Canadees blikt terug op verblijf Holten (2) Wereldberoemde spel Monopoly van Parker bestaat zestig jaar Met Baby-olifantje Elefun slaagt ieder kinderfeestje Reisspellen zijn de perfecte zoethouders Pisa wan Jumbo in nieuw jasje gestoken Mannen van het woord Uit buiten Holten Informatiebord VW met 'Twents dakje' HOLTENS NIEUWSBLAD SPECIALE JUBILEUM-EDITIE UIT IN BEPERKTE EN GENUMMERDE OPLAGE Mintonette verliest Jaaragenda Uitbreiding voor de MAC Concert HMK L u i s t e r 's NAAR: DONDERDAG 2 - NOVEMBER 1995 - Twee weken geleden publiceer den vij de eerste 'aflevering' van een s:rie bijdragen die de Cana dese veteraan Eric J. Slater liet opnenen in The Parkhill Gazet- te, eoi krant die in Parkhill (On tario verschijnt. Slater verbleeft een Heine twee weken in Holten en d redactie besloot delen van deze impressies niet aan haar le zers te onthouden. Een bewijs dat het verblijf in Holten veel Caradese oud-strijders nog lang zal leugen. 'Tbirsday, May 4, we attended the 50ti anniversary of the liberation of be Netherlands at the Holten Canadian War Cemetery. This is jusi north of the city of Holten, whre 1355 Canadians were laid to res. This being a special year, the Ditch people made us aware of the hoiour these graves receive. Every ye.r on May 4 a service is held for and by the childern m loving me mory of the fallen heroes. Also on Christmas Eve the children place memorial candles on the graves. The Dutch people feel it is impor tant to give much attention to the children. To them, it may only be history. However they feel they should learn the brutalities of war and how they must never let it happen again. We were adressed by the school childeren and wat ched them, one by one, lay flowers on each grave of the fallen sol diers... who lost their lives for free dom today. The hymn sung to us by the children brought shivers and tears over the crowds. This was followed by an address by Canadian cabinet minister Law rence MacAuly, Secretary of State (veteran affairs). The service en ded with the playing of both natio nal anthems to join us as one peop le. We walked among our fallen friends, trying to extend our respect for all. Row upon row of white headstones were ahead of us. The grounds were kept immaculately. A beautiful monument, accompa nied by both the Canadian and Netherlands flags, stood to open the cemetery. I must add that to see the younger generation honouring the Canadian veterans and our fallen brothers and sisters, was a heart moving sight. They were proud and pleased that they could repay us, even in small ways, the debt they thought their country owed us. Never will forget the five years of horror that Canada helped free them from. I'm satisfied our brothers and sisters will be well taken care of throughout the years to come.' Eric J. Slater (wordt vervolgd) Johannes Rhedeman- nus De classis Deventer nam de tijdelijk gestaakte of teniet ge- gane Reformatie op het platte land weer zo spoedig als mo gelijk ter hand. 'De van leer aars ontbloote gemeenten' werd bericht dat zijn naar een predikant moesten omzien. Zo ook Holten. Aan deze classica- le opdracht werd in 1607 vol daan. In dat jaar werd kandi daat Joannes Rhedemannus tot nieuwe voorganger beves tigd. Daarmee kwam een ein de aan de vacature, in 1605 ontstaan door de vlucht van ds. Christophorus Halein naar de stad Deventer. Ditmaal was aan de marke van Holten geen medezeggenschap toege kend bij het doen van een keuze. De bestuurders ver klaarden het beroep dan ook onwettig, doch de drost van Salland kwam kerk en predi kant te hulp. De ambtenaar tijdens het Bestand en Vrede, ook wel baljuw genoemd, was Gerhard van Warmelo, die in 1596 woonde op het huis Ve- nebrugge bij Hardenberg. Tevoren, anno 1567, was deze functie in handen van Eggerik Ripperda tot Buxbergen (plm. 1530-1593) gekomen. In 1570 werd hij gedeputeerde van Overijssel. Hij was weliswaar een verstandig man, maar 'be minde wat veel de drank en leefde op te grote voet'. Agnes van Ittersum was in 1561 zijn vrouw geworden. Rhedeman nus mocht zijn reeds begonnen arbeid voortzetten, onder voorwaarde dat hij genoegen zou nemen met zijn trakte ment. Dominee Rhedeman nus is twintig jaar in Holten geweest. In 1627 is hij plotse- ling gestorven. Zijn weduwe Catherina werd financiële bij stand toegekend. Het echt paar had een zoon, Comelis Rhedemannus. Het is niet on waarschijnlijk dat Joannes Rhedeman junior, in 1624 on derwijzer in Holten, eveneens een zoon was van de Holtense predikant. De toevoeging 'ju nior' wijst althans in die rich ting. W. Otten Hilversum Lochemse Schouwburg Willeke Alberti geeft 28, 29 en 30 november drie galaconcerten in Carré in Amsterdam. Daaraan voorafgaand brengt zij hetzelfde programma als try-out in een zes tal andere theaters in Nederland, waarvan de Lochemse Schouw burg het enige is in heel Oost- Nederland. Het programma 'Wil leke in concert' is er te zien op dinsdag 7 november, aanvang 20.00 uur. Een programma vol bekende, geliefde liedjes, met het Gala-orkest onder leiding van Ed win Schimscheimer. De entree prijs bedraagt 35 gulden. Woens dag 8 november presenteren de vijf swingende heren van Montezu ma's Revenge een geheel nieuw a capella gezongen programma, ge titeld 'De Omval'. Zeer muzikaal, vol humor en opnieuw op verras sende wijze gepresenteerd. Even eens een try-out die om 20.00 uur begint. Vrijdag 10 november is Harrie Jekkers vanaf 20.00 uur te gast in de schouwburg met een nieuw soloprogramma 'Het ge heim van de lachende piccolo', waarin hij opnieuw een reis om zijn egen wereld maakt (try-out). Voor meer informatie en het be stellen van kaarten kan men zich wencen tot de Lochemse Schouw burg tel. 0573-251081. De Leeuwenbrug De nieuwe Deventer schouwburg De Leeuwenbrug, die het laatste weekeinde van november officieel de poorten opent en wordt toege rust met alle nieuwe snufjes op net gebied van theatertechnie, heeft de voorstellingen van Paul de Leeuw op 14 .en 15 november moeten afgelasten. De Leeuw heeft toege zegd dat hij graag een andere keer naar Deventer komt. Wanneer en met welk programma is nog onbe kend. Tot op het laatste moment is geprobeerd de voorstellingen wel door te laten gaan, zelfs met hulp van de schouwburgen van Lochem en Zutphen. De complexiteit van de zeer moderne theatertechnische installaties vergt toch meer tijd dan aanvankelijk was ingeschat. Na drie nipte verliespartijen kwam het niet te onderschatten RIVO 3 uit Rijssen op bezoek. Na een trage start stoomden ze door tot 1- 2. Die stand was duidelijk een keerpunt in de wedstrijd. Na vele lange rally's trokken ede Holtena ren uiteindelijk aan het kortste eind 3-15. De tweede set gaf het zelfde beeld, passes die niet de zuiverheid bezaten die een goede aanval vereist, opslagen zonder pressie en verdedigend niet sterk, werd ook de tweede set verloren 6- 15. In de derde set trokken ze alles uit de kast. Met verschillende om zettingen in de basis opstelling werd er verwarring in het veld gebracht. Via 8-1 en 8-10 wisten de gasten uit Rijssen te winnen met 13-15. Hierdoor werd de eind stand 0-3. NOVEMBER 3 november: Chr. Ontspannings Clul met blijspel in De Kandelaar 4 november: Chr. Ontspannings Clu!> met blijspel in De Kandelaar 10 lovember: zang-praiseavond in De Kandelaar 11 aovember: speelgoedbeurs in DeBoschkamp; Elfde van de Elfde cv De Fienpreuvers 17 november: najaarsconcert Hdtens Mannenkoor 18 november: intocht Sint Nico las 25novcmber: J ubileumshowcon- ce.t HMV in de sporthal met me dewerking van Margriet Eshuys; Jioileumreceptie en feestavond M\C De Holterberg DECEMBER 8lecember: 19.30 uur, leerlingen- concert MOC Holten 9 december: 11.00-12.00 uur o>cnhuis MOC Holten in De Bischkamp; kerstmarkt in de v»ormalige Ehag-garage II december: jubileumviering FBvP Holten (50 jaar) 1> december: Kerstmiddag Be- j;ardensociëteit 2) december: volkskerstzang in De Kandelaar 26 december: MAC kerstpuzzel- 1 juni: Straatvoetbal op Meer- nanskamp 2 juni: Allard van Bruggen-toer- tooi op Meermanskamp 'A t/m 23 juni: Dijkerhoeks feest AUGUSTUS 0 augustus: Triathlon Holten 16 t/m 18 augustus: School- en volksfeest Espelo Maandagochtend 6 november overhandigt Jantje Wiggers sym bolisch het inmiddels geplaatste informatiebord met 'Twents dak je' naast het VW-kantoor aan de Dorpsstraat. Het bord is vervaar digd met geld, dat wijlen J an Wig gers aan de VW schonk. Wiggers had een aantal instellingen in Hol ten, waaronder de VVV, na zijn overlijden een bedrag toegezegd dat naar eigen inzicht kon worden besteed. Zelf was hij jarenlang be stuurslid van de VVV. MAC De Holterberg is van plan 't Stuurhuus annex berging uit te breiden met een bijkeuken en een stallingsruimte voor de jury- en toiletwagens. Het bouwplan is evenwel niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende be stemmingsplan Buitengebied, om dat de stallingsruimte deels wordt gebouwd op grond met bestem ming 'agrarisch gebied met land schappelijke waarde'. Bouwen is op die gronden is niet toegestaan. Hoewel er wel voldoende ruimte is om de benodigde uitbreiding bin nen het huidige perceel te realise ren, is de gemeente met de MAC van mening dat deze, gezien de situering en het gebruik van de bestaande bebouwing, op de nu aangeduide lokatie het meest lo gisch. B en W stellen dan ook voor om een voorbereidingsbesluit te nemen voor gedeeltelijke herzie ning van het bestemmingsplan. Gaat de raad akkoord, dan kan de MAC een bouwvergunning krij gen. Volgende week komt het voorstel eerst voor advies in de raadscommissie (I) ruimtelijke or dening. In het VW-kantoor Nijverdal, Grotestraat 59, worden donder dagmiddag 9 november de prijzen uitgereikt van de fotowedstrijd die in het Reuze Heuvelmagazine 1994 was uitgeschreven. Fotograaf Jan Herman ten Velde heeft de inzendingen bestudeerd en een eerste en tweede prijs toegekend. De winnaar van de eerste prijs is een Nijverdaller, de tweede prijs gaat naar Deventer. Een aantal foto's, waaronder de winnende, is inmiddels gebruikt voor materiaal in een viertal nieuwe informatie zuilen die op verschillende lokaties in Hellendoorn en Holten zijn geplaatst met informatie over het gebied van de Sallandse Heuvelrug en Hellendoorn/Nijverdal en Holten in het bijzonder. Charles B. Darrow uit het Amerikaanse dorpje German- town in de staat Pennsylvania was in 1934 werkloos. Om de tijd te doden speelde hij een spel dat hij Monopoly noemde. Het spannende vooruitzicht op rijkdom en roem van het spel, zette hem ertoe aan om het zelf te produceren. Darrow schakelde een bevriende drukker in, en met zijn hulp verkocht hij maar liefst 5.000 spellen aan een warenhuis in Philadelphia. Toen de vraag steeds groter werd, en Darrow het in zijn eentje niet meer voor elkaar kreeg, stelde hij Parker Brothers voor om het over te nemen. Zo kwam Parker in 1935 in het bezit van de rechten van het spel, dat nu, zestig jaar later, in 43 landen onder licentie wordt uitgebracht en in 26 verschillende talen. Monopoly viert dus zijn zestigste verjaardag, een diamanten jubi leum, dat niet zonder passende verrassing wordt gevierd. Ter ge legenheid van Monopoly 60 jaar is de Jubileum Editie uitgebracht. Een speciale genummerde editie van het klassieke Monopoly-spel, waarbij de uitvoering zeer luxe is. Aan alle onderdelen van het spel is speciale aandacht besteed. De bronskleurige pionnen, houten huizen en hotels en de rijkelijk geïllustreerde bankbiljetten dra gen een luxe sfeer. De speciale jubileum-editie bevat tevens een dobbelsteenbeker in de vorm van een hoge Monopoly hoed, twee prachtige opbergladen en een handige 'bank' om het geld in te bewaren. Het spel is verpakt in een exclusie ve doos met 'gouden' glans. Ten slotte zit er een boekje bij met de spelregels van Monopoly. Mono poly 60 jaar is in beperkte oplage verkrijgbaar. Elk exemplaar is voorzien van de datum van ver vaardiging, een eigen oplage-num mer en een briefje van Rich Uncle Pennybags, het getekende figuur tje dat zo typerend is voor Mono- poly. Vanaf 10 laar Monopoly 60 J aar J ubileum Editie van Parker is geschikt voor ieder een vanaf 10 jaar en kan gespeeld worden met twee tot zes spelers. Het doel van het spel is om de rijkste speler te worden door het kopen, verkopen en verhuren van onroerend goed. Elke speler be gint met eenzelfde bedrag, geeft Monopoly bestaat als spel zestig jaar. In 43 landen is het uitgebracht en in 26 verschillende talen. Vanwege het diamanten jubileum brengt Parker een bijzondere editie van het spel uit. Foto: Parker dit tijdens het spel uit aan aanko- andere spelers of de bank. Wie portie geluk heeft bij het dobbe- pen, betalingen aan de bank of verstandige aankopen doet, kien Ien, maakt een redelijke kans om te andere spelers, en krijgt geld van investeert, en verder een redelijke winnen. Elefun, het baby-olifantje, haalt heel diep adem, en blaast het de bedoeling dat de peuters ze met een netje vangen, dan via zijn lange slurf, die meer dan een meter lang is, De kinderen vanaf 4 jaar, voor wie Elefun bestemd is, veertig vlinders de lucht in. Als die in de lucht zweven, is mogen proberen zoveel mogelijk vlinders te vangen. Heel belangrijk is het om de blau we vlinder te vangen, want die is heel zeldzaam, en levert dus zon der meer een punt (een plastic vlinder) op. Elefun - uitgebracht door Parker - bestaat uit een baby- -olifantje, dat op batterijen werkt. Het spel is eenvoudig van opzet, maar bezorgt zonder twijfel de kleintjes vele uren speelplezier. Het actiespel, van Parker, leent zich uitstekend voor kinderfees tjes. Ouders kunnen er voor bijna 99% van op aan dat de inzet van Elefun - te spelen met twee tot vier spelers - elk feestje doet slagen. Elk kinderfeestje wordt een succes met Elefun. Via de lange slurf worden veertig vlinders de lucht ingeblazen, waarna de peuters ze moeten vangen met een netje. Foto: Parker Vele spellen die we kennen in de groot formaat uitvoering worden door de fabrikanten nu ook uitgebracht in reisuitvoe- ring. Zodoende kan iedereen die 'verslaafd' is aan een bepaald spel, en die op reis moet, toch zijn of haar lievelingsspel meene men voor onderweg. Jumbo bracht vier van die spellen in mini-formaat uit. Mixed up bevat twaalf meta len 'puzzels'. Per puzzel zijn iedere keer twee metalen vor men in elkaar gedraaid. De opdracht is om ze uit elkaar te krijgen, zonder dat dat met flinke kracht gepaard gaat. Het is een kwestie van de puzzel goed bekijken om de oplossing te vinden. Een waarschuwing is wel op z'n plaats: de puzzels van Mixed Up kunnen sommige mensen onrustig maken en wellicht zelfs hun nachtrust kosten... Mixed Up is geschikt voor spelers vanaf 8 jaar. Het aantal deelnemers is eigenlijk niet aan een limiet gebonden. Pirn Pam Pet is een bekend vraag- en antwoordspel. De speler moet een vraag beant woorden. Het te geven ant woord moet beginnen met de letter, die tevoorschijn komt door het draaien van de schijf. De draaischijf, scorebaan en kaartjes vormen een geheel, waardoor Pim Pam Pet overal te spelen is. Geschikt voor twee tot vier spelers vanaf 8 jaar. De speelduur is ongeveer dertig minuten. Ook Stratego is in een reisuit- voering uitgebracht, zodat het spel overal in past: in de kof fer, schooltas of dashboard kastje. Dankzij het uitgekien de opbergdoosje - dat tevens als speelveld dient - is de kans op verlies van speelstukken zo goed als nihil. Look is een aardig spel, dat overal te spelen is: thuis, op straat, in de auto, het vlieg tuig, op de boot... In een cirkel zijn allerlei afbeeldin gen afgedrukt. Elke keer als een speler een voorwerp ziet, dat is afgebeeld op zijn 'cirkel' moet deze zo snel mogelijk het bijpassende klepje dicht klappen. Wie het eerste alle klepjes dicht heeft geklapt, is winnaar van dit spel. Look is geschikt voor spelers vanaf 8 jaar. Vrijdag 17 november geeft het Holtens Mannenkoor zijn tradi tionele najaarsconcert. Dat de concerten van het HMK bijzonder gewaardeerd worden blijkt telkens weer uit de goede zaalbezetting. Deze keer wordt de zang van het mannenkoor afgewisseld door het een jaar oude (beter jonge) koor Amazing, een koor, dat door re pertoire keuze al aardig in de be langstelling staat. Beide koren worden geleid door jonge dirigen ten, wat tot uitdrukking komt in de verfrissende aanpak van de te zingen stukken. De liederen zullen bestaan uit de kerkelijke tradities van zowel oost als west en daar naast werken bevatten van compo nisten met naam zoals onder ande re Mozart en Bruckner. Het con cert wordt gehouden in De Kande laar en begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Pisa van J umbo, dat al een behoorlijke mate van bekendheid en populariteit genoot, is nu uitgebracht in een nieuw jasje. Twaalf nummers omvat de cd 'Robert Leroy', genoemd naar de artiest met diezelfde naam, die is uitgebracht door Bunny Music. Liefhebbers van Nederlandstalig repertoire komen op dit album ondermeer 'Ik droom alleen maar van jou', Wil je me vanavond', 'Morgen gaan we samen dansen' en "n Zomers gevoel tegen'. Joel, album van de jeugdige De venter zanger, uitgebracht door Mercury. Bevat acht nummers, waaronder 'Later word ik wereld beroemd', 'De hele zomer vrij', 'De boekentasblues' en 'Kam pioen van de buurt'. De opzet van het spel is om man netjes en koffertjes op de toren te plaatsen. De toren zelf staat nogal wankel, en even niet opletten, of een mannetje of koffertje verkeerd plaatsen, betekent dat de toren te ver overhelt, en de mannetjes en koddertjes van de toren vallen... En wie daar de oorzaak van is doet er langer dan de andere spelers over om al z'n mannetjes en kof fertjes geplaatst te krijgen op de toren van Pisa, wat het uiteindelij ke doel van dit spel is. Pisa is geschikt voor twee tot en met vier spelers vanaf 5 jaar. De speelduur bedraagt ongeveer vijftien minu ten. Bij Pisa moeten de spelers zo snel mogelijk al hun mannetjes en koffertjes op de toren plaatsen, zonder dat deze er vanaf vallen. Foto: Jumbo De TROS vierde in 1994 haar jubileum met een bijzonder TV-gala. Een bijzonder optreden daarbij was dat van het trio Ernst Danile Smid, Henk Poon en Mar co Bakker, de drie grootste Neder landse zangers uit de klassieke mu ziek. Onder de naam de '3 Bari tons' (met een knipoog naar de drie voetbaltenors) trad dit trio op. Aanvankelijk was het de bedoeling dat ze eenmalig zouden optreden, maar een en ander sloeg zo aan, dat de heren onder muzikale leiding van Harry van Hoof in Londen een hele cd volzongen, genaamd '3 Baritons', dat werd uitgebracht door Columns Disc. De cd bevat dertien nummers met een totale speelduur van 59 minuten en 29 seconden. Het album bevat onder meer 'The Impossible Dream' uit 'Man of La Mancha', The Music Of The Night' uit The Phantom of the Opera' en een Weense en Italiaanse medley. 'Samen met jou' is de naam van de bij Dino verschenen cd van Het Holland Duo. Het album telt veertien nummers, waaronder 'Aan de bar', Zolang er sterren', 'Elke zondag' en 'Kleine vogel'. 'Conquest of Paradise - The Most Beautiful Movie Themes' is uitgebracht door Dino. De cd is geproduceerd en gearrangeerd door Ruud van Es, die de achttien nummers van dit album ook in strumentaal uitvoert. Enkele be kende nummers van deze cd zijn het thema van Schindler's List, ('Everything I Do) I Do It For You' uit Robin Hood Prince of Thieves en het 'John Dunbar The me' uit Dances With Wolves. Paradise Lost - Draconian Ti mes. Uitgebracht door Music for Nations. Bevat twaalf nummers waaronder 'Enchantment', 'Yearn for Change' en 'Shades of God'. 'Work That Body - The Origi nal Workout Album 3'. Arcade- -release met dertig nummers, waaronder 'Let's Do This' van TCM, 'Push The Feeling On' van The Nightwalkers, 'Useless Man' van Minty en 'Below The Line' van The Ultimate Dream. 'Let Loose' is de naam van de cd van de gelijknamige formatie, uit gebracht door Phonogram. Twaalf nummers telt dit album, dat behal ve door Let Loose zelf mede ge produceerd is door Nicky Graham en Nik Kershaw. Op dit album staan onder meer 'Crazy For You', 'Cardboard City', 'I Belie ve' en 'Love Like There's No To- Mega Dance '95 Vol. 2. kwam uit bij Arcade. Liefst 21 bijdragen zijn op deze cd gezet, waaronder 'Love U More' van DJ Paul El- stak, Living Without Tour Love' van Interactive, 'Can You Feel The Pain' van Hyper Pearl en Think of You' van Whigfield. Bert Heerink - Storm na de stilte. Uitgebracht door CNR Music. Twaalf nummers telt dit album, waaronder "t Beest is los (The Heat Is On)', 'Rocksterren (Black Velvet)' en 'Stof in de wind (Dust In The Wind)'.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 9