Holtens Nieuwsblad Volle bak tijdens 21ste Splo-revue Inucu-comité naarstig op zoek naar vrachtwagen Geslaagde comeback van Arne Jansen College moet zijn huiswerk overdoen Acro-bungee in Splo Collecte voor Papoeafonds NUMMER Franse week COLMSGHATE E U ontvangt een fraaie BON Groep Holtenaren op de bres voor dorp in Roemenië Holtense duiven zijn supersnel OKIA start competitie zeer sterk Info-avond over natuur geneeskunde Derde prijs voor Erna Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 B en W willen dat burgemees ter D.J. Verhoeven wordt aangewezen als lid van het algemeen bestuur van de regio Twente. Ook stelt het college voor om een lid van de CDA- fractie als zijn plaatsvervanger aan te wijzen. En in dat laatste zat hem de kneep. Met uit zondering vanJ.M.E. Metse- makers (PvdA) waren alle fracties gekant tegen dit on derdeel van het college-voor- stel. Bij de samenstelling van het Regiobestuur is men uitge gaan van de zetelverdeling op basis van de gemeenteraads verkiezingen. Holten is even wel pas net overgestapt van Midden-IJssel naar de Regio Twente. Derhalve is Holten, uit praktische overwegingen, vrij in haar keuze. Burgemeester Verhoeven is lid van het CDA. Het college vindt nu dat zijn vervanger ook dezelfde bloedlijn moet hebben. Met name J. Soepnel (Gemeentebelang) was fel ge kant tegen dit voorstel. ,,Ik verwacht dat u dit onderdeel van het voorstel zult wijzigen. De burgemeester mag van CDA-huize zijn, maar hij hoort zich neutraal op te stel len. Hij vertegenwoordigt de raad van Holten in de Regio raad, niet het CDA. Dat moet dus ook voor zijn eventuele vervanger gelden. Als u dit onderdeel niet aanpast, krijgt u grote problemen met mijn fractie." Soepnel constateerde verder dat alleen kwaliteit voor hem telde, en niet de politieke kleur. Ook de WD- fractie, bij monde van M.F. Spijker, schaarde zich achter het door Gemeentebelang ge schetste beeld. Alleen Metsemakers was een andere mening toegedaan. Hij vindt dat Holten als nieuwko mer in de Regioraad niet di rect 'eigenwijs' moet zijn. Metsemakers baseerde dit op het gegeven dat nu eenmaal afgesproken is dat de afge vaardigden worden benoemd vanwege hun politieke achtei- grond. Tijdens de school- en volksfeesten in Espelo beleefden veel kinderen lol aan de acro-bungee. Was het bungee-jumpen al een enorme rage aan het worden, op kleinere schaal is de acro-bungee zeker een goede vervanger, met name voor kinde ren. Twee begeleiders houden constant zicht op de acrobaatjes en grijpen in waar nodig. In Splo alle ,go- 06- winkelcentrum "j Vrijdag 8 sept. a.s. Philips CD Roadshow Zaterdag 9 sept. a.s. Carribean Steeltrio en Slyfox Limboshow Zondag 10 sept. a.s. Radio Noordzee Nationaal Zomertour winkels open 11.00- 17.00 u. Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! I Woonplaats Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als a I Hollens Nieuwsblad Dhr. /mevr. Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 De school- en volksfeesten van Espelo kenden afgelopen vrijdag hun feestelijke aftrap met de re vue "Splo lot zich wier hörn". Een beproefd recept, inmiddels voor de 21ste maal, dat nog steeds garant staat voor een volle bak. Ruim vijfhonderd mensen volg den de vrolijke capriolen van het Revue Gezelschap Espelo in de tent op het land van mevrouw Boode aan de Espelodijk. Een volle bak dus en reden voor orga nisator Toorneman om tevreden te zijn. De avond startte even voor acht en werd aan elkaar gepraat door het duo Bats en Gait. Gadegeslagen door burgemeester D.J. Verhoe ven en wethouder E.M. van Schooten wisten zij op een com pleet eigen wijze het publiek te bespelen. Tussendoor waren op tredens van onder meer Marieke Markvoort met het nummer "Fok- veedag", een zelfgeschreven rap nummer van het gezelschap en de inmiddels vertrouwde eenakter van Johan Meilink. Regisseur Henk Nijkamp stond erbij en keek met grote tevreden heid toe. Voor hem kende de avond drie hoogtepunten: aller eerst de uitvoering van het RTL4- spel "Wie ben ik", met prominente Sploders achter de tafel. Ten twee de de uitsmijter '"t Spijt me", uiter aard ook in Splo-stijl. Hiervoor was speciaal een groot video scherm opgesteld, waarop het wel en wee van de bevolking van het buurtschap langskwam. Uiteraard zorgde dit voor de nodige hilariteit in de tent. En dan was er nog het feit dat er geen pauze was inge voerd halverwege de revue. Nij kamp: ,,De revue ging nu in een keer door. Vroeger hadden we altijd een pauze van ongeveer een uur, daarin viel dan onder meer een loterij. Vooral ouderen stoor den zich daaraan. Daarnaast gin gen de mensen vaak meteen na de voorstelling naar huis. Nu kon men nog even gezellig nablijven. Daarom dus ditmaal geen onder breking." Tegen een uur of tien werd er wel even tijd ingelast om een afscheid te vieren. Schminker Wander Drent, die tot dan toe alle jaren achter de schermen actief was ge- Vrolijke capriolen tijdens de zeer goed bezochte revue in de Splose feesttent (Foto Bolink) weest vond het welletjes. Na een dankwoord van Anton Reilink mocht hij een groepsfoto van het hele gezelschap in ontvangst ne men. Uiteraard met Drent zelf als stralend middelpunt. Het gemis van een pauze had wel tot gevolg dat het geheel al om half elf was afgelopen. Maar na een welver diend applaus was het de beurt aan het feestorkest Sweet Light om de avond af te maken. Het orkest kweet zich voortreffelijk van zijn taak met muziek voor ieder wat wils. Het schrappen van de pauze bleek een goede zet, want het zou nog lang onrustig blijven in Espe lo. „Schrijnend." Zo noemt Charles Vogely de deplorabele toestand in Roemenië, en dan in het bijzonder in het plaatsje Inucu. Bij toeval kwam de Holtenaar, voormalig directeur van de Regen- boogschool, in 1993 in het plaatsje terecht. Aldaar werd hij geconfronteerd met het plaatselijke schooltje. Hoewel niet voor een kleintje vervaard, schrok Vogely zich een ongeluk. „Het was in- en intriest om te zien. Er was geen water, geen electriciteit. Geen bankjes. Geen lesmateriaal. Er was meer niet, dan wel. De muren waren kaal, En wat er wel was, was kapot." bleek dat evenwel niet nodig. De kinderen buitelden en sprongen alsof hun leven er vanaf hing, on der het toeziend oog van velen. De volwassenen waren niet zo happig op het apparaat. Slechts spora disch maakten zij gebruik van de bungee-touwen en de trampoline. Dat mocht de pret voor de jonge ren evenwel niet drukken. Vogely raakte zo onder de indruk dat hij besloot te helpen om enige nood te lenigen. Bij zijn vertrek uit Inucu vroeg hij wat hij de volgende keer mee kon nemen. „Een spons," zo luidde het antwoord. Vogely, die wachtte op een was lijst met benodigdheden, kreeg al leen dat te horen. Hij aanschouw de het schoolbord. Dat zat vol gaten. Uiteindelijk kwam er nog een puntenslijper bij. Die konden ze ook wel gebruiken. „Want met een mesje dc potloden bewerken, bleek te omslachtig," zegt Vogely, die wederom vertwijfeld kijkt. Vogely liet het niet bij een spons en een puntenslijper. Met behulp van enkele vrienden, Joop van Eng- brink en Anton Bronsvoort, ging hij in Nederland aan de slag. Er moest actie ondernomen worden. Op die manier ontstond het Inu cu-comité. In 1994 keerde Vogely weer terug naar Inucu, met een wagen volgeladen. Uitermate ver rast reageerde het dorpje op het materiaal wat Vogely c.s. had mee genomen. De Holtenaar is ook nu nog aange daan als hij verhaalt over de situa tie in Roemenië. „Als er al iets gebeurt, dan gebeurt het in de grote steden. Alles, werkelijk alles is kapot. Zo van de ene op de andere dag is er geen electriciteit meer. De volgende dag is er weer wat anders mis. Je merkt dat de mensen er vrij gelaten op reageren. Ze zijn het allemaal wel gewend. Het vertrouwen in een oplossing ontbreekt. Je ziet ook dat ze zich voor een enorm probleem ge plaatst zien: 'waarmee moeten we beginnen?' Dat is van een triest heid, onvoorstelbaar. Tegelijker tijd is het een fantastich mooi land. De mensen zijn heel aardig, de natuur is van een adembenemende schoonheid." Licht Toch is er enig licht aan de horizon te ontwaren, zo vindt Vogely. Hij heeft vernomen dat de gemeen schap van Inucu nu bezig is water leiding aan te leggen. „Puur per soonlijk initiatief. Men verplicht het elkaar ook. Dus, de gemeen schapszin is er blijkbaar wel. En die waterleiding is ook hard nodig, want zoals ze nu leven, dat is middeleeuws." Vogely laat een paar foto's zien. Een beekje in heuvelachtig gebied, waaruit de mensen drinkwater halen, maar waarin men zich ook wast. Ook maken alle dieren kwistig gebruik van deze beek die derhalve een stroom vol bacteriën moet zijn. Met het Inucu-comité, ook parti culier initiatief, is Vogely nu op zoek naar een vrachtwagen. Sinds enige tijd Jieeft hij de hand weten te leggen op 120 sets (tafel plus stoel) voor het schooltje in Inucu. Daar naast heeft hij drie schoolborden. Dit materiaal heeft hij gekregen van een school uit Lelystad. Daar naast is er sanitair. Vogely ziet zich nu voor twee problemen gesteld. Aan de ene kant heeft nij een vrachtwagen nodig voor het ver voer, aan de andere kant heeft hij geld nodig voor visa, en voor de tocht naar Inucu. Van de gemeente Holten kreeg het comité subsidie, en van de diaconie van de gerefor meerde kerk ook een bijdrage. „Maar," zo stelt Vogely, „het is nog niet voldoende. Zonder vrachtwagen komen de spullen niet op de daarvoor bestemde plaats. Chauffeurs om het materi aal te vervoeren heb ik, ik heb zelfs een sponsor die de brandstof wil betalen. Nu het vervoermiddel nog." Ook kan Vogely nog wel mensen gebruiken, die het comité een handje willen helpen. Het tweede hands materiaal uit Lelystad be hoeft hetzij een opknapbeurt, het zij een schoonmaakbeurt. „Met een paar man zijn we hooguit een middag of een avond kwijt." Anton Bronsvoort (links) en Charles Vogely voorde ingezamelde tafeltjes en stoeltjes die een geode bestemming zullen vinden in Inucu (Foto WV). Transport Wanneer het transport zijn beslag zal krijgen, is dus nog onduidelijk. Vogely hoopt evenwel begin okto ber te vertrekken. „Je hebt te maken met een landklimaat ter plekke. Als je later vertrekt, wor den de wegen al slechter - en ze zijn nu al allerbelabberdst. Daarbij zou het mogelijk kunnen zijn dat het dan al sneeuwt. Dat kunnen we beter vermijden." Voor diegenen die meer willen weten over de actie, of een handje willen meehelpen, zij kunnen con tact opnemen met Charles Vogely, telefoonnummer: 62334. De jaarlijkse collecte van het Hol tens Fonds voor Internationale Hulpverlening wordt weer gehou den. De collecte voor het Papoea fonds vindt plaats in de week van 28 augustus tot en met 2 septem ber. Het ingezamelde geld komt ten goede aan Berend Soer die in Papoea Nieuw Guinea vluchtelin gen, met name kinderen, aan on derdak helpt en hen onderwijs aanbiedt. Hiervoor is veel inzet en geld nodig. Arne Jansen is een veelgevraagd artiest en om die reden ook nog steeds geliefd. Op zaterdagavond 9 september treedt hij op tijdens de vijfde editie van de Holtense Keu- nefeesten. Tijd derhalve voor een hernieuwde kennismaking. Arne J ansen is helemaal terug met 'Zeg eens meisje'. Zijn carrière lijkt wat op een jojo. Zijn eerste hit was zijn grootste, in 1972 het nummer 'Meisjes met rode haren', een liedje dat nu nog elke fraaie deerne met een rossige haardos regelmatig moet aanhoren. Na drie jaar werd het stil, tot in 1983 weer drie hits volgden met als grootste 'Als een meeuw in de wind'. Het aantal hits van de Gel derse zanger is niet overvloedig. Vervolgens zou het negen jaar du ren voordat J ansen andermaal doorbrak met 'Meisjes'. Toch behoort hij continu tot de populairste en meest gevraagde ar tiesten van ons land. „Een gezelli ge, Achterhoekse sfeer zet hij neer op de podia. Een blije artiest, van wie de vonk duidelijk overspringt. J ansen is altijd op tijd, zet een goed optreden neer en laat zo een stukje reclame voor zichzelf achter," al dus een boekingsagent over het succes van Arne Jansen. En: „Ik vind een goede sfeer belangrijk. Dat heb je zelf voor een belangrijk deel in de hand en echt niet alleen als je meezingers brengt. Met luis terliedjes schep je soms een heel fijne intimiteit." Arne Jansen is geboren in 1951 en stond al vroeg op het podium. Het publiek is naar zijn zeggen nauwe lijks veranderd in die jaren: De hip hop-discogangers accepteren 'ik heb de hele nacht alleen op jou gewacht' net zo makkelijk als de derde leeftijd-toehoorders in een authentieke feestzaal. En een wals je kan ook altijd, overal." 'Meisjes met rode haren' heeft Jansen ai wel 100.000 maal op de podia ge bracht. Het is zijn handelsmerk geworden. In mei 1972 sloeg het succes toe, toen het nummer de hitparade binnenkwam. Voor die tijd had Arne Jansen al twee plaat jes in Duitsland gemaakt, als kind sterretje. Arne Jansen wilde altijd zanger worden, ook toen hij op aandringen van zijn moeder het kappers vak ging leren: „Dat inte resseerde me eigenlijk niet, ik dacht enkel aan muziek. Ik knipte zelfs op de ritmes van hits, maar het leek me wel handig om die diploma's op zak te hebben." Nog kappend nam Arne zijn 'Meisjes met rode haren' op en meteen volgden er optredens in overvloed. Vijftien jaar lang trokken Arne Jansen en zijn eigen begeleidings orkest Les Cigales door de Bene lux. Ondanks het grote succes ver liet de zanger de groep in 1983 om in zijn eentje door feestzalen, dan cings, door discotheken en feest tenten te trekken. Aan zijn beken de, nederlandstalige repertoire zijn nu ook enkele duitstalige en engelstalige nummers toegevoegd. Perfect Showband In Holten wordt Arne J ansen be geleid door de bekende Perfect Showband. Een dans- en showor kest van formaat, samengesteld uit verschillende gerenommeerde or kesten uit het oosten des lands met uitsluitend geroutineerde musici. Het repertoire omvat onder meer de Bigbandsound uit de jaren zes tig en nederlandstalige nummers, maar ook opzwepende carribian klanken en het huidige top-40 werk. Het orkest bestaat uit Rens Kelder (drums, percussie, zang), Gilbert van Zolingen (gitaar, alt sax, zang), Albert Pothof (key board, trompet, zang), Harry Blankena (basgitaar, zang), Erik Dollekamp (trompet, altsax, te norsax), Berry van Dorp (trom pet, trombone), André Krielen (licht en geluid). Vrijmarkt Voor de elfde maal in successie wordt de Vrijmarkt in Holten ge houden. Het is evenwel pas de tweede keer dat deze markt deel uitmaakt van de Keunefeesten. Op en rond de Smidsbelt zullen ook dit jaar weer 75 kramen opgesteld zijn. Ook zijn er inmiddels zo'n 45 grondplaatsen vergeven. Wim Harmelink, een van de leden van de organisatiecommissie: „We zijn de kramen eigenlijk zonder problemen kwijt geraakt. De ani mo voor deze markt is toch iedere keer weel heel groot." De markt zal onder andere opge sierd worden met een springkus sen voor de kinderen. Ook zullen dweilorkesten, die later op de aan bod komen, de marl kers vergasten op een vrolijke deun. De markt duurt van negen uur tot circa drie uur. Harmelink hoopt dat alle autobe zitters hun wagen op vrijdagavond van de Smidsbelt zullen halen. „Vorig jaar bleef er een auto staan. En dat is toch vervelend." Splo vermaakt zich opperbest en de tropi sche hitte is zeker geen spelbreker. Appartementen Bouwbedrijf Roos- dom - Nijhuis ziet af van de bouw van ap partementen aan de Stationsstraat. De duiven van de Bergvliegers vlo gen het snelst van het rayon Berg en Dal waarin Holten deelneemt naast Rijssen, Enter, Nijverdal en Hellendoorn. Met name de duiven van Henk Jansen en Gerrit Koet sier blonken uit in de vlucht vanuit Houdeng (254 kilometer, jonge dui venkampioenschap). Henk Jansen won de eerste prijs in de vereniging en ook in het rayon bleef zi)n jonge duif iedereen voor. Gerrit Koetsier deed niet veel voor hem onder met de tweede, derde, vierde en zesde prijs in de vereni ging en de vierde, achtste, acht tiende en 98 ste prijs in het rayon. Voor beide duivenmelkers een prachtige prestatie. Ook als gehele vereniging deed Bergvliegers het goed. Alle prijzen waren verdeeld voordat dit in het rayon het geval De teams van OKIA zijn de eerste competitiedag na de zomerstop verrassend sterk begonnen. Bij wedstrijden in Eibergen kwamen met name de dames goed voor de dag. Ze wonnen in Eibergen met maar een verliespunt. Ook de jeugd liet zich van zijn goede kant zien. Het jeugdteam slaagde er in alle punten binnen te slepen zonder al te veel tegen stand. Hierdoor zijn ze in het algemeen klassement nog verder uitgelopen. In de heren 680 kg A-klasse ging het iets minder voortvarend. De combinatie met de Halfwegboys was waarschijnlijk niet goed uitge rust tijdens de vakantie. Er werden dan ook slechts vier punten be haald. In de 640 kg A-klasse wordt het steeds spannender. OKIA en Eibergen delen nu de koppositie in het algemeen klassement. Dit kwam doordat OKIA van Eiber- gen verloor, en Eibergen een punt je tegen Heure liet liggen. Hier door is het punt voorsprong dat OKIA had verdwenen. In de 640 kg B-klasse deed OKIA het goed. Doordat verschillende personen van het Splose feest had den genoten, zag de uitslag er toch nog onverwachts goed uit. Hoe wel het team nu de gedeelde eerste plaats niet meer in het bezit heeft, is het team toch nog goed voor een tweede plaats. Het volgend en voorlaatste toer nooi om het oostelijk kampioen schap wordt gehouden in Wams- veld. Uitslagen: Jeugd: 1. OKIA 12 (62); 2. Bekveld 10(56); 3. Heure 8 (55); 4. Ericnem 4 (35); 5. Olden Eibergen 6 (25); 6. F.ibergen 2 (14); 7. Heure 2 0 (3) Heren 680 kg B-klasse: 1 Eibergen 12 (79),2. Koaprnan Boys 14(73);3. OKIA- /Halfweg Boys 4 (47); 4 Herwijnen 9 (37); 5 Vios Bisons 7 (30); 6. Elshof 0 (23); 7. Eibergen 2 5 (21); 8 Bekveld 4 (19). Heren 640 kg A-klasse: 1 OKIA 14 en Eibergen 15 (84); 3 Heure 13 en Vios Bisons 8 (59); 5. Olden Eibergen 10 en Herwijnen 1 (42); 7. Vorden 6 (31); 8 Oosterwijk 4 (30); 9 Enchcm 1 (1). Heren 640 kg B-klasse: 1. Koapman Boys 16 (87); 2. OKIA 12 (83); 3. Bekveld 8 (57); 4. EHTC 6 (55); 5. Koffic- longens 14 (42); 6 Treklust/Oosterwijk 7 (38); 7. Heure 6 (35); 8 Bathmen 2 (18); 9. Vios Bisons 0 (16). Op donderdagavond 31 augustus is er om acht uur in het Integraal Therapeutisch Centrum aan de Reilinksweg 2 in Holten een infor matie-avond over Postural Inte gration. Dit is lichaamsgerichte psychotherapie. Deze cursus zal worden gegeven door Aasra Pol. Op deze informatie-avond wordt er ook aandacht geschonken aan de cursus Inleiding in de natuurge neeskunde. Deze wordt op drie zaterdagen in Holten gehouden: 21 oktober, 4 en 18 november. De cursus duurt van half tien tot half vijf. De kosten bedragen ongeveer 175 gulden. In verband met de beperkte ruimte wordt, eenieder die interesse heeft, verzocht telefonisch te re serveren: 05483-64181. Erna Bronsvoort van de LRV De Bergruiters heeft afgelopen week einde tijdens de Gallopade in Wierden de derde prijs in het Z II dressuur veroverd. Daarmee heeft ze zich gekwalificeerd voor de in dividuele kampioenschappen Le- vade 1995 op 1 en 2 september in Ermelo.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1