Regenboog: zorgen over sluiproute Schoolstraat Holten moet komend jaar dieper in buidel tasten Mobil Baltes Speciale trainingen voor Diepe Heiloop jierfsttoer WVH rekt 300 fietsers iponsorloop voor couting-blokhut? orumavond D66 over Lifvalwaterverwerking Activiteiten rond Kinderboekenweek xact MMCD or Open Deurdienst Beukenlaan Uitbreiding kleutergym Rotonde Rijssenseweg voor veilige oversteek zwembad Voorverkoop NK motocross Aldi wordt wat groter Floralia in Dijkerhoek Abonnementsprijs f69,95 Losse nummers f 1,50 I DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 Een aantal leden van de afde ling atletiek van de SV Holten is in goede samenwerking met de Nijverdalse atletiekvereni ging Atletics al geruime tijd bezig met de voorbereidingen van de achtste editie van de Diepe Hel Holterbergloop over 2, 5 of 10 Engelse mijl. Het sportieve spektakel heeft plaats op zaterdag 28 oktober. Met zijn onheilspellende klank oefent de Diepe Hel Holterbergloop een steeds grotere aantrekkingskracht uit op toppers en recreanten. Jaarlijks melden zich er meer aan de start. In Overijssel geldt de loop zelfs als de grootste in zijn soort. De Die pe Hel-loop voert de atleten over de Toeristenweg door een fraai en heuvelachtig ge bied. Het bestuur van de afde ling atletiek van de SV Holten biedt belangstellenden de ge legenheid om deel te nemen aan een viertal gerichte heu veltrainingen. Een goede voorbereiding bestaat name lijk uit meer dan enkel het heen en weer lopen van het traject Holten-Nijverdal. Onder leiding van trainer Jac de Wildt uit Deventer wordt getraind op zaterdagochtend op sportpark Meermans kamp, te beginnen op zater dag 30 september, de volgen de op respectievelijk 7, 14 en 21 oktober. Aan deze speciale trainingen zijn geen kosten verbonden. Wie daarnaast nog meer behoefte heeft aan trainen onder deskundige be geleiding kan terecht op de clubtrainingen, iedere maan dag en woensdag van 20.00- 21.30 uur op Meermanskamp. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Linze Bos, tel. 363033. piifr (iele Obc lov derirjom :erdag 23 september hield de 'ielervereniging Holten de jaar- "tse Holterbergherfsttoer. Een over naar keuze 80,110 of 150 •meter. Ondanks dat het sei- la. e)en ten einde loopt, wwas de ^^langstelling in vergelijking met >rig jaar redelijk: toen 360 fiet- I rs aan de start, nu bijna 300. fpmerkelijk was het aantal deel- tmers dat uit het midden en wes- i van het land naar Holten waren ;ereisd, ondanks dat het in die jio's 's morgens al regende. De :ersvoorspelling voor onze regio is zodanig dat het prima fiets- :er leek te worden. Nadat ieder- jnvan start was gegaan begon het t/c hier behoorlijk te regenen, At enige ongerustheid bij de or- Mnisatoren teweeg bracht omdat W door de maisoogst veel zand op de wegen terecht komt en dit met regen gladheid kan veroorzaken. Ongelukken deden zich echter niet voor. het was overbodig, er hebben zich gelukkig geen onge lukken voorgedaan. Toch deed de regen een aantal deelnemers, bij de eerste rust in Den Ham, besluiten om in plaats van 150 km de 80 km te rijden. Ofschoon nat was de Holterbergherfstoertocht volgens velen een van de mooiste van het naseizoen. De organisatie werd gecomplimenteerd met de fraaie route en vooral de bepijling. Doordat de vereniging gebruik maakte van grote duidelijk zicht bare pijlen was de kans op misrij- den, want door de regen wordt het zicht minder en beslaan fietsbrillen eerder, tot een minimum beperkt. o.oi. it de Overijsselse gemeenten en OOrk de provincie verre van scheu- >tedzijn wat betreft subsidiëering >etft de nieuw te bouwen scouting- ll dlkhut, ontmoette maandag- in Ind nogal wat teleurstelling en i tiéegrip bij de raadsleden tijdens by gemeenteraadsvergadering. De (khut verrijst aan de Holtense fzenweg en wordt behalve door Waardenborchgroep gebruikt Dr de provinciale groep voor QËandicapte scouts de Blauwe ^ygels Sint Joris. Gezien het spor- ie optreden van wethouder Bets hsen, vorige week tijdens de ihsorloop voor de afdeling atle- k van de SV Holten, suggereer- DA-voorman Harry Dul hem id daarom om maar een sponsorloop te organiseren voor de collega's uit de provincie rond de huidige blok hut. De opbrengst daarvan uiter aard bestemd voor de nieuwe. Rensen vond de suggestie wel ori gineel, maar of deze zou worden uitgevoerd is vers twee. Wel zegde hij toe om serieus te trachten 'de collega's' op andere gedachten te brengen. De wethouder was overi gens niet pessimistisch gestemd ten aanzien van het wel of niet doorgaan van de bouw. In ieder geval is het sinds maandagavond zeker dat Holten 25.000 gulden bijdraagt in de bouw, op voor waarde dat het plan, zoals nu op papier, wordt uitgevoerd. !"J lering in het buitengebied ja of sieft- En wat zijn de alternatieven? p 11 oktober wil D66 de gele- iet nheid bieden daar meer inzicht {te krijgen. Daartoe wordt in De aaghchkamp een forumavond ge- (uden over dit onderwerp. De ,rs) al is open vanaf half acht. De (eenkomst wordt ondersteund lor de D66-afdelingen Hellen- •orn, Rijssen en Tubbergen. De ^eypnd staat onder leiding van Seij- Troost, vice voorzitter van de Jtenfractie van D66 in Overijs- In het forum ir. P.A.E. van telens, voorzitter van het wa- ichap Regge en Dinkel; Piet van il, milieudeskundige en steun- :tielid van D66 Holten; Holte- ir Hugo Verkerk, gebruiker van helofytenfilter; Rosemarie ide Luttikhuis-Merz, D66- slid Tubbergen en boerin en :k van der Torre, raadslid D66 >lten. Volgens D66 begint het steeds meer post te vatten dat helemaal niet zo'n goed idee is ider meer over te gaan tot mas- aansluiten op de riolering, spelen de kosten voor aanleg lor de gemeenschap en de indivi- :1e burger een belangrijke rol in. kosten van een hoogwaardig .-systeem (individuele behan- ig afvalwater) dalen bij voort- ing en die van de rioolrechten Igen met grote sprongen. Een ander aspect is volgens D66 het milieu. Gebruikers van een IBA- systeem, namelijk een septictank met zakput, weten dat je niet alles maar kan wegspoelen. Dat sys teem is door toevoeging van bij voorbeeld een helofytenfilter een hoogwaardig IBA-systeem ge worden. Het wordt steeds duide lijker dat met een IBA-systeem met een daaraan gekoppelde narei- niging een effect kan worden ge haald dat bijna volledig gelijk is aan dat van een centrale waterzui vering. Op 11 oktober kan door inleidingen en een forumdiscussie meer inzicht worden verkregen in kosten, milieu, regelgeving, het standpunt van het waterschap en niet in de laatste plaats de ervaring van de gebruikers van hoogwaar dige IB A-systemen. Zondag 1 oktober wordt in de hervormde kerk de eerste Open Deurdienst gehouden van het nieuwe seizoen. Aan de hand van het Open Deur-blad van augustus luidt het thema 'Dankbaarheid'. Voorganger is ds. P.W. Dekker uit Zutphen en muzikale medewer king wordt verleend door het in terkerkelijk kinderkoor Mozaïek. De dienst begint om 19.00 uur, vanaf 18.50 .uur is er samenzang. In een brief aan wethouder E.M. van Schooten (GB), heeft de di rectie van de protestants-christe lijke basisschool De Regenboog haar zorg geuit over de verkeers maatregelen in de Dorpsstraat- Oranjestraat en de Pastorie straat-Rietmolenstraat. Met het verbieden van doorgaand vrachtverkeer in de dorpskom, wordt gevreesd voor een toena me van vrachtverkeer in de Schoolstraat, daar veel chauf feurs de weg kennen in Holten en een sluiproute kiezen. ,,Als het verkeer na de riolerings werkzaamheden in Pastorie- en Rietmolenstraat geknepen wordt door maatregelen ten behoeve van de verhoging van de verkeersvei ligheid daar, dan is het helemaal prijs in de Schoolstraat. Het is met verkeer net zo als met water: het moet een kant uit," aldus directeur Rik Aangeenbrug. Naar zijn zeg gen gaat het college nog te vaak uit van het idee dat doorgaand verkeer voor de provinciale weg kiest. ,,Een absolute misvatting. Het blijft zich maar door de Dorps straat persen. Weggebruikers zijn nou eenmaal hardleers: ze kiezen de kortste weg." Volgens Aan geenbrug is de verkeerstoename in de Schoolstraat sinds de verander de voorrangssituatie in het dorp (kruising Dorpsstraat-Stations straat) al duidelijk waarneembaar. Naar zijn zeggen en gevaar voor de veiligheid van kinderen, van wie velen via de Schoolstraat naar school komen. In het kader van Sociale Vernieuwing heeft De Re genboog overigens nog een aan vraag lopen bij de gemeente voor verbetering van de entree van het schoolplein, handig ook als de container voor oud papier acties moet worden geplaatst. De ingang van het plein is erg smal. Probleem is bovendien, dat tegen de tijd dat de school uit gaat, aan weerszijden van de Schoolstraat geparkeerd wordt door wachtende ouders, hetgeen volgens Aangeenbrug eveneens tot gevaarlijke situaties leidt. Als alternatief noemt hij het instellen van eenrichtingsverkeer en ook de aanleg van een parkeer verbod aan uitsluitend de school- zijde van de weg. De verkeersvei- ligheidskwestie is al verscheidene malen door de schooldirectie on der de aandacht van het college gebracht. Aangeenbrug hoopt nu op enig soelaas. Maandagavond liet wethouder E.M. van Schooten tijdens de ge meenteraadsvergadering weten dat, althans tijdens de werkzaam heden in de Pastorie- en Rietmo lenstraat, inderdaad eenrichtings verkeer gaat gelden in de School straat, waarbij de Boschkamp straat als scheiding functioneert. Dus: eenrichtingsverkeer vanaf de Rietmolenstraat tot aan de Bosc hkampstraat en omgekeerd een- Als de door de gemeente aangekondigde verkeersmaatregelen in het centrum en de Pastoriestraat een feit zijn, verwacht de directie van de Regenboogschool aanzienlijke verkeerstoename in de Schoolstr&t. In elk geval tijdens de werkzaamheden in de Pastoriestraat geldt er eenrich tingsverkeer (Foto WV) richtingsverkeer vanaf de Larense- weg tot aan de Boschkampstraat. De maatregel moet het gevreesde sluipverkeer tegengaan. Mocht ook na de werkzaamheden in de Pastoriestraat blijken dat aanvul lende maatregelen gewenst zijn, dan is het volgens burgemeester D.J. Verhoeven niet uitgesloten dat de tijdelijke maatregel dan de finitief wordt. Het eventuele effect op andere straten, zoals de Tuin straat, valt nog moeilijk in te schat ten. Ook daar zouden desgewenst aanvullende maatregelen kunnen worden genomen. De werkzaam heden in de Pastoriestraat begin nen vermoedelijk in de loop van volgende maand. Op dit moment wordt nog overlegd met enkele bewonenden over aan- of verkoop van grond. Weliswaar geen verhoging van de onroerend zaakbelasting, maar de Holtenaren moeten in 1996 toch weer dieper in de buidel tasten voor de afvalstoffenheffing, de rioolrechten en de begrafe nisrechten. Uit de aanbiedingsbrief bij de gemeentelijke begro ting blijkt dat deze afgesloten is met een positief saldo van 13.00 gulden. Problemen om de zaak sluitend te krijgen waren er volgens burgemeester D.J. Verhoeven nauwelijks. De verwach ting is zelfs dat de begrotingen tot en met 1999 met een nog ruimer overschot kunnen worden afgesloten. Verhoeven: „Hol ten staat er financieel gezond voor. In deze begroting hebben we zelfs al rekening gehouden met toekomstige kortingen op de algemene uitkering uit het gemeentefonds." Daar die gelden over enige tijd anders verdeeld worden, ontvangt de gemeente vanaf 1997 zon'n twee ton minder. In 1996 is dit bedrag incidenteel beschikbaar. Voor posten onvoorzien en incidentele middelen resteert komend jaar 193.000 gulden, afkomstig uit renteop brengsten. Wat betreft de belastingverhogin gen is het voorstel de afvalstoffen heffing met 10% te verhogen. Een bedrag dat niet helemaal kosten dekkend is, het ontbrekende deel wordt gedekt uit de reserve afval stoffenheffing. Het tarief voor meerpersoonshuishoudens wordt verhoogd van 396 naar 435,60 gul den, voor eenpersoonshuishou dens van 312 naar 343,20 gulden per jaar. In twee jaar tijd bijna 100 gulden meer. Uitgaande van 100% kostendekking stellen B en W ten aanzien van het rioolrecht 9,5% verhoging voor, mede in verband met kosten voor de laatste fase van het vernieuwen van de riolering in de dorpskom, de Hoffesstraat. Daarvoor is 550.000 gulden opge nomen in het investeringsschema. Het rioolrecht wordt opgetrokken van 312 naar 342 gulden per jaar. Een heel stuk hoger worden de begrafenisrechten. „De inkom sten dekten slechts 60% van de werkelijk kosten," legt Verhoeven uit. Opzet is om deze belasting zowel volgend jaar als in 1997 met 20% op te trekken, waarmee dan een kostendekking van 85% wordt bereikt. Praktisch betekent het dat de aanschaf van een graf circa 260 gulden duurder wordt (totaal zo'n 1260 gulden). Van verdere belas tingverhoging is nauwelijks spra ke. Bij de begroting van vorig jaar werd al besloten om de toeristen belasting met ingang van 1996 te verhogen van 0,50 cent naar 0,65 cent per overnachting. Tegelijker tijd werd vastgesteld dat deze hef fing vanaf 1998 opgetrokken wordt naar 0,75 cent per over nachting. Oversteek zwembad Dat Holten zijn zaakjes goed voor elkaar heeft, houdt volgens de bur gemeester mede verband met het gevoerde beleid. Belangrijke za ken die komend jaar worden aan gepakt zijn op de eerste plaats een veilige oversteek bij het zwembad en het opknappen van de Vianen- wcg. Wat betreft de oversteek bij de Rijssenseweg volgt een voorstel voor aanleg van een rotende in de Rijssenseweg. Verhoeven: „Dan hebben we twee vliegen in één klap: veiliger en snelheidsrem- mend voor het verkeer." Voor de uitvoering is zeven ton gereser veerd. Aangezien het een provin ciale weg betreft, draagt ook de provincie een financieel steentje bij. Regelmatige klachten over de slechte onderhoudstoestand van de Vianenweg, met als gevolg ga ten in de weg, plassen, stofoverlast en dergelijke, hebben B en W doen besluiten de weg in 1996 te gaan aanpakken. Hoe, dat is nog niet bekend. „Gezien de aard en de gevoeligheid van zowel weg als gebied is een zorgvuldige inpas sing noodzakelijk," aldus het col lege in de aanbiedingsbrief. Voor lopig is er in het investeringssche ma 1996 twee ton gereserveerd. De voorbereidingen voor het opknap pen van de Espelo'dijk zijn overi gens in volle gang. De kwestie werd vorig jaar al aangekondigd bij de begroting 1995. Totaal een kostenpost van zo'n negen ton. De burgemeester vertelde dat waar schijnlijk nog dit jaar met een deel van de weg wordt begonnen. Gemeentewerf Aandacht ook voor de gemeente- werf, die een belangrijke aanpas sing zal ondergaan. Mede door de uitbreiding van het aantal activitei ten in de vorm van 'op- en over slag' van afval en het depot klein chemisch afval (kca), moet een nieuwe milieuvergunning worden aangevraagd bij de provincie. Kos ten 34.000 gulden. B en W ver wachten bovendien dat de provin cie aandringt op het treffen van diverse voorzieningen op de werf, Is dit beeld van het Beukenlaantje binnen afzienbare tijd wellicht (deels) verleden tijd? Onderzoek wees uit dat het slecht gesteld is met de bomen en dat ze zonder nadere maatregelen dreigen te verdwijnen. De gemeente stelt echter alles in het werk om ze te behouden (Foto WV) die eveneens een flinke financiële investering vragen. Zo is al bekend van het kca-depot moet worden aangepast en uitgebreid. Kosten: 65.000 gulden. Ook de opslag ruimte van koelkasten en witgoed moet worden voorzien van een vloeistofdichte vloer. Kosten circa 10.000 gulden. Alleen al deze drie factoren vergen een bedrag van totaal zo'n 110.000 gulden. In de aanbiedingsbrief benadrukt het college dat het niet de bedoeling is om tot totale sluiting over te gaan en de burgers door te verwijzen naar regionale inzamelplaatsen. „Dit beïnvloedt de motivatie niet alleen negatief, maar werkt elders dumpen van afval in de hand," aldus B en W. Daarom wordt nu onderzocht of het inzamelen van glas, kca, koelkasten en witgoed en dergelijke, blijvend op de werf kan geschieden, dan wel goedko per via bijvoorbeeld een inzame- lingsbedrijf. In 1996 kan de gemeenteraad een gebruiks- en inrichtingsvoorstel tegemoet zien ten aanzien van de Kalfstermansweide, die sinds eni ge tijd gemeentelijk eigendom is. Belangrijk gegeven daarbij is de omringende bebouwing en de toe komstige inrichting en functie van het nabijgelegen dorpscentrum. Er wordt over overlegd met de stede- bouwkundige, de algemeen be leidsvormende commissie en ove rige betrokkenen. Een opknap beurt ondergaat ook de oude be graafplaats aan de Kerkhofsweg. Van 4 tot en met 14 oktober is het weèr Kinderboekenweek. Dit jaar luidt het thema 'Beestenbende'. In het kader van de Kinderboeken week worden in de openbare bi bliotheek aan de Rörikstraat diver se activiteiten gehouden. Woens dag 4 oktober vertelt mevrouw Van Iperen tussen 13.30-14.00 uur een verhaal over dieren voor kin deren t/m 8 jaar. Vanaf 14.00 uur kunnen kinderen vanaf 6 jaar on der dc deskundige leiding van de heer Simons vliegers maken. Kaartjes zijn voor 1,50 gulden ver krijgbaar in de bibliotheek. Rond het thema wordt tevens een kleur- wedstrijd gehouden voor kinderen t/m 7 jaar. Zolang de voorraad strekt kunnen kleurplanten in de bibliotheek worden opgehaald. Ze moeten daar weer vóór 18 oktober worden ingeleverd. Alleen al voor het inleveren ontvangen de kinde ren een kleine attentie. Voor de mooiste kleurplaten zijn boven dien prijzen beschikbaar. In de bibliotheek is door Dierenspeci aalzaak Dick Zanting in verpand met Dierendag een hoekje inge richt met kleine huisdieren. Ten slotte worden gedurende de Kin derboekenweek tijdens de uitle ning boekenleggers, beestenpuz zels, bouwplaten en ballonnen uit gedeeld. Belangstellenden kunnen er de tentoonstelling van bekroon de boeken bekijken. Intern onderzoek heeft uitge wezen dat de bomen langs het Beukenlaantje in slechte toe stand verkeren. Zonder nade re maatregelen dreigen ze te worden gekapt. B en W willen er komen jaar aandacht aan besteden en aan de hand van deskundig onderzoek naar de oorzaak, zich beraden over de mogelijke oplossingen. „In dien ook maar enigszins mo gelijk, moet dit landschapse lement behouden blijven, want zoals de Beukenlaan bij Holten hoort, hoort Holten bij de Beukenlaan," verzekert het college evenwel. De huidige uren kleutergymnas- tiek van de SV Bato zijn vanwege de enorme toeloop van kleuters met een uur uitgebreid. Voor de kleuters wordt nu op de hieronder volgende uren lesgegeven in de gymzaal aan de Vrijheidslaan: Maandag: van 15.30-16.30 uur (kleuters vanaf 3V£ jaar); 16.30- 17.30 uur (kleuters vanaf 5 jaar). Vrijdag: 15.30-16.30 uur (kleu ters vanaf 5 jaar); 16.30-17.30 uur (meisjes 6 en 7 jaar). Opgave van nieuwe leden is nu weer mogelijk aan de zaal. Voor meer vragen kan men zich te allen tijde wenden tot Bato-secretaresse Marietje Eg- gink, tel. 362000 (na 18.00 uur). Sponsorloop De sponsorloop van de atle tiekvereniging is met een op brengst van 15.000 een groot succes geworden. Het geldt wordt besteed aan de bouw van een juryruimte en nieuwe materialenberging op het terrein op sportpark Meermanskamp. Rondweg Een groep bewoners van De Kol heeft zich per brief tot de gemeenteraad van Rijssen gericht om haar bezorgd heid te uiten over de door Rijssen voorgenomen aanleg van de rondweg Rijssen- west. Gevreesd wordt voor een aanzienlijke verkeerstoe name op 'onze' Rijssense weg. Volgens de bewoners is sprake van een aantrekkelij ke sluiproute van Nijverdal via Holten naar de Al. Met het oog op het Open Neder lands Kampioenschap Motocross Solo, dat zondag 1 oktober op het Zuurbergcircuit wordt gehouden, kunnen vrijdag 29 september (morgen dus) reeds kaarten wor den aangeschaft in het MAC- Stuurhuus, Beusebergerweg 37. Kaarten in de voorverkoop kosten respectievelijk 17,50 gulden (vol wassenen) en 6,50 (kinderen van 12-15 jaar). Aan de kassa gelden prijzen van respectievelijk 25 gul den en een tientje. Kinderen tot 12 jaar (onder geleide) hebben gratis AUTOMATISEREN IS EEN VAK SOFTWARE CENTER OMDAT U H ET EXACT WILT WETEN V Novell Networicinc Partner //fWAuromA nsnuHG Herlordstraat 8, 7418 EX Deventer Tel. 05700-25520, Fax 05700-28912 dir.- drs. P. J. Schipper, privé: 05483-6 15 93 Supermarkt Aldi aan de Smidsbelt is aruk bezig met een interne ver bouwing. Nu videotheek Oscar haar activiteiten stopgezet heeft, is het pand volledig in gebruik geno men. De vidotheek huurde de ruimte van Aldi. Een woordvoer der van Albrecht Ommen (waar Aldi onder valt) laat weten dat de hele zaak wordt heringedeeld. Het gevolg is dat de verkoopruimte, de winkel dus, in oppervlakte wat groter wordt en het magazijn rich ting de voormalige videotheek wordt verplaatst. In de super markt wordt ook de verlichting aangepast. Achterstallig onderhoud, zo me nen B en W. Voor de 'eerste aan zet' is 75.000 gulden gereserveerd. Volgens burgemeester Verhoeven is het mogelijk dat eenzelfde be drag ook voor 1997 wordt gereser veerd. Met het oog op de verster king van de 'kom-functie van Dij- kerhoek', als mede ter verhoging van de verkeersveiligheid, willen B en W komend jaar voorstellen doen inzake enkele aanpassingen aan de Dijkerhoekseweg tussen Deventerweg en Tromopsweg. Daarbij wordt gedacht aan ver keersdrempels, markeringen of parkeerhavens. Morgen, vrijdag 29 september houdt de Dijkerhoekse basis school haar jaarlijkse Floralia. Rond het thema van dit jaar 'Duitsland' hebben de leerlin gen fraaie bloemstukken ge maakt. Ook voor de buurt schap bestaat de mogelijkheid om bloemstukken te maken ter beoordeling van de jury. Naast de bloemstukken zijn de resultaten te zien van het opkweken van het pompoen zaad dat eerder dit jaar werd uitgedeeld. Er is een prijs ver bonden aan de wedstrijd waarin men het totaalgewicht van de ingeleverde pompoe nen kan raden. De prijs omvat een levensmiddelenpakket ter waarde van 75 gulden. De Floralia biedt zoals gebruike lijk ook diverse spelonderde- len en de dames van de NBvP Dijkerhoek geven een over zicht van het tijdens cursussen gemaakte werk. Ook voor de inwendige mens wordt goed gezorgd. In stijl van het on derwerp zijn er verschillende soorten Duits bier (in bierpul len) en wijnsoorten verkrijg baar, bovendien is er varken aan het spit. De opbrengst van de Floralia is voor de ouder- kas van de school. De Floralia is geopend van 14.00-16.00 uur en van 19.00-21.30 uur. i

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1