Holtens Nieuwsblad 'Iedereen ziet die naam, ook toeristen' Voorstel tot renovatie van appartementen Diessenplas Midzomerconcert moet traditie herstellen Welke kinderen willen 'roefelen'? Reünie HMV was 'grandioos feest' Welke vader gaat naar GA Eagles? Boottocht Rode Kruis U ontvangt een fraaie BON Burgemeester geeft NS-loc naam Holten Eerst wachten op standpunt van het Kabinet INOlt (lUMMEB: Opbrengst collecte Zang-en praiseavond Vogelschieten Dijkerhoek Tevens promotie van Holterberg Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 15 JUNI 1995 Zaterdag 24 juni wordt weer de Jantje Beton Roefeldag ge houden in Holten. Roefelen is een Vlaams woord en bete kent zoveel als 'snuffelen aan iets, nieuwsgierig maken en stimuleren tot onderzoek'. De Roefeldag i&een landelijk initiatief van het Nationaal Jeugd Fonds, de plaatselijke organisatie is in handen van Henriëtte Witteveen, stagiaire bij de Stichting Socuwe. Op de Roefeldag opent een aantal bedrijven en instellingen in Holten de deuren voor kinde ren van 6 tot en met 12 jaar. Zij kunnen dan een kijkje ne men achter de schermen van Computershop Dogterom, Chinees/Indisch restaurant Kwok Shing of dierenartsen praktijk Minnema. De kinde ren gaan via een route deze bedrijven langs. Kinderen die nieuwsgierig zijn en graag eens wat meer zouden willen weten en zien van deze bedrij ven, wordt geadviseerd zich zo snel mogelijk op te geven. Mochten vader/moeder, opa- /oma, oom/tante of broer/zus meewillen als begeleiding, dan moet hij of zij ook zo spoedig mogelijk worden aan gemeld. Dat is mogelijk op werkdagen tijdens de kan tooruren van Socuwe in het dorpshuis, tel. 62755. Van zelfsprekend kan men er te vens terecht voor nadere in formatie over de Roefeldag. Grote belangstelling was ervoor de foto-expositie in de voormalige Ehag- garage (Foto WV) Oude herinneringen konden afge lopen zaterdag worden opgehaald tijdens de reünie voor oud-leden die door het vijftigjarige HMV georganiseerd was. Een flink aantal oud-muzikanten toog naar het repetitielokaal aan de Dorpsstraat. Voorzitter Gerhard Voordes sprak dan ook na afloop van een "grandioos feest." Voor de meesten was het de eerste keer dat men de kans kreeg het recent ver bouwde gebouw te bewonderen. Veel bewonderende klanken wa ren er het bewijs van dat het HMV-thuishonk in goeden aarde viel bij de oud-HMV'ers. Ook de nieuwe kostuums bleken gewaar deerd te worden door de reüniegangers. „Ze zijn nog weer mooier dan de vorige kostuums," vond oud-dirigent Henny Fran sen. Niet alleen de oud-HMV'ers uit Holten waren naar de reünie gekomen, ook van buiten Holten hadden diverse mensen de moeite genomen naar Holten te komen. In het naast het HM V-gebouw gelegen EHAG-pand konden be langstellenden hun geheugen nog eens extra opfrissen met behulp van foto's en andere herinnerings stukken die daar lagen uitgestald. Aan het eind van de 'jubileumreü- nie' konden de oud-HMV'ers te rugkijken op een middag vol her inneringen en alvast vooruitkijken naar een volgende, hopelijk net zo Met het oog op Vaderdag (zondag 18 juni) houdt de Holtense Han delsvereniging in samenwerking met het Holtens Nieuwsblad een aantrekkelijke 'Vaderdagactie'. Om vader te verrassen met een i toegangsbewijs voor een thuis wedstrijd van Go Ahead Eagles, kan jong en oud deze week mee- puzzelen in het Holtens Nieuws blad met de 'Vaderdagpuzzel'. Los de puzzel op, lever deze in, en vervolgens worden uit de goede inzendingen vijf winnaars getrok ken. Voor iedere winnaar liggen twee kaarten klaar voor een wed strijd in het nieuwe seizoen in de Deventer Adelaarshorst. Inzen dingen moeten vóór 23 juni zijn ingeleverd bij het kantoor van het Holtens Nieuwsblad, Kerkhofs- weg 18. De prijswinnaars worden bekend gemaakt in de krant en krijgen tevens persoonlijk bericht. Meer over de 'Vaderdagpuzzel' op pagina 2 De afdeling Holten van het Nederlandse Rode Kruis houdt woensdag 12 juli haar jaarlijkse boottocht. Deze dagtocht is bestemd voor minder valide mensen en de genen die moeilijk op eigen gelegenheid een uitstapje kun nen maken. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij me vrouw R. Aaltink-Kevelam, Larenseweg 61, tel. 61926. Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan- Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Burgemeester D.J. Verhoeven nam vorige week woensdag een NS-locomotief in gebruik met de naam Holten. Op de zijkant van de locomotief is een afbeelding van het wapen van Holten aan gebracht. Verhoeven noemde het verbinden van de dorpsnaam aan locomotief 1760 'een weerga ve van de verbondenheid van net dorp Holten met het spoor'. Het voornaamste doel van de naams- verbinding vond hij echter de PR-functie die de locomotief heeft: ..Iedereen ziet de naam Holten, dus ook de toeristen." In zijn toespraak besteedde de burgemeester ook aandacht aan wat andere punten. Eén daarvan was de waarde van het station in de gemeente Holten. Het spoor is met betrekking tot het personen vervoer van groot belang voor Holten. „Als gemeentebestuur zijn we nog steeds blij dat we aan deze spoorlijn liggen, en blij dat velen op het station Holten kun nen opstappen. Laat dat vooral zo blijven." Over dat laatste maakte Verhoeven zich niet zoveel zor gen. Het station heeft namelijk boven zijn lokale functie door de goede busverbindingen ook een belang voor omliggende plaatsen. Verder blijft de trein natuurlijk het belangrijkste alternatief voor de auto in de milieustrijd. Ook was er aandacht voor de noordelijke tak van de Betuwelijn, die mogelijk langs Holten komt. „Het gemeentebestuur van Hol ten maakt zich veel zorgen over de aanpak van de Betuwelijn. Het huidige traject kan geen grote in tensivering aan zonder dat dat na delige gevolgen heeft voor de di recte woon- en leefomgeving. Wel zijn we overtuigd van de macro- economische "must" van een Betu welijn." De toespraak van de bur gemeester werd vooraf gegaan door die van NS-routemanager Van Waveren. Omdat de NS de laatste tijd ingrijpende veranderin gen doorgaat, worden sommige stations geschrapt. „Holten hoeft zich daar voorlopig geen zorgen over te maken. Van de in totaal 348 NS-stations neemt Holten een 248ste plaats in met gemiddeld per werkdag 936 reizigers. Daarmee laat holten 110 stations achter zich." Vanuit De Biester begaf het gezelschap zich vervolgens naar het station, waar om zes minuten over half elf precies de locomotief met een serie dubbeldeksrijtuigen arriveerde. Na onthulling van net wapen van de gemeente Holten nam de burgemeester een kijkje in de cabine van het "ijzeren trek- monster". Even voor elven vertrok de trein met de genodigden en Op de zijkant van het ijzeren trekmonster' verscheen de naam Holten (Foto Ten Velde) overige belangstellenden voor een reisje naar Deventer. "De oerdegelijke krachtpatser", zoals Van Waveren de locomotief pleegde te noemen, is er één uit de serie van 81 modeme Franse loco motieven. Het gevaarte heeft een gewicht van 86 ton en haalt een topsnelheid van zo'n 180 kilome ter per uur. Die snelheid zal echter niet vaak worden gehaald, omdat in Nederland de treinen nooit zo Bestuur en directie van woon- en zorgcentrum Diessenplas kijken met ingehouden spanning uit naar het Kabinetsstandpunt over de toekomstige ouderenzorg. Diessenplas heeft namelijk een plan ontwikkeld voor renovatie van de appartementen. Het voorstel tot renovatie werd vorige week uitvoerig uit de doeken gedaan door directeur Bert Postma tijdens het werkbezoek van de leden van de raadscommissie III (welzijn) aan het verzorgings huis. Diessenplas heeft op dit moment een capaciteit van 105 verzorgingsplaatsen en kent geen leegstand. De wachtlijst is niet groot, maar wordt voldoende aangevuld. Gemiddeld bedraagt de wachttijd omstreeks drie maanden. Op basis van het Plan Bejaardenoorden 1993-1996 van de provincie blijkt dat nader beraad zal plaatsvinden over aanpassing van de capaciteit in die gemeenten, waar sprake is van overcapaciteit van meer dan 20%. Dat geldt dus sowieso voor Holten, datfeen overcapaciteit van 50% heeft. Tussen Diessenplas en de provin cie bestaat evenwel een aanzienlijk verschil in opvatting over de voor genomen renovatie. Gedeputeerde Staten kiezen voor kwaliteit van wonen met zonodig ondersteu ning in de thuissituatie. Bestuur en directie van de Holtense instelling voorzien in dat geval echter een vermindering van zorgkwaliteit. Meer geld voor wooncomfort, dus minder voor zorg. Diessenplas wil juist een zo breed mogelijk zor gaanbod bieden. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen ver zorging en verpleging voor een groep ouderen die niet meer zelf standig kunnen wonen, be schermd wonen met een pluspak ket ter ondersteuning in de thuissi tuatie en zorg en verpleging van ouderen die tijdelijk niet zelfstan dig kunnen wonen. In de optiek van de provincie moet Diessenplas te zijner tijd over 56 tweekamerappartementen, twee eenkamerappartementen en circa 11 'zwevende' verzorgingsplaat sen beschikken. Dat betekent dat 62 ouderen verzorgingshuiszorg krijgen en kwalitatief goed gehuis vest zijn, dat daarnaast circa 11 ouderen in staat gesteld worden langer thuis te blijven wonen en dat één verzorgingsplaats gereser veerd blijft voor flankerend beleid. Jaarlijks blijft dan ongeveer 140.000 gulden over voor aanvul lende thuiszorg. Daarnaast eist de provincie een volledige uitwissel baarheid van de appartementen in verband met de kans op leegstand. Diessenplas houdt echter vast aan een combinatie van 27 eenkamer- en 43 tweekamerappartementen. Daarbij wordt uitgegaan van 60 huishoudens voor alleenstaanden en 8 tweepersoons huishoudens, samen 76 verzorgingsplaatsen dus. Het variabel budget van één ver zorgingsplaats blijft gereserveerd voor het flankerend beleid, zodat de totale capaciteit teruggebracht wordt tot 77 verzorgingsplaatsen. Meer dus dan de 63 die de provin cie voor ogen heeft. Ten aanzien van de gemiddelde verzorgings- prijs wees directeur Postma de commissieleden op de hogere prij zen in geval het plan van de pro vincie (bijna uitsluitend tweeka merappartementen) wordt uitge voerd. De gemiddelde verzor- gingsprijs stijgt dan met 35% en wordt ook belangrijk hoger dan in de regio. Bij renovatie volgens het Diessenplas-voorstel blijft dat be perkt tot 22%. Diessenplas voorziet ook een stij gende behoefte aan verzorgings plaatsen voor ouderen met psy chogeriatrische klachten. Nu reeds is er een substitutieprojekt verpleeghuiszorg (vervangende verpleeghuiszorg) waar 15 oude ren aan deelnemen. Gemiddeld staan 6 ouderen op de wachtlijst. De wachttijden in de drie ver pleeghuizen in de regio lopen uit een van één tot drie jaar. Het is niet de bedoeling dat ouderen met een verpleeghuisindicatie worden op genomen. Maar ouderen die een maal wonen in Diessenplas hoeven niet te verhuizen naar een ver pleeghuis buiten Holten. Een schrikbeeld voor Holtense oude ren zelfs. Ouderen met psychoge riatrische klachten hebben in de eerste plaats behoefte aan struc tuur in de dagindeling, veiligheid door begeleiding gedurende de hele dag in een gezellige, warm en huiselijke omgeving, zoals die ge boden wordt in de huiskamer in Diessenplas. Deze ouderen kun nen volstaan met een eenkamerap- partement, omdat zij overdag sa men ir. de huiskamer verblijven. Het eigen appartement wordt ge bruikt om zich met de familie, wanneer deze op bezoek komt, terug te trekken, om te slapen en waar het grootste deel van de per soonlijke verzorging plaatsvindt. De toilet- en doucheruimte wordt wel belangrijk vergroot. De produkten/diensten die Dies senplas biedt op dit moment be staan op de eerste plaats uit het bieden van zorg in een beschermde woonomgeving aan ouderen met een verzorgingshuisindicatie, het bieden van intensieve verzorging en verpleging aan ouderen met een verpleeghuisindicatie en het bie den van huisvesting met een servi cepakket in de 37 flats en 24 senio renwoningen. AUe zelfstandig wonende ouderen in Holten kun nen gebruik maken van alarme ring, maaltijdvoorziening, kort durende opname, dagverzorging, nachtopvang, nazorg na zieken huisopname en terminale zorg (eventueel in samenwerking met de wijkverpleging). Diessenplas heeft 85 medewerkers. De omzet van het Holtense ver zorgingshuis wordt dit jaar be groot op 5.152.000 gulden, ruim vijf mifjoen dus. Daarvan gaat m Onderdeel van het werkbezoek van de raadcommissie welzijn was een rondleiding door hoofd voedingsdienst Timo Besten in de vorig jaar gerenoveerde keuken. Tweede van links Diessenplas-directeur Bert Postma, m het midden wethouder Bertus Rensen (Foto Ten Velde) maar liefst 3.944.000 gulden naar het verzorgingshuis zelf; 261.000 gulden is bestemd voor het substi tutieprojekt verpleeghuiszorg; leunflats en 413.000 gulden exter- 153.000 gulden, 24 seniorenwo- ne dienstverlening aan ongeveer ningen; 381.000 gulden 37 aan- 150 ouderen in de gemeente. Structuurplan Het Structuurplan Kernen wordt eind deze maand ongewij zigd voorgelegd aan de gemeen teraad. Begin vorige week was de raadscommissie I positief in haar advies. Alleen binnen het CDA bestaat er verschil van me ning over industrieterrein Vlet- gaarsmaten. School- en volksfeest In Dijkcrhock worden naarstig voorbereidingen getroffen voor het jaarlijkse school- en volks feest (23/24/25 juni) in en rond de feesttent op de weide naast Het Bonte Paard. Hoogtepun ten zijn het tünulüken, het op treden van Hans Versnel en de Freestyle Ski-Show. Triathlon Zaterdagmiddag 8 juli begint in zwembad Twenhaarsveld de elf de Triathlon Holten. Opnieuw een groots sportfeest met een keur aan randactiviteiten. Met toppers als Eimert Vender- bosch, Jan van de Marei, Dennis Looze en bij de dames Irma Heeren, Bianca van Dijk en Wie- ke Hoogzaad heeft Holten heeft de wedstrijd een ijzersterke be zetting. hard rijden. Hoewel de locomotief de naam Holten draagt, zal hij nauwelijks te zien zijn op het baanvak langs Holten. De loco motief zal worden ingezet om dubbelddeksrijtuigen te trekken in de Randstad. Volgens burgemees ter Verhoeven is dat geen nadeel, omdat daar veel toeristen vandaan komen. „Ik reken erop dat de locomotief zijn werk daar zal doen." De onlangs gehouden collecte van het Nationaal Epilepsie Fond - De Macht van het Kleine - heeft in onze gemeente 5381,05 gulden op gebracht. Dank gaat uit naar alle gevers en collectanten. Voor de tweede maal wordt een zang- en praiseavond ge houden in kerkelijk centrum De Kandelaar. Aanvang 20.00 uur. Voor aanvang kunnen consumptiebonnen voor de koffie na afloop worden aan geschaft. Zaterdag 17 juni ho pen de organisatoren opnieuw op een goed bezochte en fijne avond. De toegang is gratis, wel is er een uitgangscollecte voor de onkosten. Het Dijkerhoeks school- en volks feest wordt traditiegetrouw de week tevoren ingeluid met het vo gelschieten bij Het Bonte Paard, georganiseerd door schietvereni ging De Zaagmolen. Zaterdag 17 juni wordt gestreden om de titel 'Schutterskoning(in) van Dijker- hoek' en sinds vorig jaar ook 'Schuttersprins(es) van Dijker- hoek'. Aan de strijd om de laatsge- noemde titel nemen jongeren van 12 t/m 17 jaar deel. Vorig jaar gingen de titels naar respectievelijk Henk Haverslag (voorzitter schietvereniging De Zaagmolen) en Wilfred Nooteboom. De kaart verkoop begint om 19.30 uur, de wedstrijd om 20.00 uur. Na afloop worden de nieuwe titelhoud(st)ers op passende wijze gehuldigd in Het Bonte Paard. Deze avond is er tevens gelegenheid voor opgave aan de zeskamp en het tünelüken tijdens het Dijkerhoeks feest. Het in ere herstellen van een traditie en de promotie van de Holterberg. Twee elementen die de Kring Bewoners Holterberg (KBH) vorig jaar aanzetten tot de organisatie van het midzome ravondconcert, woensdag 21 juni vanaf 20.00 uur op de weide ach ter bistro De Holterberg. De mu ziek wordt verzorgd door HMV, het Holtens mannenkoor, de zanggroep Octopus en dweilor kest De Braandheultjes. „Mocht blijken dat het initiatief aanslaat, dan overwegen we om het evenement een jaarlijks karak ter te geven. Waarom zou dat niet kunnen?", filosofeert woordvoer ster Eline Zoet. „Kijk naar het buitenland, bijvoorbeeld in Enge land. Op een willekeurige zondag middag nemen de mensen daar een kleedje mee en een picknickmand en is het lekker luisteren geblazen. In die sfeer moet je dit ook zien. Wil je niet de hele avond? Geen probleem, dan haak je halverwege af. Of wil je wel, maar kan je niet voor pakweg 21.00 uur? Moet kunnen, je kunt er dan echt nog rustig bij." Eline vertelt dat in het recente verleden regelmatig gesproken is over het in ere herstellen van de destijds zo populaire openlucht voorstellingen op de berg. De laat ste in het Sportdal. „Daarnaast is dit evenement een goede gelegen heid om de Holterberg te promo ten. Er zijn dan ook allerlei organi saties vertegenwoordigd die be lang hebben bij die berg." Een 'groen' concert dus. Zo zijn na tuurmuseum Bos Dierenwereld, het IVN Holten/Nijverdal, scou ting Holten, de Wildbeheereen heid Holten en Natuurmonumen ten met een kraam aanwezig. Bis tro-eigenaar J ohan Neppelen- broek zorgt voor^ aantrekkelijke hapjes en drankjes en ook is er ambachtelijk gebrouwen Brand- bier verkrijgbaar. Om alles van de grond te krijgen werkte KBH nauw samen met de WV en de Stichting De Reuze Heuvelwachter. Het muzikale programma wordt verzorgd door HMV, HMK en de zanggroep Oc topus. De laatste met een breed repertoire ('Tussen kerk en kroeg'). Muzikale medewerking is er ook van dweilorkest De Braandheultjes. Speciaal voor het midzomeravondconcert werden nieuwe nummers ingestudeerd en is een avondvullend programma samengesteld. De Braandheultjes bijten om 19.30 uur het spits af. Het orkest staat dan achter het NS-station, waar concertgangers zich kunnen verzamelen om om 19.45 uur in een lange sliert achter het dweilorkest door het Beuken laantje naar de wei bij de bistro te dweilen. Daar wordt het concert om 20.00 uur officieel geopend door burgemeester Dick Vernoe- ven. Tijdens het concert worden twee flinke pauzes gehouden om* de bezoekers voldoende tijd te ge ven voor een hapje en een drankje, een bezoek aan de kraampjes en een babbeltje. De pauzes worden passend muzikaal omlijst door De Braandheultjes. Enthousiast Eline is zeer te spreken over de enthousiaste wijze waarop door deze en gene ingehaakt is op het voorstel van KBH. Nergens ble ven de deuren gesloten, iedereen zei ogenblikkelijk 'ja'. Sterker, toen het mannenkoor vernam van het midzomeravondconcert richt te het zich spontaan tot de organi satoren met de vraag of ook het HMK zich op het concert mocht laten horen. Een gevoelige kosten post is het midzomeravondconcert bepaald niet. Eline: „Iedereen doet belangeloos mee. Een plaat selijke bank sponsort wel de kos ten voor de verzekering." De wei de achter de bistro wordt fleurig 'aangekleed' door Tuincentrum Mulder. Maar voor het zo ver is gaan de Holterbergbewoners dit weekeinde eerst (koeie)vlaaien rui men. Nu lopen de koeien er name lijk nog nietsvermoedend rond. Vanzelfsprekend hopen de organi satoren op beter weer dan de afge lopen dagen het geval was: „An ders moeten de mensen maar laar zen aan en in het ergste geval zullen we moeten afblazen. We kijken het eerst aan en mocht er worden getwijfeld, dan nemen we rond 17.00 uur een definitief be sluit," aldus Eline, die concertgan gers via deze weg nogmaals drin gend verzoekt om vooral zocwwl mogelijk lopend of op de fiets te komen. Automobilisten kunnen bij het NS-station parkeren (fiet sers trouwens ook) om dan achter het dweilorkest aan naar de berg te komen.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1