Holtens Nieuws Vele groene handen maken bos schoon Gemeenteraad geeft fiat aan rondweg om Holten m Nieuw bestuur Socuwe gaat voor deelbudgetten Info risicofactoren Fienpreuvers houden Elfde van de Elfde St. Jorisborch: nieuw onderkomen scouting U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Geen subsidie voor De Hoop Bijeenkomst CPB Bejaardensoos Vrijwilliger van het jaar M.L.M. draait in de Schure Geslaagd Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 31 OKTOBER 1996 Het is zaterdag 16 no vember weer tijd voor de Elfde van de Elfde. Car navalsvereniging De Fienpreuvers houdt de jaarlijkse zitting ditmaal in Het Bonte Paard. Bij die gelegenheid wordt afscheid genomen van prins Harry (van Coeverden) en wordt de nieuwe Fienpreu- vers-prins voorgesteld. In een gevarieerd program ma met muziek en dans wordt tevens de bekendma king van de Keunedarper van het Jaar bekend ge maakt. Vast verbonden aan deze avond is de Aktie Prinsraden. Net als in voor gaande jaren kan men op het formulier raden wie de nieuwe Prins der Fienpreu vers wordt. Elke voorspel ling kost een gulden. De deelnameformulieren zijn verkrijgbaar bij de hofbar- houders, Foto Ten Velde en Novalux Van de Maat. Onder de goede inzenders wordt voor de prijzen ge loot: de eerste prijs is een waardebon van 125 gulden; de tweede 100 gulden; de derde 75 gulden. De overige goede inzenders ontvangen een vrijkaart voor één van de twee Prinsenbals in 1997. De prijswinnaars worden tijdens de Elfde van de Elf de in Het Bonte Paard be kend gemaakt. De opbrengst van de Aktie Prinsraden gaat jaarlijks naar een plaatselijke goed doel, dit jaar is dat toneel vereniging OCH, die elk jaar opnieuw in staat blijkt in Holten en wijde omge ving een boeiend toneelstuk op de planken te brengen. CV De Fienpreuvers staat garant voor een totaalbe drag van 1.111,11 gulden voor dit doel. De Elfde van de Elfde begint om 20.30 uur. Enkele dagen tevoren, op maandag 11 november, is het üjd voor de gebruike lijke verplaatsing van de hofbar (Boer Biet naar 't Klavier). Een feestelijk en luidruchtig evenement, waarbij iedereen vanaf 20.30 uur welkom is. Enkele scouts poseren onder de nieuwe naam van het scoutinggebouw: de St. Jorisborch. Foto: Peter Koehorst Honderden belangstellenden zagen afgelopen vrijdag met volle tevredenheid het nieu we onderkomen van de scou tinggroepen De Waarden- borch en BE/Blauwe Vo- 1 gels/Sint Joris officieel wor- den geopend. Tevens werd J de nieuwe naam bekend ge- maakt: de St. Jorisborch. Het was burgemeester D.J. Ver hoeven die met het wegtrekken van de gordijnen de nieuwe naam en daarmee een nieuw tijdperk voor de scouting inluid de. Voor de St. Jorisgroep, een regionale groep voor gehandi captenscouts, is het gebouw van alle gemakken voorzien want het gebouw bevat bijvoorbeeld geen drempels. En De Waar- denborch kan na het afbranden van hun oude domein nu terecht in een modern en van alle ge makken voorzien onderkomen. Namens de gemeente bood Verhoeven een schilderij aan van de grote brand die Holten teisterde enkele honderden ja ren geleden. Ook was de postze gelvereniging present die op een goede samenwerking hoopt met de scoudnggroepen. Een zaal vol leden van de ANBO en PCOB heeft op 24 oktober veel kunnen opste ken van de voordracht van H. Spriensma-Silfhout, diëtiste van de Nederlandse Hart stichting. Na een overzicht van de risico factoren voor het krijgen van hart- en vaatziekten, zoals roken en te weinig bewegen, werd vooral ingegaan op de keuze van de juiste voeding. Lees altijd zorgvuldig de opsomming van de ingrediënten en van de voe dingswaarde op de verpakkin gen, luidde haar advies. Onder het genot van ter plaatse klaar gemaakte 'verantwoorde' hapjes werd de kennis der aanwezigen getoetst met behulp van een vraag- en antwoordspel, dat ver rassende en leerzame uitkom sten opleverde. Wie iets op dit gebied wil weten kan de info-lijn van de Neder landse Hartstichting bellen: 06 - 300 030. Ondanks een ha perend begin een welbestede middag. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! I Gebruik deze bon voor het opgeven van een I nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad I Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad 74,50 Abonnementsprijs f 74,50/ Losse nummers f 1,60 De handen werden afgelopen week flink uit de mouwen gestoken op de Sallandse Heuvelrug. De gezamenlijke recreatie-ondernemers uit Holten, Hellendoorn en Nij- verdal hadden een fraaie herfstdag uitgekozen voor hun jaarlijkse Bosschoon- maakdag. In het heidegebied nabij de dag camping aan de Toeristenweg werkten zo'n zestig mensen zich een dikke twee uur enthousiast in het zweet met het rooien van ongewenste opslag van boomp jes. Een karwei waar Staatsbos beheer door tijdgebrek vaak niet aan toekomt. Voor het overgro te deel bestond het 'werkvolk' uit gasten van de recreatie-on dernemers, maar deze laatsten lieten zich ook zelf niet onbe tuigd. Ook wethouder Van Schooten van Holten was van de partij. Dat het ploeteren in de natuur hongerig maakt, bleek tijdens de picknicklunch waarmee de Bos- schoonmaakdag werd afgeslo ten. De broodjes gingen er in als koek. De Bosschoonmaakdag is een gezamenlijk initiatief van de ge zamenlijke recreatie-onderne mers van de Sallandse Heuvel rug, Staatsbosbeheer en de VVV's van Hellendoorn/Nij- verdal en Holten. De dag werd zo'n drie jaar geleden voor het Met de hele familie aan de slag om het bos schoon te maken tijdens de landelijke bosschoonmaakdag. Foto: Rinus vrijdag eerst op touw gezet met de be doeling het fraaie natuurgebied tussen deze plaatsen op een ori ginele manier te promoten. Volgens Bert de Groot van Re- Het kostte wel tijd en moeite, maar uiteindelijk stemde een raadsmeerderheid maandagavond in met het beslismodel voor de toekomstige verkeersstructuur in en rond Holten, waarin opgenomen een rondweg buiten de bebouwde kom. Alleen de fracties van PvdA en D66 stemden tegen. Het voorstel dat B en W aan de hand van het door het Nijmeegse ingenieursbureau Haskoning opgestelde rap port formuleerden, zorgde voor uitvoerige discussie en werd door burgemeester D.J. Verhoeven hier en daar zelfs aangepast om te voorkomen dat de verdeeldheid in de ge meenteraad zou uitmonden in besluiteloosheid en daar mee geen voortgang in de weg naar een oplossing voor de verkeersproblemen. Het bewuste agendapunt lokte veel dorpsgenoten naar de raadszaal, want de publieke tri bune zat, doorgaans ongebrui kelijk, 'stampvol. De voorspel ling van de burgemeester is uit gekomen: nog voor het eind van het jaar is een (principe-)besluit genomen over een oplossing, hoewel diezelfde burgemeester opmerkte dat uitvoering van be paalde onderdelen langer in be slag zal nemen dan nodig had geweest. Daarmee doelde hij op de aanleg van het Zilverzandtra cé, dat gekoppeld wordt aan de aanleg van een zuidelijke rond weg. Zou dat tracé eerder wor den aangelegd, dan was het vol gens diverse fracties niet uitge sloten dat het door de verkeer- saantrekkende werking als een soort noordelijk rondweg was gaan fungeren. Door het voorstel op diploma tieke wijze enigszins aan te pas sen, wist Verhoeven de meer derheid van de raad over de streep te trekken: Gemeentebe lang, CDA en WD zetten het sein op groen. Samen goed voor negen stemmen, tegen drie van PvdA en D66. „Een historische beslissing," constateerde WD-fractieleider Jan Kevelam. „De raad kiest voor een rond weg 'buitenom'..." Groen licht dus voor aanleg van eventuele een zuidelijke rond weg. Daarvoor wordt eerst een haalbaarheidsonderzoek gestart naar onder meer de financiële aspecten van en of de weg land schappelijk inpasbaar is. Uit overleg met provincie en regio moet bovendien blijken of deze bereid zijn bij te dragen in de financiering, daar de weg ook doorgaand regionaal verkeer verwerken zal. Ook werd beslo ten tot aanleg van het Zilver- zandwegtracé als rechtstreekse verbinding vanuit de Kol naar de Rijssenseweg, zij het nadat de resultaten met betrekking tot een zuidelijke oplossing in beeld zijn. De gemeente zal een verkeers circulatieplan voor het dorp la ten opstellen en tevens wordt gestreefd naar 'verantwoorde tussenmaatregelen in de kom, waarbij elementen uit variant 4A van het beslismodel worden be trokken' (ontsluiting via MAC- -pad en Smidsbelt/Kerkstraat, red.). Ten slotte wordt een op al deze maatregelen aangepast 'langzaamverkeersplan' (voet gangers/ fietsers) opgesteld. Ingreep Voordat de kogel door de kerk was, werden heel wat noten ge kraakt. Bij monde van fractie voorzitter Jan Kevelam steunde de WD, hoewel altijd voor stander van een noordelijke rondweg, de keuze van B en W voor een zuidelijke rondweg. Dit om de voortgang in het proces naar een oplossing niet te belemmeren. Wel pleitte Keve lam ervoor om noordwaarts te kijken als zuidwaarts onmogelijk blijkt en bovendien drong hij er op aan dat de aanleg van het Zilverzandtracé wordt gekop peld aan de aanleg van een zuid route, gezien de verwachte ver keerstoename ter plekke. Wat betreft die zuidelijke route kwalificeerde hij de landschap pelijke ingreep in Zuurberg en Beuseberg wel als minpunt. Voor de PvdA zelfs een argu ment om tegen te stemmen, „Een uniek stuk Holten wordt dan opgeofferd voor verkeer en wegen," aldus Gerrit Mark voort, die tevens wees op de weinig hoopvolle uitkomst van een Milieu Effect Rapportage. De PvdA vond aanleg van het Zilverzandtracé onverant woord, zonder dat daar een ge degen verkeersstructuurplan onder ligt. Bovendien een tracé dat sterk verkeersaantrekkend werken zal. Door de aanleg te koppelen aan de zuidelijke rondweg, zal een oplossing van de problemen op de Kol aan merkelijk langer op zich laten wachten. Markvoort benadrukte dat het opstellen van een langzaamver keersplan als uitgangspunt moet dienen bij het opstellen van een totaal verkeersplan in plaats van de nu gekozen volgorde. De PvdA kiest voor een noordelijke rondweg, die er qua waarde ringsnormen in het rapport van Haskoning het gunstigst uit springt. Overigens had de PvdA in aanvang al tegen het opstellen van het beslismodel gestemd, daar volgens Markvoort op één variant (Maïsweg, red.) een veto lag van Gemeentebelang, waar door geen sprake was van een optimaal onderzoek. Net als Markvoort waarschuw de Dick van der Torre (D66) voor de aanzienlijke verkeer stoename op Drostenstraat, Waagweg enzovoorts, indien het Zilverzandtracé wordt aan gelegd. De zuidelijke rondweg scoorde bij hem evenmin, niet alleen vanwege het landschap pelijk aspect, ook de enorme investering die een dergelijke rondweg met zich meebrengt („Zeker tien tot twaalf miljoen gulden..!"). Hij drong in dat ver band aan op spoedig overleg met de provincie, dan zou wel blijken dat het allemaal niet te realiseren valt. D66 is van me ning dat eerst het vrachtverkeer uit het centrum moet worden gehaald en dat andere verkeers- belemmerende maatregelen in de kom moeten worden geno men, alvorens te kiezen voor een dergelijk grote investering. „De politieke wil en nog meer de politieke moed ontbreekt om er op eigen kracht uit te komen, want de collegepartijen braken wel af (het vorige verkeersstruc tuurplan werd afgeschoten, red.), maar bouwden niets op. Haskoning moest uitkomst brengen, door dit beslisdocu- ment," begon Ab Stegeman (CDA) zijn betoog. Het CDA is desondanks bereid constructief mee te werken aan een oplos sing van het verkeersprobleem. De voorgestelde rondweg aan de zuidkant van het dorp noem de Stegeman een oplossing voor de zeer lange termijn: „Voor de korte termijn is ze dat zeker niet en er moet duidelijk wel iets gebeuren!", waarop hij een stuk je citeerde uit het beslismodel, waarin staat dat 'het interne doorgaande verkeer via de by pass wordt geleid, die ongeveer overeenkomt met de variant Maïsweg.' „Mogelijk zouden we deze weg nu Middenweg kun nen noemen", schertste Stege man. Bij monde van Henk Boode liet Gemeentebelang weten te kiezen voor een zuidelijke rondweg voor het externe doorgaand verkeer en ter ontsluiting van de zuidelijke woonwijken. Wat betreft het oplossen van de problemen in de dorpskern kiest GB voor centrumontsluiting via MAC-pad en Smidsbelt/Kerkstraat. Boode drong er bij het college op aan om dit op de kortst mogelijke termijn uit te voeren. Daarna kan volgens GB alsnog een verkeers circulatieplan voor het dorp worden ontwikkeld. GB gaf ten slotte groen licht aan de aanleg van het Zilverzandtracé: „Aan de ene kant ontsluiting voor de industrie op de Kol, aan de andere kant voor de hierdoor mogelijk wordende afsluiting van de Kolweg ten behoeve van de bewoners." Het nieuwe Socuwe-bestuur wil besturen en werken (praktijk) duidelijk scheiden. V.l.n.r. voorzitter Loek Warning, penningmeester Egbert ter Haar (achter de bar), secretaris Ton Hofman. Foto: Wil Vogel Postief omgaan met de erfe nis van het vorige bestuur: voortzetten wat goed is, waar nodig bijsturen en/of ver nieuwen. Dat is het uitgangs puntvan hetnieuwe bestuur van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk, dat 1 september jl. aantrad. „Interim-bestuur," legt voorzitter Loek Warning (63) uit. „De komende tijd moet duidelijk worden of wij het wél met de ge meente eens kunnen worden." biet nieuwe bestuur moet nog worden uitgebreid met twee tot drie man. Warning: „Meer is echt niet nodig. Wel moet er in elk geval een twee de deskundige penningmeester zijn, nodig om in te springen als Egbert (tijdelijk) uitvalt." Het trio bestuursleden reageerde als enige op de advertentie die tweemaal in deze krant werd ge plaatst. Warning, in zijn dagelijks werk staflid van het Riagg en als coördinator verbonden aan een dagopvang en aktiviteitencentrum voor ex-psychiatrische patiënten, zegt daarover: „Begin januari 1998 stop ik met werken. Ik was van plan om dan wat te gaan doen voor de Holtense gemeenschap. Dit heeft het allemaal versneld. Met dit werk heb ik duidelijk affiniteit." Penningmeester Egbert ter Haar (60) is geen onbekende bij Socuwe. Zo'n tien jaar geleden beheerde hij ook al de sociaal-culturele pennin gen: „Ik heb een bepaalde band met Socuwe en toen zich weinig kandidaten meldden, besloot ik 'er weer in te stappen'." Ter Haar con stateerde direct veel ver anderingen, zoals de professione lere aanpak en enorme uitbreiding van activiteiten. Ton Hofman is met 49 jaar de jongste van de drie. Electrotechnicus (Warning: „De man die kortsluiting met de ge meente voorkomt...") en sinds vijf jaar Holtenaar. Hij maakte via het Gastouderbureau en de peuter speelzaal op praktische wijze ken nis met Socuwe. Om mogelijke on dergang van de stichting te voor komen, reageerde hij op de adver tentie. Deelbudgetten Tot vreugde van de drie stafmede werkers kondigde het nieuwe be stuur gelijk aan geen directie te wil len voeren, slechts beleid. Ook nieuw is dat vanaf nu gewerkt wordt met deelbudgetten binnen het door de gemeente toegekende budget. Dus een apart gedeelte voor het Gastouderbureau, de speelzaal enzovoorts. „Het geeft de betrokkenen veel meer vrijheid en verantwoordelijkheid en het scheelt tijd omdat je niet voor 'alles' toestemming hoeft te vragen," al dus Warning. Het nieuwe bestuur is vol lof over de voorgangers. „We hebben veel respect voor het vele werk dat zij in samenwerking met de anderen hebben verzet. Het is mede aan hen te danken dat Socuwe is uit gegroeid tot w»t het nu is. Een per fect georganiseerde stichting met drie geweldig goed ingewerkte staf medewerkers, die de zaken des kundig aanpakken." Aan de hand van gesprekken die met het af getreden bestuur en het door spitten van verslagen, is inmiddels een aardig beeld gevormd van de structuur en de financiën van Socuwe. Al snel werd duidelijk dat de financiële administratie de grootste klus was en specifieke kennis vereist. „Dat Egbert deze taak op zich wilde nemen, heeft ze ker bijgedragen tot mijn besluit," verzekert Warning. Ter Haar was tot 1 juli jl. als adjunct-directeur verbonden aan een garagebedrijf (nu met vut, red.) en als zodanig vertrouwd met financiën. Vorige week maakte het nieuwe be stuur voor het eerst kennis met het college. „We hebben geen eisen op tafel gelegd, wel vragen. We heb ben onze werkwijze uiteengezet en afgesproken dat we het financieel jaarverslag eerst afstemmen met de welzijnsambtenaar. Dan zie je wel ke onderdelen tegenvallen ten op zichte van de begroting 1996. De burgemeester zei dat we bij de ge meente een 'open deur' vinden als we tegenvallers tegenkomen. Die zijn er sowieso, daar enkele maan den geleden (na de zomervakantie, red.) een nieuwe peutergroep met leidster is gestart die niet in de sub sidie voor dit jaar is meegenomen. Dat geldt eveneens voor de extra dag staf waar nu sprake van is." Zich uitspreken over het door de gemeente voorgestelde budget voor komend jaar, onder meer struikelblok in de onder handelingen met het vorige be stuur, doet Warning voor zichtigheidshalve niet. Pas als het doorspitten van de financiën klaar is en er zicht is op de situatie, treedt het bestuur met de gemeente in on derhandeling. De aanstelling van een professioneel admi nistrateur/ directeur, zoals gesteld door de voorgangers, is echter niet in beeld. Warning: „Verder kan het zeker geen kwaad om het cursus pakket eens tegen het licht te hou den. Waar is veel belangstelling voor en waar niet, wat levert het op enzovoorts. Misschien moet je be paalde cursussen niet jaarlijks, maar om de paar jaar gaan geven." Algemene beschouwingen Vijf partijen, vijf visies op het komende jaar. Een se lectie van de ideeën van de Holtense gemeenteraad. Lees meer op pagina 3 Holterbergloop Duizenden toeschouwers genoten van het prachtige schouwspel dat de Holter bergloop is geworden. Zie verder pagina 5 Egbert Veeneklaas Holtenaar Egbert Veenek laas zag zich genoodzaakt af te haken voor de Holterber- gloop. Voor een verhaal zie de Sporthalte creatiepark Hancate en woord voerder van de ondernemers was de dag ook ditmaal een groot succes. „Iedereen was laaiend enthousiast!" Als het aan het college ligt, krijgt de stichting De Hoop, die over de op van drugsverslaafden gaat, geen subsidie van de ge meente Holten. „We geven al leen subsidie aan instellingen die binnen de gemeente Holten werkzaam zijn", aldus burge meester D.J. Verhoeven. De C.P.B. afdeling Holten komt vanavond om 20.00 uur bijeen in de Kandelaar. Me vrouw J. Logtenberg-Drozd uit Epe zal deze avond ver zorgen en een lezing houden over de positie van de vrouw in Rusland. Zij zal proberen de oorzaken van de beruchte rijen en tekor ten aan goederen, veelvuldige abortussen, woningnood, pro blemen met de opvoeding, man vrouw relatie binnen het gezin en beroepsleven, maar ook za ken zoals de huishouding, kin deropvang en mode te belich ten. Belangstellenden en nieuwe leden zijn van harte welkom. De bejaardensociëteit heeft ko mende dinsdag 5 november weer een bijeenkomst in De Kandelaar. De heer Vogely zal dia's vertonen van zijn reis naar Roemenië. De middag begint om 14.30 uur. Sinds een paar jaar is het de gewoonte op de nieuwjaars bijeenkomst van de gemeen te op 2 januari een man of vrouw uit de gemeente Hol ten in het zonnetje te zetten wegens zijn of haar bijzonde re verdiensten in het vrijwilli gerswerk. Het college zou het op prijs stellen ook op 2 januari aan staande iemand in het zonnetje te zetten. De voor te dragen kandidaat moet in de gemeente Holten wonen en het moet ie mand zijn die op verschillende terreinen van het vrijwilligers- wer/verenigingsleven binnen de Holtense samenleving voor een lange periode zijn of haar krachten- heeft ingezet. Het col lege stelt belangstellenden in de gelegenheid iemand voor te dra gen voor de titel 'vrijwilliger van het jaar'. Men kan een voordracht doen door een brief te richten aan het College van Burgemeester en Wethouders. Daarvoor is tot 15 november de gelegenheid. In deze brief moet de reden staan waarom die persoon wordt voorgedragen voor de presti gieuze titel. Herman en Michiel van Magie Light Music (MLM) hebben er weer zin in. Vrijdag 1 november draaien ze weer de nieuwste top 40 hits, de heetste Housenum- mers en de mooiste Gouwe Ouwe. Voor een gulden is ieder een van harte welkom vanaf 21.00 uur in de boerderij aan de Beusebergerweg 35. Twee werknemers van kapsalon Wander Drent hebben in Utrecht examen gedaan voor een kappers vak onderdeel. Ka rin Meijerman slaagde voor vak bekwaamheid damesvak en Mark Wander Drent voor be dienden herenvak.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1