Holtens Nieuwsblad, Diamanten bruiloft Bart en Dien Geist 'Zo bekijk je de berg toch weer eens met andere ogen Commissie buigt zich over structuurplan TjOffiSf Midzomeravondconcert op de Holterberg Werkbezoek van Dijksma (PvdA) Kees Bos schiet in de roos met natuurwandeling NS-loc krijgt naam Holten Openlucht kerkdienst U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON ffi'l» Louis van Dijk in Kandelaar Gouwe Ouwe in De Waag Koningsschieten gaat niet door MAC'er gewond tijdens toertocht Concours drumbands Meermanskamp Geen deelname gemeentedag De Scheg Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 1 JUNI 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Woensdag 21 juni vindt het eerste Holtense midzomera vondconcert plaats op de wei de achter bistro De Holter berg. Een initiatief van Kring Bewoners Holterberg (KBH), in nauwe samenwer king met de VW en de Stich ting De Reuze Heuvelwach ter. Een bijzonder concert waar diverse plaatselijke vere nigingen en instanties aan deelnemen. HMV, het Hol tens mannenkoor, koor Oc topus en dweilorkest De Braandheultjes zegden spon taan medewerking toe toen ze daarvoor werden benaderd. Speciaal voor deze gelegen heid zijn nieuwe nummers in gestudeerd en werd een avondvullend programma sa mengesteld dat klinkt als een klok. De Braandheultjes bij ten om 19.30 uur het spits af als ze vanaf het NS-station richting berg trekken, met daarachter een lange sliert concertgangers. Via het Beu kenlaantje gaat het naar de weide achter de bistro, waar burgemeester Dick Verhoe ven het midzomeravondcon cert om 20.00 uur opent. De bezoekers kunnen dan achter eenvolgens genieten van HMV, HMK en Octopus. Na de pauze met muziek van De Braandheultjes, laten de drie gezelschappen zich opnieuw horen. Rond 22.00 uur wordt het concert afgesloten door KBH-voorzitter Henk den Herder. De Braandheultjes zorgen daarna voor de vrolij ke noot aan het eind van de avond. Tijdens het concert zijn verschillende 'groene' or ganisaties met een kraam ver tegenwoordigd. Daaronder het IVN, natuurmuseum Bos Dierenwereld, de Stichting Wildbeheer en Scouting Hol ten. Ook de organisatoren van het concert willen het op de berg 'groen' houden. Daar om wordt iedereen dringend verzocht om te voet of op de fiets naar de weide te komen. Automobilisten kunnen bij het station parkeren en achter het dweilorkest aan naar de berg komen. Mochten de weergoeden de organisatie niet gunstig gezind zijn, dan komt de muzikale 'happe ning' te vervallen. PvdA-kamerlid Sharon Dijksma brengt morgen, vrijdag 2 juni, een werkbezoek aan Holten. Dijksma wordt ontvangen in De Bosc hkamp, waarna ze een bezoek brengt aan achtereenvolgens Hugo Verkerk (helofytenfilter), vakan tieoord De Lindenberg (gesprek met recreatieondememers en WV) en scholengemeenschap De Waerdenborch. Rond de middag is er een lunchbijeenkomst in het gemeentehuis, waarbij (een deel van) het college aanwezig is. Tij dens de maaltijd worden actuele Holtense zaken aan de orde ge steld. Na het bezoek aan De Waer denborch volgt in De Biester een gesprek met vertegenwoordigers van de plaatselijke RONA-werk- groep over de problemen rond de noordelijke aftakking van de Betu welijn. Met een informele bijeen komst en discussie met PvdA-le- den wordt het werkbezoek beslo ten. De nog jonge, maar zeer ge dreven Sharon Dijksma heeft onder meer milieu, recreatie en onderwijs in haar portefeuille. Op haar tocht door Holten wordt ze vergèzeld door twee PvdA-fractie- Woensdag 7 juni om 10.30 uur geeft burgemeester D.J. Verhoe ven een NS-locomotief de naam Holten. Die plechtigheid heeft plaats op het Holtense station. Het betreft een locomotief uit de serie 1700. Deze locomotieven worden gebruikt voor het rijden van dub- beldekstreinen. Op de locomotief is het gestileerde wapen van Hol ten aangebracht, .met de naam Holten eronder. Verhoeven ont hult dit wapen en zal daarna met de genodigden een ritje maken in een dubbeldeksrijtuig. Voorop uiter aard de locomotief 'Holten'. NS is in de jaren tachtig begonnen met het vernoemen van locomotieven naar steden. De eerste vernoemde locomotief was de 1601 die 'Am sterdam' werd genoemd en daarna volgden alle grote stations. Met de komst van ae serie 1700 konden ook de kleine(re) stations worden vernoemd. Maandag 5 juni, Tweede Pinksterdag, houden de her vormde en gereformeerde ge meente in navolging van vorig jaar om 9.30 uur een geza menlijke openlucht dienst op de Kalfstermansweide. Voor ganger is da. J.W. den Her tog, de muzikale medewer king van HMV. Het is de bedoeling dat iedereen zijn ei gen stoel meeneemt. Voor de genen die dat echt niet kunnen zijn enkele stoelen aanwezig. Na de dienst wordt bij goed weer koffie of limonade (zelf meebrengen) gedronken op de wei. Indien de weersom standigheden tegenwerken wordt de dienst in De Kande laar gehouden. Alleen dan is er oppas voor kinderen van 0- 3 jaar en zorgt de koster voor het kopje koffie. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 Vorige week woensdag was het precies zestig jaar geleden dat Bart Geist (87) en Gerritdina (Dien) Tijink (86) elkaar in Alme lo het jawoord gaven. Het hoog bejaarde echtpaar vierde de dia manten bruiloft met kinderen, klein- en achterkleinkinderen op de verjaardagskamer van woon- en zorgcentrum Diessenplas, waar het sinds zestien jaar ver blijft. Op de heuglijke dag werd het bruidspaar tevens bezocht door burgemeester D.J. Verhoe ven. Bart en Dien leerden elkaar ken nen in Almelo, waar de bruidegom lange tijd werkte in een kruide nierswinkel, later in een bakkerij. Dien, geboren in het Duitse Gre- ven, woonde destijds met haar ou ders in Almelo. ,,Ze kwam regel matig als klant bij ons in de win kel," blikt Bart terug in de tijd. „Bovendien moest ik de bood schappen vaak bij haar ouders thuis bezorgen." Het duurde niet lang of Amors pijl schoot raak. Op 24 mei 1935 stapten Bart en Dien in Almelo in het huweüjksbootje en bouwden daar ook een nestje. Het echtpaar Geist kreeg vier kin deren: één dochter en drie zoons. Inmiddels is de familie uitgebreid met acht kleinkinderen en één ach terkleinkind. Bart en Dien Geist zijn verbonden aan de gerefomeer- de kerk en waren ook jarenlang actief in het kerkelijk leven. Voordat het echtpaar naar Holten verhuisde, woonde het nog enkele jaren in Vriezenveen. Door de ver minderde gezondheidstoestand van Dien dreigde even het beeld van een verpleeghuis, maar door toedoen van de kinderen konden vader en moeder gelukkig bij el kaar blijven. Tot volle tevreden wonen ze alweer geuime tijd in Diessenplas. Bart geeft hoog op van de verzorging, zeker nu ae gezondheid van zijn echtgenote verder vermindert en zij sinds kort aan een rolstoel gekluisterd zit. Zowel Bart als Dien was lange tijd actief in Diessenplas. De bruide gom runde er het winkeltje op de m Al zestig jaar delen ze lief en leed: Bart (87) en Dien (86) Geist (Foto WV) begane grond en wist zich daarbij regelmatig geholpen door zijn Dien. Het tweetal was ook nauw betrokken bij de bewonerscom missie en Dien tevens bij de da- messoos. Daarnaast werden im mer de uiteenlopende activiteiten in de recreatiezaal bijgewoond. Door de gezondheidstoestand van Dien en de enigermate doofheid van Bart, is dat verleden tijd ge worden. Het echtpaar Geist brengt thans veel van de tijd samen door op de kamer. leden van de Provinciale Staten en door een aantal plaatselijke soci aal-democraten: Wim Dalhuisen (gastheer en fractievoorzitter), Jaap van der Vreede (afdelings voorzitter en lid van de raadscom missie onderwijs), Jan Metsema- kers (raadslid), Gerrit Markvoort (lid raadscommissie gemeentewer ken), Rob Meyerink (fractiesecre taris). 'Erg leuk en leerzaam' en 'Zo bekijk je de berg toch eens met andere ogen'. Het waren enkele van de waarderende opmerkin gen die Kees Bos vorige week donderdag te horen kreeg na afloop van de door hem georganiseerde Dauwtrapwandeling op de Holterberg. Een fenomeen dat de laatste jaren enigermate in de vergetelheid is geraakt en dat Bos op die manier nieuw leven in wil blazen. Bovendien een middel om natuurmuseum Bos Dierenwe reld meer in de belangstelling te brengen. Een kleine zestig mensen namen deel aan de tocht. Bos: „Meer kan ook niet, anders bereik je ze niet meer als je onderweg iets vertelt." Holterbeg-kenner en museumbeheerder Bos had de wandeling in samenwerking met restaurant De Wielen opgezet. Een mini- arrangement inclusief begeleide wandeling, ontbijt en museum- bezoek. Een arrangement ook waarvoor de deelnemer vroeg uit de veren moest, want de wandeltocht startte om al 7.00 uur. Gelet op de eerder genoemde reacties toch een duidelijk schot in de roos. Het waren zeker niet alleen Holtenaren die meewandelden. Ook diverse vakantiegasten meldden zich in alle vroegte bij het museum op de berg, evenals verscheidene belangstellenden uit de regio. regel ter bescherming van het met uitsterven bedreigde korhoen. „Het komt wel eens voor dat een korhoen voor de wielen komt, maar vlak nietuit wat er via preda- tie verloren gaat." Volgens Bos geeft de laatste telling een aantal van ruim 30 hanen aan. Hoewel niet exact aan te geven, gaat men uit van een ongeveer even groot aantal hennen, totaal iets meer dan vorig jaar. „Toch is de aanwas te gering om de soort te doen overle ven. Probleem is het leefgebied. Korhoenders doen het goed in een gevarieerd heidegebied en daar mist het hier aan." Daarmee doelt de Holtenaar op het gemis aan lage hei (voedsel), middelhoge hei (schijngevechten) en hoge hei (sla pen en broeden). Naar zijn zeggen moet ook meer hei gecreëerd wor den. Tussen Holten en Nijverdal ligt nu 700 ha; het streven is 1000 ha. Op de Holterberg groeit na tuurlijk ook de vossebes, bekend als voedsel voor het korhoen. Bos leidt de groep wandelaars be wust door een bosperceel van Staatsbosbeheer (SBB). Behalve over de diverse soorten dennen Als kind was Kees met vader Piet regelmatig op de berg te vinden en kent deze dan ook op zijn duimp je. Voor de niet-ingewijden maak te hij nog eens duidelijk dat het gebied tussen Holten en Nijverdal in de volksmond weliswaar 'de Holterberg' wordt genoemd, maar dat deze bult in werkelijkheid rond 't Lösse Hoes ligt met het hoogste punt bij de Heksenweg. „Verderop liggen de Noetseler- berg, Haarlerberg enzovoorts. Maar dat het zo genoemd wordt, daar zijn wij als Holtenaren na tuurlijk best trots op!" Korhoen De natuurwandeling begint met een stukje Toeristenweg. Bos ver telt dat de weg in 1929 is aange legd, tussentijds geasfalteerd is en sinds kort definitief tussen negen uur 's avonds en negen uur 's ochtend afgesloten is voor gemo toriseerd verkeer. In dat verband wijst hij op het grote aantal ver keersslachtoffers onder de dieren: „Gemiddeld 1000 per jaar. Niet specifiek wild, ook andere dieren als uilen en muizen. Een goede zaak dus dat deze maatregel geno men is." Volgens de Holtenaar, die tevens faam geniet als beeldend kunstenaar en preparateur, moet het afsluiten van de Toeristenweg niet alleen worden gezien als maat- Op diverse markante punten in de route informeerde Kees Bos de wandelaars over ontstaan, flora en fauna van de Holterberg (Foto WV) (Douglas, fijnspar, grove den, la- riks) en de wijze waarop reeën hun territorium afbakenen (vegen- /krabben, red.), informeert hij over de verschillende wijzen van bosbeheer. In geval er gekapt moet worden, ruimt de één alles op, de ander, zoals SBB, kapt de bomen, maar laat de takken bewust liggen, jEen goed systeem met het oog op de humuslaag en bovendien is dat hout een schuilplaats voor kleine dieren. Ook trekt het insekten aan," aldus Bos, die tevens wijst op het verdwijnen van bepaalde plantesoorten op de Holterberg. Gevolg van de zure regen of, zoals hij zegt: „De troep die uit de lucht komt zetten. Zestig kg per jaar per hectare! Sommige planten kunnen daardoor niet meer gedijen en zijn verdwenen. De natuur reageert wel, past zich aan. Nu groeien er planten die je tien jaar terug nog niet zag." Als voorbeeld noemt hij op de rankende helmbloem en het welbekende pijpestrootje, een taaie grassoort. Ondanks het vroege tijdstip is het warm buiten. Ondanks zijn taak als gids geniet ook Bos van de route die hij geregeld in zijn eentje loopt. Duidt als ware kenner op het constante gefluit van vinken, zwartkopjes en roodborstjes. In het 'Object Numendal' van SBB, het vroegere terrein van Visxebox- se wordt halt gehouden bij een markant uitzichtpunt, de voor in gewijden ongetwijfeld bekende 'Vixseboxse z'n kop'. Helaas is het wat nevelig en reikt het zicht niet ver. Bos verzekert zijn gehoor echter dat bij helder weer 40 km weg kan worden gekeken, tot aan de Veluwezoom. Als laatste wordt gestopt bij de diepste slenk in het gebied tussen Holten en Nijver dal, het Numendal. Vele jaren ge leden uitgeschuurd door smeltwa teren 10 meter diep. Door de slenk gaat het terug naar De Wielen. Onderweg wijst Kees Bos op de overlast door het 'wild' crossen van mountainbikers op de berg. Op dit moment wordt gewerkt aan een aansluiting van de ATB-route die aan de noordkant van het ge bied loopt.- Of het de problemen helemaal zal voorkomen is de vraag.Eenmaal terug bij af wordt ontbeten in De Wielen en volgt ter afsluiting een bezoek gebracht aan natuurmuseum Bos Dierenwe reld. Voorjaarsfeest Het Voorjaarsfeest in Beuseberg is verzekerd van een vaste plek op de activiteitenkalender. Af gelopen weekend werd het eve nement zelfs drukker bezocht dan vorig jaar. In de middag werd Jan Achterkamp gehul digd als de nieuwe Schuttersko- ning van Beuseberg. Togaclub Tien jaar Togaclub. Een vrien denclub door dik en dun, die het tweede lustrum extra luister bij zet met een daverend optreden van de populaire zanger Marco Borsato in De Waag. Een ge sprek. Zwembad Echt druk op de open dag van zwembad Twenhaarsveka was het vorige week donderdag niet. Teamleidster Ciska Raggers is echter dik tevreden. Er zijn be duidend meer abonnementen verkocht dan in 1994 en binnen de kortste keren zaten de zwem lessen propvol. Niemand minder dan pianist Louis van Dijk is Eerste Pinkster dag te gast in De Kandelaar tijdens de ochtenddienst van de gerefor meerde kerk met als thema '(Wal- )noot'. Van Dijk zorgt voor bij zondere muzikale ondersteuning. De contacten met de bekende pia nist werden gelegd in Hilversum tijdens het bijwonen van een NCRV-opname. Louis van Dijk krijgt een aparte plaats in de litur gie toebedeeld en tekent in ieder geval voor enkele muzikale inter mezzo's. De dienst in De Kande laar begint om 9.30 uur. In bar-dancing De Waag wordt met medewerking van oud-ge- dienden (oud-medewerkers) za terdag 17 juni weer een 'Gouwe Ouwe'-avond gehouden. De zaal is open vanaf 21.00 uur, de toe gang bedraagt 5 gulden. Door omstandigheden komt het Koningsschieten om de titel 'Schutterskoning(in) van Holten' te vervallen. Het schuttersfestijn zou zaterdag avond 10 juni gehouden wor den op het welbekende terrein hoek Markeloseweg-Aalpols- weg. Het evenement wordt tot nader orde uitgesteld. De succesvolle avondmotortoer tocht van MAC De Holterberg werd zaterdag overschaduwd door het ongeval van één van de deelne mende MAC-leden. Ter hoogte van de Wippert reed MAC'er Dick Jansen door onbekende oorzaak frontaal in op een personenauto en raakte daarbij ernstig gewond. Per ambulance werd hij overgebracht naar het Deventer ziekenhuis, waar verscheidene (been)fracturen werden geconstateerd. Dé bij het ongeval betrokken auto werd aan zienlijk beschadigd. Aan de rit namen een kleine zestig motorrij ders deel. De tocht voerde hen door Salland met onder meer een bezoek aan het Ooievaarscentrum in Gorssel. Een MAC-woord- voerder liet weten dat de organisa toren na afloop enkele positieve reacties hadden vernomen. Onlangs metselde gedepu teerde J. Oosterhof de eerste steen van het nieuwe bezoe kerscentrum van Staatsbosbe heer. Het centrum wordt ge bouwd tegenover hotel Dal- zicht. Bij die gelegenheid gooide Oosterhof een balletje op over mogelijke samenwer king tussen net bezoekerscen trum en natuurmuseum Bos Dierenwereld. Museumbe heerder Kees Bos laat desge vraagd weten een dergelijke ontwikkeling sterk toe te jui chen: „Ik heb er al eerder op aangedrongen. Het mooist zou zijn geweest als beide on der één dak, hier in Holten, waren gebracht. Dan had het museum gelijk kunnen wor den uitgebreid." Die optie is nu echter definitief van de baan. Bos hoopt desondanks dat SBB de suggestie van de gedeputeerde overneemt. „Ik wil graag samenwerken. Sa men dingen organiseren, dat is beter voor beide. Nu blijft het bij het uitwisselen van el- kaars foldermateriaal." De raadscommissie ruimtelijke ordening mag zich volgende week woendsdag (7 juni) buigen over het vrijwel ongewijzigde voorstel tot vaststelling van het structuurplan Kernen. Vanaf half december heeft het plan vier weken ter inzage gelegen en kon een ieder die dat wenste tot en met 15 januari eventuele beden kingen naar voren brengen. Elf Holtenaren (of groepen Holte naren) dienden een bezwaar in, begin maart volgde een hoorzit ting over de kwestie. De bezwaren richtten zich op e eerste plaats tegen de voogenomen woonlokatie Liezen, die ten oos ten van de Larenseweg ligt en aan sluit op plan Beuseberg. Dan wa ren de bedenkingen tegen de loka- tie Vletgaarsmaten als nieuw te ontwikkelen bedrijventerrein. Uitkopen en gedwongen elders starten en een deel van agrarisch terrein dat mogelijk in de toe komst sportaccommodatie wordt. Vervolgens was er bezwaar tegen het voorkeursgebied verblijfs- en dagrecreatie Look-Borkeld en te gen passages over de woonlokatie Telgen. Inmiddels heeft één van de bezwaarmakers tegen plan Liezen het bezwaar ingetrokken. Volgens B en W kwamen drie reacties bin nen na de gestelde datum, maar werden wel gedateerd op of voor 15e. Of ze verzonden zijn dan wel in de brievenbus van het gemeen tehuis zijn gedeponeerd, is ondui delijk daar er geen enveloppen meer zijn. De briefschrijvers kre gen daarom het voordeel van de twijfel; er wordt vanuit gegaan dat de bedenkingen voor of op 15 januari zijn ingediend. De brief van Bewonerskring De Telgen is evenwel gedateerd op 17 januari en een dag Tater ontvangen. Het be zwaarschrift is om die reden niet ontvankelijk verklaard. Eén ding staat echter vast: door de college wisseling zijn de bewoners in elk geval tot het jaar 2011 verzekerd van vrij uitzicht. Pas dan namelijk loopt de termijn van het structuur plan af. Hoewel bezwaren aan de gemeen teraad moeten worden gericht, werden ten slotte zes brieven aan het college gezonden. De stukken zijn doorgezonden naar de raad, de afzenders daarvan gelijktijdig op de hoogte gebracht. Begin maart werd in het gemeentehuis een hoorzitting gehouden over deze kwestie. De bezwaarmakers kregen daarbij de gelegenheid hun bedenkingen mondeling toe te lichten. Desondanks zien Ben W geen reden om de koers te wijzi gen. Alleen Met uitzondering van het bezwaar van H. Boode, zijn alle bedenkingen ongegrond ver klaard. Op een bescheiden aanpas sing in verwijzing van bladzijde nummers na, wordt ook de rest van het bezwaarschrift van Boode ongegrond verklaard. De commis sie mag nu advies uitbrengen over het in feite vrijwel ongewijzigde Structuurplan. In verband met het vijftigjarig be staan houdt HMV zaterdag 3 juni een landelijk Drumband- en Majo- retten ('Druma') concours op sportpark Meermanskamp. Er wordt deelgenomen door vijf ma- joretten pelotons, drie tamboer korpsen, twee malletbands, één lyrakorps en één jachthoomkorps. De deelnemers komen onder meer uit Kampen, Lochem, Amsterdam en Veendam. Een deskundige, vierkoppige jury beoordeelt de uitvoering. Het concours begint om 13.00 uur, rond 16.30 uur volgt de prijsuitreiking. Vooraf gaand aan het concours is er in het gemeentehuis een officiële ont vangst voor de vertegenwoordi gers van de deelnemende vereni gingen en juryleden. De gemeente Holten neemt niet deel aan de jaarlijkse gemeentedag, die in de loop van het jaar gehou den wordt. Burgemeester D.J. Verhoeven laat weten dat in Hol ten de bekendheid met de 'pro- dukten' die de gemeente levert ruim voldoende is. Daarmee doelt hij op dienstverlening als paspoor ten, rijbewijzen, bouwvergunnin gen en dergeüjke. Verhoeven: „Op zo'n dag hebben we dan ook niet veel nieuws te melden. Daar om achten we het niet nodig om het personeel op zaterdag te laten werken. Voor grotere gemeenten die per jaar veeT nieuwe inwoners krijgen is dat nuttiger." SPORT EN RECREATIECENTRUM Formidabel Sportief Piet van DonfcpWn 1 -Sauna/solarium - Subtropisch zwemmen Po«buss»5 - Vergaderruimte - Schaatsen 7401 Devwsef - Party centrum - Tennis/squash Jet. «700-5 51 55 - Iedere dag open -Zaalsporten Fax 05700-5 50 85

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1