Holtens Nieuws! Unicef Holten start met najaarsverkoop Actiegroep Kolweg: Zilverzandtracé dè oplossing voor verkeersprobleem Medis? medies of gewoon medisch? Speelgoedbeurs in de Boschkamp WoonFeest Jaarlijkse filmdagen 'Beweging in balans' in De Waerdenborch mèoTscentrum U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe BON Aanbod vrachtauto's, lijnbussen en woon/werkverkeer loopt volgens bewoners spuitgaten uit Groepspraktijk houdt vaccinatie Lot Van de Maat levert ton op Collecte tegen Brandwonden Koekaktie bij Blauw Wit :'T/ )/id- 24 - 25 - 26 OKTOBER Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 Abonnementsprijs f74,50/Losse nummers f 1,60 De Todabo houdt vrij dagavond 1 november en zaterdagmiddag 2 no vember weer haar jaar lijkse filmdagen. Vooral in de jaren zeventig was deze club erg actief met het verzamelen van zo veel mogelijk alledaags Splo's archiefmateriaal. Sinds een jaar of zes is de andere super-8 filmer uit Espelo, Johan Krieger, toe getreden tot de filmclub. Ook hij heeft vele nostalgi sche opnames uit vroegere tijden. De avondvoorstel ling van vrijdag is vooral bestemd voor de wat jonge ren. De toegang is net als andere jaren gratis. Dit is mogelijk omdat het Trefpunt bestuur het gebouw ter beschikking stelt en de School- en Volks feestcommissie een deel van de onkosten voor haar rekening neemt. Tussen de films door is het de laatste jaren gebruikelijk om een artiest, een dansgroep of conferencier op te laten draven. Dit keer is het de beurt aan Kump Wè, af komstig uit Heeten en goed voor 'n Boh Foi Toch-ach- tig repertoire. De zaterdagmiddag die dit keer al om 13.45 uur begint, is vooral bestemd voor ou deren, deze kunnen tussen de films door genieten van Alie en Wim van Zee uit Bathmen, die samen met Pablo van Moorst uit België een demonstratie en voor stelling geven van allerlei muziekinstrumenten inclu sief bijpassende kledij en vocale toelichting. De avondvoorstelling begint rond de klok van acht. •4 SCH0LENGMEF.N9.LH6P PTT KANTOOR centrum diessenplas" H,"* SPORTHAL 1 MOSSINK MORTUARIUM POLITIE De aanduiding 'mediscentrum' plaatst menigeen voor enige vraagtekens. Foto; Wil Vogel We weten er alles van: de nieuwe spelling bezorgt de redacteuren van het Holtens Nieuwsblad menigmaal ge fronste wenkbrauwen. Pan- nekoek of pannenkoek, pro duct ofprodukt. Ok wij zoeken herhaaldelijk ons heil in het bekende Groene Boekje en/of de Nieuwe Spel- linggids, want die nieuwe spel ling is inderdaad een ware kwel ling... Toch tipte één van onze lezers op een wel zeer bijzonder bordje dat geplaatst is op een richtingaanwijzer hoek Keizers- weg-Dorpsstraat. Het bordje duidt naar 'Medis centrum'. Hoezo geen 'sch' en gebruik van twee woorden? Is dit spelling supernieuwe stijl? Of krijgen we straks ook nog 'medies' voorgeschoteld.? Lang zamerhand zien we door de bo men het bos niet meer. Na het enorme succes van vorige jaren houdt de peuter speelzaal Holten ook dit jaar weer een speelgoedbeurs. De beurs wordt gehouden op za terdag 2 november van 10.00 uur in dorpshuis de Bosc hkamp. Voor het inbrengen van speelgoed kan men te recht vrijdag 1 november van 18.00 tot 20.00 uur. Normaal gesproken komt al het speelgoed hiervoor in aanmer king, mits het compleet, schoon en niet kapot is zoals auto's poppen, spelletjes, puzzels, boekjes, kindermeubeltjes, schaatsen, buggy's en fietszitjes. Vorig jaar was er voor construc tiespeelgoed zoals lego, duplo, Holtens Nieuwsblad geïnformeerd. daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! I Woonplaats Gebruik deze bon voor Geeft op als abonnee V. het opgeven van een Holtens Nieuwsblad Inzenden aan: Adres: Holtens Nieuwsblad I I Woonplaats. Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede De werkgroep Holten van Unicef is begonnen met de jaarlijkse najaarsverkoop. De mooiste wenskaarten, spellen en geschenken staan in de nieuwe najaarscatalogus. De artikelen zijn uitsluitend ver krijgbaar bij een aantal ver kooppunten in de gemeente, omdat de verkoop in de We reldwinkel gestopt is. Bin nenkort is de Wereldwinkel zelfs gedwongen de deuren te sluiten. Speciaal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, heeft Unicef een aantal jubileumartikelen opgenomen: de zilveren muntencollecrie 'Kinderen Wereldwijd'; een muntenserie van twaalf zilveren penningen met ontwerpen van kinderen uit alle windstreken - het boek Toen ik een kind was', waarin onze ambassadeurs ver tellen over hun jeugd en het kleurrijke boek 'Kinderen We reldwijd', waarin kinderen uit alle windstreken vertellen over hun leven en hun verwachtin g- De variatie in de wenskaarten collectie is groot: modern, klas siek, abstract en design, alle ont worpen door bekende kunste naars van over de hele wereld. Naast de kaarten is er een groot aanbod van andere artikelen: ka lenders, boeken, puzzels, agen da's, noem maar op. Kwaliteit- sprodukten met een vrolijke en kleurrijke uitstraling. Dankzij de verkop van Unicef- -wenskaarten- en produkten in Nederland is vorig jaar ruim 7,5 miljoen gulden besteed aan Uni- cef-hulpporojecten. Hulp aan kinderen in moeilijke omstan digheden door het verbeteren van gezondheidszorg, voeding, onderwijs en schoon drinkwa ter. De nieuwe najaarscatalogus en artikelen zijn uitsluitend ver krijgbaar bij de volgende ver kooppunten: mevrouw Bel- dman, Holterenkstraat 22, tel. 36 31 93 - mevrouw Boogaard, Churchillstraat 141, tel. 36 23 98 - mevrouw Helmer, Het Landeweerd 38, tel. 36 31 33 - mevrouw Piek, Chur chillstraat 105, tel. 36 30 04 - mevrouw Van der Spek, Kol- weg 39, tel. 36 12 84 - mevrouw Trotsenburg, Houtweg 27, tel. 36 28 23 en mevrouw Van Win gerden, Erve Broekhuis 26, tel. 36 30 89. De verkoop van Unicef-artike- len via de Wereldwinkel is stop gezet, daar deze half november de deuren sluiten moet. Daar de Caroline Kaart Alhoewel de zaal niet helemaal vol zat, zorgde zangeres Caroli ne Kaart voor een mooi optre den. Zie pagina 3. Bijen De Bijenvereniging viert haar 60-jarig bestaan. Dat mag natuurlijk ongemerkt voorbij gaan. Lees meer op pagina 5. Frits Paule Tom Hofman is de winnaar geworden van de spannen de Frits Paule Cup. Voor een verslag zie pagina 7. De Wereldwinkel zoekt naarstig een nieuwe onderkomen. eigenaresse van het pand aan de Larenseweg, mevrouw Wester- ik, enkele maanden geleden overleed en het pand verkocht wordt, moet de Wereldwinkel wijken. Zelf kopen is financieel onmogelijk en in de huurover eenkomst staat dat de huurder het pand uiterlijk drie maanden na het overlijden moet hebben verlaten. Er wordt nog naarstig gezocht naar een nieuw onderkomen, maar tot op heden heeft de speurtocht nog weinig opgele verd. De inkoop van produkten is al danig verminderd en begin november begint de uitverkoop. De Vereniging Wereldwinkel Holten wordt niet opgeheven, maar blijft 'slapend' voortbe staan in de hoop op betere tijden. De bewoners van en rond de Kolweg hopen dat met de aanleg van het Zilverzandwegtracé hun woonwijk eindelijk wordt verlost van het drukke verkeer. „Het grote aanbod van vrachtauto's de ongeveer tachtig lijnbussen per dag en het vele woon/werkverkeer dat door onze straten raast, is absoluut onaanvaardbaar. Om van de veiligheid van fietsers en schoolkinderen maar te zwijgen," schrijft Dick Beldman namens veel Kolbewoners aan de gemeenteraad. nopper en dergelijke veel be langstelling, evenals spellen voor de wat oudere kinderen. Klein speelgoed graag gebun deld inleveren. De inbreng kost 25 cent per stuk of bundel, tach tig procent van de opbrengst van het verkochte speelgoed is voor uzelf, twintig procent voor de peuterspeelzaal. Afhalen van niet verkochte spullen kan op zaterdag 2 no vember van 14.30 tot 15.00 uur. Tevens vindt dan de afrekening plaats. Niet afgehaalde spullen worden aan een goed doel ge schonken. Voor vragen kan men na 18.00 uur contact opne men met: Elly Aanstoot, tel.36 28 58 of Jannekc Dangre- mond, tel. 36 31 26. Beldman vindt het jammer dat de actiegroep Leefbaar Holten zich in deze krant heeft uitgesproken tegen aanleg van het Zilverzand wegtracé, eigenlijk zouden ze zich daar niet mee moeten bemoeien volgens hem. „Wij hebben ook officieel geen standpunt over de rondweg", reageert Beldman. Beldman is al een hele tijd in de weer om de politiek aan zijn kant te krijgen „Over de proble men in de Kolweg hebben wij met wethouder Van Schooten een aantal constructieve ge sprekken gehad, wat onder meer in diverse verkeersremmende maatregelen op de Kolweg heeft geresulteerd", aldus Beldman. „Deze maatregelen zijn uiter aard bedoeld om het aantal on gevallen zoveel mogelijk te be perken. Maar dat is natuurlijk geen oplossing van het pro bleem." De enige oplossing volgens Bel dman voor dit probleem is een snelle aanleg van het Zilver zandwegtracé in combinatie met een veilige oversteek naar het zwembad. De Kolweg kan dan van nieuwe riolreling worden voorzien en nadien als woonerf worden ingericht. „Realisatie van het Zilverzandweg-tracé staat mijns inziens los van een zuidelijke rondweg omdat de nieuwbouwwijken Beuseberg en Lukensveld geen last hebben van doorgaand vrachtverkeer c.q. lrjnbusdienstbusscn. Va keersafvoer van de wijken Lu kensveld, Beuseberg en Liezen moeten niet worden verward met verkeeroverlast in onze woonwijk. Als bewoners moe ten wij blijven aandringen op onlasting van het vele verkeer, dat dagelijks door onze straten rijdt." Beldman geeft enkele voorbeel den van het toenemende ver keer zoals dat de afgelopen jaren heeft voorgedaan. „Zo heeft Udema Vlees 400.000 slachtin gen vorig jaar verricht tegen 100.000 in 1971. Nido Universal zat in 1971 op ongeveer' 150 eenheden produkt tegen rond de 750 in 1996. In tegenstelling tot industrieterrein De Haar kent De Kol geen ontsluitings- weg, hetgeen voor een indus trieterrein van oorsprong uit op z'n minst vreemd mag worden genoemd." Er vindt volgens Beldman een forse toename van het vracht verkeer op de Kolweg plaats door invoering van het Eurovig net, het bedrag dat men moet betalen voor gebruik van de snelwegen. Dit bedraagt nu nog 2.633 gulden per jaar per vracht auto. Beldman: „Over een jaar zal dat ongeveer zijn verdub beld. Het gevolg is dat bijvoor beeld een meelhandelaar uit Markelo of Rijssen kiest het dorp Holten als hij transport naar Deventer heeft." Beldman vervolgt: „Gebleken is dat Kolweg vanaf café Jansen Een van de vele bussen die dagelijks door de Kolwèg rijden. De jaarlijkse groepsvaccina- tie vindt dit jaar plaats op woensdag 6 november van 14.30 tot 18.00 uur op de Groepspraktijk aan de Kei- zersweg 32. Mensen die niet zijn uitgenodigd kunnen zich hiervoor aanmelden bij de Groepspraktijk. Waarom een griepvaccinatie? De mens komt in zijn leven in aanraking met vele ziektekie men. Tegen de meeste bouwt hij zelf snel weerstand op. Dit ge beurt meestal ongemerkt, zon der ziekteverschijnselen. Soms is een besmetting voldoende om daarna voor het leven be schermd te zijn. Bij veel griep en verkoudheidsvirussen is dit niet het geval. Hierbij duiken steeds nieuwe vormen op, die opnieuw ziekteverschijnselen kunnen ge ven. Van de griepvirussen is het In- fluenzavirus het meest berucht. Dit virus veroorzaakt elk jeer rond februari een kleine griep epidemie. Reden om een bepaal de groep mensen vooraf te vac cineren, waardoor ze zelf weer stand kunnen opbouwen. Voor wie een griepprik? De griepprik wordt sterk aanbevo len voor degenen die er beter geen infectie bij kunnen hebben, zoals mensen met longziekten, suikerziekte of bepaalde hartaf wijkingen. Ook wordt een griep prik aanbevolen voor mensen die verblijven in een omgeving waar een influenza epidemie zich makkelijk zou kunnen ver spreiden, zoals een bejaarden- of verpleegtehuis. Nieuw is het advies om iedereen boven de 65 jaar een vaccinatie aan te bieden. Wel een prik, toch griep? Naast het influenzavirus zijn er vele andere virussen die een griepje of een verkoudheid kunnen ge ven. Hier helpt de vaccinatie niet tegen. De griepprik werkt alleen tegen het influenzavirus, dat rond februari verwacht kan worden. Voor een optimale be scherming in februari kan het beste in de maand november gevaccineerd worden. Eerder vaccineren geeft minder be scherming in februari. steeds vaker een sluiproute wordt. Ook het verkeer dat het dorp ingaat, maakt steeds vaker gebruik van de inrit van de Ra bobank, om vervolgens weer bij de Oranjestraat uit te komen. In dit laatste geval ontduikt men het verbod om per auto de Kol weg af te rijden. Deze toename van het verkeer zorgt ervoor dat de Kolweg vooral voor fietsers steeds onveiliger wordt. En er komen nogal wat fietsers op de Kolweg te weten kinderen naar de Holterenkschool, kinderen van de Borkeld, Ligtenberg, Look en Kol naar de Regen- bood en kinderen van de Bor keld, Ligtenberg, Look, Rijssen, Nijverdal en Kol naar de scho lengemeenschap." Navraag van de actiegroep bij de betreffende scholen geeft een totaal van vijftienhonderd fiets bewegingen (heen en terug) per dag. In de zomer komen daar nog eens ongeveer 750 retour tjes per fiets bij doordat de Kol weg een belangrijke route vormt naar het zwembad Twenhaars- veld. Onderzoek wijst uit dat 75 procent van de rond de vijfhon derd bezoekers per dag via de Kolweg naar het zwembad fiet sen. „Het probleem van de le vensgevaarlijke oversteek op de Rijssenseweg is bij iedereen wel bekend", weet Beldman. „Voeg daarbij het feit dat de Kolweg door het ontbreken van onder meer benodigde fietsstroken als doorgaansweg totaal ongeschikt is, dan ligt de conclusie voor de hand dat de verkeersveiligheid van de fietsers zeer te wensen overlaat." Ook de gemeente Holten erkent dit probleem op de Kolweg. In het ontwerp fietsnetwerk van de gemeente wordt het probleem dan ook duidelijk onderschre ven. Ook komt in dit ontwerp duidelijk naar voren dat van alle toevoerwegen naar school en dorp de Kolweg het slechts uit de bus komt. „Al deze punten in ogenschouw nemend kan men zich voorstel len dat de bewoners van de Kolweg (oost) met stomme ver bazing hebben gereageerd op het plan de doorgaande weg van het dorp, vooral de Oranje straat, voor het vrachtverkeer af te sluiten. Een leek kan nagaan welke route in deze nieuwe situ atie zal nemen: natuurlijk de route Rijssenseweg-Kolweg Er is een grote prijs gevallen op een staatslot dat door Fir ma Van de Maat en Zoon aan het Smidsbelt 7 te Holten is verkocht. Iemand is in één klap 100.000 gulden rijker ge worden. Hoogst waarschijnlijk is een in woner van Holten of omgeving de gelukkige. De Staatsloterij heeft Firma Van de Maat en Zoon tot Very Impotant Service Point, een erenaam die een ver kooppunt toekomt als deze suc cesvol is gebleken in de verkoop van een staatslot, waarop een grote prijs is gevallen. Een kwart eeuw jaar geleden, op 16 juli 1971, werd de Ne derlandse Brandwonden Stichting opgericht op initia tief van prof. dr. R.P. Her mans en prof. dr. A.J.C. Huffstadt. Een belangrijke doelstelling van de Stichting is het verder verbe teren van de medische behande ling van brandwondenpatiën ten. Alles wat de afgelopen 25 jaar bereikt is is mede mogelijk gemaakt door tienduizenden vrijwilligers, die meehelpen van de jaarlijkse collecte een groot succes te maken. De nationale collecte wordt dit jaar gehouden van 27 oktober tot en met 2 november. De z.v.v. Blauw Wit '66 houdt op vrijdag 25 en maandag 28 oktober weer haar traditionele koekaktie. Al jaren gaan de le den huis aan huis het dorp in om de bekende koeken aan de man- vrouw te brengen. De op brengst komt ten goede aan de groeiende jeugdafdeling. De or ganisatie is in handen van de activiteitencommissie van de oost-Pannebakkerstraat", aldus Beldman. „Eén en ander bete- vereniging, kent een ontoelaatbare vanht vrachtverkeer op genoemde we- gen. De laatste tellingen spreken van ongeveer vijfhonderd vrachtauto's en of lijndienstbus- scn tussen 7.00 en 19.00 uur per In Galerie De Waerdenborch is sinds zondag een nieuwe expositie te bewonderen. De tentoonstelling kreeg als the ma 'Beweging in balans' en toont werken van Sia Braak man en Jan van Dijk. Sia exposeert met gedraaide vor men van Engelse steengoed klei en Frans porselein; Jan van Dijk toont gouaches, waarin het zoe ken naar vorm en beweging dui delijk herkenbaar aanwezig is. De expositie duurt voort tot en met 29 december en is van vrij dag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen, op woensdag en donderdag na tele fonische afspraak (tel. 36 50 41). Marga Rensink toont zelf een col- lectie van haar keramiek, terwijl de galerie ook nog verscheidene we- i ken van eerdere exposanten 'in stock' heeft. MAC De Holterberg houdt zondag 27 oktober weer een ongeveer veertig kilometer lange puzzelrit voor auto's en motoren rondom Holten. De uitzetters hebben er weer een leuke route van gemaakt. De start is om 14.00 uur bij het Stuurhuus, Beusebergerweg 37, waar de start een half uur tevo ren opengaat. Uiteraard zijn er weer leuke prijzen te verdienen. Meerinlichtingen bij Jan Vin cent, tel. 36 42 00. Galeriehoudster Marga Rensink (links) bewondert samen met Sia Braakman gedraaide objecten van Frans porselein. Foto: Wil Vogel A zijn gevaarlijk: (0572) 32 1 1 90 Van Egteren Hoveniers Bestrating Nieuw Heeten Zie de advertentie elders in deze krant

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1