Toename van doorgaand vrachtverkeer in Holten Project over boerderijen en families van vóór 1811 Talentenshow en themadag op SG De Waerdenborch Fit als een schaap HOLTENS NIEUWSBLAD Wim Enterman dook in Holtense geschiedenis ■Jaaragenda Kerstpuzzel Kerstmarkt Dijkerhoek Kleurrijke woontrend drukt stempel op tapijt Afgestudeerd Koninklijke afscheiding Eigen ontwerp krijgt een kans DONDERDAG 14 DECEMBER 1995" Vorig jaar oktober hield ver keerskundig bureau BVA in op dracht van het gemeentebestuur een integrale verkeestelling: zo wel personenvervoer en vracht vervoer. In oktober jl. werd daar op tussen 7.00 en 19.00 uur een specifieke telling uitgevoerd naar de hoeveelheid vrachtverkeer in Holten. Zoals bekend is de ge meente voornemens om het cen trale deel van de Dorpsstraat en Oranjestraat af te sluiten voor doorgaand vrachtverkeer. Op vallend is dat het totale vracht verkeer weliswaar wat is afgeno men, maar dat het nu verschenen rapport aantoont dat het door gaande vrachtverkeer als onder deel daarvan, juist is toegeno men. Daarentegen is het bestem mingsverkeer verminderd. Op vier meetpunten (rotondes Oranjestraat, Deventerweg en La- renseweg en op de Stationsstraat) werd bekeken hoeveel vrachtver keer Holten verwerken moest, waarbij onderscheid werd ge maakt tussen doorgaand en be stemmingsverkeer. Niet alleen kentekens werden genoteerd, in veel gevallen ook de firmanaam. Wethouder Eb van Schooten (GB) liet begin deze week weten dat per etmaal 671 'vrachtwagenbewegin gen' op het stuk tussen het spoor wegviaduct in de Dorpsstraat en de Oranjestraat bij garage Rou- wenhorst werden geregistreerd. Ruim 350 daarvan betrof door gaand vrachtverkeer. „Dat is ruim 50%," aldus de wethouder, „Vergelijk dat met de cijfers van een jaar geleden (326), dan is dat ongeveer 8% meer." Een ontwik keling waar de gemeente minder gelukkig mee zal zijn, temeer daar er in die tussentijd verscheidene verkeersmaatregelen zijn genomen om het doorgaande vrachtverkeer uit het dorpscentrum te weren. Van Schooten gaf tevens te kennen dat het bestemmingsverkeer tege lijkertijd met zo'n 15% gedaald is. Volgens de wethouder reden te meer om het centrale deel van de Dorpsstraat-Oranjestraat af te sluiten voor het doorgaand ver keer. Opvallend is trouwens het aantal van 166 doorgaande vracht wagens dat per etmaal in enkel het centrale deel van de Dorpsstraat wordt geregistreerd (sommige vrachtauto's slaan na binnenkomst in Holten ook af via bijvoorbeeld de Stationsstraat en komen niet meer in de kom). „Er is dus wel degelijk sprake van een probleem daar," meende ook burgemeester D.J. Verhoeven. „Die vrachtwa gens hebben er in feite niets te zoeken." In dat zelfde centrale deel worden overigens ieder et maal 100 vrachtwagens die er een bepaalde bestemming hebben (la den/lossen). Van Schooten verze kerde dat het bestemmingsverkeer en ook bussen geen hinder zullen ondervinden. Ook de bereikbaar heid van de industrieterreinen blijft gehandhaafd. Wat betreft eerder ingediende bezwaarschrif ten (van de Holtense Industrie- groep, een groep bewoners aan de Pastoriestraat en een bewoner aan de Tuinstraat) inzake de voorge nomen afsluiting van het centrum voor doorgaand vrachtverkeer, liet Verhoeven weten dat het be zwaarschrift van de HIG onge grond is verklaard en dat de twee overige nog nader bekeken wor den. Een reactie volgt dus nog. Het houdt mede verband met het feit dat nog niet geheel duidelijk is waar straks de verbodsborden worden geplaatst. Ook de termijn waarop die borden worden ge plaatst is nog onbekend, in ieder geval niet voor het einde van het jaar. De tellingen tonen aan dat het doorgaand vrachtverkeer in Holten is toegenomen (Archief) Als vijftienjarige HBS'er begon Wim Enterman met het onder zoek naar zijn Holtense voorouders. De in Deventer geboren en tegenwoordig in Voorburg wonende voormalige marinckapitcin legde enkele maanden geleden de laatste hand aan een inmiddels zeer uitgebreide documentatie van niet alleen zijn eigen familie, maar van alle Holtense families van vóór 18 augustus 1811, de datum van de Holtense volkstelling. Alle gegevens werden onlangs door hem aangeboden aan de Oudheidkamer Hoolt'n. Totaal acht ringbanden vol informatie: zeven met elk vijftig beschrijvingen van boerderijen en de daar wonende families, de achtste bevat zowel een numerieke als alfabetische index. Wie benieuwd is naar de geschiedenis van zijn voorouders en/of hun boerderij (en) waar zij woonden, kan vanzelfsprekend kontakt opnemen met de Oudheidkamer. ,,'t Begon eigenlijk als een stuk nieuwsgierigheid," vertelt de in middels 69-jarige Wim Enterman, als amateur-genealoog veel publi ceerde in wetenschappelijk perio dieken. Wat betreft het graven in het Holtense verleden kwalificeert hij zichzelf als 'regionaal geschied schrijver'. Enterman vertelt dat hij nog tijdens zijn HBS-tijd startte met het onderzoek naar zijn voor ouders. „Na de bevrijding begon ik bij de marine en had te hooi en te gras tijd om de zaak verder na te pluizen." Entermans overgroot vader Egbert Enterman bleek af komstig van de boerderij Oud En terman, later Broodjans aan de Fliermatenweg in Beuseberg. Op vallend is dat Wim Enterman bij zijn speurwerkzaamheden in voornamelijk het Rijksarchief, tot nu toe althans, tot de conclusie is gekomen dat in elk geval drie Hol tense families uit de zestiende eeuw stammen: Enterman, Dik kers en Vincent. Hoewel Entermans onderzoek zich in eerste instantie tot de rechte (eerste) lijn beperkte, kwam hij steeds vaker terecht op zijsporen: „Het breidde zich langzaam maar zeker als een olievlek uit, waar door ook andere families bij het onderzoek werden betrokken." In het kader van zijn onderzoekingen kwam Wim Enterman, nadat hij kontakt had gezocht met Albert Kolkman van boerderij Brrodjans, haast onvermijdelijk in kontakt met Herman Koopman. „Ik wroette weliswaar in net Holtense verleden, maar op zichzelf was Holten voor mij volstrekt onbe kend gebied. Daarom zoch ik kon takt met de bewoner van Brood jans." Kolkman zette Enterman onmiddellijk op het spoor van de voorzitter van de Oudheidkamer, kenner van Holten en haar voorge schiedenis als geen ander. „In de cember 1990 schreef hij mij dat in het verleden door de heer Klein Burink en wijlen mevrouw Groot gegevens waren verzameld betref fende Holtense boerderijen. Als voorbeeld sloot hij een foto in van het fiche dat gegevens bevat over de boerderij Haaiman in het Nee- derdorp. Toen bleek dat ik veel uitgebreidere gegevens bezat." Enterman nam toen op zich om alle ruim 350 boerderijen die wor den genoemd in de volkstelling van Holten historisch te beschrij ven. Daarbij besteedde hij aan dacht aan de naamgeving, de bouwgeschiedenis, de bewonings- geschiedenis, de eigendomsge schiedenis en diversen. Project Omdat hij de zorg: heeft voor een invalide vrouw, voorzag Wim En terman direct dat het een project van lange adem zou worden ('Ik ging uit van zeven jaar'). Het werd 'slechts' ruim vier jaar. Enterman daarover: „Naarmate je langer be zig bent met de materie groei je er in, krijgt meer inzicht in familie verhoudingen en bouwt een zeker routine op." In januari 1991 ving hij aan met het project dat dit najaar met de overdracht van de laatste 'indices' (aanwijzingen) aan Herman Koopman ten behoeve van de Oudheidkamer Hoolt'n werd afgerond. .Naast de feitelijke gegevens betreffende de boerderij en, worden vaak ook algemene historische gegevens betreffende vooral de middeleeuwse ont staansgeschiedenis van Holten vermeld. „Kortom, het project beat een schat aan gegevens die belangwekkend kunnen zijn voor Holtenaren die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van hun boerde rijen en/of hun familie vóór 18 augustus 1811," aldus Enterman, die toevoegt dat hij in slechts enke le gevallen de bewoningsgeschie- denis doortrok tot heden. Dat geldt bijvoorbeeld voor de boerde rijen Flinters (Beuseberg), Brood jans (oorspronkelijk Oud Enter man - Beuseberg), Keuterman of Deten (Dijkerhoek) en Haaiman (Neerdorp). Ook wordt wel eens een fabeltje doorgeprikt, zoals dat de Wegstapel in Dijkerhoek ooit een kasteel zou zijn geweest. Sail lant detail in dit verhaal is dat Enterman aan de weet kwam, dat de toevoeging van het woord 'Oud' bij de naam van een boerde rij niets te maken had met het feit dat dat de 'stamboerderij' was: „Die namen ontstonden tussen ongeveer 1790 en 1805. Gevolg van het feit dat de 'oude' bewoners van een bepaalde boerderij op een nieuwe hun intrek namen. Dan kreeg die boerderij de naam van de oude, met het woordje 'Oud' als voorvoegsel. De 'oud'-bewoners van boederij Aanstoot bijvoor beeld woonden dan in de nieuwe boederij Oud Aanstoot." Hoewel Enterman vooralsnog een soort punt gezet heeft achter zijn project, maakt hij duidelijk dat er bij tijd en wijle nog enkele gege vens aan kunnen worden toege voegd. Herman Koopman, die on langs nog zo'n succes boekte met zijn boek over de geslachten Koopman, is inmiddels bezig met het vervolg van het onderzoek, de geschiedenis van de boederijen vanaf 1811. Alles netjes ingevoerd in de computer. Om alles geor dend en wel in beeld te hebben, zijn duidelijk nog verscheidene ja ren te gaan. Een mogelijke gedruk te uitgave van het geheel zit er daarom op korte termijn zeker niet in, maar Ënterman sluit niet geheel tijd alsnog tot de mogelijkheden en al uit dat dit wellicht over enige behoort. DECEMBER 18 december: jubileumviering NBvP Holten (50 jaar) 19 december: Kerstmiddag Be jaardensociëteit 20 december: volkskerstzang in De Kandelaar 24 december: schoolkinderen plaatsen kaarsen op Canadese be graafplaats 26 december: MAC kerstpuzzel- rit; Kerstpuzzelwandeltocht JC De Schure 29 december: Sylvester-zangko- renavond in de hervormde kerk JANUARI 5 januari: Veldrit WVH 26 januari: 20.00 uur, toneeluit voering OCH in gebouw Irene FEBRUARI 15 t/m 20 februari: carnaval MAART 3 maart: Omloop van Holten APRIL 7 april: paasvuur 13 april: ochtendwandeling Hol- terbergbewoners naar baltsende korhanen MEI 4 mei: Holterbergtoer WVH 16 mei: Hemelvaartfietstocht JC De Schure JUNI 1 juni: Straatvoetbal op Meer manskamp 2 juni: Allard van Bruggen-toer- nooi op Meermanskamp 9 juni: Koetsenrit 11 t/m 21 juni: Avondfietsvier- daagse WVH 21 juni: Midzomeravondconcert op de Holterberg 21 t/m 23 juni: Dijkerhoeks feest JULI 4 t/m 9 juli: Folklorefestival 6 juli: SchureOamd met Boh Foi Toch 23 t/m 27 juli: Dorpsfeest/kermis AUGUSTUS 1 augustus: Dagje de Boer Op 9 augustus: Triathlon Ballooning. 10 augustus: Triathlon Holten 16 t/m 18 augustus: School- en volksfeest Espelo 20 augustus: Holtens Songfestival (Zum Hoolter Bock) 24 augustus: Fokveedag Espelo SEPTEMBER 5 t/m 8 september: Keunefeesten 21 september: Holterbergherfst- toer WH Liefhebbers van puzzelen kunnen hun hart weer opha len bij de traditionele kerst puzzel die in samenwerking met de Holtense Handels vereniging in deze krant is gepubliceerd. De eerste drie prijzen bestaan uit waarde bonnen van respectievelijk 100, 75 en 50 gulden. De oplossingen moeten vóór 1. januari bij het Holtens Nieuwsblad, Kerkhofsweg 18, worden ingeleverd. De uitslag wordt dan gepubli ceerd in de krant van 4 janu ari. Met ingang van maan dag 18 december wordt de gebruikelijke winkelaktie als Kerstaktie voortgezet tot en met zaterdag 23 december. De winnaars worden weder om bij diverse winkeliers be kend gemaakt, als ook in deze krant. Vrijdag 22 december wordt in Dij kerhoek rond de molen tussen 19.00 en 21.30 uur weer kerst markt gehouden. Bezoekers kun nen er bij diverse kramen terecht voor allerhande kerstartikelen, kerststukjes en natuurlijk erwten soep, oliebollen, Glühwein, war me chocolademelk, koffie en fris drank. Net als vorig jaar is er een levende kerststal en maakt ook de kerstman weer zijn opwachting. Een koor zorgt met kerstliederen voor passende muzikale omlijs ting. Morgenavond, vrijdag 15 decem ber wordt in de aula van scholen gemeenschap De Waerdenborch de jaarlijkse talentenshow ge houden. Circa twintig live 'acts' worden daarbij ten beste gege ven, zowel door leerlingen uit de onderbouw als de bovenbouw. Het beste talent ontvangt een bokaal en er zijn tevens prijzen voor de onderbouw en boven bouw als ook een aanmoedi gingsprijs. Tot nu toe is het een verrassing wie de presentatie van het programma in handen heeft, maar er gaan geruchten dat daarvoor zelfs enkele beroemde persoonlijkheden zijn aange trokken... De talentenshow be gint om 19.30 uur. Vandaag en morgen kunnen de brugklasleerlingen zich vergapen aan een schitterende theatervoor stelling, waarin een aantal echte Engelse acteurs de leerlingen spe lenderwijs op de hoogte brengen van de Engelse taal en cultuur. De voorstelling is in de vorm gegoten van een televisieprogramma met onder meer nieuws, weer, adver tenties, interviews met de konink lijke familie en zelfs een aflevering van Superhero. De brugklassers zijn geen passieve toeschouwers: op allerlei manieren worden de individuele leerlingen bij de thea tershow betrokken, zodat de voorstelling niet alleen een leuk en boeiend tijdverdrijf is, maar ook een inspirerende en leerzame taal activiteit, waarover vast nog lang zal worden nagesproken, zowel in als buiten de les. Themadag Donderdag 21 december houdt scholengemeenschap De Waer denborch de gebruikelijke thema dag. Dit jaar wordt daarbij in Hol ten aandacht besteed aan het Co- lombinehuis in Biddinghuizen (Flevoland) en de school voor ge handicapte kinderen in Praag, in Goor staan het ADESA-project en de Stichting Vrienden van het Kin- deroncologisch Centrum in Nij megen centraal, iet Colombine- huis moet medio juli 1996 klaar zijn en wordt een vakantiehuis voor gehandicapte kinderen en voor kinderen die bijvoorbeeld langdurig ziek zijn geweest en nog niet sterk genoeg zijn om het alle daagse leven op te pakken. De kinderen kunnen ouders, broers, zussen en vriendjes meenemen en hebben zo toch een beetje vakan tie. Het huis telt acht gastenhuisjes rond het hoofdgebouw, elk voor vijf tot zes personen. De Jedlicka- school in Praag (ongeveer 200 leer lingen) werd dit voorjaar bezocht door docente Agma Engelvaart. Er is gebrek aan alles: rolstoelen, revalidatieapparatuur, gymnas- tiekmatten en auto-, visuele en ook recreatieve hulpmiddellen. De Stichting ADES heeft tot doel de bewoners van de krottenwijken van Lima te helpen overleven. In één van de wijken staat de ADE- SA-klinkiek, waar iedereen gratis of tegen een kleine vergoeding me dische verzorging krijgt. De Stich ting Vrienden van het Kinderon- cologisch Centrum ten slotte kan door een te krap budget niet reali seren wat ze eigen zou willen. HET KOC Nijmegen werkt voor de regio rond de stad. De in 1988 opgerichte stichting wil gelden bij eenbrengen om de knelpunten te helpen oplossen. In het kader van niet-lesgebonden activiteiten wordt van 14.00-20.30 uur een fancy-fairachtige rommel markt voor leerlingen, ouders en overige belangstellenden. Aan de inwendige mens wordt gedacht door de verkoop frisdranken en poffertjes, oliebollen, slaatjes, saté en hamburgers. Middels de ver koop van allerlei artikelen en etenswaren wordt zoveel mogelijk geld geïnd voor de genoemde pro jecten. Van 14.00-15.00 uur wordt in de sporthal een voetbalwed strijd gehouden tussen docenten en leerlingen. HYPOTHEEK VAN A TOT Z Krediethypotheek: hypotheek zonder verplich te aflossing op basis van va riabele rente, waarbij de (vrijwillig) afgeloste bedra gen steeds weer kunnen worden opgenomen. Over het opgenomen ge deelte wordt hypotheek rente betaald. Levenhypotheek: hypotheekvorm waarbij tij dens de looptijd op het ge leende bedrag niet wordt afgelost, maar aan het einde van de looptijd of eerder (in geval van overlijden). Deze aflossing komt tot stand door middel van een uitkering uit een gemengde levensverzekering. Men betaalt behalve de rente ook een premie voor de levensverzekering. Bron- Vereniging Eigen Huis Ondanks de groeiende belangstelling voor 'harde vloeren' is Nederland trendsetter in tapijt. Meer dan 70% van alle vloeren in de Nederlandse woning is belegd met tapijt. Met name in het gebruik van wollen tapijt is Ne derland, Europees gezien, een absolute koplo per. De vloer is een echte blikvanger binnen het interieur en aangezien de woontrend steeds kleurrijker wordt, kiezen steeds meer mensen weer voor tapijt. Niet alleen vanwe ge de grote kleurkeuze, maar ook vanwege de enorme variatie in structuren. Bij de keuze van tapijt is het heel belangrijk van tevoren goed vast te stellen waar welk tapijt moet komen te liggen. Bijna alle tapijt dat op de markt is, is voorzien van PIT-informatie. Deze Produkt Informatie Tapijt is een objectief, betrouwbaar en controleerbaar informatie systeem dat met behulp van symbolen informatie geeft over de toepassingsmogelijkheden en eigenschappen van het betreffende tapijt. Als u overweegt om nieuw tapijt aan te schaffen, kunt u bij de woninginrichter of tapijt speciaalzaak terecht voor de PIT-folder waarin de sym bolen met verklarende tekst overzichtelijk zijn gerang schikt. Dankzij dit PIT-systeem weet u dus zeker dat uw tapijt geschikt is voor de gewenste ruimte, waarmee Jang tapijtplezier gewaarborgt is. Lekker slapen en 's morgens weer zo fit als een hoentje is een gedachte die zowel 'langslapers' als 'vroe ge vogels' zal aanspre ken. Maar een goede nachtrust is afhankelijk van diverse factoren. In de praktijk blijkt dat het gebruik van een wollen onderdeken, dekbed en hoofdkussen u een extra duwtje in de richting van dromen land geeft. Wol is niet alleen een dier vriendelijk produkt, maar is tevens vochtopnemend en luchtdoorlatend. Met name de wol van het Texelse stamboekschaap staat goed bekend in binnen- én buitenland. In de loop der jaren heeft dit Texelse schaperas een lang kroezende vacht ontwikkeld met een bijzonder hoog la- nolinegehalte. Het voordeel hiervan is dat de gezuiverde lanoline in de wol vuilafstotend en daar door zelfreinigend werkt. Het regelmatig luchten is voldoende om een wollen onderdeken, dekbed en hoofdkussen fris te houden. Maar wol heeft nog meer voordelen. Van oudher wisten Texe laars al dat wol een weldadi ge uitwerking heeft op ge kwetste spieren en gewrich ten. De fijne, maar krachtige, enigszins vette vezels van de Texelse wol hebben een ge weldig isolerend vermogen en veel mensen met chroni sche klachten, zoals reuma, vinden veel baat bij de aan gename warmte van schape- wollen produkten. Maar ook zonder lichamelijke klachten kunt u natuurlijk letterlijk onder de wol kruipen om 's morgens zo fris als een hoentje (of in dit geval zo fris als een schaap) weer op te staan. Voor meer informatie over Texelse Wol produkten kunt u bellen met 02220 - 12654. U kunt natuurlijk ook eens binnenstappen bij de bed denspeciaalzaak bij u in de buurt. Begin deze maand zijn Jeanet Brouwer en Rita Beldman als eersten afgestudeerd aan de opleiding 'Stichting Academie voor Integrale Geneeswijzen te Amsterdam'(SAIGA). Het onderwerp van de afstudeer opdracht luidde: 'Acetylcho line nader bekeken volgens de integrale geneeskunde'. In deze thesis worden volgens de integrale gedachte, ziekten zoals parkinson en multiple sclerose bekeken vanuit de re guliere (westerse) geneeskun de, de acupunctuur (oosterse geneeskunde) en de homeopa- tische inzichten. Naast acu punctuur, homeopathie en re guliere geneeskunde wordt bij de integrale geneeskunde elec- tro-acupunctuur gebruikt als hulpmiddel voor het stellen van een diagnose en als hulp middel voor de toe te passen therapie. Ook worden advie zen gegeven ten aanzien van het gebruik van vitamines, mineralen, enzymen en ami nozuren bij genoemde aan doeningen. Het bijzondere van de afstudeeropdracht is, dat er nog niet eerder op deze manier een literatuuronder zoek is gedaan naar ziekte beelden zoals bovengenoem de. Voor meer informatie over de thesis kan men telefo nisch kontakt opnemen met Jeanet Brouwer, tel. 0548- 514435 of Rita Beldman, tel. 0548-364181 (het nummer van de Praktijk voor Integrale Geneeskunde aan de Reilinks- weg 2). ui» II MM ff ijl Te zien in de bioscoop èn (als u wilt) in uw badkamer: Pocahontas. In de 33ste animatiefilm van Walt Disney vormt - voor het eerst - een waar- gebeurd verhaal de basis voor een prachtig schouw spel. Niet alleen op het witte doek, maar ook in de badkamer. De afbeelding van de beeldschone Indiaanse prinses Pocahontas is na melijk nu ook verkrijgbaar als douche-gordijn en bij passend badmat. Niet alleen een absolute must voor Disney-fans, maar ook voor liefhebbers van andere culturen. Voor verkoopadressen kunt u bellen met Van Ham Plastics Import, tel. 070-3994231. Al tijden op zoek naar dat ene meubelstuk dat maar nergens te koop lijkt? Uitgekeken op de meeneemmeubels of niet te betalen ontwer pen? Dan zou een be zoekje aan Amsterdam wel eens dè oplossing kunnen bieden. In deze stad kunt u name lijk terecht bij Menes Meubelmakerij. Bij deze jonge meubelmakerij, met eigen ontwerpstudio en moderne werkplaats, staat uw wens centraal. Een zelf bedacht ontwerp, afwijkende maten, opval lende kleuren of speciale houtsoorten...u kunt het zo gek niet bedenken of Menes maakt het voor u. Bij gebrek aan inspiratie kunt u gebruik maken van basis-ontwerpen uit de Menes-collectie, die u ver volgens naar eigen smaak op maat kunnen laten af bouwen. Voor meer informatie kunt u bellen met Menes, tel. 020-6373567.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 9