Ouderen genieten van 'exquise' kerstdiner Fotoclub exposeert in De Boschkamp Mannen van het Woord (9) Stampvolle kerstmarkt in de Holterenkschool Brandende kaarsen blijvende traditie Nieuwe verordening uitgifte bouwkavels ér HOLTENS NIEUWSBLAD Gerrit Jansen Vrijwilliger van jaar 1995 Receptie bij Blauw Wit Gemeente Openbare kennisgeving inzake verleende ontheffingen of vergunningen Bouwaanvragen Openbare commissievergaderingen Albertus Jacobus van Otterbeek Winnaar van kerstpuzzel 2800 voor Foster Parentskind Afwisselen Creatief werken Bezwaren ontvankelijk verklaard DONDERDAG 4 JANUARI 1996" Vijfenzeventig zelfstandig wo nende ouderen genoten enkele dagen voor kerst in de recreatie- /eetzaal van woon- en zorgcen trum Diessenplas van een voor treffelijke kerstmaaltijd, samen gesteld en bereid door hoofd voe- dingsdienst Timo Besten en zijn keukenbrigade. Het was de twee de maal dat het kerstdiner plaats had, de eerste maal voltrok zich vorig jaar in De Boschkamp. Toen namen ongeveer vijftig ou deren deel, nu dus de helft meer. Een succesvol initiatief dus, zo dat ook de derde editie in 1996 verzekerd is. ,,De belangstelling bleek ook vo rig jaar groot, maar we konden in de ontmoetingsruimte van het dorpshuis niet meer dan vijftig mensen kwijt," vertelt voorzitter Jantje Kieboom van de afdeling Holten van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen, die de maaltijd in samenwerking met de andere ouderenorganisaties, de Zonnebloem, de Stichting Welzijn Ouderen en Diessenplas op touw zette. ,,De kerstweek is een uitste kende periode voor een dergelijke aktiviteit. Kerstmis is immers een feestelijk gebeuren en staat in het teken van het licht. Ieder beleeft dit op eigen wijze, maar ondanks alle feestgedruis kunnen ouderen, vooral alleenstaanden, zich die da gen eenzaam voelen." Gezien de animo onder de Holtense senio ren, de ruimte en ook logistieke gemak, werd ditmaal gekozen voor de recreatiezaal van Diessen plas, waar Timo Besten het maxi mum gasten op vijfenzeventig be paalde. Vorig jaar werd het kerst diner eveneens door de Diessen- plas-keukenbrigade verzorgd en werd alles naar De Boschkamp gebracht, waar leerlingen van de afdeling verzorging van het voor- Wegens zijn bijzondere ver diensten gedurende vele jaren voor de Holtense gemeen schap, is EHBO'er Gerrit Jansen (Menum) door B en W verkozen tot Vrijwilliger van het jaar 1995. Tijdens de zeer dukke en gezellige nieuw jaarsreceptie die de gemeente dinsdagavond gaf, overhan digde burgemeester D.J. Ver hoeven de blij verraste J ansen een oorkonde en een pen met toepasselijke inscriptie. Ger rit J ansen, op velerlei manie ren aktief voor de plaatselijke EHBO, is de tweede Holte- naar die deze eer ten deel valt. Vorig jaar werd Charles Vo- gely als zodanig in het zonne tje gezet. In navolging van 1995 werd de nieuwjaarsre ceptie opgeluisterd met een ludiek optreden, ditmaal door twee leden van de Splose re vue. In onvervalst plat blikten Gerrit ten Dam en Eddy Stee- gink terug op het jaar 1995. De receptie werd muzikaal omlijst door HMV. Volgende week meer erover. In de recreatie-/eetzaal van woon- en zorgcentrum Diessenplas genoten 75 ouderen van een voortreffelijk kerstdiner. Een initiatief van de ouderenorganisaties, Diessenplas, de Zonnebloem en de Stichting Welzijn Ouderen (Foto WV) bereidend beroepsonderwijs op scholengemeenschap De Waer- denborch, voor een uitstekende bediening tekenden. Ditmaal be trof het het eigen personeel met hulp van enkele vrijwilligers. Aan het kerstdiner namen voorna melijk alleenstaanden deel, van wie het merendeel dames. Slechts tien echtparen schoven aan aan de dis. Duidelijk werd dat het sociaal kontakt, de gezelligheid, net als vorig jaar hoogtij vierde. In de sfeervol ingerichte eetzaal werden de ouderen halverwege de middag ontvangen met koffie of thee, waarna mevrouw T. Berg-Laninga op boeiende wijze de kerstvertel ling 'Vadertje Panov' van Tolstoi voorlas. Tijdens het aperitief trad het J ona Trio naar voren en onder hield de aanwezigen met kerstlie deren. De Diessenplas-keuken had opnieuw gezorgd voor een meer dan voortreffelijk menu, dat opgediend werd in een feestelijk gedekte dis. Zo genoten de oude ren onder meer van een 'Cocktail Noël', kipfilet met cranberry saus, reuze champignon gevuld met wa- terkerspuree, een bavarois met vrolijke kerstgarnituren en tot slot koffie met slagroom en bonbons. De kosten per persoon bedroegen desondanks slechts 17,50 gulden. Mevrouw Kieboom benadrukte dat dit jaar geen sponsors nodig waren, daar van de maaltijd van vorig jaar nog een financieel over schot restte. De koffie met bon bons werd wel gesponsord door de firma Nijkamp. Donderdag 4 januari houdt Blauw Wit haar jaarlijkse nieuwjaarsre ceptie voor leden, donateurs, sponsors en supporters. De avond begint om 20.00 uur en om circa 20.30 uur zal voorzitter Gerhard Kolkman de informele avond even onderbreken voor zijn jaarlijkse toespraak. Vergunning, ontheffing e.d. is verleend voor: - Oliebollencross s.v. Holten (07-01-1996). Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bo venvermelde besluiten een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, post bus 13, 7450 AA Holten. Over de uiterste indieningsdatum van een bezwaarschrift kunt u inlich tingen inwinnen bij de afdeling algemene zaken, tel. 37 38 39. Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet be kend, dat op de daarbij aangegeven data aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - bouw opslagloods/berging Maneschijnsweg 22 (22-12-1995); - vernieuwen/vergroten schuur Valeweg 5 (27-12-1995). Bouwaanvragen liggen tijdens de openingsuren (van 9 00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bu reau bouw- en woningtoezicht van de afdeling gemeentewerken. Smidsbelt 6 te Holten De eerstvolgende vergadering van de commissie I vindt plaats op woensdag 10 januari 1996 om 16.30 uur in kamer 9 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o a.: voorbereidingsbesluit gedeeltelijke herziening bestemmingsplan „Holterberg" t.b.v. het per ceel Burg. Van der Borchstraat 2 (OAD); krediet voor de vervanging van de openbare verlichting aan de Molenbelterweg. Holterberg- weg en Sparrenweg; krediet voor het uitvoeren van ingrijpend onderhoud aan de school De Regenboog: krediet voor de aanschaf van bebording en obstakelverlichting op afzethekken. De eerstvolgende vergadering van de commissie llvindt plaats op maandag 8 januari 1996 om 16.30 uur in kamer I van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: krediet voor de vervanging van de openbare verlichting aan de Molenbelterweg, Holterberg- weg en Sparrenweg; krediet voor de aanschaf van bebording en obstakelverlichting op afzethekken. De agenda's met bijbehorende voorstellen liggen op de gebruikelijke wijze voor een ieder ter ge meentesecretarie. kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) ter inzage. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken, kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. Wie geïnteresseerd is in het maken van foto's, wordt geadvi seerd de tentoonstelling van Fo toclub Profoto in het dorpshuis te bezichtigen. De leden expose ren er tot en met donderdag 1 februari met fotomateriaal in zo wel de ontmoetingsruimte als de gangen. De expositie omvat ruim 50 foto's, zowel kleur als zwart wit, die een indruk geven van het gemiddelde Profoto-niveau. Dat houdt in dat niet alleen geselec teerd is op kwaliteit, maar dat tevens gestreefd is naar deelname van zoveel mogelijk leden. Er zijn dus foto's van zowel beginners als gevorderden te bewonderen. Alle foto's worden gejureerd door een deskundige jury, bestaande uit kunstenaar/docent Wim Kwaker- naak en fotograaf Henk Mulder. Maar ook bezoekers kunnen hun voorkeur kenbaar maken. De foto die bij de bezoekers favoriet is, wint de puWieksprijs en degenen die deze foto&ls de beste aanduid den, maken l^ns op een originele afdruk van de foto inclusief passe partout. Fotoclub Profoto werd opgericht in 1973. Jarenlang had zij haar onderkomen samen met de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk in een oude boederij buiten het dorp. Sinds 1989 heeft Profoto haar domicilie in De Boschkamp. De leden beschikken er over een eigen clubdoka (donkere kamer). Regelmatig worden hier doka avonden gehouden. Maar de leden kunnen ook individueel op elk gewenst moment in de doka hun Na het plaatsen van de kaart leest Arturo Dalhuisen aandachtig de naam van de gevallen soldaat (Foto Bolink) Tot de tentoongestelde foto's behoort ook dit exemplaar van Hans Wissink (portretfotografie) toto's afdrukken. Ook bevindt zich in het dorpshuis een lokaal met lampen en een portretachter wand, geschikt voor modelfoto grafie, maar ook voor bijvoor beeld stillevens en tabletopfoto- grafie. Iedere eerste donderdag van de maand houdt Profoto club avond. Het bespreken van eigen werk staat centraal, maar er zijn ook demonstraties, doe-avonden, sprekers, uitwisselingen met ande re fotoclubs en dergelijke. Naast de clubavonden zijn er fototrips en workshops. Fotoclub Profoto telt op dit moment 25 leden. Onder hen ook leden uit Markelo, Goor, Rijssen, Nijvcrda! en Deventer. Wat dat betreft een club dus met een regionaal karakter. De leeftijd van de leden loopt uiteen van 20- plus tot 60-plus. Aangezien Profo to momenteel veel beginnende le den telt, in feit een jonge club. Er zijn helaas maar zes vrouwen lid van Profoto. De club is aangeslo ten bij de Fotobond (BNAFV) en bij rayon Twente van de Foto- bond. Voor meer informatie kan men zich wenden tot secretaris Gerrit te Winkel, tel. 0548- 363102. De Canadese erebegraafplaats werd op 24 december, kerstavond, door leerlingen van de groepen 6, 7 en 8 van de basisscholen weer voorzien^an brandende kaarsen. Bij zo n 1400 graven van gesneu velde militairen werd een kaars geplaatst. Ondanks de ijzige kou waren ook deze keer weer veel bezoekers tijdens de korte plech tigheid aanwezig. Voor de muzi kale omlijsting zorgden twee mid winterhoornblazers en een doe delzakspeler. De lichte sneeuwval en berijping gaven de begraafplaats na plaatsing van de uit Finland afkomstige kaarsen een sprookjes achtig aanzien. De brandende kaarsen trokken ook in de avond uren tal van belangstellenden. Ook toen maakte een midwinter- hoornspeler nog zijn opwachting bij het indrukwekkende schouw spel. Helaas gold dat ook voor een aantal loslopende honden. Naar onze mening horen die daar abso luut niet thuis. Mevrouw L. van Dam, die vier jaar geleden het initiatief nam en al evenlang alle kosten voor haar rekening neemt, zal dit ook komend jaar nog doen, daarna worden de kosten door anderen overgenomen. De uit Fin land afkomstige traditie slaat ook in Holten goed aan, getuige het besluit dat tot stand kwam tijdens het gesprek dat de Van Dams had den met het plaatselijk comité Welcome Again Veterans, burge meester D.J. Verhoeven en de Stichting Viering Nationale Feest en Herdenkingsdagen Holten. Tijdens deze bijeenkomst werd besloten de plechtigheid ook in de toekomst elk jaar op 24 december te laten plaatsvinden. Over het hoe en de financiering van het geheel is nog niets bekend. Wel wil men de Holtense bevolking er nauwer bij betrekken. Deze predikant was een zoon van Abraham Jansen van Ot terbeek, geelgieter in de Pa penstraat te Deventer, en van Anneke Hendriks. De in schrijving als student van het atheneum in Deventer had plaats op 9 september 1687 met de vermelding: Albertus Jacobus ab Otterbeeck Da- ventriensis. In de lidmatenre- gisters van de hervormde ge meente van Deventer is ver meld, dat Albertus Jacobus te gelijk met zijn broer Johannes Henricus en diens vrouw Ma rieke Clasens op 25 december 1689 geloofsbelijdenis heeft gedaan. Toen hij zijn kandi daatsexamen theologie had afgelegd, diende hij eerst te velde als predikant. Tot 1678 werden daarvoor gewoonlijk proponenten gekozen. De raad van state besloot in dat jaar dat predikanten met deze dienst moesten worden belast. Daaraan kon niet stipt de hand worden gehouden. In 1597 was voorgeschreven dat een stadpredikant voorkeur moest hebben boven zijn ambtgenoot van het platte land. Op mars zijnde kregen de legerpredikanten de be schikking over een wagen of kar ten behoeve van persoon en bagage. Deze gunstige be paling was te danken aan de tussenkomst van stadhouder koning Willem III Hendrik (1650-1702). In 1704 werd verordineerd dat de predikan ten zelf in de behoefte aan een transportmiddel konden voor zien tegen een vergoeding van dertig stuivers per dag. De te velde dienende predi kanten waren gehouden 's ochtends en 's avonds bidstond te houden, voorafgegaan van en besloten met psalmgezang, terwijl op zondag- en woens dagochtend een preek moest worden gehouden. De dienst vond een dag later plaats voor het geval het leger op mars was. In de diensten hadden de predikanten 'vooral de zon den te bestrijden, aan wier verzoeking de soldaat het meest blootstaat'. Tijdens de veldtocht werd tweemaal het avondmaal gevierd, na ge houden voorbereiding en on derzoek van de attestaties. Voorts had de legerpredikant zieken en gewonden in hun lijden bij te staan Na zijn dienst te velde te hebben be ëindigd, werd Van Otterbeek in 1706 voorganger van Hol- tens hervormde gemeente. Op 21 februari van dat jaar trad hij te Deventer in het huwelijk met Guda Greve(n), dochter van Berent Greve(n). Vader Abraham Jansen van Otter beek overleed in 1702, Diens weduwe is daarna bij haar zoon in Holten gaan wonen. De akte van beroeping te Hol ten is gedateerd 21 december 1705, met aantekening van de classicale approbatie van 14 april 1706, gevolgd door de bewilliging op 18 april 1706 van de drost van Salland. De bij velen ook in Holten bekende W. Enterman uit Voorburg heeft in 'Gens No stra'van november 1986 (blz. 416) meegedeeld, dat Lam bert Arents de Vlicker, eige naar van het goed De Vlicker in het dorp Holten (plm. 1640- 1720), de predikant heeft uit gescholden voor dief en schelm. Ds. Van Otterbeek overleed op 26 februari 1726 en werd begraven op 3 maart daarop volgend. Predikanten uit de classis verzorgden een jaar lang de dienst in Holten, terwijl de weduwe gedurende dat jaar het traktement mocht genieten. Bij het overlijden van ds. Van Otterbeek waren zijn kinderen nog minderja rig. Zijn vrouw is heengegaan op 22 juni 1728. W. Otten Hilversum H.J. Hartsuiker is met de slagzin 'Gezellige kerstsfeer, goed gevulde zaken, een fees telijk gevoel, Holten gaat het maken', winnaar geworden van de traditionele kerstpuz zel die enkele weken geleden in samenwerking met de Hol tense Handelsvereniging is gepubliceerd. Als vanouds rolden er tientallen oplossin gen in onze brievenbus. De winnaar van de eerste prijs ontvangt een waardebon van 250 gulden. Tweede werd me vrouw P. Kolkman, Kozak- kenstraat 64, derde H.J. Aaf- tink, Oranjestraat 17= Vol gende week meer hierover. Ongeveer 2800 gulden. Dat was de bruto opbrengst van de kerst markt die de Holterenkschool vorige week donderdagavond hield ten bate van het eigen Fos ter Parentskind en van gehandi capte kinderen in Vietnam. Ge zien de flinke hoeveelheid kosten die de markt met zich mee bracht, liet directeur Reind Brouwer weten dat 1000 gulden gereserveerd wordt voor de twee goede doelen, elk ontvangt 500 gulden. De Holterenkschool heeft enige tijd geleden een kind geadopteerd via het Foster Parents Plan, de 9- jarige Maryuri Castro in Nicara gua. Dat de andere helft van het geld bestemd is voor gehandicapte kinderen in Vietnam houdt ver band met de kontakten die de Holtense Karei Jol (psycholoog) heeft met het zogeheten Co mité 2 in Vietnam. Het comité bekom mert zich om gehandicapte jonge ren. De kerstmarkt in de Holterenk school werd gehouden naar het voorbeeld van de markt, zoals deze destijds in de Dorpsschool gehouden werd. Sinds enige tijd is deze school met de Kolschool ge fuseerd tot De Holterenk. Op de vroegere Kolschool was enkel sprake van een kerstviering en een 'maaltijd' met de leerlingen in de klas. Nu de scholen samengesmol ten zijn is besloten de formules jaarlijks te wisselen. Dat betekent dus dat er pas in 1997 weer kerst markt is in de Holterenkschool. Direct na de zomervakantie werd tijdens de creatieve lessen op vrij- Volop drukte in de Holterenkschool, kerstmarkt bezocht en zich er onder lekkernijen (Foto WV) dagmiddag door alle groepen naar stig gewerkt aan de voorbereidin gen voor de kerstmarkt. ,,Ik heb me er echt over verbaasd wat er allemaal gemaakt is en hoe mooi het er ook uitzag!," bekende Brouwer. Onder leiding van de diverse leerkrachten tekenden cir ca 120 leerlingen voor prachtige kerstmöbiles, kerstkaarten en - sterren, zeefdrukken, lantaarntjes, kerstbakjes- en kandelaars, teveel om op te noemen. Met veel verve brachten de kinderen de spullen aan de man. In diverse lokalen kon jong en oud voor een bescheiden prijs ook deelnemen aan eenvoudi ge spelletjes. Ook verzamelaars van oud schoolmateriaal kwamen aan hun trekken, daar diverse oude landkaarten en wandplaten (biolo gie en geschiedenis) voor aantrek- waar jong en oud kort voor kerst de meer tegoed deed aan een keur aan Woensdagavond 17 januari begint de Stichting Socuwe in De Bosc hkamp weer met de cursus Crea tief Werken. Onder leiding van Gera Gervedink Nijhuis komen diverse technieken aan bod, die damen met de docente en deelne mers worden bepaald. Elk jaar is de cursus anders, omdat er zeer veel technieken zijn die behandeld kunnen worden, bijvoorbeeld ge marmerde of embossing kaarten, doosjes maken, stempelen, vouw werk voor Pasen, omslagmappen en adresboekjes bekleden, zijde schilderen, bloemen van zijdelint, het maken van gepatineerde hazen en beren. De cursus omvat zes lessen, die om de week plaatsvin den. Het lesgeld bedraagt 60 gul den. Meer informatie en opgave bij Socuwe, tel. 362755. De verordening op de uitgifte van bouwkavels wordt bin nenkort aangepast. Was het tot nu zo dat kandidaten in vijf categorieën werden inge deeld, als de gemeenteraad binnenkort instemt, worden dat er twee: in de eerste cate gorie vallen degenen met een economische (werken in Hol ten) of maatschappelijke bin ding (minimaal 3 jaar wonen in Holten). In categorie 2 val len degenen die een indirecte maatschappelijke (sociale) of indirecte economische bin ding hebben. Dat betreft per sonen die in het verleden mi nimaal 10 jaar in Holten heb ben gewoond of hier ouders of familieleden (kinderen) hebben die al minimaal 3 jaar in Holten wonen. Wat beteft de indirecte economische bin ding wordt gesteld dat de ge gadigden moeten werken voor een bedrijf of instelling die mede voor of in Holten werkt, bijvoorbeeld voor de politie, het kruiswerk of een regionale krant. Ook nieuw is dat iedereen die zich als aan meldt voor een bouwkavel of huurwoning, 25 gulden in schrijfgeld gaat betalen. Ge zien de enorme belangstelling voor een kavel zullen 'catego rie 2'-gegadigden weinig kans maken. De nieuwe verorde ning is overigens al van kracht als de volgende serie percelen in Lukensveld worden uitge geven. Op dit moment wor den gegadigden ingedeeld in vijf categorieën: 1. econo misch en direct of indirect sociaal (maatschappelijk) ge bonden. 2. directe of indirecte sociale binding en regionaal- economische binding. 3. of sociale binding öf economi sche binding. 4. regionale bin ding (bijvoorbeeld wonend in Bathmen). 5. zij die niet in aanmerking komen. kelijke prijzen van de hand werden gedaan. Grote belangstelling was er voor de poppenkastvoorstellin gen dor Martine Damink en Leon- tien Oolbekkink, beiden stagiai res, tweedejaars student aan de Pedagogische Academie in Henge lo. Hetzelfde gold het kerstverhaal van Astrid Lindgren, dat aan de hand van dia's bewonderd en be luisterd kon worden. Natuurlijk was er volop aan de inwendige mens gedacht: oliebollen van 'op- peroliebollenbakker' Jan Diemer en tal van andere lekkernijen die door menig ouder was bereid, waaronder cakes. Behalve aan kof fie kon de liefhebber zich tegoed doen aan Glühwein. Onder lei ding van Reind Brouwer zongen twaalf leerlingen enkele malen een aantal kerstliederen, merendeels onbekend. 'Jingle bells' vormde in dit verband de bekende uitzonde ring op de regel... B en W zijn een groep bewoners van de Pastoriestraat en een bewo ner van de Tuinstraat tegemoet gekomen in hun bezwaar tegen de afsluiting van Dorpsstraat en Oranjestraat voor doorgaand vrachtverkeer. De bezwaarschrif ten zijn ontvankelijk verklaard. De bewoners vrezen dat veel vrachtwagens sluiproutes gaan zoeken wat to een toename van verkeer in de desbetreffende stra ten zal leiden met alle denkbare gevolgen vandien. Op welke wijze de gemeente de bewoners tege moet komt is nog onbekend. Het gaat dan onder meer om de plaats waar de verbodsborden worden geplaatst. Verwacht wordt dat de afsluiting dit voorjaar een feit is. Overigens heeft het college in een eerder stadium het bezwaarschrift van de Holtense Industriegroep over dezelfde kwestie niet-ontvan- kelijk verklaard.

Holtens Nieuwsblad | 1996 | | pagina 3