Ploeg Trefpunt wint jaarlijkse verkeersquiz Keuncdarp biedt keur aan aktiviteiten wmm winterleegverkoop; ■HALEN BETALEN! Bouwgrondbelasting Beuseberg van de baan RONA: 24 uurs telling spoorlijn Korenconcert voor herhaling vatbaar NUMMER: Voorzitter Van Eijk neemt afscheid Zaterdagmiddag zorgt bonte carnavalsstoet voor groot spektakel Lezing over mode OKIA deelt prijzen uit Creatieve middagen Boschkamp Knotbomen en hagen Verlies voor Mintonette 3 Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 15 FEBRUARI 1996 Abonnementsprijs f 74,50 Losse nummers f 1,60 „Omdat er geen gegevens be kend zijn over het huidige aantal goederentreinen dat ge bruik maakt van onze spoor lijn, gaan we in samenwerking met de werkgroepen uit De venter (Colmschate), Rijssen en Wierden 24 uurs-tellingen houden," aldus de RONA- werkgroep Holten (Regionaal Overleg Noordelijke Aftak king van de Betuwelijn, red.) in de onlangs onder haar do nateurs (een kleine honderd inmiddels) verspreide Nieuwsbrief. De tellingen van het aantal (goederen)treinen zijn afgelopen maandag be gonnen. Zodra ze geëvalueerd zijn, wordt besloten of deze periodiek herhaald worden. De Holtense werkgroep toont zich verontrust over het ver schil dat op dit moment be staat tussen de geluidnorme ring voor nieuwe lijnen en die voor gebruik van bestaand spoor, te weten een voor- keurswaarde van 57 decibel voor nieuw spoor en de heer sende waarde voor bestaand spoor tot 73 decibel. „In de praktijk betekent dit driemaal zoveel lawaai!' In de Nieuws brief ook aandacht voor de Partiële Herziening SW-II die de Eerste Kamer medio januari heeft aangenomen. „Dat betekent voor ons dat het bestaande spoor gebruikt kan worden voor de noorde lijke aftakking," waarschuwt de werkgroep, die in een brief aan de vaste commissie Ver keer en Waterstaat van de Eer ste Kamer haar zorgen over de geluidsoverlast kenbaar heeft gemaakt. RONA Holten wijst er op dat op diverse plaatsen langs de spoorlijn op dit moment maatregelen wor den genomen om de geluidso verlast te beperken, zoals wo ningisolatie aan de Deventer- weg in Holten, plaatsling van geluidsschermen in Almelo, terwijl Colmschate daarover in onderhandeling is. Binnen RONA Holten heeft J. Terp stra plaats gemaakt voor G. Looyenga. Het team van 't Trefpunt is maandag in zaal Vosman win naar geworden van de jaarlijkse verkeersquiz van de afdeling Holten van Veilig Verkeer Ne derland. De ploeg scoorde een totaal van 70 punten en sleepte nam daarmee de Oberink-wissel- bokaal over van Metalin I, dat ditmaal met 67 punten genoegen moest nemen met de tweede plaats. Derde werd de ploeg van Tweewielerhuis Jan Stam met 62 punten. Er waren overigens drie ploegen die met 62 punten eindigden: Stam, HOMA en de Buurtvereni ging Schoolkring Dijkerhoek. De hoogste score van de eerste ronde werd doorslaggevend voor de der de plaats. Naast de ploegenwed- strijd werd tevens gestreden om de Huub Brands-wisselbokaal voor de beste individuele deelnemer. De beker ging naar Mariana Schooien. Ook hier eindigden drie op de eerste plaats en werd zij derde op basis van de score in de eerste ronde. Aan de auiz werd deelgenomen door slechts 22 teams. Een stuk minder dan de 34 die vorig jaar deelnamen. Of de animo wat af neemt, valt moeilijk in te schatten. Bestuurslid Pieter Baan Müller wees er op dat enerzijds niet alle uitnodigingen bij de juiste persoon terecht waren gekomen en dat an derzijds verschillende trouwe deelnemers door de voorbereidin gen voor de carnavalsoptocht ver hinderd waren. Voor volgend jaar wordt daarom gestreefd naar een andere datum. Weliswaar minder ploegen, maar volgens menig deelnemer wèl een aangenamer ambiance, daar de zaal middels een schuifwand klei ner was gemaakt. „Je zit zo wat knusser," liet één van hen weten. Voordeel voor de organisatie was dat het nakijken minder tijd in beslag nam. De verkeersquiz om vatte zoals gebruikelijk twee ron den, een volgens menigeen pittige schriftelijke ronde met diverse in stinkers en een diaronde. Tussen door verzorgde Norbert Bus- schers uit Deventer voor een ko misch optreden, waarin verkeer een belangrijke rol speelde. Na afloop van de quiz werd offi cieel afscheid genomen van voor- In zaal Vosman hield VVN Holten maandagavond haar jaarlijkse verkeersquiz. Ditmaal met beduidend minder deelnemers dan gebruike lijk (Foto WV) zitter Bert van Eijk, die toegespro ken werd door Wim te Winkel, WN-kringvertegenwoordiger Salland. Van Eijk was totaal zes tien jaar bestuurslid, waarvan vier jaar secretaris en twaalf jaar voor zitter. Te Winkel onderscheidde hem met een WN-speld en van de afdeling Holten ontving hij een pen met inscriptie. „Ik wil wat In de vrijwel volle dorpskerk tekende het Hervormd Kerkkoor onder leiding van Jan op den Dries voor een prima uitvoering Foto WV) Wie tijdens het carnaval in Keunedarp vier dagen achtereen alle remmen los wil gooien, kan zijn borst natmaken: carnavalsvere niging De Fienpreuvers tekent als vanouds voor een keur aan aktiviteiten voor jong en oud. Vanavond draagt burgemeester D.J. Verhoeven in het gemeentehuis officieel de sleutel over aan prins Harry (van Ceoverden) van Schöppert, die morgen met zijn gevolg door de gemeente trekt tijdens de traditionele Goodwilla- vond om een enkele Holtenaren, die op één of andere wijze iets voor de Holtense gemeenschap betekenden in 1995, in het zonnetje te zetten. Zaterdag barst het carnavalsgeweld dan in aile hevigheid los met de grote optocht, waarvoor zich ruim dertig disciplines hebben ingeschreven. In de bijna volle dorpskerk heette Wim Aaltink vrijdagavond de aan wezigen welkom. „De korena vond, die bedoeld was om ook eens op een andere manier te zin gen dan tijdens een kerkdienst, mag zeker geslaagd worden ge noemd," aldus Aaltink. Aan de avond werkten vier koren mee. Na de samenzang liet het Hervormd Kerkkoor Holten zeven stukken horen. Ladyspeaker J annie Roes- sink vertelde voor elk koor begon een stukje over de geschiedenis van het betreffende koor en de inhoud van de stukken. Het Hervormd Kerkkoor stond onder leiding van J an op den Dries en werd begeleid door Jona Evers op piano. De eerste twee stukken waren engels- talig. Soliste Frederika ter Borg zorgde ervoor dat menig luisteraar kippevel kreeg. Het meerstemmi ge tijdens deze nummers bleek toch wel het moeilijkst te zijn; Op den Dries was echter zeer tevreden met de uitvoering van zijn koor. Kinderkoor Mozaïek onder lei ding van Eline Paalman zorgde evenals tijdens het Sylvestercon- cert voor een sprankelende voor stelling. Ook de solo's en muzika le bijdragen van de kinderen waren goed verzorgd. Kerkkoor Colm schate zong onder leiding van P. Haverkamp, die het koor bij enke le nummers ook op de piano bege leidde. Tijdens de a capella-uitvoe- ringen (zonder begeleiding) ont brak bij enkele leden de concentra tie, wat de saamhorigheid niet ten goede kwam. De soliste van het koor maakte echter veel goed. Ook de nummers met begeleiding Dinsdag 20 februari houdt kunst historica Marian Conrads in De Boschkamp een lezing over de mode van deze eeuw voor de Stichting Kunst en Cultuur. Mari an is gespecialiseerd in de kos tuum- en theatergeschiedenis en verzamelt kleding en accessoires vanaf 1900. Interessant voor haar is vooral de samenhang in de vormgeving van diverse artikelen uiteen bepaalde tijd. Eigenlijk ver zamelt ze tijdsbeelden waarvan mode slechts een onderdeel is. Al lerlei zaken op het gebied van de mode, ook voor mannen, passeren de revue. Kunst, kitsch en design zullen in deze lezingen aan de orde komen, waarbij diverse voorbeel den uit haar collectie worden ge toond. De avond begint om 20.00 uur, donateurs betalen 7,50 gul den, overige belangstellenden 12,50 gulden. werden prima vertolkt. De Chris telijk gemengde zangvereniging Soli Deo Gloria uit Diepenveen was het laatste koor van de avond. Onder leiding van dirigent/pinaist H. Molich bracht het koor vijf uitstekende nummers ten gehore. Het muzikale gedeelte van de avond werd afgesloten met een samenzang van de vier koren on der leiding van Jan op den Dries en aan het orgel Anton Koopman. In het onlangs uitgegeven jubi- lieumblad ter ere van het 25-jarig bestaan van touwtrekvereniging OKIA waren een prijspuzzel en een kleurwedstrijd opgenomen. De oplossing van de prijspuzzel luidde 'Touwtrekkerij, de sport voor mij'. De winnaars zijn: 1. Hesselink, Houtweg 7 - kipscho tel; 2. M. Avesaath, Lageweg 23 - visschotel; 3. H.J. Aaftink, Oran jestraat 17 - OKIA T-shirt. De prijzen zijn inmiddels uitgereikt. De kinderen die deelnamen aan de kleurwedstrijd hebben allen prijs, te weten een middagvoorstelling van het kindertheater "de Theater fiets". De voorstelling heeft plaats op donderdag 29 februari in het clubgebouw van OKIA op het Vletgoor. Alle kinderen ontvan gen persoonlijk bericht. Daarnaast werd een eerste prijs in enkele categorieën toegekend: tot 4 jaar: Joice Schutte; 4 - 5 jaar: Mart Groot; 6-7 jaar: Moniek Rensen; 8 - 9 jaar: Susan v.d. Wal; 10-11 jaar: Karin Meilink. Jeugdige carnavalsvierders kun nen zich zaterdag vanaf 10.00 uur in de Haarschaal gratis en vakkun dig laten schminken door enkele Fienpreuverinnen. Een tijger, poes, clown of wat er maar ge wenst wordt. Voorafgegaan door HMV vertrekt de grote optocht met wagens en loopgroepen om 13.45 uur vanaf de Vrijheidslaan- /Keizersweg en volgt dan de route Dorpsstraat, Oranjestraat, Riet molenstraat, Schoolstraat, Laren- seweg, Dorpsstraat met als eind punt de Smidsbelt, waarna de stoet ontbonden wordt. Gezien de deel name van fraaie, grote praalwa gens, wordt flinke belangstelling verwacht. Bij het gemeentehuis neemt prins Harry symbolisch de dorpssleutel in ontvangst van het gemeentebestuur om vier dolle da gen de scepter te kunnen zwaaien in een feestend Keunedarp. Direct aansluitend aan de optocht start om 15.00 uur in zaal Vosman het bekende Keuntjescarnaval met on der meer de verkiezing van de mooist verklede jongen en het mooist verklede meisje. Vanzelf sprekend zijn ook prins Harry, zijn adjudant Erik en de Raad van Elf aanwezig om het feest mee te vieren. De hele middag, ook de muziek, wordt verzorgd door een theatergroep (het land van Jan Klaassen). Het Keuntjescarnaval duurt tot circa 17.00 uur. Zowel tijdens als na de optocht is er Dweilmiddag (vanaf 14.00 uur) met passende live muziek in de hofbars met medewerking van de orkesten The Cherrys, The Fun- makers, de J agermeisterband en het Salland Combo. Carnavals vierders kunnen uiteraard ook meedweilen met de Braandheultjes en prins Harry en zijn gevolg. De Dweilmiddag gaat over in de in middels bij velen populaire Slinge- Geldt voor alle afgeprijsde artikelen (met gele prijssticker) Geldig t/m i7-02-'96Laagst geprijsde artikel gratis! roamd, die om 19.30 uur van start gaat bij hofbar Boer Biet, waar de stempelkaarten worden uitgereikt. Al slingerend aan een touw door het dorp worden de diverse hof- bars aangedaan en kan men de benodigde stempels ontvangen. Volle kaarten kunnen tegen het eind van de avond (circa 23.30 uur) worden ingeleverd, waarbij de deelnemers een kleine verrassing wacht. Om de stemming op de Slingcroamd er in te houden, wordt ook deze muzikaal begeleid door de Braandheultjes. Alle akti viteiten op zaterdag zijn gratis. Zondag 18 februari is er vanaf 20.30 uur Kielenbal in zaal Vos man, waarbij de bekende kiel ui teraard verplicht is. Tijdens deze avond worden de prijzen aan de winnaars van de optocht uitge reikt. Voor de kinderen die aan de optocht deelnemen liggen speciale jeugdprijzen klaar. De muziek is deze avond in handen van de Le mon Band. Leden van de carna valsvereniging en deelnemers aan de optocht hebben vrij toegang, alle overige carnavalsvierders beta len vijf gulden. Maandag 19 febru ari wordt vanaf 14.00 uur Kleintje Carnaval met karaoke gevierd in café Maats en begint een half uur later het Seniorencarnaval in zaal Vosman. Een carnavalesk feest voor ouderen van ongeveer 55 jaar en ouder, waar het Salland Combo tekent voor de muzikale sfeer en enkele komische acts ten tonele worden gebracht. Zo treedt Johan Nikkels voor het voetlicht met een act uit de oude doos en zorgt ook Hennie Kuijer uit Drente voor een lachwekkend optreden. De toe gangsprijs bedraagt een rijksdaal der (inclusief koffie, één consump tie en hapjes). Degenen die proble men hebben met het vervoer van en naar Vosman hebben, kunnen kontakt opnemen met Hennie Rustebiel (tel. 362692). Vervoer wordt dan geregeld. Diezelfde middag begint om 15.00 uur de dertiende achtereenvolgende mini Playbackshow voor de jeugd in zaal Irene. Een aktiviteit waarvoor aanzienlijke belangstelling bestaat. De muziek wordt verzorgd door discjockey Tony Turner en de jury bestaat uit Erik Rensen, Coen van Hoevelaak, Rein Hofman en on der voorbehoud Hans Paalman en Eddy Stegink. Voor de winnaars zijn bekers beschikbaar. De mid dag wordt opgeluisterd met een gastoptreden van Rensen en Hof man. De deelname is grats. 's Avonds is er vanaf 20.00 uur Ro- senmontag in café Maats, toegang vijf gulden, de muziek wordt ver zorgd door het Salland Combo. Dinsdag 20 februari dendert het carnaval naar het einde met Früh- schoppen en biertapwedstrijden in 't Klavier, aanvang 12.30 uur. In zet is de Biertaptrofee van Keune- Het Keuntjescarnaval in vaal Vosman wordt dit jaar verrold door een theatergroep (het land van Jan Klaassen). Zoals altijd wordt ook de mooist verklede jongen en het mooist verklede meisje gekozen (Archief) darp. De belangstelling hiervoor is overweldigend, niet alleen vanuit Holten en omliggende plaatsen, ook de oosteburen zijn vanuit Gronau met een team vertegen woordigd. Ieder team telt vijf per sonen, de tapper presenteert zes biertjes, drie haringen en drie dro ge beschuiten die in een record tempo moeten worden genuttigd. De muzikale omlijsting is in han den van The Cherrys. Teams kun nen zich aanmelden bij 't Klavier. De toegang is gratis. In hofbar Boer Biet volgt vanaf 20.00 uur de Afsluitingsavond met het Kleintje Carnaval met muziek van disco Tony Turner. De toegang gratis. Onderdeel van deze avond is Het Geding, waarbij duidelijk wordt wie er zich gedurende het carnaval niet aan de regels heeft gehouden. Op 'serieuze' wijze wordt tijdens de zitting de strafmaat bepaald. Tegen elven overhandigt prins Harry de sleutel weer aan het ge meentebestuur, waarna zijn af- scheidrede volgt en het carnaval 1996 om klokke twaalf verleden tijd is. Sportprijzen Amazone Marjan Noote- boom, motorcoureur Erik Davids en touwtrekvereni ging OKIA zijn vorige week uitgeroepen tot respectieve lijk Sportvrouw, Sportman en Sportploeg van Holten 1995. Tijdens de jaarvergade ring van de sportcommissie wees voorzitter Jan Schu- chard op de gevolgen van de afschaffing van de Ziekte wet. Hans van Wingerden Woensdag 21 februari neemt Hans van Wingerden af scheid als directeur van de Rabobank Holten. Van Wingerden heeft bijna dertig jaar Rabo achter de rug, waarvan de laatste zeventien jaar directeur van de bank in Holten. Hij is inmiddels op gevolgd door Jan ten Hove. meer tijd aan mijn gezin besteden en bovendien is het tijd dat een ander de kar gaat trekken," liet Van Eijk desgevraagd weten. Ove rigens blijft hij wel betrokken bij WN Holten, daar hij de schrifte lijke ronde voor de quiz samen stelt. WN Holten is nu naarstig op zoek naar een liefst jonge op volger voor Van Eijk. Gezelligheid staat voorop bij de Creatieve middagen van de Stich ting Socuwe, die iedere vrijdag van 14.00 tot 15.30 uur gehouden wor den in De Boschkamp, kosten 2,50 gulden per keer. Bedoeld voor vol wassenen die zich liever niet willen binden aan een cursus. Wekelijks wordt aandacht besteed aan een andere techniek, het benodigde materiaal kan voor een gering be drag tijdens de middag worden aangeschaft. Het programma voor de komende weken luidt als volgt: 16 februari: potje met brooddeeg; 23 februari: zandschilderen8 maart: tulpjes maken van stof; 15 maart: origami met theezakjes; 22 maart: servetten in mandje vou wen; 29 maart: p aasmandje maken. De Creatieve middagen zijn een ideale mogelijkheid om in een ongedwongen sfeer kennis te maken met uiteenlopende technie ken. Wie deel wil nemen wordt gevraagd zich even aan te melden (tel. 362755) in verband met de aanschaf van materialen. Landschapsbeheer Overijssel houdt zaterdag 2 maart een thema dag over 'knotbomen en hagen' in Zwolle. De bijeenkomst is be stemd voor eigenaren van knotbo men en hagen, vrijwilligers in het landschapsonderhoud en overige belangstellenden. Centraal staan geschiedenis, natuurwaarden en beheer, 's Ochtends gaat het om de theorie, 's middags komt het be heer in de praktijk ruimschoots aan bod. Knotbomen en heggen of hagen zijn niet meer uit het land schap weg te denken. Veel dieren en planten vinden een onderko men in de grillige knot, terwijl de heggen of hagen als (erf)afschei- ding dienen. Knotbomen en hagen zijn zeer de moeite waard om aan dacht aan te blijven schenken. Be langstellenden voor de themadag kunnen zich tot 22 februari aan melden bij Landschapsbeheer Overijssel in Dalfsen, tel. 0529- 401731. De kosten bedragen 45 gulden inclusief het boekje 'Knot bomen'. Vrijwilligers in het land schapsonderhoud betalen 25 gul den. De volleyballers van Mintonette 3 misten afgelopen weekeinde een stuk vechtermentaliteit en het ge loof in eigen kunnen, waardoor met 3-1 verloren werd van Rivo 6, een ploeg waarvan in feite gewon nen had moeten worden. In menig Holtens huisgezin wordt dezer dagen ongetwijfeld opgelucht ademgehaald, want ondanks het negatieve advies van de provincie aan het ministerie over het raadsbesluit tot intrek king van de bouwgrondbelasting Beuseberg, heeft staatssecretaris Van de Vondervoort per brief laten weten het Holtense besluit goed te keuren. Wethouder Ber- tus Rensen (WD) laat weten dat de raadsleden en ook de direct betrokken er inmiddels van in kennis zijn gesteld. Vorig jaar maart stemde de meer derheid van de gemeenteraad met negen tegen vier in met het zwaar beladen voorstel tot intrekking van de bouwgrondbelasting; al leen CDA en PvdA stemden te gen. De oppositiepartijen wezen op zaken als gelijkheid van behan deling van burgers en het tekort van ruim vier ton op plan Beuse berg. Dat de raadsmeerderheid ak koord ging houdt verband met het bestuursakkoord tussen Gemeen tebelang, WD en D66, waarin vrij vertaald staat aangegeven dat de bouwgrondbelasting ongedaan moet worden gemaakt. De affaire hield de gemoederen eind 1993 en begin 1994 tijdens de verkiezings periode flink bezig. Aanleiding waren vier kavels in Beuseberg die niet door de gemeente, maar door een projectontwikkelaar voor een lagere prijs aan particulieren waren verkocht. Lager, daar in de grond prijs van de gemeente het profijt van openbare voorzieningen als riolering, groen, wfgen en straat verlichting verdisconteerd is. De bouwgrondbelasting bood de ge meente de mogelijkheid om de vier betrokken eigenaren alsnog te la ten betalen. Het bleek echter dat de jurisprudentie tot gevolg had dat alle overige percelen die door de komst van de woonwijk van één of meerdere van deze voorzienin gen zijn gaan profiteren, eveneens moeten betalen. De bedragen lie pen op tot maximaal 63.000 gul den. In haar negatieve advies wijst de provincie op onder meer de moge lijke financiële consequenties van het besluit, met name met het oog op de bekostiging van riolering in het buitengebied. Harry Dul (CDA) toont zich teleurgesteld over het besluit van Den Haag- „We hadden eigenlijk verwacht dat het advies van de provincie zou worden overgenomen. Wat nu ge beurd is, kan een precedent schep pen bij de aanleg van riolering in het buitengebied." Dul erkent dat de baatbelasting 'best nare conse quenties' had voor een aantal 'be staande bewoners'. Anderzijds constateert hij dat de vier perceel- houders die de aanleiding vorm den tot de kwestie een 'goedkoop stukje grond' in handen hebben gekregen en dat het financiële te kort op plan Beuseberg door de overige Holtenaren zal moeten worden opgebracht. Hij is stellig van mening dat Holten zich door de hele kwestie als 'insolide ge meente' naar de provincie presen teert. PvdA-fractieleider is even min gelukkig met het Haagse ant woord: „Zo'n besluit wordt best wel zorgvuldig getoetst op een aantal criteria, maar duidelijk is dat het geen negatief effect heeft." Wat betreft het negatieve advies van de provincie stelt Dalhuisen vast dat deze te 'waken heeft over consistentie van beleid' in de ge meenten in Overijssel. Holten vol deed op dit punt niet aan dat beeld. De sociaal-democraat wijst er op dat het huidige college meer zaken uit het verleden, onder het vorige college dus, naar voren heeft ge haald, zoals het verzoek van H.F. Oolbekkink voor wijziging van het bestemmingsplan buitenge bied ten behoeve van de bouw van een woning aan de Aalpolsweg: „Als nieuw college moet je echter besturen met de erfenis van vroe ger." Ook Dalhuisen vreest een precedentwerking ten aanzien van de riolering buitengebied. „Ik hoop dat dat kan worden voorko men, want het zou de gemeente anders wel eens flink wat geld kunnen gaan kosten."

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1