Holtens Nieuwsblad Dikke Steen officieel aan Holten geschonken 'Dikke Steen hoort gewoon onlosmakelijk bij Holten' Intocht Sinterklaas Speelgoedbeurs trekt weer volop bezoekers Gedicht over steen Ikonen in galerie De Waerdenborch Kleurwedstrijd Kloas in 't Hof U ontvangt een fraaie BON Elrie van De Dikke Steen enthousiast over verhuizing: Bazaar Welfare in Diessenplas Kerstwensjes ondernemers Jeugddienst Prijsvraag Dikke Steen Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 16 NOVEMBER 1995 Zaterdag 18 november maakt Sinterklaas met zijn Pieten zijn opwachting in Holten. Voorafgegaan dor HMV maakt de goeheiligman met zijn gevolg om 14.00 uur van af garage Rouwenhorst eerst een korte rondrit via de Oran jestraat en de Dorpsstraat naar het gemeentehuis, waar hij om 14.15 uur officieel ontvan gen wordt door burgemeester D.J. Verhoeven. Bij het ge meentehuis worden met mu zikale begeleiding van HMV Sinterklaasliedjes gezongen en maakt Sint dit jaar meer tijd vrij voor de kleintjes. Daarna vervolgt hij om 14.45 uur de rondrit door de gemeente om via Dorpsstraat, Gaarden- straat, Tuinstraat en Bosc hkampstraat om 15.00 uur te arriveren bij gebouw Irene. Daar wordt de kinderen tot en met groep vier van de basis scholen een programma aan geboden, dat ditmaal ver zorgd wordt door Harlekino. Op het programma staan goo cheltrucs, buikspreken en clowns. Het geheel duurt tot circa 16.00 uur. De desbetref fende kinderen krijgen al op school een toegangsbewijs. Eventueel kan een toegangs bewijs worden afgehaald bij het VW-kantoor. In verband met de beschikbare ruimte kan alleen in uitzonderingsge vallen worden toegestaan dat een ouder/begeleider het kind vergezelt. Zij kunnen dan plaatsnemen op het balkon. In de zaal is hulp aanwezig voor de kinderen. Bij het verlaten van de zaal ontvangen allen namens de Holtense Handels vereniging een traktaktie. Tijdens de openingsuren van de beurs was het een regelmatig komen en gaan van "koopjesjagers" (foto Bolink) Dat speelgoed duur is, vooral in deze tijd van het jaar, hoeft geen betoog. Peuterspeelzaal Dribbel houdt daarom al sinds 1990 een speelgoedbeurs in De Boschkamp. Afgelopen zaterdag was het weer zover. Reeds voor de beurs ge opend werd stonden er al mensen voor de deur. Dit jaar waren er vooral veel fietsjes en speelgoed van betere kwaliteit te koop. Was er vorig jaar nog een gebrek aan bijvoorbeeld Lego en Duplo, deze keer was het er wel. Omdat het grootste aantal bezoekers al zeer vroeg aanwezig was, was een groot deel van het speelgoed rond elf uur al verkocht. De stand van Unicef werd niet zo vaak bezocht als vorig jaar. Waarschijnlijk als gevolg van het feit dat de Wereldwinkel, die de produkten van Unicef verkoopt voor hen die belangstelling heb ben, altijd te bezoeken is. Van de opbrengst die voor peuterspeel zaal Dribbel bestemd is worden glasstiften aangeschaft. Met deze stiften kunnen de medewerkers de ramen van de peuterzaal decore ren. jaar en van 6-10 jaar. In de eerste categorie ging een chocolade eek hoorn naar Thijmen Voogt, in de tweede naar José Verhoeven. Bei den kunnen hun prijs ophalen bij Kloas in 't Hof. Ook voor alle overige deelnemers ligt een be scheiden prijs klaar. Wie tekent en kleurt de mooiste eekhoorn? Dat was de opdracht van kaas- en zuivelspecialist Kloas in 't Hof aan kinderen tot 10 jaar. Marina in 't Hof vertelt dat het idee voor de kleurwedstrijd in feit aangedragen werd door de klan ten: „We hadden een grote herfst- mand met chocola en uiteraard Ij 3 herfstbladeren, maïskolven en dergelijke in de winkel staan. Daarin stonden ook twee grote chocolade eekhoorns. De mensen vonden die zó mooi, dat de sug gestie werd gedaan om ze als prijs van een wedstrijd te gebruiken. Dat idee hebben we graag overge nomen." Aan de kleurwedstrijd namen twaalf kinderen deel, ver deeld in twee categorieën: van 3-5 Een onafhankelijke jury heeft onze oud-plaatsgenoot en oud HMV'er Wolter Wierbos onlangs de Boy Edgar-muziekprijs toege kend. Een onderscheiding op net gebied van jazz en improvisatie. Wierbos krijgt de prijs op 6 de cember in het Utrechtse muziek centrum Vredenburg uitgereikt. Trombonist Wierbos is als be roepsmusicus verbonden aan di verse ensembles en speelt veel mo derne jazz. Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 De Dikke Steen is sinds maan dagavond officieel eigendom van de gemeente Holten. Maandag middag, tijdens de eerste ronde van de begrotingsbehandeling, werd de zwerfkei symbolisch aan de gemeente geschonken door de Rijssenaren G. Lensink en A.J. ter Steege: „Wij vonden het een goede zaak dat de Dikke Steen een markante plek krijgt in het centrum van Holten. De bevol king heeft er daar veel meer aan." De raad besloot unaniem en 'met vreugde' het geschenk te aan vaarden. Met de aankoop van het perceel en het voormalige hotel De Dikke Steen aan de Rijssenseweg kwam ook de reuzekei in 1989 in bezit van bouwbedrijf Ter Steege en ar chitectenbureau Lensink. Terrein en opstallen waren gekocht met de bedoeling om er in overleg met de gemeente woningbouw en ook een woonwagenlokatie te realiseren. Het pand werd daarom kort na aankoop gesloopt. De Dikke Steen zou een soort middelpunt in die nieuwe wijk worden. De geschie denis is echter bekend: door verzet van de omwonenden werd een streep door de plannen gehaald. Het idee om ter plekke woningen te bouwen bleef echter bestaan, waardoor Ter Steege en Lensink 'categorisch' alle verzoeken om de steen af te staan afwezen. Totdat het college dit voorjaar opnieuw met die vraag kwam en het duo het inmiddels tot de conclusie was ge komen dat de Dikke Steen een veel beter op zijn plaats zou liggen in het Holtense centrum. De 'histori sche' steen werd met de overhan diging van een steentje op een voetje (presse-papier) eigendom van Holten. Ter Steege en Lensink voegden daar wel aan toe dat ze nog steeds hopen ooit woningen te kunnen realiseren op het bewuste stuk grond aan de Rijssenseweg. Dat zal niet zo simpel kunnen, gezien het feit dat het perceel di rect naast veevoederfabriek Müller ligt en de milieuvergunning in dat verband een nadrukkelijke rol gaat spelen. Burgemeester D.J. Verhoeven toonde zich verheugd over het feit dat beide ondernemers uit de Reg- gestad afstand hadden willen doen van de steen, een 'stukje historie van Holten'. Hij was van mening dat de zwerfkei zonder meer een plekje in het centrum verdiende. Hij wees daarbij op de functie die de Dikke Steen daar kan vervullen een verbinding tussen historische objecten als het voormalige ge meentehuis met daarin de Oud heidkamer Hoolt'n en de monu mentale toren van de hervormde kerk. De Rijssenaren kregen van hem de toezegging ten aanzien van naamsvermelding op de binnen kort op de Dikke Steen te plaatsen plaquette, waarop de historie wordt aangegeven. Wim Dalhui- sen (PvdA) merkte nog wel veelbe tekenend op dat bij de historische objecten in het centrum wellicht ook het onlangs door de firma „Jammer dat moeder het niet meer meemaakt, ze had hier van genoten. Het is ontzettend leuk en doet sterk denken aan hoe het destijds ging: iedereen sjouwt mee, een waar volksfestijn. Ik sla mijn vaste kooravond bewust over en ben ook zeker van de partij!" Elrie Hegeman-Nieuwenhuis, kleindochter van Marinus Wansink die eind jaren twintig eigenaar werd van de Dikke Steen, is enthousiast over het initiatief van VW-secretaris Jos Kamp huis. Na bijna zeventig jaar wordt het gevaarte vanavond, donderdag 19 november, opnieuw verplaatst. En opnieuw met mankracht, zij het ditmaal naar het centrum, naar de nieuwe bestemming op het DiWa-pleintje. Om de komst van de gigant voor te bereiden, werd deze week begonnen met de grondwerk zaamheden. Als de Dikke Steen ter plekke arriveert, is het de bedoeling dat hij direct op zijn plaats wordt gelegd: in het zand met daar omheen een 'bed' van zwarte kinderkopjes om de steen extra te accentueren. Op zijn nieuwe plek wordt de Dikke Steen daarna voorzien van een plaquette, waarop in het kort de wetenswaardigheden over de kei worden'Aangegeven. Elrie Nieuwenhuis is zonder meer van mening dat de verhuizing van de enorme zwerfkei naar het dorp geschiedkundige waarde heeft. „Net zozeer als destijds van Twenhaarsveld naar de Rijssense weg. Die steen hoort gewoon bij Holten, net zoals er andere plaatsen zijn met verglijkbare giganten, bijvoorbeeld de Amers- foortse kei. Nu het gelijknamige hotel daar niet meer is en het terrein niet meer onderhouden wordt, is het ook veel beter dat de steen in het centrum komt te liggen." •c V Elrie Hegeman (41) kan het ver haal van de Dikke Steen wel dro men. Zelf meegemaakt heeft ze het uiteraard niet; ze heeft de hele geschiedenis uitvoerig vernomen van haar vijf jaar geleden overleden moeder. Veel, voornamelijk oude re Holtenaren kennen haar ook uitsluitend als 'Elrie van de Dikke Steen'. Elrie benadrukt dat de Dikke Steen in Holten en ook in de nabije omgeving een begrip is: „Dat geldt vooral voor de oude ren, zeker degenen die er bij wa ren: „Het was voor die tijd abso luut een unieke gebeurtenis. Ik weet dat de winkels dicht waren en de kinderen vrij van school kre gen. Ook de spoorbomen werden enige tijd gesloten." Hotel De Dikke Steen Hoewel het Holtens Nieuwsblad twee weken geleden uitvoerig be richtte over de verplaatsing, blikt Elrie toch nog eens gewillig terug in het verleden. Over de ijstijd en de vondst van de kei met een omtrek van circa 5.30 meter op het land van Twenhaars-Jan. En na tuurlijk over haar grootouders Marinus en Dika Wansink, die in die tijd aan de Rijssenseweg woon den en daar enerzijds een varkens handel hadden, anderzijds een pension met ongeveer tien kamers dreven. Hardwerkende mensen, vezekert Elrie, die vaak zaterdag avond handelaren over de vloer hadden om geld te beuren. Na tuurlijk passeert het verhaal van de vergeefse pogingen van olifanten en ook de zware Belgische paarden de revue. Dat de Dikke Steen uit eindelijk terechtkwam bij het pen sion van haar grootvader, houdt volgens Elrie verband met het feit dat de burgemeester haar grootva der goed kende. Van der Borch van Verwolde had aanvankelijk voorgesteld de zwerfkei naar het begin van de Holterberg te laten transporteren; een onderneming die de gemeente zo'n 400 gulden had moeten kosten. Voor die tijd een heel bedrag en de burgemees ter kreeg de raad dan ook niet mee. „Toen klopte hij bij mijn opa aan en zei 'Als jij die steen neemt, dan heb je gelijk een mooie naam voor je hotel'. Dat is gebeurd. Mijn opa heeft de onkosten voor zijn reke ning genomen en de steen kwam naast het toen direct tot hotel De Dikke Steen omgedoopte etablis sement te liggen, waar overigens ook enkele zomerhuisjes bijston den." Het vervoer geschiedde met behulp van een ketelwagen van Ijzerfabriek Bögel uit Deventer, waar een lang touw aan was beves tigd. Onder herhaald 'hoera-ge- roep' werd deze van Twenhaars veld naar de Rijssenseweg ge sjouwd. Elrie vertelt dat later ook hotel De Swarte Ruyter op de Holterberg van haar grootvader was, die ze overigens zelf niet meer gekend heeft. Ze was 2 jaar toen hij in 1956 overleed. Haar moeder werkte voor haar huwelijk in het horecabedrijf op de berg. Elries moeder is ook jarenlang ac tief geweest in hotel De Dikke Steen, dat tot ongeveer 1960 dienst deed. Haar vader had geen interes se het bedrijf voort te zetten, hij bezat een constructiebedrijf in Wierden. Het gezin Nieuwenhuis bleef wel wonen in het pand: aan de ene kant grootmoeder Dika, aan de andere kant Elrie en haar ouders. In 1976 overleed haar va der, vijf jaar later haar grootmoe der. Elrie en haar moeder bleven er nog enkele jaren wonen en ver kochten het pand in 1986 aan Rijs- senaar Meinders die het drie jaar later doorverkocht aan bouwbe drijf Ter Steege en architectenbu reau Lensink in Rijsscn. „Mijn moeder, die wellicht door de Dik ke Steen stenen is gaan verzame len, heeft zelfs kort voor die tijd nog geprobeerd de steen te verko pen aan de gemeente, maar die zag er op dat moment het nut niet van Elrie Hegeman-Nieuwenhuis bij de Dikke Steen. Zij is de kleindochter van Marinus Wansink van het vroegere hotel De Dikke Steen: Wat vanavond gebeurt doet sterk denken aan vroeger: iedereen sjouwt mee, een waar volksfestijn." (Foto WV) in. Daarop is de zaak aan de het Rijssense bouwbedrijf overge daan. Frappant is dat de gemeente zich kort na die transactie meldde bij haar om de steen alsnog te kopen, maar toen was het te laat." Moeder en dochter verhuisden naar de Holterenkstraat. Het plan om ter plekke een woonwagen kamp in te richten en enkele wo ningen te bouwen stuitte op enorm verzet van omwonenden en werd afgeblazen. Sinds die tijd ligt het terrein braak. Elrie heeft nog steeds een zekere binding met de plek waar ze vele jaren doorbracht en ontelbaar veel voetstappen heeft liggen. „Maar wakker liggen ervan dal het er zo bij ligt doe ik heus niet hoor!," lacht ze. Ofschoon de Dikke Steen tot nu toe lange tijd verscholen ging ach ter bomen en struikgewas, was er regelmatig bekijks: „Toen ik er nog woonde, kwamen er vaak mensen vragen of ze een foto mochten maken. We kregen ook wel groepen leerlingen van de voormalige basisschool Het Kom pas op het terrein, een initiatief van oud-directeur Joop van Engbrink. Hij vond het waardevol om de kinderen iets te laten zien en horen van de geschiedenis van Holten. Ik vertelde dan het hele verhaal en daarna mochten ze vragen stel len." Eenmaal op haar praatstoel raakt Elrie maar moeilijk uitge sproken over de Dikke Steen, maar gezien de beschikbare ruimte in de krant moeten we er een punt achter zetten. Op de valreep wil ze dan nog wel kwijt dat dc verplaat sing van de kei naar het centrum vast in goede aarde valt bij de Oudheidkamer Hoolt'n, die ook al eens er op aandrong de Dikke Steen ter behoud naar het dorps centrum te halen. Eén van de liefhebberijen van Elrie Hegeman-Nieuwenhuis is het schrijven van verhalen over oude gebruiken in Hol ten. Onder meer over brulf- tneugers en kroamschudd'n. Ook maakte ze diverse (streektaal)gedichten, zoals over de steen van haar groot vader, Marinus Wansink: Mense, mense wat hebt ze etrökken wat hebt ze toch een las ehad. Wat 'n gemartel en geworstel, vuur den steen op de plaatse was ezat. 't Gung lange neet ze gauw as ze nou hen en wierumme noar de moane kunt goan. Veer lange joaren proaten en prebeern zint der an vuurof egoan. Gezamenluk kreegn ze um op zien plaatse. Iedereen nam 'n dag vrie 'j of. Vrogger kon det allemoal heel gemakkeluk de leu waren toen zo slech nog neet of. Met ingang van zondag 19 novem ber is de expositie 'Vriendschap in Klei' in galerie De Waerdenborch verrijkt met ikonen. De ikonen, die voorzien zijn van handge maakte metalen omslagen, zijn voornamelijk in Mexico vervaar digd door Hanneke Galvan-Ebe- nau uit Hengelo. Aangetrokken door de kunst om her innerlijke van de mens naar buiten te bren gen, begon zij met portrettekenen- en schilderen. In 1978 vertrok Galvan naar Mexico, waar zij zich gedurende zeventien jaar volledig aan de schilderkunst wijdde en ook schilderles gaf. Geboeid door de schoonheid van ikonen besloot zij zich toe te leggen op het ver vaardigen van deze niet-alledaagse kunst van het schilderen; ook de metalen omslagen van de ikonen worden door haar geheel met de hand vervaardigd. Hanne Galvan specialiseerde zich in deze kunst bij Padre Miguel Angel Perez Alonso, hoofd van het prachtige klooster 'Carmel Maranatha', ge legen in de bergen bij Valle de Bravo. Tijdens haar verblijf in Mexico heeft zij voornamelijk ge schilderd in opdracht van dit klooster. Hier zijn dan ook veel door haar vervaardigde werkstuk ken permanent te bezichtigen. De ikonen van Hanneke Galvan zijn in Holten te bezichtigen tot en met 31 december. Galerie/atelier De Waerdenborch aan de Oranje straat 69 is van woensdag tot en met vrijdag en ook op zondag geopend tussen 14.00 en 17.00 uur; op zaterdag van 12.00-17.00 Architect G. Lensink overhandigt burgemeester D.J. Verhoeven een steen op een voetje. Symbolisch voor de Dikke Steen, die nu officieel eigendom is van de gemeente Holten. Geheel rechts aannemer A.J. ter Steege (Foto Ten Velde Prins Harry 'Zit niet stille maar hebt wil le' luidt het motto van prins Harry van Schöppert (van Coeverden), die afgelopen zaterdag in De Poppe als op volger van carnavalsprins Jos de Bourgondiër (Kamp huis) werd voorgesteld. Evangelie Gemeente Ruimtegebrek heeft ertoe geleid dat de Evangelie Ge meente naar andere huisves ting moest omzien. Sinds af gelopen weekeinde komt de gemeente nu samen in het verenigingsgebouw van HMV aan de Dorpsstraat. Het Holtens Nieuwsblad zocht de gemeente op voor een gesprek. Zaagmolentrofee De Togaclub heeft in navol ging van vorig jaar de Zaag molentrofee gewonnen. Dit maal toonde niet het eerste, maar het tweede team zich het sterkste met een records core van 398 punten. Nijkamp gekochte pand van Ber- tus van de Bos hoort: „En dan wel in de oorspronkelijke staat..." Geen sloop dus, zoals tegen de zin van de sociaal-democraten wel ge beurd is met de ernaast gelegen ijssalon. CDA-fractievoorzitter Harry Dul vond de komst van de steen ook passen bij de toekomsti ge ontwikkeling van een gezellige dorpskom. De afdeling Welfare van het Rode Kruis houdt woensdag 22 november weer een grote bazaar in de recreatiezaal van woon- en zorgcentrum Dies senplas. Zoals gebruikelijk kan men er terecht voor de aanschaf van uiteenlopende fraaie handwerken en niet te vergeten een grote sortering sokken. Bij het rad van avon tuur kunnen prachtige prijzen worden gewonnen. Tot de traditie behoort ook de jaar lijkse verkoop van de over heerlijke erwtensoep en olie bollen afkomstig uit de Dies- senplas-keuken. De bazaar is geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Van de opbrengst worden nieuwe materialen ge kocht voor de Welfare bijeen komsten in Diessenplas. Evenals vorig jaar kan onder nemend Holten tussen kerst en nieuwjaar een 'kerstwens- je' met de allerbeste wensen voor het nieuwe jaar laten plaatsen in deze krant. Daar de verkoop van deze speciale advertenties niet meer berust bij de afdeling telefonische verkoop van de Oostelijke Weekbladpers in Enschede maar bij de acqüisitie in Hol ten, wordt belangstellende ondernemers in verband met de verwachte drukte in de cember nu reeds verzocht om aan te geven of zij een derge lijke advertentie in het Hol tens Nieuwsblad van 28 de cember willen laten plaatsen. Jong en oud is welkom bij de jeugddienst die zondag 19 novem ber gehouden wordt in De Kande laar, aanvang 15.00 uur. Het wordt een 'nieuwsuitzending' van 'Hier en Toen', waarin ds. P.W. Dekker uit Zutphen als deskundi ge betrokken wordt bij de achter grondinformatie. Centraal staan de torentjes van Babel, die vandaag de dag nog steeds worden ge bouwd. Hoe moet je bouwen? Na afloop van de dienst is er koffie. Aan de verplaatsing van de Dikke Steen heeft het Holtens Nieuwsblad een prijsvraag ge koppeld. Voordat het gevaar te op de dieplader wordt ge legd, wordt hij schoonge maakt en gewogen op de weegbrug van de firma Mül ler. Degene die het juiste ge wicht raadt of deze zo dicht mogelijk benadert ontvangt met medewerking van Tuin centrum Mulder een kleine zonnewijzer en enkele sier- keien voor in de tuin. Inmid dels heeft een flink aantal van onze lezers een gokje ge waagd. Wie alsnog kans wil maken op deze aantrekkelijke prijs kan het door hem ge schatte gewicht op een briefje met ook naam, adres en tele foonnummer in een envelop met daarop 'Prijsvraag Dikke Steen' nog tot en met vanmid dag 17.00 uur in de brieven bus van het Holtens Nieuws blad, Kerkhofsweg 18 depo neren of inleveren bij het VW-kantoor aan de Dorps straat. Met de winnaar wordt nog voor het eind van deze week kontakt opgenomen.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1