VW-gids Overijssel vol ideeën en tips i Mannen van het Woord (12) "Buitenkansjes zijn er om binnen te halen..." Weidevogelproject Landschapsbeheer Kwint-project voor kandidaten muziek DHV verkoopt Holten 250ste beheersysteem ANWB/VW samen onder één dak Rabobank Holten Nieuwe expositie in galerie Waerdenborch Handwerkverkoop in Molenbeltflat Weer collecte voor gehandicaptensport Jaaragenda Kaarten via VVV Seniorenbouw in buurtschap HMV en Welfare nu in Kompas Bejaardensoos Klavier 2 wint biljartstrijd Holten sluit aan bij Halt-project DONDERDAG 18 APRIL 1996 HO, 9 April 20 april: Normaal in Espelo 27 april: indoor touwtrektoer- nooi in sporthal 't Mossink Mei 4 mei: Holterbergtoer WVH 10 mei: Lompenaktie HMV (buitengebied) 16 mei: Hemelvaartfietstocht JC De Schure; concours pony club De Bergruitertjes 17/18 mei: Voorjaarsfeest Beu- seberg Juni 1 juni: Straatvoetbal Meer manskamp; Koningsschieten hoek Markeloseweg/Aalpols- weg 2 juni: Allard van Bruggen- toernooi Meermanskamp 5 juni: zomerconcert koor Amazing in Het Bonte Paard 8/9/10 juni: jubileumweekein- de SV Holten voetbal (75 jr.) 10 juni: Koetsenrit 11 t/m 21 juni: avondfietsvier- daagse WVH 15 juni: Koningsschieten Dij- kerhoek. 21 juni: Midzomeravondcon cert Holterberg 21 t/m 23 juni: Dijkerhoeks feest 29 juni: Boeldag HMV; NK touwttrekken op 't Vletgoor 30 juni: NK touwtrekken op 't Vletgoor Juli 4 juli: mini-survival (OKIA) op 't Vletgoor 5 juli: senioren-touwtrektoer- nooi op 't Vletgoor 4 t/m 9 juli: Folklorefestival 5 juli: Folklorefestival: Zum Hoolter Bock in feesttent 6 juli: SchureOamd met Boh Foi Toch; Optocht deelnemers folklorefestival 23 t/m 27 juli: Dorpsfeest/ker- Augustus 1 augustus: Dagje de Boer op 9 augustus: Triathlon Bal- looning 10 augustus: Triathlon Holten 16 t/m 18 augustus: Volks feest Espelo 19 t/m 23 augustus: Zwem- vierdaagse 20 augustus: Holtens Songfes tival 24 augustus: Fokveedag en eindkeuring Kalver Opfokclub September: 12 t/m 15 september: Keune- feesten 14 september: vrijmarkt; Overijsselse molendag 21 september: Holterberg- herfsttoer WVH Oktober 19 oktober: jubileumconcert HGK in De Kandelaar November: 2 november: Najaarsconcert HMV/sporthal 15 november: jubileumcon cert HMK in De Kandelaar COUPON Tegen inlevering van deze bon bij één van de VW's in Overijssel ontvangt u een korting van 2,50 op de Gids voor Vakantie en Vrije Tijd Overijssel 1996 (max. 1 gids per coupon)(Geldig t/m 30-04-1996) Naam AdresT Postcode Plaats De winter is voorbij, de lente is begonnen! Het wordt tijd er op uit te trekken. En dat hoeft echt niet ver weg, want onlangs ver scheen de nieuwe Gids voor Va kantie en Vrije Tijd van Overijs sel. In deze gids van het Overijs sels Bureau voor Toerisme zijn alle recreatieve mogelijkheden die onze provincie bieat over zichtelijk weergegeven. Een kleurrijke gids met maar liefst 140 pagina's boordevol ideeën voor een dagje uit in de directe omgeving. Met fraaie foto's die, naast de vele concrete tips, een goed beeld geven van het mooie Overijssel. Kortom een toeristi-. sche informatiebron met nuttige gegevens voor iedereen die iets leuks wil doen in z'n vakantie of vrije tijd. De hele provincie Overijssel komt in de Gids voor Vakantie en Vrije tijd aan bod. Overijssels Water land in het westen van de provincie is ideaal voor waterl ierhebbers. Met zijn plassen en meren, maar In Overijssel zijn binnen het wei devogelproject van Landschapsbe heer Overijssel in 1995 door agra riërs en vrijwilligers 8500 legsels van weidevogels gemarkeerd. Het gaat om legsels van kieviten, grut to's, wulpen, tureluurs en scho leksters. Voordat de agrariërs of loonwerkers het land op gaan wor den de nesten door de vrijwilligers opgespoord en gemarkeerd. Aan de markeerstokken kan de trek kerbestuurder zien waar een nest ligt en deze ontzien door de ma chine er omheen te rijden. De bescherming is nodig omdat wei devogels het om verschillende re denen steeds moeilijker krijgen: aanleg van wegen, industrieterrei nen en uitbreiding van steden. Daarnaast vinden veel landbouw- werkzaamheden plaats in de broedtijd van de weidevogels. Om een verdere achteruitgang te voor komen wordt in het weidevogel project gestreefd naar het vergro ten van het broedsucces van wei devogels in het boerenland. In het kader van het project werken agra riërs en vrijwilligers samen om nesten op te sporen en te markeren of nestbeschermers te plaatsen. Vorig jaar waren totaal 538 vrijwil ligers aktief. Dat waren er 100 meer dan in 1994. De 8500 legsels die zij beschermden lagen ver spreid over een oppervlakte van 24.000 hectare. Het aantal mee werkende agrariërs nam toe met 250 tot 1838. Wie zich als vrijwilli ger wil aanmelden kan dat doen bij Landschapsbeheer Overijssel, Poppenallee 39, 7722 KW Dalfs- en, tel. 0529-401731 (tijdens kan tooruren). ook met gezellige stadjes en water dorpen heeft het veel te bieden. Salland met de Overijsselse Vecht, zijn bossen en heuvels, schitteren de mogelijkheden voor wandelaars en fietsers is weer een ander ver haal. En het parkachtige histori sche landschap van Twente ademt een geheel eigen sfeer van "het goede leven". In alle streken van Overijssel zijn talloze beziens waardigheden en attracties, van het Avonturenpark Hellendoom tot de gerestaureerde watermolens in Twente. De nieuw gids is niet alleen bedoeld voor bezoekers die van buiten Overijssel komen. Juist voor inwoners van Overijssel is de gids een waardevol naslagwerk met een compleet overzicht van alle toeristische informatie. Zij hebben eigenlijk geluk dat ze in de meest veelzijdige toeristische pro vincie van Nederland wonen, maar moeten de leuke plekjes wel weten te vinden. Daarvoor is nu juist die gids zo handig, bovendien is deze het hele jaar te gebruiken. Speciale aanbieding De Gids voor Vakantie en Vrije Tijd Overijssel 1996 is voor 6,50 gulden verkrijgbaar bij alle VW's in Overijssel. Lezers van het Hol tens Nieuwsblad kunnen gebruik maken van een speciale aanbie ding. Wanneer u onderstaande coupon uitknipt en inlevert bij één van de VW's in Overijssel krijgt u een korting van 2,50 gulden (maxi maal 1 gids per coupon). De aktie is geldig t/m april 1996, dus wacht niet te Tang. Maandag 22 april nemen de exa- meneroep muziek (18 leerlingen) en ae voorexamengroep muziek (36 leerlingen) van de HAVO en bet VWO van scholengemeen schap De Waerdenbocrch weer deel aan het KWINT-project. Twee jaar geleden werd het project opgezet door vijf scholen uit de regio, met als doel een selectie van de schoolonderzoeken aan elkaar voor te spelen. Dit werd vorig jaar uitgebreid met het gezamenlijk uitvoeren van een Hongaars stuk met behulp van de voorexamen- groepen, zodat een koor ontstond van 150 leerlingen en een orkest van 50 leerlingen. Dit jaar gaan de leerlingen 's ochtends naar En schede naar het J acobus-college, om de hele dag te werken aan een zelf samengestelde cantate met als thema 'Stil verlangen, geheime liefde'. Het is de bedoeling om dit stuk 's avonds in de aula van de school uit te voeren onder leiding van koordirigent Kees Stolwijk (hoofdvak docent koordirectie aan het conservatorium in Enschede). Daarnaast spelen de examenleer lingen van de vijf scholen een se lectie uit hun eigen schoolonder zoek. De organisatie verwacht dit jaar een deelname van meer dan 250 muziekenthousiastelingen. Afgelopen week werd de geheel nieuwe vestiging van de ANWB/VW Deventer aan de Keizerstraat nr. 22 officieel ge opend door de burgemeester van Deventer de heer J van Lidth de Jeude, de hoofddirecteur van de ANWB de heer P.A. Nouwen en door de directeur van de ANW, mevrouw A. Eiikmans. Zij ont hulden onder meer een plaquette waarop staat vermeld dat de ANWB/VW Deventer de eerste geintegreerde vestiging in Neder land is. Nadien werd in de Leeu- wenbrug een openingsreceptie ge houden. In september 1993 heeft de WV Deventer het initiatief genomen tot een nauwe samen werking met de ANWB vestiging in de stad. Na zo'n anderhalf jaar, in april 95, werd besloten de win kelruimte onder de appartementen van het Leeuwenbrugcomplex voor dit doel te huren. Een belang rijke stap werd toen genomen. Of ficieel werd in augustus vorig jaar besloten dat het bestuur van de WV Deventer en de hoofddirectie van de ANWB definitief tot een volledige fusie van de consumen tenfuncties van beide organisaties zouden komen. Op 1 april jongst leden opende de geheel nieuwe ANWB/VW Deventer haar deu ren voor het publiek. Een landelij ke noviteit kreeg hiermee ook vorm. Het is de eerste volledig geintegreerde vestiging in ons land. Binnenkort zullen onder meer Aalsmeer en Hoogeveen vol gen, maar de primeur is voor de Hanzestad. Rabobank Of het nu gaat om het profiteren van een buitenkansje of om een onverwachte uitgave: geld lenen is de normaalste zaak van de wereld. Dus helpt de Rabobank u graag bij het vinden van de juiste oplossing. Praat eerst met de Rabobank als u (meer) wilt lenen. U kunt bij de Rabobank kiezen uit verschillende soorten krediet. Van een Krediet op de Betaalrekening tot een Doorlopend Krediet. En van een Persoonlijke Lening tot extra gunstige kredietvormen voor huiseigenaren. Bij de Rabobank betaalt u een gunstige rente, die bovendien fiscaal aftrekbaar is. U zult zien dat met een lening van de Rabobank meer moge lijk is dan u denkt. Kom er maar eens over praten! Wilt u direct weten hoeveel u maximaal zou kunnen lenen? Bel dan de Rabofoon Leenlijn 06 92 75 (20 ct./min.). U kunt bellen wanneer dat wilt. Met de Rabobank sta je er niet alleen voor. Oranjestraat 10, Postbus 3. 7450 AA Holten Telefoon 0548-37 47 47 Bij de WV zijn nog kaarten ver krijgbaar voor de volgende voor stellingen: 28 april Party Animals in Arnhem; 26 april, Andre Hazes in Arnhem; 14 april, Tower of Power in Arnhem; 20 april, Thun- derdome in Amersfoort; 13 april, A nightmare on Tour in Arnhem; 26 april, De Dannan in Bergen op Zoom; 30 april, Andre Rieu in Den Helder; Queensday Megara- ve in Eindhoven; 29 april, The Nits in Groningen; 25 april, De Danan in Groningen; 12 april, Granth en Forsythe in Groningen; 22 april, Flaco Jimenez in Gronin gen; 13 april, The Doubie Bro thers in Hellendoom; 27 april, Andre Rieu in Hengelo; 18 april, Vincent Bijlo in Hilversum; 27 april, Beach Party in Utrecht; 5 mei, Kenny Rogers in Rotterdam; 11 mei, Xymphonia Indoors '96 in Almelo; 16 mei, dauwpop Hellen doom; 17 mei, Golden Earing in Zundert; 25-27 mei, Pinkpop in Landgraaf; 17-22 juni, Wilkinson Lady Chanpionship Tennis in Au- totron Rosmalen; 5-6 juli, Rock Torhout/Werchter; 23-25 augus tus, Grand Prix België.Verder kaarten voor Burgerweeshuis in Deventer, De Lantaarn in Hellen doom en zaal Struik in Heino. Naar aanleiding van een brief van Dijkerhoeker G.H. Vloetman, zijn B en w bereid om bij het ontwikkelen van woningbouw (bestemmingsplannen) in Dijker- hoek rekening te houden met de behoefte aan één of enkele senio renwoningen. Diverse buurt schappers die sociaal-maatschap pelijk aan Dijkerhoek gebonden zijn, willen daar ook graag op ■Sta?*! latere leeftijd kunnen blijven wo- nen. Vaak gaat het om ouderen die de boerderij verlaten. Vlogtman had er op gewezen dat tot nu toe slechts twee kavels per jaar in de buurtschap worden uitgegeven, waarbij het hoofdzakelijk om twee onder één kap-woningen gaat. Burgemeester D.J. Verhoeven toont er begrip voor:We kunnen er best kritisch naar gaan kijken. In toekomstige plannen moeten we dan bijvoorbeeld rekening houden met hofjes voor lage woningbouw, 't Zullen wel koopwoningen wor den, denk ik." In verband met de aanstaande sloop van de voormalige Ehag- garage en de aangrenzende panden van Maats en Koopman, is de winkel van zowel de supporters vereniging van HMV en de afde ling Welfare van het Rode Kruis verhuisd naar de voormalige pro testants-christelijke basisschool Het Kompas aan de Hoffesstraat. Beide winkels zijn er morgen voor het eerst geopend op de gebruike lijke tijd: 13.30-16.00 uur. Het secretariaat van de HMV-suppor- ters is overgegaan naar Albert Slot man, Churchillstraat 66, tel. 361288. Object zonder titel van Anja ter Waarbeek dat te zien is in de boomgaard achter de galerie. Het is gemaakt van ijzer, rubber, gips en acryl Eigen foto) 'Getekend door vlammen'. Zo heet de expositie die zondag 21 april geopend wordt in galerie De Waerdenborch aan de Oranje straat 69. Binnen zijn beeldhouw werken van hout te bezichtigen van Ed van Haren uit Almelo, kleuren-houtsnede druk/etsen van Rijssenaar Willem Slinkman en ke ramiek door verschillende (stook- )technieken van Carla Schrieken en Rinze van de Berg uit Goor. In de boomgaard achter de galerie vindt voor de tweede maal een buitenexpositie plaats met objec ten van Anja ter Waarbeek uit Deventer. Na haar studie plasti sche vormgeving aan de AKI Kunstacademie in Enschede, reali seerde de 29-jarige kunstenares een tweetal projecten en tekende zij voor verscheidene exposities. Anja ter Waarbeek was ruim twee jaar lid van de expositiecommissie bij galerie Het Langhuis in Zwolle. De binnenexpositie in galerie De Waerdenborch is te bezichtigen tot en met 30 juni, de buitenexpo sitie tot en met 26 mei. Zondag 21 april zijn de kunstenaars zelf tus sen 14.00 en 16.00 uur aanwezig. Carla en Rinze tonen dan de kunst van het raku stoken. Galerie De Waerdenborch is van vrijdag tot en met zondag geopend tussen 14.00 en 17.00 uur. Woensdag en don derdag kan men er terecht op tele fonische afspraak. Onlangs installeerde de DHV Mi lieu en Infrastructuur het 250ste technische beheersysteem bij de gemeente Holten. DHV besteedde aandacht aan dit heuglijke feit door wethouder Eb van Schooten een oorkonde en een feestelijke taart aan te bieden. In zijn dank woord benadrukte Van Schooten het belang van een efficiënt en adquaat beheer van de openbare ruimte. Met de technische beheer systemen van DHV ten bate van wegbeheer, rioleringsbeheer, groenbeheer en kunstwerkenbe- heer, kan een goed inzicht worden verkregen in de omvang en staat van de gemeentelijke infrastruc tuur. Op basis van inventarisatie- en inspectiegegevens kunnen on- derhoudsbegrotingen worden ge maakt die van belang zijn bij de stroomlijning van het beleid. DHV werd vertegenwoordigd door A. Draet, directeur van het regiokantoor Hengelo en door D. Kevelam, die als projectmanager mede verantwoordelijk is voor de ontwikkeling van technische be heersystemen. Het ingenieurs- en adviesbureau DHV Milieu en In frastructuur telt 420 medewerkers en is aktief op het gebied van logistiek en verkeer, milieumana gement, milieutechnologie, ruim telijke ordening en infrastructuur. DHV voert projecten uit over het gehele traject van strategie-ont wikkeling, beleidsvoorbereiding, planstudie, ontwerpen, (begelei ding van de uitvoering tot en met advisering over beheer en onder houd. DHV Milieu en Infrastruc tuur maakt deel uit van de DHV Groep, die wereldwijd aktief is op het gebied van verkeer en infra structuur, milieu, water, huisves tingsadviezen en ontwikkelingssa menwerking. Deze week wordt ook in Holten de jaarlijkse collecte van het Na tionaal Fonds Sport Gehandicap ten gehouden. De collecte wordt traditiegetrouw georganiseerd door de sportcommissie met me dewerking van een aantal plaatse lijke sportverenigingen. Dit jaar hebben zeventien verenigingen ge hoor gegeven aan de oproep van de sportcommissie om enkele collec tanten te leveren. Bijzonderheid daarbij is dat schietvereniging De Zaagmolen zich in navolging van voorgaande jaren bereid verklaar de om de gehele buurtschap Dij kerhoek voor haar rekening te ne men. Het belang van regelmatig bewegen en sporten wordt door een ieder onderkend. Sporten is een heerlijke uitlaatklep voor da- gelijke spanningen en beslomme ringen en daarnaast een manier om gezond te blijven. Voor gehandi capte mensen is sporten eenter niet zo vanzelfsprekend als voor valide mensen. Voordat een gehandicap te van de wekelijkse sportbeoefe ning kan genieten, moeten er op de sportplek eerst de nodige aure aanpassingen worden verricht. Om gelden bijeen te bregen voor dergelijke voorzieningen organi seert het NFSG jaarlijkse deze col lecte. Dinsdag 23 april komt de Bejaar densociëteit weer bijeen, ditmaal in gebouw Irene. Albert Reinaar- dus vertelt over de vissen die in zee leven hoe deze voor consumptie geschikt worden gemaakt. De bij eenkomst begint om 14.30 uur. Daar er nog plaatsen beschikbaar zijn op het reisje naar Hilversum, kunnen belangstellenden zich die nog middag opgeven. Voor de vierde achtereenvolgende maal houdt MAC De Holterberg op koninginnedag een regelmatig heidswedstrijd voor veteraan en klassieke motoren. Het spektakel speelt zich af op de 'Beuseber- gring' rondom het MAC-Stuur- huus. Het gaat daarbij niet om de eerst aankomende, maar om dege ne die de meest regelmatige ronden rijdt qua tijd. De races beginnen om 13.00 uur. Volgende week meer erover. De afdeling Deventer en omstre ken van de Algemeen Nederlandse Vrouwenvereniging Tesselschade Arbeid Adelt' noudt dinsdag 23 april van 10.30-12.30 uur een ver koopochtend in de foyer van de Molenbeltflat. Als vanouds is er een grote variëteit aan mooie handwerkartikelen. De dit jaar 125-jarige vereniging is vernoemd naar Maria Tesselschade, de kunstzinnige en geëmancipeerde dochter van rederijker Roemer Visscher uit de Gouden Eeuw. Hoofddoel is het stimuleren van de economische zelfstandigheid van de Nederlandse vrouw. Iedere vrouw die erbij betrokken is heeft een eigen motief om voor of bin nen de vereniging aktief te zijn: studiekandidaten, handwerksters, leden en bestuursleden. Door de ruim 11.600 leden wordt het Betsy Perk Opleidingsfonds in leven ge- Donderdag 11 april werden de laatste wedstrijden in de biljart- competitie gespeeld, waarbij Kla vier 2 goede kansen had op het kampioenschap. Teun Schuppert won zijn partij overtuigend (45- 15). Nadat ook Erik Aanstoot zijn partij wist te winnen (40-29) en Wim Aanstoot (35-27), was het Paul van Heun die aan alle onze kerheid een einde maakte door ook zijn partij winnend af te slui ten (45-30). Hiermee stelde hij het kampioenschap veilig voor Klavier 2, dat naar aanleiding van dit kam pioenschap promoveert naar de vierde klasse. houden dat jaarlijks zo'n 150 stu diekandidaten in staat stelt een erkende opleiding te volgen. De aankopen door de leden en ande ren op de plaatselijke verkoopten toonstellingen garanderen de handwerksters niet alleen een be scheiden inkomen, zij helpen te vens mee het oude ambacht - de naaldwerktechniek - in stand te houden. Schrijfster Betsy Perk richtte destijds de vereniging 'Ar beid Adelt' op, die begin 1953 samenvloeide met de door Maria Tesselschade opgerichte vereni ging 'Tesselschade'. Als de gemeenteraad instemt, gaat Holten binnenkort partciperen in het zogenoemde HALT-project Zwolle. Een project voor jongeren tussen 12 en 18 jaar die lichte(re) overtredingen (vandalisme) heb ben begaan. Bij zulke gevallen kan de rechter beslissen tot een alterna tieve straf (werken). Tot nu toe heeft Holten niet deelgenomen aan het HALT-project, maar inmid dels voelt ae raad er wel voor, temeer daar jongeren zelfs recht op alternatieve straf hebben. Holten had keus uit aansluiting bij Zwol le, Apeldoorn of Almelo. On danks de bestuurlijke blik op Twente, is gekozen voor Holten. ,,We hebben dat afgesproken in het politiedistrict. Holten ressor teert namelijk politioneel en «usti- tieel onder Zwolle," aldus burge meester D.J. Verhoeven. Johannes van Schagen Op de voorlaatste dag van het jaar 1772 zijn de goedsheeren en erfgenamen van Holten in de kerk in vergadering bijeen. De agenda vermeldt als één van de te behandelen punten de voorziening in de predi kantsvacature - Van Ekers. De districtspredikanten Phi- lippus van Riemsdijk (1716- 1779), van 1747 tot zijn emeri taat in 1779 aan de kerk van Deventer verbonden, en Ni- colaas Rutgerus van Hummel, van 1758 tot zijn overlijden in 1793 voorganger van de her vormde gemeente van Wese- pe, waren uitgenodigd als con sulenten aanwezig te zijn, de vergadering met gebed te ope nen en te sluiten en er op toe te zien dat alles 'met orde en stigtinge geschiede'. Van de proponenten die in Holten 'hunne gaven hebben laaten hooren', heeft Johannes (van) Scha(a)gen de meeste indruk gemaakt door zijn 'cierlyke gaven en talenten'. Bovendien waren over hem 'loffelyke getuigenissen' inge komen. Van Schagen, propo nent in de classis Alkmaar, werd met eenparigheid van stemmen beroepen. De 'prae- sente kerspellieden' hebben zich met deze keuze verenigd. De vertegenwoordigers waren Gerrit Aaftink, Berend Cui- pers, Teunis Knibber, Jannes Lysen, Albert Mulder, Hen drik Nyhof Teunis Nylant, Jan Olde Muller, Enbert Ool- beckink, Willem Swiersen en onderschout Joost Vincent. In 'De Boekzaal' van januari 1773 is vermeld dat Samuël Henricus van Diest (van 1772 tot 1809 predikant te Bath- men) bij het bepalen van de predikantskeuze aanwezig is geweest en niet N.R. van Hummel. De notulen van de markevergadering kunnen in dit opzicht betrouwbaarder worden geacht dan een 'kran- tebericht'. Van Schagen kwam in 1749 in Alkmaar ter wereld. Op 8 januari 1772 werd hij kandidaat. Na een preekvoorstel over de woorden: want ik weet, Wien ik geloofd heb' uit het eerste hoofdstuk van de twee de brief van Paulus aan Ti- mótheüs, werd hij namens de classis geëxamineerd door Pe trus Spoors, gedoopt op 25 juni 1747 te Hazerswoude en van 1771 tot zijn dood in 1798 predikant te Heilo. De classis in Deventer nam op 20 april 1773 het peremptoir examen af, na een verhandeling van Van Schagen te hebben aan gehoord over Kolossensen 3 vers 4: 'Wanneer nu Christus zal geopenbaard zijn, Die ons leven is, dan zult ook gij met Hem geopenbaard worden in heerlijkheid'. Van Schagen 'toonde zo veel blijken van kundigheid, zowel in de stelli ge als wederleggende godge leerdheid, als de oorspronke lijke talen, dat de gantsche vergadering haar genoegen daar over betuigde en met eenparige stemmen hem aan Holten toewees'. Op 17 juni 1773 is het dan zo ver. Van Hummel uit Wesepe treedt op als bevestiger. Mag men een persbericht geloven, dan heeft hij bij die gelegen heid gesproken over Psalm 74 vers 5: 'Een ieder werd er bekend als een, die bij de bij len omhoog aanbrengt in de dichtigheid van een geboom te'. Van Schagen hield een intredepreek over de eerste drie verzen van Deuterono- mium 32. Deze predikant heeft de gemeente van Holten bijna 5 jaar gediend. Op 1 maart 1778 verbond hij zich aan de kerk van Winkel (das- sis Alkmaar), waar zijn voor ganger Andreas Kok, gedoopt op 18 januari 1739 te Alkmaar en van 1777 tot 1778 predi kant te Beemster, later De- venteren Utrecht, hem inleid de. Ds. Kok heeft zijn tekst keuze misschien gerelateerd aan de voornaam van zijn ambtgenoot Van Schagen, want de installatierede had tot uitgangspunt de door God ge zonden man Johannes, die van het Licht moest getuigen. De in 1814 overleden Andreas Kok had op 1 oktober 1809 in de kerk van Lage Vuursche bevestigd ds. Dirk Molenaar (1786-1865), een zeer recht zinnig man, die een schrif tuurlijke prediking bracht, waaronder het bevindelijk as pect niet ontbrak. Van Scha gen sprak naar aanleiding van 2 Korinthe 2 14-16. Zijn volgende gemeente was Ou derkerk aan den IJssel, waar hij op 13 september 1778 met zijn verzoek is begonnen, ver volgens op 9 juli 1780 Monnic- kendam en ten slotte 9 apnl 1783 Enkhuizen, waar hij op 4 augustus 1785 overleed. Hij heeft in twaalf jaren vijf ge meenten 'afgewerkt'. W. Otten Hilversum

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 9