't Is een kwestie van gewoon rustig blijven' Folklore Festival geopend met middag voor senioren HOLTENS NIEUWSBLAD Treintje Bello rijdt weer op Toeristenweg Tijdelijk parkeren op het MAC-pad Gemeente Marina Dalhuisen: debuut als begeleidster Folklore Festival Entreeprijzen gelijk aan vier jaar geleden Jaarapda HMK start weer in augustus Demonstratie van balenpers bij Tulier Marinus Nijland (61) met vut DONDERDAG 4JULI 1996 Bang dat het niet lukken kan is ze niet. „Waarom ook? 't Is een kwestie van gewoon rustig blijven. En gaat er iets mis, ach, je bent ook maar een mens..." Marina Dalhuisen reageert nuchter. Net als Rita Beldman is ze voor het eerst begeleider van één van de deelnemende groepen aan het vijfde Interna tionaal Folklore Festival. Een vermoeiende, maar zeer uitda gende functie tijdens de drukke festivalweek die Holten te wachten staat. Ze kijkt er met vertrouwen naar uit. „Van ervaren begeleiders heb ik nuttige tips gekregen en verder loopt het wel vanzelf, denk ik." Marina krijgt de Spaanse groep Xalgarete onder haar hoede. Niet zo verwonderlijk, want de parttime VVV-medewerkster had een uitgesproken voorkeur voor een Spaans sprekend land. 't Liefst een land uit Zuid-Ame- rika, anders Spanje. Het werd dus het laatste. Jammer dat Zuid-Amerika (Argentinië) af haakte? „Een beetje wel. Het land spreekt mij aan qua cultuur. Daar onze jongste zoon uit Co lombia komt en ik ook werk doe voor een kindertehuis daar, heb ik her en der kontakten en heb ook een beetje beeld van dat continent." En die voorkeur voor Spaans? „Ik heb vier jaar Spaans achter de rug en ga nu door met conversatie Spaans. Ik moet me dus redelijk kunnen redden. Over een paar jaar wil len wc naar Colombia en dan hoop ik dat het goed van pas komt." Circuit Marina vertelt dat ze enige tijd- geledcn door Joke Voordes be naderd werd met de vraag of ze begeleidster wilde worden. Joke was zelf al diverse malen als zodanig aktief en heeft nu op- nieuw een groep onder haar hoede. De Dalhuisens stelden hun deuren in het verleden al j meermalen open voor buiten- landse gasten. Canadezen, Joe- goslaven (via HMV) en ook Mexicanen tijdens een vorige j editie van het Folklore Festival. „Eigenlijk zitten wel al jaren in dat circuit. Natuurlijk heb ik er thuis over gesproken, 't Geeft veel drukte en natuurlijk ben ik zelf veel weg. Niet alleen in Holten, ook als de groep op excursie gaat ben je als begelei der van de partij. Maar niemand die er thuis op tegen was, ze vangen 't met elkaar op." Het Folklore Festival legt de laatste weken trouwens extra beslag op het gezin, want zoon Rik be kommert zich om de publiciteit van het evenement. Het vinden van gastgezinnen kostte Marina weinig moeite, „'t Viel reuze mee, de mensen rea geerden allemaal even sympa thiek. Ik heb er zelfs twee die maar liefst drie gasten opnemen. Diversen hebben trouwens al eerder buitenlanders over de vloer gehad." Om zich enigszins voor te bereiden op de komst van Xalgarete, nam Marina Dal huisen de moeite om een uitvoe rige beschrijving van de groep van het Spaans in het Neder lands te vertalen. Een samenvat ting daarvan heeft ze inmiddels naar haar gastgezinnen ge stuurd, compleet met foto en het draaiboek van Xalgarete. Hoe laat moeten ze waar zijn of worden afgehaald, wanneer moeten ze in klederdracht ver schijnen enzovoorts. Voorts overweegt ze nog om met de groep en de desbetreffende gastgezinnen op de ontvangst dag bij elkaar te komen. „Een stukje kennismaking, legt ze u-s dewerkster heeft de Spaanse groep Xalgarete onder hsar hoede. uit. Over Spanje zelf - tradities, cultuur - heeft ze veel opgesto ken tijdens de cursus Spaans. VYV Met het oogop haar tijdelijke func tie is Marina Dalhuisen ge durende de festivalweek niet achter de VW-balie te vinden. „Dat valt domweg niet te com bineren, dus ben ik vrij," ver klaart de Holtense, die verzekert dat ook de VVV aktief betrok ken is bij het festival. „Niet alleen sponsoren we de publici teitsmedewerker, wij regelen ook het opsturen van folders (de speciale festivalfolder is inmid dels verschenen, red.) en krijgen heel veel telefoontjes vanuit het hele land. De belangstelling is groot. Mensen willen van alles weten over het programma, prij zen enzovoorts, v/ök voor nci aanschaffen van kiarten kan men bij ons terecht. Dat komt al aardig op gang." Aan het slot van het gesprek steekt Marina Dalhuisen de loftrompet over organisator Dick Plekkenpol: „Ik vind het echt knap dat hij het iedere keer weer vdpr elkaar krijgt, 't Is een gigantische klus. Ook met de begeleiders is gere geld kontakt en als er wat is, dan staat hij je direct met raad en daad terzijde." Xalgarete Marina Dalhuisen ontvangt het en semble Xalgarete komende dinsdag (2 juli). Dan komen de Spanjaarden vanuit V'arffum, waar eveneens werd deelgeno men aan een folkloristisch festi val, per eigen bus aan bi) restau rant Vosman. De twinti» man tellende folkloristische niuziek- en aansgruep Kurnr un vigo, Het vijfde Internationaal Fol klore Festival is vanmiddag officieel geopend door burge meester D.J. Verhoeven. In de grote feesttent op de Kalfs- termansweide genoten tal van ouderen en overige be langstellenden vervolgens van een kleurrijk optreden van alle groepen. De senio renvoorstelling bood dege nen die zaterdagavond niet in de gelegenheid de grote gala voorstelling bij te wonen, te genieten van cultuur uit di verse landen. Het is voor het eerst dat het festival met een dergelijke middag geopend wordt. Volgens voorzitter Dick Plekkenpol van de orga niserende Stichting Interna tionaal Folklore Festival een geslaagd initiatief. De voor stelling voor 65-plussers werd bezocht door delegaties van l zorghuizen uit onder meer Zwolle, Bathmen, Apeldoorn en Zutphen. Op het festival, dat in 1979 debuteerde met acht groepen, geven twaalf groepen, totaal goed voor zo'n 900 deelnemers uit vier verschillende werelddelen, i acte de présence. Het spekta kel duurt tot en met dinsdag 9 juli. i Voorzitter Dick Plekkenpol van de organiserende Stichting In- I ternationaal Folklore Festival benadrukt dat de stichting nau welijks subsidie ontvangt (alleen van het Anjerfonds, red.), maar zich bedruipt uit de entreegel den, sponsorgelden en het buf- I fet in de feesttent. Reden waar om de entreeprijzen ongewij zigd zijn ten opzichte van vier jaar geleden. In plaats van adver tenties in een programmabock- je, is ditmaal gekozen voor een grote sponsorwand in de tent. Het programma is net als vier jaar geleden gepresenteerd in een handzame klcurcnfoldcr, die inmiddels in Holten en om liggende gemeenten huis aan huis verspreid is. De brochure is voorts verkrijgbaar bij de VVV, rli.- tf^iTinirslroflrfcn in de voorverkoop heeft. De gemeen te sponsort het festival middels het kosteloos beschikbaar stel len van de gymlokalen en de sporthal voor huisvesting van vijf van de deelnemende ensem bles (Togo, Klein Joegoslavië, Slovenië, Bashkortostan, Mol davië). Begin deze week werden de zalen met stretchers ingericht als slaapvertrekken. Het Rode Kruis en de firma Hokatex zor gen voor kussens, dekens en linnengoed. De gemeente be kommert zich eveneens voor het beheer van parkecruimtcs, heeft een tweetal officiële ont vangsten plaats in het gemeente huis 'en krijgen alle deelnemers een presentje. Ook de VW draagt een financieel steentje bij. Daarover meer in het artikel over Marina Dalhuisen, elders in deze krant. Plekkenpol bena drukt ten slotte dat het festival een breed draagvlak heeft onder de Holtense bevolking. Getuige bijvoorbeeld de spontane aan melding van gastgezinnen cn de ondersteuning met allerlei hand en spandiensten van MAC De Holterberg. Geen kermis In tegenstelling tot vier jaar geleden wordt ditmaal geen kermis gehouden rond de festivaltent. Vier jaar terug stond diezelfde tent trouwens op de Liczcnwci- de aan de Larcnscwcg. Plekken pol: „Een bewuste keus, want er moest ruimte zijn voor de ker misattracties. We dachten daar mee wat extra inkomsten te krij gen, want de standplaatsen zou den natuurlijk worden verhuurd aan de kermisexploitanten. Het leverde echter problemen op met de dorpsfeestcommissie, die de jaarlijkse kermis in Holten organiseert. We hebben toen af gesproken geen kermis meer te regelen, hetgeen betekende dat we weer naar de centraal gelegen Kalfstermansweide konden ver kassen." Wel is rond de tent een zogenoemde 'internationale keuken' ingericht. Kraampjes, Begin deze week werden de gymlokalen, als hier de zaal aan de Lageweg, omgetoverd tot slaapveijf voor de vijf ensembles die daar de komende periode overniten. wil Vogel gerechten verkrijgbaar zijn. Het Internationaal Folklore Festival Holten beleefde zijn de buut in 1979. Plekkenpol: „We hadden toen de intentie om het iedere vijf jaar te houden. Op verzoek van Brunssum, dat een gemeente zocht in een noorde lijker deel van Nederland, waar ook een folre festival .werd gehouden, is vanaf 1984 vier jaar geword W"e werken nu nauw samerrunssum is een groot festn kan makkelijk topgroepen tracteren en wij pikken daartag een graantje van mee. h enkele groc-p komt name voor cén week over, bijna allemaal zijn ze op toernec." Beide festivals wor den kort na elkaar gehouden, Brunssum kort na Holten. Dick Plekkenpol wijst daarnaast op het feit dat Holten zich positief onderscheidt van de 'collega's: „Wij bieden de groepen name lijk altijd een excursie aan naar meestal Amsterdam. Bovendien ontvangt ieder een bepaald be drag geld." Het is mede te danken aan het grote aantal deelnemers, dat het Holtense festival naast Bruns sum en Warffum tot de drie grootste van Nederland be hoort. De organisatie was daar door in staat ook ditmaal topat tracties naar Holten te halen. De deelnemende groepen bezoe ken alleen de grootste en als best bekend staande festivals. Tot de hoogtepunten van het Folkore Festival behoort de grote op tocht, die zaterdagmiddag door de dorpskern trekt. De bonte stoet vertrekt om 14.00 uur van af de parallelweg Rijssenseweg en gaat via de Kolwcg en Noor denbergstraat naar het dorps centrum. allcrlr cn uitheemse Juli 11/m 4 juli: Kindcrvakanricweck 4 juli: mini-survival (OKIA) op 't Vletgoor 5 juli: senioren-touwtrek- toernooi op 't Vletgoor 4 t/m 9 juli: Folklorefestival 5 juli: Folklorefestival: Zum Hooker Bock in feesttent 6 juli: SchureOamd met Boh Foi Toch; Optocht deelnemers folk lorefestival 23 t/ra 27 juli: Dorpsfeest/kcr- Augustus 1 augustus: Dagje de Boer op 9 augustus: Triathlon Ballooning 10 augustus: Triathlon Holten 16 t/m 18 augustus: Volksfeest Espelo 19 t/m 23 stus: Zwemvier- daagse 20 augustipltens Songfesti val 24 august uk veedag cn eind- keuring KiDpfokciub Septembei 12 t/m Ltember: Keune- fcestcn 14 septemrijmarkttOverijs- selse mok 21 sepfcnfiolterbcrgherfst- toerWVF Okrober 19 oktojubileumconcert HGK in De Kandelaar 25 oktober: Chr. Ontsp. Club met toneelstuk 'Snelverkeer' in De Kandelaar 26 oktober: Chr. Ontsp. Club met toneelstuk 'Snelverkeer' in De Kandelaar November: 2 november: Najaarsconcert HMV/ sporthal 15 november, jubileumconcert HMK in De Kandelaar December 18 december: 19.30 uur, volks kerstzang in De Kandelaar Maart 22 maart: show SV Bato Marina Dalhuisen debuteert als begeleidster var. het Folklore Festival. De parttime VW-me- gclegcn in de streek Galicié aan de Atlantische kust, even ten noorden van Portugal. Naast Spaans spreekt men daar een sterk op Portugees lijkend dia lect. Xalgarete bestaat sinds 1987 cn wordt gevormd door merendeels studenten. Doel van de groep is het herstellen en uitdragen van de folklore en de cultuur van hun streek. Daartoe onderneemt zij naast zang- en dansaktiviteiten ook speurtoch ten in de dorpen van Galicié naar hun etnologisch erfgoed op het gebied van muziek, dans cn kleding. Dit soort oudheidka- mcrachtige aktiviteiten wordt gedaan met medewerking van musea, afdelingen van cultuur van gemeenten en de universi teit van Vigo. Op deze manier tracht men op een zo oorspron kelijk mogelijke wijze hun op tredens gestalte ic geven. OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN 1. Bouwvergunning is verleend voor: - bouwen carport Ab Jansenstraat 25; - bouwen werktuigenberging ter vervanging van de bestaande opstal Schutteweg 1 - bouwen jongveestal Sangeldijk 10: - bouwen hygiënesluis Maneschijnsweg 19; - verbouwen woning Schreursweg 12; - verbouwen/uitbreiden woonhuis/boerderij Tromopsweg 3; - uitbreiden woonhuis Stevenssteeg 5; - uitbreiden woonhuis Markollenweg 8; - wijzigen raamindeling postkantoor Gaardenstraat 37; 2. Sloopvergunning is verleend voor: - kalveren- en stierenstal Beusebergerweg 74, 3. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - 5e Internationale Folklore Festival Holten 1996, Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, Postbus 13, 7450 AA Holten. Over de uiterste indieningsdatum van een bezwaarschrift kunt u inlichtingen inwinnen bij de afdeling algemene zaken, tel. 37 38 39. WET MILIEUBEHEER BEKENDMAKING ONTWERP-VERGUNNINGEN Burgemeester en wethouders van Holten zijn voornemens vergunning ingevolge de Wet milieubeheer te verlenen aan: de maatschap Tuitert, Schreursweg 6A te Holten. Hiertoe is ontwerp-vergunning vastgesteld. Burgemeester en wethouders zijn voornemens om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende, vergunning ingevolge de Wet milieubeheer te verlenen voor het in werking hebben van een melkrundveehouderij en mestvarkenshouderij op het perceel Schreursweg 6A te Holten De verandering waarvoor vergunning wordt gevraagd bestaat uit een nieuw op te richten werktuigenberging met daaronder een mestkelder Tevens is aanvrager voornemens om zijn veestapel uit te breiden. Aan de te verlenen vergunning worden nieuwe voorschriften verbonden. Aangezien het een revisie-vergunning betreft vervallen bij vergunningverlening de voorgaande voor het perceel Schreursweg 6A geldende milieubeheervergunningen Bij naleving van de aan de te verlenen vergunning te verbinden voorschriften is geen onaanvaardbare schade aan het milieu te verwachten Tevens zijn burgemeester en wethouders voornemens ingevolge de Wet milieubeheer vergunning te verlenen aan de maatschap Vorkink, Doorlopendedijk 8 te Holten. Het betreft een aanvraag tot wijziging van de varkenshouderij op het perceel Doorlopendedijk 8 te Holten. Er vindt een verbouwing plaats van een varkensstal, tevens is aanvrager voornemens zijn veestapel aan te passen Aan de te verlenen vergunning worden geen nieuwe voorschriften verbonden. De voorschriften van reeds eerder verleende vergunningen voor onderhavige veehouderij zullen van toepassing zijn op de nu te verlenen vergunning. De ontwerp-vergunningen liggen vanaf 4 juli 1996 tot 2 augustus 1996 op werkdagen van 8.30 uur tot 12.30 uur ter inzage op de Afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie Holten. Gemotiveerde bedenkingen tegen de ontwerp-vergunningen kunnen zowel schriftelijk als mondeling door een ieder worden ingebracht. Bedenkingen moeten voor 2 augustus 1996 door burgemeester en wethouders van Holten. Postbus 13, 7450 AA Holten, ontvangen zijn. Ook kunnen tot 2 augustus 1996 mondeling bedenkingen worden ingebracht; hiertoe kan een bijeenkomst worden vastgesteld na telefonische afspraak, telefoon 37 38 42. Alleen zij die tijdig bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning kunnen later beroep bij de Raad van State instellen tegen de milieubeheervergunningen. BEKENDMAKING VERGUNNING Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorschriften die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beperken, op 17 juni 1996 vergunning ingevolge de Wet milieubeheer verleend aan. de heer W H. Veneklaas, Reebokkenweg 8-10 te Holten, voor het oprichten en in werking hebben van camping- en horecabedrijf „De Holterberg", Reebokkenweg 8-10 te Holten De vergunning is gewijzigd ten opzichte van de ontwerp-vergunning, aangezien enkele voorschriften van de vergunning zijn aangepast. De vergunning en alle terzake zijnde stukken liggen ter inzage van 4 juli 1996 tot 16 augustus 1996 op de Afdeling algemene zaken van het gemeentehuis in Holten (bezoekadres: Smidsbelt 6). dagelijks van 8.30 uur tot 12.30 uur. Beroep tegen de beschikking kan worden ingediend door: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerpvergunning; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over de ontwerpvergunning; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van de ontwerp-vergunning zijn aangebracht; d. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerpvergunning. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze Afdeling, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage (vóór 16 augustus 1996). Voor de behandeling van een beroepschrift is griffierecht verschuldigd Indien onverwijlde spoed dat vereist, is het mogelijk een voorlopige voorziening te vragen bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State te 's-Gravenhage. In dat geval is extra griffierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat een beroepschrift is ingediend. Een niet terstond van kracht verklaarde beschikking wordt pas van kracht als op het verzoek tot voorlopige voorziening door de Raad van State is beslist Holten. 4 juli 1996. Het Holtens Mannenkoor viert voorlopig vakantie. Woord voerder jan Bijkerk, die na acht jaar een punt zet achter zijn functie als pr-man beëindigd, laat weten dat de repetities weer beginnen op dinsdag 13 augus tus. Het mannenkoor repeteert wekelijks vanaf 20.00 uur in de zaal boven Schuppert Mode aan de Dorpsstraat. Zanglustige he ren zijn van harte welkom om eens vrijblijvend te komen luis teren en zich wellicht aan te melden. Sinds kort beschikt Loon-, grondverzet- en spuitbedrijf Tuller over een rondebalen- pers. Deze is voorzien van een wikkelaar, waardoor inkui len op een nieuwe manier mogelijk is. Voordelen van deze unieke methode zijn onder meer, dat - makkeii|ker een kleine hoeveelheid gras vlot weg te werken is - een minder goe de snede of voedingsri|ke snede apart te houden is cn in te zetten is wanneer dat nodig wordt geacht. Wanneer hooi eigenlijk niet droog genoeg is, dit een mooie methode is om een zo optimaal mogelijk produkt te houden - er altijd gevoerd wordt uit een verse 'kuil' cn de percelen op afstand voor deliger getransporteerd kunnen worden. Zaterdag 6 juli kunnen be- langstellenden de werking van de machine om 14.00 uur nader bekijken bij de fir ma Tuller aan de Apcnhui- zerweg tussen nummer 5 en 7 m Bathmen. Ook dit seizoen rijdt het treintje Bello regelmatig over de Toeris tenweg tussen Hellendoorn- /Nijverdal en Holten. Dinsdag 9 juli cn 23 juli en dinsdag 6 en 20 augustus vertrekt Bello om 9.15 uur en 14.55 uur in Holten bij het VW-kantoor cn rijdt via natuurmuseum Bos Dierenwe reld, het bezoekerscentrum en de VVV's in Nijvcrdal en Hcl- lendoorn terug naar Holten. De aankomsttijden zijn respectieve lijk 13.30 uur en 17.55 uur. Wie met het ochtendtrcintje meer eist, moet met het zelfde treintje terug in verband met de be schikbare plaatsen. Dat geldt te vens voor het middagtreintje. Volwassenen betalen 9 gulden voor een retourtje met het trein tje Bello, kinderen tot en met 12 jaar 5 gulden en kinderen tot en met 2 jaar reizen gratis mee. De prijs van het Bellokaartje is ex clusief de entreeprijzen van di verse toeristische attracties. Op vertoon van het kaartje gelden wel enkele kortingen. Bij een bezoek aan Bos Dierenwereld wordt per gezin een gratis poster verstrekt, terwijl bij het bakkerijs en ijsmuseum in Hellendoorn het tweede kopje koffie gratis geschonken wordt. Korcnmo: len De Hoop in Hellendoorn geeft korting op de entreeprijs. Bij de VVV's Holten is de gratis toeristische informatiegids Hol ten verkrijgbaar. Bij de VVV's aan de andere kant van de berg betreft dat de gids Hellendoorn! /Nijverdal. In de bctreffendé kantoren kan men eveneens te recht voor nadere informatie over de mogelijkheden op de Sallandse Heuvelrug. Om de bereikbaarheid van de Kalfstermansweide tc verbete ren (nu is deze enkel bereikbaar via het Zwartepad), is het MAC- pad naast de oude begraafplaats opgeknapt en begin deze week verhard met freesasfalt. Enige tijd geleden werd het brand wachtgebouwtje, dat op de hoek van pad en Kerkhofsweg stond, al gesloopt. Aan één kant van het pad is een aantal tijdelijke parkeerplaatsen gerealiseerd. Met bij evenementen als nu het Folklore Festival en ook de Kcunefeesten vinden B en W het praktischer als de tent aan de andere kant kan worden be voorraad. Bovendien parkeren veel medewerkers van de evene menten hun auto doorgaans op plekken die anderen belemme ren. De ontsluiting geldt enkel vanaf de Kerkhofsweg, er is (nog) geen doorgang vanaf het parkeerterrein achter Albert Heijn. Deze maatregel staat dan ook los van dc herinrichting van her dom^rcnrriim waar de ont sluiting vanaf de parkeerplaats wel deel van uit maakt. Stede bouwkundig bureau Witpaard en Partners buigt zich momen teel over een totaalplan voor de Kalfstermansweide, waarin ele menten als beschikbare ruimte, mogelijkheden, wensen enzo voorts worden meegenomen. De binnenkort 61-jarige Mari nus Nijland gaat met vut. Nijland was bijna een kwart eeuw ver bonden aan de buitendienst vange- meentewerken. Eind volgende maand wordt af scheid van hem genomen tijdens een feestelijke bijeenkomst in het gemeentehuis. Dc Holtenaar was aktief bij dc plantsoenendienst en was tevens plaatsvervangend tech nisch beheerder van de bcgraaf- olaatsen.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 5