'Helofytenfilter wollen sokken is geen hobby isme Holten van de partij op RONA-manifestatie Eindexamekandidaten exposeren in dorpshuis TCH: viermaal winst en verlies Dubbele vlucht Bergvliegers PvdA-Kamerlid Sharon Dijksma op bezoek in Holten Gemeente Ontevredenheid over laks' gemeentebestuur HOLTENS NIEUWSBLAD Jaaragenda Oven j^EROENOCSOTAKLffM 'Deze vakken verrijken je' sportrubriek J eugdvoetbalkamp 1995 DONDERDAG 8 JUNI 1995- - ag. Z< Dijksma vorige week vrijdag het werkbezoek aan Holten. Het jeugdige PvdA-Kamerlid werd onder meer geïnformeerd over de stand van zaken ten aanzien van de noordelijke aftakking van de Betuwelijn, de werking van een helofytenfilter als alternatief zuiveringssysteem, over onderwijszaken en recreatie. Niet zo verwonderlijk, want Sharons portefeuille bevat onder meer milieu, recreatie en onderwijs. Rond de middag lunchte ze met B en WDijksma brengt geregeld werkbezoeken aan gemeenten in het hele land. Desondanks verklaarde de in Enschede wonende Dijksma dat Overijssel een extra accent heeft: „Kontakt met mensen van je eigen partij in je eigen provincie vind ik belangrijk. Zo verneem je tevens wat er speelt. Een partij moet ook een regionaal aanspreekpunt hebben. Wat dat betreft heeft Flip Buurmeijer het uitstekend gedaan hier, maar die heeft inmiddels een andere betrekking." Evenals twee PvdA-fractieleden van de provinciale staten werd Dijksma 's ochtends in De Bosc hkamp ontvangen door het be stuur en de fractie van de PvdA Holten. Gastheer was fractieleider Wim Dalhuisen. Van de plaatselij ke afdeling waren eveneens aanwe zig Jaap van der Vreede (voorzitter en lid van de raadscommissie on derwijs), J an Metsemakers (raads lid), Gerrit Markvoort (lid van de raadscommissie gemeentewerken) en fractiesecretaris Rob Meyerink. Geitewollen sokken Op haar tocht door Holten be landde Dijksma eerst op de Von- derschottenweg, waar het helofy tenfilter van Hugo Verkerk werd bekeken. De bouwer zelf lichtte de werking van het systeem uitvoerig toe. „Een interessant project," concludeerde Dijksma later, die er tot dan nog nooit van gehoord had. „Het oogt simpel en stoort ook absoluut niet in een tuin. Ge let op de hoge aansluitingskosten voor riolering lijkt dit een prima alternatief. Ik juich dit soort expe rimenten ook toe. Het is mijns inziens ook zonder meer niet iets wat je als 'geitewollen sokken hob byisme' kunt afdoen." Wat betreft de investering riolering buitenge bied vertelde ze dat het ministerie de ontwikkelingen en experimen ten met de richtlijnen in de hand nauwlettend volgt en in overleg met provincie en gemeenten mo gelijkheden biedt om voor de on rendabele gebieden in het buiten gebied ontheffing te verlenen voor de aanleg van een alternatief zuive ringssysteem. „Gemeenten zou- JUNI 10 juni: reünie voor oud HM Vers in het repetitielokaal 11 juni: Koetsenrit De Bergrij- ders; Marco Borsato in De Waag. 13 t/m 23 juni: fietsvierdaagse 17 juni: Boeldag HMV; zang- en praiseavond in De Kandelaar; vo gelschieten bij Het Bonte Paard; Gouwe Ouwe-avond in De Waag. 21 juni: midzomernavondconcert Holterberg 23/24/25 juni: school- en volks feest Dijkerhoek JULI 2 juli: MAC grasmaaimachinerace 7 juli: Triathlon Ballooning 8 juli: Triathlon Holten; Hemel- zicht-fietstocht; Schureoamd met Boh Foi Toch 25 t/m/ 29 juli: dorpsfeest met kermis AUGUSTUS 3 augustus: Dagje De Boer Op; 13 augustus: MAC Holterbergrit 18/19/20 augustus: school- en volksfeest Espelo 26 augustus: MAC Totaaldag SEPTEMBER 2 september: jubileumreceptie OCH (50 jaar) in clubgebouw Meermanskamp 7 september: wijnmarkt HHV op Smidsbelt 7/10 september: Keunefeesten 9 september: Vrijmarkt op Smids belt 16 september: Erwincross 17 september: MAC Trekkersiep 23 september: Holterbergherfst- toer WV Holten OKTOBER 1 oktober: MAC motocross NK solo's op Zuurbergcircuit 7/8 oktober: Nacht om Holten 14 oktober: concert jongerenkoor Campanella in NH kerk 27 oktober: Toneeluitvoering OCH in Irene 28 oktober: Diepe Hel Holterber- gloop NOVEMBER 3 november: Chr. Ontspannings Club met blijspel in De Kandelaar 4 november: Chr. Ontspannings Club met blijspel in De Kandelaar 10 november: najaarsconcert Holtens Mannenkoor 11 november: speelgoedbeurs in De Boschkamp 17 november: najaarsconcert Holtens Mannenkoor 25 november: Jubileumshowcon- cert HMV in de sporthal met me dewerking van Margriet Eshuys; jubileumreceptie en feestavond MAC De Holterberg DECEMBER 8 december: 19.30 uur, leerlingen concert MOC Holten den in dat opzicht ook hun nek moeten durven uitsteken. Als je daar kilometers dure pijp voor moeten aanleggen is dat toch een veel betere oplossing," aldus Dijk- •sma, die zich gelukkig toonde nu ze met eigen ogen had gezien hoe een helofytenfilter er uit ziet en werkt: „Nu heb ik een tastbaar feit. Ik heb echt iets van: eerst zien, dan geloven!" RONA Met een plaatselijke en regionale vertegenwoordiger van het Regio naal Overleg Noordelijke Aftak king (RONA) sprak de sociaal- democrate over de dreiging van het sterk toenemende goederenver voer op de bestaande spoorlijn naar Duitsland, de noordelijke af takking van de Betuwelijn. Het Kabinetsstandpunt, dat de intensi vering van goederenvervoer boven dat van personenvervoer stelt, maakt de betrokkenen enkel onge ruster. De aanleg van een geheel nieuwe Twentelijn lijkt onwaar schijnlijk, hoewel de kosten voor aanpassing van de huidige spoor lijn wellicht nog duurder is. Dijk sma vertelde dat de PvdA-fractie zich om milieuredenen heeft uitge sproken vóór vervoer over spoor en water in plaats van over de weg en dat het begrip 'Nederland dis tributieland' een belangrijk gege ven is met als logisch gevolg net Openbare kennisgeving inzake verleende ontheffingen of vergunningen 1. Bouwvergunning is verleend voor: - uitbreiden woonhuis en vernieuwen garage/berging Kolweg 52; - bouw loods/garage/berging Fliermatenweg 7a, - uitbreiden woonhuis Reilmksweg 59, - bouw garage De Wheeme 9. 2. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - koetsenrit Koetsenvereniging Holten e.o. (11 juni 1995); - wandeltochten Almelose Wandel Kring (17/18 juni 1995); - ophangen spandoek Ronde van Nederland (24 augustus 1995). Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten binnen zes weken een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders. Postbus 13, 7451 AA Holten. Bouwaanvragen Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend, dat op de daarbij aangegeven data aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - bouw kapschuur Postweg 124 (19 mei 1995); - verbouw kantoorgebouw Oranjestraat 9 (22 mei 1995); - bouw twee recreatiewoningen Vianenweg 225b en Heideweg 59 (29 mei 1995) De bouwaanvragen liggen tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bureau bouw- en woningtoezicht van de afdeling gemeentewerken, Smidsbelt 6 te Holten. Bij H ugo Verkerk nam Sharon Dijksma met haar gevolg een kijkje bij het door hem aangelegde helofytenfilter. Voor Dijksma de eerste keer dat ze een dergelijk systeem in ogenschouw nam (Foto WV) vele goederenvervoer. „Ik heb echter begrip voor uw angst. Het is de onzekerheid van wat hangt ons boven 't hoofd." De Ensche- dese gaf aan dat een weloverwogen afweiging in dezen van groot be lang is met het oog op het behoud \&n het leefmilieu. De inzet van de RONA werd hoog geprezen door haar: „Het gaat namelijk over de leefsituatie van mensen en daarom is het zo goed dat ze er vanaf het begin af aan bij worden betrok ken." Over de voortgang in de Betuwelijn-affaire zei ze dat de PvdA-Kamerfractie binnenkort begint met de discussie erover. Toeristenweg In bungalowpark De Lindenberg kwam het thema toerisme/recrea tie aan bod. Duidelijk werd tevens dat toerisme een belangrijke bron van inkomsten is voor Holten en vervangende werkgelegenheid kan zijn voor de onder druk staande landbouw. Ten aanzien van de Toeristenweg liet Jacob van Lin denberg namens de recreatie-on dernemers nog eens weten dat to tale afsluiting gezien het econo misch belang wat hun betreft niet zo nodig hoeft. „Je moet me zo'n besluit ook genuanceerd om gaan," vond Dijkama, die zich bewust onthield van een definitie ve uitspraak. „Het is een moeilijke afweging, waarbij de stem van de direct betrokkenen zwaar moet meetellen." Wim Dalhuisen vond de visie van de sector weliswaar begrijpelijk, maar stelde vast dat zijn fractie een 'breder spectrum' „Het is beter om in het belang van de natuur de weg te zijner tijd wel af te sluiten. Ik vind tevens dat het college in dezen nu reeds moet aangeven wat het wil, zodat de betrokken ondernemers hun bedrijf zó kunnen inrichten dat het vanuit die afsluiting nieuwe impulsen kan krijgen." Dalhuisen drong er op aan dat dat standpunt bekend moet zijn op het moment dat het al zo lang verwachte BIB- rapport gepresenteerd wordt. Als laatste onderdeel op het pro gramma stond het bezoek aan scholengemeenschap De Waer- denborch, waar van gedachten ge wisseld werd over financiële peri kelen, specifiek gericht op de huis vesting van de school in twee ge meenten, terwijl enkel de gemeente Holten bevoegd gezag is van de hele school. Welke houding neemt de gemeente Goor (finan cieel) in cfezen aan? Ten slotte werd gesproken over de komende veranderingen in onderwijsland. In de toekomst werken leerlingen steeds zelfstandiger en worden de vakken inhoudelijk zwaarder. Een kleine zestig Holtenaren gaf vrijdag respons op de oproep van de plaatselijke RONA-werk- groep om deel te nemen aan de RONA-manifestatie bij de oude IJsselbrug in Zutphen inzake de besluitvorming over de noorde lijke aftakking van de Betuwelijn. Per bus vertrok het gezelschap vanaf het NS-station naar de IJs- selstad, waar zich enkele honder den mensen verzameld hadden. „Een uiterst zinvolle, rustige ma nifestatie met als stil protest een fakkeltocht over de brug," ver klaarde RONA-woordvoerster Eline Zoet later. Op de protestbij eenkomst waren meerdere ge meenten langs de noordelijke af takking vertegenwoordigd. Drie wethouders (Oldenzaal, Rheden en Zutphen) voerden tevens het woord, evenals de heren Van Leers (CDA) en Poppe (SP), beiden lid van de vaste kamercommissie Ver keer en Waterstaat. Van Leers toonde begrip voor de ongerust heid van de gemeenten en bewo ners langs de noordelijke aftak king, terwijl Poppe een flinke stap verder ging en voor het verdwijnen van het project Betuwelijn pleitte. Een bron van ergenis bij RONA Holten is de lakse houding van het gemeentebestuur, dat in tegenstel ling tot verscheidene andere ge meenten ook niet aanwezig was tij de manifestatie in Zutphen. Bur gemeester D.J. Verhoeven wees er al eerder op dat de gemeente verte genwoordigd is in een bestuurlijk platform (van betrokken gemeen ten) en uitsluitend via die weg invloed wil uitoefenen op het tra- cébesluit: „Ieder heeft zo zijn ei gen -wegen om te bewandelen." Wel zou de gemeente per brief steun betuigen aan de werkgroep. Die brief arriveerde pas kort voor het vetrek naar Zupthen. Hoewel RONA Holten en gemeente op initiatief van de eerste enkele ma len om de tafel hebben gezeten, is de werkgroep verre van gelukkig met de huidige gang van zaken. Afgesproken was dat er, indien noodzakelijk, overlegd zou wor den op initiatief van RONA of gémeente, specifiek wethouder Eb van Schooten die namens het colle ge in het Zwolse platform zit, r-tetyn esten te P3 Gewapend met spandoeken vertrok het gezelschap vrijdagavond vroeg per Oad-hus naar Zutphen om daar de grote RONA-manifestatie. Tweede van rechts Eline Zoet van RONA Holten (Foto WV) deel te nemen waarin diverse andere gemeenten al activiteiten aan de dag hebben gelegd. Van gemeentewege wordt echter vrijwel niets vernomen. Ook het verzoek van RONA Hol ten om subsidie, is niet gehono reerd. Eveneens een groot verschil met andere gemeenten, die wèl financieel bijspringen. En dat, ter wijl het uitsluitend om een tege moetkoming in administratiekos ten en dergelijke ging. Verhoeven liet begin deze week echter weten dat de weigering verband houdt met de subsidieverordening Wel zijn en Sport: „Die geeft aan dat enkel plaatselijke instellingen mo gen worden gesubsidieerd, die plaatselijk actief zijn. RONA is meer regionaal actief." Eline Zoet reageerde verontwaardigd: „Be halve het enorme belang dat hier telt, is het wel degelijk zo dat onze werkgroep plaatselijk gericht is!" Kern van de zaak is dat het besluit tot aanleg van de Betuwelijn geno men is, maar er nog steeds geen echte duidelijkheid bestaat over de noordelijke aftakking, waarvan een deel over de bestaande spoor lijn langs Holten voert. Over die lijn denderen te zijner tijd hoogst waarschijnlijk een kleine zeventig goederentreinen extra. Dag en nacht. Bovendien is het zo dat zo'n 70% van die treinen gevaarlijke stoffen vervoeren. Eline Zoet wees op het zogenoemde Warnemünde- kontrakt dat Den Haag heeft ge sloten met onze oosterburen en dat onder meer aangeeft dat Duits land het goederenvervoer via di verse grensplaatsen aangeleverd wil krijgen en niet hoofdzakelijk via de grensplaats Babberich. De lijn Arnhem-Zutphen-Deventer- Oldcnzaal blijft daarmee nadruk kelijk in beeld. Bovendien wees zij, evenals in het gesprek vrijdag met PvdA-kamerlid Sharon Dijk sma (zie elders in deze krant) op het Kabinetsstandpunt dat uit gaat van intensivering van goederen vervoer per spoor, zonodig ten koste van het reizigersvervoer. De vrees voor aantasting van het leef milieu en veiligheid langs de spoorlijn is daarom bepaald niet onterecht. RONA Holten bestond begin deze. maand één jaar. De groep houdt zich intensief bezig met de kwestie. Algemene doelstelling van het RONA is behoud van het leefmilieu langs de spoortlijn. RONA Holten richt zich daar naast op onder meer de integrale behandeling van de hele Betuwe route (inclusief noordelijke aftak king), de gelijktijdige aanleg van hoofdlijn en aftakkingen en op het toepassen dezelfde kondities ten aanzien van milieu en veiligheid voor het gehele project. In Holten doorsnijdt het spoor het dorp deels over een verhoogde dijk met verder drie viadicten, twee fiets- tunnels en tien gelijkvloerse over gangen, waarvan zes onbewaakt. Meerdere bungalowparken en campings liggen direct aan het spoor met totaal circa 245 vakan tiewoningen, waarbij ook nog 'ns 100 nieuwe bungalow gepland zijn (Twenhaarsveld, red.) Enkele van de eindexamenkandidaten handvaardigheid, textiele werk vormen en tekenen (Foto Ten Velde) bagage meeneemt voor je verdere leven„Het volgen van deze vak ken verrijkt je. De werkstukken worden geëxpo seerd in de ontmoetingsruimte van De Boschkamp. Ze zullen daar blijven tot aan de zomervakantie, waarna ze tot volgend jaar in het bezit blijven van de school. De leerlingen mogen ondertussen in de zenuwen zitten over de uitsla gen van hun andere examens; die volgen op 14 juni. In dorpshuis De Boschkamp werd dinsdagmiddag een ten- toonstellling geopend van werk stukken die zijn gemaakt door examenkandidaten van scholen gemeenschap De Waerdenborch. De openingstoespraak werd ver richt door de 18-jarige Maartje Versnel uit Bathmen. Zij is VWO-Ieerling aan de school en volgt onder meer het vak hand vaardigheid. In haar toespraak gaf ze haar visie op het vak: „Het blijft een sensatie wanneer er iets nieuws uit je handen komt." Op de tentoonstelling zijn exa menwerkstukken te zien van de vakken handvaardigheid, textiel werkvormen en tekenen. Alle vier de opleidingen, VBO, Mavo, Havo en VWO, zijn vertegen woordigd. De werkstukken zijn gemaakt aan de hand van een van te voren opgegeven opdracht. Die opdrachten waren van uiteenlo pende aard. Zo moesten examen kandidaten tekenen aan het VBO onder meer een slang tekenen, en die vervolgens versieren met pa tronen. Mavo-leerlingen hadden als opdracht om een drieluik te tekenen met daarin hun zelfportret verwerkt. Leerlingen aan het Mavo die voor textiele werkvor men hebben gekozen kregen de opdracht om een ruimtelijk werk stuk te maken, met textiel vormge vende handelingen. Daarin moes ten contrasten worden ingebracht, bijvoorbeeld door kleur. De resul taten geven aan dat het aanbieden van het vak textiele werkvormen, hetgeen nog maar weinig gebeurt in Nederland, zijn waarde heeft. Leerlingen aan het Havo en VWO hadden behalve de gewone werk stukken ook een praktijkdag waar op binnen een dag een werkstuk moest worden gemaakt. Ook daarvan zijn de resultaten te zien op de tentoonstelling. Hoogte punten van de tentoonstelling zijn onder meer een werkstuk met de titel „Het vergeten boek" dat, zeer toepasselijk, geplaatst is in een donkere nis, een werkstuk met de naam „Een paar apart", dat is op- gebouw uit twee pilaren in een ruimte, en het werkstuk „Koffer tje met herinneringen". Het laatste is gemaakt door Maartje Versnel. Leraar handvaardigheid Dirk van Brink was positief over de gelever de prestaties. Omdat hij als leraar ook werkstukken van andere scholen beoordeeld, kan hij een mooi beeld van de prestaties in het hele land krijgen, en hij komt tot de1 conclusie dat ze het hier in Holten nog lang niet gek doen. Ook rector Leon van Minderhout was te spreken over de prestaties: „Ik zou al deze kwaliteiten graag verenigen binnen mijn eigen per soon, maar dat is onmogelijk. Het hier behaalde niveau kan niet zon der een goede opleiding worden gerealiseerd." Verder bevestigde hij de woorden van Maartje Ver snel, die in haar openingstoe spraak had benadrukt dat je door het volgen van deze vakken extra Afgelopen week hebben de dins dag- en woensdagcompetitie voor de zevende en laatste keer gespeeld en de donderdagcompetitie voor de zesde keer. Van de acht teams wonnen er vier en verloren er vier. Helaas is het dit jaar weer net niet gelukt van di.dames-2 om in de 4e klasse te komen, ze zijn 2e gewor den met 23 punten. Eindstanden van de dinsdag- en woensdagteams in hun poule: di.dames-1 (R. Klijnsma) 3e in de 2e klasse; di.da- mes-2 (I. Jongman) 2e in de 5e klasse; di.dames-3 (G. Oolbek- kink) 8e in de 6e klasse; di.dames- 4 (A. Schapink) 7e in de 6e klasse; wo. jeugd mix-1 (Gerhard Bril) 6e en wo. jeugd mix-2 (Jord Wessels) 6e. De donderdag- en vrijdag teams spelen deze week voor de laatste keer. Donderdag dames-1 staat nog steeds op de 2e plaats, ze kunnen alleen le worden, wanneer ze de laatste keer 3 pnt meer halen dan Dikkers TC. DJK Jidde Wessels en Roel Roele heb ben in het finale-weekend van de Districts Jeugd Kampioenschap pen (DJK) de eerste ronde niet kunnen winnen. Het was voor beiden een leuke ervaring om via de voorrondes te komen bij de beste 32 jongens en meisjes t/m 14 jaar in ons district en te zien ten nissen. Uitslagen: DINSDAG DAMES: Holten 1- Enter 1, 3-2; Holten 2-Drijver's 2, 4-1; Holten 3-Stedeke 3,0-5; Holten 4-Grinte- bos 1. 2-3; WOENSDAG JEUGD MIX Holten 1-M.T V.'65 1, 0-5; Holten 2-Wij- he 2, 3-2: DONDERDAG DAMES: Holten 1-Nijverdal 3, 2-3; Holten 2-Schapekolk 2,4-1. m SV HOLTENVrijdag 9 juniJeugdsport- kamp voor pupillen/junioren (E-, D- en C- jeugd) op Meermanskamp. Aanwezig vrijdag tussen 18.00 en 18.15 uur. Lei ders aanwezig om 18.00 uur. Einde kamp: zaterdag 10 juni om 16.00 uur, HANDBAL: Gerda Schuitert Toernooi. Zaterdag 10 juni: Meisjes B en weipen om 10.25 uur (vertrek 9.15 uur). Zondag 11 juni: Meisjes A1 en A2 om 10.25 uur (vertrek 9.15 uur). SPORTHAL: Donderdag 8 juni; 20.30- 22.00 uur, SV Holten All Stars. Maandag 12 juni: 19.00-22.00 uur BCH; Dinsdag 13 juni. 19.00-21.00 uur, Mintonette; Woensdag 14 juni: 19.00-22.00 uur, BCH; Donderdag 15 juni: 20.30-22.00 uur, SV Holten All Starts; Zaterdag 17 juni 10.00-12 00 uur, Mintonette; 19.00- 20.00 uur, H ter Avest (Holtense groep Stam). Weekendreserveringen vanaf vrijdagmiddag 12.30 uur bij de beheer ders van de sporthal (tel. 63180). Zaterdag werdeh op twee plaatsen duiven van De Bergvliegers gelost. Montargis (545 km, fond) leverde een fraaie overwinning op voor Marinus Lodeweges. Zijn winnaar kwam een snavellengte tekort voor de overwinning in het rayon. Des ondanks een prachtige prestatie. Henk Wansink werd tweede, ter wijl Jan van Werven goede zaken deed met de derde prijs van Mon targis en de overwinning van de tweede vlucht, Houdeng (253 km, vitesse). Deze duif werd 32ste in het rayon. Henk van Beek en An ton ten Dam II werden respectie velijk tweede en derde van Hou deng. Met deze vlucht werd de vitesse (korte afstanden) afgeslo ten. Henk Jansen werd winnaar van het aan- en onaangewezen klassement. Gerrit Jansen werd tweede aangewezen, terwijl Gert Koetsier van beide klassementen derde werd. Jan van Werven be reikte mede dankzij zijn goede resultaat van Houdeng de tweede plaats onaangewezen. Het hoogste orijspercentage van het weekend was voor Gerrit Kwintenberg met 75% prijs van Montargis. Voor het eerst in de geschiedenis van ZW Blauw Wit '66 zal er voor de F-, E- en D-pupillen een ten tenkamp georganiseerd worden op sportpark 't Vletgoor. Dit kamp, dat georganiseerd wordt door de jeugdcommissie, wordt gehouden van vrijdag 16 juni vanaf 18.30 uur tot zaterdag 17 juni 16.00 uur. In samenwerking met de leiders van de betreffende teams worden er verschillende activiteiten op touw gezet. Welke? Dat blijft tot aan vang van het kamp nog een verras sing! Ook de clubhuiscommissie is betrokken bij het tentenkamp. Zij zullen onder meer zorgen-voor de koude en de warme hap en de bemanning van het clubhuis. D< deelnameformulieren zijn al uitge deeld en de meeste daarvan zijr ook al weer binnen. Dat is alvast een goed begin! Nu is het alleen nog de vraag of de leiders van D, E en F, die 's nachts ook aanwezig zullen zijn, na afloop van het kamp géén lijders zijn geworden...

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 5