Holtens Nieuwsblad. Houten blokhut scouts eindelijk gesloopt 'Grote groep ouderen wordt erdoor gedupeerd' nummer Nieuw Sallands Woordenboek Bazaar Welfare brengt 2500 op U ontvangt een fraaie BON Nieuwbouw start begin december Wim Eshuis fel gekant tegen afsluiten van Toeristenweg Collecte Kerstwensjes Concert van MOC-leerlingen Derde druk 'Holten in oorlogstijd' NBvP Espelo Recreanten toernooi volleybal Vogelshow Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 Abonnementsprijs f69,95 Losse nummers f 1.50 Vorige week overhandigde Harrie Velderman in zijn woonplaats Raalte het eerste exemplaar van het Nieuw Sal lands Woordenboek aan Her man Hannink, voorzitter van het Cultuur Historisch Ge nootschap Raalte en trouwe sponsor van de Werkgroep Dialect binnen het genoot schap. Velderman is zelf lid van de werkgroep, die het standaardwerk met grote zorg samenstelde. In Holten geniet hij sinds enige tijd bekendheid als docent van de cursus Sal- landse Streektaal van de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk. Het woordenboek be vat ongeveer tweeduizend 'grondwoorden' meer dan de eerste druk van het Sallands Woordenboek, waarvan de 1000 exemplaren inmiddels zijn uitverkocht. Behalve de uitbreiding van het aantal woorden zijn ook enkele klei ne wijzigingen aangebracht in de eveneens opgenomen spel lingsregels met als doel om meer het eigen karakter van het Sallands tot zijn recht te laten komen, met behoud van het idee dat uitgegaan wordt van het Nederlandse spel lingssysteem. Er is gestreefd naar een spelling die eenvou dig is en de leesbaarheid en bruikbaarheid van de streek taal ten goede komt. Ondanks kleine plaatselijke verschillen zal elke Sallander het boek herkennen als de taal van zijn geboortestreek. Behalve de betekenis van de woorden, vindt de lezer veel nuttige in formatie over bepaalde onder werpen, de vervoeging van werkwoorden en talloze spreekwoorden en gezegden. Niet alle verzamelde woorden worden tegenwoordig nog door iedereen gebruikt. Ou deren gebruikten immers re gelmatig woorden die voor jongeren niet meer tot het da gelijks spraakgebruik horen. Het materiaal voor deze ver nieuwde, nog completere uit gave kwam tot stand via het invullen van vragenlijsten, di alectonderzoek, putten uit privéverzamelingen, monde linge navraag en spontane in breng van diverse mensen. Het Nieuw Sallands Woor denboek is uitgegeven door de Werkgroep Dialect Raalte (ISBN 9071 4292 45). De^verschillende kramen met handwerken trokken veel bekijks Foto Voor vele Holtenaren is de bazaar in woon- en zorgcentrum Dies senplas een jaarlijks terugkerende traditie aan het worden. Dit jaar lag de organisatie bij de afdeling Welfare van het Rode Kruis en bedroeg de opbrengst 2500 gul den. Om het jaar berust de organi satie bij deze instelling, het andere jaar is dit in handen van Diessen- plas. Deze samenwerking wordt door beide partijen zeer op prijs gesteld, getuige het overhandigen van een krentenbrood aan Dies- senplas en een bos bloemen aan de Welfare als dank voor de prettige samenwerking. De bazaar werd geopend door voorzitter J.F. Vroom van het Rode Kruis Hol ten. Er waren zes kraampjes ge vuld met de handwerken van de Welfare-dames. Ook was er de mogelijkheid tot het wagen van een gokje. Naast het rad van for tuin kon men naar de naam van een pop raden of intekenen op een geborduurd tafelkleed. De naam van de pop was Annemieke dit werd geraden door Clara Does, i Molenbelt. Het intekenen op een I tafelkleed leverde tot drie keer toe een winnaar op: eerste kleed me vrouw Oostervelt, Canadastraat; I tweede kleed mevrouw Aaftink, Oranjestraat en het derde ging naar mevrouw Wesseldijk, Dies- senplasstraat. Dat Holten graag Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. i Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Geduld is een schone zaak, luidt een bekend spreekwoord en on getwijfeld vaak gehoord in scou- tingkringen in Holten en Raalte. Maar het lange wachten wordt eindelijk beloond. Nadat de hou ten blokhut leeggehaald was, werd afgelopen weekeinde werd korte metten gemaakt met het in zeer slechte staat verkerende on derkomen van de Holtense scouts. Zoals bekend wordt op dezelfde lokatie een geheel nieuwe blokhut gebouwd, die door de week en op zaterdagochtend gebruikt wordt door de Holtense scouts, terwijl de St. J orisgroep er iedere veertien dagen in de weekeindes zijn intrek neemt. De gehandicapte scouts ar riveren dan zaterdagmiddag en blijven een nacht over. Beide scou tinggroepen huren het gebouw van de overkoepelende Stichting Blok hut Holten, die nauw betrokken is bij de bouw van de blokhut en deze tevens gaat beheren en ex ploiteren. Met de nieuwbouw is totaal 542.000 gulden gemoeid. Enige tijd geleden liet stichtings voorzitter Theo Maats weten dat er nog altijd sprake was van een tekort van een ton. Hoewel dat gat nog steeds niet volledig gedicht is, zijn er toch enkele subsidies bin nengekomen van fondsen en werd de tijp rijp geacht om eindelijk van start te gaan. De bouwvergunning is reeds binnen. Maats: „We ho pen nog iets meer te ontvangen en afhankelijk daarvan wordt beslo ten of we nog met een geldinzame- lingsaktie beginnen. In ieder geval proberen we nu te besparen op materiaalgebruik (goedkoper ma teriaal dus) en natuurlijk met zo veel mogelijk zelfwerkzaamheid." Deze week werd begonnen met het bouwrijp maken van het ter rein. Volgens Maats moeten daar voor een kleine dertig bomen wor den gekapt. De nieuwe blokhut wordt namelijk een stuk groter. Het stenen gebouw is ontworpen door de Raaltese architect in ruste Van der Linden. Het heeft één bouwlaag en wordt volledig aan gepast voor de gehandicapten. Er komen drie speltakruimtes, een natte groep voor sanitair en keu ken, een slaapzaal voor circa 20 personen en een grote bergruimte voor onder meer het veelal om vangrijke materiaal dat de gehan dicapte scouts gebruiken. Ook de toegangsweg, nu nog een smal zandpad, moet worden verbreed en verhard, daar de auto's tot vlak bij het gebouw moeten kunnen komen in verband met de gehandi capte scouts, meest rolstoelgebrui kers. Naar verwachting gaat de nieuwbouw dinsdag 5 december van start. Doorgaans een dag vol verrassingen. Wie weet heeft Sint ook voor de scouts nog een aange name (financiële) verrassing in pet to... Twee jaar geleden werd de Stich- een gokje waagt bleek wel uit de verkoop van de plankjes voor het rad van fortuin, deze waren elke keer binnen de kortste tijd ver kocht. De dames van de Welfare hadden menig uur in de grote va riatie aan handwerken gestoken. Naast sokken in allerlei maten wa ren er truien, sjaals, schorten, kus sens, handdoeken, kleedjes en een kraam met allerlei artikelen voor de kerst. Alhoewel de echte tijd voor oliebollen nog niet aangebro ken is was er voor de 5000, in de keuken van Diessenplas bereide exemplaren, animo genoeg, even als voor de circa 560 liter erwten soep. De opbrengst van de bazar bedroeg voor de Welfare 2500 gul den. Hiervoor wordt nieuw werk materiaal aangeschaft om over twee jaar opnieuw een succesvolle bazar te kunnen houden. De onlangs gehouden collecte voor Diabetes heeft in Holten 6.362,20 gulden opgebracht. Eer der werd gecollecteerd voor de Gezamenlijke Thuisfronten PIT. Dc opbrengst daarvan bedroeg 2.675,35 gulden. Gevers en collec tanten worden hartelijk bedankt voor hun bijdrage. „Een buitengewoon kwalijke zaak dat de Toeristenweg op termijn afgesloten wordt voor gemotoriseerd verkeer. Zoals het nu is, dicht tussen negen uur 's avonds en negen uur 's ochtends, daar kan ik me wel in vinden. Maar volgend jaar wordt dat al vervroegd naar vijf uur 's middags, laat staan dat in het najaar van 1998 de weg ook nog 'ns gedurende de weekeindes dicht zit. Belachelijk! Is dit nu promotie van de Holterberg?! Nee, hiermee wordt juist het tegendeel bewerkstelligd! Een beslissing waar notabene ook de gemeente Holten bij betrokken is. Een instelling die door ons allen zwaar gesubsidieerd wordt met belastingcen ten en ik verzeker u: zeer velen staan wat dit betreft achter mij!!" Oud-brandweercommandant Wim Eshuis is boos. Héél boos als het gaat over het onderdeel Toeristenweg in het (op dit moment officieel nog steeds niet openbare) BIB-rapport over de bestem ming, inrichting en beheer van de Sallandse Heuvelrug. Niet alleen bestrijdt Eshuis de maatregel, tevens wijst hij op een grote groep mensen die er sterk door wordt benadeeld: „Wat dacht je van ouderen, of mensen die door ziekte of ongevahslecht ter been zijn? De vergrijzing neemt bovendien toe. In veruit de meeste gevallen geen mensen die in aanmerking komen voor een invali- dekaart en zo ontheffing hebben om de daarvoor aangewezen parkeerplaatsen op de Noetselerberg te bereiken. Zij allen, en neem maar van mij aan dat ik over een zeer belangrijke categorie praat, worden mijns inziens door dit besluit gediscrimineerd. Een buitengewoon kwalijke zaak!" Met zijn verhaal in deze krant hoopt Eshuis flink wat medestanders te krijgen, óók in de gemeente Hellendoorn. Niet alleen onder particulieren, ook de politiek en het bedrijfsleven. Wat dat laatste betreft wijst hij op het voorstel van B en W om de werkgroep Sallandse Heuvelrug (voortzetting van de Stichting De Reuze Heuvelwachter, red.) te subsidiëren met 12.500 gulden, zij het slechts dan, als het bedrijfsleven in Hellendoorn en Holten met eenzelfde bedrag komen. Oud-brandweercommandant Wim Eshuis vreest op termijn totale afsluiting van de Toeristenweg. Een grote groep ouderen en mensen die slecht ter been zijn blijven dan volgens hem verstoken van een uitstapje naar de markante uitzichtpunten op de berg Archief De voormalige spuitgast bena drukt nog eens dat hij in dezen niet alleen staat. Heel wat Holtenaren die hij er in de afgelopen periode over aansprak en velen onder schreven zijn standpunt, maar dachten niet dat het ooit zo ver komen zou. Hoewel burgemeester D.J. Verhoeven onlangs aangaf dat eventuele totale afsluiting van de Toeristenweg pas in beeld komt na evaluatie van het tot en met het najaar van 1998 gevolgde stappen plan (tegen die tijd is de weg ook gedurende de weekeindes dicht), is Eshuis ervan overtuigd dat defini tieve afsluiting slechts een kwestie van tijd is. „Doodzonde, gewoon. Hieruit blijkt dat de politiek niet op de hoogte is, of wil weten wat er bij de kiezers leeft. En laten ze nou niet aankomen met alternatief vervoer voor die bewuste categorie gedupeerden. Menig betrokkene liet al weten 'zonder meer niet in het treintje Bello te stappen'. Deze mensen willen rustig de tijd kun nen nemen voor een uitstapje naar de berg, niet gebonden zijn aan bepaalde vertrektijden en voelen zich niet gelukkig tussen toeristen. Die zoeken iets anders. Bovendien is het tc verwachten dat Bello uit sluitend in het seizoen rijdt." Dat de Toeristenweg komend na jaar al dichtgaat om 17.00 uur, wijst Wim Eshuis eveneens van de hand. Veel te vroeg, is zijn conclu sie. „In de zomermaanden is het langer licht en bevinden zich rond die klok nog flink wat recreanten op de berg. Zoiets zou hooguit nog goed te praten zijn voor de wintermaanden." Afsluiting ge durende het gehele weekeinde, zo als vanaf eind 1998, is voor hem uit den boze, laat staan als de weg geheel dicht gaat. De bijzondere belevingswaarde van de Toeristen weg is dan volgens hem voor de door hem hiervoor genoemde groep gedupeerden voor altijd ver leden tijd. Eshuis: „Kijk eens om je heen. Vaak zie je het al in je eigen familie- of kennissenkring. In mijn eigen familie heb ik ook mensen die aangewezen zijn op de kinderen, anders komen ze er niet. Hoe vaak komt het niet voor dat mensen opa en/of oma meenemen in de auto, die parkeren op de Noetselerberg (bij het inmiddels gesloopte bezoekerscentrum, red.), een ijsje eten bij de kiosk en wellicht een klein stukje lopen? Al is het alleen maar om hen op een bank daar te kunnen laten genieten van het prachtige uitzicht. Zelfs vrijwilligers in Diessenplas nemen af en toe een bewoner mee. Ver geet het maar straks. Ik ben bang dat zij, die dit allemaal beslissen, zich dit niet gerealiseerd hebben." De sloop van het bezoekerscen trum is bij Eshuis evenmin in goe de aarde gevallen: „Een mooi ge bouw, passend in de natuurlijke omgeving, warm en sfeervol en met een goede parkeerplaats, is afgebroken voor de komst van een modern gebouw aan een drukke verkeersweg. Zowel qua kleur als bouwstijl niet passend in de omge ving en van binnen koel en onper soonlijk. Volgens mij onnodige geldverspilling!" Voor Eshuis is de maat echt vol. Ook het argument van crëeren van stilte voor flora en fauna als de Toeristenweg dichtgaat, veegt hij van tafel: „Nu wordt bij wijze van spreken alles 'opgehangen' aan de bedreiging van de korhoenders, terwijl het toenemend aantal vos sen en roofvogels een veel grotere bedreiging is. En bescherming van overig wild? Op de berg leeft ver houdingsgewijs veel minder groot en klein wild dan in de gebieden er omheen. Er wordt ook veel min der wild aangereden op de Toeris tenweg dan bijvoorbeeld op de Helhuizerweg. Dan is er het argu ment van vervuiling van de natuur. Eveneens zwaar overdreven. Ak koord, filevorming op hoogtijda- Wethouder Eb van Schooten (GB) liet desgevraagd weten dat de plannen uit het BIB- rapport, zodra goedgekeurd door de gemeenteraad van Hellendoorn en Holten, door de zogenoemde 'Minaret'- groep, een werkgroep die staat voor milieu, natuur, re creatie en toerisme', verder zullen worden ontwikkeld. Hij benadrukte dat het BIB- rapport een overeenkomst is op hoofdlijnen en dat de cate gorie 'bergbezoekers', waar Wim Eshuis op doelt, zeker geen groep is waarover de partners in de BIB-stuurgroep 'moeilijk zullen doen'. De wethouder toont ook begrip voor de bezwaren die Eshuis aanvoert. „Maar men moet de werkgroep straks de kans ge ven om ook dat nader te bekij ken. Wellicht dat er voor die mensen een oplossing uit de bus komt." Van Schooten be nadrukte nog eens dat de tot standkoming van het BIB- rapport een langdurig proces is geweest, waar van allerlei kanten door belangengroepe ringen aan 'getrokken' is. Zo als bekend staat de BIB-groep onder leiding van gedeputeer de H. Kemperman en omvat verder vertegenwoordigers van de gemeenten Hellen doorn en Holten, Natuurmo numenten, Staatsbosbeheer, het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, hef recreatieschap Salland en en kele particuliere grondeigena ren. Belangrijkste onderdelen uit het rapport zijn de afslui ting van de Toeristenweg, de alternatieve route en de finan ciering van de plannen. Grootste struikelblok in de discussie was de Toeristen weg. Daarover is nu een ak koord bereikt: volgend jaar wordt de afsluiting ver vroegd naar 17.00 uur en in het najaar van 1998 wordt de weg dan ook gedurende zaterdag en zondag gesloten. De resulta ten van die afsluiting zullen dan worden bekeken en aan de hand daarvan wordt beslo ten of verdere afsluiting in de week noodzakelijk is. Als de weg gedurende de weekeindes dicht is, kunnen bezoekers de berg op via (hoofd)steunpunten, zowel aan noord-, zuid-, west- en oostzijde van het gebied. Daar is dan, in elk geval bij de hoofdsteunpunten bij Dal- zicht en de horeca aan Hol tense kant, alternatief vervoer voorhanden, zoals treintje Bello. „Het hele plan moet in elk geval gerealiseerd zijn al vorens de weg dicht gaat," aldus Van Schooten, hoewel hij er niet zeker van is of tegen die tijd ook de alternatieve route gereed is. Gevraagd naar het standpunt van de WV, liet secretaris Jos Kamphuis weten dat volledige afsluiting slechts dan accepta bel is, als er voor voldoende alternatief, milieuvriendelijk vervoer is gezorgd. gen is er, maar om nou te stellen dat dat een belangrijke oorzaak is, is overdreven. Uitlaatgassen ko men op den duur inderdaad neer als zure regen, maar neem de bos sen in bijvoorbeeld de omgeving van Arnhem. Daar lopen notabene drukke verkeersaders pal langs. Vele malen drukker dan de speci fieke drukte die wij hier op de Toeristenweg kennen. Die bomen hadden anders dan toch allang dood moeten zijn? Weet je wat de grootste bedreiging is van de bo men? Droogte. Door het toene mende watergebruik van de groei ende bevolking is meer water no dig, waardoor het grondwaterpeil zakt." Volgens Eshuis maakt het overigens geen verschil of je nu öp de Holterberg rijdt of straks, als de weg helemaal afgesloten wordt, onderlangs langs via 'de oost' of 'de west' gaat: „De uitstoot van uitlaatgassen hebben heus het zelf de effect op de natuur. Dat B en W zich willen inzetten voor het verbeteren en uitbreiden van het fietspadennet, vindt Es huis ten slotte een goede zaak. Des te meer mogelijkheden om te ge nieten van het fraaie natuur schoon. „Maar dat dit gekoppeld wordt aan het terugdringen van verkeer op de Toeristenweg, vind ik onzin. Voor mij staat het Tos van elkaar." Evenals vorig jaar kan onder nemend Holten in december een 'kerstwensje' met de aller beste wensen voor het nieuwe jaar in deze krant laten plaat sen. In verband de verwachte drukte wordt belangstellende ondernemers verzocht nu reeds aan te geven of zij een dergelijke advertentie in het Holtens Nieuwsblad van 21 december willen laten opne men. New Generation Sports Aan de Kerkstraat 6 opent Holtenaar Jan Beunk zater dag 9 december zijn nieuwe winkel, New Generation Sports, waar men terecht kan voor medisch verant woorde voedingsprodukten en exclusieve sport- en vrije- tijdskleding. Een gesprek. Sportcommissie Naar aanleiding van het on langs verschenen rapport van de Stuurgroep Kernta ken heeft het dagelijks be stuur van de sportcommissie vraagtekens geplaatst bij een aantal voorstellen ten aan zien van de sport in Holten. Het Holtens Nieuwsblad sprak erover met voorzitter Jan Schuchard. ting Blokhut Holten opgericht. Gevolg van de huisvestingsproble men bij de Waardenborchgroep, nam toenmalige burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard het initatief om de Holtense scouts in kontakt te brengen met de St. Jorisgroep, die hun onderkomen bij een groep valide scouts in Raal te moest verlaten en onderdak zocht. Beide besturen toonden in teresse in een gezamenlijk te ge bruiken, nieuwe blokhut in Hol ten, op voorwaarde dat gebouw en grond ondergebracht werden in een nieuwe stichting. In de hervormde kerk geven de gevorderde leerlingen van het Mu ziek Onderwijs Centrum vrijdag avond 8 december een ongeveer anderhalf uur durend concert. Alle instrumenten komen aan bod en ook enkele cursisten zang zullen zich laten horen. Aan de uitvoe ring wordt tevens meegewerkt door diverse docenten. Het con cert begint om 19.30 uur, een pro grammaboekje kost een gulden. Zaterdag 9 december houdt het MOC traditiegetrouw tussen 10.30 en 12.00 uur open huis in De Boschkamp. Enige tiid geleden kondigden Martin Hols en Herman Steu nenberg aan dat er een derde druk zou komen van hun boek 'Holten in oorlogstijd', waarin de periode 1939-1945, zoals die in Holten beleefd werd, door hen is beschreven. De vraag naar het boek is nog steeds aanzienlijk, met name tijdens het vijftigjarige bevrij dingsfeest dit voorjaar. De derde en tevens laatste druk is op dit moment verkrijgbaar bij Boekhandel Heusinkveld, tel. 0548-361400 en Novalux Van de Maat, tel. 0548- 361538.. Het boek bevat circa twintig foto's en kaarten. Tot en met 5 december is het boek op bovengenoemde adressen verkrijgbaar voor 47,50 gul den, daarna wordt de prijs verhoogd naar 52,50 gulden (ingebonden met gelamineer de omslag). Op de maandelijkse bijeenkomst van de NBvP Espelo in 't Trefpunt informeerde mevrouw N. Koch- van der Meulen de aanwezigen aan de hand van dia's over de knipsel kunst. Zelf is ze vijftien jaar lang actief met deze volkskunst. De Twellose knipt onder meer kerst kaarten, geboortekaarten en hu- welijkskaarten. Ze kunnen met al lerlei scharen worden geknipt. Na de pauze mochten de dames zelf aan het werk. Eerst werd een den- neboom geknipt, waarna het sil houet van de buurvrouw op die avond werd geknipt. Iets, dat me nigeen best tegenviel. Toch een bijzonder leuke en leerzame avond. De Splose plattelandsvrou wen komen 18 december opnieuw bijeen, dan voor de traditionele kerstviering. Het einde van het jaar nadert weer en de volleybal vereniging Minto- nette organiseert dan haar jaarlijk se recreanten toernooi. Dit jaar vindt dat plaats op vrijdagavond 22 december in sporthal 't Mossink. Famihe's, bedrijven, vrienden kringen, straten en buurtvereni gingen worden hierbij uitgenodigd om te strijden voor het Holtens volleybalkampioenschap. De teams moeten gemengd zijn en er mogen per team maar twee compe- titiespelers deelnemen. De leef tijdsgrens ligt rond de 16 jaar. Voor inlichtingen of inschrijving kan men terecht tot en met 17 december terecht bij: H. Scholten, tel. 362420. De Vereniging van Vogelliefheb bers Bathmen-Holten, lid van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers, houdt zaterdag 2 en zon dag 3 december in zaal De Brink in Bathmen haar jaarlijkse onderlinge vogelshow. Op de tentoonstelling zijn kanaries, tropen- en wild zangduiven, kwartels, parkieten en divers soorten grote parkieten aanwezig. De vogelshow wordt vrijdag 1 december om 20.00 uur geopend voor leden, inzenders, genodigden en adverteerders. Het publiek is zaterdag van 10.00 tot 21.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur welkom. Er is een grote verkoopklasse aanwezig.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1