Holtens Nieuwsblad 'Henk, het was goed je erbij te hebben' Holten houdt over aan subsidie gehandicapten 'Je mut toch biebliem' Kerstmarkt weer groter ÜPV NI Op de fiets naar het gemeentehuis Cursus boekbinden iu?) ANBO-avond over gezondheidszorg U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON PvdA, CDA, D66: 'Geld niet besteden aan wegen en dergelijke' Meijerman oudste inwoner Holten honderd jaar KIJK OOK IN ONZE FOLDER Rotonde voor Rijssenseweg Tanks moeten verwijderd Nijland gemaand te vertrekken Bewoner wil niet weg Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 5 DECEMBER Boekbinden kent een lange geschiedenis. Wat in de mid deleeuwen voorbehouden was aan de handvaardigheid van de monniken, werd in on ze geïndustrialiseerde maat schappij een machinaal pro ces. Uitzondering hierop zijn een ge ring aantal professionele hand boekbinders en natuurlijk de hobbyisten, die niet alleen veel plezier heeft in het uitoefenen van zijn hobby, maar deze kennis en vaardigheid ook graag wil overbrengen aan anderen. In de cursus van tien lessen, van ongeveer anderhalf uur, leert men op praktische wijze de basis van het boekbinden. Er wordt begonnen met het maken van een portefeuille, waarna men nog twee boeken maakt. Voor het cursusboek maakt men een band naar eigen ontwerp. Daarna bindt men de jaargang van een persoonlijk favoriet tijd schrift. Een cursus voor boeken wurmen, die niet alleen boeken willen lezen, maar ze ook willen maken.De cursus start op maan dag 13 januari om 19.30 uur. De kosten voor tien lessen bedragen 87,50 gulden exclusief materiaal kosten, ongeveer 47,50 gulden. Voor verdere inlichtingen en op gave: Stichting Sociaal en Cultureel Werk, telefoon 36 27 Het college van B en W van de gemeente stelt voor om j de rijwieltoelage voor dit jaar weer vast te stellen. Ambtenaren in de buitendienst en de gemeentebode Wim Nijenhuis (foto) krijgen per jaar tachtig gulden vergoeding op de fiets is niet alleen gezonder maar, je bespaart er ook vele tanken benzine mee. Fo«o: wil Vogel les De ledenbijeenkomst van de ANBO staat op donderdag 12 december in het teken van gezondheidszorg. Het over heidsbeleid is er de laatste jaren op gericht om de oude- ren zo lang mogelijk zelfstan- i dig te laten wonen. Dc heer E.A. Postma, directeur van het woonzorgcentrum De Dicsscnplas in Holten heeft zich deze middag vrijgemaakt om vanuit dc praktijk te vertellen wat er zich op dit gebied het afgelopen jaar heeft ontwikkeld. Daarbij zal aan de orde komen het persoonsgebondenbudget en de zorgarrangementen 'ver zekerd thuis wonen'. Zoals altijd wordt de bijeen komst gehouden in de ontmoe tingsruimte van het Dorpshuis Dc Boschkamp om 14.30 uur. Ook is er kerstmaaltijd. Als men belangstelling heeft, wacht dan niet te lang met de aanmelding, want vorig jaar moest men enke le mensen teleurstellen. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Abonnementsprijs f 74,50/ Losse nummers f 1,6 „Jammer, opnieuw een ver trek. De spoeling begint zo langzamerhand dun te wor den bij de buitendienst. En dit is nog niet alles, want binnenkort gaan er nog twee. Maar goed, Henk Bekker- nens: mijn complimenten voor je inzet en betrokken heid al die jaren. Het was goed je bij de club te heb ben." Deze welgemeende woor den sprak gemeentewerkendirec teur S. de Jong vorige week vrijdag middag bij het afscheid van een man die niet van woorden hield, maar wel van daden. Bijna 26 jaar was Henk Bekker- nens bij de gemeente Holten in dienst. En gedurende die tijd verrichtte hij bij de gemeente werken alle denkbare en voor komende werkzaamheden. Henk zaagde bomen, zamelde huisvuil in en bestreed in de winterdag de gladheid als opper man. De laatste jaren troffen collega's en burgers hem ook wel eens aan op de markt. Daar droeg Henk dan de pet van plaatsvervangend marktmees- ter.Maar de 61 - jarige Holtenaar zet met ingang van deze week die pet voorgoed af, want hij gaat namelijk met pensioen. Henk Bekkernens maakt als één van de laatsten dankbaar gebruik van de Vutregeling. En dat feit werd vorige week vrijdag in het gemeentehuis breeduit en uit bundig herdacht. Maar liefst drie sprekers richtten hun lo vende woorden tot de vertrek kende. Een nuchtere man die de massale aandacht gelaten op zich af liet komen.Wethouder E. van Schooten trapte als eerste spre ker af. Hij herinnerde het grote aan tal toe-hoorders nog eens aan de bij-eenkomst van 12 april jongstle den. Toen had dezelfde groep mensen namelijk ook al in het zaal tje bij elkaar gezeten en destijds be- Henk Bekkernens nam vorige week afscheid als ambtenaar van de buitendienst. Ook wethouder Van Schooten bedankte hem voor de gedane arbeid. Fo«o: Edwin Winkel trof het het 25-jarig ambtsjubileum van Henk Bekkernens. Lees verder op pagina 7 Dat B en W van mening zijn om de reserve van de rijkssubsidie in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) toe te voegen aan de algemene middelen, stuitte vorige week op kritiek van PvDA, CDA en D66. Het kwam ter sprake in de vergadering van de raadscommissie welzijn bij de behandeling van het Evaluatieverslag WVG. De drie fracties waren van me ning dat het geld beschik-baar moet blijven voor gehan-dicap- ten en zeker niet besteed moet worden aan bijvoorbeeld de aanleg van wegen. „En als Holten vanwege een goede uit voering van het beleid dan tóch geld overhoudt, laat het dan maar terugvloeien naar Den Haag, zodat het via die weg naar gemeenten kan die juist tekort komen hiervoor," meende CD A-fractieleider Harry Dul. Het evaluatieverslag omvat de pe riode april 1994 - 1 april 1996. Op grond van de Verordening Voor zieningen Gehandicapten moet de gemeente haar beleid in dezen re gelmatig evalueren. In het verslag blijkt dat over de genoemde perio de bijna vijf ton is overgebleven. Er is veel minder geld uitgegeven dan aanvankelijk geraamd. Als oor zaken worden onder meer ge noemd dat er minder aanvragen binnenkwamen voor een vervoers voorziening, dat meer rolstoelen gehuurd in plaats van gekocht wer den en dat er sprake was van min der en lagere woningaanpassingen. Het resulteerde in 1994 in bijna 172.00 gulden overschot, in 1995 285.000 gulden. Samen bijna een half miljoen. B en W huldigen het standpunt dat de reserve niet groter dan die vijf ton mag groeien. Mocht er alsnog geld overblijven, dan moet dat vol gens hen toegevoegd worden aan de algemene middclch. „Dat heeft zeker niet onze voorkeur," rea geerde Rob Meijerink (PvdA) als eerste. Hij pleitte ervoor het geld te besteden aan de vergoedingen voor gehandicaptenvervoer en kreeg daarin bijval van Dick van der Torre (D66). De democraat wees in dat verband tevens op het Collectief Aanvullend Vervoer en spoorde de gemeente aan om de behoefte daar aan 'maar eens goed in kaart te brengen'. Wethouder welzijn Bertus Rensen (WD) was echter niet te vermur wen. „Uitgangspunt blijft dat het beleid optimaal moet worden uit gevoerd. Blijft er naast de vijf ton alsnoggeld over, dan kan dat via het fonds algemene middelen en na overleg met de raad, alsnog nuttig besteed worden aan een doel waar mee je de gehele gemeenschap dient." Namens de Stichting Welzijn Ou deren maakte Paula den Hoedt ge bruik van het spreekrecht. Daar het evaluatieverslag pas zeer laat in be zit was gekomen van de stichting, kregen de commissieleden de schriftelijke reactie pas kort voor aanvang van de vergadering over handigd. Reden voor wethouder Rensen om zijn verontschuldigin gen aan te bieden. De stichting be treurde het voorts dat het evalu atie-onderzoek alleen onder diege nen werd gehouden, die op dit mo ment een beroep doen op de WVG. Die opzet achtte men te be perkt. „Door ook hulpverleners, cliënten- en patiëntenorganisaties en ouderenorganisaties erbij te be trekken, had meer informatie be schikbaar kunnen komen," aldus mevrouw Den Hoedt, die daar voor begrip ontmoette bij diverse fracties. f—-- De 100-jarige Herman Meijerman met zijn schoondochter Gerritje verzorgt. die hem al jarenlang Foto: Wil Vogel „Zo'n broen'n grond, 'n bes ten grond doar in het Hool- terbrook!" Ondanks zijn hoge leeftijd praat Herman Meijerman met hart en ziel over de tijd op zijn boerderij in Holterbroek. Afgelopen zondag werd Holtens oudste honderd jaar. Een bijzondere mijlpaal, die in familiekring werd gevierd. Als wij de hoogbejaarde Meijer man de dag erna opzoeken, zit Kerst een saaie tijd? Mooi niet als het aan de Holtense Han delsvereniging ligt. Op zater dag 14 december wordt voor de derde achtereenvolgende keer een kerstmarkt gehouden. Deze keer nog groter dan de voor afgaande edities. En in de open lucht. Want het Ehag-complex heeft plaatsgemaakt voor dc idylli sche straatjes rond de kerk in het centrum. Ongeveer veertig kramen zullen het Holtense centrum omtoveren in een ware kerstsfeer. Naast vele Holtense ondernemers worden de kramen onder meer bevolkt door de Hervormde Vrouwengroep met zelf gemaakte kerstkaarten. De school uit Dijkerhoek verkoopt snert, de Werkgroep Azië heeft leu ke eigen gemaakte snuisterijen en de Canadastraat zorgt onder meer voor oliebollen en koffie. Tegen 11.30 uur schalmen mid- De kerstmarkt wordt waarschijnlijk nog gezelliger dan in de afgelopen jaren. wintcrhoornblazers de typische geluiden uit die voor de nodige sfeer zorgen. Ook loopt er een kerstman op de markt die bonnen uitdeelt voor het Rad van Avon tuur. Voor de kinderen staat er een springkussen en is de beroemde draaimolen van Espelo present. Tevens rijdt er de gehele dag een huifkar voor jong en oud. Sneeuw of geen sneeuw, een skidemonstra- tic kan ook op droge worden uitge voerd. Natuurlijk is er verder ook de hele dag muziek in kerstsfeer. Het centrum van de kerstmarkt is de kerk. Daar is vanaf 10.00 uur een expositie te zien van bloem- en kerststukken van bloemschikster laura Slont. De HMV-jeugdorkest verzorgt een sfeervol optreden vanaf 14.30 uur in de kerk. Tevens kan er letterlijk eens onder het dak worden gekeken want onder bege leiding kan de toren worden be klommen. De Holtense Handelsvereniging laat het met alleen bij een kerst markt. Op donderdag 12, vrijdag 13 en zaterdag 14 december wordt in de meeste winkels van Holten - herkenbaar aan het raambiljet - bij aankoop van een bepaald bedrag een leuke stenen kerstkandelaar met kaars cadeau gegeven. hij tot onze verrassing gelijk op zijn praatstoel. Ofschoon het de laatste weken wat minder vlot met de gezondheid, oogt hij pa tent en doorspekt zijn verhaal zelfs menig keer met een kwink- slag. ,,'t Gebeurt nie vaak, hè, zo'n lèèftied!," lacht Meijerman, die er wel trots op is dat er een persoonlijke gelukwens van ko ningin Beatrix in de bus rolde. Dat hij bovendien bezoek krijgt van burgemeester D.J. Verhoe ven, is hem evenmin ontgaan. Toch bekent hij dat het oud zijn lang niet altijd even meevalt, ,,'t Koppie wil nie meer zo..." Tot drie weken geleden kon Meijermanzich met behulp van een looprek nog wat voortbewe- geen, maar nu zit hij gekluisterd aan een rolstoel. Ook het ge zichtsvermogen is niet meer wat het was. Lezen en televisie kij ken is verleden tijd, maar luiste ren naar de radio gaat nog wel en ook van de kerktelefoon is Meij erman een trouwe klant. „Je mut toch wa biebliem..." Een eeuw geleden zag Herman Meijerman het levenslicht op de Bekkenkamp aan de Jeurlinks- weg. Zes lentes jong verliet hij het ouderlijk nest en trok in bij familie op erve Voors aan de Rijssenseweg. Naast de lagere school, werkte hij op de boerde rij als koeienjongen. Alsof het gisteren was, vertelt Meijerman over de Eerste Wereldoorlog. Na de mobilisatie was hij ruim twee jaar in dienst en bivakkeer de in Noord-Brabant. Na de oorlog belandde hij aanvankelijk bij de higgenhandel van de fami lie Wegstapel, later bij de spoor wegen. Werkte aan spoorbomen en was zelfs enige tijd 'locpoet ser' in Utrecht. Lees verder op pagina 7 SCHOENEN kLEDING] SPORT ONGELOOFLIJK SNOW JOGGER VOOR HET HELE GEZIN In 3 kleuren. Mt 30-47. Meer dan 160 winkels. Kijk in de Gouden Gids Hout- en Bouwbond Dc Plaatselijke afdeling van dc Hout- en Bouwbond CNV be staat vijftig jaar. Saillant detail is dat de vakbond op dit moment ook vijftig leden telt. Lees meer op pagina 3 Gedichtenbundel Oud-Holtense Ineke Smit heeft een gedichtenbundel uit gebracht met de titel 'De beume fluustert'. Deze bundel is opge dragen aan wijlen Bouko Brou- Zie pagina 5 Vogelshow Dc vereniging van Vogellief hebbers heeft een succesvolle show gehouden in Bathmen. De kleur-kanaric van F. Riet man viel daarbij in de prijzen. Zie de Sporthalte op pagina 7 De rotonde aan de Rijssense weg tussen de Landauerweg en Kolweg wordt binnen een niet al te lange termijn aange legd als het aan het college van B en W ligt. Volgens burgemeester D.J. Ver hoeven dient de rotonde dne doe len: de veiligheid van overstekende fietsers naar het zwembad moet veiliger worden, de snelheid van gemotoriseerd verkeer wordt lager en het voorkomt sluipverkeer, vooral via de Landauerweg en de parallelweg. „Maar om de rotonde aan te leggen is het eerst nodigdat je naar het mo gelijke traject van het Zilverzand- wegtracé kijkt",legt Verhoeven uit. Daarvoor is 22 duizend gulden uit getrokken om zowel het Zilver- zandwegtracé als de plaats van de rotonde te onderzoeken. Het ad viesbureau BVA uit Raalte zal het onderzoek uitvoeren. Overigens beloofde heeft wet houder E. van Schooten een paar weken geleden tijdens de berg- otingsbehandelmg dat de rotonde voor het zwemseizoen zal worden aangelegd. Volgens Verhoeven is dat wat optimistisch. Holtenaar H. Vruwink krijgt geen steun van het college om twee ondergrondse lege olietanks in de grond te laten zitten. Vruwink vindt het bo ven de grond halen niet nodig omdat die niet milieubelas tend zouden zijn. „Maar het beleid van de ge meente vloeit voort uit landelij ke regels. En dat betekent dat de tanks weg moeten", aldus Ver hoeven. Mocht Vruwink de tanks niet weghalen, dan legt de gemeente een dwangsom op. Vruwink moet zelf het verwijde ren van de tanks betalen. De firma Nijland moet zijn activiteiten aan de Pasman- weg 10 staken. Dit omdat de plaats van het bedrijf in eie ren en kipprodukten tegen het bestemmingsplan is. „Ze konden vier jaar geleden nog drie jaar de activiteiten uitvoeren en hadden eigenlijk al moeten stop pen. Nu is de overgangstermein van een jaar verlopen", zegt burge meester D.J. Verhoeven. Het probleem is dat Nijland op dit moment nergens heen kan omdat er geen bedrijfsterreinen vrij zijn. Verhoeven: „Daarom is een over eenkomst getekend dat ze tot maart 1998 aan de Pasmanweg kunnen blijven. Ook moeten ze binnen een jaar als de gemeente grond ter beschikking stelt ver dwijnen van de huidige plaats." Bij Nijland werken 35 mensen. „We hebben pogingen genoeg gedaan, maar ze willen niet weg", dit zegt burgemeester D.J. Verhoeven naar aanleiding van het feit dat dat Holtenaar A. Kurz niet wil vertrekken uit zijn vakantiewoning aan de Post- weg 14. Uit onderzoek van de gemeente is gebleken dat Kurz zijn vakantie woning voor permanente bewo ning gebruikt. Mocht Kurz niet vertrekken dan wordt hem vanaf 1 januan een dwangsom van vijfhon derd gulden per weck opgelegd met een maximum van tienduizend gul den.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1