Riolering buitengebied: eerst waterwingebieden 'Schok van herkenning' over orgaan- en weefseldonatie 249.- 9* D66 en PvdA niet content met GRP Tennis titels voor Beltman enHovingh Mannen van woord $5 EIGEN RISICO NUL! DRENTHEN Telefoon 054709- Rioolrecht stijgt naar 465 Gezien in Eigen Huis en Tuin!!! Husqvarna Bladblazer Fa. Broekhuis NBvP Espelo CBP Holten Najaarsactie van Unicef ZALENCENTRUM „DE HAVERKAMP" mi Dat krijg je als je een Rabo JongerenRekening opent. Rabobank Holten Notaris bij ANBO Holten Fitness bij SV Bato Schaker Van de Griendt wint van Van Oyen Jaaragenda Boek Jan Brands over RowwenHèze: dinsdag 10 oktober, 20.00 uur De Kandelaar I DONDERDAG 5 OKTOBER 1995 HO 11 Ruim 19 miljoen gulden. Dat zijn de kosten die gemoeid zijn met het rioleren van het buitenge bied. Ongeveer de helft daarvan komt voor rekening van de ge meente. De rest wordt bekostigd uit subsidies van hoofdzakelijk de Waterleiding Maatschappij Overijssel (WMO), de eigen bij dragen van de betrokken perceel houders en het rioolrecht. Subsi die van de provincie en het zuive ringschap is er niet of nauwelijks. Wethouder Eb van Schooten (GB) laat weten dat in verband met het kostbare project het rioolrecht in de loop der jaren stapsgewijs opgetrokken wordt tot 465 gulden. Niet alle 1030 betrokken percelen worden direct op het riool aange sloten. Totale aanlegkosten en mi lieurendement spelen een belang rijke rol. Wat betreft de uitvoering van het onlangs door B en W vastgestelde Gemeentelijk Riole- rings Plan (GRP) worden drie fa sen aangehouden. Als eerste is vol gend jaar het grondwaterbescher mingsgebied Borkeld-Look aan de beurt. Dit in verband met toezeg ging van de WMO inzake subsi dies. Indien die betrokken perce len in 1998 niet op het riool zijn aangesloten komt die regeling te vervallen. Om diezelfde reden volgt in 1997 het grondwaterbe schermingsgebied Espelo. De aan legkosten in de waterwingebieden kunnen oplopen tot zo'n 25 a 30.000 gulden. In 1998 volgt het zomerhuisjesterrein De Borkeld; in fase 2 (1999) De Borkeld en het 'stuwwallencomplex', ofwel het gebied rond de Zuurberg. Fase 3 ten slotte is gespreid over de jaren 2000 t/m 2004. In die periode worden alle percelen (woningen en bedrijven) waarvoor maximaal 14.000 gulden aanlegkosten op het gerioleerd. In het kader van het Lozingenbe sluit mag met ingang van het jaar 2005 geen afvalwater meer op het oppervlaktewater of in de bodem worden geloosd. De gemeente heeft nu de zorgplicht voor het inzamelen, transporteren en ver wijderen ervan. In het GRP wordt een overzicht gegeven van de voorzieningen voor inzameling en transport van afvalwater, van het onderhoud ervan, de beheersbaar heid en ook de vervanging. Verder is er aandacht voor de verminde ring van vuiluitworp. Op grond van milieu-effecten en een kosten- baten analyse is gekozen bovenge noemde volgorde van rioleren aan gehouden. Wat betreft de aanleg kosten in de waterwingebieden: deze kunnen zelfs oplopen tot 25.000 gulden. Van Schooten ver wacht dat circa 200 tot 300 perce len in het buitengebied niet op de riolering worden aangesloten van wege de hoge aanlegkosten en het lage milieurendement. De betrok ken eigenaren zijn dan zelf verant woordelijk en moeten voor 2005 in bezit zijn van een goedgekeurd alternatief systeem. Bildragen De cruciale vraag die al maanden lang gesteld wordt is wat dat alles de betrokken burger kosten gaat. De eenmalige, eigen bijdrage voor zowel woningen als bedrijven is vastgesteld op 7000 gulden. Dat bedrag is als uitgangspunt gehan teerd, zodat voor iedere aanslui ting 7000 gulden eenmalig moet worden neergeteld. Van Schooten: „Je stuit dan wel gauw op on rechtmatigheden, zoals kleine en grote bedrijven, recreatiebedrijven enzovoorts." Uitgaande daarvan is besloten dat recreatiebedrijven naast de 7000 gulden per aan te sluiten wooneenheid (huisje of sta caravan) 750 gulden betalen. Dan Bij ons van 279.- is er het agrarische buitengebied. Ook daar geldt per perceel 7000 gulden eenmalige bijdrage. Voor een tweede bedrijfswoning die los van het bedrijf staat wordt even eens 7000 gulden berekend. Bij inwoning geldt voor de tweede aansluiting 3500 gulden. Zoals eer der aangegeven zal het rioolrecht daarnaast voor alle Holtenaren ge faseerd worden verhoogd, zodat in 2004 een 'plafond' bereikt is van 465 gulden. „Dat achten wij een aanvaardbaar rioolrecht. Daarna wordt in principe niet meer ver hoogd," aldus Van Schooten. He lemaal zeker is dat laatste echter niet. In het GRP wordt ook ge steld dat de vuiluitworp moet wor den gereduceerd. De gemeente wil dat oplossen door de persleiding van de waterzuivering op De Bor keld, die nu aansluit op het sys teem van het dorp, rechtstreeks te leggen naar de Rioolwaterzuive ringsinstallatie (RZI) aan de Beu- sebergerweg. Aan die operatie hangt echter wel een eigen prijs kaartje. Het is nog niet duidelijk hoe dat bekostigd gaat worden, wel dat alles in het werk wordt gesteld dat zo laag mogelijk te houden. Het GRP is inmiddels aan provin cie en zuiveringschap gestuurd. Op- en aanmerkingen van die kant zullen in het definitieve plan wor den meegenomen. Die definitieve versie wordt dan voorgelegd aan Voor de eerste maandelijkse bij eenkomst van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen af deling Espelo was mevrouw M. de Jager uitgenodigd. Zij showde sa men met haar schoonmoeder wel heel bijzondere kleding. "Van vod naar vlot" was het thema. Me vrouw De Jager vertelde en liet zien hoe je draagbare mode maakt van afgedankte spullen. Zo werd van een kleedje een jas gemaakt, van een jas een rok en een driedelig herenkostuum werd een mooi mantelpakje. De aanwezige leden zullen hier zeker hun voordeel mee weten te doen. Na afloop bedankte de presidente allen voor de belangstelling. de gemeenteraad. Wat betreft de eventuele aanleg van een helofy- tenfilter (bassin met zand, grint en rietplanten) wijst Van Schooten er op dat daarvoor (nog) geen richt lijnen in het Lozingenbesluit zijn opgenomen. Verwacht wordt dat dit binnen afzienbare tijd volgen zal. Op meedere lokaties is sprake van proefprojecten. Omdat de rio leringskwestie ongetwijfeld voor veel vragen zorgt onder de betrok kenen, zal de gemeente speciale voorlichtingsbijeenkomsten hou den met diverse bewonersgroe- pen, het bestuur van het zomer huisjesterrein en de agrarische sec tor. Daarover binnenkort meer. Een 'populaire' versie van het GRP wordt binnenkort huis aan huis verspreid. De CPB Holten begon het seizoen met een fietstocht naar het Rijssens museum. Na een wandeling door de tuin volgde een rondleiding, waarna koffie gedronken werd in het Parkgebouw. Vorige week donderdag werd daarop de eerste afdelingsavond gehouden. Gere formeerd predikant H.P. Mulder hield een inleiding rond het thema 'Evangelisatie vroeger en nu'. Mulder benadrukte dat contacten onderhouden in deze tijd van een zaamheid erg belangrijk is. Na de pauze werd levendig gediscus sieerd over het onderwerp. De volgende bijeenkomst is donder dagavond 26 oktober. Tijdens de raadscommissie gemeentewerken toonde Dick van der Torre (D66) zich maandag danig teleurgesteld over het door ingenieursbu reau Witteveen en Bos opge stelde GRP. Van der Torre koesterde onder meer enige argwaan ten aanzien van de objectiviteit van de samenstel lers en wees in dat verband op de wijze waarop in het stuk omgesprongen wordt met al ternatieve zuiveringssyste men (IBA's/helofytenfilters): „Dat wordt allemaal 'rück sichtslos' van tafel geveegd. Het wekt de indruk alsof men niet goed op de hoogte is van IBA-systemen en de daarbij horende richtlijnen. Ik koes ter bepaald argwaan ten aan zien van de objectiviteit van Witteveen en Bos." De demo craat was nadrukkelijk van mening dat IBA-systemen (individuele behandeling af valwater, red.) en bijvoor beeld een helofytenfilter een kans moeten krijgen. Hij zag zich volledig gesteund door Gerrit Markvoort (PvdA), die onder meer wees op een pu blicatie in het blad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waarin verre van positief over de aanleg van persriolering werd gesproken ('Weggegooid geld'). Ook de mogelijke samenwerking met omliggende gemeenten werd door hem aangehaald. Wet houder Eb van Schooten (GB) wees er nogmaals op dat veel IBA-systemen duurder zijn dan de 14.000 gulden-grens die de gemeente bij aanleg van de riolering aanhoudt. Het Lozingenbesluit bevat boven dien geen richtlijnen voor zui vering via een helofytenfilter. „Als die regelgeving wèl be kend zou zijn, dan zou de gemeente daar zeker niet on welwillend tegenover staan. Nu hebben we echter te maken met de datum van 1 januari 1998. Om subsidie te krijgen van de Waterleiding Maatschappij Overijssel voor de percelen in de waterwinge bieden, moeten we de zaak voor die datum klaar heb ben." Ab Stegeman (CDA) drong vooral aan op duide lijkheid naar de burgers. Bo vendien achtte hij net geen goede zaak dat de Holtenaren moeten opdraaien voor de meerkosten die de aanleg van riolering in de waterwingebie deen kost. De subsidies die de WMO voor de aanlegkosten in die gebieden heeft toege zegd, zouden moeten worden verhoogd. In grote lijnen kon het CDA zich verder wel vin den in het plan, evenals Ge meentebelang bij monde van Henk Wansink. Hoe de WD tegen het GRP aankijkt is nog onbekend. Jan Kevelam had zich voor de vergadering afge meld. Ingezonden Unicef houdt ook ditmaal weer een najaars-actie in Holten. In de loop van deze maand zullen een aantal vrijwilligers op pad gaan om onder andere kunstkaarten te ver kopen voor Unicef. Ook in de wereldwinkel kan men terecht. Wat niet in voorraad is, kan wor den besteld. Unicef heeft ieder jaar nieuwe artikelen. Dat houdt in dat niet-verkochte artikelen geretour neerd kunnen worden. In verband met de hoge kosten hiervan is de voorraad beperkt. Dus wie iets wilt bestellen, wees er dan tijdig bij! Bruiloften - partijen k Warme en koude buffetten Kegelen diners Stationsstraat 28 - Markelo. Tel. 05476-1292 Tot ziens: Ineke en Dinant Nijland 30 SEPTEMBER OPTREDEN "DUBLINERS" Als je het al moeilijk genoeg vindt om keuzes te maken, is het misschien beter om maar geen JongerenRekening bij ons te openen. Maar ja, dan loop je we! wat mis. Zoals je eigen pas waarmee je gratis kunt pinnen. En een prima rente. En natuurlijk het gratis cadeau dat je krijgt. En ISWOP. Welke cadeaus we hebben? Ze zweven hieronder, en het is aan jou om nu bij de Rabobank een JongerenRekening te openen en er eentje te kiezen. Succes! 'abobank Oranjestraat 10, Postbus 3, 7450 AA Holten Telefoon 0548-37 47 47 Joannes Ketteler Rond 1600 stelde de classis van Deventer pogingen in het werk om mannen van gereformeerde reli gie' aan te trekken, die de inmid dels ontslagen pastoors konden vervangen. De pastoor van Hol ten, Joannes Ketteler, verklaarde in november 1601, dat hij tot de Reformatie wilde overgaan. Kette ler en Johannes Hardenack, de 'paapvan Markelo, betuigden op 20 april 1602 ten overstaan van de classis hun instemming met de Re formatie. Beide pastoors werd daarop een examen afgenomen en als predikant geaccepteerd. Op 15 maart 1603 besloot de classicale vergadering de ingezetenen van Holten de vraag voor te leggen of zij ds. Ketteler wilde handhaven. Deze vraag werd bevestigend be antwoord. Niet lang is hij hier predikant geweest, want in 1604 werd al weer een ander 'in den dienst gevonden'. Hardenack zwaaide in Markelo ook slechts kort de herdersstaf. Op 15 maart 1603 werd hij in de gelegenheid gesteld een proefpreek te houden voor de gemeente in Wesepe. Daar werd hij spoedig tot predikant be roepen. In het eerder genoemd Handschrift-Regt staat omtrent Hardenack, dat deze anno 1610 emeritaat is verleend. Drs. P.H.A.M. Abels zegt in zijn studie 'De Broederen van Twenthe' (Al melo 1984) dat de predikant to ongeveer 1606 in Wesepe op de kansel heeft gestaan en voor 26 september 1610 is overleden. De in mijn tweede artikel omschreven procedure over Bushof werd ten opzichte van de pastoors Ketteler en Hardenack niet (meer) toege past. W. Otten Hilversum Van maandag 18 september tot en met zondag 1 oktober hebben de leden van TC Holten in de onder delen DE, HE, DD, HD en GD in verschillende speelsterkten gestre den om de eerste plaats. In de eerste week werden de dubbels gespeeld en in de tweede week de enkelspelen. De clubtitels in het enkelspel kwamen terecht bij Henrike Beltman en Erik Ho- vingh. In de tweede week werden de clubkampioenschappen ge plaagd door de weergoden met behoorlijk wat regen; ondanks dat is toch alles, soms met wat aanpas singen, gespeeld. Bijna ieder heeft wel een partij in de regen gespeeld. Hierbij bedanken we Bakkerij Nijkamp die zondag 1 oktober de spelers en de toeschouwers trak teerde op een heerlijke brunch. De deelname is weer toegenomen, want nu was de deelname bij de dubbels 111 dames en heren (1994: 85) en bij het enkelspel 62 dames en heren (1994: 55). Eerst werd er weer gespeeld in poules, zodat iedereen minimaal 2 keer kon spe len en daarna gingen de nrs. 1 (of nrs. 1 en 2) door naar de kwartfi nale, halve finale of finale. De prijzen werden beide keren uitge reikt door voorzitter Hans Tutert. Ook werden alle leden, in het bijzonder Rob Jaap Martens en Wim Meijer, die meegeholpen hebben om deze clubkampioen schappen tot een goed einde te brengen bedankt. Degenen die eerste zijn geworden in de C- speelsterkte zijn de clubkampioe nen 1995. De finale-partijen van de Clubkampioen schappen TC Holten 1995: HD-E: 1 Herman vd Willige/Henk Lohuis (6-4/6-4); 2. Richard Klein/Mark Horst; HD-D2: 1. Gerrit en Hans Bekkernens (3- 6/6-3/6-1),2. Dirk Jansen/Jan v Asselt; HD-D11. Herman Oolbekkink/Hans Zuethoff (7-6/3-6/7-6);2. Jeroen Hen driks/Jan Martijn Kors; HD-C; 1. Doeko Berghuis/Bas Revelman de Vries (6-4/6- 4) Clubkampioenen 1995; 2. Erik Ho- vïngh/Rutger Westerik; DD-D2 1. Dixie vd Assem/Irene Nijhof (6-4/6-0); 2. Mari- Donderdag 19 oktober krijgt de afdeling Holten van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) in de ontmoetingsruimte van De Boschkamp 'De Notaris op Bezoek'. Onder dit motto ver telt mr. G.H.B. Heupink, notaris te Markelo, over de jongste ont wikkelingen op het gebied van het erfrecht. Wat is de laatste jaren veranderd in het familie- en erf recht? Zijn er nieuwe ontwikkelin gen rondom de financiën bij opna me in een bejaardenhuis? Hoeven we in de toekomst niet langer eerst onze woning of onze spaarcentjes op te eten? Vanzelfsprekend is er gelegenheid tot het stellen van vra gen. De bijeenkomst in het dorps huis begint om 14.30 uur. an Olij/Dinie Ehren; GD-D2: 1. Dixie en John vd Assem (6-4/7-5); 2. Geeske Ha gen/Dirk Jansen; GD-D1: 1. Jeanet Nij land.' M a r n i x Schippers (62/6-3); 2 Ger- rie Oolbekkink/Hans Zuethoff; GD-C 1. Annemieke Klijnsma/Erik Hovingh (6 1/62) Clubkampioenen 1995; 2. Henrike Beltman/Rob Jaap Martens; DE-E: 1 Riet Zwijnenberg (6-1/62); 2. Marieke Nijland; DE-D2 1 Marja de Jong (63/6 3); 2. Irene Nijhof; DE-D11 Renée Klijnsma(6-3 6-1); 2 Jeanet Nijland. DE- C: 1. Henrike Beltman (62/61Clubkam pioene 1995; 2 Annemieke Klijnsma; HE-E 1 Henk Lohuis (3-6/62 opgave Rik); 2. Rik Oolbekkink, HE-D2: 1 Hans Bekkernens (62/62); 2. Frans Colée, HE-D1 1 Jeroen Hendriks (4-6 63/7-5); 2 Gerard Damink; HE-C. 1Erik Hovingh (6-2/7-5) Clubkampioen 1995; 2 Martijn Nijkamp. Voor degenen die hun conditie willen verbeteren of op peil willen houden, biedt de SV Bato de mo gelijkheid om deel te nemen aan de cursus Fitness-conditie. Het po pulaire fitnessuur wordt ieaere dinsdag tussen 20.00 en 21.00 uur gegeven in de gymzaal aan de Tuinstraat. Op dit moment is er nog ruimte voor enkele nieuwe cursisten. Vanzelfsprekend is het mogelijk om eerst een les gratis en vrijblijvend mee te doen om daar na te beslissen of men zich defini tief wil aanmelden. Nieuwe leden kunnen zich opgeven aan de zaal. Wie er meer over wil weten kan bellen met Bato-secretaresse Ma- rietje Eggink, tel. 362000. In de interne competitie van de schaakvereniging Holten kan de eerste verrassing worden geno teerd. Koploper Ton van Oyen moest zijn eerste nederlaag incas seren. Hij verloor van Ben van de Griendt die daarmee meteen de koppositie inneemt. Het andere topduel tussen Joep Middelink en Gerrit Luggenhorst eindigde in een ongeveer gelijkwaardig pion nen-eindspel. Uitslagen: Ton van Oyen-Ben van de Griendt 0-1,Gerrit Luggenhorst-Joep Middelink 0,60,5; Dinant van Beek-Henk van Beek 0,5-0,5; Henk Jongman-Hans van Oyen 61, Bertus van Beek-Teun Scheurwater 0-1; Karl Heinz Leisten- Gerrit Stevens 0,60,5; Erik Bosman-Dick van de Knaap 0-1; Jan van Calcar-Cees Oly 0-1. OKTOBER 7/8 oktober: Nacht om Holten 9 oktober: bloeddonoravond in sporthal 't Mossink 14 oktober: concert Campanella in NH kerk 17 oktober: zangavond in De Kandelaar De buurtschap Leunen in de Peel bij Venray kende vorige week vrijdag een ongekende invasie uit Holten. Menig lid van de familie Brands was naar Noord-Lim burg getogen om daar de presen tatie bij te wonen van het nieuwe boek van onderwijssocioloog Jan Brands: 'Een splinter van de ziel: Rowwen Hèze en het grote dorpsverlangen.' Toegezongen door een uitzinnige massa fans ging de geboren Holtenaar spon taan op de schouders van zanger Jack Poels en zijn mannen. Voor Brands betekende de kennis making met de muziek van Row wen Hèze een schok van herken ning. Als oudste zoon van een vader uit Arcen en een moeder uit Well beleefde hij in de teksten van de groep uit Horst-America stuk jes van zijn Limburgse vakantie herinneringen opnieuw. Geen wonder dat hij zich, juist klaar met zijn dissertatie over de levenserva ringen van academici met laagge schoolde ouders, eind 1992 met hart en ziel stortte op het verhaal van Rowwen Hèze. J an Brands (53) die momenteel in Utrecht woont: 'Ik dacht: wie zijn die jongens en hoe kan het dat ze zo'n eenheid uitstralen? Het was de gedrevenheid die me zo aan sprak en natuurlijk de prachtige poëtische teksten van zanger/gita rist Jack Poels.' Eenmaal het vertrouwen van de Noordlimburgers gewonnen heb bend, volgden urenlange inter views. Met voorman Poels natuur lijk, maar ook met de andere band leden, hun ouders, de fans, ex- groepsleden, producers en iedereen die maar enigszins iets aan het beeld van Rowwen Hèze kon bijdragen. Resultaat na bijna drie jaar is een prachtig boek dat afgelopen vrij dag door Jack Spijkerman in de pauze van het optreden in Leunen werd overhandigd aan de bandle den. Het bij uitgeverij SUN in Nijmegen verschenen geschrift be vat niet alleen de verhalen van de geïnterviewden, ook schrijvers als A.F.Th, van der Heijden, Ton van Reen, Jacq Vogelaar en Willem Wilmink leverden een bijdrage over hun eigen jeugdherinnerin gen, terwijl de kustenaars Ronald Tolman en Co Westerik die visueel vastlegden. Ook is er volop ruimte voor de dialectteksten van Row wen Hèze. Jan Brands: 'De teksten van Poels lieten me stukjes Limburg op nieuw beleven. Ik dacht dat het goed zou zijn om ze voor te leggen aan schrijvers van wie ik weet dat ze zelf prachtig met beelden uit hun verleden omgaan. Er is in feite weinig verschil tussen wat zij doen en wat Poels doet. Zijn teksten hebben diepgang; dat kan dus ook in de popmuziek. Dat zagen de gastschrijvers ook. Wilmink zei meteen'Met die teksten van Poels heb je iets heel moois in handen'. En Van der Heijden is echt van de muziek van Rowwen Hèze gaan houden.' Jan Brands: 'Een splinter van de ziel' uitgeverij SUN, f 29,50. ISBN: 90-6168-441-2. Kerkelijke/ maatschappelijke/culturele activiteiten uitgaande van de interkerkelijke commissie Vorming Toerusting te Holten Vanaf WA-extra wordt uw reparatie volledig vergoed zonder aantasting van no-claim! sprekers: mevr. A.R. van Netten en prof. dr. G. Maneschijn Ter ondersteuning van de lezing over orgaan- en weefseldonatie na overlijden, ten behoeve van transplantatie, zal de voorlichtingsfilm "Het Rode Testament" getoond worden. Toegang is gratis. FOCWA Voor totale Autoschade Het enige adres in Goor voor uw voorruitreparatie! 3, 7471 GG Goor Telefoon 05470 - 74907

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 11