Holtens Nieuwsblad Familie Beusink wint reis naar Hongarije Natuurvriendelijk genieten op Sallandse Heuvelrug Dooi haalt streep door Oliebollencross Fotopuzzel met als prijs Dikke van Dale Rode Kruis biedt gehandicapten en zieken vakantie Wie is de bekende Holtenaar? Nieuwjaars visite NBvP U ontvangt een fraaie BON Fruitbomenaktie bijna afgerond BIB-rapport: Toeristenweg uiteindelijk totaal dicht voor verkeer Steunpunten Beheer Open huis sportstudio Jeugddienst OCH speelt nogmaals jubileumstuk Deels teruggaaf afvalstoffen heffing Bloembakken obstakel bij strooien Veldrit afgelast Hottens Nieuwsblad DONDERDAG 11 JANUARI 1996 Abonnementsprijs f69,95 Losse nummers f 1,50 De van tevoren aangekondig de dooi had tot gevolg dat de 25ste Oliebollencross van de SV Holten zondag moest worden afgelast. De opdooi zorgde hier en daar niet alleen voor gladde wegen, omdat het parcrous ook over veelal spie gelgladde bospaden voerde, achtten de organisatoren het onverantwoord om de cross te laten doorgaan. Of deze bin nenkort alsnog gehouden wordt is de vraag. „Afhanke lijk van het weer, is de winter stop voorbij en wordt er weer gevoetbald," verklaarde Ab Vincent. „En mocht de cross dan wel kunnen doorgaan, missen we in elk geval een flink aantal deelnemers van de afdeling atletiek. Die nemen dan deel aan indoor-wedstrij- den. We moeten daarom maar eens zien wat we doen." De Oliebollencross begon ooit als wedstrijdloop voor de ei gen leden van de toenmalige voetbalvereniging. Een inge laste activiteit tijdens de win terstop. Later werd de loop georganiseerd in samenwer king met de voorloper van de huidige afdeling atletiek van de SV Holten, de Hattric. De mannen van het eerste uur waren Jan ten Velde, Fred Groenewoudt en Frits Kra mer. De Oliebollencross groeide snel uit en heeft haar bestaansrecht inmiddels vol op bewezen. Ook van buiten de SV kwam er steeds meer belangstelling voor. Daar naast neemt altijd een groot aantal leden van de verschil lende SV-afdelingen deel aan het evenement. Van Jaag het vierde stukje van de fotopuzzel die uiteindelijke de beeltenis vormt van een bekende Holtenaar. Wie o -wie mag dat wel wezen...!! Vandaag alweer het vierde stukje van de fotopuzzel, waarvoor zes weken achtereen in deze krant tel kens een stukje van een foto van een bekende Holtenaar wordt af gedrukt. Alle stukjes moeten wor den bewaard om na zes weken in elkaar te worden gepast. Daar naast wordt van de deelnemers gevraagd om een slagzin af te maken. Uit de goede oplossingen wordt in aanwezigheid van de be treffende persoon een winnaar ge trokken. Voor hem of haar ligt de nieuwste uitgave van de Dikke van Dale ter waarde van 325 gulden klaar. Onder de overigen worden •tien slagroomtaarten verloot. De oplossingen kunnen tot en met zaterdag 27 januari bij het kantoor van het Holtens Nieuwsblad, Kerkhofsweg 18, worden ingele verd. De winnaar wordt in de krant van donderdag 1 februari bekend gemaakt en wordt door ons thuis bezocht. Dus: zes weken lang een stukje foto bewaren, de stukjes in elkaar passen en de naam van de bekende Holtenaar invul len, alsmede de volgende slagzin afmaken: „Ik lees de Hoolter kraante...." Veel succes! Begin januari hield de NBvP Hol ten haar nieuwjaarsvisite in zaal Vosman. Zoals altijd werd de avond georganiseerd door de ver vangende kontaktpersonen die hun best hadden gedaan er eens iets totaal anders van te maken. Door middel van een nummer werden de binnenkomende dames direkt van hun vriendin of buur vrouw verlost en kwamen- ze ge zellig door elkaar te zitten. Na de opening en de koffie moest een spelletjescircuit afgelegd worden, onderbroken door een pauze en een optreden van de eigen volks dansgroep. Bij de nieuwjaarsvisite horen ook oliebollen en knieper- tjes, gebakken door de eigen le den. Mevrouw Spakman bedankte de dames voor hun inzet op deze eerste en direct geslaagde avond in 1996 en blikte tevens terug op het jubileumjaar 1995. De jaarverga dering is op donderdag 25 januari. Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan. Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 74.50 Het doorbladeren van reisgidsen en foldermateriaal met het oog op de te kiezen vakantiebestem ming, is er voor Alfons en Angela Beusink (De Wheeme 7) niet bij. Tot hun grote verrassing won nen zij de hoofdprijs met de ver loting van de Hongarije Com missie van de hervormde ge meente, een Oad-busreis naar Hongarije. „Te gek," riep Angela verheugd uit. „We hebben nog nooit iets gewonnen en dan dit. Als je zo'n lot koopt, denk je niet eens aan winnen. Hooguit aan een troostprijs." Het geluk zat Alfons en Angela helemaal mee. Diverse Holtenaren kochten meerdere lo ten en vielen buiten de prijzen, de Beusinks kochten er eind oktober één en hadden prijs. Daar het echt paar drie jonge kinderen (3, 5 en 7 jaar) heeft, te jong dus voor een dergelijke trip, deed zich een mo ment de vraag voor of de Beusinks daadwerkelijk gebruik wilden maken van hun prijs, maar geluk kig dienden opa en oma zich spon taan aan om hun kleinkinderen een week onder hun hoede te nemen. „We zijn in diverse landen ge weest, maar niet in Hongarije. Bu dapest moet zeer beslist de moeite waard zijn, dus we zijn erg geluk kig met onze prijs," aldus Angela. Wanneer het weekje Hongarije be gint, is nog onbekend. Eén en ander geschiedt in overleg met Oad Reizen. De opbrengst van de verloting, tot nu toe ruim 8000 gulden netto, komt ten goede aan de fruittelers in Gergelyuigornia, een plaatsje in het noordoosten van Hongarije dat in een vrij arm gebied ligt waar velen hun brood verdienen met fruitteelt (appels). Met de overige giften, waaronder van de gemeen te, Generale Diaconale Raad, een collecte in de kerk, particulieren en sponsoring, komt de totale op brengst voorlopig op zo'n 13.000 gulden. Met de Rabobank Utrecht en ook de Wilde Ganzen wordt nog overlegd. De 'Fruitbomenac tie Hongarije' begon in september met een Rad van Avontuur op de vrijmarkt. Onlangs werden de laatste loten verkocht op de wa renmarkt. De Hongarije Commis sie hoopt de actie in februari af te ronden. Voorzitter Charles Voge- ly: „De bedoeling is dat met het geld Hollandse fruitbomen wor den aangeschaft die daar worden geplant. Dat planten geschiedt omstreeks maart. Zodra de totale opbrengst van de aktie duidelijk is, neemt de commissie kontakt op met boomkweker/fruitteler H. Schrama in Biddinghuizen, die dergelijke projecten onder meer in Alfons en Angela Beusink krijgen symbolisch hun ticket aangereikt door voorzitter Charles Vogely van de Hongarije Commissie. Links naast hem Hilly Dibbits, secretaresse van de commissie (Foto WV) Polen en China begeleidt. Hij zal adviseren hoe het geld het best besteed kan worden en zal het project in Gergelyuigornia de ko mende jaren deskundig begelei den, zodat de boeren straks op efficiënte wijze kunnen telen. De plaatselijke boeren hebben inmid dels laten blijken graag te willen meewerken. Uitslag verloting: 1. Oad-reis, lotnr. 935 fam. Beusink; 2. fiets, fam. Van Zoelen, lotnr. 1139; 3. tv-toestel, fam. Ten Dam, lotnr. 3165; 4. videorecorder, fam. Ve neklaas Slots, lotnr. 3826; 5. ra dio/cassettespeler, G. Koopman, lotnr. 3145; 6. rondvlucht boven Holten, fam. Schuppert, lotnr. 2588. Troostprijzen: 1. taart, J. Scheperboer, lotnr. 168; 2. krente- brood, W. Brinks, lotnr. 449; 3. sierpotten, H. Klein Lankhorst, lotnr. 1910; 4. bloemstuk, M. Martinee, lotnr. 2954; 5. pennen- set, Van de Vegte, lotnr. 3744; 6. pennenset, fam. Meyerman, lotnr. 2303; 7. pakpapier, fam. Willems, lotnr. 3263. De Sallandse Heuvelrug moet primair gezien worden als een recreatief doel waar men naar toe rijdt, om vervolgens op een natuurvriendelijke wijze van het gebied te gaan genieten. Op de heuvelrug wordt een centraal gebied gecreëerd, waarin het gemotoriseerd verkeer wordt geweerd. De recreant kan daar van de natuur genieten, wandelend of met gebruikmaking van van natuupriendelijk vervoer. De natuurvriendelijke recreatie kan gerealiseerd worden door het treffen van voorzieningen, zoals de 'aanleg van (hoofd)steunpunten en fiets-, ruiter-en wandelpaden. Daarnaast moeten promotionele aktiviteiten bijdragen tot het 'andere gebruik' van het gebied. Duidelijk is dat de Toeristenweg in fasen gesloten wordt voor gemotoriseerd verkeer. Definitieve afsluiting is afhankelijk van het effect van de maatregelen die in die, totaal acht, fasen genomen worden. Bovendien is het de vraag of er voldoende draagvlak gecreëerd kan worden voor een dergelijke maatregel. Het staat allemaal te lezen in het (concept) BIB-rapport over de bestemming, inrichting en beheer van de Sallandse Heuvelrug, dat eind vorige maand openbaar is gewor den en deze week gepresenteerd is aan de gemeenteraden van Hellendoorn en Holten. In 1990 gaven beide gemeente aan dat er behoefte bestond aan overleg over de toekomst van de Sallandse Heuvelrug. Gedeputeerde Staten riep daarop een breed samenge stelde stuurgroep in het leven. Bij de bestemming, inrichting en beheer van de heuvelrug wordt naast behoud en ontwikkeling van de aanwezige natuurwaarden wordt aandacht geschonken aan behoud en ontwikkeling van kwalitatief goede voorzieningen voor recreatie en toerisme. Een voorwaarde voor het slagen van het project BIB Sallandse Heuvelrug is het creëren van een breed draagvlak met het oog samenwerking onder de verschillende belanghebbenden. De zogenoemde 'Minaret'-groep (milieu, na tuur, recreatie, toerisme, red.), waartoe in elk geval de deelne mers aan het BIB-project behoren, zal de zaak verder ontwikke len en begeleiden. De Sallandse Heuvelrug (officieel Hellendoornse-, Haarler- en Hol- terberg) is circa 5200 hectare groot (73% naaldbos, 11% loofbos, 17% heide). Het gebied omvat een stuwwallenlandschap dat in de voorlaatste ijstijd is ontstaan (zo'n 150.000 jaar geleden). Het gebied is sterk geaccidenteerd, de hoogste punten zijn de Haarlerberg (75 m), de Noetselerberg (66 m) en de Koningsbelten (75 m). Kenmer kend zijn ook de diepe erosieda len. De gronden van de Sallandse Heuvelrug zijn in handen van Staatbosbeheer (2400 ha) en Na tuurmonumenten (907 ha), de rest is particulier eigendom. De meest karakteristieke diersoort is het korhoen. De heuvelrug, voorna melijk het centrale, grote heidege bied, is één van de laatste plekken in West-Europa waar een nog le vensvatbare populatie voor komt. Om aan de doelstelling van het Een zeer belangrijk onderdeel in het BIB-rapport is de gefaseerde afsluiting van de Toeristenweg. Of de weg op ermijn definitief dicht gaat, hangt af van het effect van de te nemen maatregelen (Archief) BIB-rapport te beantwoorden, wordt het gemotoriseerd verkeer in het centrale deel van de Salland se Heuvelrug, een naam die geluk kig gerehabiliteerd is na het gro tendeels geflopte Reuze Heuvel project, de komende jaren stapje voor stapje geweerd. Wat dus het gevolg is voor de Toeristenweg, laat zich raden. De BIB-stuur- groep steekt niet onder stoelen of banken dat totale afsluiting van de weg in de toekomst zeer gewenst is. Wat betreft de verschillende fasen, is fase 1 al een feit: afsluiting van de weg tussen 21.00 en 9.00 uur. Het komend half jaar worden de verkeerstechnische aanpassin gen en ook de kosten bekeken van een alternatieve route, geprojec teerd aan de westzijde van de heu velrug. Volgens de stuurgroep de meest aantrekkelijke route vanwe ge de hoogteverschillen, de boch ten en het uitzicht. Uiterlijk in het najaar moeten verkeerstechnische en snelheidsremmende voorzie ningen op de Toeristenweg zijn getroffen om de verkeersdruk en overlast te verminderen. De weg wordt na het zomerseizoen van de ANWB Salland-route gehaald en tegen die tijd wordt bovendien de afsluitingstijd vervroegd van 21.00 naar 17.00 uur (wel tot 9.00 uur de dag erna). De bedoeling is voorts om de weg vanaf begin oktober 1997 ook af te sluiten op zonda gen. De afsluiting gedurende de weekeindes wordt precies een jaar later van kracht. Begin 1999 wor den alle fasen geëvalueerd en wordt aan de hand daarvan beslo ten over mogelijk definitieve af sluiting. Bij het weren van gemotoriseerd verkeer, past volgens de stuur groep ook de verplaatsing van het bezoekerscentrum. Dat is inmid dels gebeurd, richting hotel Dal- zicht. Het oude bezoekerscen trum, dat dicht bij het kwetsbare heidgebied lag, is intussen ge sloopt. Overigens wordt dit jaar begon nen met de verdere ontwikkeling danwel aanleg van (hoofd)steun- punten in het gebied en natuur vriendelijke vervoersvormen als huifkar, fietsenverhuur en elec- trisch treintje Bello. De recreatieve steunpunten op de Sallandse Heu velrug worden onderscheiden naar soort, afhankelijk van functie en lokatie. Er worden vijf typen steunpunten onderscheiden: drie centrale hoofdsteunpunten (Avonturenpark, Dalzicht/Bezoe- kerscentrum, horeca/natuurmu- seum), gelegen aan de rand van het gebied. Ze worden zodanig inge richt, dat ze de 'bulk' aan recrean ten trekken: informatiepanelen, fietsverhuur, treintje Bello en der gelijke. Drie centrale steunpunten, die wat minder omvangrijk zijn. Ze bieden, afgezien van bepaalde horecavoorzieningen, geen dagre- creatieve voorzieningen. Circa tien steunpunten (start-rustpun ten), dat zijn in principe parkeer plaatsen, eventueel in combinatie met picknickvoorzieningen die dienst doen als start- en/Of eind punt van routegebonden recreatie- aktiviteiten. Ze komen te liggen aan de rand van de Sallandse Heu velrug. Al deze drie soorten steun punten zijn bereikbaar voor gemo toriseerd verkeer. Daar vandaan worden voor minder-validen bruikbare voorzieningen aange legd, als (semi-)verharde voetpa den en voldoende rustpunten. Op de heuvelrug geven drie waarde- ringspunten de belevingswaarde van het gebied kwalitatief meer inhoud. Door de ligging, inrich ting en het uitzicht moeten ze respect afdwingen voor de omge ving. Naast de steun- en waarde- ringspunten is het voornemen uit- zichtspunten te realiseren door de bestaande brandtorens om te bou- In het rapport geeft de stuur groep ook haar visie op het beheer van de Sallandse Heu velrug. Belangrijk aspect is het instandhouden en verster ken van een groot, aaneenge sloten bos- en natuurgebied. Van essentieel belang daari is het centrale heidegebied (zo'n 1000 ha) in verband met de daar bedreigde populatie kor hoenders. Ook de 'ecologi sche relaties' van de heuvelrug met de omgeving, de lager gelegen cultuurgronden die veelal als foerageergebied die nen van de verschillende dier soorten die de Sallandse Heu velrug bevolken (waaronder das en korhoen), kunnen worden versterkt. Ten slotte zij opgemerkt dat de verzu ring van de heuvelrug groot is. De depositie van ammoniak is afkomstig van het omringen de gebied. Het heeft onder meer tot gevolg dat de weer stand van het bos verminderd is, dat er sprake is van toene mende vergrassing en het ver dwijnen van bepaalde planten en diersoorten. Zoals ieder jaar biedt de afdeling Holten van het Nederlandse Rode Kruis aan mensen die door een handicap of ziekte verpleging no dig hebben, de mogelijkheid om op vakantie te gaan. Daarvoor be schikt het Rode Kruis over volle dig aangepaste vakantie-akkomo- daties. Naast de vakantieboot Henri Dunant zijn er de huizen De Valkenberg in Rhenen en IJssel- vliet in Wezep. Naast algemene weken worden er in de huizen en Sportstudio Yes houdt vrijdag 12 en zaterdag 13 januari open huis. Vrijdag van 18.00-21.00 uur, za terdag van 10.00-15.00 uur. Na de feestdagen kan men bij de sport studio uitstekend terecht om een maatje af te slanken, voor allerhan de fitnessoefeningen- en cursussen en natuurlijk ook om een kleurtje te kweken op de zonnebank. Sportstudio Yes is gevestigd aan de Kerkstraat 6, tel. 366051. op de boot ook bijzondere vakan tieweken gehouden. Daarbij zijn vakantieweken voor niet-rokers, voor (echt)paren, voor dubbelge- handicapten en voor jongeren (10- 15 jaar en 15-20 jaar). Een vakan tieweek op de Henri Dunant is uitsluitend bestemd voor bedlege rige mensen en voor mensen die permanent gebruik moeten maken van een rolstoel. Wanneer men meent in aanmerking te komen voor een van deze vakantieprojek- ten, kan men zich aanmelden bij het Rode Kruis Holten, p/a me vrouw H.W. Aaltink-Kevelham, Larenseweg 61, tel. 0548-361926. Zondag 14 januari wordt in De Kandelaar een jeugddienst gehou den met als thema 'Wat is het ons waard?' Samen met ds. H.P. Mul der en interkerkelijk gospelkoor Rejoice hoopt de jeugddienstcom missie op een waardevolle dienst, die om 15.00 uur aanvangt. Na afloop is er koffie. Brandweer De Holtense vrijwillige brandweer krijgt binnen kort de tweede vrouw bin nen haar gelederen. In fe bruari treedt Dinie Heyda- ter Harmsel, evenals trou wens haar broer Herman ter Harmsel, toe tot het korps dat dan 31 man sterk is. Maandagavond reikte bur gemeester D.J. Verhoeven in de kazerne een aantal diplo ma's uit en zette twee jubila rissen in het zonnetje. Reis Hongarije Grote vreugde in huise Beu- sini aan De Wheeme 7, toen bekend werd dat de bewo ners Alfons en Angela de hoofdprijs hadden gewon nen met de verloting van de Hongarije Commissie van de hervormde kerk: een reis naar Hongarije. De loterij is onderdeel van de Fruitbo menaktie, die bijna afgerond is. Schaatskampioenen Mark Tuitert en Marietje Jansen reden zich afgelopen zaterdag op de ijsbaan naar het Holtens schaatskampi oenschap bij de heren en da mes. Ondanks het toen nog fraaie winterse weer, toonde IJsclub De Noordpool zich teleurgesteld over de geringe belangstelling tot deelname. Op veler verzoek brengt toneel vereniging OCH vrijdagavond 26 januari in gebouw Irene nogmaals het stuk 'Onder één dak' voor het voetlicht. Eind oktober werd het als gratis jubileumvoorstelling al met veel succes uitgevoerd. De 'cast' werd na afloop beloond met een staande ovatie. Zoals bekend vierde OCH in 1995 haar 50-jarig bestaan. 'Onder één dak' is ge schreven door J an Fabricius en is een wat ernstiger toneelstuk dan dat OCH normaliter op de plan ken brengt. Het speelt zich af in 1914 op een kleine boerderij die geschikt is gemaakt voor dubbele bewoning. In het ene gedeelte wo nen de ouders en de jongste doch ter, in het andere de oudste zoon en zijn stadse vrouw. Als de oude moeder overlijdt ontstaan er nogal wat problemen. Wat moet er bij voorbeeld met de vader gebeuren? Kaarten voor de voorstelling kos ten vijf gulden. Ze zijn verkrijg baar bij Hans Steunenberg Schoe nen (Stationsstraat), de Méér- markt of bij de OCH-Ieden. De voorstelling begint om 20.00 uur. In verband met de Verordeing op de heffing en invordering van een afvalstoffenheffing, kunnen dege nen die alleen een perceel of een gedeelte van een perceel bewonen, gedeeltelijke teruggaaf aanvragen van reeds betaalde afvalstoffenhef fing. Per volle (kalender) maand dat een dergelijke situatie zich heeft voorgedaan, wordt teruggaaf verleend van 7 gulden. Het ver zoek moet binnen twee maanden na afloop van het belastingjaar 1995 of binnen twee maanden na einde belastingplicht. De verzoe ken kunnen schriftelijk of telefo nisch gericht worden aan J. ten Hoeve of M. Aanstoot van de afdeling financiën, tel. 373855. De bloembakken die naast de drempels op de Burgemeester van der Borchstraat zijn aangelegd, vormen ten tijde van vorst een vervelend obstakel bij het strooi en. De aanwezigheid van de bak ken maakt het onmogelijk om ook pekel erachter te deponeren, op het gedeelte waar fietsers rijden. Daar blijft het dan ook spiegelglad en doen zich regelmatig valpartijen voor. De met klinkers bestrate weg is met vorst sowieso al gladder dan geasfalteerde wegen. Het eu vel werd opnieuw duidelijk tijdens de recente vorstperiode. VVD'er Jan Kevelam deed daarom maan dag in de raadscommissie gemeen tewerken de suggestie om de bloembakken maar te verwijde ren. Wethouder Eb van Schooten (GB) verzekerde echter dat de ge meente direct aktie ondernam na het vernemen van dergelijke pro blemen door op die plekken hand matig te strooien. Hij was niet van plan de bloembakken te verwijde ren, daar diverse bewoners 'er ook wel gelukkig mee zijn'. Een op merking waar Kevelam zo zijn twijfels over had... Door de plotseling ingezette dooi werd afgelopen zondag de jaarlijk se Beemd- en Bergtoer van de Wielervereniging Holten afgelast. De bospaden waren dusdanig glad, dat men het onverantwoord achtte de veldrit door te laten gaan.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 1