Flinke bezuinigingen op diverse terreinen Belastingvrij 'sparen' ligt nu in ieders vermogen. Zakenauto van het Jaar 1995 B/\NNINK DRIES WILLEMS HOLTEN Derde en laatste druk 'Holten in oorlogstijd' 'Krom gedacht' Mondeo 4-deurs, 5-deurs en Wagon nu voor dezelfde prij NBvP Holten Rapport Stuurgroep Kerntaken: HPC houdt bijeenkomst 'Paaltjes zijn levens bedreigend' Fienpreuvers KISOLATIE KTECHNIEK Tel./Fax. 0548-65 48 97 Hellendoorn Keizersweg 68-70, ind.ter. De Haar Holten, tel. 0548-36 19 00, fax. 0548-36 47 50 Rabobank Holten Airco tijdelijk slechts f 990,- op Ford Mondeo. Het is alweer elf jaar geleden dat het boek 'Holten in oor logstijd' verscheen. Een 472 pagina's tellende pennevrucht van Martin Hols en Herman Steunenberg, waarin de perio de 1939-1945, zoals die in Holten meegemaakt en erva ren werd, opgetekend werd. Gezien de nog altijd grote be langstelling voor de uitgave hebben Hols en Steunenberg besloten een derde druk uit te brengen, die vanaf half no vember verkrijgbaar is bij boekhandel Heusinkveld, tel. 0548-361400 en Novalux Van de Maat, tel. 0548-361538. Het boek 'Holten in oorlogs tijd' behandelt een veelheid aan onderwerpen. Beginnend met de mobilisatieperiode, de Duitse inval en de eerste tragi sche berichten dat Holtense militairen in de strijd gesneu veld waren, wordt de lezer als het ware de hele verdere oor log meegenomen. Het boek eindigt met de bevrijding van Holten -waarbij overigens vele tientallen Canadese en Duitse militairen de dood vonden - en de wederopbouw waarin bijvoorbeeld wordt beschreven hoe de Canadese erebegraafplaats op de Hol- terberg tot stand kwam. Een groot aantal onderwerpen, zoals het verzet, de luchtoor log en de bevrijding, heeft raakvlakken met de buurge meenten omdat deze niet strict binnen de grenzen van een gemeente te beschrijven zijn. Het boek bevat circa twintig foto's en kaarten. De eerste druk was destijds bin nen drie weken uitverkocht, zodat besloten werd tot een tweede druk. Ook deze was binnen enkele maanden niet meer leverbaar. Nog steeds wordt regelmatig gevraagd om het boek, met name tij dens het vijftigjarige bevrij dingsfeest dit voorjaar. Daar om besloten de auteurs tot het uitbrengen van een derde, te vens allerlaatste druk. Tot en met 5 december is het boek op de bovengenoemde adressen verkrijgbaar voor 47,50 gul den, daarna wordt de prijs verhoogd naar 52,50 gulden (ingebonden met gelamineer de omslag). Afgelopen maandag kwam het rapport voor het eerst ter sprake in de raadscommissie (II) gemeentewerken. Una nieme instemming was er over het feit dat één en ander geen gedwongen ontslagen tot ge volg heeft en dat de in het hierbij geplaatste artikel ge noemde onderzoeken moeten worden uitgevoerd. Verder besloten de fracties zich nog niet uit te spreken. Geen visie dus over het verminderen van uitgaven voor een aantal taken en tot budgettering van enkele andere taken (beschikbaar stellen van een vast budget aan bijvoorbeeld de bibliotheek). „Waarom moeten wij een principe-besluit nemen als het college het advies van de stuurgroep weliswaar over neemt, maar dat pas aan de hand van de onderzoeken en de resultaten van de inspraak van belanghebbenden een standpunt wordt bepaald? Ik vind dit een beetje 'krom ge dacht'. De stuurgroep is 'brainstormend' bezig ge weest, de belanghebbenden zijn niet gehoord. Alvorens de kerntakendiscussie te ver volgen en iets te besluiten, is het belangrijk om mogelijke reacties uit de bevolking te vernemen," aldus Jan Keve- lam (VVD). Alle fracties on derschreven zijn visie. Dick van der Torre (D66) wees op de mogelijkheid het rapport in beknopte (populaire) vorm te gieten en via publicatie in de krant of huis aan huis te ver spreiden, zodat belangheb benden na inzage via de ge bruikelijke inspraakmogelijk heid kunnen reageren. Onge veer hetzelfde geluid viel dinsdagmiddag te beluisteren in de raadscommissie (III) welzijn. Behalve het ontbre ken van reacties van belang hebbenden (met uitzondering van de sportcommissie), be nadrukten de fracties dat in tern niet of nauwelijks ge sproken is over de kerntaken discussie. Moeilijk dus om in houdelijk te oordelen, laat staan een principe-uitspraak te doen zoals het college vraagt. De conclusie was dan ook dat B en W de fracties meer tijd moet geven zich te verdiepen in de materie. Gis teren, op het moment dat deze krant ter perse ging, is het rapport ter sprake geweest in de raadscommissie (I) alge meen bestuurlijke zaken. In zaal Vosman houdt Diny Hid- dink-Dijkman woensdag 15 no vember een boekvoordracht tij dens maandelijkse afdelingsavond van de NVvP Holten. Het betreft het boek 'Bloemen voor Ada Har- ris' van Paul Gallico. De avond begint om 20.00 uur, vanaf 19.30 uur is er gelegenheid koffie te drin ken. Woensdag 22 november ver zorgt Fenny van der Wijk vanaf 9.30 uur een koffieochtend met als thema 'Feesten daarna?' De Holtense Postzegel Club HPC houdt maandag 13 november de maandelijkse bijeenkomst in dorpshuis De Boschkamp. Jeugd club Het Pincetje begint om zeven uur, de senioren een uur later. Ook niet-leden die belangstelling hebben voor filatelie zijn van harte welkom. De jeugdleden zullen zich deze avond bezighouden met de Verenigde Naties filatelie. In het onlangs gepresenteerde rapport van de Stuurgroep Kerntaken wordt voorgesteld om op een flink aantal onderde len van het gemeentelijk beleid te bezuinigen. In eerste instantie lijdt vooral het onderwijs onder de bezuinigingsmaatregelen. Zo wordt het schoolzwemmen niet meer als gemeentelijke kerntaak gezien, dus afgeschaft en wordt ook de subsiside voor het gods dienstonderwijs en de muziek leerkracht beëindigd. Eén van de belangrijkste onderdelen uit de kerntakendiscussie moet echter nog onderde loep worden geno men, namelijk alle taken van de binnen- en buitendienst van ge meentewerken. Het bewuste rapport, met de uit voerige titel 'Voorstel van de stuurgroep kerntaken voor een raadsdiscussie over de kematken van de gemeente Holten' moet de kci*ntakendiscussie in de gemeen teraad op gang brengen. B en W stellen de raad voor om een princi pe-uitspraak te doen omtrent wat nu wel die kerntaken van Holten zijn, hoe ze moeten worden uitge voerd en welke financiële conse quenties dat inhoudt. Ook moet ABS tijdelijk slechts f 990,- op de Ford Mondeo Ford Mondeo 4-deurs vanaf f worden vastgesteld welke onder zoeken nog moeten worden uitge voerd. De kerntakendiscussie moet volgend jaar zomer zijn afge rond, opdat de gemeenteraad haar oordeel kan uitspreken over het definitieve voorstel. De stuurgroep startte half maart met haar werkzaamheden. De groep omvatte de vijf fractievoor zitters met als (technisch) voorzit ter burgemeester D.J. Verhoeven. C.P. Beukenkamp, chef afdeling financiën was adviseur en drs. W.H. van den Hoek, medewerker van het organisatie- en adviesbu reau ODRP, secretaris en project leider. Afgesproken werd dat eerst naar de kerntaken wordt gekeken en daarna, bij de besluitvormings fase, naar de financiële en persone le uitkomst. Een eventuele gedeel telijke heroverweging van het (kern)takenpakket is dan niet uit gesloten. Al verscheidene jaren is aangedrongen op de kerntakendis cussie. Zinnig omdat dan, afgezien van bezuinigingen en reorganisa ties, vastgesteld wordt bij de vraag welke taken/produkten Holten als kerntaken voor de gemeente wor den gezien en hoe ze moeten wor den uitgevoerd. Doel is het vast stellen van wettelijke taken, kern taken en overige taken en het vast stellen van een lijst waarop is aangegeven dat taken verminderd of anders uitgevoerd of zelfs nage laten kunnen worden. Als kern taak wordt gezien een 'taak die de gemeente moet en/of wil uitvoeren om de gewenste doelstelling van de (lokale) overheid te bereiken'. Duidelijk is, dat de bestaande voorzieningen in stand gehouden moeten worden en anderzijds is er de wens om nieuwe voorzieningen te creëren. De financiële middelen die de gemeente beschikbaar heeft worden echter steeds beperkter met als gevolg dat prioriteiten moeten worden gesteld. Boven dien wordt de gemeente weer meer bepaald bij de verhouding tussen heffingen en voorzieningen. Als bijvoorbeeld de gemeentelijke be lastingen hoger worden, kan er meer worden besteed aan bijvoor beeld kunstobjecten, sport, zwembad, sociaal-cultureel werk enzovoorts. Een ander aspect dat aandacht krijgt is het profijtbegin sel. Bij bepaalde voorzieningen kan meer dan nu worden bepaald dat handhaven van die taak (voor ziening) afhankelijk wordt gesteld van een redelijke bijdrage van de burgers die er gebruik van maken. In het rapport van de stuurgroep wordt voorgesteld nog zes onder zoeken uit te voeren. Dat betreft het gebruik van stemcomputers, de taken van de binnen- en buiten dienst van gemeentewerken, de warenmarkt, de toekomstige orga- „Levenbedreigend vind ik ze!" Dick van der Torre (D66) wond er maandagmiddag in de raadscommissie (II) ge meentewerken geen doekjes om: de paaltjes die de schei ding tussen een fietspad en de daarnaast gelegen zandweg aanduiden, vindt hij, zeker gezien de smalte van de fiets paden op de berg, 'ondingen'. Van der Torre sprak uit erva ring, want hij liet de vergade ring weten ooit al eens door zo'n paaltje, dat 'listig verbor gen stond tussen het gras', te zijn gevallen met zijn fiets. De overige commissieleden wa ren het niet eens met de demo craat en wezen er op dat de paaltjes wel degelijk een func tie hebben: zouden ze niet worden geplaatst, dat zou het fietspad zeker kapot worden gereden door auto's of be schadigd worden door paar den. Wethouder Eb van Schooten (GB) herinnerde aan een vergelijkbare klacht over paaltjes bij een deel van het fietspad langs de Beuken laan. Die werden daarop (of moeten nog) wit geschilderd. nisatie van het openbaar basison derwijs, de sportvelden en ten slotte het gelijk trekken van de subsidiëring van de beide peuter speelzalen (Dribbel en 't Knötter- heukske, red.). Voorts wordt ge adviseerd een groot aantal activi teiten en subsidies af te schaffen of te verminderen. Wat dat betreft wordt het onderwijs het meest ge troffen: afschaffen van het school zwemmen, inclusief het daarvoor benodigde busvervoer voor de leerlingen uit Dijkerhoek en Espe- lo (bijna 12.000 gulden); afschaf fen subsidie godsdienstonderwijs op de basisscholen (7400 gulden); afschaffen subsidie vakleerkracht muziek (8400 gulden). Een activi teit van de scholengemeenschap (1310 gulden) wordt eveneens ge schrapt. Het voorstel bevat verder nog een groot aantal besparingen door het afschaffen van contribu ties of bijdragen van soms enkele tientjes per jaar aan uiteenlopende instanties. Ook wordt voorgesteld de commissie woonruimtezaken en de marktcommissie op te hef fen. De woningtoewijzing wordt overgedragen aan woningcorpora ties, in plaats van de marktcom missie komt er jaarlijks overleg gepleegd met de betrokkenen. Het gemeentelijk woningbezit wordt afgestoten. Met de luidruchtige verplaatsing van de hofbar en een voetbalwed strijd tussen het voetbalbestuur van de SV Holten en de Fienpreu vers, heeft de carnavalsvereniging afgelopen weekeinde het nieuwe seizoen ineeluid. Onder begelei ding van dweilorkest De Braand- heultjes trok het carnavaleske ge zelschap vrijdagavond van café Kalfsterman naar Boer Biet. Zon dag volgde de traditionele voetbal wedstrijd, die met 6-3 gewonnen werd door de carnavalisten. Ko mend jaar prijkt de wisselbeker dan ook bij De Fienpreuvers. Safety Pack tijdelijk slechts f 390, op de Ford Mondeo. Sparen is een prettige manier om uw vermogen te laten groeien. Minder prettig is dat u belasting gaat betalen bij meer dan 1000 rente per jaar. Daarom heeft de Rabobank twee nieuwe produkten ontwikkeld, waarbij uw opbrengst belastingvrij is. Een slim concept in drie stappen. Daarmee pro fiteert u eerst volledig van de rente vrijstelling, bijvoorbeeld met de reeds bestaande Rabo Rendement Rekening. De tweede stap is dat* u gebruik maakt van een andere fiscale vrij stelling, de dividendvrijstelling met Rabo Dividend Sparen. Hebt u nog meer spaargeld, dan maakt u gebruik van stap drie met Rabo Groei Sparen. U ontvangt dan geen rente of dividend. De opbrengst wordt simpel weg bij uw tegoed opgeteld. Die is voor u geheel belastingvrij. En uw tegoed kunt u altijd direct opvragen, zonder kosten. Wilt u meer weten? Loop dan eens binnen bij de Rabobank en haal de brochure over Rabo Dividend Sparen en Rabo Groei Sparen. Rabobank Ford Mondeo 5-deurs vanaf f 38.990,-. Ford Mondeo Wagon vanaf f 38.990,-. Mondeo nr. 1. Een auto die zowel gekozen is tot Auto van het Jaar 1994 als Zakenauto van het Jaar 1995, kan alleen maar de beste zijn. Mondeo dankt dit aan zijn geweldige pres taties en veiligheid. Naast de standaard airbag voor de bestuurder, is Ford's unieke Dynamic Safety Engineering concept on zichtbaar maar in alle facetten doorgevoerd. Dat er maar één de beste kan zijn is duidelijk. Of we nu praten over de 4-deurs, de 5-deurs Ford Safety Pack tijdelijk slechts f 390,- ABS tijdelijk f990,- Uw voordeel f 2.000,-. Airco tijdelijk f 990,-. Uw voordeel f 2.000,-. Alle Wagons voor de prijs van een 4-/5-deu Uw voordeel f 2.500,-. of de Wagon. Wij maken geen verschil. Niet in kwaliteit, maar ook niet in prijs. 3 modellen: 1 prijs. Want deze drie modellen zijn er nu vóór een en dezelfde prijs. Extra aanbiedingen. Bovendien kunt u nu profiteren van uiterst aantrekkelijk geprijsde extra's waarmee u de Mondeo nog veiliger en comfortabeler kunt maken. Vraag ons naar Options. Elke 2 jaar een nieuwe Ford. Rabo Dividend Sparen en Rabo Groei Sparen. Belastingvrij, de hoogste opbrengst. Oranjestraat 10, Postbus 3, 7450 AA Holten Telefoon 0548-37 47 47

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 9