d Holtens Nieuwsblad. Korhoendersymposium in restaurant De Wielen Oudheidkamer Hoolt'n: expositie over trouwen Dick Mondeel: winnend liedje voor 30 april P) NüMJP Welk bedrijven doen mee aan Roefeldag? Wie geeft Lady een goed tehuis? Voorlichting over nieuwe kunstcursus Nieuwe collecte voor Kinderhulp KBH: lid van Klankbordgroep J dierenbescherming U ontvangt een fraaie BON Lang gekoesterde wens eindelijk in vervulling gegaan Bootocht Rode Kruis Winnaars wedstrijd Kloas Gemeenteraad Blijspel DAT leuk gebracht Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 18 APRIL 1996 Sinds enkele jaren organiseert het fonds van J antje Beton de Jantje Beton Roefeldag. Een dag waarmee het fonds extra aandacht schenkt aan het kind en zijn plaats in de samenle ving. Roefelen is een Vlaams woord en betekent 'snuffelen aan iets onbekends, nieuws gierig maken, stimuleren tot onderzoek'. Tijdens de Roe feldag worden kinderen van 6 tot en met 12 jaar in de gele genheid gesteld om een ont dekkingsreis te maken langs allerlei bedrijven en instellin gen. Niet om te kijken, maar om daadwerkelijk dingen te doen die volwassenen als da gelijks werk uitvoeren. De or ganisatie in Holten berust als vanouds bij de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk, die daarvoor naarstig op zoek is naar bedrijven, instellingen en initiatieven die (met enige voorbereiding) zeer aantrek kelijk kunnen zijn voor kin deren. Bedrijven en instellin gen die hun maatschappelijke verantwoordelijkheid serieus nemen. Kinderen zijn name lijk ook hun toekomst. In Holten wordt 'geroefeld' op twee dagen: zaterdag 15 en woensdagmiddag 19 juni. So- cuwe hoopt dat menig bedrij f/instelling bereid is om haar deuren open te stellen. De kinderen komen dan geduren de de dag of middag in kleine groepjes een uurtje 'roefelen' en gaan vervolgens door naar een nieuwe 'roefelplaats'. Be langstellende bedrijven/in stellingen/initiatieven wordt gevraagd zich zo spoedig mo gelijk op te geven bij Socuwe in het dorpshuis, tel. 362755. Vanzelfsprekend kunnen de medewerkers ook nader in formeren over de Roefeldag. Lady, een 7-jarige krusing tussen een Greyhound en een Whippet, wacht al geruime tijd op een nieuw baasje. Wie geeft haar een kans (Eigen foto De 7-jarige Lady, een kruising tussen een Greyhound en een Whippet, zit nog steeds in het Deventer dierenasiel. Lady is ge stroomlijnd en mist om onbeken de reden haar rechteroor. Lady is een makkelijke hond, maar kan niet alleen zijn of worden geplaatst bij katten. Ze zit inmiddels al veel te lang in het asiel, het wordt hoog tijd dat ze een nieuw baasje vindt. Wie geeft deze lieve hond een kans? Ingeënt en getatoueerd kan Lady tegen betaling van 70 gulden worden opgehaald in het Dierena siel Deventer en omstreken, We- chelerweg 19, Schalkhaar, tel. 0570623811. Een kat, eveneens ge tatoueerd, kost 55 gulden. Voor het zesde achtereenvolgende jaar start de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk in oktober met een nieuwe cursus over kunst, ge titeld 'Rondom de Grieken'. De cursus behandelt de invloed van de Griekse klassieken op de wereld om hen heen. Met het oog op de cursus geeft mevrouw Punt Co lenbrander, als kunsthistorica ver bonden aan de AKI Enschede, maandag 22 april om 19.30 uur een korte inleiding op het onderwerp. Desgewenst kunnen belangstel lenden aansluitend de lezing van de Stichting Kunst en Cultuur bij wonen. Diezelfde avond verzorgt Elvira van Eyl er namelijk een Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad I Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede I Abonnementsprijs f 74,50 Losse nummers f 1,60 Morgen staat het korhoen cen traal tijdens het Korhoender symposium dat op initiatief van natuurmuseum Bos Dierenwe reld in samenwerking met de Wildland Gesellschaft in Mün- chen gehouden wordt in restau rant De Wielen. De belangrijkste doelstelling van het symposium is dat er internationale kenniso verdracht plaatsvindt, vooral ge richt op de praktijk. Aan de hand daarvan wordt getracht aanbe velingen te doen aan die instan ties, die het korhoen beheren of herintroductie overwegen. Dagvoorzitter van het symposium is prof. dr. J.L. van Haaften, wild- bioloog die zich onder meer bezig hield met het korhoen. Sprekers zijn drs. F.J.J. Niewold, wildbio- loog en deskundige op het gebied van korhoenders. Hij is verbon den aan het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek, afdeling Die- recologie - dr. U. Glanzer, ver bonden aan het Staatsministerium für Landesentwicklung un Um- weltfragen' in Beieren, eveneens korhoendeskundige bij uitstek-J. Holzhausen van de 'TMringische Verwal tungsstelle des Biospharen- reservats Rhön'. Vanuit zijn func tie kent hij als geen ander het korhoen en het natuurreservaat Lange Rhön in Duitsland, waar het Westeuropese heidekorhoen eveneens nog voorkomt - ir. W. Geraedts, beleidsmedewerker van de Stichting Het Brabants Land schap - dr. G. Sodeikat, weten- schappelijk medewerker an het - 'Institut für Wildtierforschung an He[ korhoen staat morgen centraal op het speciaal over de heidevogel te der Tierartzhchen Hochschule in houden symposium in restaurant De Wielen (Archief) Hannover. Het symposium is be- doeld voor een ieder die belang- tocht over de Holterberg en een voertaal Duits heeft, wordt na de stelling heeft voor dit oerwild. Op bezoek aan het nieuwe bezoekers- ontvangst om 10.00 uur geopend het programma staat ook een bus- centrum. Het symposium, dat als door Kees Bos. 'En dan is er de Trouw'. Dat is de titel van de nieuwe expositie die de Oudheidkamer Hoolt'n vorige week vrijdag opende in het voormalige gemeentehuis. Een tentoonstelling over vrijen en trouwen in Holten, die tot en met volgend seizoen ingericht blijft. Na de expositie 'Kijk op het ambacht' en de tussentijdse expositie over 'Hotlen in oorlog en bevrij ding', was het tijd voor iets nieuws. „We koesterden het idee al jaren en nu was de tijd rijp om het uit te voeren," vertelt Diek Stegeman. Samen met Henk Koopman was ze sterk betrokken bij de voorbereidingen van de expositie, die met veel tijd en energie door het bestuur en enkele vrijwilligers in ongeveer een maand tijd werd ingericht, voornamelijk in het voorste en middelste gedeelte van de expositieruimte. Sommige permanente onderdelen waren moeilijk te verwijderen en zijn in de expositie geïntegreerd. Helemaal achterin is de smidse gehandhaafd. Blikvanger van de expositie is natuurlijk het bruidspaar zelf, een reconstructie van het bruidspaar Holterman-Aaltink (liezenboer). De bruidegom gestoken in driedelig, origineel kostuum, de bruid in een tweedelige japon uit 1920. Op haar hoofd draagt ze een knipmuts en een hoed met struisvogelveren. Het bruidspaar wordt geflankeerd door de bruidsmoeders (nog in origineel jak, rok en schort), de 'spölleman' (muzikant). Het materiaal voor de 'spölleman' is geleverd door Jannes Mossink(KüpersJenske), zelf jarenlang 'spölleman' geweest. Eén van de 'brulfteneugers', doorgaans familie of vrienden van het bruidspaar die de mensen uitnodigden voor de bruiloft, staat uitnodigend bij de ingang van de expositie. lezing over het thema 'Eten en drinken in de kunst'.De onder werpen die in de cursus 'Rondom de Grieken' aan bod komen zijn: Griekse achitectuur, schilderkunst en beeldhouwkunst - Mesopota- mië - loeristan-bronzen, Perzen - Pompeï - Griekse mythologie - Grieks drama en literatuur - in vloed van de Griekse cultuur op het neo-classicisme en postmoder nisme. De lezingen worden ver zorgd door verschillende docen ten. De cursus duurt van oktober tot en met maart 1997. De bijeen komsten hebben plaats in De Boschkamp op maandag tussen 20.00 en 22.00 uur. „Om zo'n tentoonstelling te kun nen houden waren we nogal afhan kelijk van wat de Holtenaren zou den inleveren. Op de oproep om fotomateriaal in bruikleen te geven werd aanvankelijk niet zo gerea geerd, maar op het laatst kregen we gelukkig hele leuke dingen, zoals een unieke trouwfoto uit 1900. Uiteindelijk werden er toen nauwelijks foto's genomen, hoog uit onder de rijke boeren," vertelt Diek. Om zoveel mogelijk spullen en ander materiaal bij elkaar te krijgen, werd een vragenlijstje op gesteld, waarmee bestuursleden en vrijwilligers van de Oudheidka mer de boer op gingen. Diek: „Zo vernamen we veel verhalen en anekdotes, teveel haast om te ge bruiken voor de expositie. Maar het is zó leuk, dat ik er zeker mee doorga.De nieuwe expositie om vat drie onderdelen: foto's, kle derdracht cn volksgebruiken. Naast het bruidspaar en enkele overige personen die in de vroege re keuken van de permanente ten toonstelling zijn geplaatst, zijn er vitrines waarin onder meer prach tig versierde bruidspijpen en het Wedgewood trouwservies te be wonderen is (onder meer van oud burgemeester Verborch van Ver- wolde) en heel leuk is ook de fotoreportage van de Ontspan- nings Club Holten, die in 1954 een volledige reconstructie bracht van een boerenbruiloft. Henk en Diek waren in die tijd lid van de toneel club, die voor de uitvoering bijge staan werden door boerendans- groepen en De Bergruiters. Heel duidelijk is te zien het feest rond het ophalen van de versierde bruidskoe met natuurlijk het on ontbeerlijke meuten onderweg, het ophalen van de bruid door de voornaamste boer uit de gemeen schap, waarbij eveneens gemeut werd en het trouwen zelf. Diek: „De bruid werd altijd gekleed door zusters, vrienden en/of nich ten. Voor al het overige werk (maaltijd, wie haalt de koe, even tueel schoonmaken) tekenden de 'noabers'. Dat 'noaberschap' leeft nog steeds." Een boerenbruiloft duurde soms twee dagende eerste dag voor familie en vrienden, de tweede voor de 'noabers'. Kaste kiek'n Eenmaal op hun praatstoel vertel len Henk en Diek geanimeerd over de tijd van toen. Hoe de partners elkaar vonden. Bekende ontmoe tingsplaatsen waren de jaarlijkse kermis, de zondagse 'jennekes- markt', een gebruik onder de jon gelui dat ouderen zich zeker nog zullen herinneren en ook werd zondags in de kerk 'graag een oog je gewaagd aan een knap ogende jongeman of blozend meisje'. En dan de volksgebruiken, zoals het verhaal over de Dèèmter koek. „Als je voor de eerste maal samen naar de kermis ging, kocht de jongen een dubbele koek. Nam het meisje deze mee naar huis, dan was dat het teken dat hij terug mocht komen. Als hij dan een halve koek terugkreeg, maakte hij goede kan sen. Bleef dat blij een plakje, dan 'kon hij 't schudden' en als hij een hele koek terugkreeg hoegde hij niet meer terug te komen," vertelt Diek. Ook over de tradities op de dag van de ondertrouw, het zoge noemde 'boksenmaal', het 'kaste kiek'n' om te zien wat de bruid zoal meebracht, weet ze veel te vertellen. „Ze gingen daarmee zelfs zó ver, dat ze voelden of de bedden goed gevuld waren met veren." In dat verband wijst Diek Stegeman op de tot bedstee ver bouwde kast in de Oudheidkamer. Betrekkelijk klein, maar zeker niet veel groter dan toentertijd. „Ver geet niet dat de mensen vroeger Blikvanger van de expositie is het bruidspaar zelf. De bruid gekleed in tweedelige japon met knipmuts en een hoed van struisvogelveren, de bruidegom in driedelig kostuum (Foto WV) Een expositie die bij veel oudere Holtenaren ongetwijfeld de nodi ge herinneringen losmaakt. Het is tot en met de herfstvakantie op maandag, vrijdag en zaterdag te bezichtigen tussen 13.30 en 16.00 vrijwel rechtop in bed sliepen met een hoofdpeluw en een paar kus sens," aldus Diek, die uitlegt dat de kussens in het bruidsbed linnen slopen met zuiver kanten tussen- zetsels hadden. Daarachter scheen dan vaak rood satijn door. Wie het zich kon veroorloven had bedo- vertrekken met het toen veelge vraagde Pothaar-ruitje. En ten slotte het 'reuskes maek'n' door de 'buur'nwicvcn' cn het groen voor de ereboog dat door de mannen van de Holterberg werd gehaald. sprake van emotionele en/of licha melijke verwaarlozing, mishande ling of incest. Vaak wonen de kinderen niet meer thuis maar in een internaat of pleeggezin. Het ingezamelde geld wordt gebruikt voor bijvoorbeeld de aanschaf van een fiets, een vakantie, een sport- lidmaatschap of een speeltoestel voor een tehuis. Cordinator Gerry Scholman is daarvoor op zoek naar collectanten die in onze gemeente op pad willen gaan om zoveel mogelijk geld in te zamelen. Spreekt het werk van Kinderhelp aan, neem dan zo spoedig mogelijk contact op met Gerry, tel. 361019. Dit jaar wordt in Holten voor het eerst voor het Nationaal Fonds Kinderhulp gecollecteerd. De col lecte heeft plaats in de week van 5 tot en met 11 mei. Via de verschil lende instanties voor Jeugdhulp verlening doet Kinderhulp iets ex tra's voor de circa 140.000 kinde ren in Nederland die het door allerlei nare omstandigheden niet altijd even gemakkelijk hebben. Bijvoorbeeld door moeilijkheden in het gezin, veroorzaakt door op voedingsproblemen, relatiepro blemen van de ouders, werkloos heid, drank- of drugsmisbruik. In een toenemend aantal gevallen is Dick Mondeel is de auteur van het liedje dat als beste uit de bus kwam van de prijsvraag die de Stichting Viering Nationale Feestdagen eind februari uit schreef voor de aubade van ko ninginnedag. Winnaar Mondeel krijgt die ochtend een cd-bon uitgereikt. De prijsvraag was bedoeld om de aubaude enigszins aan te passen, in feite om een traditie van weleer in ere te herstellen. Destijds maakte juffrouw Broere jaarlijks een liedje op een bekende melodie. Dat werd dan op de scholen ingestudeerd en op 30 april gezongen. Zes Holte naren reageeerden op de oproep om een geschikte tekst te maken op het bekende liedje 'Vogeltje wat zing je vroeg'. „Een prima tekst, passend in het beeld van koningin nedag," verwoordt SVNF-sercre- taresse Margriet Hanewinkel de mening van de jury. „Het was echt moeilijk om een winnaar te bepa len. We hebben heel wat zitten zingen en dubben en kozen uitein delijk voor het liedje van Mon deel." De jury hield daarbij onder meer rekening met criteria als 'is het makkelijk te zingen' en 'is het eigentijds'. „Sommigen zonden De afdeling Holten van het Rode Kruis houdt maandag 20 mei haar jaarlijkse boottocht. Deze dag tocht is bestemd voor minder vali de mensen en hen die moeilijk op eigen gelegenheid een uitstapje kunnen maken. Zij die daarvoor in aanmerking denken te komen kunnen zich opgeven bij mevrouw R. Aaltink-Kevelam, Larenseweg 61, tel. 361926. enkel een refrein in, anderen gre pen met de tekst iets teveel terug op het verleden. Deze tekst bevat een stukje Holten en een stukje algemeen," aldus Margriet. De komende weken wordt Mondeels liedje, met een makkelijk in het gehoor liggende melodie, ingestu deerd op de scholen. Onder bege leiding van HMV wordt het ge zongen tijdens de aubade. De SVNF hoopt zelfs dat het ook na de aubade wordt gezongen, bij- voorbeeld tijdens de fietstocht. De tekst luidt als volgt: (Refrein) Eens per jaar begint het vroeg, Is de dag niet lang genoeg. Eens per jaar is het Oranjedag, Dan staan we hier te zingen, En doen we leuke din gen, Dan vieren wij weer Konin ginnedag. - Eens per jaar 't is haast met te geloven, Dan komt er altijd weer een fijne dag. We zingen met elkaar: 'Oranje boven", En hijsen 's morgens vroeg ook eerst de vlag. We hoeven niet naar school en krijgen lekker dus geen les, Maar gaan gezellig voor 't gemeente huisbordes. B en W, zingt ook mee, Met ouders, kind'ren en met HMV. Want, (refrein) - Eens per jaar is er met ons Oranje, Een dagje iets bijzonders aan de hand. Ons vorstenhuis bezoekt dan met veel franje. Een stad of dorpje ergens in ons land. Men doet dan Korhoen In deze editie veel aandacht voor het veelbesproken kor hoen. Om te beginnen be richten we hiernaast over het korhoendersymposium dat morgen in De Wielen gehouden wordt, elders heb ben we een gesprek met kor- hoenkweker Henk Haupt- meijer en geven we een im pressie van een tocht naar de baltsende korhoenders op de Saliandse Heuvelrug. TC Hoog Holten Bondscoach Stanley Franker van het nationaal tennis- team opende zaterdag één van de kleinste tennisclubs van ons land, de TC Hoog Holten. Een initiatief van hoteleigenaar Remco Ver meulen. De club telt 32 le den, net genoeg om voor in schrijving bij de KNLTB en deelname aan de tenniscom- petitie. leuke spelletjes en iedereen doet mee, We zijn daarbij aanwezig of we zien het op tv. Van Ameland tot Cadzand, Is 't overal weer een feest in Nederland. Want, (re frein). In het kader van Pasen hield kaas- en zuivelspecialist Kloas in 't Hof onlangs een wedstrijd eieren schil deren voor kinderen. Bij een be zoek aan de winkel kregen de kin deren een ongekookt ei met de opdracht deze thuis door moeder te laten koken om het vervolgens zo mooi mogelijk te beschilderen. Inmiddels zijn de prijswinnaars bekend. Kersvers Verkoopster van het Jaar Mariena in 't Hof laat weten dat maar liefst drie eerste prijzen werden toegekend, alle overige kinderen krijgen een twee de prijs. Allen konden in de zui- velwinkel aan de Larenseweg een prijs uitzoeken, waarbij de eerste prijswinnaars uiteraard eerste keus hebben uit onder meer een Pad- dington-beer en chocolade figu ren. De eerste prijs ging naar Ma- rylou Holleman, Myke Wilden- borg en Jamo en Heieen Hart kamp. De broertjes en zusjes Tymen/Leontien Voogt, Justin- /José Verhoeven, Marije/Michel Schellevis en Emiel en Fenneke Straatman wonnen een tweede prijs. Twaalf punten telt de agenda die de gemeenteraad maandag 22 april behandelt. Aan de orde komt on der meer het voorstel over de ver koop van drie percelen bouw grond aan MC Project Manage ment in Heerlen, waarop totaal 21 woningen worden gebouwd door bouwbedrijf Voordes. Met het oog op de noodzakelijke vervan ging en uitbreiding van perslucht toestellen en volgelaatsmaskers als ook de vervanging van ademlucht- cilinders door lichtgewicht kunst stof exemplaren voor de brand weer, vragen B en W de raad om een krediet van 65.500 gulden. Dc vergadering begint om 19.30 uur. Afgelopen zaterdag bracht het Dijkernoeks Amateur Toneel in Het Bonte Paard de voorstelling "Vlinders in de buik". Voor een groot publiek met onder anderen de leden van buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek werd een eigen versie van dit stuk op het toneel gebracht. Weliswaar was niet iedereen even tekstvast, dit mocht echter de pret om de gevon den vergelijking met buurtgenoten niet drukken. Ook Erik Rensen die natuurlijk weer van de partij was wist menig een met zijn optre den aan het lachen te brengen. Ook de beide debutanten, Martijn ten Wolthuis en Bertine Meijer- man, brachten het er goed vanaf. Totaal waren er tien mensen die zorg droegen voor een leuk opge voerd blijspel. Het muzikale ge deelte van de avond dat verzorgd werd door het Salland Combo sprak een deel van het publiek minder aan. Toch kunnen DAT en Schoolkring Dijkerhoek terugkij ken op een geslaagde feestavond. De Kring Bewoners Holterberg heeft het college schriftelijk ge meld graag nauw betrokken te blij ven bij de uitwerking van de maat regelen in het BIB-rapport 'Ver vlochten functies van de Saliandse Heuvelrug'. B en W heeft de groep Holterbergbewoners daarop bij de provincie aangemeld voor de zo genoemde Klankbordgroep, waarin allerhande organisaties, verenigingen en overigen die be trokken zijn bij de berg, zullen worden opgenomen. Een breed samengestelde groep, die echter geen beslissingsbevoegdheid heeft. Daarnaast functioneert de nog samen te stellen Minaret- groep (met vertegenwoordigers van milieu, natuur, recreatie en toerisme), in feite een voortzetting van de BIB-stuurgroep, die zien voornamelijk bekommert om de beleidslijnen en de uitvoering van de in het rapport aangegeven maat regelen. Vermoedelijk worden ook de ondernemers (winkeliers) erin vertegenwoordigd. Opzet is dat het door de Minaret-groep de Klankbordgroep op de hoogte houdt van het beleid en mogelijke ontwikkelingen. Wellicht dat de Klankbordgroep adviseert het be leid op bepaalde onderdelen bij te stellen. Dinsdag 23 april wordt in restaurant De Wielen een voor lichtingsbijeenkomst gehouden voor vertegenwoordigers van be trokken maatschappelijke organi saties en belangengroepen, die mogelijk onderdeel zouden kun nen worden van de Klankbord groep. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en gaat uit van ae BIB- stuurgroep.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1