Bevrijdingsoptocht van hoge kwaliteit Reinaardus Vis weer klaar voor toekomst m Grote publieke belangstelling Oad-reisbureaus nu 'Globe Reisburo' SVNF moe maar dik tevreden Imitatie-Stones weer in Espelo 14 juni Holten-Nijver dal Dorkas wandelt voor straatkinderen HOLTENS NIEUWSBLAD Jaaragenda Gemeente DONDERDAG 11 MEI 1995 - „Geweldig! Wat is er een energie en aandacht in de uitvoering van de inzendingen gestoken! Met bovendien zulk prachtig weer er bij en zóveel publieke belangstel ling kunnen we niet meer dan dik en dik tevreden zijn." Gerard Grave en Hennv Jalving van de commissie optocht van de Stichting Viering Nationale Feest dagen glommen terecht van trots over de grote optocht ter gelegen heid van 50 jaar bevrijding die vrijdag tussen een dichte haag van belangstellenden door de straten van Holten trok. Met enige vertra ging startte de stoet van totaal 22 disciplines bij Diessenplas en arri veerde pas een uur later op de eveneens stampvolle Smidsbelt. Vanaf een aantal podiumelemen ten voor het gemeentehuis staken op de eerste plaats burgemeester en wethouders hun bewondering niet onder stoelen of banken. Dat gold tevens voor het grote aantal veteranen dat er een ereplaats had en dat grote waardering uitte voor de vaak originele en perfect uitge voerde inzendingen. Eén van hen: „Holten is only a small village, but we are all deeply impressed by what people did for this special event! Many, many thanks for that!" Voorafgegaan door het in het nieu we (en gezien de temperatuur ze ker niet luchtige) pak gestoken HMV en een delegatie van De Bergruitertjes met voorop natio naal kampioen Marjan Noote- boom, deelde 'speaker' Jan Nik- kels mee dat de Haarschool in de categorie scholen eerste was ge- Met de in miniatuur nagebouwde Canadese Dij kerb oek een eerste prijs (Foto WV) rebegraafplaats wonnen de gezamenlijke verenigingen uit worden. Voorop een wagen met kleuren rood, wit en blauw. Twee een vredeszwaan in de houding de werd de Holterenkschool (Vrij- waarmee hij indringers (de vijand) heid-Vriendschap-Vrede), derde verjaagt. Op de tweede wagen ook de Regenboog met op de trekker een zwaan en het V-teken. In de Vrouwe Justitia, een weegschaal wagens werden vrolijk, met vlag- met aan beide zijden een half we- getjes zwaaiende peuters meege- relddeel, kinderen als vredesdui- voerd, terwijl de derde wagen ven en nog een loopgroep met Churchill en koningin Wilhelmina diverse landenvlaggen. De vierde meevoerde. De oudere leerlingen prljs was voor arBosschool, de liepen erachter in shirts met de Miljoenen kinderen op de hele wereld slapen iedere nacht op straat. Overdag zwervenzij door de straten op zoek naar iets eetbaars. Gedwongen door armoede of weggelopen van huis omdat ze daar slecht behandeld werden. Voor hen bleef maar één, weg openopstraat leven en stelen en bedelen om in leven te blijven. De kinderen worden vaak misbruikt, bedreigd of zelfs ontvoerd. Dorkas Hulp Internationaal heeft zich het lot van deze kinderen aangetrokken. In Ethiopië, Rusland en Roemenië wordt hulp verleend aan de kinderen. Omdat hiervoor veel geld nodig is, houdt Dorkas van 27 mei tot 1 juli een sponsor- wandelestafette door heel Nederland. Met de opbrengst worden de straatkinderen geholpen. De wandelestafette is verdeeld in etappes. Iedereen die mee wil doen kan zich inschrijven voor een etappe of een deel daarvan. Het is de bedoeling dat wandelaars zich laten sponsoren door familie, vrienden of kennissen. Hoeveel kilometer van de wandeltocht er wordt gelopen, wordt door de wandelaar zelf bepaald. Woensdagmiddag 14 juni wordt de etappe Holten-Nijverdal gelopen. Wie wandelen wil voor een straatkind kan zich wenden tot Dorkas Hulp, tel. 02289-2824 (Trudy Zijl) of bij de werkgroep Holten, tel. 61087 (Gerry Beldman). De kinderen worden eveneen geholpen indien een gift wordt overgemaakt op giro 2018 van Dorkas Hulp Internationaal, Andijk onder vermelding van 'straatkinde ren'. Dorkas heeft ruim zestig werkgroepn en ongeveer tweehonderd depots in Nederland waar hulpgoederen worden ingezameld. Ze zijn bestemd voor meer dan zestig projecten in vierentwintig landen in Oost- Europa, Midden-Ossten en Afrika. vijfde voor Dijkerhoek. Erebegraafplaats In de categorie overig was de jury van mening dat de gezamenlijke Dijkerhoekse verenigingen de hoogste ogen hadden gegooid met een prachtige, natuurgetrouwe co- pie van de Canadese erebegraaf plaats, die overging in de landkaart van Nederland. Het thema van de inzending luidde 'Omdat zij hun leven hebben gegeven, kunnen wij in vrede leven'. Tweede werd Hol- terbroek. Met de tekst 'Door vrij heid verbonden' voerden de buurtschappers ongeveer 10.000 papieren rozen mee, verwerkt in onder meer de Canadese 'maple leaf'. Achterop de wagen het logo van Canada Remembers (vereni ging van oud-strijders). De pet die de chauffeur droeg was speciaal uit Canada overgekomen. De derde prijs was bestemd voor Look met het schuilhok De tekst luidde 'Door een veilige schuilplaats bij een goed onderduikadres zijn wij gelukkig bevrijd'. De buurtschap Ëspelo werd vierde met boerderij de Marschoeve, die nog altijd aan het begin van de Espelodijk ter hoogte van de S14 staat. De inzen ding beeldde de strijd in het Splo- sebos uit. De vijfde prijs ten slotte was voor de brandweer, die het Amerikaans Vrijheidsbeeld mee voerde. Niet in de prijzen geval len, maar wel grote waardering bij het publiek had onder meer de wagen van de buurtvereniging Beuseberg met als tekst 'De weg naar de vrijheid', een verlengstuk van de straatversiering vanaf de Schipbeek naar het dorp. Op de wagen een 'carrier' (uniek in Ne derland) met daarin onder anderen enkele Canadese veteranen. Een compliment verdient zeker ook de eveneens vijftigjarige NBvP Hol ten. De wagen werd geheel door vrouwen vervaardigd. 13 mei: nationale molen- en fiets- dag 20 mei: activiteiten in het kader van de landelijke muziekdag op Smidsbelt en in de hervormde kerk; bloemenmarkt Smidsbelt; receptie en feestavond i.v.m. 50- jarig bestaan HMV in Het Bonte Paard. 21 mei: jubileum puzzelrit MAC De Holterberg; touwtrektoernooi op 't Vletgoor 25 mei: aankomst Pieterpad Mi lieu Estafette; ponyconcours De Bergruitertjes. 27 mei: voorjaarsfeest in de Beuse berg; Straatvoetbaltoernooi sport park 't Vletgoor JUNI 3 juni: landelijk drumband- en majorettenconcours op Meer manskamp 10 juni: reünie voor oud HMV'ers in het repetitielokaal; Konings- schieten hoek Markeloseweg/Aal- polsweg; 11 juni: Koetsenrit De Bergrij- ders; Marco Borsato in De Waag. 13 t/m 23 juni: fietsvierdaagse 17 juni: Boeldag HMV; zang- en praiseavond in De Kandelaar 21 juni: midzomernachtconcert Holterbere JULI 2 juli: MAC grasmaaimachinerace 7 juli: Triathlon Ballooning 8 juli: Triathlon Holten; Hemel- zicht-fietstocht; Schureoamd met Boh Foi Toch 25 t/m/ 29 juli: dorpsfeest met kermis AUGUSTUS 3 augustus: Dagje De Boer Op; 13 augustus: MAC Holterbergrit 18/19/20 augustus: school- en volksfeest Espelo 26 augustus: MAC Totaaldag SEPTEMBER 2 september: jubileumreceptie OCH (50 jaar) in clubgebouw Meermanskamp 7 september: wijnmarkt HHV op Smidsbelt 7/10 september: Keunefeesten 9 september: Vrijmarkt op Smids belt 16 september: Erwincross 17 september: MAC Trekkersiep 23 september: Holterbergherfst- toer WV Holten OKTOBER 1 oktober: MAC motocross NK solo's op Zuurbergcircuit 7/8 oktober: Nacht om Holten De zestig reisbureaus van Oad zul len in de komende tijd Globe Reis buro gaan heten. De reisbureaus hebben nu nog negen verschillen de namen. Ook het Oad-reislabel verdwijnt. Wel zal op drukwerk de toevoeging 'onderdeel van de Oad Reizen Groep' blijven staan. Met deze naamswijziging kunnen schaalvoordelen worden behan deld op hetgebied van promotie en drukwerk) De kosten van de om zetting, inclusief de noodzakelijke communicatie-inspanningen, worden geraamd op 1 tot 1,5 mil joen gulden. De omzet van de reisbureaus wordt dit jaar geraamd op 200 miljoen gulden. Op dit moment opereren de Oad-reisbu reaus onder de volgende namen: De Globe (met name in het oosten des lands), Horizon (in het mid den en westen), Wolters (Leiden en omgeving), Uniek (Flevoland), Mosa (Brabant en Limburg), De Slingerij (Groningen), Wijnne Barends Reizen (Delfzijl en Win schoten), Hageman (Amsterdam) en Van Helden (Breda). In elk geval worden de nieuwe naam en huisstijl dit jaar bij de reisbureaus Wijnne Barends Reizen en De Slingerij geïntroduceerd. De ver nieuwing geeft mede vorm en in houd aan de strategische doelen van de Oad-reisbureaugroep, om als zelfstandig gepositioneerde ke ten te groeien tot ongeveer hon derd reisbureaus in het jaar 2000. Het is mede tegen die achtergrond dat het Oad-label verdwijnt. In de nieuwe huisstijl komt wel het Oad-geel terug. Moe maar voldaan, ,,'t Klinkt wel clichématig, maar het is nu echt terecht. Alles is boven verwachting verlopen, mede onder invloed van het prachti ge weer. In de overtuiging dat dit misschien wel de laatste keer is, is er enorm uitgepakt door de Holtenaren. Boven dien was de opkomst bij vrij wel alles wat er op het pro gramma stond geweldig groot." Voorzitter Rik Aan- geenbrug van de Stichting Viering Nationale Feestdagen was zeer begrijpelijk dik te vreden over het verloop van de 'bevrijdingsweek'. De eni ge echte tegenvaller was ei genlijk de belangstelling voor het afsluitende Bevrijdingsbal in de aula van scholengemeen schap De Waerdenborch. Slechts honderd man na de moeite om te genieten en te dansen op de overigens prima muziek van The New Buf foons. Aangeenbrug: „Ver moedelijk hebben veel straten vrijdagavond ook nog buurt feest met barbecue gehouden, ondanks dat wij hadden aan gestuurd op Koninginnedag." Superlatieven waren er echter genoeg over de activiteiten van vorige week. Volgens Aangeenburg werden wel en kele schoonheidsfoutjes ge constateerd. Zoals bij de tap toe op het veld achter de scho lengemeenschap. Op zichzelf een uitstekende lokatie, maar het geluid zorgde hier en daar wel voor problemen. Met name aan de zijkanten was het minder goed te horen. „Hoe wel de Smidsbelt kleiner is, is de geluidsoverdracht daar stukken beter," aldus Aan geenbrug. De manier waarop het taptoeterrein was afgezet bleek eveneens voor verbete ring vatbaar. Zeer te spreken waren Aangeenbrug en de zij nen over het vuurwerk. Niet alleen de kwaliteit, ook de lokatie bij 't Vletgoor. Zoals vorige week reeds aangegeven in deze krant zijn wij het daar roerend mee eens. Vanwege de gouden mijlpaal van de be vrijding had de SVNF dit jaar gezorgd voor een aantal extra activiteiten in het programma, zoals het ontsteken van het bevrijdingsvuur. Een uniek gebeuren. „Maar de taptoe is een blijvertje aan het worden, ongeacht de lokatie waar deze gehouden wordt. Volgend jaar wordt deze echter weer 's avonds op Koninginnedag ge houden," aldus Aangeen brug, die ten slotte liet weten dat hij onder de indruk was van de bijzondere vriend schap die er tussen de vele gastgezinnen en de Canade zen was ontstaan en van de enorme belangstelling vorige week voor de herdenkingsbij eenkomsten. Niet alleen op de Canadese erebegraafplaats, ook in de dorpskerk en bij het verzetsmonument: „Alle 800 liturgieën zijn uitgereikt. Het is duidelijk dat het herdenken in Holten leeft." Openbare kennisgeving inzake verleende ontheffingen of vergunningen 1. Bouwvergunning is verleend voor: - vergroten garage Mr. G. Vixseboxsestraat 1. - uitbreiding woonhuis en wijzigen boeiboord Keizersweg 35; - gedeeltelijk vernieuwen garage/berging Espelodijk 6; 2. Toestemming is verleend voor de navolgende meldingsplichtige bouwwerken: - bouw serre Houtweg 23; - bouw tuinhuisje Keizersweg 16; - plaatsen dakkapel Erve Joost 13; 3. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - uitoefenen restaurantbedrijf Forthaarsweg 1 - bloemenactie Holtens Mannenkoor (11/12 mei 1995); - optredens i.h.k.v. Landelijke Muziekdag (20 mei 1995); - landelijk drumband- en majorettenconcours HMV (3 juni 1995); - avondfietsvierdaagse Wielervereniging Holten (juni 1995). Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenver melde besluiten binnen zes weken een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, Post bus 13, 7451 AA Holten. BOUWAANVRAGEN Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend, dat op de daar bij aangegeven data aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - bouw garage De Wheeme 9 (2 mei 1995). De bouwaanvraag ligt tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bureau bouw- en wo ningtoezicht van de afdeling gemeentewerken. Smidsbelt 6 te Holten. WET MILIEUBEHEER Terinzagelegging beschikking Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorschriften die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beperken, op 7 april 1995 vergunningen ingevolge de Wet milieubeheer verleend aan- - de heer A. Jurjens, Raalterweg 49 te Holten tot het veranderen van de werking van het rundvee- en fokvarkensbedrijf; - maatschap G. en G. R. Bolink, Postweg 124 te Holten tot het veranderen van het melkvee-, mestvarkens-, legkippen- en paardenbedrijf; - de heer C. A. Dissevelt, Ericaweg 4 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning voor het perceel Keizersweg 31 De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen gedurende zes weken na de datum van terinzagelegging (vanaf 11 mei 1995 tot 23 juni 1995) op de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, dagelijks van 9.00 tot 12.30 uur, ter inzage gedurende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen de beschikkingen kan worden ingediend door; a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bedenkingen hebben ingediend; d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bedenkingen in te brengen Het beroepschrift moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze Afdeling, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. (vóór 23 juni 1995). Voor de behandeling van een beroepschrift is griffierecht verschuldigd. Indien onverwijlde spoed dat vereist, is het mogelijk een voorlopige voorziening te vragen bij de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrecht spraak van de Raad van State te 's-Gravenhage. In dat geval is extra griffierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat een beroepschrift is ingediend. Een niet terstond van kracht verklaarde beschikking wordt pas van kracht als op dat verzoek door de Raad van State is beslist. Het gescheiden inzamelen van afval in de gemeente Holten gaat goed. Het kan echter natuurlijk nog beter. Van het gft-afval wordt compost gemaakt. Deze compost kan goed in zowel land- en tuinbouw als in de moes- en siertuin worden gebruikt. De gemeente Holten geeft u de gelegenheid een zakje compost van uw eigen gft-afval in uw tuin te gebruiken. Met de onderstaande bon kunt u van maandag tot en met donderdag 's middags van 13.00-15.30 uur op de ge- meentewerf compost voor uw tuin halen. De actie duurt zolang de voorraad strekt. Maandag visdag. Dat is komende maandag het devies in Holten want dan viert Reinaardus Vis het 40-jarig bestaan en de ver bouwing en uitbreiding van het pand aan de Larenseweg met een groots open huis. Wat Reinaar dus sr. in de jaren vijftig begon als een bescheiden viswinkel is uitgegroeid tot een supermodern bedrijf dat aan elf mensen werk biedt. Reden voor de broers Al- bert en Jan Reinaardus om het hele dorp mee te laten delen in de feestvreugde. Hoewel Reinaardus Vis in de afge lopen decennia almaar groeide, was begin vorig jaar duidelijk dat er weer uitgebreid moest worden. En om te kunnen voldoen aan de nieuwe bepalingen in de Arbeids omstandighedenwet werden de zaken meteen groots aangepakt. Aan de achterkant van het be drijfspand werd een nieuwe afde ling met een aparte koelcel ge bouwd voor de vervaardiging van fastfood-artikelen als lasagne en paëlla. Daarmee betreedt Reinaar dus de markt voor kant-en-klare versprodukten die het gemak van do moderne consument dienen. Ook werd een scheiding aange bracht tussen de 'natte' verse vis kant en de ruimte waar de haringen worden verwerkt en creëerde men een opslagruimte voor uien. Op de bovenverdieping (naast de kantine en cursusruimte voor de opleidingen van de Stichting Vak opleiding Vishandel) werd een nieuw kantoor gebouwd en bevin den zich gescheiden douche- en toiletruimtes voor het personeel, ook een verplichting in de nieuwe Arbowet. VOORVERKOOP ZWEMABONNEMENTEN De voorverkoop van seizoenabonnementen voor zwembad Twenhaarsveld vindt plaats: - van 8 t/m 24 mei a.s. op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur in het gemeentehuis - van 25 t/m 28 mei a.s. van 12.00 tot 17.30 uur bij de kassa van het zwembad. De kosten bedragen: gezinsabonnement 1e ouder: 2e ouder en overige gezinsleden vanaf 5 jaar: individueel abonnement 5 t/m 59 jaar 60 jaar en ouder Kinderen tot en met 4 jaar gratis toegang. Seizoenabonnementen zijn alleen in de voorverkoop verkrijgbaar. 37.50 20.00 37.50 20.00 Verder kreeg de winkel een fraaie facelift inclusief een nieuwe luifel en verlichting en werd het hele pand in de huiskleuren geschilderd en van het nieuwe logo voorzien. Alleen een eigen onderkomen voor de drie verkoopwagens waar mee Reinaardus de hele regio be strijkt, blijft een wens voor de toekomst. Nu nog huurt men daarvoor de oude zoutloods aan de Deventerweg, maar het ligt in de bedoeling daarvoor een stukje in- dustriegrond te kopen. Door de uitbreiding en moderni sering is Reinaardus weer helemaal klaar voor de toekomst waarin met name ingespeeld zal worden op de fastfood-markt en ook de cate ring-service zal worden uitge breid. Nu al beschikt Reinaardus daarvoor over zes oud-Hollandse haringkarren die ter beschikking staan van de vaste klanten in de hotel- en restaurantwereld, maar ook aan particulieren worden ver huurd. In samenwerking met col lega-ondernemers in de regio wordt een compleet catering-pak ket aangeboden, inclusief koks en bediening, maar ook zaken als stoelen en tafels en ook sfeerver lichting. Open huis Het 40-jarig bestaan en de verbou wing worden op maandag 15 mei feestelijk gevierd. Tussen 15.00 uur en 16.00 uur is er een bijeen komst voor genodigden in de feesttent op het parkeerterrein. Daar staat ook dc Splose draaimo len die van 16.00 uur tot 20.00 uur, wanneer alle Holtenaren welkom zijn, haar rondjes draait. Verder zijn er tal van demonstraties van visbewerkers en wordt er verse paling gerookt. Uiteraard is het mogelijk het hele bedrijfspand te bewonderen. Wie er niet in geslaagd is een kaart je te bemachtigen voor het optre den van The Rolling Stones in juni, kan op 19 mei terecht in de Espelo- se feestschuur van Apple John Meierink waar de enige echte Sto- nes-imitatieband (Instead of) Sto nes optreedt. Niet van echt te onderscheiden, zoals een eerder optreden tijdend de kleinschalige rockavonden (zeven jaar geleden in 't Trefpunt) bewees. Maar ook het voorprogramma mag er zijn met het in september 1993 opge richte Noar de Bliksem, een band die opvalt door een uitgekiende repertoirekeuze en een beestachtig podiumoptreden. Ze speleneigen nummers en covers, maar dan wel met eigen dialectteksten. Daarbij staan vooral veel lol, gezelligheid en een stomende niet snel te verge ten show. Kaartjes voor deze avond zijn (alleen voor de echte liefhebbers) voor f 5,00 verkrijg baar bij 't Klavier. Aan de fees' aal aan de Okkenbroekseweg (terrein Normaal) is de toegangsprijs f 10,00. De avond begint ouderwets vroeg (20.00 uur) en duurt tot ongeveer 01.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 5