Nieuwe uniformen voor vijftigjarig HMV Druk programma op bevrijdingsdag Holtenaren ontvangen herdenkingspenning MOEDERDAG 10% KORTING Vrijheid HOLTENS NIEUWSBLAD Boeiende lezing Piet Steltman Schoonmaakdag in Kattenbos Subat J M Mr. W.H. Enklaar, G.J. van 't Holt en D.J. Beldman Nu de grootste keuze in nieuwe voorjaars en zomerstoffen T/m zaterdag 13 mei op alle stoffen NBvP Espelo DONDERDAG 4 MEI 1995 - „Wij zullen proberen dit uniform muzikaal waardig te zijn!" Aldus voorzitter Gerhard Voordes, vo rige week tijdens de presentatie van de nieuwe uniformen van HMV. Iets eerder dan aanvanke lijk de bedoeling. Opzet was de pakken te presenteren tijdens het vijftigjarig jubileum dat de ver eniging in mei viert, maar met Koninginnedag en de vele optre dens in het kader van vijftig jaar bevrijding op het programma, werd besloten die presentatie te vervroegen. De Holtense muzi kanten toonden zich derhalve af gelopen zaterdag voor het eerst in de nieuwe uniformen aan het publiek. Geen donkerblauw meer, maar een combinatie van bordeaux rood en antraciet. Met het oog op eenheid in het korps is bovendien gekozen voor broeken voor de vrouwelijke muzikanten in plaats van een rok. Er zijn twee soorten uniformen: een concertuitrusting (met gilet) en een uniform voor buiten (met jasje erbij). Beiden uiteraard in dezelfde kleurencom binatie. Een uniform, waar HMV zich zonder meer in vertonen kan. Voor de heren is er een pet (de tamboers met pluim), de dames I dragen een hoedje. „Het is mijn vierde pak al," lachte Henk Ool- bekkink. Hij is HMV's oudste, maar nog altijd actieve lid. De aanschaf van nieuwe unifor men was een reeds lang gekoester de wens. Voorzitter Gerrit Jansen van de supportersvereniging van HMV, die de uniformen officieel overdroeg aan Voordes, vertelde dat de financiering rond kwam door de in Holten inmiddels zeer bekende en populaire handel in tweedehands goederen. „Dit is dan ook gelukt dankzij de mede werking van de Holtense bevol king," aldus Jansen, die ook de gemeente bedankte daar de handel probleemloos wordt toegestaan. Volgens J ansen is het financieren van uniformen in feite niet het doel van 'zijn' vereniging: „Wij sparen om de vervanging van instrumen ten mogelijk te maken. Toen enke le jaren geleden het balletje opge gooid werd dat het wel leuk zou zijn om de uniformen in dit kroon jaar te vervangen, hebben we de schouders er onder gezet." „Het was ook hard nodig. Wij zijn reuze dankbaar dat de Holtenaren er zo In het verenigingsgebouw aan de Dorpsstraat presenteerde HMV vorige week het nieuwe uniform. Een 'outfit' waar de muzikanten zich zonder meer in vertonen kunnen Foto WV) achter staan. Ze zullen er echter vast van op kijken dat we meenden van het traditionele blauw te moe ten af stappen," aldus Voordes, die aangaf dat de hele vereniging unaniem achter de bestuurskeuze wat betreft het type uniform stond. De aanschaf van ongeveer zestig uniformen heeft meer dan 60.000 gekost. Hoewel nog niet zeker, gaan de oude uniformen naar een Poolse muziekvereni ging- Om de feestelijke stemming in het verenigingsgebouw te vervolma ken, bood Gerhard Voordes het eerste exemplaar van het jubileum boekje van de vijftigjarige Holten se muziekvereniging aan aan Ger rit Jansen. Het boekje, waar voor al veel tijd en creativiteit in gesto ken is door Erwin Stukker, wordt binnenkort huis aan huis verspreid in Holten. Zaterdag 20 mei viert HMV haar gouden verjaardag met een receptie en een feestavond in Het Bonte Paard. Vooraf is er een kranslegging op de nieuwe be- graafolaats ter herdenking van alle overleden HMV'ers. Daarnaast wacht 3 juni een landelijk drum band- en majorettenconcours op sportpark De Meermanskamp, wordt 10 juni een reünie voor alle oud HMV'ers in het verenigings gebouw gehouden en staat 25 no vember de grote jubileumshow met medewerking van Margriet Eshuys op het programma. Piet Steltman, bekend van radio en televisie, was vorige week te gast op de maandelijkse afdelingsavond van de NBvP Holten. Hij hield een boeiende en zeer leerzame le zing over het ontstaan van het Nederlandse landschap, temeer daar Holten de natuur vrijwel naast de deur heeft. Die natuur verandert voortdurend. Niet al leen door de invloed van de mens, maar vooral door de natuur zelf. Aan het eind van Steltmans verhaal konden de dames vragen stellen. Vice-presidente E. Spakman bood hem ten slotte als dank een kaars van Holten aan. Zij wees tevens op het feit dat er nog enkele plaatsen vrij zijn voor het reisje op 9 mei. De volgende bijeenkomst wordt gehouden op donderdag 18 mei. Gisteren hield de Stichting Reuze Heuvelwachter Recreatie in het Kattenbos een Reuze Heuvel wachter Bosschoonmaakdag. De stichting is onderdeel van de Stich ting De Reuze Heuvelwachter en omvat tien samenwerkende recre- atiebedrijven in de omgeving. In het Kattenbos gingen de desbetref fende ondernemers en een flink aantal van hun gasten na de ont vangst op het parkeerterrein Noet- selerberg onder leiding van bos wachter Hakkers aan de slag met het zagen en uitslepen van wat grotere dennen. Na afloop volgde een Reuze Heuvelwachter-lunch en waren er woorden van dank van de boswachter een vertegenwoor diger van de stichting. OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN BOUWVERGUNNING IS VERLEEND VOOR: - veranderen winkelpand Kerkstraat 6; 2. VOORTS IS VERGUNNING, ONTHEFFING E.D. VERLEEND VOOR; - touwtrektoemooi TTV OKIA (21 mei 1995). - loterij Holtens Gemengd Koor, Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenver melde besluiten binnen zes weken een bezwaarschrift indienen bij burgemeeter en wethouders, Po- bus 13, 7451 AA Holten. BOUWAANVRAGEN H H Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend, dat op de daar bij aangegeven data aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - bouw garage en hobbyruimte Blikkertweg 3 (26 april 1995). De bouwaanvraag ligt tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bureau bouw- en wo ningtoezicht van de afdeling gemeentewerken, Smidsbelt 6 te Holten. GEWIJZIGDE OPENINGSTIJDEN GEMEENTESECRETARIE EN GEMEENTEWERF Op vrijdag 5 mei (bevrijdingsdag) zijn gemeentesecretarie en gemeentewerf de gehele dag gesloten. WIJZIGING HUISVUILINZAMELING In verband met de viering van bevrijdingsdag zal de inzameling van huisvuil van vrijdag 5 mei worden verplaatst naar donderdag 4 mei (grijze containers). Daarbij kan het tijdstip waarop de mzamelwagen bij u langs komt an ders zijn dan u gewend bent. Zet daarom uw container uiterlijk om 7.30 uur langs de weg. Op 5 mei is de stort plaats Armhoede te Lochem de gehele dag gesloten WARENMARKT HOLTEN Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend dat de warenmarkt Holten geen doorgang zal vinden op vrijdag 5 mei aanstaande. Er zal deze week in het geheel geen markt worden gehouden. BEKENDMAKING VASTSTELLING „VERORDENING WINKEL SLUITING HOLTEN" Burgemeester en wethouders van Holten maken ter voldoening aan het bepaalde in artikel 139 van de Gemeen tewet bekend, dat ter gemeentesectetarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) voor een ieder kosteloos ter inzage ligt de door de raad van die gemeente bij zijn besluit van 24 april 1995, Nr. 204/IJm/di. vastgestelde „Verordening winkelsluiting Holten". In deze verordening zijn o.a. geregeld de wekelijkse koopavond, de zestiendagenregelmg en de mogelijkheid tot vrijstelling/ontheffing ten behoeve van toerisme en avondwinkels. Deze verordening beedt en ue muyenjM iciu iui vi ijaieini ly/vi m y ici i c. r in werking op de eerste dag, volgende op die waarop dit besluit bekend is gemaakt. Een ieder kan tegen betaling der legeskosten op zijn verzoek een afschrift van het besluit verkrijgen. Holten, 4 mei 1995. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris. H. de Blaauw. 1-.s. de burgemeester, D. J. Verhoeven. Ingezonden Beseffen wat vrijheid is, wordt pas denkbaar wanneer vrijheid is een gemis! Ook al is 't gemis aan vrijheid nu voor velen verleden tijd; de herinnering aan toen, maakt dat menig hart schreit! Laat de gedachten aan vrede op aarde nooit verloren gaan en besef dat door 't gemis aan vrijheid menig hart ophoudt te bestaan. Dankbaarheid voor degenen die in oorlogsjaren bescherming boden moet overleven tot in eeuwigheid! Oh prille jeugd; speels en vol energie. Blij - niet beseffend te overleven - gedenk eeuwig degenen die voor vrijheid streden! Is 't nu zoveel moeite om ééns per jaar hieraan aandacht te bestedenI 't Is maar een vraag.... 't Antwoord is aan "U" Jeugd van 't nu. Besef te mogen leven in vrede! In dierbare herinnering aan mijn ouders waarvoor ik - mede door hun moed en trouw in de jaren '40-'45 - veel bewondering koester. Tonny Waanders-Jansen. (Tijdens de oorlog woonde mevrouw Waanders aan de Rijssenseweg 16. Bij haar ouders zaten zes Joodse medemensen ondergedoken. Allen hebben de oorlog overleefd). Morgen, vrijdag 5 mei, staat Hol ten een druk programma te wachten dat begint met de aan komst van het bevrijdingsvuur. Het wordt vannacht door 25 le den van de afdeling atletiek van de SV Holten uit Wageningen opgehaald en vervolgens in esta fettevorm naar Holten gebracht. De estafettelopers arriveren 's ochtends om 9.00 uur bij café De Wippert. Vanaf dat punt lopen ze als groep door naar Holten. Rond half tien wordt de grens van de bebouwde kom bereikt. Op beide punten kunnen andere atleten of wie dat maar wil, zich spontaan aansluiten. Via de Haar- school, waar de leerlingen van de bovenbouw zich bij de karavaan voegen. Op het parkeerterrein in de Tuinstraat geldt dat voor de oudere leerlingen van de basis scholen Dijkerhoek en Espelo. Via De Regenboog, waar de stoet zich opnieuw uitbreidt, gaat het ten slotte naar het parkeerterrein bij Vosman, waar de bovenbouwleer lingen van De Holterenk aanslui ten. Vandaar gaat het naar de Smidsbelt, waar het bevrijdings vuur om 10.00 uur wordt ontsto ken door een Canadese veteraan en Ria Arfman-van Beek, die precies 50 jaar geleden (op 5 mei 1945 dus) in Holten geboren werd. Het vuur wordt overgedragen door het jongste en het oudste atletieklid en de loper die het naar Smidsbelt brengt. Direct aansluitend begint in het dorpscentrum de Bevrijdingsloop. Vanwege de herdenking van 50 jaar bevrijding dit keer weer in het dorp zelf dus. De jongste deelne mers starten om 10.15 uur, de wedstrijd over 10 kilometer voor dames, heren en veteranen om 11.15 uur. De start is overigens in de Dorpsstraat. De middag staat vervolgens in het teken van de grote bevrijdingsoptocht. In ver band met de Bevrijdingsloop is een wijziging gekomen, zoals te lezen in het bij dit artikel geplaatste berichtje. De stoet bevat in elk geval een kleine dertig wagens met een opbouw rond het thema 'Vrij heid'. Het vertek is om 14.00 uur. Tijdens en ook na de optocht kun nen de allerkleinsten zich gratis uitleven op het inmiddels zeer po pulaire en regelmatig aanwezige springkussen van de supporters vereniging van de SV Holten. Taptoe Bevrijdingsdag 1995 wordt beslo ten met een taptoe op het veld achter scholengemeenschap De Waerdenborch. Aan het muzikale schouwspel wordt meegewerkt door het van vorig jaar wellicht nog bekende J achthoornkorps Euphonia uit Eibergen, Laus Deo uit Emmen, de Huntsville and Orilla Pipes and Drums, de West- hill Collegiate Band (jeugdband) en HMV. De taptoe begint om 20.00 uur en duurt twee uur. Be langstellenden wordt derhalve ge adviseerd om een klapstoeltje mee te nemen. Het geheel wordt aan elkaar gesproken door Joke Voor des. In een brief heeft de Subat, dat is de Stichting Uitvoering Bodemsa nering en Amovering Tanksta tions, zich tot de gemeente ge wend inzake saneringsovereen komsten met een aantal Holtense bedrijven. De benzinepompen die destijds bij garage Pots aan de Haarstraat stonden.zijn al enige tijd verwijderd. Momenteel is men er bezig met de afrondende werk zaamheden. Mogelijke bodemsa nering is ook aan de orde bij de firma Broekhuis in Dijkerhoek. Het onderzoek moet nog begin nen. Zoals bekend heeft de ge meente de Subat voor de rechter gedaagd inzake de kwestie Ehag- garage. Volgens burgemeester Verhoeven zal die zaak vermoede lijk binnenkort dienen in Rotter dam. wzay, ff Tijdens het Oranjefestijn op Koninginnedag deelden diverse Canadese oud-strijders 'pins' uit. Zoals vijf jaar geleden werden de speldjes weer in grote aantallen meegenomen. Getuige de foto werden ze door veel rommelmarktbezoekers maar al te graag in ontvangst genomen (Foto WV) Bouwstraat 26, 7462 AZ Rijssen. Tel. 05480-1 30 19 Oud-burgemeester mr. W.H. Enklaar, voorzitter Gert-Jan van 't Holt van de provinciale Stichting Welcome Again Vete rans en voorzitter Dick Beldman van de plaatselijke Bond van Oud-Strijders ontvingen dins dagochtend uit handen van bur gemeester D.J. Verhoeven een herdenkingspenning van het Nationaal Comité 4 en 5 mei ter gelegenheid van 50 jaar vrijheid. Het drietal verdiende de onder scheiding voor de niet aflatende inzet voor uiteenlopende zaken in het kader van oorlog en bevrij- ding. De fraai uitgevoerde penning is ontworpen door Willem Vis en vervaardigd door de Rijksmunt. Het eerste exemplaar werd gesla gen door dr. Lou de Jong. Verhoe ven wees op de bijzondere tekst op de penning, op 10 mei 1944 ge sproken door koningin Wilhelmi- na via Radio Oranje 'Aan de uit gang van ieder dal komt men in de ruimte en in het licht'. „Treffende woorden, zeker in de meidagen van 1944. Vanaf juni 1944 is uitein delijk extra hard gestreden voor de bevrijding. De burgemeester ver telde dat alle gemeentes eind vorig jaar in de gelegenheid werden ge steld een aantal van deze munten te bestellen. Holten nam er vijf, waarvan er nu dus drie zijn uitge reikt. „We dienen daar twee doelen mee," aldus Verhoeven. „Op de eerste plaats konden we zo zelf personen onderscheiden die zich naar onze mening op genoemd terrein verdienstelijk hebben ge maakt, ten tweede kan het comité het positieve saldo dat uit de op brengst verkregen wordt extra Het prominente drietal liet zich na Holt, oud-burgemeester mr. W.H. aanweden voor de nationale her denkingen op 4 en 5 mei." Of de twee overgebleven penningen als nog uitgereikt worden is nu nog niet bekend. Zo niet, dan blijven ze in gemeentelijk bezit. Enklaar ontving de penning van wege zijn bijzondere verdienst bij de totstandkoming van de Cana dese begraafplats en zijn enorme inzet voor de herdenkingen in de naoorlogse jaren met de Canade zen. Holtens oud-burgervader was bovendien jarenlang voorzit ter van het enkele jaren geleden opgeheven Oorlogsgravencomité. de uitreiking met de burgemeester vereeuwigen. V.l.n.r. Gert Jan van 't Enklaar, burgemeester D.J. Verhoeven en D. Beldman (Foto WV) Gert Jan van 't Holt, die zelf ook een penning kreeg, benadrukte dat de Stichting WAV nimmer zo'n goede entree had gemaakt in Cana da zonder de inbreng en aanwezig heid daar van Enklaar. Mr. En klaar geniet er hoog aanzien, is Honoury Life Member of the Royal Canadian Legion, tevens Commandeur van the British Em pire. Een herdenkingspenning dus ook voor WAV-voorzitter Van 't Holt, in wie tevens 'zijn' stichting werd geëerd. Verhoeven: „Als straks alles achter de rug is, kunt u trots zijn dat u er de voorzitter van bent. Wij constateerden dat dat wat van u gevraagd wordt, egenlijk bovenmenselijk isde zorg voor de goede overkomst van zoveel Ca nadezen, de opvang en de begelei ding gedurende hun verblijf hier. Bovendien vergt het nogal wat aan voorbereiding om van 4 mei voor zovelen een gedenkwaardige dag te maken. Het is daarom vanzelf sprekend dat wij als college grote bewondering koesteren voor u en uw organisatie." De burgemeester attendeerde voorts op de grote aantallen Canadezen en overige belangstellenden die gisteren twee protocollaire herdenkingen bij woonden op de Canadese begraaf plaats. Eveneens met een nadruk kelijk inbreng van de Stichting WAV. Namens het gemeentebestuur reikte Verhoeven de derde herden kingspenning uit aan Dick Bel dman. Evenals bij Van 't Holt wees hij er op dat in Beldman de Bond van Oud-Strijders geëerd wordt. „Wij hebben diep respect voor uw betrokkenheid destijds bij het verzet en de positie die u thans nog altijd inneemt," aldus de burgemeester, die met dat laatste doelde op de inbreng die de Hol tense oud-strijders nog altijd heb ben bij de jaarlijkse herdenking. De afdeling Espelo van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen hield op 24 april de laatste bijeenkomst van het seizoen met 56 aanwezigen. Daarvoor was die renpreparateur Manny Wegen uit genodigd, oud-Espeloër en thans werkzaam in Okkenbroek. Hij toonde verschillende dia's en ver telde hoe en welke dieren zoal geprepareerd worden. Niet alleen huisdieren, maar ook fazenten, apen, koeien en tijgers. Op 16 mei vindt het jaarlijkse reisje plaats en de jaarlijkse fiets tocht staat op de agenda voor 27 juni. Tevens kan men zich nog opgeven voor diverse cursussen.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 5