Bos Dierenwereld houdt Korhoendersymposium Forum en programma Sport gg agenda Mannen van Woord (11) het Verhoging contributie lijkt onvermijdelijk Kwart Holtenaren doet mee aan enquête Januscentrum start met werkgroep Uit buiten Holten HOLTENS NIEUWSBLAD HHV: Toeristenweg moet open blijven Internationale uitwisseling van kennis Ledental HHV loopt terug Successen voor Bergruitertjes Gemeentegids Jaaragenda Februari Leisten is SV-schaaknar Verkeersveiligheid in Holten DONDERDAG 22 FEBRUARI 1996 „De belangrijkste doelstelling is de internationale overdracht van kennis, die vooral gericht is op de praktijk. Aan de hand daarvan zal worden getracht aanbevelin gen te doen aan die instanties, die het korhoen beheren of herintro ductie overwegen." Aldus Kees Bos, conservator van natuurmu seum Bos Dierenwereld, dat vrij dag 19 april in samenwerking met het Wildland Gesellschaft in München een Korhoendersym posium houdt in restaurant De Wielen. Tijdens de bijeenkomst spreken Duitse en Nederlandse deskundigen over het beheer van dit met uitsterven bedreigde type korhoender en de problemen die men daarbij ondervindt. Het symposium is bedoeld voor een ieder die belangstelling heeft voor de veelbesproken heidevogel. Dat kunnen mensen zijn die be roepsmatig in het veld bezig zijn, zoals terreinbeheerders, maar ook mensen die vinden dat al het moge lijke moet worden gedaan om net korhoen te behouden. Bos ver wacht tussen de veertig en hon derd deelnemers. Naar zijn zeggen is het de eerste maal dat een spe ciaal Korhoendersymposium wordt gehouden. Hij vertelt dat het idee voor het symposium vorig jaar herfst gestalte kreeg, mede naar aanleiding van publicaties in buitenlandse tiidschriften waar hij op geabonneerd is. „Het onder werp spreekt mij zeer aan en staat ook midden in de belangstelling. Niet alleen hier, maar ook over de grens." Om belanghebbenden te te attenderen op het symposium nodigde Bos onder meer Staats bosbeheer uit, de grootste grond eigenaar in het gebied. Tot zijn spijt gaf SBB echter te kennen de bijeenkomst niet bij te wonen. Desgevraagd was regiohoofd ir. Peter van den Tweel niet bereid tot commentaar. In Nederland, maar ook elders, kwam het korhoen rond de eeuw wisseling in grote aantallen voor. Door verschillende oorzaken liep dat aantal daarna drastisch terug, met als dieptepunt de beginjaren tachtig. Op dit moment telt ons land nog slechts twee gebieden waar een restant van de oorspron kelijke populatie Westeuropese heidekorhoenders voor komt: de Sallandse Heuvelrug en de Rechte Heide in Brabant. Ondanks alle beheermaatregelen bedreigen di verse factoren het voortbestaan van het korhoen. Ook in Duits land komt dit type korhoen nog voor. De grootste populatie leeft op de grens van Thüringen en Beieren, in het natuurgebied Lan ge Rhön. Ook hier doet men ver woede pogingen om te voorkomen dat deze hoendersoort uitsterft. Volgens Kees Bos telt de Sallandse Heuvelrug op dit moment zeker dertig korhanen. Het aantal hen nen is moeilijk te bepalen, daar enkel de hanen worden geteld. Wanneer wordt uitgegaan van on geveer hetzelfde aantal hennen, is net op zijn minst een teken aan de wand dat per jaar slechts één tot twee kuikens worden grootge bracht. Over de oorzaken wordt ongetwijfeld gesproken tijdens het symposium, zoals de zure regen, het in oppervlakte verminderde heidegebied (er wordt nu gestreefd naar 1000 hectare) en de predatie door roofvogels en vossen. Bos: „In het gebied komen geen konij nen meer voor en die fungeerden voor hen juist als bulkvoedsel. De toekomst van het korhoen staat 19 april in restaurant De Wielen centraal tijdens een speciaal Korhoendersymposium (Archief) Daarom grijpen ze andere dieren, aan dan het verlies van enkele kor- nstenweg. De vogels bevinden zoals korhoenders. Het verlies van hoenders op een veel kleiner to- zich overigens voornamelijk in de een aantal konijnen op een groot taal." Vorig jaar werden twee kor- hoek van de Sprengenberg, een totaal, komt echter minder hard hoenders doodgereden op de Toe- eind weg van deToeristenwegdus. Het Korhoendersymposium wordt gehouden op vrijdag 19 april in restaurant De Wielen, de voertaal is Duits. Dagvoor zitter is prof. dr. Jvan Haaf- ten, wildbioloog en specialist op het gebied van wolven en zeehonden. In de jaren zestig heeft hij zich intensief bezig gehouden met het korhoen. Lid van het forum is ook wildbioloog en korhoen-des- kundige drs. F.J.J. Niewold. Hij schreef diverse publicaties en leidde onderzoeken. Even eens lid is dr. U. Glanzer, vérbonden aan het Staatsmi- nisterium für Landesentwic- klung und Umweltfragen in Beieren, korhoendeskundige bij uitstek en schrijver van een groot aantal publicaties. Hij was één van de eersten die zich met de oorzaken van de drastische achteruitgang van het korhoen in de Lange Rhön bezighield. J. Holzhausen is in dienst van de Thüringische Verwaltungsstelle des Biosp- harenreservats Rhön. Vanuit zijn functie kent hij, met name als praktijkman, als geen an der het korhoen en het na tuurreservaat Lange Rhön. In het forum ook W. Geraedts, beleidsmedewerker van de Stichting Het Brabants Land schap, die in zijn functie veel met het beheer van korhoen ders te maken heeft. Het symposium wordt na de ontvangst om 10.00 uur ge opend door Kees Bos van het natuurmuseum, waarna drs. Niewold een inleiding houdt over het korhoen in Neder land, gevolgd door dr. Glan zer die over de korhoender- populatie in de Lange Rhön vertelt. Na de koffiepauze zijn er lezingen van J. Holz hausen (over het beheer in de Lange Rhön) en W. Geraedts (stand van zaken rond het korhoen in Brabant). Na de lunch met aansluitend een bustocht over de Holterberg en een bezoek aan het nieuwe bezoekerscentrum van Staats bosbeheer, zal het forum van af 14.15 uur onder leiding van prof. Van Haaften vragen/op merkingen die in de pauze zijn ingeleverd, beantwoorden en bespreken. Om 15.45 uur wordt natuurmuseum Bos Dierenwereld bezocht, waar het symposium onder het ge not van een hapje en een drankje wordt afgesloten. Aanmelden voor het sympo sium is mogelijk tot uiterlijk 31 maart. In verband met het beperkte aantal deelnemers vindt inschrijving plaats op volgorde van binnenkomst van de aanmeldingen. Deelna me kost 35 gulden per per soon. Het bedrag kan worden overgemaakt op rekening nummer 32.85.30.301 van de Rabobank ten name van na tuurmuseum Bos Dierenwe reld en onder vemelding van 'Korhoendersymposium'. Opgave en nadere informatie kan worden verkregen bij Bos Dierenwereld, Holterberg- weg 12, 7451 JL Holten, tel. 0548-361979. Blauw Wit: Senioren: SVHolten: Senioren: Zondag 25februa ri: Holten 2-Hector4, 10.00 uur; Holten 3-Quick 5, 10.45 uur; Hengelo 3-Holten 4,10.30 uur (vertrek 09.15 uur); Omhoog 3-Holten 5,10.00 uur (vertrek 08.45 uur); Holten 6, vrij; Enter 6-Holten 7,10.00 uur (vertrek 09.00 uur); Holten 8-PH 11, 09.00 uur; Holten 9-SDOL 4, 09.30 uur; Holten 11-SOS 7, 09.30 uur; SOS 8- Holten 12, 09.30 uur (vertrek 08.30 uur); NEO 15-Holten 13, 09.00 uur (vertrek 08.00 uur) Junioren: Holten A1- La Premiere A1, 14.30 uur; Vr. hoopse Boys-Holten A2, 12.30 uur (vertrek 11.30 uur); De Zweef B1-Holten B1, 11.15 uur (vertrek 10.15 uur); Holten B2, vrij; Holten C1, vrij; Holten C2-Deto C2, 13.00 uur. Handbal: Zaterdag 24 februari: MA- WSV '38, 10.30 uur (vertrek 09.30 uur); MB en JB, vrij; Welpen 1-AHV Achilles, 12.45 uur (vertrek 11.45 uur); Welpen 2, vrij. Zondag 25 februari: JA-Marclo, 12.10 uur (vertrek 11.25 uur); Heren- CVO 2, 12.05 uur (vertrek 10.45 uur); Dames 1, vrij; Dames 2-Klarenbeek, 16.45 uur (vertrek 15.45 uur); Dames jun.-Voorwaarts, 13.30 uur (vertrek 12.30 uur). Sporthal: Donderdag 22 februari: 08.10- 15.40 uur, SGW; 16.00-22.00 uur, SV Holten handbal; 22.00-23.30 uur, SV Holten All Stars. Vrijdag 23 februari: 08.10-15.40 uur, SGW; 19.30-21.30 uur, Blauw Wit zaal, 21.30-22.30 uur, F. Hey- da. Zaterdag 24 februari: 12.00-17.00 uur. Blauw Wit '66 jun.; 19.00-20.00 uur. Stam; 20.00-23.00 uur, Buurtever. Beu- seberg. Maandag 26 februari: 19.00- 23.00 uur. Badmintonclub Holten. Dins dag 27 februari: 17.30-22.00 uur, Minto- nette volleybal; 22.00-23.00 uur, Blauw Wit zaal. Woensdag 28 februari: 19.00- 22.30 uur. Badmintonclub Holten; 22.30- 23.30 uur, J. ten Wolthuis. Donderdag 29 februari: 09.00-16.00 uur, SV Holten Handbal; 16.00-22.00 uur, SV Holten Handbal; 22.00-23.00 uur Blauw Wit zaal; 23.00-24.00 uur SV Holten All Stars. Weekendreserveringen vanaf vrijdag middag 12.30 uur bij de beheerders van de sporthal (tel. 63180). Onder leiding van Neletta van Heuven en haar assistente Hilla van Onzen is zondagochtend 18 februari de werkgroep "De Celes- tijnse Belofte"gestart. De inmid dels wereldberoemde roman van J ames Redfield heeft een rage ont ketend. Overal in den lande schie ten de werkgroepen als paddestoe len uit de grond en nu dus ook in Holten. Bij de roman, een span nend avontuur in Peru dat negen spirituele inzichten onthuld, die ons leven radicaal zullen verande ren en verdiepen, is een werkboek uitgegeven, dat als spirituele reis gids dienst doet. Het gaat om in zichten die ons alledaagse leven in een betekenisvol perspectief zet ten. Het Celestijnse gedachten- goed bevat diepgaande psycholo gische, filosofische en esoterische Jacobus van Ekers Van E(e)kers werd op 26 juni 1763 bevestigd als kandidaat te Oosterleek in de classis Hoorn. Hij trouwde met Anna Uylenbergh. Op 2 juni 1771 nam hij afscheid van zijn gemeenteonder veel aan doening van spreeker en hoor der en'met de woorden van 2 Hebreen 2 vers 2 en 3: 'Want indien het woord, door de en gelen gesproken, vast is ge weest, en alle overtreding en ongehoorzaamheid recht vaardige vergelding ontvan gen heeft; Hoe zullen wij ont vlieden indien wij op zoo- groote zaligheid geen acht ne menIn het voorjaar van 1771 heeft Van Ekers een be roep naar Holten aangeno men. Hendrik Jan Coerman, in 1769 gekomen als predikant uit Monnickendam naar De venter en in 1776 vertrokken naar Amsterdam (overleden 1807), heeft Van Ekers op 23 juni 1771 in Holten bevestigd, waarbij Coerman sprak over de teksten: 'Ik vermaan dan voor alle dingen, dat gedaan worden smeekingen, gebeden, voorbiddingen, darikzeggin- fen, vooralle menschen: Voor oningen, en allen, die in hoogheid zijn; opdat wij een gerust en stil leven leiden mo gen in alle Godzaligheid en eerbaarheid (1 Timótheus 2 vers 1 en 2). Van Ekers' eerste preek in Holten had tot onder werp 2 Korinthe 2 vers 14-16. In september 1772 werd Jaco bus van Ekers naar Medem- blik beroepen. 'Op het sterk aanhouden van zijn hem lief hebbende gemeente heeft hij zich verplicht gevonden voor die beroeping beleefdelijk te bedanken.De liefde is waar schijnlijk van één kant geko men, want vanwaar die haast om na een verblijf van één jaar en drie maanden alweer een beroep in overweging te nemen? Heimwee naar West- Friesland? In oktober 1772, een maand later dus, stellen burgemeester en regeerders van de stad Medemblik al weer een twaalftal vast, waar onder weer Van Ekers. Het college wil kennelijk Van Ekers naar Medemblik halen, maar deze wilde niet akkoord gaan met een standplaats als adjunct-predikant. 'De schijn- zwarigheid aangaande de ad- junctie werd dan ook wegge nomen'. Van Ekers werd be roepen als derde predikant. 'Zijn hem liefhebbende ge meente' werd meegedeeld dat hij ditmaal zou vertrekken. Een predikantszoon zou eens hebben gezegd, toen zijn va der een beroep had ontvan gen: 'Vader bidt nog, maar moeder pakt de koffers'. In Medemblik (classis Hoorn installeerde ds. Henricus le Roy hem op 20 december 1772 na een preek over het laatste vers van Psalm 34, luidende: 'De Heere verlost de ziel Zij ner knechten; en allen die op Hem betrouwen, zullen niet schuldig verklaard worden'. Een groot gehoor luisterde op dezelfde dag naar de intrede van de derde predikant, die tot uitgangspunt had gekozen de tekst: 'En Die op den troon zat, zeide: Zie, Ik maak alle dingen nieuw. En Hij zeide tot mij: Schrijf, want deze woorden zijn waarachtig en getrouw' (Openbaring 215). De markenregister en gecom mitteerden kwamen tot de conclusie dat de dienst 'der kerk en gemeente vordert, dat deze vacature hoe eerder hoe beter weder worde vervuld'. De goedheren en erfgenamen kwamen op 30 december 1772 bijeen om over de vervulling van de opengevallen plaats door het vertrek van ds. Van Ekers te beraadslagen. Het re sultaat komt in ae volgende paragraaf aan de orde. Van Ekers werd in 1785 emeritaat verleend. Hij ontsliep in juli 1794. Anna Uylenbergh over leed op 16 november 1796 in Medemblik. W. Otten Hilversum inzichten, een kolfje naar de hand van Neletta van Heuven, die afstu deerde in de filosofie en thans een goed lopende psychotherapeuti sche praktijk voert in het Janus centrum aan de Dorpsstraat. De negen inzichten worden op even zoveel zondagochtenden verdeeld over het jaar 1996 van 10-12.30 uur behandeld. Zondag kwam de eer ste groep bijeen ter kennisma- keing. Voor deze groep-kan men zich nog opgeven, bij overweldi gende belangstelling wordt een tweede groep gevormd. Voor in formatie en opgave: Januscen trum, Dorpstraat 33, tel. 0548- 366353. Een aantal leden van ponyclub De Bergruitertjes nam deel aan dres suur- en springconcoursen in de regio. Een veelal met succes. Tij dens het dressuurconcours in Lut- tenberg behaalde Esther Lammers met pony Amillion een tweede prijs in de klasse B categorie D. In de klasse L categorie D was Marjan Noteboom succesvol met haar nieuwe pony Romadour: ze werd vijfde. Sabine de Roos bracht King Kadanz naar een derde plaats in de in handicap met de klasse M2 gere den klasse Ml categorie D. Bij springwedstrijden gingen even eens de nodige prijzen naar Hol ten. In Lochem boekte Henrike Kevelam succes met haar pony Kiddy; ze behaalde een tweede plaats in de klasse B categorie C. Lia Verhoeven reed pony Bianca in Hellendoorn met glans naar een achtste plek in de sterk bezette klasse L categorie D. Een week later werd ze in Mariënheem derde in dezelfde klasse. De voorbereidingen voor de offi ciële gemeentegids Holten worden binnenkort gestart. De nieuwe uit gave wordt weer verzorgd door Uitgeverij Holland Advertising b.v. uit Den Helder. De gids ver schijnt in mei. De werving van advertenties voor de komende uit gave start binnen enkele weken. Mevrouw S. Dag, vertegenwoor diger van Holland Advertising neemt contact op met zaken/be drijven uit de gemeente. Adver teerders kunnen ook rechtstreeks contact opnemen met de uitgever via tel. 0223-655666. De organisa ties, instellingen, verenigingen en dergelijke uit het redactionele ge deelte zijn inmiddels door een me- dewerk(st)er van Holland Adver tising benaderd. Zij kunnen hun wijzigingen ook doorgeven met behulp van de mutatiebon uit de laatstverschenen gids. Omdat het aantal leden van de Holtense Handelsvereniging nog steeds terugloopt, is een tekort van 5000 gulden ontstaan op de jaarrekening, waardoor het ei gen vermogen ingeteerd is tot ruim 70.000 gulden. Scheidend penningmeester Hans van Win gerden benadrukte maandag avond tijdens de voorjaarsleden vergadering in De Biester dat de tekorten volgend jaar geen verle den tijd zijn. Daarom gaf het bestuur nu al aan dat met ingang van volgend jaar drie jaar achter een de contributie met 10 procent verhoogd moet worden. Het woord is aan de leden tijdens de najaarsvergadering. Van Wingerden legde uit dat een andere oplossing om de tekorten te voorkomen zou kunnen worden gevonden in het 'tomen aan de winkelaktiviteiten': „Maar in die promotionele zakn ligt juist de kern van onze vereniging!" Vorig jaar verloor de HHV vijf leden, drie kwamen erbij. De vereniging telt nu 72 leden. Om de terugloop een halt toe te roepen, wil de HHV op pad gaan om aktief leden te werven. Desondanks lijkt de con tributieverhoging onontkoom baar. Afscheid Na vijftien jaar aktief te zijn ge weest voor de HHV, nam Hans van Wingerden afscheid in zijn dubbelfunctie van secretaris/pen ningmeester. Een weloverwogen besluit. Daar hij tevens terugtreedt als directeur van de Rabobank, vond Van Wingerden het zaak te gelijkertijd achter die functie een punt te zetten. Dat officiële af scheid had gisteren plaats in Het Bonte Paard, waarover volgende week meer. De functies van Hans van Wingerden in het HHV-be- stuur zijn nu opgesplitst: zijn op volger J an ten Hove bij de Rabo bank werd benoemd tot secretaris, Martin Leferink, firmant van ad ministratiekantoor Busink, tot penningmeester. Leferink opent binnenkort een administratiekan toor aan de Oranjestraat, naast de ING-bank. Daar hij ook gisteren het woord voerde, hield HHV- voorzitter Albert van de Maat het maandagavond betrekkelijk kort. Desondanks wilde hij Van Win gerden in aanwezigheid van de HHV-leden bedanken voor zijn enorme inzet gedurende de afgelo pen jaren. Van Wingerden begon als penningmeester en nam enkele jaren later ook het secretariaat over. „In het bestuur was hij soms de drijvende kracht, vooral als het de kontakten met de gemeente be trof." Van Wingerden gaf het be stuur het advies om die kontakten vooral te handhaven: „Er is altijd naar ons geluisterd en er werd vaak rekening gehouden met onze wen sen. Dat moet zo blijven." Hij constateerde voorts dat de indivi duele belangen van de leden soms ver uiteenliepen, maar dat bij de HHV het collectief belang telt. „Dat heeft mij altijd gemotiveerd. Reden waarom ik het zo lang vol gehouden heb." Wat betreft de gemeentelijke her indeling merkte Van de Maat ten slotte op dat, indien Holten er aan geloven moet, de HHV voorkeur heeft voor samengaan met Marke- lo. Dat standpunt is inmiddels overgebracht aan het college. 24 februari: Holterbergcross Maart 3 maart: Omloop van Holten WVH 8/9 maart: CJV-jaarfeest in Irene 23 maart: Voorjaarsconcert HMV in de Kandelaar 31 maart: Miny Kempertoemooi (handbal) April 7 april: paasvuur 12 april: Lompenaktie HMV (dorp) 13 april: ochtendwandeling KBH 20 april: Normaal in Espelo Mei 4 mei: Holterbergtoer WVH 10 mei: Lompenaktie HMV (bui tengebied) 16 mei: Hemelvaartfietstocht JC De Schure Juni 1 juni: Straatvoetbal Meermans kamp 2 juni: Allard van Bruggentoer- nooi Meermanskamp 8/9/10 juni: jubileumweekeinde SV Holten voetbal (75 jr.) 9 juni: Koetsenrit 11 t/m 21 juni: avondfietsvier- daagse WVH 15 juni: Koningsschieten 21 juni: Midzomeravondconcert Holterberg 21 t/m 23 juni: Dijkerhoeks feest 29 juni: Boeldag HMV Juli 4 t/m 9 juli: Folklorefestival 5 juli: Folklorefestiva: Zum Hool- ter Bock in feesttent 6 juli: SchureOamd met Boh Foi Toch; Optocht deelnemers folklo refestival 23 t/m 27 juli: Dorpsfeest/kermis Augustus 1 augustus: Dagje de Boer op 9 augustus: Triathlon Ballooning 10 augustus: Triathlon Holten 16 t/m 18 augustus: Volksfeest Espelo 20 augustus: I Ioltens Songfestival 24 augustus: Fokveedag en eind- keuring Kalver Opfokclub September: 12 t/m 15 september: Keunefees- ten 14 september: vrijmarkt; Overijs selse molendag 21 september: Holterbergherfst- toer WVH Oktober 19 oktober: jubileumconcert HGK in De Kandelaar November: 2 november: Najaarsconcert HMV/sporthal 15 november: jubileumconcert HMK in De Kandelaar Lochemse Schouwburg Donderdag 22 februari The Journey verzorgt door de zuida- frikaanse groep, Sikulu-Company aanvang 20.00 uur. Zaterdag 24 februari J eroen van Merwijk met een reprise van zijn voorstelling: Van Merwijk legt het nog één keer uit. Aanvang 20.00 uur. Woens dag 28 februari een extra voorstel ling van Chris Hinze aanvang 20.00 uur. Kaarten voor deze voorstellingen zijn verkrijgbaar bij de Lochemse Schouwburg, tel. 0573-251081. Leeuwenbrug Donderdag 22 februari culturele activiteiten en informatie m.m.v. lijn 21, Mabel Schalij, Willemien Flendrix en Luuke De Bruyn, Rita bos, M-Kwintet, Apropos en het Deventer Swingcoflectief. Aan vang 20.30 uur. Vrijdag 23 februa ri een franstalige voorstelling naar Molière door Saturne Pas Rond. Chris Hinze: extra voorstelling... Aanvag 20.00 uur. De voorstellin gen van Harrie J ekkers zijn helaas uitverkocht. Kaarten zijn verkrijg baar bij de kassa van de Leeuwen- brug, Leeuwenbrug 2, tel. 0570- 683500. Het bestuur van de Holtense Han delsvereniging is nadrukkelijk voor het open blijven van de Toe ristenweg. Voorzitter Albert van de Maat liet er maandagavond in De Biester geen twijfel over be staan dat de weg en daarmee de komst van toeristen naar Holten, van groot belang is voor de Hol tense winkeliers. Hij verwees daarbij naar de enige tijd geleden door Holtenaar Wim Eshuis ge starte aktiegroep die zich sterk keert tegen (mogelijke) sluiting van de weg. Of de HHV de groep steunen zal is nog onduidelijk. Van de Maat verklaarde dat het 'bestuur zich daarover nog bera den wil'. Hij maakte duidelijk dat het BIB-rapport over bestem ming, inrichting en beheer van de Sallandse Heuvelrug veel meer as pecten belicht: „Het is daarom niet zo simpel om enkel te stellen dat je tegen afsluiting van de Toe ristenweg bent." In een onder houd met B en W kwam enkele weken geleden naar voren dat, in dien de meerderheid van Holten zich tegen sluiting van de weg keert, de provincie mogelijk het initiatief neemt om het centrale deel van de heuvelrug als stiltege- bied aan te wijzen waardoor de weg zeker dicht gaat. Jos Kamp huis, tevens secretaris van de VVV Holten, liet woorden van gelijke strekking horen. Ook hij stelde dat het BIB-rapport veel meer is dan enkel het wel of niet afsluiten van de Toeristenweg. „Elke maat regel op de weg wordt trouwens geëvalueerd. Dan wordt gekeken naar de effecten en zou best eens kunnen blijken dat definitieve af sluiting niet meer noodzakelijk Maandagavond werd ter gelegen heid van het carnaval een avondje narrenschaak gehouden. Onder leiding van spelleider J oep Midde- link kwamen stormachtige partij en op het bord waarbij rooskleuri ge posities in één klap veranderden in ruïnes. Na vier ronden werden de punten geteld en bleek dat Karl Heinz Leisten de beste score had. Hij bleek maar liefst een score van 3.5 uit 3?? te hebben en werd dus terecht tot schaaknar gekroond. In de jeugdcompetitie werden twee partijen afgewerkt. Rick Romp - Rob Gervedink Nijhuis, 1-0; Al- rik Baltus - Bas van Beek, 0-1. Stand: 1 Rick Romp, 11-14; 2. Bas van Beek, 7.5-13; 3. Alrik Baltus, 6.5-13; 4. Selma van Beek, 3.5-10; 5. Rob Gerve dink Nijhuis, 3.5-14. Volgende week wordt het eerst schaakkampioenschap van 1996 beslist. Het betreft hier het snel schaakkampioenschap. Titelver dediger is Joep Middelink. De veilige oversteek naar het zwembad, de verkeersdrukte op de Dorpsstraat met daarbij oe kruising Dorpsstraat/Larense- weg/Stationsstraat, de verkeers drempels in de gemeente en de snelheid van auto's en bussen op de Larenseweg. Het zijn de voor naamste kritische noten die de Holtenaren laten horen in de en quête die de gemeente onlangs hield over de verkeersveiligheid in Holten. Daartoe werden 3289 vragenfor mulieren verspreid, waarop me ning en ideeën konden worden aangegeven over de algehele ver keersveiligheid in Holten en meer specifiek in de eigen woonbuurt. Ook kon men aangeven waar men vindt dat knelpunten of gevaarlijke punten zijn, wat daarvan de oor zaak is en hoe men denkt dit pro bleem te kunnen oplossen. Van de bijna 3300 lijsten kwamen er 751 terug, bijna 23 procent dus. Daar naast werden 20 instellingen, zoals de Stichting Welzijn Ouderen en de brandweer, benaderd. De res pons daar was veel hoger: 11 rea geerden - 55 procent. De resulta ten van de enquête gaan naar het Raaltese Buro voor Verkeerskun dige Advisering (BVA), die van de gemeente opdracht heeft gekregen voor het samenstellen van een ver- keersveiligheidsplan. Dat moet er voor zorgen dat de verkeersonvei ligheid de komende jaren niet (ver der) in de knel komt. In het plan wordt onder meer genoemd waar Holten de komende jaren de ver keersveiligheid binnen haar gren zen kan verbeteren. Het opstellen van het verkeersveiligheidsplan is overigens verplicht, wil de ge meente in aanmerking blijven ko men voor provinciale subsidies voor bepaalde verkeersmaatrege len, zoals de aanleg van een roton de in de Rijssenseweg. Burgemees ter D.J. Verhoeven verwacht dat het plan, dat op bepaalde punten zeker raakvlakken heeft met het nieuw vast te stellen verkeersstruc- tuurplan, in de raad van oktober of november zal worden vastgesteld. De resultaten van de enquête wor den op hoofdlijnen uitgewerkt en waar mogelijk geïntegreerd in het verkeersveiligheidsplan. Details zullen nader worden onderzocht. De burgemeester vertelt dat er wel verschillen zitten in de reacties van de Holtenaren. Zo is de één wel te spreken over de kruising Dorps- straat/'Larenseweg/'Stationsstraat, de ander niet en zijn sommigen enthousiast over de drempels, an deren praten ze juist 'de grond in'. Wat betreft de verkeerssnelheid op de Larenseweg, in het bijzonder van de Oad-bussen, meent hij dat deze de 40 km snelheid niet over schrijden: „Ik kan me dat niet voorstellen, temeer gezien de hoe veelheid verkeer die er op de weg zit. Bovendien is de belevings waarde van een bus die 40 km rijdt volstrekt anders dan van een per sonenauto."

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 7