Henk Hauptmeijer kweekt korhoenders als hobbyil^ voor Veel belangstelling baltsende korhoenders Enthousiasme op eerste training G-atletiek HOLTENS NIEUWSBLAD H Afdeling Salland voor 'Schrieversbond' Uitzetten op de berg is er voorlopig niet bij Kostbaar Kring Bewoners Holterberg vroeg uit de veren Adembenemend OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN BOUWAANVRAGEN OPENBARE RAADSVERGADERING OPENBARE INSCHRIJVING TIJDELIJK GEBRUIK PERCEEL GEMEENTEGROND DONDERDAG 18 APRIL 1996~ Een veelbesproken vogelsoort, dat mag toch op z'n minst gezegd worden van het Westeuropese laagland heiaekorhoen. Op de Sallandse Heuvelrug komt de nog enig levensvatbare populatie van ons land voor. Daarnaast telt de Rechte Heide in Brabant nog enkele individuele exemplaren. Menige publicatie die de afgelo pen tijd aan de bedreigde heidevogel gewijd is. Centrale vraag daarin is telkens welke factoren ertoe bijdragen dat het voortbe staan van de heidevogel onder druk staat. Het Holtens Nieuws- blad gooit er een alternatief schepje bovenop middels een gesprek met Holtenaar Henk Hauptmeijer. Natuurliefhebber in hart en nieren en sinds twee jaar kweker van korhoenders. Uit angst dat zijn hobby te veel belangstellenden trekt met alle denkbare gevolgen vandien, vraagt Hauptmeijer de lokatie niet prijs te geven in de krant. Een verzoek waaraan wij uiteraard gevolg i geven. Gelukkig mogen wij wèl een kijkje nemen bij de immense volière, die ver weg verscholen in het groen ligt. Een waar paradijsje, onderdeel van de twintig jaar geleden gekochte hectare grond waar Hauptmeijer niet alleen korhoenders, maar ook (uitheemse) fruitbomen kweekt. Als wij er arriveren, begroeten de korhoenders ons al korrend, een soort dof ratelend geluid waar ze hun naam aan te danken hebben. veel te smal, heb ik nog veel te weinig korhoenders. En net kwe ken van die vogels is niet makke lijk, daar hét een zeer gevoelig soort is." De Holtenaar heeft ove rigens al wel een dergelijk verzoek gekregen van iemand op de Velu- we. Via het tijdschrift Aviornis Inter national van de gelijknamige ver eniging voor vogelliefhebbers, nam Hauptmeijer kontakt op met een kweker die hem één korhaan en twee korhennen leverde. De dieren werden gehuisvest in de aanzienlijke volière ook krielkip pen en goudfazanten scharrelen. Hauptmeijer: „Beide hennen heb ben vorig jaar acht eieren gelegd. Daarvan bleven er slechts twee over, twee korhaantjes. Na twin tig dagen broeden kropen de kui kens uit het ei en zijn vermoedelijk gelijk door de haan doodgepikt. Twee eieren kon ik redden en die heb ik onder een kip gelegd om verder uit te laten broeden, want het korhoendernest was danig ver stoord." De laatste dagen lagen de eieren in een broedmachine en kwamen daadwerkelijk uit. Feest in huize Hauptmeijer, waar de twee geringde korhaantjes groot gebracht werden in een kist. Na enige tijd verhuisden ze naar de volière. Daar verblijven ze nu ge- Waarom ik korhoenders kweek? ,,'t Komt eigenlijk nog van vroe ger. Mijn vader, geboren in Haar- le, had het altijd over korhoen ders. Er kwamen er destijds veel meer voor. Korhoenders behoor den zelfs, tot het schadelijk wild. De vogels tastten jonge aanplant aan. Denk onder meer maar aan de roggevelden van toen. Nu lach je erom, maar in die tijd ontving je J een premie als je een korhoen ge schoten had," begint Henk Hauptmeijer zijn verhaal. Als kind al vertoefde Hauptmeijer graag uren lang in de natuur, ving konij nen, zocht kievitseieren, noem maar op. Hoewel regelmatig op de berg, heeft hij er nog nooit kor hoenders aangetroffen. Twee jaar geleden besloot Henk Hauptmeij er te beginnen met het kweken van korhoenders. „Steeds nadrukke lijker hoorde je dat het voortbe staan van het korhoen bedreigd werd en langzamerhand groeide het idee om ze zelf te gaan kweken. Een puur individuele bezigheid, die ook zuiver bedoeld is als lief hebberij." Toch rijst de vraag of Hauptmeijer op den duur kor hoenders wil uitzetten op de berg. „Voorlopig niet. Ik wil met nie mand verplichtingen aangaan, bij voorbeeld voor het adopteren van een korhoen. Daarvoor is de basis Henk Hauptmeijer in de volière (ren) waar hij sinds twee jaar korhoenders kweekt. De Holtenaar verzekert dat uitzetten op de berg er voorlopig niet bij is (Foto WV) scheiden van de overgebleven kor haan en korhen en maken het uit stekend. De andere korhen is in middels wijlen, ,,'t Was het eerste legsel sinds ik begon," vertelt Hauptmeijer. „Je moet daar ook wat ervaring mee krijgen. Ik hoop dat van het tweede legsel straks meer eieren uitkomen. Opnieuw afkomstig van de 'oude' haan en hen. Jonge korhoenders leggen circa acht eieren, oude kunnen wel vijftien eieren per jaar leggen." De volière of zoals Hauptmeijer zelf zegt, ren, telt een kleine hon derd vierkante meter en is verdeeld in vakken. Krielkippen apart, goudfazanten apart en nu ook de 'oude' en jonge korhoenders apart. Van het 'oude' paar ver wacht Hauptmeijer volgende maand een tweede legsel. De Hol tenaar heeft de volière ingericht met veel groen (waaronder denne tjes) en in de korhoendervakken staat ook afgevreten (dop)heide. „Een zwager die een tuinderij heeft sponsort me met dennetjes, anders wordt dat veel te kostbaar. Ze vreten die handel uiteindelijk helemaal kaal. Bij de zandafgra- ving De Domeiaar regel ik scherp (metsel)zand. Wat ik ze voer? In de winterdag korrels, een soort gemengd voer dat alle benodigde bestanddelen bevat en tegen de leg aan wordt dat gemengd met leg- korrels voor kippen. Ook geef ik ze gedroogde maïskolven, knop pen van paardebloemen en wilge- takken. Daar vreten ze de katjes af." Hoewel Henk Hauptmeijer een nachthok gecreëerd heeft, blij ven de korhoenders bij weer en wind buiten. Hauptmeijer: „Na tuurlijk instinct, zeg maar. In de natuur kruipen ze weg onder een boom of struik, dus hier ook." De gekweekte korhoenders zijn geheel gewend aan Hauptmeijer. Onze aanwezigheid zorgt voor enige onrust in de tent. Toch gunt de 'oude' korhaan ons de blik op zijn prachtig zwart-blauw glan zende verenkleed als hij zijn prachtige, van onder opvallend wit gekleurde staart, openspreidt. Een schitterende vogel, 'gekamd' met rode plek boven het oog. Als we Henk Hauptmeijer ten slotte vra gen wat hij vindt van het eventuele afsluiten van de Toeristenweg in relatie met de bedreigde korhoen ders zegt hij: „Pure onzin dat de weg mede daarvoor dicht zou moeten. Korhoenders kunnen vliegen, dus vliegen ze er echt wel overheen. De Toeristenweg moet openblijven. De berg is van de mensen en die moeten kunnen ge nieten van haar fraaie natuur schoon." Het baltsseizoen van de kor hoenders is in volle gang. Reden voor Staatsbosbeheer en het I VN Hellendoorn/Nijverdal om een aantal zaterdagen achtereen met groepen vogelaars en overige be langstellenden in de vroege och tend de berg in te trekken om de koketterende heidevogels te ob serveren. Ook de Kring Bewo ners Holterberg meldde zich aan voor een dergelijke excursie. Het Holtens Nieuwsblad besloot een kleine dertig bergbewoners op hun uitstapje te vergezellen. Het is even over vijven als de wekker gaat. Toch wel pittig op de zaterdagochtend.... Maar een mens moet er wat voor over heb ben om de veelbesproken heideca- valier in het wild en redelijk van nabij te kunnen bewonderen. Om 5.45 uur is het verzamelen gebla zen bij De Wielen, waarna we in optocht via Haarle naar het par keerterrein bij Dalzicht rijden. Wees gerust: niemand die voor het gemak toch maar even snel de Toeristenweg pakt.... Regel is re gel en wie zijn wij om dat te negeren... Van Dalzicht lopen we naar het startpunt bij het ooit enorme par keerterrein op de Noetselerberg. Nu resten hopen opgebroken as falt en aarde en is slechts een be scheiden parkeerruimte overge bleven voor houders van een inva- lidenparkeerkaart. De drukte is opvallend. Nee, niet door auto's - wel door fietsers, de Jan Plezier uit Nijverdal met vele tientallen kor- hoenderbelangstellenden aan boord en vooral door wandelaars. Véél wandelaars zelfs... De één met een 'huis tuin en keuken' ver rekijker, de ander met uiterst ge avanceerd materiaal dat de ecnte vogelaar verraadt. IVN-gids Fred Roelofs staat al op ons te wachten en even later lopen we op de Toe ristenweg richting Holten. Heer lijk, die rust.Even voor de 'Duit se Bocht', de scherpe bocht waar de heide overgaat in het bos, staat wel zo'n honderd man gebiolo geerd te kijken richting Haarler- berg. Onze moeite blijkt niet voor niets. Het baltsen van de korhoen- Een kleine dertig leden van de Kring Bewoners Holterberg bewonderden op de vroege zaterdagochtend de baltsende korhoenders op de Sallandse Heuvelrug. De groep stond onder leiding van IVN-gids Fred Roelofs, tweede van rechts op de foto (Foto WV) ders kan zelfs met het blote oog worden gevolgd, maar de kijker biedt een adembenemend mooi schouwspel. Fier draaien, fladde ren en vliegen de hanen op en boven een open stuk heideveld, een vlakte op de Haarlerberg. Dan weer strijken enkele neer in de toppen van berken. Ongetwijfeld bewonderd door diverse hennen, die zich echter schuil houden on der struiken of tussen de hogere heideplanten. Wat een fantastisch gezicht! We tellen er zeker tien, zwart glanzende korhanen - alle met een rode vlek boven het oog. In het vuur van het spel spreiden de hanen hun staartveren tot een prachtige waaier, opvallend wit aan de achterkant. Roelofs vertelt dat er vorig jaar door de IVN- vogelwerkgroep drie tellingen zijn gehouden. Bij de middelste wer den 32 korhanen geteld. Bij de eerste telling in 1996 werden er 24 genoteerd, maar de IVN'er stelt ons gerust: de weersomstandighe den waren toen verre van gunstig. Vermoed wordt dat er ongeveer eenzelfde aantal hennen voor komt. We kunnen er haast geen genoeg van krijgen, maar met een fors uitgedunde groep vanwege de kou besluiten we om verder te lopen en de-baltsende korhanen te bespie den ter hoogte van het Jodenbos. De zon is dan inmiddels opgeko men en beschijnt aangenaam de hoger gelegen delen van de heuvel rug en zetten de korhoenders in al hun glorie prachtig in het licht. Een juweel van een plaatje... Roe lofs vertelt dat de hanen tot onge veer half negen/negen uur aktief zijn en vervolgens in het bos ver dwijnen. Vast ritueel in april, hoogtij maand wat het baltsen aan gaat. Gelukkig had de brand die twee jaar terug woedde op de berg, geen noodlottige gevolgen voor de korhoenders. Roelofs: „We wa ren doodsbang dat het gebeurd was met ze, maar tot onze grote verrassing stonden de hanen de dag erna weer vrolijk te baltsen op hun vaste plek!" Dat gebeurt voornamelijk op de Haarlerberg, de Sprcngenberg en soms in het Sikkclbos, aan de andere kant van de Toeristenweg bij de Rietslenk. Roelofs vertelt dat korhanen niet bepaald monogaam zijn. Als het baltsen achter de rug is, verdwij nen de heren het bos in en bekom meren de hennen zich om groot brengen van de pullen (kuikens). In het najaar en de winter verblij ven de korhoenders ook meestal in het bos om zich er tegoed te doen aan vossebessen. Eenmaal op de berg legt de IVN- gids ook het één en ander uit over de roodborsttapuit en de wulp, die het op de berg moeilijk heeft door de eieren pikkende raven - over de zeer frequent voorkomende nachtzwaluw en over de bosuil die het eveneens goed doet op de heu velrug. Roelofs toont ons één van de 23 uilenkasten die het 1VN heeft opgehangen. In de prille morgenstond is het aangenaam toeven op de heuvelrug. Als je op de hoogte loopt, waan je je haast in het buitenland. En dan te weten dat al dit fraais 'in je achtertuin' ligt. Vakantie bij huis... Een veld leeuwerik danst en zingt dat het een lieve lust is boven ons hoofd, een specht laat zich horen en even later scheert een sperwer vlak voor ons over de heide. Fred Roelofs voelt zich in zijn element en vertelt ook het één en ander over reen op de berg. Naar zijn zeggen leven zo'n 600 exemplaren. Op de heu velrug komen volgens ae IVN'er ook twee dassenburchten voor. Geen uitgezette dieren zelfs... Al wandelend komen er natuurlijk ook verhalen over het beheer van bos en hei. Over het vergroten en aaneensluiten van het heiae-areaal, niet alleen gunstig voor de kor hoenders maar ook voor bepaalde soorten zandhagedissen. Over het belang een gezonde biotoop en daarmee samenhangend het ver schil in leeftijd van de heide, waar voor stukken heide worden afge stoken zodat een golvend beeld ontstaat: delen met jonge planten en delen met hogere, oudere hei. En dan de vergrassing. Roelofs: „Op de heuvelrug valt dat nogal mee vergeleken met bijvoorbeeld de Veluwe. De zandlaag is vrij grof van samenstelling, waardoor het voedsel vlot doordringt in de bo dem." Via Twilhaar en de daar gelegen schaapskooi arriveren we terug bij Dalzicht. Het is dan on geveer 9.45 uur en inmiddels razen er alweer auto's over de Toeristen weg. 't Zet je toch even aan het denken.... (WV) Op de in februari gehouden op richtingsbijeenkomst van de 'Oaveriesselse Schrieversbond' is afgesproken naast de afdelingen Noordwesthoek en Twente een Afdeling Salland op te richten. Donderdag 25 april wordt de daad bij het woord gevoegd en komt de bond bijeen in hotel-restaurant De Zwaan, Kerkstraat 2 in Raalte. Bestuurslid Harrie Velderman heeft inmiddels een aantal dialect liefhebbers een vragenlijst over de oprichting van^de Afdeling Salland toegezonden. Met het oog op de bijeenkomst zal hij de uitkomsten daarvan op papier zetten. Vijf schrijvers hebben toegezegd om vijf tot tien minuten 'veur te draeng uut eing werk'. De bijeen komst duurt van 20.00 tot circa 22.00 uur, de zaal is open vanaf 19.45 uur. „In verband met de onkosten hoppe ik det iederiene die zich wul ansluten, vief gulden betaalt (postzègels, kopieerkosten en dergelijke). Koffie en aand're consumpties bint veur eing rekke- ning," aldus bestuurslid Harrie Velderman. „Als laetste wul ik oe vroang um mèènsen uut oen um- geving, die belangstelling hebt veur het schriem in 't Sallands, d'r op te wiezen det de Ofdeling Sal land disse oamd bie mekaere kump. Meschien wult ze mie èèm bellen as ze ok komt (tel. 0572- 356205)." 1. Bouwvergunning is verleend voor: - uitbreiden zomerhuis Winkelbergweg 47: - uitbreiden woonhuis Langstraat 2; - bouwen bijkeuken Kolweg 58; - plaatsen van een kap op een garage/carport Hofterenkstraat 20; - bouwen woonhuis Eekelscharen 11 - bouwen woonhuis Eekelscharen 13: - bouwen van 48 woningen Dorpsstraat 26-36; - uitbreiden woonhuis Oranjestraat 33: - uitbreiden woonhuis Pastoriestraat 12; - uitbreiden woonhuis Borkeldsweg 18; x 2. Toestemming is verleend voor de volgende meldingplichtige bouwwerken: - plaatsen van een tuinhuisje Köllingserf 3; 3. Kapvergunning is verleend voor: - 3 dennen Postweg 42; 4. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - bevrijdingsloop S.V. Holten (7 mei 1996). Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, postbus 13, 7450 AA Holten. Over de uiterste indieningsdatum van een bezwaarschrift kunt u inlichtingen inwinnen bij de afdeling algemene zaken, tel. 37 38 39. Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend, dat op de daarbij aangegeven data aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - plaatsen kassahokje Dorperdijk 1-3 (29-03-1996); - plaatsen tuinhuisje Erve Wiegmannink 8 (11-04-1996); - verbouwen woonhuis Dijkerhoekseweg 3 (12-04-1996): - uitbreiden woonhuis Fazantenweg 8 (15-04-1996): - uitbreiden woonhuis Markollenweg 10 (15-04-1996). Bouwaanvragen liggen tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bureau bouw en woningtoezicht van de afdeling gemeentewerken, Smidsbelt 6 te Holten. De raad van de gemeente Holten vergadert op maandag 22 april 1996 om 19.30 uur in het gemeentehuis De agenda vermeldt o.a.: voorstel tot wijziging legesverordening; voorstel inzake verzoek om planschadevergoeding artikel 49 WRO; voorstel inzake wijziging bouwverordening; voorstel inzake vervanging persluchttoestellen en ademluchtcylinders t.b.v. de brandweer; voorstel inzake verkoop perceel bouwterrein in bestemmingsplan „Lukensveld": voorstel tot wijziging CAR/UWO i.v.m. de privatisering van de Ziektewet per 1 maart 1996; voorstel tot delegatie bevoegdheid tot vaststelling en wijziging rechtspositieregels gemeentepersoneel; voorstel inzake bezwaarschrift H. F. Oolbekkink tegen afwijzende beslissing op verzoek tot wijziging bestemmingsplan „Buitengebied". De agenda met bijbehorende voorstellen ligt ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) voor een ieder ter inzage. Indiening aanvragen om subsidie voor het onderhoud van kleine landschapselementen Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat tot 1 september 1996 aanvragen om subsidie kunnen worden ingediend voor tot 1 april 1997 uit te voeren werkzaamheden betreffende het instandhouden en onderhouden van kleine landschapselementen buiten de bebouwde kommen, waaronder worden verstaan elementen in het landschap met natuurwetenschappelijke, cultuurhistorische en/of landschappelijke betekenis of die om andere redenen van milieu- of natuurbeheer belangnjk worden geacht, veelal gekenmerkt door een boom- of struikbeplanting en kleiner dan 5 ha. Aanvragen om toekenning van subsidie voor bovenvermelde werkzaamheden moeten worden ingediend op een ter gemeentesecretane, afdeling algemene zaken, verkrijgbaar formulier Na 1 september 1996 ingediende aanvragen komen in principe niet voor inwilliging in aanmerking. Burgemeester en wethouders maken bekend dat zij voornemens zijn een perceel grasland, sectie F nr. 2954, groot 1.06.30 ha, gelegen tussen de Deventerweg en de Oude Deventerweg (de Bekkenkamp), ten behoeve van landbouwdoeleinden aan derden in gebruik te geven. De ingebruikgeving geschiedt onder de volgende voorwaarden 1het onderhoud van de grond moet goed zijn, dat wil zeggen volgens de normale landbouwnormen; 2. het perceel kan alleen in gebruik worden genomen van mei tot november, dat wil zeggen in het groeiseizoen; ieder jaar zal opnieuw een overeenkomst worden aangegaan met degene aan wie het perceel wordt gegund, tenzij diegene van de grond geen gebruik meer wenst te maken: 3. er zullen geen pachtnormen worden toegepast; 4 de gemeente moet te allen tijde over de grond kunnen beschikken. Bij tussentijdse beëindiging zal in onderling overleg een eventuele schadevergoeding worden geregeld. 5. het groot onderhoud, b.v. het opnieuw inzaaien van het perceel, komt voor rekening van de gemeente Holten. Belangstellenden kunnen zich schriftelijk, onder vermelding van het bedrag dat zij jaarlijks voor het gebruik van het perceel grond willen geven, binnen één week na dagtekening van deze kennisgeving aanmelden als gegadigde voor het gebruik van bedoeld perceel grond bij burgemeester en wethouders van Holten, postbus 13. 7450 AA Holten. De gemeente behoudt zich het recht van gunning voor. Holten, 18 april 1996 Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. P. Stegeman D. J. Verhoeven Aan enthousiasme ontbrak het de verstandelijk gehandicapte at leten bepaald niet. Lachen, sprin gen, hollen, ze vonden het alle maal even prachtig op de Meer manskamp. Onder leiding van Meindert Koopman en Hanneke van der Spek startten acht G- atleten maandagavond met de wekelijkse training. Goed voor de beweging en bovendien een aktiviteit met therapeutische waarde. Na een eenvoudige uitleg over wat de atletiekaccommodatie zoal te bieden heeft, werd begonnen met loopoefeningen. Een heel verschil om je voort te bewegen als olifant of als ree... Maar Ronnie, Hans, Merel en de anderen volgen moei teloos het voorbeeld van Meindert op, die helemaal in de roos schiet als hij zijn 'pupillen' allerhande materiaal voor de technische num mers laat halen. Met het uitlopen wordt de eerste training besloten. De groep G-atleten is afkomstig van de Lathmer-sociowoningen aan de Haarstraat. Volgende week wordt deze aangevuld met drie tot vier bewoners van de sociowonin- gen in de Schoolstraat en mogelijk dat zich binnenkort nog een G- atleet van buiten^ Holten bij de groep voegt. De groep G-atleten ressorteert onder de binnenkort 25-jarige afdeling atletiek van de SV Holten, die daarvoor tevens aangesloten is bij de Nederlandse Sportbond voor verstandelijk Ge handicapten (NSG). Het idee voor G-atletiek in Holten komt van Hanneke van der Spek, die zelf jarenlang als aktiviteiten- begeleidster van zowel jonge als volwassen verstandelijk gehandi capten werkte. Inmiddels heeft ze Vast onderdeel van de training zijn de loopoefeningen. Alle G-atleten namen er enthousiast aan deel (Foto WV) een cursus assistent jeugdatletiek leidster en de opleiding assistent recreatieve loopgroepen op zak. Trainer van de G-atleten is Mein dert Koopman, die daarbij geassis teerd wordt door Hanneke. De trainers worden bijgestaan door een flink aantal vrijwilligers: Ria Heuvelmans, Karin Stam, Moni que Ophof en Ans Meijerink. Bin nenkort aangevuld met Marjan Heetveld en Dennis van der Keu ken. De G-atletiek begint bescheiden om wellicht in de toekomst uit te breiden over de gemeentegrens. Voorzitter J an Schuchard van de sportcommissie die de eerste trai ning bijwoonde, sprak lovende woorden over het initiatief. De commissie heeft ook een brief ter felicitatie gestuurd. Schuchard gaf aan dat afdeling atletiek zich nog vóór 1 mei tot de sportcommissie kan wenden met een mogelijk ver zoek tot plaatsing van materiaal voor de G-atleten op de prioritei tenlijst voor 1997. Afgelopen weekeinde volgden Hanneke en Meindert een speciale 'G-cursus' in Helmond, waar evenens een groep G-atleten aktief is. Hanne ke: „Op dit moment is het eigen lijk nog moeilijk te zeggen wat er precies nodig is. Uiteindelijk zijn we net begonnen. Wel hebben we een materialenboek meegekregen. Daarin staan onder meer prakti sche, felgekleurde bollen in plaats van de oranje pilonnen waarmee we hier werken. En met kleuren werken is in deze groep uitermate handig." Hanneke liet daarnaast weten dat wellicht materiaal ge vraagd kan worden in verband met het komende jubileum van de af deling atletiek.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 5