'Jager jaagt enkel om te kunnen blijven jagen!' Jagers tellen reewild in het buitengebied 1 ■J' r? i At I®®! Bosbrandbestrijding volgens nieuw plan WBE Holten bekommert zich vooral om wildbeheer HOLTENS NIEUWSBLAD ïffe -T nfik-Mii» l M?*' i L Kleur mee en maak kans op een gratis avontuur! Dat pakket bestaat uit: DONDERDAG 13 APRIL- „Een jager jaagt alleen maar om te kunnen blijven jagen." Filosofische woorden van voorzitter Henk Dikkers van de Wildbeheereenheid (WBE) Holten, die daarmee aangeeft dat jagen enkel tot doel heeft om een evenwichtige wildstand in het gebied te bereiken, zowel in kwantiteit als kwaliteit. Toch heeft jagen in zijn algemeenheid op sommigen een negatief effect. Een traditioneeel sterk beladen gegeven. Voor het bestuur van de WBE Holten aanleiding om eens naar buiten te treden. Temeer daar afgelopen weekeinde door verschillende groepen het reewild in het werkgebied geteld is en men tot de conclusie kwam dat Holten een zeer gezonde reewildstand heeft. Daarover elders meer. Er omheen draaien heeft echter geen zin: net als alle andere WBE's in den lande omvat de WBE Holten jachthouders/jagers. Maar om nu te spreken van een vereniging van jagers 'pur sang', dat is absoluut bezijden de waarheid. ,,Wij houden ons voorna melijk bezig met wildbeheer en zijn daarvoor zeer regelmatig bezig in het veld. Natuurwaarden optimaliseren, zeg maar. Bovendien streven we naar een goede verstandhouding met ieder die de natuur een warm hart toedraagt," legt secretaris Ab Schuppert (van Snies) uit. En het jagen dan? ,,Dat is slechts een bescheiden onderdeel van onze bezigheden. Het is in feite het oogsten van iets waar je het hele jaar door mee bezig bent." Al pratend wordt duidelijk dat Nederland de laatste jaren 'opge deeld' wordt in WBE-gebieden. Soms grote, soms kleine gebieden. De maatregel houdt verband met het feit dat de jacht sterk onder druk is komen te staan en ander zijds is er de steeds ingewikkelder wordende regelgeving. Voorheen was het de Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging (KNJV) die zich om de zaak bekommerde. Nu opereert deze meer beleidsma tig en steunt daarnaast de WBE's, die hoofdzakelijk praktisch bezig zijn. In de directe omgeving van Holten zijn diverse WBE's actief, zoals de WBE Koerkamp (omge ving Lettele), de WBE Tussen de bergen (omgeving Haarle) en de WBE West-Twente. Het werkge bied van de WBE Holten omvat in grote lijnen de gemeente Holten met uitzondering van de Holter- berg en ongeveer 380 hectare extra in de gemeenten Markelo, Rijssen, Hellendoorn en Bathmen. De to tale oppervlakte bedraagt zo'n 5800 hectare, de totaal bejaagbare (i i oppervlakte ruim 5000 hectare. Die is in verband met de aanwezige fauna/wildstand verdeeld in zes deelleefgebieden: Borkeld, Beuse- berg/Zuurberg, Holterbroek, Neerdorp, Espelo/Helhuizen, Dijkerhoek/Espelosebroek. Wildbeheerders Drie jaar geleden zag de WBE Holten op initiatief van een aantal plaatselijke jachthouders het le venslicht. Een nadrukkelijke in breng was er onder anderen van Victor Braunius en ook Ab van Snies behoorde tot de mannen van het eerste uur. De inmiddels naar Drente verhuisde Gerrit (Gait) Rensen zwaaide als eerste de voor zittershamer. De WBE Holten heeft in haar gebied 33 jachtvelden en telt totaal 55 leden. Jagers dus, maar vooral en nog veel belangrij ker: wildbeheerders. Er zijn zo'n 20 begunstigers. Beide groepen zijn van mening dat jagen en regu leren van de wildstand een onmis bare schakel is voor een zo goed mogelijke wildstand in zowel aan- In de wintermaanden onderhoudt de WBE Holten in samenwerking met de Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu veel kleine landschapselementen. (Eigen foto) tal als gevarieerdheid. Daarbij wordt nadrukkelijk rekening ge houden met de belangen van land bouw, bosbouw, landschap, na tuur en milieu. Voor een optimaal wildbeheer is het Wildbeheerplan 1994-1997 samengesteld. Bij het beheer van een jachtterrein is het van belang dat er inzicht is in de aantallen van de verschillende wildsoorten en de ontwikkeling daarin. Ook afschotcijfers (het aantal dat geschoten wordt, red.) dienen op dat punt ter informatie. In de genoemde periode wordt de biotoop dusdanig aangepast, dat de fazanten- en patrijzenstand zal verbeteren en wordt ook toegezien op de bescherming van weidevo gels. Om het aantal en de soorten weidevogels te bevorderen, wordt het gebruik van nestbeschermers gestimuleerd en worden zoge noemde wildredders voor cyclon- maaiers gratis beschikbaar gesteld. Het apparaat maakt lawaai en waarschuwt de vogel voor het dreigende gevaar. Met de wildstand in het gebied van de WBE Holten is het niet slecht gesteld. Volgens Dikkers heeft Holten zelfs een 'gezegende' wild stand. De meest voorkomende wildsoorten zijn haas, ree, fazant, patrijs, konijn, houtduif, bunzing, marter en wilde eend. Dikkers en Schuppert wijzen op de bedreiging van verschillende wildsoorten door onder meer de veranderde landbouwmethode. Vroeger veel gevarieerder, nu meer monocul tuur met maïs en gras. Vroeger kleine weitjes met houtwallen er tussen die als dekking dienden en waar voedsel kon worden gevon den, nu grote percelen. De WBE bekommert zich in dat verband intensief om verbetering van de biotoop, veelal in samenwerking met de Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu. Veel kleine land schapselementen worden in het winterseizoen onderhouden, op dat weer schuilmogelijkheden voor klein wild ontstaan. Daar naast blijft sprake van de bedrei ging van rust voor het wild door de toenemende recreatiedruk in het gebied, door de roofvogelstand (vooral kraaiachtigen als kraaien, roeken en eksters) die verbeterd is door het gebruik van minder be strijdingsmiddelen, door onder meer verwilderde katten, mixoma- tose onder konijnen, door het ver keer, stroperij en natuurlijk door de predatie door vossen. De kraai achtigen worden met het oog op de weidevogelstand vooral in het voorjaar bejaagd, vossen zelfs het hele jaar door. Het aantal hazen is flink toegenomen en ook het ree wildbestand is alleszins bevredi gend, getuige ook de bevindingen van afgelopen weekeinde. Dikkers vertelt dat het jachtseizoen van half oktober tot eind december duurt. Schuppert, hoewel jager, bekent dat hij het niet kan opbren gen een ree te schieten, Dikkers kan dat wel. „Maar het is ieder jaar7 opvallend dat er meer reeën dood gereden dan geschoten worden!", aldus Dikkers. De activiteiten van de WBE Holten reiken daarmee veel verder dan enkel jagen. Binnen de WBE is ook sprake van een kleine tien commissies. Iedere commissie houdt zich specifiek met één on derdeel van het werk bezig, zoals de wildschade alarmcentrale com missie. De jachthouders zelf in ventariseren waar de gevoelige percelen liggen. Op die manier kan gezorgd worden voor een vergun ning voor afschot buiten de toege stane jachttijd. Bijvoorbeeld ter voorkoming van schade door roe ken of knobbelzwanen. Tot de activiteiten behoren ten slotte ook het ophangen van nestkastjes, het toezicht houden op de jacht, even tueel met ondersteuning van de in de WBE aanwezige jachtopzich ters en de nog onlangs gehouden schoonmaakactie in het buitenge bied, waarvoor de Holtense jeugd telkens bereidwillig de handen uit de mouwen steekt. Zesenders, knopbokken, geiten en kalveren. De vijf telploegen van de Wildebeheereenheid (WBE) Hol ten, elk drie tot vier man sterk, registrerden ze afgelopen week einde allemaal tijdens ae jaarlijkse reewildtelling in het buitengebied. Niet één, maar zelfs drie tellingen: vrijdagavond bij het invallen van de duisternis, zaterdagochtend vroeg en zaterdagavond. Het re sultaat was alleszins bevredigend: in het jachtgebied werden maar liefst 72 reeën geteld. Een stuk meer dan vorig jaar rond deze tijd. Toen werden er 52 geteld. Een zeer gezonde wildstand dus. Aan de hand van de telling wordt eind dit jaar het afschot voor 1996 be paald, waarbij nadrukkelijk reke ning wordt gehouden met het aan tal verkeersslachtoffers onder de reeën (valwild, red.). Alleen al in Holten werd vorig jaar 23 stuks valwild geregistreerd. En dan nog uitsluitend de exemplaren die bij de politie werden aangegeven... De WBE'ers proberen die onge lukken niet alleen te voorkomen door het leefgebied te verbeteren, maar ook door het plaatsen van wildspiegels in de wegbermen. Overigens werd tijdens diezelfde reewildtelling geconstateerd dat het aantal hazen bijzonder hoog is. Want hoewel de ree centraal stond, namen de jagers 'en passant' met hun geoefend oog ook de situatie onder ander wild in ogen schouw. „Die jaarlijkse inventarisatie in nodig om het reewildafschot te kunnen vaststellen," legt 'voor man' Wim Wechstapel ons uit. „En driemaal achtereen moet om een zo optimaal mogelijk beeld te krijgen. Door tegelijkertijd op pad te gaan proberen we te voorkomen dat rondtrekkende reeën dubbel worden geteld." De jagers van de WBE Holten zijn er van overtuigd dat afschot van reewild noodzake lijk blijft: „Doe je dat niet dan krijg je een te hoge reewildstand met kans op wildschade, ziektes en verkeersongelukken. In het voor jaar zetten de bokken hun territo rium af en worden jongere bokken daar verjaagd. De kans op trek van reewild is dus groot en daarmee de kans op verkeersslachtoffers.". Rest de vraag wanneer er dan mag worden afgeschoten. Wechstapel: „Het afschot voor dit jaar is vorig jaar vastgesteld aan de hand van de reewildtelling 1994. Reegeiten mogen vervolgens aan het begin van het nieuwe jaar worden ge schoten. Die periode is dus net voorbij. De bokkenjacht opent 1 mei en duurt tot half september." Gewapend met verrekijkers, aan- tekenlijsten en ook fototoestellen gaan de telploegen op pad. Het mag duidelijk zijn: ook de WBE'ers zijn aanzienlijke natuur liefhebbers. Eén van de telgroepen heeft extra veel geluk. Komt vrij wel oog in oog te staan met een vijftal jonge reeën die zich zelfs uitermate fotogeniek in het veld langs een singel posteren. De ca mera zoomt in en klikt. Een aan doenlijk plaatje... Bij het tellen van het reewild wordt niet alleen gekeken naar de aantal len. Ook de conditie van de dieren wordt in ogenschouw genomen: hoe ziet het gewei er uit, de huid, de spiegel, de houding. Alles wordt genoteerd. De meeste reeën grazen op het veld, kort langs een bosrand. Als we stoppen om ze te observeren, worden diverse exem plaren onrustig en in een aantal gevallen verdwijnen ze gracieus het bos in. De jaarlijkse bosbrandweeroefe- ning op de Holterberg verliep maandagavond voor het eerst vol gens het nieuwe bosbrandbestrij- dingsplan. Aan de oefening werd deelgenomen in pelotonverband. Een peloton bestaat uit een aantal blusvoertuigen. Er deden brand weerkorpsen mee van het gewest Midden-IJssel (Vorden, Raalte, Laren, Deventer, Holten en de regionale brandweer) en van Hel lendoorn, Nijverdal, Rijssen en Wierden. Na de grote bosbrand op de Sallandse Heuvelrug vorig voorjaar werd het noodzakelijk een nieuw bestrijdingsplan op pa pier te zetten. Het verschil met net vorige plan is vooral dat na een melding 'bosbrand' eerst de plaat selijke brandweer uitrukte. Dan werd pas om assistentie gevraagd wannneer men de brandbestrij ding niet aan kon. Nu wordt direct alarm geslagen bij de omliggende brandweerkorpsen Holten, Rijs sen, Hellendoorn/Nijverdal. Holtens brandweercommandant J.H. Heller, die de oefening leid de, gaf aan dat alleen het plaatselij ke korps zich met veel 'toeters en bellen' naar de plek des onheils begeeft, de overige korpsen doen dat zonder gebruik te maken van optische en geluidssignalen. Blijkt het dan om een grote brand te gaan, dan kan doorgegeven wor den of de assistentie dringend noodzakelijk is od dat men terug kan keren. „De eerste slag is een daalder waard. Het is beter tien maal voor niks te rijden dan te laat arriveren," meende Heller. „Deze werkwijze scheelt, afhankelijk van de plek waar de brand woedt, toch zo'n twintig minuten tot drie kwartier." Een ander belangrijk verschil werd geconstateerd in de over het algemeen soepel verlo pende contacten tussen de even eens aanwezige regionale verbin- dingscommandowagen en de pelo tonscommandanten. De contacten tussen de commandanten en de spuitgasten verliep daarentegen minder gemakkelijk. Het bereik van de portofoons bleek regelma tig onvoldoende. Bij de bosbrand- weeroefening maakten ook de burgemeesters van Hellendoorn en Holten hun opwachting. ■_S^Xr\ PAAS KLEURPLAAT AVO N TU RENPARK Lezertjes van deze krant maken, door bijgaande kleurplaat zo fraai mogelijk in te kleuren, kans op één van de vele prijzen uit het totale prijzenpakket. 5 Hoofdprijzen van elk 10 entreekaarten van Avonturenpark Hellendoorn en 10 keer een Avonturenmenu 25 Tweede prijzen ieder bestaande, uit 4 entreekaarten Avonturenpark Hellendoorn. 25 Derde prijzen van elk I entreekaart van Avonturenpark Hellendoorn. leen prijzenpakket ter waarde van ruim f7.000.-). Lever de tekening in aan het kantoor van: Holtens Nieuwsblad Getfertsingel 41 7513 GA Enschede Doe het wel vóór vrijdag 21 april. De uitslag wordt bekend gemaakt in dit weekblad van 4 mei a s j Naam: Adres: Leeftijd: Woonplaats

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 9