MOC-leerlingen geven concert in dorpskerk vw: nieuwe beuken 'Fiets tunnel in plaats van rotonde Rijssenseweg' VW pleit voor hotel in dorpscentrum VVV: beeldentuin bij oude kerkhof langs de Beukenlaan r" Welke oudere wil een kerststukje? jjBfiMfË MMCD Willem Vlogtman: 'Jarenlang honderd procent veilige oversteek' Lezing HPC in dorpshuis Excursie 'afval' Adventsmiddag //MM/moiuatttme Kerstwensjes Kaartverkoop via de VW Nieuw soort Grolsch-bier Frits Russ overleden Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 De VW heeft bij de gemeente aandacht gevraagd voor het creëren van een soort over gangsgebied tussen de oude begraafplaats en het dorps centrum. De suggestie kwam vorige week ter sprake tijdens de ledenvergadering van de VW in restaurant De Wielen, waar wethouder Eb van Schooten vertelde dat de ge meente komend jaar 75.000 gulden op de begroting heeft staan voor het opknappen van de oude begraafplaats aan de Kerkhofsweg. Een eerste aan zet, werd er veelbetekenend bij vermeld in de aanbiedings brief. De bedoeling is dat nog deze winter met de werk zaamheden wordt begonnen. Met het creëren van een over gangsgebied, dat behalve een deel van het kerkhof zelf, dat daar ontruimd is, ook een deel van het MAC-pad en een stukje Kalfstermanswei zou moeten omvatten, denkt de VW aan een bescheiden beel dentuin met behalve bomen, een waterpartij (fontein wel licht) en wat banken. Van Schooten wilde echter geen toezeggingen doen: „We heb ben hier te maken met een begraafplaats en moeten daar zeer zorgvuldig mee om gaan." Duidelijk werd dat de 75 mille niet in de aanschaf van beelden wordt gestoken. Het voorstel van de VW houdt volgens secretaris Jos Kamphuis verband met de be hoefte aan een aantrekkelijk dorpscentrum, ook voor de vakantiegasten. In het gesprek met het college is daarom we derom het verkeersbeleid en de inrichting van het dorps centrum ter tafel gekomen. De VW drong daarin nog maals aan op het weren van vrachtverkeer uit het cen trum. Ook werd gewezen op enkele 'rommelige hoeken' in het dorp, zoals het DiWa- pleintje en het terrein op de hoek bij de ABNAmro-bank. Beide lokaties zijn inmiddels opgeknapt. Morgenavond, vrijdag 8 decem ber verzorgt het Muziek Onder wijs Centrum het jaarlijkse leer lingenconcert in de dorpskerk. Aan het concert wordt uitslui tend meegewerkt door leerlingen die al minstens vier jaar les heb ben en zich daarmee tot de cato- gorie 'gevorderden' mogen reke nen. Komend voorjaar volgt de gebruikelijke voorspeelavond in* De Boschkamp, waarop alle leer lingen hun muzikale vorderin gen mogen laten horen. Op het leerlingenconcert komen alle instrumenten uit het cursus pakket van het MOC aan bod, zowel met lichte, klassieke als ook geestelijke muziek. Onder de te beluisteren instrumenten bevin den zich akoestische gitaar, dwars fluit, blokfluit, accordeon, piano keyboard, orgel en cello. Ook een drietal leerlingen van zangpedago ge Heieen Postema laat zich no ren, onder wie Frederika ter Borg en Karin Cents. Beiden zingen ook solo. Met het oog op net concert begonnen sommige leer lingen direct na de vakantie met het instuderen van de stukken, anderen startten omstreeks de herfstvakantie. De MOC-docen- ten verzekeren dat er keihard ge werkt is in het streven naar een optimale uitvoering. Zoals gebruikelijk biedt het leer lingenconcert allerlei vormen van samenspel, zoals de combinatie fluit-gitaar, fluit-keyboard, een duo accordeonisten, een quatre- mains (vierhandig pianostuk) en zelfs een sixmains (zeshandig pia nostuk), blokfluit-orgel, zang piano en ook een trio solisten zang (sopraan, bariton, alt). Drie leer lingen brengen een aantal stukken ten gehore op het Naber-orgel. Evenals de overige leerlingen, heb ben de aspirant-organisten al en kele malen gerepeteerd in de kerk. Met name het bespelen van het kerkorgel is totaal verschillend van het orgel in het dorpshuis. Docent Peter Eilander wijst daarbij op het aanzienlijke verschil in akoestiek, hetgeen een andere aanpassing van het spel vereist. Om eventuele plankenkoorts te verminderen, heeft de sectie muziek onlangs al een 'voorspeeluurtje' in het dorps huis gehouden. Muzikale uitsmij ter van het concert is het optreden van een soort schoolorkest, waarin alle uitvoerenden inclusief de do centen zich laten horen. Een veel heid aan instrumenten dus. Met de bekende 'Second Walz' van André Rieu besluit het gelegeriheidsor- kest de uitvoering. Het leerlingen concert begint om 19.30 uur en duurt ruim een uur. De kerk is een half uur voor aanvang geopend en uitsluitend toegankelijk via de hoofdingang. De toegang is gratis, In De Boschkamp is de laatste weken hard gestudeerd met het oog op het jaarlijkse leerlingenconcert in de hervormde kerk (Archief) een guld leerling Aansluitend aan het leerlingen- concert houdt het MOC zaterdag 9 december tussen 10.30 en 12.00 uur open huis in het dorpshuis. Als het aan VVV-voorzitter Eddie Vincent ligt, worden aan weerszijden van de huidige beuken nieuwe exemplaren geplant Archief) kerd dat, indien ook maar enigs zins mogelijk, dit 'landschapsele ment behouden moet blijven', want zoals de 'Beukenlaan bij Holten hoort, hoort Holten bij de Beukenlaan'. Een nieuwe Beukenlaan. Niet nieuw in de zin van een nieuw Itracé, wel nieuw in de zin van nieuwe beuken die direct naast de bestaande bomen zouden kunnen worden geplant. Dat idee opperde iWV-voorzitter Eddie Vincent {vorige week tijdens de ledenverga- jdering in restaurant De Wielen. Vincent kwam met zijn suggestie naar aanleiding van het bericht dat {de statige beuken aan weerszijden van de Beukenlaan in een niet al te florissante staat verkeren en zón- per nadere maatregelen dreigen te verdwijnen. B en W zijn van plan nader onderzoek te laten uitvoeren haar de oorzaak en zullen zich dan beraden over eventueel mogelijke oplossingen. Om het zo karakte ristieke beeld van de Beukenlaan te iehouden, stelt de VW voor om ian weerszijden van de huidige >euken, nieuwe beuken te plan ten. Aan de westzijde van de Beu- en laan zou dat naast het fietspad unnen, aan de oostzijde zou aarvoor grond moeten worden I aangekocht. Mochten de huidige >euken bewaard blijven en niet gekapt worden, dan betekent het fat er gedurende enkele jaren een lubbele rij beuken ontstaat. „En :o wordt de laan een allee," licht Vincent zijn idee verder toe. In- s lien het binnen afzienbare tijd uit e voeren onderzoek uitwijst dat er j jeuken moeten verdwijnen, dan l orgcn de nieuwe, hoewel dan nog :en stuk jonger, voor passende 'ervanging. Wat er ook gebeurt: iet college heeft in elk geval verze- De Holtense Postzegelclub komt maandag 11 december weer bijeen in het dorpshuis. Jeugdclub Het Pincetje tussen 19.00 en 20.00 uur, de senioren vanaf 20.00 uur. Gast bij de senioren is de heer Van Veen uit Haaksbergen, die aan de hand van dia's een lezing verzorgt met als thema 'Een wandeling door de Bijbel'. Ook niet-leden met be langstelling voor filatelie en geïn teresseerden in de lezing zijn van harte welkom. De laatste keer betrof het Opmeer en Boxtel, waar respectievelijk een lucht-persriool en een helofyten- filter werden bewonderd, ditmaal gaat een delegatie van de gemeente zich verdiepen in het wel en wee van afval. Donderdag 18 januari brengt de commissie 's ochtends een bezoek aan het recyclingbe drijf Letho in Wierden, 's middags gaat men naar de Boeldershoek in Hengelo, waar ook aandacht is voor de nieuwe verbrandingsoven. „Is dit nu wel de juiste oplossing? Een mini-rotonde is een prima oplossing voor een veilige en soepele afwikkeling van gemotori seerd verkeer op kruisingen en splitsingen van wegen, maar zodra deze rotondes, naast gemotoriseerd verkeer, ook fietsverkeer te verwerken krijgen, gaat de veiligheidsfactor mijns inziens snel omlaag." Hpt voornemen van de gemeente om voor zeven ton een veilige oversteek naar het zwembad aan te leggen middels een mini-rotonde, is in de ogen van Willem Vlogtman-geen adequate oplossing. Het standpunt van B en W, dat met de aanleg twee doelen gediend wordenèn een veilige oversteek èn het terugdrin gen van de rijsnelheid op de Rijssenseweg, lijkt hem niet meer dan een argument ter ondersteuning van het plan tot aanleg van de rotonde. „Het primaire doel, een veilige oversteek vor de fietsende bezoekers van het zwembad en fietsers die verblijven in vakantiepark Twenhaarsveld, wordt hierbij sterk onderschat," aldus Vlogtman. Een rotonde acht hij zeer beslist geen veilige oversteek voor fietsers. En om de verkeerssnelheid op de Rijssenseweg terug te dringen, vindt hij de aanleg van een rotonde niet noodzakelijk. Daarvoor zijn ook andere maatregelen denk baar. „Ik ben er van overtuigd dat, indien er geen sprake was geweest van een veilige oversteek voor fietsersT er geen plannen voor een rotonde waren gekomen.De Holtenaar komt tot de conclusie dat de aanleg van een fietstunnel een veel betere en efficiëntere oplossing is. Niet bij de kruising met de Landuwer- weg, maar bij de Kolweg, waar al sprake is van een natuurlijk niveauverschil. De Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk organiseert al sinds jaren het maken van kerstbakjes voor bejaarden. Ditmaal kunnen kinderen tus sen 6 en 13 jaar de bakjes maken op woensdagmiddag 20 december in De Bosc hkamp. Nog die zelfde mid dag kunnen zij hun zelfge maakte bakje naar een oudere brengen. Dat betreft bejaarde plaatsgenoten, die het op prijs stellen een gratis bakje te ont vangen. Het gaat dus niet om bewoners van woon- en zorg centrum Diessenplas of van serviceflat De Molenbelt. In het dorpshuis zijn de voorbe reidingen voor de kerstaktivi- teiten alweer in volle gang. Via deze operoep in het Hol tens Nieuwsblad wil Socuwe een lijst samenstellen van ou deren die straks verrast willen worden met een kerststukje. In verband met de wet op de privacy kan de stichting geen namen meer verkrijgen via de officiële instanties. Daarom verzoekt zij ouderen, die er in aanmerking voor willen ko men, in Holten wonen en 75 jaar of ouder zijn, kontakt op te nemen met Socuwe. Een zelfde verzoek geldt voor hen die ouderen in de familie of omgeving hebben, die voor een (gratis) kerstbakje in aan merking willen komen, deze aan te melden bij mevrouw E. Aanstoot, tel. 362858 of bij het het kantoor van Socuwe in De Boschkamp, tel. 362755. Vlogtman wijst er op dat de dis cussie over een veilige oversteek naar het zwembad bijna zo oud is als het zwembad zelf. „De discus sie lijkt nu in een eindfase te ko men, die kan eindigen met het besluit een mini-rotonde aan te leggen. Ik kan en wil mijn stem echter laten horen, zonodig mid dels het spreekrecht in een verga dering van een raadscommissie. De Holtenaar woont zelf aan de Holterenkstraat, niet zo ver van de kruising Kolweg-Rijssenseweg, evenmin van de rotonde op de hoek van de Oranjestraat bij gara ge Rouwenhorst, waar reeds een fietstunnel is aangelegd onder de Rijssenseweg richting De Borkeld. Vlogtman herinnert aan het idee van oud-raadslid Jan Veneklaas (CDA) om aan de zuidzijde van de Rijssenseweg, tussen Schreursweg en Markeloseweg, een fietspad aan te leggen. Het zou prachtig aan sluiten op deze tunnel en de paral lelweg tussen Schreursweg en Lan- duwerweg. Er moest echter grond voor worden aangekocht. Nu de rotonde in de Oranjestraat is aan gelegd is die optie een gepasseerd station. Vlogtman, die regelmatig fietst, wijst op het onveilige karak ter van die rotonde. Te vergelijken met de rotonde die gepland is op de Rijssenseweg: „In de situatie bij Twenhaarsveld is sprake van voornamelijk doorgaand gemoto riseerd verkeer Holten-Rijssen (vice versa) met overwegend druk kruisend fietsverkeer naar en van het zwembad. Een situatie waarin een mini-rotonde geen oplossing vormt. Een dergelijke rotonde heeft in feite twee rijstroken: één voor de automobilist en één voor de fietser die veelal beide gelijktij dig worden benut. En door de fietser èn door de automobilist naast elkaar. Het overgrote deel van het verkeer Holten-Rijssen en Rijssen-Holten rijdt in principe, zij het dan via de rotonde, recht door. De fietser doet kruisend het zelfde. In feite dus nog rechtdoor- gaand gemotoriseerd verkeer met kruisend fietsverkeer. Een situa tie, waarin de fietser menigmaal in gevaar verkeert." Vlogtman ver telt dat fietsers zich op een rotonde onveilig voelen, de auto's terdege in de gaten moeten houden, in verband met vroegtijdig afslaan met alle denkbare gevolgen. „Zou je een rotonde in de Rijssenseweg aanleggen, dan creëer je net zo'n gevaarlijke oversteek als nu," con cludeert Vlogtman. Naarmate de verkeersintensiteit op de Rijssenseweg stijgt, zal de veiligheid voor de fietser op de rotonde volgens Vlogtman verder afnemen. „Om nog maar niet te denken aan de situatie, als het toekomstige verkeersstructuur- plan op die rotonde wordt afge stemd!" Dat het met de veiligheid van de fietser op rotondes niet al te best gesteld is, leidt Vlogtman te vens af uit een artikeltje in Dagblad Willem Vlootman zet vraagtekens bij de aanleg van een mini-rotonde in de Rijssenseweg. Hij meent dat een fietstunnel hij de kruising Kolweg-Rijssenseweg, een weliswaar iets duurdere, maar op termijn veel efficiëntere oplossing is. Er is reeds sprake van een natuurlijk hoogteverschil (Foto V/V) Tubantia, waarin gesteld wordt fietser ontstaat," meent Vlogt- dat fietsers op een rotonde op een apart fietspad rijden en geen voor rang hebben op ander verkeer. 'Als de fietsers geen voorrang krij gen, komt dit de veiligheid ten goede, vindt de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid.' „Afgezien van het risico voor de fietser op de rotonde, zal een mini- rotonde op de kruising bij het zwembad het sluipverkeer op de Landuwerweg bevorderden, waardoor een extra risico voor de Veilig De Holtenaar erkent dat met de aanleg van een tunnel ongeveer een ton aan meerkosten is gemoeid (totaal circa acht ton). „Toegege ven, dat is een fors bedrag. Maar wat betekent dit ten opzichte van het voordeel' dat honderden fiet sers, jarenlang veilig het zwembad kunnen bereiken? Voor honderd procent veiligheid is dit niet veel geld. De keuze is aan onze be- Hotelaccommodatie in het cen trum van Holten. VW-secreta- ris Jos Kamphuis meldde tijdens de ledenvergadering in restau rant De Wielen dat er duidelijk behoefte aan is. Kamphuis noem de in dat verband op de eerste plaats het sterk toenemende aan tal Pieterpad-wandelaars en de wens van diverse vakantiegan gers aan overnachtingsgelegen heid in het dorp zelf. Het aantal deelnemers aan de jaarlijkse Pie terpad-estafette tussen Pieterbu- ren en de Sint Pietrsberg bij Maastricht blijkt gestaag toe te nemen. WV-beheerder Sigrid Fekken liet weten dat dit voor jaar dertig procent meer wande laars werden genoteerd. Zoals bekend lopen de deelnemers da gelijks twee etappes en overnach ten tussendoor in hotels, pen- voor deze categorie gasten in die buurt gunstiger zijn dan dat zij weer moeten terugkeren naar de berg, waar nu gebruik wordt ge maakt van hotel- of kampeerac- commodatie. Net als de gemeente is de VW voorstander van het fenomeen aanbevelingen voor het formule- dezen3 Ook"^^6'1^6! j ucirei,: nec gevaar voor tiet verkeer aan binden SVou* ^-oonWijk. parallelweg dat stuurders," aldus Vlogtman, wiens voorkeur uitgaat naar een fietstunnel ter hoogte van de krui sing Kolweg-Rijssenseweg. Onge veer recht tegenover de Schreurs weg. Gezien de ruimte aan de overkant zou een lange, niet sterk hellende inrit kunnen worden aan gelegd. Naar zijn zeggen wordt dan tevens bereikt dat fietsers reeds vanaf de Kolweg veiig rich ting zembad kunnen rijden. Ook dan worden volgens Vlogtman twee doelen gediend. Een bijkom stig voordeel van een fietstunnel op die lokatie noemt hij het aanwe zige hoogteverschil tussen de Rijs senseweg en de weg naar Rijssen met de vrij brede groenstroken tussen beide wegen. Bovendien wijst Vlogtman op een nog een voordeel: „Denk maar eens aan de hoge snelheden van het verkeer op de parallelweg aan de noordzijde van de Rijssenseweg. Bijzonder gevaarlijk voor fietsers, zeker voor kinderen die er in de zomer naar het zwembad fietsen. Aan de over kant ligt een parallelweg die stuk ken rustiger is kant en klaar.Wat betreft het gevaar voor het verkeer enkel binnen het bouwbïok maz eVenTuele ia8 rietstunnel moet passeren, sugge- worden gekampeerd en dat er goe de sanitaire voorzieningen moeten zijn. Als voorbeeld wees Van 'kamperen bij de boer', zij het Schooten op de agrariërs die «.t-igesloten zijn en zich dus hebbe"n houden aan de voorschriften van de Stichting Vrije Recreatie (SVR). Volgend jaar wordt een notitie opgesteld over het door de ge meente beoogde kampeêrbeleid, sions of op campings. De etappe Hellendoorn-Holten eindigt bij het gemeentehuis, midden in het centrum dus. In dat verband zouden logiesmogelijkheden enkel voor eigenaren van tenten en toercaravans. Stacaravans worden niet toegestaan. Van echte concur rentie met de bestaande recreatie- bedrijven is volgens de VW geen sprake. Het zou allemaal nog mo gelijk moeten worden gemaakt die uiteindelijk door de gemeente voor het komende seizoen. Cam- raad moet worden vastgesteld, pingeigenaar Willy Veneklaas Sigrid Fekken meldde de vergade- vreesde echter dat straks op elk ring ten slotte dat het VW-kan- perceel gekampeerd mag worden, toor dit jaar tot vorige week 31,743 Wethouder Eb van Schooten stel- bezoekers heeft gehad. Dat waren de hem gerust en vertelde dat het er 333 meer dan vorig jaar. Zij gaf 'kamperen bij de boer' aan voor- eveneens aan dat menig toerist schriften wordt gebonden. In dat klaagt over het ontbreken van een kader wees hij op de Wet op de overdekt zwembad en voldoende Openluchtrecreatie en vertelde dat georganiseerde activiteiten in Hol- cen werkgroep in de regio Twente ten. Het toerisme uit België neemt een concept heeft opgesteld van naar haar zeggen toe. reert Willem Vlogtman de aanleg van verkeersremmers als drem pels, versmallingen en waarschu wingsborden. Dat zal ertoe leiden dat de automobilisten de kruising met de Kolweg voorzichtiger na deren. Vlogtman hoopt dat veel Holtenaren dezelfde mening zijn toegedaan. Voor kontakt is hij be reikbaar op de Holterenkstraat 26, tel. 361361. De Adventsmiddagen van de HVD voor Holtenaren van 70 jaar en ouder worden op de volgende data gehouden in gebouw Irene: donderdag 14 december wijk zuid; dinsdag 19 december wijk oost; woensdag 20 december wijk west. Alle middagen beginnen om 14.30 Kerstmarkt Voor de tweede achtereen volgende maal wordt op ini tiatief van de Holtense Han delsvereniging in de voor malige Ehag-garage een sfeervolle kerstmarkt ge houden. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen de bezoe kers terecht bij zeker vijftien sfeervol ingerichte kramen. Oad Oad Reizen is tweede op de Nederlandse reismarkt. Dat vertelde algemeen directeur ir. J.G.J. ter Haar vorige week op de jaarlijkse pers conferentie in Zeist. De groei van het bedrijf zet gestaag door. In verband daarmee zijn er plannen om het hoofdkantoor aan de Burge meester van der Borchstraat aan te passen en fors uit te breiden. Belangstellenden kunnen dan ken nis nemen van de diverse cursus mogelijkheden en zich desgewenst aanmelden. De docenten zijn aan wezig. AUTOMATISEREN IS EEN VAK SOFTWARE CENTER OMDAT U HET EXACT WILT WETEN Herfordstraal 8, 7418 EX Deventer Tel. 0570-625520, Fax 0570-628912 dirdrs. P.J. Schipper, privé: 0548-36 15 93 Evenals vorig jaar kan onder nemend Holten eind deze maand een 'kerstwensje' met de allerbeste wensen voor het nieuwe jaar in deze krant laten plaatsen. In verband met de verwachte drukte wordt be langstellende ondernemers verzocht reeds nu aan te geven of zij een dergelijke adverten tie in het Holtens Nieuwsblad van 21 december willen laten opnemen. Desgewenst kan daarvoor eveneens kontakt worden opgenomen met G.W. Knapen, Larenseweg3, tel. 361224. Via de VW Holten zijn kaarten te koop voor onder meer de volgende voorstellingen: 16 december, The Young Christmas in Zwolle; 20 december Andre Rieu in Zwolle; 22 december, The Young Christ mas in Apeldoorn; 13 januari, In- door Tractor Pulling in Zwolle; 20 januari Golden Earing in Tilburg; 29 juni, Bon Jovi in Keulen. Ver der zijn ook kaarten verkrijgbaar voor: Holliday on Ice, Kerstcircus Rotterdam, Vermeer, La cage aux folies, The Phantom of the opera. In eetcafé 't Klavier wordt vrijdag 8 november een nieuwe Grolsch- biersoort: 'Wintervorst' gepresen teerd. Iedereen is vanaf 20.30 uur van harte welkom. Vanzelfspre kend is er ruimschoots gelegen heid tot proeven. Geheel onverwachts is vorige week woensdag na een jacht partij in Schotland Frits (Be- drich) Russ overleden. Als leerling-preparateur van wij len Piet Bos, tevens groot ja ger en natuurliefhebber, raak te hij verknocht aan de flora en fauna van de Sallandse Heuvelrug. Russ kende de Holterberg als zijn eigen broekzak. De geboren Tsjech kwam in 1946 als vluchteling via het Rode Kruis terecht in Enschede en belandde later in Markelo. Daar kwam op de Volkshogeschool zijn grote kennis van de jacht aan het licht. Frits Russ begon als leerling-preparateur bij Piet Bos, oprichter van natuurmu seum Bos Dierenwereld, huwde met diens dochter en nam kort voor Bos' overlijden zijn prepareerbedrijf over. Behalve als preparateur stond Russ bekend als jager, leer meester en leider van 'jacht- reizen' over de hele wereld. Als reisleider genoot hij daar door in jachtkringen niet al leen bekendheid in eigen land, maar ook daarbuiten. Frits Russ woonde al geruime tijd in Dijkerhoek. Hij werd 67 jaar.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1