Kwaliteit en enthousiasme kenmerken FolkloreFestival HOLTENS NIEUWSBLAD Regen spelbreker van folkloristische optocht op zaterdagmiddag ÖONDHRDAG 11 JULI 1996 tent bij het optreden aan het slot van de galavoorstelling half leeg liep, was evenmin hoopgevend voor de muzikanten. Dick Plck- kenpol besloot daarom beide ensembles een goede herkan sing te geven en zette ze in het programma van maandag avond, de Oosteurópese Spek takelshow. Ben prima initiatief, zodat beide gezelschappen waar kregen voor hun optreden: een volle zaal en veel waardering van het publiek. Foto WV. podium. Len vrouw apart, die een spetterend optreden ver zorgde en de stemming in de stampvolle zaal tot grote hoogte bracht. Menigeen kon niet stil blijven staan en liep mee in één van de polonaises. Bij het af scheid kreeg het publiek een pluim: ,,Jullie zijn het enige pu bliek, dat de aanwezige kinderen rustig vooraan op het podium laten zitten!" Enkele kinderen bemachtigden na die tijd nog een handtekening van haar. soms op papier, soms op een hemd of T-shirt. Toen werd her wachten op Lee Towers. Een periode, die muzikaal werd op gevuld door de Bob East Showband en een periode, waarin een flinkegroep folkoristeneen be wonderenswaardig staaltje dis codansen demonstreerde. Pas te gen enen maakte Leen zijn op wachting in de feesttent, maar zet te net als vorig jaar een fantastische show op de planken, compleet met bekende nummers als 'You'll never walk ali>ne' en 'We arc the champi onsDat laatste zelfs gecom bineerd met vuurwerk. Foto Ten Vcld- Het vijfde Internationaal Fol klore Festival werd tevens opge luisterd door twee blaaskapel len. Op deze foto is een aantal leden van de Folklor Blassmusik Vesela-Muzika uit Slowakije te zien, eveneens aanwezig was het bijna 50 man tellende Obcinski Pihaln Orkestra uit Trebnje in Slovenië. Uitstekende muziek verenigingen, die helaas tijdens het Friihschoppen op zondag, waar zij de muzikale omlijsting verzorgden, geconfronteerd werden met een maar zeer ma gertjes bezette feesttent. Dat de naar Holten te halen. Hoewel in de wintermaanden temperaturen van min 50 graden geen bijzonderheid zijn in Yakutia, hoopt het ensemble er na hun sobere, gracieuze en ook wervelende dansen dat Holten hen een warm hart toedraagt. Zeker is dat er vriendschap gegroeid is tus sen de Yakutcn en de diverse gast gezinnen waarin ze verbleven. „Wc ontmoeten uitsluitend vriendelijk heid en gastvrijheid," aldus een woordvoerster. Foto WV. Menig Holtenaar zal het met ons eens zijn: bij het optreden van de groep Balafon uit het* Westafrikaan se 1 ogo, waan je je bijna in wat populair ook wel 'donker Afrika' wordt genoemd. Het bijna vijftien jaar oude en semble uit Lomé boekte al flink wat successen in Europa en te kende voor een mengeling van muziek, dans, mime en theater. Balafon baseert zijn optreden op de voodoo-cultuur van Togo, waarbij diverse goden, de tam-tam en maskers een rol spe len. De Afrikaanse sfeer was duidelijk herkenbaar. Fraai uitgedoste danseressen en bij tijd en wijle woest ogende en be schilderde krijgers. Een boeiend kijkspel, dat stond voor iedereen vast. Foto WV. Flitsende camera's, kleur, temperament en bovenal veel enthousiasme van publiek en dansers. Het was allemaal kenmerkend voor het vijfde Internationaal Folklore Festival, dat Holten de afgelopen week in de ban hield. Zes dagen, waarin folklore en cultuur uit twaalf landen van vier continen ten elkaar ontmoetten in een helaas overwegend regenachtig Holten. „De elementen plezier hebben in, genieten van en vriendschap maken, voeren de boventoon op dit festival dat een goede traditie geworden in onze gemeenschap," consta teerde burgemeester DJ. Verhoeven, die volop complimen ten voor de Stichting Internationaal Folklore Festival. Hulde ook van onze kant aan Dick Plekkcnpol en de zijnen, de- begeleiders en de tientallen vrijwilligers die zich veel tijd en energie getroostten om het festival opnieuw te laten uitgroei en tot een fantastisch verbroederingsfeest tussen diverse naties. Dat kreeg niet alleen op kleine schaal gestalte in de gastgezinnen, ook in de feesttent op de Kalfstermansweide haakten blank en zwart spontaan in. Bijvoorbeeld tijdens het optreden van stemmingmaakster Sugar Lee Hooper, die de hossende massa vrijdagavond moeiteloos uit zijn dak liet gaan. Ook Lee Towers, die op het laatste moment bereid werd gevonden de plotseling ziek geworden Gerard Joling te vervangen, zette de tent op z'n kop. Het festival werd eveneens gekenmerkt door de hoge kwaliteit van de diverse optredens. De staande ovaties tijdens de galavoorstelling waren volledig terecht. Wat dat betreft kan stichtingsvoorzit ter Dick Plekkenpol tevreden zijn: aan de doelstelling om het festival meer in kwalitatief dan in kwantatief opzicht uit te breiden, is voldaan. Het zal daarom niet zo eenvoudig zi|n om het evenement wat dat betreft over vier jaar verder omhoog te krikken. Al met al stond het eerste lus trum van het Folklore Festival Holten bol stond van superlatie ven. Ook de deelnemers zelf toonden zich overwegend posi tief. Zoals het ensemble Kosto- lac uit Klein Joegoslavië, dat niet bij gastgezinnen was onderge bracht, maar overnachtte in de g\ inzaai aan de Lageweg. „Pri ma geregeld allemaal. We heb ben er ontzettend veel lol!," al dus een woordvoerster. Ook de leidster van de nog maar twee jaar oude groep Orkon of Sakha uit Yakutia, gelegen in het noordoosten van Siberie, sprak lovend over het festival: „We zijn voor het eerst in Europa, traden tot nu toe enkel op in Japan. Na Warffum zijn wc naar Holten gereisd. Hulde voor de organisatie en 'onze' gastgezin nen. De mensen zijn allemaal even vriendelijk en gastvrij. Daarvoor willen we ze via deze weg bedanken." Tegenvaller Hoewel hier en daar wel een kritische noot te beluisteren viel, was de belangrijkste wanklank in feite het weer. Dat Pluvius zich mot name op zaterdag zo nadrukkelijk roerde, de dag die met de grote optocht tot een hoogtepunt van het festival had moeten uitgroeien en waar me nig Holtenaar naar had uitge zien, was een bittere tegenvaller. Ook voor Plekkenpol zelf, die erkende daar geen rekening mee te hebben gehouden. Ook een verkorte versie van de optocht lukte niet, de aanhoudende re gen noodzaakte hem tot afgelas ten. Enkele groepen hadden hun deelname zelfs geweigerd. Begrijpelijk vanwege de fraaie kostuums en het kwetsbace schoeisel. Sri Lanka ging zelfs barrevoets. Met behulp van Jan Nikkels en de megafoon op de politieauto werd Holten op de hoogte gebracht. In aanwezig heid van diverse ambassadeurs, sponsors en overige genodig den, die eerder officieel ontvan gen waren in het gemeentehuis, ging de galavoorstelling daar door wat eerder van start. Enke len, die speciaal voor de optocht naar het dorp waren gekomen, waren wel teleurgesteld en zelfs kwaad over het feit dat ze bij de tent 15 gulden entree moesten betalen om alsnog te kunnen genieten van 'de folkloristen. Plekkenpol daarover: „Als er onverwacht een programma- -onderdeel vervalt, kunnen dc mensen moeilijk verwachten dat ze ineens gratis terecht kunnen bij de galavoorstelling." Zich desondanks bewust van de te leurstelling bij ook veel anderen, besloot hij even later dc optocht uit te stellen naar dinsdagavond. Daarover volgende week meer. In een gesprek met -Dick Plek kenpol blikken we dan ook te rug naar het eerste lustrum van het festival. Veel ouderen Na dc gebruikelijke vlaggenpa- radc, waarna burgemeester Ver hoeven als middelpunt fungeer de om symbolisch de verbon denheid met Holten uit te druk ken, werd het festival donderdagmiddag geopend door Verhoeven. Voor het eerst met een zeer geslaagde middag voor zo'n 700 senioren uit Hol ten en wijde omgeving. Ook degenen die verhinderd waren om de galavoorstelling bij te wonen, waren aanwezig. Allen genoten vervolgens van een spectaculair optreden van de op dat moment aanwezige acht van de elf deelnemende ensembles. De groep Martisor uit Moldavië moest uiteindelijk verstek laten gaan. Het verkrijgen van visa leverde teveel moeilijkheden op. Met de openingsmiddag boekte Plekkenpol gelijk een succes, want de totaal 800 zitplaatsen tellende tent was stukken beter gevuld dan vier jaar geleden, toen de 'bejaardenmiddag' slechts 100 bezoekers trok. De 65-plussers waren nu met bus sen en auto's uit onder meer Zwolle, Zutphen, Bathmen en Harfsen naar Holten gereisd en werden daar onder meer gecon fronteerd met een enerzijds gra cieus, anderzijds spectaculair, soms acrobatisch aandoend op treden van het Sama Ballet uit Sri Lanka. E,en kleurrfik en zeer indrukwekkend optreden van dit zonder enige twijfel topen- semblc. Het hoge niveau van het festival bleek die middag ook uit de typisch Afrikaanse folklore die de fraai uitgedoste groep Balafon uit het \X estafrikaanse Togo op boeiende wijze ten to nele voerde. Halfvol Tijdens de aansluitende 'Inter continentale avond' was sprake van een halfvolle tent. Slechts 400 belangstellenden waren ge tuige van een programma, dat opnieuw bol stond van zang, dans en muziek. Fin opnieuw werd duidelijk dat Plekkenpol er in geslaagd was topgroepen voor. het festival te contracteren. Vijf groepen traden in de schijn werpers: Yakutia, Togo, Xalga- rcte uit het noordwesten van Spanje, Sri Lanka en het IPA- G-ensemble uit de Filippijnen, dat als laatste ten tonele ver scheen. De Filippijnen waren pas aan het begin van de avond gearriveerd. Ze boeiden met een opvallend uit gevoerd nummer rond een vogel en een vis, waarin natuur en milieu centraal stonden. Een optreden, waarbij het vooral aankwam op ex pressie, zoals later ook zichtbaar dc apendans. Dat de toelichting op de dansen de eerste dag achterwege bleef, hield verband met het feit dat de Ruim zes van de elf groepen die deelnamen aan het Folklore Festival, werden dagelijks ont vangen in woon en zorgcen trum Diessenplas: Togo, Bash kortostan, Klein Joegoslavië, Slovenië, Slowakijke, Sri Lanka en enkele Georgiërs. Onder lei ding van hoofd voedingsdienst Timo Besten en receptioniste Fenny Rietman gebruikten al met al ongeveer 230 folkloristen er ontbijt, lunch en avondmaal tijd. Met het oog op de extra drukte was telkens een zelfbe dieningsbuffet ingericht Dc meeste ingredinten konden zelf worden gepakt, alleen bij het diner werden de porties door medewerkers van Diessenplas opgeschept. Zonder uitzonde ring waren allen zeer te spreken over niet alleen de kwaliteit, ook de organisatie ervan liep op rol letjes. Het enthousiasme onder zowel personeel, dansers als be woners, was groot. Dc Sloveen se blaaskapel drukte zijn dank uit met een gewaardeerd stuk muziek en halverwege dc weck genoten de bewoners van een wervelend optreden van dc groep Sri Lanka. Ongetwijfeld één van de toppers van het vijf de Folklore Festival. Foto WV. Enkele leden van de Spaanse groep Xalgarctc namen burge meester DJ. Verhoeven tijdens de officiële ontvangst spontaan bij de hand en troonden hem mee in een vrolijke dans in de hal van het gemeentehuis. Even tevoren constateerde Verhoe ven dat de bezoekers van het festival kennis konden nemen van onderdelen van de cultuur uit de betreffende landen. Bo venal hoopte hij dat de folkloris ten zélf van het evenement zou den genieten, omdat 'zij immers geen muziek maken en dansen omdat zij ergens plezier óm hebben, maar omdat ze er ple zier in hebben'. De burgemees ter hoopte dat de buitenlanders plezierige kontakten in Holten zouden hebben, 'want het is immers zo dat mensen veel din gen kunnen missen, zoals tv, auto enzovoorts. Veel dingen zijn overbodig, maar vriend schap heeft iedereen nodig'. De burgemeester ontving van alle groepen een delegatie, waarbij de gebruikelijke cadeautjes wer den uitgewisseld. FotoWV. Het artiestengala op vrijdag avond onder dc bekende titel 'Zurn Hooltcr Bock' bezorgde Dick Plekkcnpol aan het begin van de avond de nodige kopzor gen. Kort tevoren vernam hij van de plotseling ziek geworden Gerard Joling, die later die avond op de Holtense bühne moest verschijnen. Plekkenpol had gelukkig een alternatief ach ter dc hand in Lee Towers, die- die avond in Gecsteren akticf was. Towers, door de Kcune- fecstcn geen onbekende meer in Holten, was bereid Joling te v er vangen. Jammer was het wel voor degenen die specifiek voor Gerard Joling naar de Kalfster mansweide waren gekomen, maar dat stuk overmacht kan niemand kwalfik worden geno men. In Towers voorzag Plek kcnpol 'zijn' publiek van een waardig vervanger. 'Zum Hool- ter Bock' had echter meer in petto. Na dc Hoolter Jacksons en de Bob Fast Showband, die dansminnend Holten in de be nen bracht en menig decibel tot in dc vroege uurtjes door een flink stuk Holten liet schallen, beklom Sugar Lee Hooper het Tot de opvallendste verschijnin gen op het eerste lustrum van het Internationaal Folklore Festival was dc nog jonge groep Orkon of Sakha uit Yakutia, gelegen boven China in het noordoosten van Si berië. De groep was voor het eerst in West-Europa en bezocht voor Holten het folkloristische festiv van Warffum. Tot voor kort was heel weinig bekend van het land en van de cultuur, maar na het zien van videobeelden besloot Dick Plek kenpol koste wat kost deze groep Tussen de buien door werd het 'buitengebeuren' van het Folklore Festival toch zoveel mogelijk afge werkt. Zo traden vrijdagochtend tussen 11.00 en 13.00 uur diverse groepen op op verschillende loka- tics in het dorp. Hier is dc Spaanse groep Xalgaretc aktiefbij schilder Maats aan dc Dorpsstraat. Dc uit Vigo (noordwest Spanje)' afkmos- tigc muziek- en dansgroep, telt voornamelijk studenten. Opval lend was dar rr wm...-i «rd met zeer tradtionele instrumenten. In relatief simpele, maar vrolijke dansen, waarin de bekende castag netten regelmatig te horen waren, t< inden de Spanjaarden op zeer ei - gen wijze een stuk folklore van hun land. Weliswaar minder spectacu lair dan het geweld uit Oost-1 \uro- pa en Sn Lanka, maar naar onze smaak een pure vorm van folklore die zeker dc moeite van het bekij ken" waard was. Foto WV. 'speaker' plotseling getroffen was door een ernstige ziekte. Zaterdag nam Dick Plekkenpol zelf die rol tijdens de galavoor stelling zelf op summiere wijze over. Enkele ensmblcs droegen ook zelf zorg voor een korte uitleg in het Engels. Het werd een lange zit, die echter alleszins dc moeite waard was. Het pu bliek kon nu ook genieten van temperament en spektakel van het ensemble Shavelgo uit de Georgische hoofdstad Tbilisi, onder meer met zwaardgckletter in een oorlogsdans. Liefst 5600 kilometer busreis hadden de le den ervoor over gehad om hun hoge niveau op het Holtense festival te demonstreren. Spektakel ook van het bijna vijftig leden tellende staatsensemble Bahskirian uit de Russische staat Bashkortostan in het Oeralgeberg- tc. Speciaal voor deze groep was een vertegenwoordiging van de Russische ambassade met stem bussen en stembiljetten naar Hol ten gekomen. In café De Biester kregen dc leden de gelegenheid om hun stem uit te brengen op één van de kandidaten voor het Russische presidentschap. Matig bezocht Zondagochtend bezochten veel festivaldeelnemers in traditione le kleding de diverse kerken in Holten. De middag stond voorts in het teken van een zeer matig bezocht Frühschoppen met muzikale medewerking van de kapel Obcinski uit Slovenië en de blaaskapel Vesela Musika uit Slowakije. Groepen, deelne mers, gastgezinnen en Holtena- ren kwamen voor een grote ver broederingsavond later die dag bijeen in de tent voor de 'Nuit des Rêves'. Totaal zo'n 500 man. De verstandelijk gehandi capte jeugd uit Holten en wijde regio kwam maandagmiddag aan bod. Telkens weer blijkt hoe enthousiast en spontaan deze mensen reageren op wat hen geboden wordt. Spontaan dan sen, meeklappen op de muziek, ze genoten met volle teugen. De aansluitende Oosteurópese spektakelshow bewees opnieuw de kwaliteit van de deelnemende groepen. Stuk voorstuk dansten en musiceerden ze de sterren van de hemel in de stampvolle tent. Staande ovaties waren er onder meer voor de groepen Kostolac, Bashkirian en Shavelgo, als ook voor het uitstekende Obcisnki Pihaln Orkestra uit Slovenië. enkele dames van dc groep Ko- zakv Podolle uit Oekraïne. Veel belangstelling was er ook voor de uitgestalde waar van het en semble Balafon uit Togo. Foto WA'. Oost-Europa was ditmaal sterk vertegenwoordigd op het Folklore Festival. Oekraïne, Georgië, blaaskapellen uit Slowakije en Slovenië en niet te vergeten Bashkortostan, gelegen in het Oeralgebergte. Het staatsensemble Bashkirian,-waarvan hier een aantal bevallige dames op dc foto, toonde net als dc overige ensembles topkwaliteit. Dc over het algemeen nog betrekkelijk jonge dansers toonden aan over aanzienlijke konditie te beschik ken. Ze raasden in een bewonderenswaardig tempo over de büuhne en demonstreerden herhaaldelijk dansacrobalick van hoog nis eau. Foto Ten Velde. Het Sama Ballet uit Sri Lanka gat de afgelopen dagen meermaals blijk van absoluut topniveau. Met simpele muzikale begeleiding, waarbij de heren trommelaars zich ongetwijfeld dc handen paars moeten hebben gespeeld, demonstreerden vooral de dansers een vorm van acrobatiek. Eigenlijk een soort optreden dat niet tot dc typische folklore van Sri Lanka behoort (zo is althans onze indruk). Desondanks een optreden dat buitengewoon in de smaak viel bij het publiek en zeker bij de verstandelijk gehandicapten, die maandagmiddag van her in der in dc regio naar de Kalfstermansweide waren gekomen om op hun manier te genieten van de folkloristische ensembles. Met name het trommclgcwcld van Sn Lanka, maakte indruk en zet te menigeen zelf spontaan aan het trommelen. Foto Ten Velde. Vrijdagmiddag werden alle deel nemende groepen officieel ont vangen ten gemeentehuize. Dc diverse delegaties boden burge meester D.J. Verhoeven daarbij een folkoristisch geschenk aan. Verhoeven overhandigde de groepen op zijn beurt het be kende tegeltje van Holten en ook alle deelnemers ontvingen een cadeautje. Op de foto, waarop ook voorzitter Dick Plekkenpol van de Stichting Internationaal Folklore Festival Holten zichtbaar is, ontvangt de burgemeester de delegatie uit Yakutia. Foto WV. Het festivalprogramma werd dins dag besloten met een grote McDonalds's Kindershow en het gebruikelijke Sluitingsbal der Naties. Ook daar komen we vol gende week nog uitvoerig op terug. In de voortent van de grote feesttent op de Kalfstermans weide brachten de meeste groe pen op gedreven manier allerlei folkoristische snuisterijen uit ei gen land aan de man. Zoals hier GuWEEOrtUF llNKERT X00PMAN

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 5