Holtens Nieuws Waerdenborch bindt strijd aan met afval op school Wim Baan kwart eeuw in dienst Rabo Holten Vorming en toerusting belicht EDCS lm&- Vrijmarkt op Smidsbelt met voor elk wat wils ANBO trekt weer de wandelschoenen aan U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Stappenplan om mentaliteit leerlingen te veranderen Kaartenactie CNV voor vakbondsleider 40e Jaarbeurs van het Oosten IS t/m 22 sept. k\\ MIDDENSTANDS- BEURS HOLTEN Noteer alvast in uw agenda 19 - 20 - 21 september '96 Holtens Nieuwsblad Collecte Klassieker toertocht HC Holten nodigt de jeugd uit PvdA vergadert Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 De Interkerkelijke Com-mis- sie Vorming Toerusting no digt iedereen uit voor een in formatiebijeenkomst over de Oecumenische Ontwikke- lings Coöoperatie EDCS. De bijeenkomst wordt dinsdag 17 september gehouden in ge bouw Irene en begint om 20.00 uur. Na een inleiding door ie mand die nauw betrokken is bij het werk van EDCS en de Ne derlandse steunvercniging NVOC, is er ruim gelegenheid tot het stellen van vragen. EDCS geeft leningen aan groepen ar men die bij de tradiüonele ban ken geen schijn van kans hebben, omdat ze niet kredietwaardig worden geacht. EDCS komt aan haar kapitaal door uitgifte van aandelen. EDCS vraagt vooral kerken en kerkleden tijdelijk wat van hun spaargeld voor dit doel be schikbaar te stellen. In twintig jaar tijd is het aandelenkapitaal van EDCS gegroeid van nul tot bijna 150 miljoen gulden. Een belangrijk deel daarvan is afkomstig uit Ne derland. Het gaat dus goed met EDCS. Zo goed zelfs, dat er sinds vorig jaar meer aanvragen om steun komen dan er kapitaal be schikbaar is uit nieuw verkochte aandelen of uit terugbetalingen op verstrekte leningen. Ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan van de NVOC voert deze dit jaar een speciale campagne. De NVOC wil haar jubileum aangrijpen om dit jaar een extra inspanning te doen om mensen over het werk van EDCS te informeren. Hoe beken der EDCS is, des te beter kan het groeien. m-i Koopjesliefhebbers kunnen zaterdag hun hartje ophalen op de Smidsbelt. Foto: Archief. De supportersvereniging van HMV houdt zaterdag 14 sep tember net als voorgaande jaren tussen 9.00 en 15.00 uur een vrij markt in het dorpscentrum. De markt valt samen met de Keunefeesten. De vrijmarktcommissie heeft op nieuw alle kramen weten te ver huren aan deelnemers uit Holten en wijde omgeving. Ook voor grondplaatsen was dit jaar erg veel belangstelling, meer nog dan in voorgaande jaren. De artikelen zijn van uiteenlopende aard. Ze kunnen afkomstig zijn van zol deropruimingen, maar ook nieuw of zelf gemaakt zijn. Al met al voor elk wat wils, zodat ieders gulden absoluut een daalder waard wordt op de Holtense vrij markt. Voor de jeugd is dit jaar voor het eerst The Balloon Pro motions uit Holten aanwezig met natuurlijk ballonnen. Ook kun nen kinderen worden ge schminkt. Zoals gebruikelijk be kommeren de HMV-supporters zich vanuit de bekende kraam om de inwendige mens. In verband met de vrijmarkt wordt bewoners in de directe om geving van de Smidsbelt en Kerk straat om hun auto gedurende de markt elders te parkeren. Dat ver zoek geldt tevens voor alle Holte naren en marktbezoekers. De marktcommissie verzoekt bo vendien de parkeerplaatsen van winkeliers met eigen terrein vrij te houden. De ANBO Holten opent het nieuwe seizoen op donderdag 19 september met een stads wandeling door Zutphen. De wandeling staat onder leiding van een tevens gids van het Zutphense Gilde, tevens ANBO-lid Zutphen. De Gilden zijn in tal van steden actief op het gebied van begeleide stads wandelingen. De Gilde-gidsen, allen vrijwilli ger, kennen hun stad als hun broekzak en kunnen er veel we tenswaardige en aardige dingen over vertellen. Zutphen is in de loop der jaren fraai gerestau reerd. De wandeling neemt on geveer twee uur in beslag, hal verwege is een consumptiestop ingelast. Er wordt gezamenlijk vertrokken per trein om 13.17 uur. Na een overstap in Deven ter arriveert men om 14.00 uur in Zutphen. De terugkeer in Hol ten is tussen 17.00 en 18.00 uur. De kosten voor deelname be dragen drie gulden per persoon. De treinreis (eventueel met 60+ seniorenkaart) en consumpties zijn voor eigen rekening. Aan melden is mogelijk vóór 12 sep tember bij mevrouw J. Kie- boom, tel. 363904, D. van Mau- rik, tel. 361826 ofJ.H. Hom, tel. 364091. In oktober wordt de ledenbij eenkomst weer in De Bosch kamp gehouden, waar mede werkers van de Hartstichting het één en ander zullen vertellen over diëten in verband met hart en vaatziekten. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Nggm Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad 74,50 Abonnementsprijs f 74,50 Losse nummers f 1,60 Een kwart eeuw Rabobank Holten. „Het is voorbij gevlo gen!" zegt jubilaris Wim Baan (43), specialist beta lingsverkeer. „Veel gebeurd, veel veranderd en natuurlijk heb ik velen zien komen en gaan. Na vijfentwintig jaar werk ik er nog steeds met evenveel plezier en hoop dat nog vele jaren volgen." Op naar de veertig dus... Donderdag 1 augustus was het vijfentwintig jaar geleden dat ge boren en getogen Rijssenaar Baan in dienst kwam bij de Ra bobank Holten. De jubilaris zelf was wegens vakantie niet eens op kantoor. Daarom krijgt zijn zilveren jubileum donderdag 12 september een officieel tintje. Tussen 17.30 en 19.00 uur krijgt Baan een receptie aangeboden in zaal De Biester en zijn colle ga's, relaties, familie, vrienden en kennissen welkom om hem de hand te schudden. Aanslui tend geniet de jubilaris met fa milie en het collega's van een buffet. Baan sr. zette zoon Wim destijds op het spoor van de Holtense bank. „Hij wees mij op een ad vertentie in de krant. Het ge sprek dat ik daarop had met toenmalig directeur H.J. Ool- bekkink verliep dusdanig goed, dat ik korte tijd later kon begin nen." Wim Baan startte zijn bankloopbaan op de giro-afde ling, waar de huidige bankgiro's werden verzameld en verwerkt. „Alles was handmatig. Tellen, bundelen, noem maar op. Enorm tijdrovend." De dienst tijd plukte hem achttien maan den weg uit bankland, waarna Baan terugkeerde achter de balie particulieren. Via een periode administratief werk volgde de functie hoofdkassier. „Door het contact met klanten werd mi) duidelijk dat ik dat aspect toch wel erg leuk vond. Toen er dus een plek vrij kwam aan de be- dnjvenbalie, ben ik daarheen verhuisd." Vandaar uit 'groeide' Baan verder, tot oud-bankdirec teur Hans van Wingerden hem in 1992 vroeg of hij wat voelde voor de functie specialist beta lingsverkeer. „Het was door de voortschrijdende automatise ring puur rep en roer in die sector. Optisch leesbare formu lieren, diskette betalen, teleban kieren (bij de Rabo Holten in middels zo'n 155 bedrijven en Wim Baan viert Rabobank-jubileum. diverse particulieren), teveel om op te noemen. Het was nodig dat er een adviseur kwam om de mensen wegwijs te maken." Wim Baan benadrukt dat het betalingsverkeer nog steeds ver anderd, bijvoorbeeld via de in- binnenkort In het streven de aanblik van de aula en de entree van de school te verfraaien, is de schoolleiding van De Waerden borch in de eerste schoolweek voortvarend begonnen met een nieuwe aanpak die het gedrag van leerlingen ten aanzien van het omgaan met afval moet verbeteren. Rector Leon van Minderhout benadrukt in dat verband dat het om gemiddeld zo'n tien procent van de 1200 leerlingen van de vestiging in Holtengaat. „Een relatief klein aantal, maar met elkaar kunnen ze er een flinke bende van maken." Eerdere pogingen om het 'af- valgedrag' van leerlingen te verbeteren, onder meer door corveediensten voor leerlin gen en surveillance door per soneel, hebben in de afgelo pen jaren onvoldoende vruch ten afgeworpen. Doel van de inspanningen is een mentaliteitsverandering teweeg te brengen: 'Afval in de bakken, ook als er geen toezicht is.' Via een stappenplan worden de leer lingen nadrukkelijk geconfron teerd met het afvalprobleem op en rond school. In de drie weken dat de school weer op volle toe ren draait, heeft de aanpak al ef fect gesorteerd. Veel leerlingen hebben zeer positief gereageerd op het initiatief, ,,'t Werkt ook prima!," aldus Van Minderhout verheugd. „In de aula ligt nu zo'n 90% min der afval. De schoonmaaksters hebben het daar een stuk gemak- kelijker gekregen. Wel hebben ze nog een klus aan menig lokaal. En ook in de rest van hetgebouw is nog sprake van 'zwerfvuil'. Ik hoop daarom op een olievlek werking, zodat ook dat binnen kort verbetert. Als het een tijdje goed blijftgaan en je een bepaald effect hebt bereikt, dan kunnen we als school wellicht over wegen om iets aan te schaffen als een soort beloning. Bijvoor beeld uitbreiding van de inven taris met een spel. 't Zou uitein delijk zonde zijn als het beeld na zoveel moeite weer vervalt in het oude patroon." Om het doel te verwezenlijken zorgde de school op de eerste plaats voor voldoende af valbakken. Tijdens de bijeen komst ter opening van het schoolseizoen en via affiches worden de leerlingen ge waarschuwd voor de strakkere aanpak rond de manier waarop zij met afval omgaan. Tegelijker tijd werd een oproep gedaan om de aanblik van aula en lokalen te verbeteren. Van Minderhout: „Eigenlijk is het een maatschappelijk pro bleem. Het is voor velen ge woonte geworden om afval vaak zo maar om zich heen te gooien of te laten staan. Kennelijk heeft het beeld van afval op markten, braderieën en in voetbalstadions onze jeugd een verkeerd norm besef bijgebracht. Veel leerlin gen gooien ook op school bckcr- t|es, plastic zakjes, blikjes, kar tonnen pakjes en dergelijke op de grond. Soms wordt er zelfs mee gegooid. Het maakt hen niet uit dat de aanblik van de aula en de entree van de school meer weg heeft van een stortplaats dan van een frisse, gezellige ruimte waar het goed toeven is." Volgens Van Minderhout zette enkel praten met de betrokken leerlingen weinig zoden aan de dijk. „Dat ging meer het ene oor in, het andere uit. Ook corvee diensten en de surveillance van personeelsleden had te weinig effect. Dan vraag je je als school leiding af of je daar genoegen mee moet nemen of dat je een daad moet stellen." Surveillance Voor het laatste werd gekozen. Iedere pauze (totaal vier per dag) is een surveillanceteam op de been, bestaande uit één lid van de schoolleiding, twee leraren en een Conciërge. Van Minderhout: „Voor de docenten en vooral de schoolleiding (vier man) een ma te van belasting. Ook zij willen even zitten met een kop koffie. Het is begrijpelijk dat men van mening is dat kinderen tussen de 12 en 18 jaar in staat moeten zijn zoiets ook zónder controle te doen. Laten we hopen dat daar om de sterkte van de surveillan ce over enige tijd kan worden te- ruggebracht en dat het huidige resultaat gehandhaafd blijft." Er wordt nu streng opgetreden tegen de vervuilers op school. Wie door een surveillant betrapt wordt als hij een blikje op de grond gooit, wordt resoluut ge straft met verplichtcorvee. Daartoe hoort ook het omkeren van tafels en stoelen in de loka len, omdat menig leerling er ge noegen in schept daar kauwgom aan te plakken. Schoonkrabben, luidt het onverbiddellijk. Iets waar de leerlingen niet bepaald happig op zijn. In de vorm van een project wordt bij handen arbeid en tekenen in 4 HAVO en 4 VWO op iudieke wijze aan dacht geschonken aan het afval probleem. In de lessen handenarbeid wor den prullenbakken versierd. De aula en de gangen op school krij gen dpor deze werkstukken een kleurrijke en ongetwijfeld crea tieve toevoeging. Hopelijk de poneren de jongeren daardoor het afval straks gemakkelijker in die blikvangers. In de tekenles sen worden werkstukken ge maakt rond het thema afval. Het resultaat is straks zichtbaar in een tentoonstelling op school. WAKS Om ook de scholieren zelf te la ten meedenken over de juiste aanpak van het afvalprobleem, benaderde de schoolleiding het Waerdenborch Aktic Komité Scholieren, kortweg WAKS. „Wij hadden dit zelfs al in onze doelstellingen staan," vertelt woordvoerder Jeroen Siegerink (4 VWO). „Tot nu toe kwam het er niet van, maar nu de school- eiding ermee begon, konden we ons geluid laten horen. Dat ver- Rector Leon van Minderhout (rechts) en Jeroen Siegerink van het WAKS tonen het bewijs van het sterk verbeterde 'afvalgedrag' van de leerlingen: een volle vuilniszak. Foto: wv. sieren van die prullenbakken vonden we direct een leuk idee. Zo vallen ze op. Het blijkt ook op andere scholen goed te wer ken. Wel hebben we gevraagd om de prullenbakken op vaste afvaldeponeerpunten te plaat sen. In de aula verschuiven ze bijna iedere pauze, dat maakt dat sommigen het te ver vinden om erheen te lopen en daarom hun rommel laten liggen. Ook willen we een paar scholen in de omge ving bezoeken om te zien hoe ze die zaak daar aanpakken en van zelfsprekend besteden wc er aandacht aan in ons eigen blad. Nee, een surveillanceteam van leerlingen zien we niet zitten. Dat werkt gewoon niet." Volgens Van Minderhout is het wel denkbaar dat leeftijdgenoten eikaars gedrag corrigeren. Uit sluitend diegenen, die elkaar goed kennen.De schoolleiding bracht ook de ouders op de hoogte van het initiatief, in de hoop dat de leerling ook thuis gewezen wordt op het feit dat afval door hem zelf moet worden opgeruimd. Door Hanzehal Zutphen De afdeling Holten van de vak centrale CNV doet mee aan de kaartenactie voor vrijlating van de Indonesische vakbonds leider Muchtar Pakpahan (43). De actie van FNV en CNV loopt goed. Ruim 4000 Nederlanders hebben inmiddels een kaart naar president Suharto gestuurd. Op de voor gedrukte kaart dringt de onder tekenaar er bij de president op aan de vakbondsleider vrij te laten. FNV en CNV zijn ervan overtuigd dat de actie loont. Eerdere acties, ook die van protestkaarten, heb ben hun effectiviteit bewezen. De Indonesische machthebbers zijn nog steeds gevoelig voor inter nationale druk. Een reden voor de vakcentrales om de actie onver minderd voort te zetten. dagelijks geopend \an 14-22 uur zaterdag zondag van 11-18 uur Beurstent Kalfstermansweide achter parkeerterrein Albert Heijn Expositie Dieren vormen het thema van de expositie die de Holtense Inge Fürstc tot en met 31 okto ber houdt in de hal van het ge meentehuis. Dieren, maar ook portretten van mensen en wat zijn zelf noemt 'wilde schilderij- Tour d'Overijssel Holtcnarcn en vakantiegangers genoten afgelopen donderdag avond van een keur aan ar tiesten bij de Tour d'Overijssel. Een scizoensprogramma, be doeld om RTV Oost te promo ten. De opnames konden zater dag al worden beluisterd op Radio Oost, donderdag 19 sep tember volgt tussen 18.45 en 19.30 uur de uitzending op te levisie. zilveren troductie van de zogeheten chipknip. Vanaf eind deze maand worden de eerste kaarten aangemaakt. Voordat iedereen voorzien is, zijn volgens Baan echter wel enkele maanden ver streken. Peter Koehorst coördinator van Met ingang van maandag 16 september heeft Peter Koehorst de coördinatie op de redactie van het Holtens Nieuwsblad overgenomen. Eén en ander houdt verband met het feit dat Wil Vogel de kantoorwerkzaamheden beë indigt. Zij blijft verbonden aan de krant voor het maken van foto's en ondersteunt de re dactie indien nodig met het maken van verhalen. Het kan toor (Kerkhofsweg 18) blijft als vanouds geopend op maandag van 9.00 tot 12.30 uur. Inleveren van kopij is mo gelijk tot uiterlijk dinsdag 9.30 uur. Voor het doorgeven van berichten, kopij, uitnodigirf- gen enzovoorts, kan men zich vanaf heden te wenden tot de redactie, tel. 368303 of tot Peter Koehorst, tel. 0541- 351248 06-52713069. Daar de krant eenmaal per week verschijnt en reeds de week te voren een planning wordt ge maakt, is het van belang be richten en dergelijke vooral vroegtijdig door te geven. niet teveel etenswaren mee te ne men en drinken mee te nemen in afsluitbare en her te gebruiken flesjes in plaats van kartonnen pakjes en dergelijke wordt bij gedragen aan het verminderen van de hoeveelheid afval. Beide zijn de actie begonnen uit ernstige bezorgdheid over de re cente politieke en sociale ont wikkelingen in Indonesië. De SBSI (Indonesische vakbond), de FNV en het CNV zijn ervan overtuigd dat de Indonesische regering de de- mocratiseing in eigen land volledig stoppen wil. Die mening wordt versterkt nu autoriteiten ook de re gionale afdelingen van de SBSI aanpakken. Zo sijn in Riau negen SBSI-leden gearresteerd, in Medan drie cn in Dcli Serdang negen vak bondsmensen. Daarnaast heeft de Indonesische minister van binnen landse zaken aangegeven dat de he le SBSI wordt opgepakt als blijkt dat zijn banden heeft met de People's Democratie Party. Wie mee wil doen aan de kaartenactie van de CNV kan een kaart afhalen bij H.J. Dul, Kieftenbelt 4. Volgende week wordt ook in Holten de collecte voor het Prinses Beatrix Fonds gehou den. Het fonds ter bestrijding van spierziekten bestaat dit jaar veertig jaar. Met ondermeerde opbrengsten uit collectes worden vakantiehuizen gebouwd voor mensen met een spierziekte die er eens tussenuit willen, wordt veel individuele hulp verleend en belangenverenigingen ondersteund. Hetgeldkomttevens ten goede aan wetenschappelijk onderzoek. MAC De Holterberg organi seert zaterdag tijdens de Keunefeesten een Klassiekerrit voor motoren tot het bouwjaar 1970. De tocht loopt door de omgeving van Holten en heeft een lengte van circa 90 kilometer. De start is om 13.30 uur bij 't Stuurhuus, de pau ze om ongeveer 15.00 uur op het feestterrein, waar de motoren kun nen worden bewonderd. Deel nemers kunnen zich melden vanaf 12.30 uur bij 't Stuurhuus, de kos ten zijn 7,50 gulden inclusief con sumpties. De jongens en meisjes uit groep 4 en 5 van de Holtense basis scholen kunnen woensdag 18 sep tember van 15.00 - 17.00 uur ken nismaken met de hockeysport. Op de scholen zelf zijn de kinderen hiervoor al uitgenodigd. Het pro gramma bevat onder andere een spellencircuit, techniektraining en een wedstrijd. Eén en ander vindt plaats op het terrein van de hockey club aan de Molenbelterweg 3. Na een wisselvallig zomer-sei- zoen maakt de PvdA een frisse start met de ledenvergaderin gen. De eerste vindt plaats dinsdag 17 september om 20.00 uur in De Bo schkamp. De agenda vermeldt on dermeer het afscheid van Wim Dalhuisen als raadslid, mededelin gen rond de diverse herindelings varianten en eventuele mededelin gen ontwikkelingen met betrek king tot het verkeersstructuur- plan..Mochten er problemen zijn met vervoer, dan kan men zich wenden tot Tine Klompenmaker, telefoonnummer 361451

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1