden afgesleept. De politie heeft de indruk dat de hond het ongeval wonderlijk genoeg heeft overleefd. Het dier was nergens te vinden. Het betreft hier een bruine herder. De politie uil graag weten van wie deze hond kan zijn. Op 28 november werd bij Foto Ten Velde geprobeerd enkele video camera's weg te nemen. Twee dames en een heer kwamen de zaak binnen. De dames lieten een pasfoto maken. De man zag kans een sleutel van een vitrine te pakken te krijgen. Bleek echter niet de goede sleutel te zijn. Omdat de man vervolgens nauwlet tend in de gaten werd gehouden, werd een diefstal voorkomen. In de nacht van 28 op 29 november was het echter wel raak bij een inbraak in de ze zaak. Met enkele tegels gooide men een ruit van de voordeur in en werd een vitrine leeggeroofd. Diverse videoapparaten werden weggenomen ter waarde van enkele tienduizenden guldens. De politic onderzoekt onder andere of beide zaken iets met elkaar te maken heb ben. Getuigen die nog niet door de politie zijn gehoord, wordt verzocht contact op te nemen met de politic. Het betreft hier ook mensen die in het dorp die nacht, eventueel op an derc plaatsen, iets verdachts hebben waargenomen. Op 29 november werd gecon stateerd dat een bestuurder van een personenauto, vermocdeli jk een oud model Ford dwars door een af rastering was gereden op de hoek Buizerdweg-Valkenweg. De dader is vervolgens het weiland ingereden en moet aanzienlijk schade aan zijn au to hebben opgelopen. De bestuurder heeft 'vergeten' zijn identiteit bekend te maken, nadat hij schade aan der den had veroorzaakt. Op 30 november werd een Portugese vrachtwagenchauffeur beroofd van zijn portefeuille in het AC Restaurant. Een van de twee da ders ging naar buiten en de andere ging naar het toilet. Daar werd de man aangesproken door een mede werker. Vcxirdat echter de politie ter plaatse was, nam de man de benen en reed weg in ee auto, waarin zijn maat je reeds plaats had genomen. De por tefeuille werd aangetroffen in het he rentoilet. Een gedeelte van de inhoud was nog aanwezig. Enig buitenlands geld was echter verdwenen. Zaterdag 30 november, werden twee- inwoners van Holten bekeurd door de milieupolitie. Beide personen wa ren afval aan het verbranden, waar onder planken van een veestal, plas tic en verfbussen. Dit soort ver brandingen zijn schadelijk voor het milieu. Op zondag 1 december vond een snelheidscontrole plaats op de Toenstenweg tussen 13.30 en 15.30. Er passeerden 363 bestuurders. 46 bestuurder werden bekeurd omdat ze harder dan 65 kilometer per uur re den. De maximum snelheid bedraagt ter plaatse vijftig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid be droeg tachtig kilometer per uur. I Peter van der Linden WOFMgjj, verf-behang l*r«S PROFIEL maakt VAN JE huis je THUls GERVEDINK NIJHUIS DORPSSTRAAT 43, 7451 BS HOLTEN Düsseldorf Dortmund Londen Münster f29.50 f29.50 f 89.00 f 29.50 Natuurlijk zijn er nog veel meer mogelijkheden. Kom gerust even aan of bel voor meer informatie: Rabobank Reizen Annemarie Klein Velderman Cjel. 0548-37 47 51

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 5