Holtens Nieuwsblad Zonnebloem wil meer ondersteunende leden Koopavond nu definitief verplaatst naar vrijdag Pastoriestraat wordt alsnog heringericht Wijnmarkt verandert mogelijk van opzet Floralia trekt veel bekijks Donoravond Expositie U ontvangt een fraaie BON ^rewi de zonn< dt.cm R Eindelijk meer eenheid in openingstijden op maandag Maandag Verzet van PvdA, CDA en VVD Nijkamp koopt pand Smidsbelt Collecte Nieuwe zender op de kabel Gezinsdienst Komend voorjaar Hottens Nieuwsblad DONDERDAG 5 OKTOBER 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 In verband met de matige in teresse onder ondernemend Holten voor deelname aan de wijnmarkt, zal de Holtense Handelsvereniging onderzoe ken of de markt volgend jaar in de huidige opzet wordt doorgezet danwel een ander karakter krijgt. Voorzitter Albert van de Maat liet tijdens de ledenvergadering in zaal Vosman weten dat het vooral de laatste keer een kwestie van 'mensen over de streep trek ken' is geweest: „Voorheen waren er problemen met nat tigheid. Daar is met tenten en dergelijke wat aan gedaan. Die investering ging ten koste van de oude ambachten die we er voorheen bij hadden. Maar nu blijft men alsnog weg. Van meedoen zullen de meesten financieel niet veel wijzer worden, het gaat hier echter om het belang voor Holten. Het is gewoon goed om af en toe iets in te doen in het cen trum, 't bezorgt Holten een positieve uitstraling." Gesug gereerd werd de markt moge lijk vroeger in het seizoen te houden, maar dan wel onder een andere naam. „De oor spronkelijke bedoeling was om de vaste klanten kennis te laten met produkten. Doe je het eerder, dan heb je ook veel toeristen en schiet je dat doel voorbij." De koppeling met de Keunefeesten werd niet als 'must' beschouwd. Mogelijk dat daarvoor weer iets anders zou kunnen worden georga niseerd. Volgens Kamphuis zou de markt, die vorige maand uitsluitend op de Smidsbelt werd gehouden, wel kunnen worden uitge breid, zij het met ook handel van buiten. Open inschrijving al met al, met dan wel het risico dat meerderen van een zelfde branche deelnemen. /e tentoongestelde bloemstukken oogstten zoals altijd veel bewondering roto Bolink) orige week vrijdag werd op de lijkerhoekse school de 27ste Flo- ilia gehouden. Schooldirecteur in Victor Dorlas constateerde irheugd dat de belangstelling 's liddags buitengewoon groot was n dat de tentoonstelling ook 's vonds uitstekend bezocht werd. iezien het feit dat de Dijkerhoek- school geen ouderbijdrage kent, de opbrengst van de Floralia de ikomstenbron voor de ouder- lad. Het thema luidde ditmaal Duitsland*. Dit kwam niet alleen de diverse bloemstukjes naar oren maar ook bij de verschillen- e andere activiteiten die de Flora- a omlijsten werd daar aandacht an besteed. In verband hiermee raren ook flessen wijn en druiven n de bloemstukjes verwerkt. De erste prijs van de bloemschik- Maandag 9 oktober houdt het plaatselijke Rode Kruis in de sporthal de halfjaarlijkse blöe- dafnameavond. Wie als donor in aanmerking wil komen moet tussen de 17 en 70 jaar zijn en gezond. Op de avond ondergaat iedere donor een kleine medische keuring. Met hulp van veel EHBO'ers en extra ondersteuning vanuit Amsterdam wordt gepro beerd lange wachttijden te voorkomen. Donoren, met of zonder oproep, kunnen in de sporthal terecht tussen 18.30 en 21.00 uur. Hottens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd als u ons een nieuwe daarvan verzekerd abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats Hi/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Tussn 9 en 13 oktober houdt De Zonnebloem afdeling Holten een ledenwerfactie. Doel van de actie is zoveel mogelijk ondersteunen de leden te werven. Voor 15 gul den per jaar is men ondersteu nend lid. „Maar we hopen dat de actie ook enkele nieuwe vrijwilli gers oplevert en ook kan het zijn dat we via de actie zieken en gehandicapten op het spoor ko men die graag bezoek van een Zonnebloemvrijwilliger willen ontvangen," aldus mevrouw T. Aarsen. Zij is voorzitter van de afdeling. De afdeling Holten beschikt op dit moment over 21 vrijwilligers. Zij verzorgen 26 bezoekadressen ver zorgen. Wanneer de actie een aan tal nieuwe bezoekadressen ople vert wordt de behoefte aan vrijwil ligers allen maar groter. Volgens mevrouw Aarsen is het uitgangs punt bij elk bezoek de vraag 'waar mee kan De Zonnebloem van dienst zijn?' Daarmee speelt men in op de persoonlijke behoefte van een zieke of gehandicapte. Sommi gen hebben behoefte aan een diep gaand gesprek terwijl anderen al blij zijn met gewoon wat gezel schap. Maar er zijn meer mogelijk heden een bezoek aan een brade rie, museum of theater of samen met de bezoekster een cursus vol gen. Naast het thuisbezoek heeft de Zonnebloem een gevarieerd aanbod aan activiteiten voor zie ken en gehandicapten. Zo zijn er vakantieweken, dagboottochten, ontspanningsbijeenkomsten met optredens van bekende artiesten, een natuurrecreatieprojekt en de bekende Sinterklaasaktie 'Zon in de schoorsteen'. Een dergelijk om vangrijk programma kost veel geld. Mede door de jaarlijkse bijdrage van 15 gulden die een ondersteu nend lid betaalt kan De Zonne bloem, die een vereniging is van vrijwilligers die zich met veelent- housiasme inzetten voor zieken, gehandicapten en hulpbehoevende ouderen, al deze mensen zoveel mogelijk deel laten nemen aan het normale maatschappelijke leven. De afdeling Holten van de vereniging De Zonnebloem houdt volgende week een grote ledenwerfactie Daarmee hoopt men tevens enkele nieuwe vrijwilligers te kunnen begroeten (Foto Ten Velde) Mevrouw Aarsen wijst er met na druk op dat De Zonnebloem er is voor iedere zieke, gehandicapte of hulpbehoevende oudere, ongeacht hun levensbeschouwing. Voor meer informatie over De Zonne bloem of de ledenwerfactie kan men contact opnemen met me vrouw Lubberdink (tel. 363278) of mevrouw Aarsen (tel. 62192). wedstrijd, aangewezen door Henk Lammers van Marjo Bloemen, was voor de buurt de familie Wagen voort terwijl die van de school jeugd bestemd was voor Marjan Noteboom. Het raden van het pompoengewicht was een hele klus. Er lagen verschillende fraaie exemplaren tussen. De pompoen van de familie Haverslag bleek met een gewicht van 36,2 kilogram het zwaarst; het totale gewicht van de pompoenen was 802,5 kilogram. Mevrouw M. Ulfman zat hier met 788 kilogram het dichst bij en won daarmee de goed gevulde bood schappenmand. Bij het namen ra den van twee knuffelbeesten won nen Jeanet Harms en mevrouw Meijerman-Sluiter. De fietsenstal ling bood dit jaar onderdak aan twee activiteiten en een patat- kraam, de rommelmarkt was naar binnen verplaatst. Genoeg vertier dus voor jong en oud. Een ge slaagd evenement dat voor de bui tenstaander ook zeker een bezoek je waard was. Met ruime meerderheid van stemmen besloot de ledenvergade ring van de Holtense Handelsvereniging maandagavond de koopavond definitief te verplaatsen naar de vrijdag. De nieuwe situatie gaat in op 3 november, met ingang van die datum zijn de winkels open tot 21.00 uur. Om meer eenheid te krijgen in de openingstijden op maandag, werd tegelijkertijd de mening van de winkeliers gepeild. Ook op dit punt koos de meerderheid voor opening op maandagmiddag, terwijl de supermarkten en slechts enkele andere ondernemers (onder wie bakker Nijkamp) hun deuren de hele maandag open hebben. Slechts een klein aantal ondernemers houdt vast aan openstelling op de maandagochtend of blijft dicht. De nieuwe openingstijden op maandag worden met ingang van 6 november van kracht. In de hal van het gemeentehuis is van 28 september tot en met 14 november een expositie ingericht van tekeningen en schilderijen van de Wierdense Joke Holtrust. Por tretten, en dan vooral van kinde ren, zijn het kenmerkendst voor haar werk. Daarnaast wordt Hol trust geïnspireerd door dieren en planten en tekent ze af en toe een landschap. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de openingsu ren van het gemeentehuis. De verplaatsing van de koopavond houdt de middenstandsgemoede ren al jaren bezig. Meerdere malen hield het HHV-bestuur onder de leden een enquête, waarbij de uit komst telkens 'fifty-fify' was. Het bestuur wilde nu duidelijkheid scheppen en kwam unaniem tot het voorstel. Voorzitter Albert van de Maat liet weten dat daarbij rekening is gehouden met signalen vanuit leden en zeker ook vanuit de VW. Secretaris Jos Kamphuis daarover: „De laatste jaren kregen we herhaaldeüjk verzoeken van recreatieondernemers tot verplaat sing van de koopavond. De wissel dag in de bungalowparken is vrij dag. Er is een categorie die de belangrijkste zaken meeneemt en pas zaterdag de rest inslaat, maar er zijn ook mensen die dat niet willen en hier boodschappen wil len doen en tegelijk de omgeving willen verkennen." Van de Maat wees daarbij op de categorie toe risten die in Holten een vakantie woning hebben: „Zij slepen nu nog van alles mee, maar straks besparen ze zich die moeite. Dan weten ze dat ze hier vrijdagavond terecht kunnen." Volgens Van de Maat liet het bestuur zich tevens leiden door het feit dat velen donderdagavond te vroeg vinden om verse levensmiddelen in te slaan voor het weekeinde. Ook op dit punt is de vrijdag naar zijn zeggen gunstiger. Nog een catego rie die gebaat is bij de vrijdag avond, zijn naar zijn zeggen de studenten die op met het oog op het weekeinde vrijdag naar huis komen. „Het blijkt dat menigeen het toch prettig vind als de winkels dan 's avonds open zijn. Handig en in het dorp is het dan gezellig. Vaak komt men iemand tegen, maakt een babbeltje enzovoorts. Een stukje sociaal contact." Volgens de HHV-voorzitter zijn er ook branches die niet gebaat zijn bij de vrijdagavond, zoals de kap pers. Vrijdagavond is vaak uit gaansavond en met het oog daarop gaan klanten of donderdagavond of vrijdag overdag naar de kapper. De van gemeentewege veronder stelde uitzonderingspositie die Holten met vrijdagavond inn- neemt in de regio, valt volgens Van de Maat erg mee. Meerdere plaat sen in de omgeving hebben ook koopavond op vrijdag. Hij ver wacht niet dat mensen uit bijvoor beeld Rijssen, waar donderdag koopavond is, vrijdagavond naar Holten zullen komen. Wel het omgekeerde: Holtenaren die op donderdagavond daar niet slagen, zullen de avond daarop hun geluk in eigen dorp beproeven. Niet iedereen was even enthou siast over de vrijdagavond. Johan Schuppert verklaarde zelfs 'hart stikke tegen' te zijn. Een enquête in de winkel bewees dat de meeste klanten voor donderdagavond wa ren. Schuppert was van mening dat de supermarkten het meeste be lang hebben bij de vrijdagavond en herinnerde in dat kader aan de mogelijkheid dat de winkels ko mend jaar mogelijk tot 20.00 uur 's avonds geopend mogen zijn, het geen de noodzaak tot verplaatsing van de koopavond een stuk minder maakt. Ongyeer hetzelfde beeld werd geschetst door Ben te Wierik van de Méérmarkt, terwijl Wander Drent ook de personele kant van de zaak onder de aandacht bracht. Volgens fotograaf Henk Mulder speelde de koopavondkwestie 15 jaar geleden ook al en zou toen in eerste instantie met een kleine meerderheid voor de vrijdag zijn gestemd, maar werd onder invloed van 'de textiel' alsnog voor don derdag gekozen. Jos Kamphuis stelde voor de nieuwe situatie een jaar de kans te geven: „Verbind er acties aan, maak het aantrekkelijk en, kijk na een jaar of het in de omzet gescheeld heeft." Bij de uit eindelijke stemming bleken 23 le den voor vrijdagavond, 9 tegen en 8 hadden geen mening. Het besluit moet nog formeel goedgekeurd worden door de gemeenteraad. Gemeente en Kamer van Koop handel hebben overigens al laten weten geen bezwaar tegen de ver plaatsing te hebben. Een verplichting niet, uitsluitend in het streven naar meer uniformi teit inzake de openingstijden op maandag peilde het bestuur tegelij kertijd de meningen. Op dit mo ment zijn sommige winkels maan- HHV-voorzitter Albert van de Maat: Hoog tijd om duidelijkheid te scheppen over de koopavond en uniformiteit inzake de openingstijden op maandag Foto WV) dagochtend, andere 's middags open. Anderen zijn juist de hele maandag open en weer anderen de hele dag gesloten. In de zomer maanden zijn veel winkels wèl de hele maandag open. Met 28 stem men vóór, 7 tegen en 5 geen me ning werd besloten dat in elk geval de supermarkten de hele maandag open zijn. Dat geldt ook voor slechts enkele anderen winkels, waaronder bakker Nijkamp. Met uitzondering van een paar winke liers, zoals foto Mulder en De Knot, zijn daarnaast alle andere winkels vanaf 6 november op maandagmiddag open. Daar enke len nog overleggen, volgt daarvan binnenkort een definitief over zicht. Deze week is bekend gewor den dat de firma Nijkamp het veelbesproken pand van de enige tijd geleden overleden fietsenhandelaar A. van de Bos heeft gekocht. Wat er precies in komt is nog niet helemaal duidelijk. Wel dat het pand verbouwd wordt en gedacht wordt aan een hore cagelegenheid voor de 'wat oudere bezoekers'. Nijkamp liet desgevraagd weten dat de jeugd voldoende mogelijkhe den heeft in café's en dergelij ke in Holten, maar dat er op dat punt minder is voor het 'wat rustiger publiek'. Tot de mogelijkheden die bekeken worden behoort onder meer een eetacafé. Dat de riolering in de Pastorie- /Rietmolenstraat hoognodig moet worden vervangen, daar waren de fracties in de gemeente raad het vorige week wel over eens. Maar dat de wegen vervol gens worden versmald en boven dien drie snelheidsremmende verhoogde kruisingsvlakken worden aangebracht, zonder dat dit getoetst is aan een verkeers- structuurplan, dat gingen PvdA, CDA en zelfs de VAT) te ver. Eerst een vastgesteld verkeers plan, dan herinrichten luidde het parool. Voor riolering en herin richting moest de raad een kre diet van 710.000 gulden beschik baar stellen. Met een raadsmeer- derheid (GB en D66) kreeg het voorstel overigens wel groen licht. Wat betreft het onderdeel herin richting benadrukte Jan Kevelam (VVD) dat de Pastoriestraat on derdeel was van het 'vervallen' ver- keersstructuurplan. Maar nu maatregelen nemen zonder dat daar een nieuw, degelijk plan aan ten grondslag ligt, achtte hij een slechte zaak. Evenals in de raads commissie stelde Kevelam het col lege voor het voorstel terug te nemen en ermee te wachten tot er een nieuw verkeerscirculatieplan is. Woorden van gelijke strekking over de herinrichting waren er van PvdA-fractieleider Wim Dalhui- sen. Hij wees er op dat de ver keersdruk in de Pastoriestraat de laatste tijd blijkens de laatste tellin gen met 22% is toegenomen: „Als de herinrichting tot gevolg heeft dat de Pastoriestraat door de weg gebruikers wordt gemeden, dan neemt de verkeersdruk in andere straten toe en daarmee de verkeer sonveiligheid, die dan wordt ver plaatst. En als geen vermindering plaatsheeft, dan wordt de Pasto riestraat zelf onveiliger." En: „Antwoorden in de trant van 'dat het allemaal wel zal meevallen', of dat 'eerst maar 'ns gekeken moet worden hoe dat loopt', volstaat in dit kader volstrekt niet. Het is onverantwoord om op die wijze dergelijke beslissingen aan de raad K Vra6en De PvdA-kopman herinnerde er aan dat destijds niet voor niets de Masweg efn oplos sing moest bieden. Toen zou de Pastoriestraat trouwens tot 30 km- gebied worden ingericht. Dalhui- sen constateerde opnieuw het ge mis van een vastgesteld verkeers- structuurplan, waaraan het voor stel tot herinrichting getoetst had kunnen worden. Hij stemde zoals verwacht tegen het voorstel. Bij monde van Ab Stegeman sprak ook het CDA haar afkeuring uit over het herinrichtingsplan. Ook hier werd gewezen op het ontbre ken van een verkeersplan en voor gesteld één en ander pas te behan delen als er een nieuw plan op tafel ligt met duidelijkheid over herin richtingen van wegen. Dick van der Torre (D66) was van mening dat het doorgaande ver keer in Holten met 20% is afgeno men. „Als er dan ook nog 'ns geknepen wordt in de Pastorie straat, gaat menig automobilist Holten mijden en volgt de ANWB-bewegwijzering. Zo ra ken we zelfs méér verkeer kwijt." Wethouder Eb van Schooten (GB) hoorde het allemaal lijdzaam aan. Wachten op een verkeersstruc- tuurplan en dan herinrichten komt gezien de verkeersonveiligheid niet in aanmerking. „Als boven dien later blijkt dat de wegen op basis van een verkeersplan alsnog moeten veranderen en de handel er wellicht weer uit moet, zijn we qua kosten nog verder van huis." Meinders Kwalitatief hoogwaardige dienstverlening. Het leverde Meinders Euro Service vori ge week als eerste binnen de branche het ISO-9002 certi ficaat op. Een zekere garan tie voor extra kwaliteit. Architect Over circa een jaar hoopt architect Han Beeftink zijn nieuwe woning annex prak tijk te betrekken aan de Beu- sebergerweg. Zijn zoon Hans, nu nog werkzaam in het kantoor aan de Keizers- weg, begint volgend voor jaar voor zichzelf in Henge lo. Vader en zoon gaan in tensief samenwerken. Motocross Erik Eggens (125 cc), Leon Giesbers (250/500 cc) en Ja cob Barth (viertakt) houden na het afgelopen weekeinde de beste uitzichten op de na tionale titel. Op het rege nachtige Zuurbergcircuit zorgde een gemotiveerd ren- nersveld voor een spectacu lair schouwspel, dat echter niet het verwachte aantal be zoekers trok. Komende week wordt ook in Hol ten de collecte voor mensen met een verstandelijke handicap ge houden. Daarvoor komen vrijwil ligers van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen aan de deur. De overheid zorgt wel voor de meest noodzakelijke dingen (scholen, tehuizen) en de ouders van verstandelijk gehandicapten betalen ook de normale onkosten, maar er is veel extra's waar drin gend behoefte aan is: onkosten voor ontspanning, vervoer, voor lichting aan ouders en ook sport, wat een belangrijke therapie kan zijn. Bijna de helft van de op brengst van de collecte blijft in de regio, zodat dit ten goede komt aan activiteiten in eigen omgeving. De onlangs gehouden collecte van het Prinses Beatrix Fonds heeft 6209,25 opgebracht. Het Fonds zet zich in voor mensen die leven met de gevolgen van polio, spasti- citeit, multiple sclerose, spierziek ten, ziekte van Huntington en de ziekte van Parkinson. Afgelopen dinsdag is de nieuwe televisiezender VTV gestart met uitzendingen op alle EDON-ka- belnetten. VTV is te zien op het kanaal waar thans Kindernet wordt uitgezonden. Kindernet zendt dagelijks uit van 7.00-9.30 uur, VTV van maandag tot en met vrijdag tussen 9.30-11.00 uur. In het weekend wordt uitsluitend het signaal van Kindernet doorgege ven. De nieuwe zender richt zich op de jonge vrouw en is een initia tief van de zender Kindernet. VTV heeft een aantal vaste programma onderdelen, waaronder de soap 'Another world', de 'Ojevaarsjo' en 'Voel je lekker', een lifestyle- programma met Leonie Sazias. Zondag 8 oktober is er weer ge zinsdienst in de hervormde kerk, waarbij ook het Heilig Avondmaal wordt gevierd. Voorganger is ds. A.J. Leerink. Aan de dienst wordt meegewerkt door kinderen van de nevendienst en de zondagsschool. J ong en oud is van harte welkom. De dienst begint om 10.00 uur. De werkzaamheden in Pasto- rie-/Rietmolenstraat worden uitgesteld tot zeker maart/a pril 1996. Wethouder Eb van Schooten liet maandag tijdens de vergadering van de raads commissie gemeentewerken weten dat de Waterleiding Maatschappij Overijssel (WMO, PTT en IJsselmij de benodigde buizen en kabels niet in voorraad hebben. Het materiaal kon pas besteld worden op het moment dat er definitief opdracht voor was van de gemeente. Van Schoo ten: „En dat kon pas nadat de raad groen licht had gegeven voor de werkzaamheden." Die instemming kwam er vo rige week maandag. Eer het materiaal binnen is, zijn enke le maanden verstreken en kan volgens de wethouder op zijn vroegst in december met de werkzaamheden worden be gonnen. Daar de winter dan voor de deur staat met kans op oponthoud wegens vorst, wordt het starten van de werkzaamheden uitgesteld tot het voorjaar. Met name Ab Stegeman (CDA) vond het maar een rare zaak en boven dien een zorgelijke ontwikke ling, temeer daar er om de paar maanden overleg over geplande werkzaamheden is en daar vooraf rekening mee had kunnen worden gehou den. Hij stelde daarom voor een 'potige brief' naar de nuts bedrijven te sturen. De ge meente zal in elk geval de betrokken bewoners per brief van de vertraging op de hoog te stellen.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1