Dorpsstraat-W schenkt versiering aan Canada Oad vervoert kinderen uit Tsjernobyl naar Nederland Interkerkelijk recreatiewerk 'Zonder mensen geen goede kermis' wmssrnm Weinig interesse voor volksdansen Kinderschminken 'Onze hulp is werkelijk dringend noodzakelijk' Ornamenten benadrukken verbroedering Dankbaar Belangstelling JpiïL "["iiiiiiwiiniiiii Inzamelpunt hulpgoederen Burgemeester naar bestuur Regio Twente SWOH met vakantie Nationale titel grasmaairacen voor Broekhuis Sponsortocht voor walvis door Holten Holtefis Nieuwsblad DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1995 Abonnementsprijs f69,95 Losse nummers f 1,50 De tijd vliegt. Deze week gaat alweer de zesde week van het Interkerkelijk Recreatiewerk op De Borkeld in. De week start zaterdag 5 augustus en heeft als thema 'Wonderen'. Het team bestaat evenals de afgelopen week uit Mariska, Elies, Ankie (contactper soon), Dennis en Hanneke. Op zaterdagavond staat zoals gebruikelijk de open avond op het programma, waarop weer (zoete) broodjes kunnen wor den gebakken door de kinde ren. Zondag is er om 10.00 uur kampdienst, die wordt voorgegaan door H. Olden burg. Het thema van de dienst is 'Pesten'. De rest van het programma in die week ziet er als volgt uit: Maandag 7 au gustus, 14.00 uur: boederij- spelen voor kinderen (1 gul den). Dinsdag 8 augustus, 6.00 uur: ochtendwandeling voor jong en oud (2 gulden). Daarvoor moet men zich op geven vóór maandag 17.00 uur; 20.00 uur: showpro gramma voor iedereen (2 gul den). Woensdag 9 augustus, 14.00 uur: textielverven onder leiding van mevrouw Leerink. Hier zijn geen vaste kosten voor, enkel materiaalkosten. Het programma is geschikt voor jong en oud; 20.00 uur: voetbal voor volwassenen (1,50 gulden). Donderdag 10 augustus: 22.00 uur, huiveren geblazen tijdens de beruchte spooktocht, die bestemd is voor deelnemers van 12 jaar en ouder. Mochten er kinde ren willen meedoen die jonger zijn dan 12 jaar, dan moeten zij begeleid worden door een volwassene (2,50 gulden). Vrijdag 11 augustus: 14.00 uur, vlagroof voor kinderen (1 gulden). Zondag 13 augus tus: 10.00 uur, kampdienst door pastor Blommerede met het thema 'Wonderen'. Van maandag t/m vrijdag wordt iedere ochtend tussen tien en twaalf een kindermorgen ge houden. De kosten zijn 1 gul den per kind per keer. Het is ook mogelijk om bonnen boekjes te kopen: vijfmaal voor vier gulden, tienmaal voor 7,50 gulden. Op dezelf de dagen wordt bovendien da gelijks om 18.45 uur een kleu terkwartiertje gehouden. Toegang gratis. De figuren die de kleintjes volgende week tij dens 'het kwartiertje' tegen komen zijn Jip en Janneke, Ze vermaken zich opperbest bij de opening van de kermis en het dorpsfeest. Van links naar rechts: wethouder en loco-burgemeester Eb van Schooten, wethouder Bertus Rensen en loco-secretaris Henk de Blaauw. Foto W.V.). Het jaarlijkse dorpsfeest en de ker mis zijn weer achter de rug. Het draaiboek van de organisatie kan in de kast en het 'napraten' kan beginnen. Volgens de voorzitter van de dorpsfeestcommissie, Her man Beltman, hoeft er op zich niet veel gezegd te worden tijdens de evaluatie, ook al beaamt hij dat het feest niet helemaal gladjes is verlo pen. ,,Op zich zijn alle activiteiten goed aangeslagen. Zowel degenen die optraden als de toeschouwers waren over het algemeen dik tevre den. Alleen was de belangstelling in het algemeen minder dan in voorgaande jaren." Daar is, vol gens hem ook een duidelijke oor zaak voor aan te geven. „Het war me weer is zonder meer debet aan de verminderde belangstelling. Mensen gaan dan liever naar het zwembad, iets wat ik me heel goed kan voorstellen." Ook het feit dat de kermis in uitgedunde vorm aan Holten werd gepresenteerd, was een tegenvaller voor de organisa tie. Beltman: „Als je een dag of wat vantevoren hoon dat vier ex ploitanten afzien van hun komst naar Holten dan heb je een pro bleem. Die 'gaten' vul je niet een, twee, drie op. Een en ander leidt dan tot een kermis die wat mager tjes oogt." Toch is Beltman over het algemeen te spreken. „Ja, ik kan niet anders zeggen. Het feest is in zijn totali teit goed en correct verlopen. Er was voor elk wat wils, iedereen kon aan zijn trekken komen. En ja, als die mensen dan niet komen, heb je geen steengoeie kermis." Niet bij de dorpskerk, maar bij gebouw Irene konden de kermisgangers genieten van het optreden van de 'Artldnder Trachtenbund'. De belang stelling was evenwel bijzonder mager (Foto WV) Tussen al het kermisgeweld van woensdagavond gaf de Duitse volksdansgroep "Artlander Trach tenbund" uit Menslage een optre den op de hoek van de Tuinstraat en de Boschkampstraat. De dans groep bestond uit vijf vrouwen en vijf mannen, die afwisselend dan sten, het vaandel ophielden of het accordeon bespeelden. De belang stelling was matig, en vooral het jonge publiek liet net afweten. Met hun zelfgespeelde muziek, zoals polka's en walsen, en stijvolle boe- renklederdracht, wisten de dan sers vooral het oudere publiek te boeien. Om half negen startte hun optreden, dat ruim een uur zou duren. Tussendoor werd af en toe een pauze ingelast voor de hitte. Het folkloristische gezelschap was op het allerlaatste moment inge huurd door voorzitter Dick Plek- kcnpol van De Holtense Boeren- dansers. Gezien het feit dat ze dezelfde avond weer huiswaarts gingen kwamen ze ook niet zo erg ver van over de grens, uit Neder- saksen. De 'Artlander Trachten bund', die op volle sterkte twintig man telt, bestaat dit jaar twintig jaar en houdt in dat verband medio augustus een folkloristisch festi val, waar ook De Holtense Boe- rendansers hun opwachting maken. Dat de eerste prijs van de eind april gehouden wedstrijd straat versieren hen niet toegekend werd, kan de bewoners van de Dorpsstraat-west niet echt meer deren. Apetrots zijn ze, want zes van de door hen ontworpen en gemaakte kleurrijke ornamenten worden op verzoek van de Cana- dase militair attaché verscheept naar Canada. Vorige week werd de versiering door Müller Trans port opgehaald om deze af te leveren bij een firma in Dor drecht, die zich om het verdere vervoer bekommert. „Dit is eigenlijk veel mooier dan een eerste prijs!," glundert Jan Aaftink, die de ornamenten eind juni in gezelschap van burgemees ter D.J. Verhoeven, voorzitter Gert-J an van 't Holt van de Stich ting Welcome Again Veterans en H. Rensen in Den Haag symbo lisch overhandigde aan Canada's ambassadeur Michael Bell (foto materiaal). Uiteraard geheel belan geloos: „Namens de betrokken bewoners hebben wij het aangebo den aan de Canadse regering." Was er eerst sprake van dat vier ornamenten naar Canada gingen en twee naar de Canadese ambas sade in de residentiestad, uiteinde lijk gaan alle zes overzee. Waar ze exact geplaatst worden is niet be kend. Aanvankelijk werd gedacht aan een aantal rijksgebouwen in Toronto, inmiddels is in Canada besloten om de Holtense versie ring elders neer te zetten. Aaftink vertelt dat het karakter van de straatversiering van de Dorpsstraat-west de militair atta ché was opgevallen: „Door de overgang van de Nederlandse en Canadese vlag kwam de verbroe dering tussen de twee landen sterk tot uiting. Dat sprak bijzonder aan." De Canadees, die in verband met de grootscheepse herdenking op de Canadese begraafplaats in Holten was, wendde zien tot de burgemeester, die op zijn beurt de vraag bij de Dorpsstraat-west-be woners deponeerde. Het verzoek werd als een enorm compliment beschouwd en in de schuur achter de voormalige meubelmakerij van Koopman (naast de ook al voor malige Ehag-garage) werd ter stond een gedegen, houten ver pakking gemaakt voor de zes palen Met man en macht wordt de kist met de straatversiering op de opl gehesen (Foto WV) met vlaggen enzovoorts. Nu be sloten is dat alle zes naar Canada gaan, namen de bewoners het initi atief om ambassadeur Bell welis waar geen palen met versiering, maar wel de bijbehorende vlaggen, de Nederlandse leeuw en al wat er meer bijhoort, op te sturen. „Dan heeft hij tenminste ook nog iets!," lacht Aaftink, die met Rensen deel uit maakte van de groep bewoners die veel tijd in het voorbereiden van de versiering stak. Verscheidene weken achtereen werd door de heren ijverig gezaagd en geschilderd, de dames zaten veelal achter de naaimachine. Thuis, maar ook in de bewuste schuur achter Koopman die tevens dienst deed als bar. Een drukke, maar net als in veel andere straten, zeer geslaagde periode, waar met veel plezier aan Kan worden terug gedacht. Als het aan Jaap Kruk en Gerrit Koopman ligt, worden de buspendels tussen Wit-Rusland en Nederland op korte termijn aanzienlijk geïntensiveerd. De twee Oad-chauffeurs tonen zich tijdens het gesprek danig geëmotioneerd. Bewogen doen ze hun verhaal over de Tsjernobyl-kinderen die ze in Brest, een plaats net voorbij de Poolse grens ophalen, om ze vervolgens per toerbus naar Nederland te vervoeren waar de kinderen gedurende zo'n zeven weken bij gastgezinnen verblijven. Bijkomen, aan sterken en vooral genieten van een zorgeloze vakantie. Kinderen, die in hun vaderland nauwelijks of geen toekomst hebben. Die door de kernramp van april 1986 gebukt gaan onder uiteenlopen de lichamelijke afwijkingen: hart, schildklier, bloed, kanker, groeiachterstand enzovoorts. Voornamelijk kinderen van onge veer 9 tot 12 jaar, destijds het meest ontvankelijk voor de radioactieve straling en de desastreuze gevolgen daarvan. De pendel naar Wit-Rusland is vorig jaar van start gegaan. Jaap Kruk vertelt dat Oad vanuit Vrie- zenveen benaderd werd met de vraag voor een bus met chauffeurs. „In Vriezenveen is een werkgroep Tsjernobyl-kinderen, die deel uit maakt van een landelijk platform met meer afdelingen. Doel is kin deren uit het besmette gebied voor enige tijd naar Nederland te halen, zodat hun konditie na die tijd dusdanig verbeterd is dat ze er weer een tijd tegen kunnen. Ge zien het slechte busmateriaal daar, kwamen ze bij Oad terecht." De onderneming haakte er onmiddel lijk op in en stelde tegen een rede lijke prijs een bus beschikbaar. Om de kosten te drukken werden chauffeurs gezocht die de rit als vrijwilliger wilden uitvoeren. Kruk en collega Paul van Pelt toonden zich direct bereid en in september reden de twee voor het eerst naar Brest in de republiek Bellarius. Aan boord een enorme hoeveelheid voedselpakketten, verbandmiddelen, medicijnen en knuffelbeesten voor de ruim 400 patiëntjes in het kinderziekenhuis van Brest. Deels ingezameld door de actieve Vriezenveense werk groep, deels via Jaap Kruk zelf. Jarenlang zat hij op de Holtense ambulance en kende daardoor nogal wat mensen in de medische sector. „Er is sterk behoefte aan operatiemateriaal, zoals naalden. De kinderen worden nu vaak ge hecht met naalden die bestemd zijn voor volwassenen. Tijdens een rondleiding door het ziekenhuis zie je de ongelofelijke achterstand. De tijd heeft daar gewoon stil gestaan. In de operatiekamer bij voorbeeld doen geëmailleerde pannen dienst als sterilisatiebak- ken; over de operatietafel liggen groene, versleten doeken. Schrij nend gewoon. Om maar te zwij gen van de armoedige zaaltjes met achter elkaar opgestelde bedjes, waarin bleek en schamel uitziende kinderen liggen, sommigen met mutsjes op hun kale hoofdje. De hele dag zit de moeder aan het bed om het kind te verzorgen. Je kunt je voorstellen hoe blij de kinderen waren met die speelgoedbeesten!" Na zeven weken verblijf in Neder land keerde J aap met ditmaal Ro nald van Doorn en de groep Tsjer nobyl-kinderen terug naar Wit- Rusland. Opnieuw met een groot aantal hulpgoederen, waaronder een orthopedische boor. Om alles mee te kunnen nemen werd zelfs een grote aanhanger aan de bus gekoppeld. De kinderen oogden prima, arri veerden uitgerust en voorzien van veel nieuwe kleren, schoenen en zovoorts, terug bij hun intens dankbare ouders. Kruk: „We ge nieten iedere keer weer van de vriendschap van deze kinderen. Ondanks de taalbarrière voelde je hoe fijn ze het hier hadden gevon den." De Russen waren zelfs zo onder de indruk van de actie, dat deze de krant haalde. De af te leggen afstand naar Wit- Rusland is ongeveer 1500 kilome ter en neemt twee dagen in beslag. Op weg naar Nederland wordt telkens overnacht in een jeugdher berg in voormalig Oost-Duits- land. In verband met de rijtijden- wet wordt de reis uitgevoerd door twee chauffeurs. Gerrit Koopman maakte de rit onlangs voor het eerst, ditmaal voor de afdeling Tsjernobyl-kinderen Deventer naar enkele honderden kilometers verder gelegen Krasnapolje: „Ik ben nog diep onder de indruk van de reis. Die enorme achterstand, de heftige emoties bij het vertrek, 't gaat je niet bepaald in je kouwe kleren zitten." Evenals collega Kruk wil Koopman zo gauw mo gelijk terug. „Die mensen en kin deren hebben onze hulp werkelijk dringend nodig!" Welke kinderen er mee naar Nederland gaan, wordt geregeld door een stichting in Brest. „Die zorgt ervoor dat die kinderen zich verzamelen bij een hotel in Brest, waar wij met de bus komen. Sommigen hebben er dan al uren op zitten in uitermate slechte bussen. De besmetting reikt namelijk tot zeker 500 kilo meter rond de bewuste kerncen trale." De groep kinderen (enkele tientallen) wordt vergezeld door twee begeleidsters. Tijdens het verblijf hier geven zij de kinderen les, zodat achterstand op school wordt voorkomen. Jaap Kruk is druk bezig met het benaderen van ook de overige af delingen Tsjernobyl-kinderen om alle reizen onder te brengen bij (sponsor) Oad. Inmiddels is geble ken dat omgekeerd veel gastouders graag een kijkje willen nemen in de woonomgeving van hun logé. Zo maakte onlangs een groep Vrie zenveense ouders een negendaagse reis naar het getroffen gebied in de Bleek en schamel ogend melden de Tsjernobyl-kinderen zich in Brest bij de Oad-bus die hen naar Nederland brengt. Hun bagage voor zeven weken is niet veel meer dan een tasje met wat kleding(Foto Kruk) 15 meter-bus van Oad, die uiter aard de nodige opzien baarde. Ge zien de groeiende belangstelling voor deze specifieke busreizen, streven Jaap Kruk en Gerrit Koopman naar een vaste groep Oad-chauffeurs die zich voor de reis beschikbaar willen stellen. Nogmaals: iedere reis wordt vrij willig uitgevoerd en kost dus vrije dagen. Op de vraag of zij zich niet bloot stellen aan radioactieve besmet ting, verzekert Kruk dat wester lingen voldoende antistoffen in het lichaam hebben. „Bovendien zijn we er maar vrij kort. Voor die mensen ligt dat anders. De radio actieve stoffen zitten en blijven nog vele jaren in de grond, in het water, noem maar op. Maar er worden op die grond wel gewassen verbouwd en het water wordt eveneens gebruikt. Veel vee is of wordt nog afgemaakt, dat lijdt veelal aan leukemie. Om mee te gaan naar Wit-Rusland moeten de buspassagiers en natuurlijk ook de chauffeurs in bezit zijn van een geldig reisdocument en visum. Een uitnodiging voor de komst is eveneens noodzakelijk. „Heb je die niet, dan kom je het land niet in," verzekert Kruk, die op dit moment met een groep door Tsje chië toen, maar onderwijl reikhal zend uitkijkt naar het moment dat hij verder oostwaarts kan. Om op de reizen naar Wit- Rusland telkens hulpgoede ren mee te kunnen nemen, streven Jaap Kruk en Gerrit Koopman in Holten naar het opzetten van een inzamelpunt waar goederen op vaste tijden kunnen worden afgegeven. Er is behoefte aan van alles: houdbaar voedesel, dekens, kleding, schoenen, toiletarti kelen, speelgoed, noem maar op. Kruk: „Er is vast nogal wel ergens een schuur of an dere ruimte die we zouden kunnen gebruiken. Als er ie mand is die ons daar mee wil helpen, zouden we dolgeluk kig zijn." Holtenaren die de twee Oad-chauffeurs op dit punt tegemoet kunnen ko men, wordt gevraagd kontakt op te nemen met Jaap Kruk, Noordenbergstraat 17, tel. 62499. Eén van de kinderen die zich onder handen liet nemen door een Fienpreuverin was Aafke Roorda.(Foto WV) Het kinderschminken mocht zich dit jaar in een grotere belangstel ling verheugen dan vorig jaar. Toch was het door de hitte een stuk rustiger dan in minder warme jaren. Zo'n honderd kinderen lie ten zich woensdagmiddag tussen 14 en 17 uur versieren. De popu lairste schilderingen vormen nog altijd de clownshoofden, de tijgers ,en poezen en het prinsessegezicht. De creaties werden door de vak kundige penseelstreken van zes Fienpreuverinnen op de kinderge zichtjes aangebracht. Zij hadden Skeelermarathon Ze waren er bijna allemaal, de nationale troeven van de skeel- ersport. Maar hij was er ook, het 'beest' van Gramsbergen. Met een ferme krachtsinspanning won Erik Huizebosch de mara thon. Voor lokaal succes zorgde Mark Tuiterrdoor in de catego rie tot en met 14 jaar de eerste prijs in de wacht te slepen. Touwtrekken OKIA organiseerde ook dit jaar weer het traditionele touwtrek- toernooi. Het evenement vond ditmaal plaats op sportpark 't Vletgoor. Vol enthousiasme werd er gestreden, ondanks de warme temperatuur. daartoe de de schminkkoffers bij zich, die normaal dienst doen bij het carnaval. De dames zagen hun klandizie tweemaal teruglopen: dat was tijdens de voorstellingen van kindertheater Benjamin om 14.30 en 16.00 uur. Op een gras veld nabij de feesttent voerden zij het stuk "De Bonte Vogel" op. In de schaduw van een boom speel den drie acteurs een vogel en twee heksen, beide op zoek naar kleur in een grijze wereld. Zij maakten jacht op de vogel omdat die kleur kon bieden. De voorstellingen duurden telkens een half uur. B en W van Holten stellen de gemeenteraad voor om burge meester D.J. Verhoeven aan te wijzen als lid van het algemeen bestuur van de Regio Twente. Holten is onlangs uit het gewest Midden-IJ ssel gestapt en heeft zich aangesloten bij de Regio Twente. Het college is nu van mening dat de keuze voor Verhoe ven een logische is, daar de burge meester zowel algemeen en be stuurlijke zaken als regionale sa menwerking in zijn portefeuille heeft. B en W stellen ook voor om iemand van de Holtense CDA- fractie als zijn plaatsvervanger aan te wijzen. Ook voor de projectleidster van de SWOH is de zomerperiode aange broken. Als gevolg daarvan is net kantoor drie weken gesloten (van 23 juli tot en met 13 augustus). Het is dan niet mogelijk om informatie over het ouderenwerk te vragen of om een alarmeringsapparaat aan te vragen. In de periode van 14 au gustus tot en met 26 augustus is het kantoor beperkt geopend. De tele foon bean twoorder zal dan steeds aangeven wanneer het kantoor wel bereikbaar is. Het aanvragen van een alarm of het vragen om infor matie op welk gebied dan ook is dan wel mogelijk. Heeft u een alarm en treedt er een storing op, dan kunt u overdag bellen naar Diessenplas. 's Avonds en in het weeken zijn daarvoor de bekende adressen van de heren Kolkman (61368) en Smit (61609) beschik baar. Raadpleeg bij storing ook uw gebruiksaanwijzing. Ook daar staan deze telefoonnummers op. Gerrit Broekhuis uit Dijkerhoek is in Loenen Nederlands kampioen grasmaairacen geworden. De 31- jarige Broekhuis zegevierde in de standaardklasse. Met deze over winning had de Dijkerhoeker ook een primeur. Hij is namelijk de eerste die een nationale titel gras maairacen in de standaardklasse wint. De wedstrijden om de natio nale titel werden gehouden in drie plaatsen: Langezwaag, Holten en onlangs in Loenen. In Holten ein digde Gerrit als eerste, in Loenen werd hij vierde. Aangezien de twee beste resultaten telden, was de vierde plaats in Loenen genoeg voor het kampioenschap. De ma chine waar Gerrit mee reed, is een Ador-Twin. Op 9 augustus arriveren in Holten vier fietsers die een monstertocht van bijna 3000 kilometer onderne men. Het kwartet fietst een spon sortocht van Dublin naar Moskou. Het doel van de reis is om aandacht te vragen voor de bescherming van walvissen over de gehele wereld. Daarnaast wil het viertal geld inza melen voor dit doel. De reis zal in totaal een maand in beslag nemen. Wheels for Whales, zoals de naam van de tocht is, is een initiatief van vier medewerkers van het Interna tional Fund for Animal Welfare (IFAW). Directeur Paul Seigel van het IFAW fietst zelf mee want, zo stelt hij: "We zijn van plan zo'n 3000 kilometer af te leggen voor de ongeveer 2000 walvissen die aan het einde van deze eeuw gedood zullen zijn als de internationale gemeenschap niets onderneemt om hen te redden." Het team is inmiddels al van start gegaan. Op 9 augustus starten ze in Amsterdam voor de tocht naar Holten. In Holten zullen ze over nachten in hotel In den swarten ruijter.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1